rn es Vrijmoedige 'Beer' Schwartzkopf werd 'uil' na trauma in Vietnam Saddam sterft liever dan dat hij wordt vernederd 1 Strijdkrachten in het Golfgebied PAGINA 6 EXTRA EDITIE DONDERDAG 17 JANUARI 1991 Amerikaanse opperbevelhebber neemt geen blad voor de mond WASHINGTON (AFP) - De 56 jaar oude generaal Nor man Schwarzkopf, die een 34-jarige militaire loopbaan achter de rug heeft en be kend staat onder de bij namen "de beer" of "Norm de storm", heeft de opdracht de meer dan 400.000 Ameri kaanse soldaten in het ge vecht te leiden in het geval van een gewapend conflict met Irak. Wat zijn verschijning betreft draagt de bevelhebber van de Amerikaan se troepen in de Golf de eerste bijn aam met ere: hij meet 1.95 mtr, wil het qua gewicht op 120 kg houden en bezit een gezetheid waarmee men zich in zijn fitheid zou kunnen vergissen. Psychisch gezien is de tweede bijnaam op zijn plaats: Nor man Schwarzkopf staat bekend als een man die zijn woorden niet op een gouden schaaltje weegt en zijn stoutmoedig karakter blijkt uit zijn onderscheidingen. Hij draagt twee maal de onderscheiding "Purple heart" wegens verwondingen die hij in Vietnam opliep, drie "Silver stars", drie "Bronzen sterren" en de "Distinguished service medal", alle hem uitgereikt voor bijzondere prestaties in de strijd. Het vrijmoedige spreken van deze infanterie-officier is legenda risch. Hij herinnert er graag aan dat tijdens het conflict in Vietnam, toen hij nog maar de rang van kapitein had, hij besloot een missie die zijn manschappen was opgedragen, af te gelasten na te hebben vernomen dat de lucht- en artilleriesteun die was beloofd niet beschikbaar was. Bij zijn superieuren geroepen, die van hem verontschuldigingen ver wachtten, had hij kalm uitgelegd niet van plan te zijn zijn soldaten uit te sturen voor slecht voorbereide operaties. Traumatisch conflict Op aandringen van zijn collega's in het Amerikaanse opperbevel heeft generaal Schwarzkopf minutieus de gegevens en ervaringen van het voor de VS nog steeds traumatische conflict in Vietnam bestudeerd. In plaats van de lokale veldslagen in Vietnam heeft hij de Amerikaanse regering kennelijk overtuigd van de noodzaak in het geval van vijande lijkheden met Irak, een massieve aanval uit te voeren met inzet van alle beschikbare middelen. "Ik hou van mijn soldaten, en wil ze er niet op uit sturen om zich te laten doden. Als wij aan een oorlog moeten deel nemen, wil ik die zo snel mogelijk afmaken. Ik houd niets in reserve", zei hij onlangs in een interview. De generaal wil niets weten van een omschrijving al "duif' of "ha vik", hij beschouwt zich meer als een "uil", het symbool van de wijs heid: "Voldoende wijs om te begrij pen dat alles moet worden gedaan om oorlog te voorkomen, maar ook vastbesloten om het te doen, vol doende fel om zo snel mogelijk de overwinning te bereiken". In het ge val van een conflict, voegde hij er aan toe, "zal ik al het mogelijke doen om de vijand grondig en in kortst mogelijke tijd te vernieti gen". Voorzien van een legendarische intelligentie spreekt generaal Schwarzkopf vloeiend Frans en Duits, en hij heeft een voorraad scheldwoorden in het Perzisch pa raat die een marinier zouden doen blozen. Schwarzkopf studeerde in 1956 af aan de prestigieuze militaire academie van West Point, als lid van het beste peloton van de opleiding. Schwartzkopf staat letterlijk en figuurlijk voor zijn troepen in Saudiarabië, die nu vechten met het Iraakse leger. (ïoto AP* lang gecreeerd en olierijkdommen President Saddam Hussein eiste in handen van een Arabische min- van Kuwayt en de Verenigde Arabi- derheid gegeven. sche Emiraten dat zij de door de Na de acht jaar durende Golfoor- OPEC vastgestelde produktiequota log met Iran, die in 1988 eindigde, niet meer zou overschrijden, zodat was de Iraakse economie een puin- de olieprijs zou kunnen stijgen naar hoop. De buitenlandse schuld be- het streefbedrag van 18 dollar per droeg 114 miljard gulden en de kos- vat. De Iraakse