Dagboek van de crisis I I'll fl I In KM. Problemen bij de woestijnoorlog ÉÉÉMÉ IÉÉÉ6ËÉ iiitli PAGINA 2 DONDERDAG 17 JANUARI 1991 DE IRAAKSE TANKWAL Om een eventuele aanval met Amerikaanse tanks af te kunnen slaan heeft Irak langs de grens met Kuwayt een gigantische tankwal aangelegd en is bezig deze uit te breiden langs de Saudi-Arabische grens mijnenveld greppel van 5 tot 20 meter breed en plm. 5 meter diep. yS De greppel kan met olie p worden gevuld en ontstoken TURKIJE IRAN SYRIË JORDANIË Baghdad IRAK SAUDI a ARABIË .C.j 4 100 km. KUWAYT 2 augustus: In een razendsnelle actie verovert het Iraakse leger Kuwayt in de nacht van 1 op 2 augustus. De wereld rea geert geschokt. De bezetting volgt op het mislukken van de onderhandelingen tussen Irak en Kuwayt. Irak had het olie staatje beschuldigd van het bewust laag- houden van de olieprijs, het stelen van Iraakse olie en het niet nakomen van de financiële toezeggingen aan Irak vanwe ge diens rol in de oorlog tegen Iran. 3 augustus: De spanning in het Mid den-Oosten loopt op als de Iraakse troe pen zich verplaatsen naar de grens met Saudiarabië. De ministers van buiten landse zaken van de VS en de Sovjet unie, Baker en Sjevardnadze, keuren in Moskou in een unieke verklaring de actie van Saddam Husseins af. 4 augustus: EG-landen bevriezen de tegoeden van Kuwayt en boycotten Iraakse en uit het bezette Kuwayt afkom stige olie. Het Iraakse leger neemt de ge demilitariseerde zóne bij Kuwayt en Saudiarabië in. Irak kondigt aan zich binnen enkele dagen uit Kuwayt terug te zullen trekken. 6 augustus: De Saudische regering sluit de oliedoorvoer vanuit Irak. Baghdad besluit alle Amerikanen en Eu ropeanen in Kuwayt in hotels te plaat sen. De Veiligheidsraad van de VN neemt een resolutie aan met economi sche sancties tegen Irak. 7 augustus: De Amerikaanse presi dent Bush stuurt gevechtsvliegtuigen en troepen naar Saudiarabië om het land te beschermen tegen een mogelijke aanval van Irak. Het door Irak geïnstalleerde re gime in Kuwayt roept de republiek uit. 8 augustus: Saddam Hussein an nexeert Kuwayt en verklaart dat hij niet van plan is Saudiarabië aan te vallen. Britse, Franse en Sovjet-regeringen ver sterken hun marines in de Golf. 9 augustus: VN-Veiligheidsraad ver klaart annexatie Kuwayt onwettig. Sad dam verbiedt alle buitenlanders Irak te verlaten. Alle ambassades in Kuwayt moeten naar Baghdad verhuizen. 10 augustus: Saddam roept op tot hei lige oorlog tegen Amerikaanse troepen. Een meerderheid van de Arabische Liga stuurt Arabische troepen naar Saudiara bië om het land tegen Iraakse agressie te beschermen. Bovendien wordt van Irak geëist zich uit Kuwayt terug te trekken. Den Haag verzoekt Baghdad de Neder landers te laten vertrekken 11 augustus: Egyptische legereenhe den en Britse vliegtuigen komen in Saudiarabië aan. Demonstraties voor Saddam worden gehouden in Jemen, Mauretanië, Algerije, Jordanië, Libië en de door Israël bezette gebieden. 12 augustus: Saddam Hussein ver bindt de Iraakse terugtrekking uit Ku wayt met de Israëlische teruggave van de bezette gebieden en een oplossing van het Libanese conflict. 13 augustus: Nederland besluit ook schepen, de fregatten Witte de With en Pieter Florisz, naar de Golf te sturen. De Jordaanse koning Hussein begint een reeks bemiddelingspogingen. In Jorda nië verzamelen zich steeds meer vluchte lingen uit Kuwayt. 