LEIDSCH DAGBLAD Iraakse luchtmacht vernietigd NODIG! Vitale rol voor Britse Tornado's sg President Bush: 'We zullen niet falen Luchtafweer kan aanvalsgolf niet keren Golfoorlog begon vannacht om half een met gigantische bommenregen Spoedberaad NAVO en EG OPGERICHT 1 MAART 1860 DONDERDAG 17 JANUARI 1991 WASHINGTON (AFP/RTR) - De Amerikaanse president George Bush heeft vannacht verklaard dat de Verenigde Staten vastbe sloten zijn de nucleaire en chemi sche dreiging van Irak te elimine ren. In een toespraak tot het Ame rikaanse volk om 3.00 uur onze tijd zei de president dat de lucht aanvallen op Irak worden voort gezet, maar dat de grondtroepen er tot nu toe niet bij betrokken "Kuwayt zal opnieuw vrij zijn", zei Bush. "We zullen niet falen". Bush verklaarde dat de geallieer de strijdkrachten de chemische en nucleaire wapens van Irak zul len vernietigen. Hij zei dat de coa litie van 28 landen „zich had uit geput in alle redelijke pogingen" om een diplomatieke oplossing in de Golfcrisis te bereiken, een cri sis die het gevolg was van de Iraakse invasie van Kuwayt op 2 augustus 1990. Maar de Iraakse leider Saddam Husayn ging iede re vredespoging „met openlijke verachting" tegemoet, aldus Bush. Hij zei te hopen dat de oorlog niet lang zou duren en dat het aantal slachtoffers minimaal zou zijn. Hij verklaarde dat hij de mili taire bevelhebbers opdracht had gegeven om zo snel mogelijk te zegevieren. "Terwijl ik u toespreek zijn luchtaanvallen op militaire doe len in Irak op komst", zei Bush. "We zijn vastbesloten om Sad dam Husayns potentieel voor het maken van kernbommen uit te schakelen. We zullen ook zijn fa ciliteiten voor chemische wapens vernietigen", aldus Bush. Hij zei dat de coalitie van wes terse en Arabische landen 'geen andere keus had als met geweld Saddam uit Kuwayt te verdrij ven'. "We zullen niet falen". In zijn toespraak die twaalf mi nuten duurde zei een kalme Bush ervan overtuigd te zijn dat „we niet alleen zullen zegevieren, maar dat uit dit verschrikkelijke conflict ook de erkenning zal ko men dat geen enkele natie het kan opnemen tegen een verenigde wereld..." Bush zei dat de eerste rappor ten van generaal Norman Schwarzkopf, bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in de Golf, erop wezen dat „onze operaties volgens plan verlopen". De president verklaarde dat de VS wensen dat Irak als een vreed zaam land zal leven als Kuwayt bevrijd is. „Ons doel is duidelijk. Saddam Husayns strijdkrachten zullen Kuwayt verlaten. De legi tieme regering van Kuwayt zal opnieuw zijn plaats innemen en Kuwayt zal weer vrij zijn", aldus Bush. „Irak moet gevolg geven aan al le resoluties van de Verenigde Naties en als de vrede eenmaal is hersteld, hopen we dat Irak zich als een vreedzaam en coöperatief lid van de familie van landen zal opstellen ten behoeve van de vei ligheid en stabiliteit in de Golf', zei Bush. Hij noemde de eerste stappen in de strijd „een historisch mo ment" bedoeld om het kleine olie emiraat te bevrijden en niet om Irak te veroveren. Hij zei dat de militaire actie noodzakelijk was omdat „de wereld niet langer kon wachten" en de economische sancties hun doel niet leken te be reiken. Volgens Bush zal na de aanval „een nieuwe wereldorde" ont staan die vrij is van angst die door de oorlogszuchtige Iraakse leider werd veroorzaakt. (zie verder pagina 3) WASHINGTON/DEN HAAG (GPD) Amerikaanse, Britse, Saudische