'Beer' Schwarzkopf werd 'uil' na trauma Vietnam 'We zijn trots op onze echtgenoten' Israel ontwaakt met aangenaam nieuws Faber: Nederlaag voor de mensheid I REPORTAGE i Kuwaytis dansen op de straat DONDERDAG 17 JANUARI 19» GEESTELIJK LEVEN WASHINGTON (AFP) - De 56 jaar oude generaal Nor- man Schwarzkopf, die een 34-jarige militaire loopbaan achter de rug heeft en be kend staat onder de bij namen "de beer" of "Norm de storm", heeft de opdracht de meer dan 400.000 Ameri kaanse soldaten in het ge vecht te leiden in het geval van een gewapend conflict met Irak. Wat zijn verschijning betreft draagt de bevelhebber van de Amerikaan se troepen in de Golf de eerste bijn aam met ere: hij meet 1.95 mtr, wil het qua gewicht op 120 kg houden en bezit een gezetheid waarmee men zich in zijn fitheid zou kunnen vergissen. Psychisch gezien is de tweede bijnaam op zijn plaats: Nor man Schwarzkopf staat bekend als een man die zijn woorden niet op een gouden schaaltje weegt en zijn stoutmoedig karakter blijkt uit zijn onderscheidingen. Hij draagt twee maal de onderscheiding "Purple heart" wegens verwondingen die hij in Vietnam opliep, drie "Silver stars", drie "Bronzen sterren" en de "Distinguished service medal", alle hem uitgereikt voor bijzondere prestaties in de strijd. Het vrijmoedige spreken van deze infanterie-officier is legenda risch. Hij herinnert er graag aan dat tijdens het conflict in Vietnam, toen hij nog maar de rang van kapitein had, hij besloot een missie die zijn manschappen was opgedragen, af te gelasten na te hebben vernomen dat de lucht- en artilleriesteun die was beloofd niet beschikbaar was. Bij zijn superieuren geroepen, die van hem verontschuldigingen ver wachtten, had hij kalm uitgelegd niet van plan te zijn zijn soldaten uit te sturen voor slecht voorbereide operaties. Traumatisch conflict Op aandringen van zijn collega's in het Amerikaanse opperbevel heeft generaal Schwarzkopf minutieus de gegevens en ervaringen van het voor de VS nog steeds traumatische conflict in Vietnam bestudeerd. In plaats van de lokale veldslagen in Vietnam heeft hij de Amerikaanse regering kennelijk overtuigd van de noodzaak in het geval van vijande lijkheden met Irak, een massieve aanval uit te voeren met inzet van alle beschikbare middelen. "Ik hou van mijn soldaten, en wil ze er niet op uit sturen om zich te laten doden. Als wij aan een oorlog moeten deel nemen, wil ik die zo snel mogelijk afmaken. Ik houd niets in reserve", zei hij onlangs in een interview. De generaal wil niets weten van een omschrijving al "duif' of "ha vik", hij beschouwt zich meer als een "uil", het symbool van de wijs heid: "Voldoende wijs om te begrij pen dat alles moet worden gedaan om oorlog te voorkomen, maar ook vastbesloten om het te doen, vol doende fel om zo snel mogelijk de overwinning te bereiken". In het ge val van een conflict, voegde hij er aan toe, "zal ik al het mogelijke doen om de vijand grondig en in Schwartzkopf staat letterlijk en figuurlijk voor zijn troepen in Saudiarabië, die nu vechten met het Iraakse leger. kortst mogelijke tijd te vernieti- Schwarzkopf vloeiend Frans en blozen. Schwarzkopf studeerde in gen". Duits, en hij heeft een voorraad 1956 af aan de prestigieuze militaire Voorzien van een legendarische scheldwoorden in het Perzisch pa- academie van West Point, als lid van intelligentie spreekt generaal raat die een marinier zouden doen het beste peloton van de opleiding. CAIRO (GPD/Rtr) In de Egypti sche hoofdstad Cairo zijn gevluchte Kuwayti vanmorgen bij dageraad de straat op gegaan om de aanstaan de bevrijding van hun land te vie ren. Direct nadat het nieuws be kend was gemaakt op de Egypti sche radio, vormden de Kuwayti spontaan een karavaan van auto's en taxies en trokken ze luid claxon nerend door de straten van Cairo. De tocht van de schreeuwende en dansende ballingen voerde onder andere langs de zwaarbewaakte Iraakse ambassade. In Cairo is vanmorgen ook door anderen opgetogen gereageerd op de gebeurtenissen in de nacht. Stra lende gezichten en een claxoncon cert van passerende auto's, dat de normale herrie royaal overtreft, be palen het beeld. De grote Arabischtalige ochtend bladen meldden niet veel meer dan dat de bevrijding van Kuwayt is be gonnen met een immense aanval op endste ooggetuige-verslagen die TOKYO De 'televisie-oorlog' werd over de hele wereld gevolgd, zoals