Politiek geschokt door uitbreken Golfoorlog 'Aanval zeer goed verlopen' Tweede Kamer debatteert over gewapend treffen Nederlandse marineschepen niet betrokken bij gevechten Verdediging staat voorop' DONDERDAG 17 JANUARI 1991 EXTRA EDITIE PAGINA 3 DEN HAAG (GPD/ANP) - In politiek Den Haag is ge schokt gereageerd op het uitbreken van de oorlog in de Golf. Het kernkabinet, bestaande uit de ministers Lubbers, Kok, Van den Broek, Ter Beek en Dales, is in de loop van de nacht bij een gekomen. Vandaag zal de Tweede Kamer waar schijnlijk over de Golfoorlog debatteren. Premier Lub bers heeft vanmorgen om 08.00 uur een verklaring af gelegd op radio en televisie. "Ik ben bedroefd dat het zover heeft moeten komen, dat de daad bij het woord moest worden gevoegd", al dus CDA-fractievoorzitter Brink man vannacht in een eerste reactie. "We hopen dat de strijd snel be slecht zal zijn met een minimum aantal slachtoffers. Onze eerste ge dachten gaan uit naar hen die nu strijd leveren en hun familieleden en vrienden die thuis in spanning afwachten". De CDA-fractie in de Tweede Ka mer noemt het in eerste reactie ui termate triest dat het in het golfcon- flict is gekomen tot een gewapend treffen. "Buitengewoon triest en te leurstellend dat op deze wijze effec tuering van het VN-ultimatum moet worden gerealiseerd", zo luidt het oordeel van de christendemo craten. De WD-leider Bolkestein spreekt van een 'verschrikkelijke gebeurtenis die evenwel vanwege de halstarrige houding van Irak he laas al eerder viel te verwachten'. De situatie die zich in de nacht van woensdag op donderdag heeft voor gedaan is volgens Bolkestein het meest verschrikkelijke wat je je kunt voorstellen. Rechtsorde Volgens PvdA-fractievoorzitter Wöltgens zal 17 januari 1991 de ge schiedenis in gaan als een noodlotti ge en tragische dag. "Het gebruik van geweld is onontkoombaar ge worden om de internationale rechtsorde te herstellen", aldus Wöltgens. "De onbegrijpelijke en DEN HAAG (ANP) - De drie Ne derlandse marineschepen in de Golf zijn zo goed als zeker nog niet bij de gevechtshandelingen betrokken. Dat heeft de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) van morgen verklaard. "Het vlieg kampschip dat zij moeten be schermen is nog niet gearriveerd in de Golf, zo heb ik van minister ter Beek begrepen", aldus de woordvoerder. Inmiddels zijn de drie Neder landse schepen onder het uitvoe rend commando van de Verenig de Staten geplaatst, overeenkom stig de met de Tweede Kamer af gesproken procedure. Minister Ter Beek van defensie is donderdagmorgen even na 00.30 uur, kort na het uitbreken van de gevechten, via de 'daar voor geëigende kanalen' ingelicht over het begin van de operatie Desert Storm. Dit heeft defensie voorlichting meegedeeld. starre houding van Irak heeft helaas de wereldgemeenschap geen ande re mogelijkheid gelaten dan het af dwingen langs militaire weg van be sluiten van de Verenigde Naties". Wöltgens hoopt dat de Iraakse lei ding alsnog tot bezinning komt, waardoor het militaire geweld van korte duur zal zijn. "We blijven ho pen dat het verstand snel zege viert". Volgens de PvdA-voorman is het gebruik van geweld onont koombaar geworden. Wöltgens hoopt dat het conflict met zo weinig mogelijk bloedvergieten gepaard kan gaan en dat de Nederlandse mi litairen in de Golf behouden terug kunnen keren. D66-leider Van Mierlo vindt dat het gebrek aan uitzicht op vreedzame oplossing onvermijde lijk moest leiden tot deze eerste fase van de oorlog. "Ik hoop dat Saddam Hussein tot het inzcht komt dat al leen terugtrekking uit Kuwayt een volgende fase van de oorlog kan voorkomen. Het lijkt erop dat de eerste doelstelling van de militaire actie geslaagd is". Verklaring Direct na het bekend worden van het uitbreken van de oorlog, kwa men de hoogste ambtenaren van de vijf ministers van het kernkabinet bijeen om de gebeurtenissen te be spreken. Later in de nacht kwam het kernkabinet bijeen. De ministers Van den Broek (Bui tenlandse Zaken) en Ter Beek (De fensie) vertrokken vanmorgen om 08.30 uur naar Parijs om daar een bijeenkomst van de WEU bij te wo nen. Die gaat in tegenstelling