en Kuwaytse troepen hebben van nacht de totale Iraakse luchtmacht en de Republikeinse Garde, de elite-eenheid van de landmacht, vernietigd. Over het aantal slachtoffers onder de Iraakse militairen is niets bekend. Aan de kant van de multinationale strijdmacht zijn in het geheel geen verliezen geleden. De gevechtsvliegtuigen keerden allemaal ongeschonden op hun bases terug. Dat heeft het Pentagon, het Ameri kaanse ministerie van defensie, vanochtend meege deeld. De oorlog brak vannacht om half één Nederlandse tijd uit met een aanval op chemische en nucleaire doelen in Irak. De multinationale strijdmacht begon met hevige bom bardementen op de luchthaven van Baghdad en andere strategische plaatsen in Irak. Allereerst werden de Iraakse Scud-raketten, gericht op Israël, uitgeschakeld. Ook in Ku wayt werd de aanval ingezet. Ruim een half uur later bevestigde de woordvoerder van het Witte Huis "dat de bevrijding van Kuwayt is begonnen". Saudische militairen spraken van een reusachtige luchtaanval op Iraakse stellingen. Vanaf schepen in de Perzische Golf en de Rode Zee werden kruisraketten op Baghdad afgevuurd. Irak leek aanvankelijk niet in staat een tegenaanval in te zetten. Voor het Iraakse leger kwam de aanval als een volslagen verrassing. Pas na enkele urert slaagden de mi litairen van Saddam Hussein erin eentegenaanval te plaatsen. Er wer den tenminste vijf Scud-raketten afgevuurd op Saudi-Arabië en Bahrayn. Een van de raketten zou volgens de eerste berichten op een buitenwijk van de Saudische hoofdstad Riyad terecht gekomen. De raketten die op Bahrayn zijn af gevuurd, hebben hun doel volgens de autoriteiten niet gehaald. De Amerikaanse president Bush bevond zich aan het begin van de aanval in zijn werkkamer, de Oval Office. Hij telefoneerde van daaruit met Congres-leiders om hen op de hoogte van de aanval te brengen, zoals hij ook beloofd had. Voor VN- secretaris-generaal Perez de Cuellar was het tijdstip van de aanval een verrassing. De Veiligheidsraad komt vandaag bijeen om door de Amerikanen op de hoogte te wor den gebracht van het eerste verloop van Operatie Desert Storm. Cuba kondigde aan de Raad te zullen vra gen om de Amerikanen op te dragen de vijandelijkheden te staken. Maar dat verzoek kan geen enkele kans maken. Het Amerikaanse tv -station CBS berichtte rond middernacht dat een 'gestage stroom van F-15 jachtbom menwerpers vanaf luchthavens in het midden en oosten van Saudi- Arabiè waren opgestegen'. Tegelij kertijd vertrok een squadron van de Britse luchtmacht uit Bahrayn. Per soneel op de militaire bases kreeg de opdracht gasmaskers op te zet ten. Volgens de woordvoerder van het Witte Huis „hebben de VS sa men met de troepen van de deelne mers in onze coalitie onder de code naam Desert Storm gehandeld om het mandaat van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties ten uitvoer te brengen". De Sovjet-Unie heeft s zonder commentaar aan stationneerd op de grootste Ameri kaanse basis in Saudi-Arabië. Oog getuigen meldden dat de Irakezen nauwelijks weerstand boden. Het licht in de hoofdstad brandde nog normaal en het afweergeschut van het Iraakse leger reageerde in eerste instantie niet. Pas na een kwartier werd het licht in de hoofdstad ge doofd. Enkele minuten later viel ook de staatsradio uit. Ook het Iraakse persbureau INA zwijgt in alle talen. Volgens Fitzwater begon de aan val 