Angst voor aanval op Israël neemt af Bedroefde en instemmende reacties op optreden van VS Amman toch nog verrast door begin Golfoorlog Regering kondigt oorlogseconomie af Premier Rocard: Frankrijk blijft aan de zijlijn' Bush: nucleaire en chemische dreiging van Irak elimineren Zegsman leger: 'Aanval duurt enkele dagen' Tass meldt Amerikaanse aanval zonder commentaar Castro noemt oorlog onnodig WOENSDAG 16 JANUARI 1991 EXTRA EDITIE 'Onvemiijdelijk gevolg van Saddam Husseins weigering' AMSTERDAM (AP) - Op het uitbre ken van de oorlog in de Golf is van daag bedroefd maar vaak ook in stemmend gereageerd. Dit blijkt uit de eerste commentaren van ver schillende regeringsleiders. De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Perez de Cuellar, die tot op het laatste mo ment probeerde oorlog te voorko men, zei: "Na al mijn inspanningen, na alle moeite van zoveel landen, door zoveel verschillende personen, hoe kan ik u zeggen, beste vrienden, dat wij thans met een oorlog wor den geconfronteerd". De Nieuwzeelandse premier Jim Bolger zei dat iedereen hoopte en bad dat de Iraakse president Sad dam Hussein, met de nadering van een oorlog, 'op het laatste moment het licht zou zien'. Hij zei dat de we reld thans getuige is van 'de be droefde maar onvermijdelijke ge volgen van Saddam Husseins wei gering om zijn onwettige bezetting van Kuwayt op te geven'. De Japan se premier Toshiki Kaifu riep zijn veiligheidsraad bijeen. Een woord voerder van het Japanse ministerie van buitenlandse zaken, Taizo Wa- tanabe, verklaarde: "Japan staat achter het optreden van de Verenig de Staten". De Canadese premier Brian Mul- roney riep zijn kabinet in spoedzit ting bijeen. In het parlement ging een debat voort over een motie van de regering waarin de parlementari ërs werd gevraagd de VN-resoluties te bekrachtigen waarin Irak wordt verzocht Kuwayt te ontruimen, met de stok achter de deur van een mo gelijke militaire aanval. In Seoul zond president Roh Tae- woo een boodschap aan de Ameri kaanse president waarin hij zijn steun betuigde aan 'de vastberaden militaire operatie'. De Australische premier Bob Hawke zei: "Deze tra gische actie heeft een en slechts een oorzaak: dat is de invasie en de be zetting van Kuwayt. Dat was de oor logshandeling. Wij hebben naar middelen gezocht die oorlogsdaad recht te zetten". Een woordvoerder van het Spaanse ministerie van bui tenlandse zaken, Juan Lena, zei te hopen dat de Iraakse president Sad dam Hussein "bij zinnen zal komen en de situatie van voor 2 augustus zal herstellen". Turkse regering wil VS gebruik bases toestaan ANKARA (AP) - De Turkse re gering zal donderdag het parle ment vragen om oorlogsbe voegdheden en toestemming voor de Verenigde Staten om Turkse luchtmachtbases te ge bruiken. Dat heeft premier Yil- dirim Akbulut bekendgemaakt, zo meldde het Turkse persbu reau Anatoli. Akbulut zei na afloop van een spoedberaad in het presiden tieel paleis dat toestemming no dig was om het Turkse leger te kunnen laten optreden in geval van een Iraakse aanval op Tur kije, het enige NAVO-land dat grenst aan Irak. Hij zei ook dat Amerikaanse vliegtuigen moge lijk gebruik zouden willen ma ken van Turkse bases, ook als Turkije niet wordt aangevallen. Van onze correspondent AMMAN (GPD) - Hoewel militaire waarnemers in het Midden-Oosten een oorlog binnen afzienbare tijd verwachtten, kwam de Amerikaan se militaire interventie voor Jorda nië toch nog bij verrassing. Aanvan kelijk werd een oorlog niet voor het komende weekeinde