14 augustus: Bij afwezigheid van mi nister ter Beek van defensie zegt de com mandant zeemacht Nederland, vice-ad- miraal Van Renesse, dat hij naar Londen reist voor afspraken met de Britse mari ne. 15 augustus: Irak biedt Iran vrede aan, trekt zich terug uit het bezette gebied in Iran en roept op tot de uitwisseling van krijgsgevangenen. Marokkaanse troe pen voegen zich bij de Egyptische in Saudiarabië. President Bush verklaart dat de Amerikaanse troepen niet alleen een defensieve taak hebben; hun aanwe zigheid in Saudiarabië moet Irak dwin gen tot terugtrekking uit Kuwayt. 6 augustus: ,Na onenigheid tussen VS/Engeland aan de ene kant en Sov jetunie/Frankrijk aan de andere kant dringt premier Lubbers aan op een uit spraak van de Veiligheidsraad over ge bruik van geweld. 18 augustus: Irak dreigt Britse en Amerikaanse burgers naar strategische en militaire gebieden te brengen, waar zij als menselijk schild tegen een Ameri kaanse aanval moeten dienen. Eerder hadden zij het bevel gekregen zich in twee hotels in Kuwayt te verzamelen. 21 augustus: Irak eist de onmiddellij ke sluiting van de ambassades in Ku wayt. 21 landen weigeren dit. Overleg van de Westeuropese Unie in Parijs over militaire coördinatie. Afspraak om am bassades in Kuwayt zo lang mogelijk open te houden 23 augustus: Voor de eerste maal sinds het uitbreken van de Golfcrisis ver schijnt Hussein op de tv met de Westerse gijzelaars, die officieel 'gasten van Irak' heten. Van den Broek raadt Nederlan ders in Kuwayt aan niet naar Baghdad te reizen. 24 augustus: Onenigheid binnen coali tie. PvdA wil alleen geweld als de V-raad dit sanctioneert. 25 augustus: De Veiligheidsraad van de VN neemt een resolutie aan waarin de mogelijkheid wordt geschapen eventu eel met geweld het embargo tegen Irak af te dwingen. 28 augustus: Irak roept Kuwayt uit tot 'de 19e provincie' van Irak. Saddam is bereid tot vrijlating van de buitenlandse vrouwen en kinderen in Irak. 30 augustus: President Bush vraagt landen om financiële bijdragen in de kosten voor Golf-operatie. 31 augustus: Secretaris-Generaal van de VN Perez de Cuellar praat in Amman met de Iraakse minister van buitenland se zaken Tarek Aziz over de Golf-crisis. Het gesprek levert niets op. September 4 september: Sovjet-minister van bui tenlandse zaken Sjevardnadze roept op tot het houden van een internationale conferentie over het Midden-Oosten. 9 september: President Bush en Sov jet-president Gorbatsjov ontmoeten el kaar voor een top in Helsinki. Zij bevesti gen de eis tot onvoorwaardelijke Iraakse terugtrekking uit Kuwayt. 11 september: Nederlandse regering stelt 50.000 gaspakken (waarde f. 41 min) ter beschikking. 13 september: De Witte de With en Pieter Florisz worden aangewezen als de schepen die de fregatten Jacob van Heemskerck en Philips van Almonde zullen aflossen. Van den Broek adviseert Nederlanders vanuit Kuwayt naar Bagh dad te reizen. 14 september: Iraakse troepen vallen de ambassadegebouwen van Canada, België en Frankrijk in Kuwayt binnen. 16 september: Parijs stuurt als vergel ding voor de schending van de ambassa de vliegtuigen naar Saudiarabië. 17 september: De EG wijst Iraakse di plomaten uit. 18 september: Den Haag stelt 18 F-16's ter beschikking voor de Golf. Later blijkt dat niemand ze wil hebben. 20 september: President Bush dreigt met 'aanvullende' maatregelen tegen Irak als sancties niet blijken te werken. 21 september: Premier Lubbers blun dert met zijn mededeling dat ook de Duitsers bereid zouden zijn vliegtuigen in te zetten. 