'precies op tijd, zoals het in het draaiboek stond'. Het begin van de oorlog werd gemeld door verslagge vers van het Amerikaanse televisie station CNN vanuit hun hotel in Baghdad. Zij hoorden de bommen vallen en zagen overal lichtflitsen. "Ik zie dikke rookpluimen in de stad", aldus verslaggever Holliman. Een olieraffinaderij zou geraakt. Ook zouden aanvallen zijn uitge voerd op het telecommunicatiecen- trum in de hoofdstad. De eerste aan vallen duurden ongeveer een half uur, maar werden onmiddellijk daarna weer voortgezet. Ooggetui gen spraken van een 'tapijt van bommen'. De Israëlische regering is vooraf door de VS op de hoogte gesteld. In Israël, Syrië en Jordanië werd de noodtoestand afgekondigd. De Amerikaanse president Bush DEN HAAG (GPD) - De ministers van buitenlandse zaken van de NAVO komen om half tien in Brus sel in spoedzitting bijeen om de si tuatie in de Golf te bespreken. De Amerikaanse minister James Baker laat overigens verstek gaan; hij ver blijft in Washington. Ook de ministers van buitenland se zaken van de twaalf EG-landen vergaderen vanmiddag. Dat ge beurt om vijf uur in Parijs, waar eer der op de dag de ministers van bui tenlandse zaken en defensie van de Westeuropese Unie samenkomen voor een al weken geplande verga dering. Van de WEU maken de Be- nelux-landen, Frankrijk, Duitsland, Italië, Engeland, Spanje en Por tugal deel uit. De ambassadeurs van de zestien NAVO-landen hebben zich van nacht in Brussel al door Amerikaan se en Britse legerofficieren laten voorlichten over het verloop van de aanval op Irak. Olieprijzen en dollar reageren scherp op oorlog DEN HAAG/NEW YORK (AP/ANP) - Vrijwel meteen na het uitbreken van de Golfoorlog zijn de olieprijzen bij de handel achter ge sloten deuren 3,46 dollar per vat ge stegen. De prijs voor een barrel West Texas Intermediate liep op tot 33,75 dollar, nadat de beurs in New York gistermiddag was afgesloten op 32 dollar. De Nederlandse en Westeuropese oliemarkten zullen pas in de loop van de ochtend reageren op de Gol foorlog. Dat heeft een woordvoer der van Shell meegedeeld. De Rot terdamse markt, een telefooncircuit van handelaren, gaat om 09.00 uur open. In Tokyo opende de dollar scherp tegen de Japanse yen, enkele minu ten nadat het nieuws van de oorlog bekend was geworden. De dollar opende op 137.95 yen, 1.60 yen ho ger dan woensdag op 136.35 yen. De dollar zakte tot 136.40 yen. na dat handelaren dollars gingen ver kopen om een snelle winst te ma ken. Op de beurs raakten de koer sen aanvankelijk in een vrije val. maar naderhand trad enig herstel in. De Nikkei-index ging van 22.099,52 nar 22.305.41 punten. In Hong Kong stegen de goudprijzen 5 tot 6 dollar per ounce. Irak roept op tot verzet TEHERAN/NICOSIA (AFP/Rtr) - Radio-Baghdad heeft vanochtend een beroep op de Iraakse bevolking gedaan, in verzet te komen tegen de aanval door buitenlandse vliegtui gen. Volgens de Iraanse radio zei de presentator van radio-Baghdad dat "Irak zich nooit zal overgeven". F-15 bommenwerpers bombarderen de stad BRUSSEL (GPD) - De grote verras sing was vannacht dat Irak door de Amerikaanse aanval nauwelijks kans heeft gekregen om zijn ge vreesde Scud-raketten (waaronder die met chemische ladingen) af te vuren op doelen in Saudi-Arabië of Israel. Ook de Iraakse luchtafweer heeft de Amerikaanse aanvalsgol ven in de eerste uren niet kunnen hinderen. De aanval begon om