verwacht. In Amman klampten Westerse diplo maten zich vast aan de mededeling van president Bush dat hij nog een laatste poging te wilde wagen 'het pad van de vrede te bewandelen'. In de loop van woensdagavond bereikten Jordanië echter berich ten uit Washington dat wellicht bin nen 24 uur een oorlog zou kunnen uitbreken. De Jordaanse radio be gon om twee uur plaatselijke tijd met een extra uitzending, waarin melding werd gemaakt van de ge vechten. Maar weinigen hoorden de onheilstijding. De inwoners van Amman sliepen, wat zichtbaar was aan de onverlich te huizen. Slechts in de hotels flit sten de lichten rond dit tijdstip aan en kluisterden buitenlandse ver slaggevers zich aan hun draagbare radio's om naar de BBC te luisteren. Op dat moment was dat voor ieder een de enige nieuwsbron. Zowel de Jordaanse als de Syrische televisie bleven uit de lucht. Pas vanmorgen rond tien uur zal de Jordaanse rege ring het volk via de televisie inlich ten over de stand van zaken. In Amman groeiden de afgelopen dagen grote angst en onzekerheid over een eventuele betrokkenheid van Jordanië bij de oorlog. Nog niet is uitgesloten dat Irak via het Jordaanse luchtruim met raketten, vermoedelijk geladen met gifgas, een aanval zal uitvoeren op Israel. Daarbij zal Tel Aviv het waarschijn lijke doel zijn. Volgens militaire experts in de re gio is de kans op een treffen bij dag licht groter dan gedurende de nacht. Blijft de vraag of het Iraakse leger nog in staat is de raketten op Israël af te vuren. President Bush kondigde vannacht aan dat aanval len op raketinstallaties die de jood se staat kunnen bedreigen tot de primaire doelen behoorden. Bovendien is het lang niet zeker of de zogeheten Scud-B-raketten (van Russische makelij) met een zware lading de afstand tussen de Iraaks-Jordaanse grens en Tel Aviv kunnen overbruggen. In Jordanië wordt er rekening mee gehouden dat deze vliegende bommen ergens in de woestijn of zelfs op de hoofd stad van het koninkrijk terecht kun nen komen. Jordanië is niet voorbereid op een onverwachte gasaanval. In tegen stelling tot de Israëlische bevolking beschikken de Jordaanse burgers niet over gasmaskers en andere bewschermende middelen tegen ze nuwgas. mosterdgas en biologische wapens. Zelfs de sirenes die een luchtaanval aankondigen, zijn hier de aflopen dagen niet getest. Wel werd vannacht bekend dat in Jorda nië 25.000 man versterkingstroepen zijn opgeroepen. Rond de Jordaanse hoofdstad staat een ring van tanks en afweer geschut. Verder zijn er troepenver sterkingen samengetrokken in de Jordaanse Vallei, langs de grens met de door Israel bezette westelg- ke Jordaanoever. Marlin Fitzwater, de woordvoerder van president Bush, kondigt 'de bevrijding van Kuwayt' Kohl dringt aan op snelle oorlog BONN (RTR) De Duitse bonds kanselier Helmut Kohl zei donder dag dat zijn gedachten zijn bij de mensen die lijden nu de oorlog in de Golf is begonnen en dat hij al het mogelijke zou doen om het conflict snel te laten beëindigen. "Alle pogingen voor een vreedza me oplossing hebben gefaald met deze aanval. In dit uur denkt ieder een aan degenen die het meest lij den door dit conflict", zei hij in een verklaring. "Samen met onze bondgenoten zullen wij alles doen dat binnen on ze macht ligt om deze oorlog zo snel als mogelijk te beeindigen. Het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn zei dat de Duitse am bassade in Washington vlak voor het begin van de aanval werd gein- APF) formeerd. Cairo bleef volkomen rustig Van onze verslaggever