tot eerdere berichten toch door, voor zover de woordvoerder van de RVD dat om half vier kon beoordelen. Om 09.00 uur komt de rijksminis terraad, inclusief de minister voor de Antillen en Aruba, bijeen. A/B ZUIDERKRUIS (ANP) - Van morgen om 00.15 uur Nederlandse tijd is op het Nederlandse bevoorra dingsschip Zuiderkruis per telex van het Amerikaanse maritieme commando in de Perzische Golf on der leiding van rear admiral (schout-bij-nacht) D.P. March het bericht ontvangen dat de vijande lijkheden zijn begonnen met lucht aanvallen op Baghdad en doelen in Kuwayt. Zo werd enkele minuten later door de eerste officier van de Zuiderkruis, overste Ter Haar, via de intercom meegedeeld. Ongeveer tezelfdertijd kwam op de Zuiderkruis bovendien het be richt binnen dat de commandant van de Nederlandse taakgroep in de Perzische Golf, Pieter Kok, van mi nister Ter Beek van defensie had ge hoord dat het uitvoerend comman do over de drie Nederlandse sche pen in de Golf was overgedragen aan de Amerikanen. Kok heeft dat ook meegedeeld aan de autoriteiten in Den Helder. Op de Zuiderkruis werd het nieuws over het begin van de vijan delijkheden zeer rustig ontvangen. Dat deel van de bemanning dat op grond van de oorlogswacht lag te slapen (ongeveer de helft), is blijven slapen. "Zij moeten over enkele uren het werk overnemen en fit zijn", aldus de commandant van de Zuiderkruis, Gijs Hooft. Hooft ziet nog geen aanleiding de bestaande staat van paraatheid in grijpend te veranderen. "Voorlopig geldt als onze belangrijkste op dracht onszelf te verdedigen". Daarom heeft hij inmiddels wel op dracht gegeven personeel bij de goalkeeper op de Zuiderkruis te posteren en is ook een tweede 20 Commandant Zuiderkruis: millimeter snelvuurkanon bemand. "Verder blijft alles zoals het was", aldus Kok. "Er is alleen sprake van een situatie waarin zich tegenaan vallen op de schepen in onze omge ving kunnen voordoen. Van concre te indicaties voor zulke Iraakse te genaanvallen is op dit moment ech ter geen sprake". Zulke aanwijzingen zouden vol gens Hooft aan de Zuiderkruis kun nen worden gemeld door drie in de nabijheid van het schip aanwezige fregatten. Daarbij gaat het om een Canadees, een Deens en een Ameri kaans fregat. Deze schepen zijn in staat luchtbewegingen in de wijde omgeving van de Zuiderkruis te identificeren. Ook het programma van de Zuiderkruis er staat voor de komende dag een bevoorra- dingsoperatie op de agenda is op dit moment niet gewijzigd. Hooft, die het uitbreken van de vijandelijkheden als een emotio neel onwezenlijke ervaring om schreef, noemde de situatie aan boord op grond van de nu bekende situatie betrekkelijk veilig. Over de toestand aan boord van de twee Nederlandse fregatten in de nabijheid van de twee Amerikaanse vliegdekschepen De Midway en De Ranger, is aan boord van de Zuider kruis niets bekend. Nu de fregatten onder Amerikaans uitvoerend com mando zijn geplaatst, worden geen mededelingen meer over het opere- de schepen gedaan, aldus een woordvoerder van het ministe rie van defensie in Den Haag. Van morgen bevonden de Nederlandse fregatten zich nog zo'n duizend ki lometer ten zuidoosten van Ku wayt, iets ten westen van de Straat van Hormous in het oostelijk deel van de Perzische Golf. Ongeveer op hetzelfde moment dat op de Zuiderkruis het bericht van het Amerikaanse commando binnenkwam dat de aanval op Irakese en Kuwaytse doelen was begonnen, ontving de Zuiderkruis het bericht dat een van de kwartier meesters van het bevoorradings schip vader van een dochter is ge worden. Volgens het bericht maken moeder en dochter het goed. Turkije Met grote verbazing en toch wel wat geschrokken reageerde de man schappen van de Nederlandse luchtverdedigingseenheid met Pa triot-raketten, die woensdag van Soesterberg zijn vertrokken naar het zuid-oosten van Turkije. Dat heeft een woordvoerder van de een heid vanmorgen via de radio laten weten. "Natuurlijk hebben de man nen wel rekening gehouden met het uitbreken van een oorlog. Maar dat het op zo'n korte termijn zou gebeu ren, hadden ze eigenlijk niet ge hoopt", aldus de woordvoerder. Het grootste deel van de man