Luchtmacht Irak vrijwel weggevaagd President Bush: we falen niet Kuwaytse bannelingen juichen na aanval Landing Normandië kwam ook na luchtaanval Twee leiders anti-Iraakse strijdmacht DONDERDAG 17 JANUARI 1991 AMSTERDAM/BRUSSEL/NEW YORK (ANP/Rtr/AP/UPI/GPD) - Het uitbreken van de oorlog in de Golf heeft in de wereld tot verdeel de reacties geleid. In de westerse landen was er steun voor het optre den van de Verenigde Staten en hun bondgenoten, terwijl de PLO en Cu ba de aanval op Irak scherp veroor deelden. Een aantal regeringen is in crisisberaad gegaan, maar voor het grootste deel heerste een afwach tende houding. Mohammed Sadeqi, in Londen de woordvoerder van de Associa tion For Free Kuwait, zei dat er een gevoel van opluchting is dat "na ja ren van dictatuur met Saddam Hus sein. ons land en het Iraakse volk bevrijd kunnen worden". Voor een groot aantal gevluchte Kuwayti's, die naar andere Golfstaten zijn uit geweken, waren de aanvallen reden tot vreugde. "De mensen zijn heel blij", zo zei Hassan Quoad, een ge vluchte Kuwaytse politieman. De Kuwaytse kroonprins Sjeik Said a- Abdullah al-Sabah verklaarde te genover gevluchte Kuwayti's dat de "zon van de vrijheid snel zal opko- Wereld reageert verdeeld op begin van Golf-oorlog De secretaris-generaal de Verenigde Naties, Perez de Cuellar, toonde zich bedroefd over het uit breken van de vijandelijkheden. "Na al mijn inspanningen, na alle moeite van zoveel landen, door zo veel verschillende personen, hoe kan ik u zeggen, beste vrienden, dat wij thans met een oorlog worden ge confronteerd". Perez de Cuellar, die een uur voordat de oorlog begon door president Bush op de hoogte werd gesteld, zei dat hij de beslis sing Irak aan te vallen betreurt, "maar de vijandigheden vallen bin nen het kader van de resoluties van de Veiligheidsraad". De Palestijnse Bevrijdingsorga nisatie (PLO) heeft opgeroepen tot een wereldwijde respons op de aan val op Irak. In de verklaring be schuldigt de leiding van de PLO "de Amerikaans-Israëlisch-Europese coalitie" van een "laffe aanval" op Irak en zei dat die "op alle niveaus" moet worden weerstaan. De oproep was gericht tot "de Arabische natie, de islamitische natie, de volkeren van de Derde Wereld en alle vrije en nobele mensen en voorstanders van vrede". Sovjetunie In het zuiden van de Sovjetunie zijn de Sovjet-strijdkrachten in staat van paraatheid gebracht, zo heeft de chefstaf van het Sovjet-leger, gene raal Michail Moisejev, vanochtend bekendgemaakt. Hij verklaarde dat de Sovjetunie de ontwikkelingen in de regio nauwkeurig in de gaten houdt. Het staatspersbureau TASS maakte vannacht zonder enig com mentaar melding van het feit dat de Amerikanen militaire acties tegen Baghdad waren gestart. De EG "betreurt" dat oorlog no dig is gebleken om Irak uit Kuwayt te verdrijven en hoopt dat Irak zich snel zal terugtrekken. "Slechts de terugtrekking van Iraakse troepen uit Kuwayt kan nieuwe slachtoffers en nieuwe vernietiging voorko men", aldus de door Luxemburg namens de EG uitgegeven verkla ring. Bondskanselier Kohl zei dat zijn gedachten zijn bij de mensen die lij den nu de oorlog in de Golf is be gonnen en dat hij al het mogelijke zal doen om het conflict snel te laten beëindigen. "Alle pogingen voor een vreedzame oplossing hebben gefaald met deze aanval", aldus de Duitse kanselier. Vreugde De Britse oud-premier Thatcher, die vorig jaar Britse troepen naar de Golf stuurde, zei opgelucht te zijn dat de aanval op Irak was begonnen en zei te hopen dat die eindigt met "de val van de dictator". In Israël werd de bevolking gelast de gasmaskers binnen handbereik te houden. Volgens een woordvoer der van het ministerie van defensie zijn de in Irak op Israël gerichte ra ketten grotendeels of mogelijk hele maal vernietigd. Niettemin werd de bevolking opgeroepen de aandacht niet te laten verslappen omdat er "altijd de een of andere raket onze kant op kan komen". De Cubaanse president Castro was snel met een veroordeling en noemde de