Baghdad. Maar de Egyptenaren zijn Amerika en de rest van de wereld in ook hier in Tokyo, waar Japanners de toespraak van de Amerikaanse pre- via radio en televisie goed op de Amerikanen enthousiast over aanval op Irak Van onze correspondent Henk Dam Het aardigst werd het verhaal van Amerika's eerste dag in oorlog misschien wel geïllustreerd door de tv-beelden van de vrouwen van marinemensen in San Diego, Californie. Een omroep had een aantal van hen in een knusse huiska mer bijeengebracht. Zo nu en dan werd een marinevrouw voor de camera geroepen. "Rose, kun je even komen?" En dan stond er weer een van hen uit een ruime driezitsbank op om haar verhaal te vertellen. WASHINGTON - De eerste keer CNN. Om kwart voor zeven Ameri- dat de vrouwen in beeld werden ge- kaanse tijd kwam CNN met de eer- bracht was nog geen uur na de eer- ste berichten uit Baghdad van ex- ste berichten over de luchtaanval plosies. Niemand wist toen nog of op Irak. Alle vrouwen huilden. Alle het om de langverwachte aanval vrouwen verhaalden met gebroken ging. of misschien om een staats- stemmen over hun zorg «voor hun greep tegen Saddam, echtgenoten. Om elf uur 's avonds Daarna leverden Peter Arnett, Amerikaanse tijd, vier uur na het John Holliman en Bernard Shaw, Uur U. gingen de tv-schijnwerpers de drie CNN-verslaggevers in het Al indehuiskamers weer aan. Maar nu Rashid hotel in Baghdad, de boei- Een van hen, een breekbaar ogen- lange tijd gehoord zullen hebben. sident Bush gadeslaan. de blondine, zei met een stralende Beeld was er niet. Maar de tele- (foto afp) hoogte gehouden. Maar toen Holliman even na ze venen meldde dat Baghdad's com municatietoren werd aangevallen, zei Bush, aldus zijn woordvoerder: "Precies op tijd". Een zichtbaar opgeluchte presi- wist, zou denken dat de oorlog al vanuit hun hotelkamer konden dent sprak om negen uur 's avonds Amerikaanse tijd het volk toe. Zijn Ze maakten grappen met elkaar, woordvoerder zei later, dat de presi dent zelf zijn speech had geschre- w ven, en dat hij hem zeker vier keer aanval"uit de geschiedenis" te stel- kropen over de gang naar een ande- had overgemaakt. En terwijl de omroepen in restau rants en bars 's avonds laat mensen *.w hun vliegtuigen en raketten juist was. Ze zorgden ervoor dat iedereen interviewden die allemaal zeiden gisteravond "met "een ongerust ge" waren. It ain't over till its over - de adem inhield toen ze meldden dat ze achter de president stonden moed in slaap waren gevallen zijn kaanse televisiestation CNN. De het is niet voorbij vóór het voorbij dat iemand aan de deur klopte. en dat het goed was dat we're vanochtend aangenaam verrast toonzetting was al snel optimis- kan spelen". "Ze zijn trots", zei de tel in Baghdad was vrijwel constant verslaggever afsluitend. "Ze zijn open, en via die lijn vertelden de trots op hun echtgenoten, en ze zijn drie verslaggevers over de klappen trots op Amerika". Wie niet beter die ze hoorden, de lichtflitsen die ze iat de oorlog al zien. Ze de Iraakse militairen om ook maar haalden elkaar bij het raam weg als iets tegenover de "grootste lucht- het te gevaarlijk leek te worden, aanval uit de geschiedenis" te stel- kropen over de gi len bewijst dat alle Amerikaanse re kamer om te zien wat er aan de verhalen over de superioriteit van andere kant van het hotel te zien Een half uur na het begin van de actie kwam de Israëlische televisie in de lucht met een speciaal nieuws- Veel Israëliërs die programma, grotendeels gebaseerd op de verslaggeving van het Ameri- TEL AVIV kicking butt out there (we daar ie- door het ochtendnieuws. Terwijl zij tisch, en soms zelfs sarcastisch toen mand een schop voor z n achterste in be(j lagen rekende de Ameri- bekend werd dat vijf voor Saudi- dent Bush tot het Pentagon tot al De overige grote omroepen, die ove- geven) werd in duizenden kerken in kaanse luchtmacht af met het groot- Arabië bestemde Iraakse raketten is, luidt een bekende Amerikaanse zegswijze. Maar iedereen, van presi Het was fascinerend, en Amerika luisterde er met open mond naar. die Amerikanen die tot diep in de rigens ook mensen in Baghdad had- het land gebeden. nacht naar hun tv's keken leek dat den, waren geen partij. Een omroep. Niet iedereen was blij. Of alleen sèn"vanwaar^raketten' naar fsraël ste deel van de Iraakse lanceerplaat- in zee waren geland. te vergeten na de eerste euforische Fox, legde