leider zei in mei van ten voor wederopbouw werden ge- het vorig jaar tegen de olieministers schat op 340 miljard gulden. De olie- dat de overproduktie onderdeel inkomsten werden teniet gedaan was van een samenwzwering tegen door de import en de aflossingen Irak. van de buitenlandse schuld. De 'Als woorden niet genoeg zijn om Iraakse bevolking, die was voorge- ons bescherming te bieden, zien wij houden dat de oorlog was gewon- ons genoodzaakt over te gaan tot ef- nen, verwachtte tastbare resultaten fectieve actie om de dingen recht te die haar levensstandaard zouden zetten en onze rechten te verzeke- verbeteren. ren", verklaarde Saddam Hussein. HISTORISCH OVERZICHT Van AP-correspondent Ruth Sinai WASHINGTON (AP) - De Iraakse president Saddam Hussein wist heel goed wat er op het spel stond bij een confrontaie in de Golf. Dat zeggen Arabische en Amerikaanse deskundigen die hem kennen. De Amerikaanse president George Bush echter, zo zeggen zij, heeft Saddam nooit begrepen. Saddam heeft volgens deze deskundigen lie ver deze oorlog dan zich over te ge ven aan een regering die naar zijn gevoel heeft geprobeerd hem te ver nederen. Marshall Wiley zegt dat Bush door het conflict in de persoonlijke sfeer te trekken, door bijvoorbeeld Saddam te vergelijken met Adolf Hitler, de Iraakse president alleen maar vastbeslotener heeft gemaakt om in Kuwayt te blijven. Wiley is een voormalige afgezant van de VS in Baghdad en een van de weinige Amerikanen die Saddam hebben ontmoet. Volgens Clovis Maksoud, sinds jaar en dag ambassadeur van de Arabische Liga in Washington, is Saddam meer op zoek naar respect en erkenning dan naar goedkeuring en acceptatie. "Dat zit ingebakken in de Arabische psyche", zegt hij. "Elk woord van Bush dat kan wor den opgevat als een belediging voor president Saddam Hussein werkt diens ombuigzaamheid in de hand", aldus Maksoud. Saddam, zo zeggen Arabische deskundigen, zou veel eerder ak koord gaan met een vredesvoorstel van bijvoorbeeld Algerije, dan van de VS of een van hun westerse bondgenoten. Het westen vertegen woordigt de rijkdom en macht waarover de leiders van Derde-We reldlanden, die nog altijd zitten met een koloniale erfenis, niet beschik ken. Beleefd Saddam heeft wel degelijk laten zien dat hij flexibel kan zijn. Afgelo pen september gaf hij, in een poging om mogelijke dreiging uit Teheran weg te nemen, 1800 vierkante kilo meter in de Golfoorlog veroverd ge bied terug aan Iran. De Iraakse pre sident is echter alleen flexibel als hij het gevoel heeft dat hij op gelijke voet staat met zijn tegenstander. Saddams gevoeligheid bleek dui delijk, toen minister van buiten landse zaken Tariq Aziz aan verslag gevers in Geneve uit de doeken deed waarom hij had geweigerd een brief van Bush aan zijn baas in ont vangst te nemen. "De in de brief ge bezigde taal stemt niet overeen met de tradities die staatshoofden in de onderlinge communicatie in acht dienen te nemen", zei Aziz. "Als hij echt vrede wil, dan zal hij zich in be leefde bewoordingen moeten uit drukken." Bush ontkende dat de toon van de brief onbeleefd was, maar sprak van een "directe" stijl. Vernedering Personen die bekend zijn met de Arabische wereld wijzen erop dat de manier waarop mensen elkaar aanspreken soms net zo belangrijk is als hetgeen ze zeggen. Het is bij voorbeeld een belediging om de Iraakse leider "Saddam" te noe men, in plaats van "president Sad dam", of "president Hussein", zo zeggen Amerikanen van Arabische afkomst. "Bush maakt een grote fout door een Arabische leider ten overstaan van zijn eigen mensen naar bene den te halen", zegt de uit Irak af komstige zakenman Fouad Taima, die vorig jaar in Baghdad met Sad dam heeft gesproken. Bush, zo zegt Taima, behandelt Saddam als het hoofd van een tweederangs macht en de Iraakse leider "gaat nog liever dood dan zo'n vernedering te accep teren". De Iraakse rechtvaardiging voor de bezetting van Kuwayt is volgens twee stadia verlopen: vlak voor de inval gooide Baghdad