schappen is inmiddels op de plaats van bestemming gearriveerd, de ap paratuur nog maar ten dele. Over de uitoefening van de taak van de een heid bestaan volgens de woordvoer der geen vraagtekens. "We hebben binnen de NAVO als luchtverdedi gingseenheid een vastgestelde taak. Het maakt niet uit of je dat doet in het kader van de afschrikking in Duitsland of dat je dat daadwerke lijk doet in zuid-oost Turkije". Commentaar Iraakse ambassade en diplomaten in Den Haag onder extra bewaking DEN HAAG (ANP) - Het ambassadegebouw van Irak aan de Johan de Wittlaan in Den Haag staat, sedert het uitbreken van de oorlog onder extra bewaking van de Haagse politie. Dit heeft consul M. al-Amili van de am bassade donderdagmorgen desgevraagd meegedeeld. Ook de huizen van de diplomaten hebben extra aandacht van de politie. Volgens de consul is nog niets bekend van mogelijke internering van de Irakezen. Ook hü zei dat een officieel commentaar van de ambassade niet eerder dan in de loop van de dag valt te verwachten. Het lot van de vijf mensen die aan de Iraakse ambassade in Den Haag zijn verbonden was donderdagmorgen rond kwart over twee nog onbe kend. Dit heeft een woordvoerster van het crisiscentrum in Den Haag des gevraagd meegedeeld. Mogelijk wordt tijdens de bijeenkomst van het kernkabinet hierover beslist. Officieel zijn er nog drie diplomaten op de ambassade en twee leden van de in Irak regerende Baath-partij. Allen heb ben de diplomatieke status. VALKENBURG Op het marinevliegkamp Valkenburg staan twee Ori- ken voor het vervoer van slachtoffers. Eén van de toestellen is op acht-uurs ons klaar voor eventueel vervoer van gewonden uit het Golfgebied. Ze kun- afroep beschikbaar. Binnen die tijd lukt het ons om^brancards en spullen te nen elk 16 patiënten meenemen. Een woordvoerder van marine zegt dat er installeren. Verder hoeft er niet veel tegebeuj sowieso weinig aanpassingen nodig zijn om de vliegtuigen geschikt te ma- senstop in acht tot tien u SCHIPHOL (ANP) - De KLM- vlucht 843 die in de nacht van woensdag op donderdag op weg was naar Karachi, is teruggekeerd terug naar Schiphol naar aanleiding van de vijandelijkheden in Irak en Kuwayt. Dit heeft een woordvoer ster van de KLM vanmorgen mee gedeeld. De KLM-vlucht 888 die uit Mus cat in Oman al op weg was naar Schiphol, heeft in overleg gekozen voor een veiliger omweg. Beide toe stellen worden in de loop van de ochtend terugverwacht. Het is niet KLM-vliegtuig weer terug naar Amsterdam bekend hoeveel passagiers aan boord van de vliegtuigen zijn. De Boeing-747 van de KLM die vanuit Oman op weg was naar Am sterdam vloog boven Saudi-Arabië op het moment dat de oorlog uit brak. De gezagvoerder meldde zijn maatschappij dat hij niets heeft ge zien of gehoord. Rond drie vond het toestel zich boven Egypte Naar verwachting landde het morgen tegen half acht op Schip hol. Volgens een woordvoerster van de KLM is het vliegtuig dat op weg was naar Karachi inmiddels weer op Schiphol terug. Het was twee uur onderweg naar Pakistan en be vond zich boven Joegoslavië toen de KLM het terugriep. Ook in dit ge val gaat het om een Boeing-747. Iraaks antwoord lijkt volgens Amerikaanse defensieminister beperkt AMSTERDAM Enkele late bezoekers kijken in een Amsterdams café naar de eerste beelden op de televisie van het Amerikaanse tv-station CNN. Om 00.35 uur werden de eerste schoten gehoord in het centrum van Baghdad. De Golfoorlog was begonnen. «toto anp» Vervolg van pagina 1 WASHINGTON (AFP/Rtr) - Bij de luchtacties tegen Irak waren 4 lan den betrokken: de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannie, Saudi-Arabie en Kuwayt. Dit heeft de Amerikaan se minister van defensie, Dick Che ney, vanmorgen verklaard. Cheney, die Frankrijk niet noemde als actief bij de luchtaanval betrokken land, zei dat honderden vliegtuigen aan de aanval meededen. De luchtaanvallen hebben in ge heel Irak plaats en hebben tot doel de vernietiging van de offensieve militaire capaciteiten van Saddam Hussein, aldus Cheney, die zei dat ze tot nu toe geen luchtverzet heb ben ondervonden. Alles lijkt 'zeer goed' verlopen te zijn en het Iraakse