half eer derlandse tijd met massale aanval len door enkele honderden vliegtui gen van de Verenigde Staten Groot-Brittannie en Saudi-Arabie, en door enkele direct na de Iraakse invasie uitgeweken Kuwaytse vliegtuigen. De Amerikanen maak ten gebruikt van F-15, F-16, A-6 en F-117A-toestellen, en van Toma hawk-kruisraketten vanaf oorlogs schepen. Saudi-Arabië zette F-15's en Tornado's in, de Britten ook Tor nado's en Kuwayt enkele Mirage F- Voor zover vannacht bekend werd de eerste aanvalsgolf op Bag hdad uitgevoerd door Amerikaanse McDonnell Douglas F-15 Eagle-toe- stellen, zonder twijfel het machtig ste en meest veelzijdige gevechts vliegtuig ter wereld. Eerst joeg een tiental F-15's over Baghdad om de Iraakse luchtafweer af te leiden. Daarna volgden de vliegtuigen voor het precisiebombardement op de stad. Daarbij werd gebruik gemaakt van laser-geleide bommen, die doe len tot op minder dan tien meter nauwkeurig kunnen raken, tenein de zo weinig mogelijk burgerslacht offers te maken. De doelen van deze toestellen waren het vliegveld van Baghdad, kazernes, ministeries en andere overheidsgebouwen. Ook de luchtafweerraketten rond de stad wefden getroffen. Vanuit de stad werd wel met luchtafweerkanon- nen op de vliegtuigen geschoten. Tegelijk met de aanval op de stad voerden de voor radar vrijwel on zichtbare hypermoderne Lockheed F-117A 'Stealth'-vliegtuigen, F-16A- aanvalstoestellen, Saoedische F- 15's, en Britse en Saudische Torna do's aanvallen uit op Iraakse lucht machtbases en militaire installaties in heel Irak, maar ook in Kuwayt. Daarbij zouden zij de meeste Scud- raketten (alsmede de Iraakse ver sies daarvan, de Al Hussayn en Al Abbas) hebben weten uit te schake len, en zou ook een groot deel van de Iraakse vliegtuigen nog op de grond zijn vernietigd. Vanaf de slagschepen Missouri en Iowa, die in de Perzische Golf liggen, zijn Tomahawk-kruisraket- ten afgevuurd op Iraakse militaire installaties. Er vielen bommen op de Iraakse nucleaire installatie in Mosul, waar Irak kernbommen zou ontwikkelen, en op de chemische fabrieken in Samara, Falluyah, Ras- hid en Hilah waar chemische wa pens gemaakt zouden worden. Vol gens de Amerikaanse defensiemi nister Dick Cheney was er nauwe lijks luchtafweer. De Britse Tornado's vlogen vanaf de Saudische bases in Dahran en Tabuk. De Tornado's Gr.l hebben een veel korter bereik dan de F-15's en moesten dus in de lucht worden bijgetankt door Britse VC-10 tank ervliegtuigen. De Amerikanen heb ben in het Golfgebied 96 F-15's, ter wijl ook de Saoedi's 60 van die toe stellen bezitten. Het aantal F-117's is onbekend. Er waren 24 Britse en 60 Saoedische Tornado's in het ge bied. Aan de aanvallen hebben ook F- 16's en A-6 Intruders van de Ameri kaanse vliegdekschepen deelgeno men. De vliegtuigen werden naar hun doel geleid door Amerikaanse en Britse radarvliegtuigen van het type E-3 AWACS en Nimrod. Ame rikaanse en Britse jachtvliegtuigen zorgden voor de verdediging van de aanvalseenheden. de bevolking gemeld. De VN-, bassadeur van Kuwayt verwelkom de de aanval: "We wensen de zege van deze operatie". De eerste aanval op de Iraakse hoofdstad Baghdad werd uitge voerd door een squadron van de Amerikaanse luchtmacht, dat is ge- Koud en vrij zonnig Zonnig. In de loop van de middag vanuit het zuidwesten wolkenvel den maar droog. Middagtempera- tuur rond 3 graden. Wind draaiend van zuidoost naar zuid, matig, aan de kust later toenemend tot krachtig. