Saddam is natuurlijke vijand van de islam' Er zijn en er niet zijn Kinderen bedwingen hun angst met een wereldkaart 'Als je weet hoe ver weg de oorlog is, ben je niet zo bang' Het moeizame geschipper van bedrijven in de Golf PAGINA 4 EXTRA EDITIE DONDERDAG 17 JANUARI 1991 De islam lijkt een belangrijke rol te spelen in het conflict in de Golf, maar dat is slechts schijn. De lei ders van de Arabische landen, en niet in de laatste plaats de Iraakse dictator Saddam Hussein, mis bruiken de godsdienst voor hun eigen politieke idealen. Hans Jan sen, arabist en lector aan de uni versiteit van Leiden, formuleert het als volgt: "In een land als Irak, waar tal van godsdiensten wor den beleden, is de invloed van de islam beperkt". doorJos Heymans "Saddam Hussein wil alleen maar de lei der van de Arabische wereld worden Zijn oproep tot een jihad (heilige oorlog; is pure tactiek, bedoeld om de steun var de kleine groepen moslims in Irak te winnen", zegt Jansen. "In de uitzendin gen van Radio Baghdad wordt gezegd dat de heilige plaatsen bevrijd moeten worden. Dat is maar een hulpmiddeltje om heel Arabië te veroveren. Het is poli tiek met een godsdienstig tintje De islam levert in het Golfconflict slechts 'ideologische brandstof, meent Jansen. "Maar dat geldt ook voor het christendom. Dat merk je aan de veel ge hoorde kreten als 'opstanding van de nieuwe Arabische wereld' en 'liefde voor de Arabische natie'. Opstanding en lief de zijn typisch christelijke termen". Missie Jansen is een kenner van het Midden- Oosten. Hij heeft veel gepubliceerd, was directeur van het Nederlands Instituut in Cairo en schreef onder meer een boek over de moordenaars van de Egyptische president Sadat. Onlangs maakte hij deel uit van de missie van het Rode Kruis die de gegijzelden in Baghdad bezocht. "Ik ben blij dat ik terug ben. Het was angstaanjagend. Ik ben nooit bang ge weest. Ik zat in Suez tijdens de Suez-oor- log, ben veel in Beiroet geweest, maar bang, nee dat nooit. Maar dat was in Baghdad anders. Daar heeft Saddam de angst erin gejaagd. En angst is erg be smettelijk. Dat zag je ook bij de gijze laars. Ze zaten in woongroepen. Als er in zo'n groep iemand bang was, dan werden ze dat allemaal". Voor de gegijzelden is de nachtmerrie voorbij. Maar voor de bevolking van Irak duurt de angst onverminderd voort. Eerst was er alleen de vrees voor het ei gen regime, daar is nu ook de buitenland se dreiging bij gekomen. "Saddam Hus sein is veel erger dan Stalin. Hij moordt, verminkt de lijken en dropt die voor de woning van de familie om de angst erin te houden", zegt Jansen. Dat is nodig om de oppositie van de religieuze leiders, de islam, tegen het regime in de kiem te smoren. De islam heeft maar nauwelijks met de Golfcrisis te maken en is voor Saddam eerder een nadeel dan een voordeel. "De leiders van de meeste Arabische landen hebben weinig steun van hun burgers die slechts in godsdienst zijn geïnteres seerd. Tegenstanders gebruiken de islam om oppositie te voeren. Dat geldt niet al leen voor Irak, hetzelfde zie je in Jorda nië, Marokko, Algerije, Egypte en Saudi- Arabië. Om de bevolking toch voor zich te winnen, overgieten de leiders hun po litieke opvattingen met een godsdienstig sausje". Anders De situatie van nu is totaal anders dan die tijdens de oorlog tussen Iran en Irak. In het voormalige Perzië weten de lei ders de religieuze gevoelens van de be volking naar hun hand te zetten. Hon derdduizenden Iraniërs zijn bereid hun leven te geven onder het motto 'het bloed der martelaren is de sleutel tot het para dijs'. Maar dat geldt zeker niet voor Irak. "Saddam spreekt de religieuze taal niet zo goed als zijn collega's in Iran", meent Jansen. De arabist noemt het dan ook 'een vol komen verkeerde inschatting' dat het fa miliecomité van dominee Wouters een imam wilde meenemen om de gijzelaars vrij te praten. "Daar is Saddam helemaal niet gevoelig voor. Integendeel. Hij is de natuurlijke vijand van de islam. Saddam is van huis uit een soennitische moslim, maar die achtergrond heeft geen invloed op zijn handelen. De ideologie van de re gerende Ba'athpartij is voor een