antwoord lijkt beperkt, aldus Cheney. Hij verklaarde dat berichten uit het Golfgebied dat de Irakezen SCUD-raketten op Saudi-Arabië kunnen hebben afgevuurd, onjuist leken te zijn. "We hebben berichten binnengekregen over het lanceren van raketten, maar geen ervan is be vestigd", aldus Cheney. De Amerikaanse minister zei dat de acties zijn uitgevoerd tegen mili taire doelen in heel Irak en het be zette Kuwayt door gevechtsvlieg tuigen uit de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Saudi-Arabië en Kuwayt. Het laatste slaat vermoe delijk op restanten van de Kuwayt se luchtmacht die wisten te ont snappen na de Iraakse invasie op 2 augustus. Doelen Cheney en generaal Colin Powell, de voorzitter van de chefs van sta ven in het Pentagon, zeiden dat uit eerste rapporten van commandant Norman Schwarzkopf in het Golf gebied blijkt dat de eerste luchtac ties succesvol verliepen en dat ze doorgaan. "Het ging om honderden vluchten", aldus Powell. Bereik Irakese raketten "Het is een enorm ingewikkelde onderneming waarbij honderden Amerikaanse en geallieerde vlieg tuigen betrokken zijn", aldus Che ney. De luchtacties waren gericht tegen Iraakse militaire doelen en in stallaties voor nucleaire en chemi sche oorlogvoering. "De allereerste rapporten die we ontvangen hebben, zijn zeer, zeer geslaagd", aldus Cheney op de kor te persconferentie waarop hij en Po well bij herhaling weigerden bijzon derheden te verschaffen en niet wil den zeggen welke typen vliegtuigen precies zijn ingezet. "De vannacht bestookte doelen liggen in Irak en Kuwayt", aldus Cheney, die nog zei dat de acties tot doel hadden het of fensieve militaire vermogen van president Saddam Hussein van Irak uit te schakelen. Powell legde er de nadruk op dat Saddam zelf geen doelwit was van de aanvallen. Hij weigerde te zeg gen of de Amerikaanse en geallieer de vliegtuigen rechtstreeks lanceer- Bereik van: 1) de Scud-B 300 km 2) de Al Hussayn - 570 640 km 3) de Al Abbas 900 km installaties voor SCUD-raketten hebben aangevallen. Cheney wilde geen antwoord geven op de vraag wanneer Amerikaanse grondtroe pen naar Kuwayt gestuurd zouden worden. Hij zei dat de operaties in de lucht enige tijd kunnen voortdu- Aanvallen Powell en Cheney wilden niet zeg gen of de aanvallende vliegtuigen verliezen hebben geleden. Woord voerder Pete Williams van het Pen tagon zei later tegen verslaggevers dat berichten over de nachtelijke acties schaars waren en dat het mi nisterie liever nog een tijdje wacht met het geven van verliezen. Cheney zei dat hij de 'opdracht tot aanvallen' voor de luchtoperatie dinsdagmiddag had getekend in op dracht van president Bush. Hij zei dat de aanvallen pas zijn ingezet na dat het Congres er van op de hoogte gesteld was en nadat alle pogingen om een politieke oplossing te berei ken, waren mislukt. VERSCHRIKKING De ochtend na de nacht waarin de oorlog uitbrak. Dit soort zinnen werden gebruikt in herdenkingsverhalen over de Tweede Wereldoorlog. Vanochtend is het echter harde werkelijkheid. De anti-Sadam coa litie heeft onder commando van de Ver enigde Staten massaal de aanval op Irak geopend. Operatie 'Woestijnschild' is vannacht rond half één overgegaan in operatie "Woestijnstorm". De bevrijding van Kuwayt is begonnen. Toen Irak op 2 augustus Kuwayt bin nenviel. het annexeerde en later tot ne gentiende provincie proclameerde, heeft de rest van de wereld verontwaardigd gereageerd. De 'wereld' inderdaad. Voor het eerst sinds het bestaan van de Ver enigde Naties slaagden de lidstaten er namelijk in met zeer brede steun de Vei ligheidsraad achter maar liefst twaalf resoluties te krijgen. De standpunten die daarin verwoord werden waren duidelijk: invasie en an nexatie werden terecht scherp veroor deeld en Irak werd opgeroepen zich te rug te trekken uit Kuwayt. Meteen werd een brede blokkade van Irak afgekon digd, waaraan ook het merendeel van de lidstaten van de Verenigde Naties, inclu sief Nederland, zich aansloot. Troepen uit maar liefst 28 landen ver zamelden zich rond het ingenomen Ku wayt en het wachten begon. Want wach ten moest: een blokkade vraagt geduld en men wist dat