het op territoriale claims en op een economische samenzwering tegen Irak, nu zegt Baghdad te strijden voor de Palestijnse en islamitische zaak. Van AP-correspondent Nick Ludington NICOSIA Toen Kuwayt in 1961 onafhankelijk werd van Groot-Brit- tannie, claimde Baghdad dat het land deel uitmaakte van Irak. Hier op vertrokken Britse troepen naar het emiraat om het te beschermen tegen een mogelijke Iraakse inval. In 1963 erkende Irak de soevereini teit van Kuwayt, maar de grens tus sen beide landen werd nooit vastge steld. Ondanks de Iraakse historische aanspraken op Kuwayt, verklaarde Saddam Hussein in 1988 in Bag hdad tegenover Arabische minis ters dat het Arabisch nationalisme "een grote tent" moest zijn, die alle Arabische staten overkoepelt. "Deze grote tent mag geen schade toebrengen aan onze nationale ten ten, noch in Irak, Kuwayt, de Ver enigde Arabische Emiraten (VAE), noch in de grootste of de kleinste Arabische staat", verklaarde hij destijds. Kolonisten Maar op 2 augustus marcheerde Saddam Hussein de tent van Ku wayt binnen. Hij blies nieuw leven in de Iraakse claim, die is gebaseerd op het argument dat Kuwayt kunst matig is gecreerd door de Britse ko lonisten. Irak zegt dat Kuwayt vroe ger, tijdens de Ottomaanse periode, deel uitmaakte van de provincie Basra, voordat Groot-Brittannie na de Eerste Wereldoorlog de controle kreeg over Irak en Kuwayt. "Het is een kristalhelder histo risch feit dat Kuwayt deel uitmaakt van Irak", verklaarde Baghdad op 6 augustus by de bekendmaking van de annexatie van Kuwayt. Volgens Saddam hebben de kolonisten de kleine oliestaten uit puur eigenbe- In de zestiende eeuw wordt Kuwayt een onderdeel van het Ottomaanse Rijk In de latere jaren van het Ottomaanse tijd perk wordt het land een semi-autonome Arabische monarchie, onder de familie Sabah. In 1899 sluit de heerser van Kuwayt een protectieverdrag met Groot-Brittan nie, uit vrees voor uitbreiding van de Turkse overheersing. Na 1918, het einde van de Eerste We reldoorlog, wordt het land een Brits pro tectoraat met zelfbestuur. 19 juni 1961: Het protectoraat-verdrag wordt met wederzijdse instemming op gezegd. Kuwayt wordt een onafhankelij ke staat. Juli 1961: Kuwayt treedt toe tot de Arabische Liga, ondanks verzet van Irak. Meteen na de onafhankelijkheid wordt de hulp van Britse troepen ingeroepen, nadat Irak territoriale aanspraken heeft laten gelden. De Britten worden vervan gen door een strijdmacht van de Arabi sche Liga, die tot 1963 in het land blijft. 1973: Iraakse troepen bezetten een grenspost, maar moeten deze weer ont- 1980: Irak valt na maanden van scher mutselingen Iran binnen, en eist de grensrivier Shatt-al-Arab op. Het gevolg is de Golfoorlog tussen Irak en Iran, die acht jaar zal duren. 1981: Israel bombardeert de Iraakse Osirak-reactor, omdat deze voor de ont wikkeling van kernwapens zou worden gebruikt. 1982: Na Iraakse militaire tegenslagen in de Golfoorlog normaliseren de Ver enigde Staten de betrekkingen met Bag hdad. Later worden voor een periode van acht jaar handels- en voedselkredieten ter waarde van miljarden dollar ter be schikking gesteld. Februari 1990: President Saddam Husayn houdt andere Arabische leiders voor dat de Verenigde Staten na de te rugtrekking van de Sovjetunie probeert in het Golfgebied een overwicht te krg- gen. April 1990: Saddam Husayn waar schuwt voor een nieuwe oorlog in het Midden-Oosten met Israel. De adviseur voor het Midden-Oosten van president Bush raadt het Congres af economische sancties tegen Baghdad af te kondigen. Mei 1990: Irak hekelt niet by name ge noemde Opec-landen wegens het over schrijven van de produktiequota, waar door de Iraakse economie ondermijnd zou worden. 17 juli 1990: Irak beschuldigt Kuwayt van het „stelen" van Iraakse olie ter waarde van 2,4 miljard dollar uit het olie veld bij Rumalia, dat langs de grens tus sen beide landen ligt. Kuwayt wordt ook beschuldigd van het samenspannen met de Verenigde Arabische Emiraten om de Iraakse economie te vernietigen door systematische overproduktie. 