Wiebe Pennewaard CAIRO (GPD) De Egyptische hoofdstad Cairo bleef in de eer ste uren na het begin van de strijd volkomen rustig. Bij de Amerikaanse. Engelse en Ja panse ambassades, op een steenworp van elkaar nabij het centrum gelegen, wees niets op enige extra activiteiten. Heel anders was de situatie in de hal van het Ramses-Hilton Hotel, een van de grootste en meest luxueuze hotels van de stad. Sinds de Iraakse inval in Kuwayt wonen hier ruim 200 ge vluchte Kuwayti's. Onmiddellijk na de bekend making van het nieuws verza melden zich enkele tientallen Kuwayti's in de grote hal, waar de emoties hoog oplaaiden. Het dienstdoende hotelpersoneel wist hen slechts met lijfelijke dwang terug naar hun kamers te bewegen. De Egyptische televisie is ruim een uur na de aanval op Baghdad begonnen met een eenvoudige nieuwsvoorziening: tegen een achtergrond var ar chieffoto's en landkaartjes werd een tekst met de jongste ontwik kelingen geprojecteerd. JERUSALEM (Rtr, AFP) - De angst voor een Iraakse ra- ketaanval op Israel neemt snel af. De lanceersystemen die op Israel zijn gericht, zijn tijdens de Amerikaanse luchtaanval geraakt. Hun dreiging vermindert. Dat heeft een Israëlische leger- woordvoerder vanochtend verklaard. "Het gebied waar de raketten staan wordt sinds het begin van het Ame rikaanse offensief aangevallen. Er zijn voltreffers. We hopen dat het hele systeem is getroffen", zei briga de-generaal Zeev Livne, lid van het Israëlische militaire oppgrbevel. Helemaal verdwenen is de angst in Israel nog niet. "Het risico blijft dat dat er een raket op ons wordt afge vuurd. We zijn op die mogelijkheid voorbereid. Maar terwijl de tijd pas seert en de Amerikaanse aanval voortduurt, nemen de kansen op een dergelijke lancering af', aldus Livne. De Iraakse luchtmachtbases H2 en H3, in de buurt waarvan zich de op Israel gerichte raketten en lan- ceerplaatsen bevinden, behoorden tot de eerste doelen die de afgelo pen nacht onder vuur zijn genomen van de Amerikaanse luchtmacht. De bombardementen daar waren bij het sluiten van deze krant nog in volle gang. De verwachting is dat ze zullen doorgaan tot het aanbreken van de dag. De ongeveer dertig vas te lanceerplaatsen van de Al- Husayn raket, de enige die Israel kan halen, zijn verspreid over een gebied van vele honderden vierkan te kilometers en het zal de Ameri kaanse luchtmacht daarom veel tijd kosten om een groot aantal te ver nietigen. Er is de Amerikanen veel aan ge legen dat maar weinig raketten Is rael zullen bereiken, om te voorko men dat Israel actief bij de oorlog Congresleden hopen op korte oorlog WASHINGTON, 17 jan. (AP) - Ter- wijl de Verenigde Staten woensdag hun vuurkracht inzetten tegen Irak, zeiden Congresleden te hopen dat het conflict van korte duur zal zijn en met zo weinig mogelijk slachtof fers aan Amerikaanse zijde zal aflo pen. "Wij kunnen alleen hopen dat dit militaire optreden snel en succesvol zal zijn en dat er een minimum aan Amerikaanse slachtoffers zal vallen en dat Saddam Husayn van het aardse toneel zal worden wegge vaagd," zei senator Alfonse D'Ama- to kort na het begin van het offen sief. betrokken raakt. Het gevolg daar van zou kunnen zijn dat de strijd zich uitbreidt naar Jordanië en dat Syrië zich tegen Israel keert. Oorlogseconomie De Israëlische regering heeft in het hele land een 'oorlogseconomie' af gekondigd. Dit voorschrift bepaalt dat ongeveer 200.000 mensen die werken in essentiële diensten zich ter beschikking moeten houden. Woordvoerders van het leger