25 september: De Veiligheidsraad van de VN stelt een luchtembargo tegen Irak in. Irak reageert positief op het plan van Mitterrand gelanceerd in de VN: een op lossing voor de Golfcrisis koppelen aan een regeling voor het Israëlisch-Arabi- sche conflict. Van den. Broek praat in New York met Turkse collega over F- 16's. Eerder zei Lubbers: "We gaan niet leuren". 26 september: Irak eist van de VS de namen van mensen in de Amerikaanse ambassade in Baghdad. Het bewind dreigt de niet-diplomaten die in het ge bouw zijn op te hangen. 27 september: Irak dreigt buitenlan ders geen voedselbonnen te geven. Vol gens Baghdad zijn de Westerse landen verantwoordelijk voor de voedseltekor ten en zullen zij dus zorg moeten dragen voor hun eigen burgers. Oktober 1 oktober: President Bush houdt een re de voor VN. Als Irak Kuwayt verlaat, valt er wellicht te praten over een oplossing van het Israëlisch-Palestijnse conflict. 3 oktober: Van Gurp (commandant Nederlandse taakgroep in Golf) wil dui delijke instructies, geen 'schoten voor de boeg' of'het muurtje van Relus' (afbake ning taakgebied). Als het niet onder VN- vlag kan, dan maar onder Amerikaans commando. Het komt hem te staan op een stevige uitbrander van Ter Beek. 7 oktober: Europese landen kondigen aan de ambassades in Kuwayt tijdelijk te sluiten, omdat water- en elektriciteittoe voer zijn afgesneden. 8 oktober. Baghdad wil Westerlingen vrijlaten als Bush belooft Irak niet aan te vallen. Van den Broek zegt. dat VN zich moeten beraden op militaire actie. 10 oktober: Lubbers dringt er bij Pa rijs en Londen op aan zich achter het EG- standpunt te scharen. 12 oktober: Het anti-Iraakse front van Arabische en Westerse landen loopt een deuk op door het bloedbad dat het Israë lische leger heeft aangericht bij de Tem pelberg. De VS zien zich gedwongen in de VN-Veiligheidsraad Israël te veroor delen, omdat de Arabische landen de be zetting van Kuwayt even laakbaar ach ten als de Israëlische bezetting van de Westelijke Jordaanoever, de Golanhoog- te en de Gazastrook. 13 oktober: Irak begint druppelsge wijs gijzelaars vrij te laten. Een Neder lander, 4 Britten, en 15 Spanjaarden ko men vrij. 14 oktober: Volgens een Sovjet-diplo maat zou Saddam Kuwayt willen ontrui men in ruil voor de strategische eilandjes voor de kust van Kuwayt, maar Baghdad ontkent dit later. 17 oktober: Egypte komt in beeld voor de Nederlandse F-16's. Den Haag houdt vol nog steeds met Turkije hierover te praten. Ook de land- en luchtmacht wil len naar de Golf. Een mooi argument om dreigende bezuinigingen op defensie af te wenden. 18 oktober: In Nederland ontstaat be roering over het lot van 105 baggeraars, van wie niet duidelijk is of zij na beëindi gen van hun werk naar huis mogen. 24 oktober: Regering in brief aan Ka mer: de F-16's blijven hier. In reactie op een petitie van de gijzelaars spreekt Van den Broek van 'mensenhandel'. 28 oktober: Kuwayt betaalt bedrijf Hollandia Kloos. 31 oktober: Nederlandse familieleden van gijzelaars vormen een comitë voor vrijlating na een dag eerder door Van den Broek te zijn ontvangen. Leiding heeft dominee Wouters. November 1 november: Irak biedt familie van gijze laars aan hun verwanten te bezoeken met Kerstmis. President Bush noemt het voorstel "de jongste uiting van cynis me". Oud-kanselier Willy Brandt toont zich bereid naar Baghdad te gaan. De EG reageert negatief op het plan van Brandt en verklaart verontrust te zijn over de breuken in het front tegen Saddam die de individuele missie met zich meebren gen. Minister van buitenlandse zaken Van'den Broek wil dat Brandt gaat als VN-afgezant. De Nederlandse ambassa de zal een eventuele missie van het Co mité 'hand- en spandiensten' verlenen, maar geen politieke steun. 