oorlog onnodig. Hij wees erop dat de oorlog door diplo matie vermeden had kunnen wor den. "Ik denk dat geen rekening is gehouden met de mentaliteit van de Arabische landen. Alle maatregelen die zijn genomen, hebben de diplo matie haar mogelijkheden ontno men", aldus Castro. In Teheran verklaarde de Iraanse president Rafsanjani "bedroefd" te zijn door het uitbreken van de oor log. Iran vocht van 1980 tot 1988 een oorlog tegen Irak, maar is gekant te gen de aanwezigheid van de multi nationale strijdmacht in Saudi-Ara- bie. De Japanse premier Kaifu riep zijn veiligheidsraad bijeen. Een woordvoerder van het Japanse mi nisterie van buitenlandse zaken, Watanabe, verklaarde: "Japan staat achter het optreden van de Verenig de Staten." De Canadese premier Mulroney riep zijn kabinet in spoedzitting bijeen. In het parle ment ging een debat voort over een motie van de regering waarin de parlementariërs werd gevraagd de VN-resoluties te bekrachtigen waarin Irak wordt verzocht Kuwayt te ontruimen. In Seoul zond de Zuidkoreaanse president Roh een boodschap aan de Amerikaanse president waarin hij zijn steun betuigde aan "de vast beraden militaire operatie". De Australische premier Hawke zei: "Deze tragische actie heeft slechts één oorzaak: dat is de invasie en de bezetting van Kuwayt. Dat was de oorlogshandeling. Wij hebben naar middelen gezocht die oorlogsdaad recht te zetten". BRUSSEL De grote verrassing voor de Amerikaanse vliegers was het nagenoeg ontbreken van tegenstand. Irak door de Amerikaanse aanval geen kans heeft gekre gen om zijn gevreesd^ Scud-raketten (waaronder die met chemische ladingen) af te vuren op doelen in Saudi-Arabië of Israël. Ook de Iraakse luchtafweer heeft de Amerikaanse aanvallers nauwelijks kunnen hinderen. Bij de eerste aanvalsgolven zouden radio-verbindingen en de radarsig- i 500 Irakese gevechtsvlieg tuigen al vrijwel allemaal op de grond zijn vernietigd of zijn de lan dingsbanen van de vliegtuigen zo danig verwoest dat zij niet kunnen opstijgen. Irak zou slechts enkele Scuds hebben kunnen afvuren op doelen in Saudi-Arabië en Bahrayn, maar die zouden hun doelen niet hebben bereikt. De Amerikanen maakten ge bruikt van F-15, F-lll, A-6 en F- 117A-toestellen, en van Tomahawk kruisraketten, die vanaf schepen in de Golf werden afgevuurd. Saudi- Arabië zette F-15's en Tornado's in, de Britten Tornado's, Frankrijk Ja guar-bommenwerpers en Kuwayt enkele Mirage F-I's. De eerste aanvalsgolf op Bag hdad werd uitgevoerd door Ameri kaanse McDonnell Douglas F-15 Eagle-toestellen, het machtigste en meest veelzijdige gevechtsvliegtuig ter wereld. Eerst joegen 10 F-15's over Baghdad om de Irakese lucht afweer af te leiden. Daarna volgden de andere vliegtuigen voor het pre cisiebombardement op de stad. Daarbij werd gebruik gemaakt van laser-geleide bommen, die doe len tot op minder dan tien meter nauwkeurig kunnen raken, tenein de zo weinig mogelijk burgerslacht offers te maken. De doelen van deze toestellen waren het vliegveld van Baghdad, de kazernes van de Repu blikeinse Garde, de elite-eenheid van Saddam Husayn, ministeries en andere overheidsgebouwen. Onzichtbaar Tegelijk met de aanval op de stad voerden de voor radar vrijwel on zichtbare hypermoderne Ameri kaanse Lockheed F-117A 'Stealth'- vliegtuigen en F-lll-bommenwer- pers, Saoedische F-15's, en Britse en Saoedische Tornado's aanvallen uit op Irakese luchtmachtbases en militaire installaties in heel Irak, maar ook in Kuwayt. Franse Jagu ars bombardeerden Irakese stellin gen in Kuwayt. Daarbij zouden de geallieerden de meeste Irakese ra ketten hebben weten uit te schake- Deze vliegtuigen maakten ge bruik van speciale bommen, die be staan uit weer een hele reeks kleine bommetjes die een 'explosief tapijt' leggen over een vliegveld, waardoor landingsbanen over honderden me ters onbruikbaar worden en opge stelde vliegtuigen als het ware wor den weggeblazen. Vanaf de slagschepen Missouri en Iowa, die in de Perzische Golf liggen, zijn Tomahawk