deel ge baseerd op het christendom. De partij ideoloog Aflaq was zelf van christelijke komaf. En ook de minister van buiten landse zaken, Aziz, is een christen". Andere godsdiensten moeten, evenals in Syrië, wijken voor de ideeën van de Ba'athpartij. "Saddam Hussein heeft de geestelijke leiders in zijn land gelijkge schakeld", zegt Jansen. "Het is dezelfde tactiek die Hitler in zijn tijd hanteerde. Saddam probeert religieuze netwerken te vernietigen. Kinderen moeten hun ou ders bespionneren, religieuze leiders worden vermoord, leerlingen houden hun onderwijzers in de gaten". Het geloof is op zich geen reden voor een conflict, meent Jansen. "In de islam bestaat geen discussie over wat er moet worden geloofd, maar hoe dat wordt uit gedragen. De gedragsleer staat centraal, wat onder meer blijkt uit de Ramadan (vasten) en het verbod op alcohol. Dat ge drag, we duiden dat aan met fundamen talisme, kan in principe wel tot conflic ten leiden. De huidige crisis in de Golf heeft niets van doen met de islam". Vijanden Aan de islam kan Saddam Hussein geen steun ontlenen, zegt Jansen. Hij heeft an dere argumenten gezocht en gevonden om een gemeenschappelijke vijand te creëren. De nieuwe Arabische wereld wordt volgens Saddam bedreigd door het imperialisme, door het zionisme en door de landen die steun verlenen aan de economische VN-blokkade. Het is de theorie van de drie vijanden, die de Egyptische president Nasser indertijd ook hanteerde". In eigen land is Saddam de vijand van de islam, in de rest van het Midden-Oos ten manifesteert hij zich als de strijder te gen buitenlandse krachten, waarmee hij vooral de Palestijnen aan zich bindt. "Saddam speculeert op de anti-Ameri kaanse houding en ontleent daaraan de steun van de Palestijnen. Die vinden al les best, zolang er maar tegen het Westen wordt aangeschopt". Sommige kinderen raken bij de oorlog betrokken door het vertrek van familie naar de Golf, zoals hier in Soesterberg. Maar de meeste maken zich bezorgd door wat zij zien op het Jeugdjournaal (foto anp) De Golfoorlog houdt niet alleen volwassenen bezig, ook kinderen maken zich ernstig zorgen. Via de televisie houden veel scholieren de stand van zaken nauwgezet bij. "Kinderen leven nu eenmaal niet geï soleerd. de media dringen zich in hun wereld binnen. Je kunt het leed en de ellende niet bij hen weghouden", zegt L. Vriens, een professor die leert hoe je kinderen tot vrede kunt opvoeden. De Utrechtse hoogleraar vredespedagogiek in Utrecht pleit er voor de kinderen de moed niet laten verliezen. "Als je zelf een zwartkijker bent. moet je dat niet al te nadrukkelijk uitdragen". door Theo Haerkens UTRECHT - Op alle basisscholen is het nieuws uit Irak en Kuwayt dagelijks on derwerp van gesprek. "Vooral de laatste dagen, met het toenemen van de span ning, leeft het heel erg en beginnen de leerlingen er steeds opnieuw over", zegt mevrouw I. Oversluizen. directrice van basisschool De Baanbreker in de binnen stad van Den Haag. "De Turkse kinderen zijn er heel intensief mee bezig. Maar dat is geen wonder, bij hen thuis wordt er veel over gesproken omdat hun familie er zo dicht bij zit". Vooral in de hogere groepen van de ba sisschool spelen Golfcrisis en oorlogs dreiging volop. "Naarmate 15 januari dichterbij komt, neemt de spanning toe", vertelt P. van Kesteren, directeur van de Leidse Houtschool. "Vanochtend heb ben we het in de klas nog uitgebreid ge had over de mislukte onderhandelingen tussen Baker en Aziz. De leerlingen zijn bang voor oorlog en vragen zich af wat de gevolgen zullen zijn voor ons land". Van Kesteren probeert zijn leerlingen duidelijk te maken dat het onmiddellijke gevaar hier niet zo groot is. "Als er al wat gebeurt in Nederland, dan zijn Schiphol en belangrijke gebouwen het eerste doel wit voor terroristische aanslagen". Op scholen met veel Marokkaanse kin deren proberen de leraren het conflict zo neutraal mogelijk toe te lichten. Zij zijn zich ervan bewust dat veel ouders de ge beurtenissen in Irak en Kuwayt toch wat anders bezien dan de meerderheid van de bevolking en zij zijn er allerminst op uit die ouders voor het hoofd te