5 november: EG-ministers laten nog maals weten dat over de gijzelaars niet te onderhandelen valt. Willy Brandt gaat op persoonlijke titel naar Baghdad. 6 november: Londen vraagt opnieuw om grondtroepen. Buza (Buitenlandse Zaken) betaalt de hotelrekening in Bag hdad: 81.000 gulden. 7 november: Brandt mag 100 Duitsers mee naar huis nemen. 8 november: Het Pentagon kondigt aan 700 tanks en 40.000 troepen uit Duits land naar de Golf over te plaatsen. Irak laat tweede Nederlandse gijzelaar vrij. Bush zegt later op de dag nog eens 100.000 militairen naar de Golf te sturen. 9 november: Brandt krijgt nog eens 50 mensen vrij, onder wie 10 Nederlanders. 12 november: Tweede overleg tussen Van den Broek en alle fractieleiders plus buitenland-specialisten. Er moet een missie naar Irak nu ds. Wouters geen vi sum krijgt. 17 november: Hussein verklaart zich bereid om alle gijzelaars tussen kerst en maart '91 vrij te laten. 18 november: Westen wijst aanbod Saddam af en noemt het een poging tijd te winnen. 19 november: Saddam stuurt nog eens 250.000 soldaten naar Kuwayt. 20 november: Alle Nederlandse bag geraars mogen naar huis. Nog 28 Neder landers zitten in Baghdad vast. 21 november: Jean-Marie Le Pen krijgt 100 gijzelaars vrij, onder wie 5 Ne derlanders. 27 november: Er wordt besloten dat de missie o.l.v. ex-premier De Jong in Baghdad geen politieke verklaringen zal afleggen. Tegelijkertijd zegt staatssecre taris Van Voorst in New York dat Den Haag overweegt extra militairen te stu ren. 28 november: Voor het eerst staat de VN-Veiligheidsraad officieel toe dat de geallieerden geweld gebruiken om Ku wayt te bevrijden. Het ultimatum loopt af op 15 januari. Dat moet gezien worden als een politieke deadline, niet als de da tum waarop het eerste schot gelost wordt. 29 november: President Bush nodigt de Iraakse minister Tareq Aziz uit om te komen praten. Hij is bereid minister Ba ker naar Baghdad te sturen voor topover- leg met president Saddam Hussein. December 1 december: Ook Irak toont zich bereid te praten, mits de Israëlische bezetting van de Palestijnse gebieden ook onder werp van gesprek wordt. Dat wijzen de Amerikanen af. 4 december: Irak aanvaardt formeel het Amerikaanse aanbod voor gesprek ken tussen Aziz en Bush, en Baker en Saddam Hussein. Buitenlandse zaken dringt bij ambassadeur Irak aan op visa voor missie-De Jong. Van den Broek geeft een verklaring uit waarin Kuwayt en de Palestijnse kwestie niet direct wor den gekoppeld, maar wel op hetzelfde velletje staan. 5 december: Leden van missie-De Jong krijgen visa. 6 december: Missie-De Jong blijft thuis na verklaring dat de nog resterende buitenlandse gijzelaars Irak mogen ver laten. Saddam Hussein doet deze aan kondiging, zegt hij, om zijn goede wil te tonen. De medicijnen die De Jong zou meenemen, gaan wel naar Irak. In het di plomatieke overleg ontstaat een pro bleem: er is nog geen overeenstemming over de data voor de ontmoetingen in Washington en Baghdad. 