BGM-109- kruisraketten afgevuurd op Irakese militaire installaties. Deze raketten vliegen laag over de grond naar hun doel, dat zij tot op enkele meters nauwkeurig kunnen raken. Zij heb ben een bereik van meer dan 2000 kilometer, waardoor de lancerende schepen ver buiten het strijdgewoel kunnen blijven. Er vielen bommen op de Irakese nucleaire installatie in Mosul, waar Irak kernbommen zou ontwikke len, en op de chemische fabrieken in Samara, Falluyah, Rashid en Hi- lah waar chemische wapens ge maakt zouden worden. Volgens de Amerikaanse defensieminister Dick Cheney was er nauwelijks luchtafweer. Witte sneeuw Dat de geallieerde vliegtuigen zo weinig tegenstand hebben onder vonden is behalve aan de snelheid van hun acties ook te danken aan het voorbereidende werk van 'Ope ratie Witte Sneeuw'. Dat is dé code naam voor het storen van de Irakese nalen van de Irakese luchtverdedi ging, waarmee al gisteren was be gonnen. Er werd begonnen met het storen van de radio-verbindingen door de EC-130H Compass Call, de EW-ver- sie (electronic warfare) van het C- 130 Hercules transportvliegtuig, waarvan de VS er achttien hebben. Zij stoorden de hele dag al de radio signalen tussen het opperbevel in Baghdad en de commandanten te velde, maar bleven buiten het Irake se luchtruim en operereerden bo ven Saudi-Arabië en Turkije. Hun apparatuur gooide het volledige ra dio-verkeer in de war. De Amerikaanse president Bnsh lichtte vanmorgen met een toespraak tot het Amerikaanse volk en de rest v F-15 bommenwerpers bombarderen de stad WASHINGTON (AFP/Rtr) - De Amerikaanse president George Bush heeft vanmorgen verklaard dat de Verenigde Staten vastbeslo ten zijn de nucleaire en chemische dreiging van Irak te elimineren. In een toespraak tot het Amerikaanse volk om 3.00 uur Nederlandse tijd zei de president dat de luchtaanval len op Irak worden voortgezet. "Kuwayt zal opnieuw vrij zijn", zei Bush. "We zullen niet falen". Bush verklaarde dat de geallieerde strijdkrachten de chemische en nu cleaire wapens van Irak zullen ver nietigen. Hij zei dat de coalitie van 28 landen "zich had uitgeput in alle redelijke pogingen" om een diplo matieke oplossing in de Golfcrisis te bereiken, een crisis die het gevolg was van de Iraakse invasie van Ku wayt op 2 augustus 1990. Maar de Iraakse leider Saddam Hussein ging elke vredespoging "met open lijke verachting" tegemoet, aldus Bush. Hij zei te hopen dat de oorlog niet lang zou duren en dat het aantal slachtoffers minimaal zou zijn. "Terwijl ik u toespreek, zijn luchtaanvallen op militaire doelen in Irak op komst", zei Bush. "We zijn vastbesloten om Saddam Hus seins potentieel voor het maken van kernbommen uit te schakelen. We zullen ook zijn faciliteiten voor che mische wapens vernietigen", aldus Bush. Hij zei dat de coalitie van westerse en Arabische landen "geen andere keus had dan met ge weld Saddam uit Kuwayt te verdrij- In zijn toespraak die twaalf minu ten duurde, zei een kalme Bush er van overtuigd te zijn dat "we niet al leen zullen zegevieren, maar dat uit dit verschrikkelijke conflict ook de erkenning zal komen dat geen enke le natie het kan opnemen tegen een verenigde wereld". Bush zei dat de eerste rapporten van generaal Norman Schwarzkopf, bevelhebber van de geallieerde strijdkrachten in de Golf, erop we zen dat "onze operaties volgens plan verlopen". De president ver klaarde dat de VS wensen dat Irak als een vreedzaam land zal leven als Kuwayt is bevrijd. "Ons doel is dui delijk. Saddam Husseins strijd krachten zullen Kuwayt verlaten. De legitieme regering van Kuwayt zal opnieuw zijn plaats innemen en Kuwayt zal weer vrij zijn", aldus Bush. "Irak moet gevolg geven aan alle resoluties van de Verenigde Naties en als de vrede eenmaal is hersteld, hopen we dat Irak zich als een vreedzaam en coöperatief lid van de familie van landen zal opstellen ten behoeve van de veiligheid en stabi liteit in de Golf', zei Bush. Hij noemde de eerste stappen in de strijd "een historisch