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Over het al gemeen veel bewolking en kans op regen. Middagtemperatuur on geveer 5 graden en vrijwel geen vorst meer in de nacht. 8 PAGINA'S LONDEN (GPD) - Britse Tornado GR1 gevechtsbommenwerpers hebben vannacht een vitale rol ge speeld in het geallieerde bombarde ment. De Tornado's voerden aan vallen uit op vliegvelden, raketin stallaties en communicatiecentra. Om aanvallen diep in Irak mogelijk te maken werden de jagers, die een actieradius hebben van 770 kilome ter, vergezeld door Victor en VC10 tankvliegtuigen. De Tornado GR1 wordt be schouwd als de beste laagvliegende bommenwerper ter wereld. Het vliegtuig kan midden in de nacht met grote snelheid vlak boven de grond scheren, zodat het nauwelijk opgemerkt wordt door de radar. De Britten hadden 45 Tornado's in de Golf, die gestationeerd waren in Dahran en Tabuk (Saudi-Arabië) en in Bahrayn. Alle toestellen ste gen gisteravond tegelijkertijd op voor hun missie in Irak. De andere Britse vliegtuigen in het gebied, de Jaguars, bleven aan de grond. Deze toestellen kunnen niet 's nachts vliegen en zijn boven dien meer geschikt voor aanvallen op tank-formaties. Het belangrijkste wapen van de Tornado's is de JP233-bom, die drie miljoen gulden per stuk kost. Elk van deze JP233-bommen.bestaat uit een dertigtal kleinere bommen en 215 mijnen. Met zijn wapens kan een enkele Tornado een landings baan van een vliegveld onbruikbaar maken. De 30 bommen slaan grote gaten in het asfalt terwijl de 215 mij nen herstelwerkzaamheden nage noeg onmogelijk maken. Behalve vliegvelden is de Torna do ook uitermate geschikt voor aan vallen op radarinstallaties. Aange nomen wordt dat de vliegtuigen vannacht hun allernieuwste anti-ra dar wapen, zogenaamde ALARM- raketten, hebben gebruikt om Iraakse communicatiecentra te ver nietigen. Eenmaal gelanceerd, ge bruikt een ALARM-raket zijn eigen radar-geleidingssysteem om het doelwit te 'vinden'. Het wapen is zo nieuw dat het eigenlijk nog be proefd moest worden toen de Tor nado's naar de Golf werden gediri geerd. Het feit dat de Tornado's verge zeld werden door tank-vliegtuigen, duidt erop dat zij wellicht zijn inge zet voor aanvallen op de Iraakse ra ket-installaties bij Rutbah, westen van het land. Deze installa ties baarden het Amerikaanse op perbevel grote zorgen, omdat van- daaruit een aanval op Israel zou kunnen worden gedaan. Andere doelwitten van de Torna do's zijn waarschijnlijk de commu nicatiecentra in Baghdad en in Bas- ra geweest. In de omgeving van deze zuidelijke Iraakse stad liggen verder zes luchthavens, die ook zijn gebombardeerd. De grote vraag in het Britse kamp was vanmorgen hoeveel van de Tor nado's waren teruggekeerd op hun bases. "We kunnen weinig anders doen dan bidden dat ze alle veilig en wel terugkeren", zo zei een hoge of ficier van de Britse luchtmacht in het gebied. óók voor een blik over onze grenzen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends Dat willen we niet missen' Wi| nemen een proelabonnemen! voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Wij nemen een kwartaalabonnement 76.75* Wi| nemen een jaarabonnement 298.60" Voor het abonnement ingaat ontvangen wij de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden U kunt ook bellen 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1