raad den burgers aan zich op het ergste voor te bereiden. De bevolking werd verzocht binnen te blijven, naar de radio te luisteren en de or ders op te volgen. Alleen werknemers van vitale be drijven, ongeveer 250.000 mensen, zijn hiervan uitgezonderd. De Israë lische premier Yitzhak Shamir zei eerder dat de oorlog 'binnenkort' zou beginnen. Stafchef Dan Shom- ron riep zijn staf op zich onmiddel lijk naar het legerhoofdkwartier te spoeden. Uit bronnen werd verno men dat de Amerikanen hun belofte hebben gehouden dat ze Israël van hun aanvalsplannen op de hoogte te houden. Israël heeft een uitgaansverbod afgekondigd op de Westoever van de Jordaan en de Strook van Gaza. Dit heeft een militaire zegsman be kendgemaakt. Op wegen in de be zette gebieden zijn wegversperrin gen opgericht. Door de maatregel kunnnen de ongeveer anderhalf miljoen Palestijnen hun huis niet uit. In de Strook van Gaza en de gro tere steden op de Westoever was al sinds woensdag een uitgangsver bod van kracht. Die maatregel werd genomen om betogingen te voorko men na de moord op drie leidende Palestijnen in Tunis. In Israel is nog niet officieel gere ageerd op het begin van de operatie Desert Storm. Premier Jitschak Shamir is naar verluidt in de loop van woensdagavond op de hoogte gesteld van het tijdstip van de aan val door zowel de Amerikanen als de Fransen. Ambassadeur Irak: 'Geen commentaar' WASSENAAR (ANP) - De Iraakse ambassadeur in Nederland, S.F. al- Flaki, weigerde vanochtend elk commentaar op de gebeurtenissen in zijn land en Kuwayt. Hij zei wel het nieuws via de televisie te heb ben vernomen en zijn aandacht daarop voorlopig te willen concen treren. Officieel commentaar van de ambassade is volgens al-Flaki niet eerder dan donderdagavond te ver wachten. I J MOSKOU (GPD) - Kan het mili taire optreden tegen de Iraakse dictatuur leiden tot een conflict tussen Oost en West in Europa? De Sovjetunie heeft tot op het laatste moment twijfel laten be staan aan het 'gedogen' van mili taire actie tegen Baghdad. Het staatspers bureau Tass maakte vannacht zonder enig commen taar melding van het feit dat de Amerikanen militaire acties te gen Baghdad waren gestart. Het Sovjet-parlement echter aanvaardde woensdag een resolu tie waarin nadrukkelijk de moge lijkheid van een politieke oplos sing werd opengehouden. Boven dien zei de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken, Vitali Sjoerkin, dat Moskou de dialoog met Saddam Husayn open wilde houden. "Wij blijven in contact met alle betrokken partijen in het Golf- conflict", aldus Sjoerkin. "Maar alles hangt af van Baghdad. Wy hebben een ambassade in Bag hdad en zij hier in Moskou". In de afgelopen dagen is her haaldelijk in de Sovjet-media ge speculeerd dat het standpunt van het Kremlin in de Golfcrisis mede werd bepaald door interne be- voor de Franse inzet officiële machtsoverdracht aan de Ameri kaanse legerleiding vindt pas plaats wanneer president Mitterrand hier toe besloten heeft. Bovendien geldt ze voor een beperkte tijd. Premier Rocard had woensdag middag in zijn verklaring voor het parlement bovendien verklaard dat de Franse eenheden alleen mee doen aan operaties met een zeer dui delijk omschreven doel. Het mag dan waar zijn dat voor de bevrijding van Kuwayt bepaalde militaire doe len in Irak uit de weg moeten wor den geruimd, aldus premier Ro card, maar dat neemt niet weg dat m Wff;:" onze taak daarmee dan ook op houdt. "Het gaat ons er niet om een Staat te vernietigen", aldus Rocard. "En dus ook