stoten. Krantenknipsels Thuis is het Jeugdjournaal de belangrijk ste bron van informatie en op de meeste scholen kijken de leerlingen vanaf groep zes iedere vrijdag naar het 'Weekjour- naal', de actualiteitenrubriek van de schooltelevisie. Dat wordt samen met het bijbehorende krantje in de klas uitge breid besproken. In de hogere klassen houden kinderen zelf de ontwikkelingen bij door kranteknipsels te verzamelen op het prikbord. De leraren vinden het vanzelfsprekend om op school aandacht te besteden aan de gebeurtenissen in de Golf. Vredespe- dagoog Vriens vindt dat de scholen daar niet omheen kunnen. "Voor jonge kinde ren is het heel beangstigend dat ze zo in dringend geconfronteerd worden met de problemen in dé wereld, vooral omdat ze vaak nog maar zo weinig weten van de achtergronden. Bovendien hebben kin deren een ander begrip van ruimte en tijd dan volwassenen, waardoor ze behoorlijk van streek kunnen raken als ze op tv zien dat in Irak bij wijze van proef een raket wordt afgeschoten". Kleine kinderen realiseren zich niet al tijd hoe ver Irak hiervandaan ligt en ze denken dan gemakkelijk dat zo'n ding bij hen thuis op het dak kan vallen, verklaart Vriens "Zeker als ze merken dat ook vol wassenen zich zorgen maken over wat er gebeurt". Valse hoop Vriens hecht er erg aan dat ouders en leerkrachten uitleggen wat er precies speelt, liefst met de atlas of de wereld kaart bij de hand. Zo krijgen de leerlin gen een reëler beeld van de risico's die ze zelf lopen. "Als je weet dat het ver weg is, is er minder reden om bang te zijn. Angst kwelt het meest als je niet precies weet wat er aan de hand is en waar je bang voor moet zijn", verklaart Vriens. Maar er moet wel voorkomen worden dat leerlingen vervallen in een soort doemdenken omdat de oorlog met het uur dichterbij lijkt te komen. Op de meeste scholen gebeurt dat automatisch zonder dat daar uitdrukkelijke afspraken over zijn gemaakt. "We hebben geen offi ciële lijn uitgestippeld, maar onder el kaar praten de leraren natuurlijk wel over de beste aanpak", aldus Oversluizen. Toch blijft het een probleem dat nie mand greep heeft op de gebeurtenissen. Ook ouders en leerkrachten moeten af wachten, hoe het conflict zich verder ont wikkelt. "Ik probeer niet mijn eigen twij fels te verbergen. Het heeft geen zin de leerlingen valse hoop te geven, die ik toch niet kan onderbouwen", vindt Van Kesteren. Vriens vindt het niet erg dat volwasse nen laten merken dat zij ook niet weten waar de problemen met Irak precies toe leiden. "Ook al kunnen volwassenen de problemen evenmin oplossen, voor een kind is het toch heel belangrijk te weten dat hij niet de enige is die zich zorgen maakt. Op zich is dat al een hele steun". derlanders dat ginds bij de uitvoering be trokken is. Voor transportconcerns als KLM en Nedlloyd is er een extra reden om het Golfgebied te mijden. De verzekerings premies voor vliegtuigen die op het Mid den-Oosten vliegen zijn sinds het begin van de Golfcrisis twintig tot veertig keer zo hoog geworden. Dat geldt overigens ook voor Israël, dat eveneens door Irak wordt bedreigd. Vóór de Golfcrisis kon een groot vliegtuig van pakweg 75 mil joen gulden bij Lloyd's in Londen wor den verzekerd voor zo'n drieduizend pond sterling (ruim tienduizend gulden) per landing en start. De ABN Bank, met 15 kantoren in Saudiarabië en een aantal in de Verenig de Arabische Emiraten en Bahrayn, werkt sinds het begin van het Golfcon flict met een noodplan dat deze week werd aangescherpt. Aan de bedreigde oostkust van Saudiarabië en in Bahrayn is de bezetting van de kantoren tot een minimum teruggebracht. Alle Neder landse medewerkers zijn er inmiddels vertrokken, aldus een woordvoerster van de bank. In december had de bank al aan fami lieleden van de Nederlandse medewer kers geadviseerd om terug te keren naar Nederland. Er werken dertig Nederlan ders voor de ABN in het Midden-Oosten. Op andere plaatsen in Saudiarabië en in de Emiraten zullen zij op hun post blij- Volgens de ABN gaan de zaken in het Golfgebied voorlopig gewoon door en is er daarom geen reden om de deuren te sluiten. "Dat doen we pas als