8 december: De VN-Veiligheidsraad wordt het niet eens over het plan een in ternationale conferentie te beleggen over het Palestijnse probleem. Tot 18 decem ber (en terwijl de laatste gijzelaars naar huis mogen) onderhandelen de VS en Irak over de data. Uiteindelijk blijkt dat Baghdad het ge sprek zo dicht mogelijk bij 15 januari wil (gesproken wordt van 12 januari), terwijl Washington aan een veel vroegere datum denkt. De partijen worden het niet eens. 12 december: Amerika wijst het Iraak se voorstel af om A2iz 17 december naar Washington te laten komen. Eerst moet duidelijk worden wanneer James Baker naar Irak kan. Van den Broek vindt dat kabinet en Kamer goed hebben opgetre den in de gijzelaarskwestie. 13 december: Van den Broek kan ka binet niet overreden meer te doen dan het zenden van munitie, die door Londen en Washington wel betaald moet wor den. 18 december: De EG gaat zich ermee bemoeien. President Bush zegt daar geen bezwaar tegen te hebben, mits er geen 'gemengde signalen' worden uitge zonden. De EG wil met Aziz praten. Mu nitie gaat naar Golf, evenals een blusboot van Smit-Tak 19 december: Eindelijk komt er een einde aan twee maanden van onderhan delingen over een VN-resolutie waarin het optreden van Israël in de bezette ge bieden veroordeeld wordt. Maar de reso lutie rept ondanks de inbreng van een aantal ongebonden landen met geen woord over een internationale Midden- Oostenconferentie, zoals bijv. Irak en an dere Arabische landen voorstaan. Was hington kan tevreden zijn over de uit spraak zoals die nu geformuleerd is, en Israël kan er ook mee leven. 26 december: Voor de zoveelste keer doen geruchten de ronde dat de VS en Irak geheime onderhandelingen voeren. Dit keer lijken ze serieuzer omdat er in Israël een tijdschema bij wordt geleverd. Er zou een koppeling-op-afstand komen tussen Iraakse terugtrekking uit Kuwayt en een oplossing voor het Palestijnse probleem. Januari 3 januari: Bush zegt dat de uiterste da tum voor een gesprek was 3 januari verschoven is. Baker is bereid 'binnen enkele dagen' Aziz in Genève te ontmoe ten. 4 januari: Baghdad stemt in, maar ver taalt 'enkele dagen' als 'een week'. De ontmoeting wordt vastgesteld op 9 janu ari. 5 januari: Aziz wijst de uitnodiging van de EG voor een gesprek af omdat de 'Gemeenschap slechts doet wat Was hington zegt'. 7 januari: Geen mariniers naar de Golf, wel een opblaasbaar noodhospi taal. 8 januari: Fregatten en Zuiderkruis onder Amerikaans commando als oorlog uitbreekt, maar geen wijziging in het operatiegebied. Medisch personeel naar Zuiderkruis en Emiraten. Noodhospitaal in kelder AMC in gereedheid. 9 januari: Baker en Aziz spreken met elkaar in het Geneefse Inter-Continental Hotel. Na ruim zes uur blijkt het gesprek op niets uit te lopen. Pessimisme viert hoogtij. Bush zegt geen nieuwe diploma tieke stappen meer te zullen onderne men. Londen en Washington maken be kend hun ambassade-personeel in Baghdad te zullen terugroepen. De ver tegenwoordigingen gaan echter niet dicht. Britten vragen WEU-landen om mijnenbestrijdingsschepen. Den Haag: We hebben kennis genomen van dit ver zoek. 10 januari: VN-secretaris-generaal Ja- vier Perez de Cuellar vertrekt naar Baghdad. Hij maakt een tussenstop in Genève, waar hij een gesprek heeft met de 12 EG-ministers van buitenlandse za ken. De Franse president Mitterrand biedt zijn diensten aan, net als Algerije. Nederland kondigt aan dat ook de Hol landse ambassade zonder personeel zal blijven functioneren. 11 januari: The New York Times meldt dat Saddam Hussein zich spoedig uit Kuwayt zal-terugtrekken, in ruil voor ga ranties dat hij niet zal worden aangeval len en de organisatie van een Midden Oostenconferentie waarin een oplossing zal worden gezocht voor de Palestijnse kwestie. De krant baseert het bericht op verklaringen van Arabische diplomaten. 