niet om het vernielen van civiele doelen, het gaat ons zui ver om de bevrijding van Kuwayt". De vraag is in hoeverre de Franse inzet zich zal uitstrekken bij het ver nielen van militaire doelen ver in het binnenland van Irak en of de Franse acties zich zullen beperken tot doelen die aan de grens met Ku wayt gelegen zijn. Terwijl ook presi dent Bush in zijn toespraak tot het Amerikaanse volk in de nacht van woensdag op donderdag met zoveel woroden onderstreepte dat hij er niet op uit is Irak te vernietigen, is er duidelijk kans op verschil van mening tussen de Fransen en de Amerikanen over de middelen die het doel zullen heiligen. Zoals dat met Frankrijk door gaans het geval is zal het zich ook ditmaal als geallieerde en nu het om de bevrijding van Kuwayt gaat geen gemakkelijke partner tonen. Wan neer deze strijd binnen tien dagen geëindigd zou zijn, zoals op het Amerikaanse hoofdkwartier in Riyad vannacht al optimistisch te verstaan gegeven werd, is het zelfs de vraag of het Franse contingent nog wel volledig zal worden ingezet. zijde. Hoewel er geen al te harde verwijten aan het adres van Mos kou, tot enkele maanden geleden de belangrijkste wapenleveran cier van Baghdad, zijn gericht, is de benadering van het westerse diplomatencorps in de Sovjet hoofdstad dat Moskou getrouw blijft aan de toezeggingen tegen over Washington, namelijk dat er sprake zou blijven van gemeen schappelijk optreden tegen Irak. Gorbatsjovs Midden-Oostenad viseur Primakov stak dinsdag al in een interview met het dagblad Komsomolsk^ja Pravda de lof trompet over Saddam Husayn. Hg beschreef de Iraakse leider als een man die goed kan luisteren naar de argumenten van anderen. Volgens Primakov zou de oplos sing voor het Golfconflict niet lig gen in vernietiging van Saddams oorlogspotentieel, maar in een systeem van strategische veilig heid in het Midden-Oosten dat ge baseerd is een oplossing van het Israelisch-Arabische conflict. 'Irak moet zich terugtrekken uit Kuwayt', aldus Primakov, maar er moet wel rekening worden ge houden met strategisch wensen van Baghdad, zoals het verkrg- gen van een aan de zeeroutes ge legen haven. vervolg van voorpagina WASHINGTON (AFP/RTR/UPI) Bush verklaarde dat hij de meer dan 400.000 manschappen in de Golf zo snel mogelijk huiswaarts wil la ten keren als hun werk erop zit. Hij zei dat de beslissing „om onze zoons en dochters" de oorlog in te sturen geen gemakkelijke was geweest, maar dat hij ertoe gebracht was omdat „de verschrikkelijke misdaden en martelingen van Sad dams handlangers tegen het onschuldige volk van Kuwayt een beledi ging waren van de mensheid en de vrijheid van allen tartten". „Ik hoop dat zelfs nu nog het Iraakse volk op een of andere manier zijn dictator kan overtuigen dat hij zijn wapens moet neerleggen, uit Kuwayt moet vertrekken en Irak zelf opnieuw tot de familie van vre delievende naties laat toetreden". WASHINGTON (AFP) - Desert Storm zal drie tot tien dagen duren. Dat heeft een hooggeplaatste Ame rikaanse functionaris tegen het Amerikaanse televisienetwerk ABC verklaard. De functionaris be vestigde voorts dat Iraakse 'radar- eenheden' op grote schaal zijn ver woest en dat Iraakse waarnemings systemen niet in staat zijn te func tioneren als gevolg van een 'elektro nisch offensief van de multinatio nale strijdmacht. Verslaggevers van de Amerikaanse kabelzender CNN lieten vanuit hun hotel in Baghdad weten dat het Iraaks luchtafweerge schut zweeg. De commandant van de Ameri kaanse troepen in Saudi-Arabië, Norman