23 juli 1990: Massale Iraakse troepen concentraties langs de grens met Ku- 27 juli 1990: De Opec wyst het Iraakse verzoek tot verhoging van de olieprijs tot 25 dollar af, maar gaat akkoord met een verhoging tot 21 dollar. 1 augustus 1990: Onderhandelingen tussen Irak en Kuwayt, na bemiddeling van Saudi-Arabie, mislukken. 2 augustus 1990: inval Kuwayt en de VAE verklaarden op 10 juli zich voortaan te zullen houden aan de vastgestelde pro duktiequota..Dat bleek niet genoeg. Irak beweerde dat Kuwayt voor 2,4 miljard dollar olie had gestolen uit het gezamenlijke Rumailah-olie- veld op de grens tussen beide lan den. Saddam Hussein eiste op 18 ju li dat alle oorlogsschulden van Irak zouden worden kwijtgescholden, dat Kuwayt de 2,4 miljard dollar zou terugbetalen en dat er een "Mars hallplan" voor de wederopbouw van Irak zou komen. Hij eiste dat de andere Golfstaten dit plan moesten betalen ter compensatie van de Iraakse opofferingen, die waren ge daan om hen te beschermen tegen de Iraanse Islamitische revolutie. Het officiële Kuwaytse antwoord luidde dat het land niet zou toege ven aan "dreigementen en afper sing". 'Heilige Oorlog' Volgens Ephraim Karsh, een Mid den-Oostendeskundige van het King's College in Londen, was Sad dam Hussein woedend vanwege het gebrek aan respect van een kleine staat. Het besluit om Kuwayt te be zetten werd daarna gevoed door het vooruitzicht dat hij bij het thuis front zou worden bejubeld als de bevrijder van gestolen Iraaks grondgebied. Met de Kuwaytse olierijkdommen zou bovendien niets het leiderschap van de Arabi sche wereld nog in de weg staan. Sinds de invasie tracht de Iraakse leider bredere Arabische steun te krijgen door de Palestijnse en isla mitische zaak er bij te betrekken. Hij stelde op 10 augustus voor dat "oplossingen voor Kuwayt" gekop peld dienen te worden aan de Israë lische terugtrekking uit de bezette gebieden en het vertrek van de Syri sche troepen uit Libanon. Verder stelde hij voor dat de door de Ame rikanen geleide internationale troe penmacht in het Golfgebied zou worden vervangen door een Ara bisch leger en dat de VN-sancties te gen Irak zouden worden opgehe ven. Toen de internationale troe penmacht in de Golf zich uitbreid de, riep de Iraakse leider op tot een "heilige oorlog", ondanks het feit dat Irak een seculiere staat is en dat Saddam Hussein persoonlijk niet bekend staat om zijn toewijding tot de islamitische leer. Manschappen: 150.000; kan uitgroeien tot 250.000 Schepen: 12 in de Perzische Golf, 18 in de Arabische Zee en de Golf van Oman, 5 in de Golf van Aden, 8 in de Rode Zee, meer dan 15 in de Middellandse Zee Vliegtuigen: diverse types waaronder 22 Stealth gevechtsbommenwerpers Gr. Brittannië Manschappen: 6.000 onderweg Schepen: 6, kan aan gevuld worden tot 10 Vliegtuigen: 39-51 (3 squadrons) Tanks: 120 onderweg Canada Manschappen: 1.250 ond. Schepen3 onderweg Vliegtuigen: 12 onderweg Italië Schepen:4 Vliegtuigen: 8 onderweg (één squadron) I Australië Schepen: 3 onderweg Spanje Schepen: 3 onderweg Egypte Manschappen: 4.000, 11.000 onderweg Griekenland Marokko Manschappen: 1.200 Manschappen: 6.000 ond. Schepen:9 Vliegtuigen: 30 Tanks: 48 onderweg Syrië Manschappen: 4.000, 11.000 onderweg Tanks: 300 onderweg België Nederland Schepen:2 Leger van de gezamenlijke Golfstaten Manschappen: 10.000 Vliegtuigen: 150 Bahrayn Oman V.A.E. Qatar Kuwayt Saudiarabië |FT"a Manschappen: 55.000 ÜSSM Vliegtuigen: 200 Tanks:500 verder zijn er van de Sovjetunie: 2 schepen, Argentinië: 2 schepen onderweg, Bangladesh: 1.200 manschappen en 3.000 onderweg Afghanistan: 2.000 manschappen onderweg leger van Irak Manschappen: 555.000 paraat en 480.000 reserve Tanks: 5.500 Schepen:15 Vliegtuigen: 500 SOVJETUNIE SOVJETUNIE TURKIJE /-«V LIBANON SYRIË ISRAEL 'KUWAYT JORDANIË BAHRAYN QATAR EGYPTE SAUDI-ARABIE SUDAN YEMEN Arabische Zee ETHIOPIE

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6