moment" bedoeld om het kleine olie-emiraat te bevrijden en niet om Irak te ver overen. Hij zei dat de militaire actie noodzakelijk was omdat "de wereld niet langer kon wachten" en de eco nomische sancties hun doel niet le ken te bereiken. Over de Amerikaanse militairen merkte Bush op: "Geen president kan onze zoons en dochters gemak kelijk een oorlog insturen. Zij zijn de besten van onze natie. Ons leger is er een van enkel vrijwilligers, bij zonder goed getraind, zeer gemoti veerd. De troepen weten waarom ze daar zijn en luister naar wat ze zeg gen, want ze hebben het beter gefor muleerd dan een president of pre mier ooit zou kunnen. Luister naar Hollywood Huddleston, marine- korporaal. Hij zegt: "Laten we de mensen in Kuwayt bevrijden zodat we naar huis kunnen en weer vrij zijn. Hij heeft gelijk". Volgens Bush zal na de aanval "een nieuwe wereldorde" ontstaan die vrij is van angst die door de oor logszuchtige Iraakse leider werd veroorzaakt. Een overwinning voor de techno logie. Anders kan ik het succes van de multi-nationale strijd macht niet noemen. Ik denk dat sprake is geweest van een gewel dige tactische verrassing. De Irakezen hebben zo'n aanval nooit verwacht, een geweldige misrekening. Saddam Husayn is er kennelijk van uit gegaan dat de multi-nationale troepenmacht nooit zou aanvallen. Of hij heeft gemeend dat dit op eenzelfde ma nier zou gebeuren als in de oorlog met Iran, toen de Irakezen de luchtaanvallen wel konden af slaan. Ik sluit niet uit dat Saddam Husayn niet goed op de hoogte was van de werkelijke krachts verhoudingen in de Golf, moge lijk hebben zijn adviseurs hem dat niet verteld. De inzet van de luchtmacht op deze grote schaal hebben .we nog niet eerder gezien. Maar militair- tactisch is het niet onbekend. De landing in Normandië werd ook vooraf gegaan door hevige bom bardementen. Voor alle militaire experts was het tot vannacht nog steeds de vraag of de Amerikaan se luchtmacht werkelijk is staat zou zijn met een snelle actie ver nietigend toe te slaan. Ze hebben altijd gezegd dat ze dat kunnen en dat hebben ze nu ook bewezen. Door de vernietiging van de Iraakse luchtmachtbases is er voor de Nederlandse militairen in Turkije geen enkel gevaar meer te duchten. Ieder risico voor hen sluit ik nu volkomen uit. Irak is niet meer in staat tot een lucht aanval. Ik had niet verwacht dat de massale luchtaanvallen op korte termijn zouden worden gevolgd door de inzet van grondtroepen, zoals vanmorgen toch is gebeurd. Ik had verwacht dat de Amerika nen daar nog enkele dagen mee zouden wachten. Het succes van een actie van de grondtroepen hangt af van de weerstand die de troepen van Irak nog kunnen of willen bieden. Hoe hoog is het moreel van de soldaten nog? Wel licht is er nu sprake van een test, om te kijken of de weerstand van de troepen is gebroken. Als het Iraakse leger de witte vlag hijst is het natuurlijk snel gebeurd. Maar een massale overgave van het le ger zie ik nog niet zitten. Saddam Husayn lijkt alle gevoel voor rea liteit te hebben verloren en zal daartoe nooit de opdracht geven. Persvrijheid De meeste dienstplichtigen in het Iraakse leger z(jn nu bange jon gens. Dat staat voor mij vast. Ze ker als de verbindingen met de le gertop wegvallen zal de angst al leen maar toenemen. Maar indivi duele overgave van soldaten is niet mogelijk, deserteurs worden onmiddellijk neergeschoten. Zij moeten zich als complete eenhe den overgeven, anders hebben ze geen kans. Opvallend in deze Golf-oorlog vind ik de rol van de media. Het tv-station CNN bleef in de lucht, zelfs vanuit Baghdad. Ondanks het feit dat weinig officiële infor matie wordt losgelaten, kunnen kijkers in de hele wereld van mi nuut tot minuut een beeld krijgen wat er aan de hand is. Toch is er lang niet zoveel vrij heid voor de pers als tijdens de Vietnam-oorlog. Wat dat betreft hebben de Amerikanen kennelijk veel overgenomen van de Engel sen tijdens de Falkland-oorlog, toen de pers compleet werd bui ten gesloten. Voor de