het voor on ze medewerkers te gevaarlijk wordt om de straat op te gaan. Sluiten kan ook niet van het ene op het andere moment, om dat daar toestemming voor nodig is van de plaatselijke autoriteiten". Als onver hoopt toch vestigingen in het Golfgebied moeten worden gesloten, zullen de za ken verder telefonisch worden geregeld vanuit Dubay of Nederland. De spanningen in het Golfgebied nopen het Nederlandse bedrijfsleven met activiteiten ter plekke tot grote terughoudendheid. Terughoudendheid zowel in het opzetten van nieuwe projecten als in het geven van informatie over de aard van de werkzaamheden en de betrokken Nederlandse werknemers. De meeste gezinsleden van werknemers in de Golf keerden eind vorig jaar al terug naar Nederland en wiens aanwezigheid niet absoluut noodzakelijk is gaat die kant ook niet meer op. door Luuk Sengers en Marien van den Bos Golfregio vertegenwoordigd. Baggerbe drijf HAM en technisch bureau Tebodin (werkzaam voor onder andere olieraffi naderijen in het gebied) houden perma nent kantoor in Abu Dhaby. Een andere HBG-dochter, Interbeton, heeft vestigin gen in Quatar en Aman. Momenteel heeft HBG op deze kantoren twaalf Nederlan ders aan het werk. HAM weigert een grote opdracht in Saudiearabië uit te voeren zolang de si tuatie in de Golf onzeker is. Het bedrijf heeft zich verplicht om aan de kust bij Quatif een strook land op te spuiten voor de bouw van luxe woningen. De contrac ten voor deze opdracht werden een paar dagen voor de Iraakse inval in Kuwayt getekend. De particuliere opdrachtgever in Saudiarabië zet HAM onder grote druk om met de werkzaamheden te beginnen. Concurrent Ballast Nedam is wèl volop in de slag in Saudiarabië. Onder leiding van hoofdaannemer British Aerospace worden een aantal civiele pro jecten uitgevoerd rond de bouw van vliegvelden in Ar-Riyad en Jiddah. Waarschijnlijk omdat vliegvelden als po tentieel doelwit van Irak worden be schouwd, wil men op het hoofdkantoor in Amstelveen niets kwijt over de op drachten. Ook niet over het aantal Ne- De meeste Nederlandse bedrijven zijn actief in Saudiarabië. Sommige bedrij ven houden daarbij ook kantoor in Bahrein (ABN-bank) en bijvoorbeeld Oman (Shell). (kaartjes CarPress) Waar minister Van den Broek enkele ja ren geleden nog tijdens een handelsmis sie een tulpenhulde bracht aan de kroon prins van Abu Dhaby, gaat na de vele af zeggingen een eind februari geplande handelsmissie langs diverse Golftstaten waarschijnlijk niet door. Waar grote fi nanciële belangen in het geding zijn, zoals de gezamenlijke raffinaderij van Shell en de Saudische overheid in Al Ju- bail, is het aantal Nederlandse experts tot 'enkele tientallen' teruggebracht. De Brits-Nederlandse oliegigant Royal Dutch/Shell is om begrijpelijke redenen de belangrijkste aanwezige in het ge bied. De raffinaderij in Al Jubail, een goeie 200 kilometer ten zuiden van Ku wayt aan de Perzische Golf, is qua groot te de derde van het concern. In een joint venture met het Saudische overheidsbe drijf Petromin (50-50 procent) worden hier maximaal 275.000 vaten (159 liter) ruwe olie tot olieprodukten verwerkt. Het bouwen van een dergelijk raffinage- complex vraagt enkele miljarden gul dens aan investeringen. Maar ook elders in Saudiarabië, de kleine Golfstaten en het verdere Midden- Oosten is Shell op vele manieren (explo ratie, produktie, verkoop, marketing etc.) aanwezig: In Oman, Qatar, Syrië, Turkije en de Verenigde Arabische Emi raten. Zij het in veel gevallen als minder heids-aandeelhouder in staatsbedrijven. Drie dochterondernemingen van de Hollandse Beton Groep (HBG), de groot ste bouwonderneming in Nederland, zijn eveneens met eigen vestigingen in de Aardolie "Saddam Hussein is veel erger dan Stalin. Hij moordt, verminkt de lijken en dropt die voor de woning van de familie om de angst erin te houden". Aardolie iOlieleiding Terminal :Perziscbez -MUSANDAM' Dhar -^z^-Mina al Fahal: NIZW.^ASQAT~=E: VER ARAB \EMIRATEN; SAOEDI- JFahud ARABIË J (masirah: |Haima 7Jlrabische: -Zee- Marmull -.kuria mjjrjaz ^Pcruschc V^Go\r SA0EDLARABIE ETHIOPIË

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 4