Irak het lang zou uithou den, De arrogantie en het uithoudings vermogen van Irak bleken inderdaad aanwezig, het geduld aan de andere kant van de streep bleek minder groot. De blokkade was een prima initiatief, het ontbreken van een beredeneerd scena rio achter die blokkade was fout. Onrustige thuisfronten, een broze coa litie met onder andere Arabische staten als Egypte en Syriö daarin, een bedreigd Israel en de angst voor een tweede Viet nam. brachten de Verenigde Staten er toe in november de troepenmacht in het gebied te verdubbelen. Toen werd duide lijk dat er een grens aan het geallieerde geduld in zicht kwam en de weg terug verder was dan ooit. De laatste resolutie van de Veilig heidsraad met daarin het ultimatum van 15 januari, onderstreepte dat nog eens duidelijk. De ledenlanden werden daarin gemachtigd 'alle noodzakelijke midde len' aan te wenden om aan de bezetting en inlijving van Kuwayt door Irak een ein de te maken. Op deze plaats werd deze resolutie bestempeld als 'te vroeg'. Het leek mo gelijk om. vooralsnog zonder geweld, Irak langs diplomatieke kanalen en voor al via de blokkade, tot terugtrekking uit Kuwayt te bewegen. In de afgelopen we ken is duidelijk geworden dat het conflict daarna snel is geëscaleerd en regelrecht op een militaire confrontatie uitdraaide. De houding van Sadam Hoessein in het diplomatieke verkeer draagt daar alle schuld van. Dat Nederland ook aanwezig is in het gebied en nu dus aktief betrokken is bij een oorlog, maakt eens te meer duidelijk dat het hier geen oorlog betreft tussen de Verenigde Staten en Irak. Het is jammer dat de oorlog niet gevoerd wordt onder de vlag van de Verenigde Naties. Het blijft een coalitie van 28 individuele lan den. met toestemming van de Verenigde Naties en onder vrijwillige aanvaarding van het militair gezag van de Verenigde Staten. De ontwikkelingen in oost-Europa ga ven zicht op een nieuwe wereldorde. De eensgezindheid van de Veiligheidsraad maakte de contouren daarvan helder Het is bijna onvoorstelbaar dat het eerste gezamenlijke dat we in dat kader onder nemen deze oorlog is. De nieuwe we reldorde vraagt ons te staan voor wat wij zijn en te verdedigen wat wij belangrijk vinden, zelfs als dat verder gaat dan edn in onze ogen acceptabele grens. Want oorlog is een verschrikking en iets dat met meer tot onze beschaving hoort. Nu de militaire operatie is begonnen, is het te hopen dat de geallieerde strijd krachten in staat zullen zijn met grote nauwkeurigheid alles in Irak en Kuwayt uit te schakelen dat uitgeschakeld moet worden. Sadam moet van het politieke toneel verdwijnen en zijn militaire instal laties zullen vernietigd moeten worden Het volk van Irak verdient een beter lot. De heftigheid en precisie van de aan val van de geallieerden zal moeten voor komen dat het volk van Irak vernederd uit de strijd tevoorschijn komt. De landen in het Midden-Oosten zullen na deze con frontatie met elkaar verder moeten en dat zal met de problemen die er liggen, toch al niet eenvoudig zijn. Nederlanders in Saudi-Arabië reageren rustig op oorlog DEN HAAG (ANP) - De meeste Nederlanders in Saudi-Arabië ge nieten van hun nachtrust. De con tactpersonen die zijn aangesteld om te handelen als er gevaar dreigt zijn ingelicht. Er is echter geen reden ie dereen te gaan bellen. Dat is de reactie van een woord voerder van het consulaat-generaal in Djedda. "Er is hier ook weinig te merken van het uitbreken van de oorlog. Het is overal rustig. Ieder een slaapt", aldus de woordvoerder. Ook de Nederlandse ambassade in de Verenigde Arabische Emira ten spreekt van een rustige situatie. "Het heeft geen zin om mensen wakker te bellen met de medede ling dat de oorlog is uitgebroken. Verder zijn de mensen de afgelopen dagen goed geïnformeerd over hoe te handelen". De ambassade in Abu Dhabi heeft het wel druk met de opvang van een nog onbekend aantal NV. derlandse stewardessen die zijn ge strand op het vliegveld bij de hoofd stad. Het betreft de bemanning van een vliegtuig van Gulf Air dat niet meer verder vloog na het uitbreken van de vijandigheden.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3