12 januari: Beide huizen (Senaat en het Huis van Afgevaardigden) van het Amerikaanse Congres geven president Bush na een tumultueus, drie dagen du rend debat toestemming een militaire aanval op Irak uit te voeren. Het Witte Huis maakt de inhoud van de brief be kend die Bush aan Saddam had geschre ven, maar die niet door Tariq Aziz aan de Iraakse leider werd overgebracht. Bush: "U zult een verschrikkelijke prijs beta len". 13 januari: Perez de Cuellar verlaat Baghdad na gesprekken met Arafat, Ta riq Aziz en Saddam die niets opleveren. Op de vraag of het nu oorlog wordt, ant woordt de secretaris-generaal van de VN: "Dat weet alleen God. Saddam waarschuwt bevolking dat oorlog nu elk moment kan uitbreken". 14 januari: De ministers van buiten landse zaken van de EG besluiten voor lopig af te zien van een eigen vredesmis sie naar Irak. Het Iraakse parlement ver leent Hussein unaniem toestemming al les te doen wat nodig is om Kuwayt te be houden. Jemen kondigt een vredesplan aan, net als Frankrijk. Beide voorstellen gaan uit van een koppeling tussen Ku wayt en het Palestijnse probleem, en zijn daarom onaanvaardbaar voor Washing ton, Londen èn Moskou. 15 januari: De dag waarop het VN-ul- timatum afloopt. De Veiligheidsraad neemt kennis van het verslag van Perez de Cuellar en bespreekt het laatste Fran se initiatief. Amerika en Groot-Brittan- nië verwerpen het Franse plan, omdat het Saddam zou 'belonen' voor zijn agressie. Alle hoop op een vreedzame op lossing is vervlogen. Op tal van plaatsen in de wereld wordt gedemonstreerd voor vrede. 16 januari: Om 06.00 uur Nederlandse tijd verstrijkt het ultimatum. De VS be ginnen met het storen van de Iraakse ra dar. 17 januari: Om 00.30 begint Operation Desert Storm. De eerste bommen vallen op Baghdad. De Golfoorlog is begonnen. Camouflage de militairen dragen lichte, gevlekte zandkleurige unifor men. Uitrusting en en bewapening zijn met netten en doeken gecamoufleerd om het gemis aan natuurlijke te compenseren. De camouflagenetten onderdrukken ook lichtreflecties en dempen geluiden die in de woestijn zeer ver kunnen dragen. Oogbescherming Overdag moeten de ogen tegen het felle licht en het zand met een soort motorbrillen wor den beschermd. Speciale nachtbril- len versterken het licht van de maan en de sterren waardoor voorwer pen in het woestijn landschap zich scherper aftekenen. De woestijn als slagveld brengt speciale problemen met zich mee voor manschappen en uitrusting. Hier een paar van de gevaren en moeilijkheden. t Extreme temperaturen: Temperatuurschomme- A 5Q lingen van 30 graden zijn A mm AA A geen uitzondering. De If 40 thermometer die overdag fftj kan oplopen tot 48 gra r 30 den Celcius kan 's nachts 11X X11 2o dalen tot 18 graden. Waterbehoefte: Soldaten hebben per dag ongeveer 23 liter drinkwater nodig om te voor komen dat ze uit- drogingsverschijn selen krijgen. Dat zijn twee dozijn legerveldflessen. Navigatie: Het kompas is een belangrijk navigatie-instrument in het terrein waar nauwelijks herken bare markeringspunten zijn te vinden. Dit geldt vooral bij nach telijke troepenbewegingen Optische systemen Veel optische systemen (richtmiddelen voor de artillerie) zijn in de extreme hitte gevoelig voor vervormingen, 's Nachts werkt infraroodapparatuur in de woestijn juist veel beter omdat die reageert op de uitgestraalde hitte.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2