Schwarzkopf, riep zijn manschappen op 'de donder en de bliksem' van de Amerikaanse aan val op Irak te zijn. Hij drukte zijn manschappen tevens op het hart 'het werk snel af te maken'. "Ik heb het volste vertrouwen in jullie. Onze zaak is juist", zo liet Schwarzkopf in verklaring weten die twee uur na het begin van de aanval werd be kendgemaakt. HAVANA (AP) - De Cubaanse pre sident Fidel Castro heeft vrijwel on middellijk na de aanval op Baghdad gezegd dat de oorlog onnodig is en voorkomen had kunnen worden met diplomatieke middelen. "Ik denk dat geen rekening is ge houden met de mentaliteit van de Arabische landen. Alle maatregelen die zijn genomen, hebben de diplo matie haar mogelijkheden ontno men", aldus Castro op een perscon ferentie. Hij zei dat de oorlog de hele we reld veel geld zou kosten. "We we ten dat de Amerikaanse economie met een recessie te maken zal krij- PARIJS (GPD) - De Franse rege ring bewaarde in de nacht van de eerste operaties in het Iraakse luchtruim lange tijd een dodelijk stilzwijgen. Terwijl de president in het Elysée de ontwikkelingen volg de had premier Rocard een spoed beraad met zijn kernkabinet. Franse eenheden hebben aan de eerste raid op Baghdad niet deelge nomen en de vraag wordt dan ook gesteld of het Franse contingent in het gebied van de Golf zich officieel al op voet van oorlog bevindt. De Cuba heeft, naar verluidt, honder den artsen in Irak om Iraakse oor logsslachtoffers te helpen. Daar naar gevraagd begon Castro te la chen en zei desgevraagd een me disch team te zullen sturen om Amerikaanse gewonden, te helpen. Castro zei dat door het uitbreken van de oorlog "de onmacht van in ternationale lichamen om proble men op een vreedzame manier op te lossen" was aangetoond. Hij zei ook dat de VS al uit waren op een oorlog toen nog een vreedzame oplossing gevonden had kunnen worden. Van t correspondent Hans Geleijnse sluitvorming over het optreden tegen de rebelse Baltische repu blieken. Vooral de conservatie ven in partij en legerleiding bena drukten dat Washington zich geen harde stellingname tegen over de militaire acties in de Bal tische republieken kon veroorlo ven vanwege de steun die de Bush- administratie van het Kremlin verwacht. Het officiële standpunt van Moskou blijft voor meerdere uit leg vatbaar. Tsjoerkin zei gisteren dat het belangrijkste was Saddam Husayn te overtuigen van het feit dat het de Amerikanen en hun Westeuropese bondgenoten ernst was met hun dreigementen tegen Baghdad. Maar de angel voor eventuele controverse tussen Washington en Moskou zat in zijn toevoeging, dat Moskou de Iraakse leiding probeerde te overtuigen dat een terugtrekking uit Kuwayt zou ga randeren dat er geen militair of fensief tegen Iraaks grondgebied zou volgen. Militair gesproken is zo'n garantie van nul en generlei waarde. Maar in politiek opzicht behoudt het Kremlin zich het recht voor om de principiële be nadering 'Irak weg uit Kuwayt' om te zetten in een standpunt 'im perialisme begint offensief tegen Baghdad'. De nieuwe Sovjet-mi- nister van buitenlandse zaken Bessmertnich, opvolger van Edoeard Sjevardnadze die even tuele Sovjet-deelneming aan een miltaire actie tegen Baghdad niet honderd procent wenste uit te sluiten, heeft zich ook uitgespro ken voor Iraakse terugtrekking uit Kuwayt, maar zo'n besluit na drukkelijk verbonden met de op lossing van het Palestijnse con flict. Tegen die benadering komt het meeste verzet van westerse Fidel Castro (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5