legerleiding is de aanwezigheid van pers bui tengewoon lastig. Met teveel openheid geef je toch een stukje van je bedoelingen prijs en dat kan nooit de opzet zijn. J.C.L. HUYSER Vier •terren-*encr»al b.d Huvscr geeft cxcluiicf v< Lridsrh Dagblad en de 14 bladen van de Gemeensehai Persdienst dagelijk» bij de Golfoorlog. SAUDI-ARABIE OOST (AP) - De 28 landen tellende alliantie die van morgen ten strijde trok tegen Irak valt onder leiding van twee bevel hebbers, van wie de Amerikaanse de meeste vuurkracht heeft. De Amerikaanse bevelhebber generaal Norman Schwarzkopf leidt de aan val in samenwerking met zijn Saudische co-bevelhebber luite nant-generaal Khalid bin Sultan. Hun nauwe samenwerking moet veel van de problemen op het ge bied van leiding geven en controle voorkomen waardoor, de multina tionale strijdmacht de afgelopen vijf maanden is geplaagd. Maar er blijven vragen over de verschillen de doelstellingen van de voornaam ste deelnemers: de Verenigde Sta ten. Groot-Brittannie. Frankrijk, Saudi-Arabie. Egypte en Syrië. De Amerikanen en de Britten hebben duidelijk gemaakt dat zij er de voorkeur aan geven de militaire macht van de Iraakse president Saddam Hussein uit te schakelen en zijn streven naar een Arabische kernbom te neutraliseren. De Saudi's en de andere Arabie ren, met name Syrië, schrikken er voor terug Irak zodanig te verzwak ken dat het Arabische bondgenoot schap tegenover Israel wordt on dermijnd. De meeste Arabische le den van de coalitie tegen Irak heb ben te kennen gegeven dat zij be reid zijn de Irakezen uit Kuwayt te verdrijven, maar Irak zelf niet wil len treffen. De Saudische koning Fahd en de Amerikaanse minister van buiten landse zaken James Baker bereik ten in november een overeenkomst die voorziet in Amerikaans opper bevel over militaire operaties bui ten Saudi-Arabie. Maar de strijd macht had de toestemming van Fahd nodig om van Saudisch grondgebied een aanval te lanceren. Terwijl het ultimatum van 15 ja nuari naderde wist niemand buiten de legerleiding wie van de bondge noten. behalve de Britten, de Ame rikanen daadwerkelijk zouden steu nen in een offensief. De Amerika nen met 425.000 man militair perso neel overheersen de 690.000 man sterke coalitie. De Fransen stelden dinsdag hun 10.000 manschappen ter beschikking van een offensief. President Özal haalt zijn gelijk in Turkije ISTANBUL (GPD) - Voor de Turkse president Turgut Özal moet het een bevredigende nacht zijn ge weest. De uitschakeling van zijn Iraakse collega Saddam Hussein, die zich nu begint af te tekenen, zal hem zeer aanspreken, özal werd er van beschuldigd zijn land in een ge vaarlijke oorlog mee te slepen, maar deze eerste nacht is het er nog bui ten gebleven. Van het begin af heeft hij gekozen voor de koers van een bondgenoot schap tegen deze man. De verzamel de oppositie van links tot rechts, in clusief fundamcntalistisch-rechts, riep daarentegen dat de neutrale op stelling. zoals Turkije die in vroege re conflicten, inclusief de Tweede Wereldoorlog, aanhield de voorkeur verdiende. Bij het bombardement zijn nog geen Amerikaanse vliegtuigen op gestegen van de NAVO-basn. In< ir lik bij Adana, iets waar de oppositie, en waarschijnlijk zelfs de legerlei ding, zich hevig tegen verzette, en waarvan premier Akbulut beloofde dat het niet zou f.ebeuren dan na een parlementaire toestemming. Het is niet ondenkbaar dat die nu in de komende dagen tot stand komt, als de indruk wordt beves tigd dat de weerstand waartoe Sad dam Hussein in staat is. geringer is dan werd vermoed. özal heeft steeds gewaarschuwd tegen overschatting van het Iraakse potentieel en moreel, mede op grond van inlichtingen van de onge veer 200 Iraakse deserteurs die in Turkije verblijven. De idee van een politieke overleving van Saddam Hussein moet voor özal een nacht merrie zijn geweest hij had zijn hele politiek gebaseerd op diens uit schakeling en de positieve rol die Turkse daarbij zou spelen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7