al vroeg het hoofd in de rapporten uit Irak. CNN schoot en zond de beelden v lit. President Bush was een van konden worden afgevuurd. Die lanceerinrichtingen, in de ket-zorg minder heeft, kwamen de 1000 demonstranten tegenover het buurt van de Iraakse luchtmachtba- eerst optimistische reacties van de Wat de eerste dag van de oorlog CNN's kijkers. Zijn woordvoerder apart zette van alle eerdere eerste vertelde later dat de president ver dagen van oorlogen, was dat de baasd was geweest dat al voor zeven schande", riepen ze in spreekkoren gerichte lanceerinstallaties strijd "live" werd uitgezonden door uur strijd werd gemeld. Het draai- de wereldomspannende omroep boek had zeven uur precies gezegd. Witte Huis. Ze zeiden dat ze woe dend waren dat Bush het sein tot de aanval had gegeven. "Schande die tot in Bush's Oval Office te ho ren moeten zijn geweest. H2 en H3, vormden belangrijke regering, eerste doelwitten in de operatie. Het vernietigen van de op Israel 'Al-Hussein'-raketten was vooral belangrijk om het gevaar van uit breiding van de Golfoorlog naar het westen te voorkomen. Een raket- aanval, met een Israëlische militaire reactie via Jordaans luchtruim, had ook Jordanië en Syrië bij het con flict kunnen betrekken. Een Israëlische militaire woord voerder liet vanmorgen om zes uur weten dat het gevaar van een Iraak se raketaanval op Israël nu 'dras tisch is afgenomen'. En naarmate de tijd verstrijkt wordt het steeds on waarschijnlijker dat de Irakezen nog een of meer raketten in de rich ting van Israël kunnen lanceren. Het ligt voor de hand dat de lucht macht het gebied in de gaten blijft houden om te voorkomen dat Irak lanceerplaatsen hersteld of alsnog mobiele lanceerinrichtingen in stel ling brengt. Rustig Israëliërs die niet door vrienden of familie uit bed zijn gebeld hebben Premier Shamir wilde nog niet veel meer kwijt dan: "Het ziet er goed uit, maar het is nog te vroeg voor conclusies". Volgens minister van defensie Moshe Arens waren de eerste Amerikaanse aanvallen 'waarschijnlijk effectief. Maar ook hij vond het nog te vroeg om ver gaande conclusies te trekken en raadde het publiek aan naar de ra dio te blijven luisteren en de aanwij zingen van de legerwoordvoering op te volgen. Overigens sprak hij van 'een zeer goede ochtend'. Oppositieleider Shimon Peres was het meest uitgebreid en het jui- chendst in zijn commentaar. "Een grootse nacht en een groots suc ces", noemde hij de eerste Ameri kaanse acties. Peres zei dat Israël nu weliswaar buiten de oorlog staat, maar niet buiten de nieuwe wereld orde. Daarom moet er nu worden gezocht naar oplossingen voor an dere problemen in het Midden-Oos ten. Als eerste belangrijke Palestijn v__ ojaf vanmorgen prof. Sari Nussei- een rustige nacht gehad, niet ver- beh van de Bir Zeit universiteit op stoord door het gehuil van luchta- de Westelijke Jordaanoever zijn re- larm-sirenes. Kort na het begin van actie. Hij zei te zijn verrast door het de Amerikaanse en geallieerde krachtdadige optreden van Ameri ka. Maar de Palestijnen, zei hij ook, hadden geen enkele andere optie dan een keuze voor Saddam Hus- luchtaanvallen deelde de leger- woordvoering via de radio mee dat de bevolking de gasmaskers uit de verpakking moest halen en klaar leggen voor gebruik. Wie om die tijd niet naar de radio luisterde heeft zich die moeite be spaard. Vanmorgen vroeg kregen houding gaan verliezen en dat hun de Israëlis opdracht thuis te blijven, gevraagd zal worden genoegen te tenzij ze werken in een defensie-in- nemen met wat Israel maximaal dustrie of een andere essentiële be- kan aanbieden. „Maar voor ons is drijfstak. dat te weinig", voorspelde hij. Volgens Nusseibeh ziet het er naar uit dat de Palestijnen door hun IKV en Pax Christi gaan straat op DEN HAAG - IKV-secreta- ris Mient Jan Faber vindt de Golfoorlog "een nederlaag voor de mensheid, wat ook de afloop zal zijn". Ook al komt er een snelle overweging, de problemen in het Midden- Oosten zullen nog lang zeer groot zijn. "De frustratie zal er, na een nederlaag, huizen hoog zijn". Faber maakt zich zorgen over de juichstemming die hij in de eerste berichten over de Golfoorlog proeft. "Zo van: na 45 jaar geen oorlog te hebben gehad in het Westen, blijkt het toch nog moge lijk om een frische, fröliche krieg te voeren". "Wij hebben deze oorlog niet gewild", verklaart een teleurge stelde Pax Christ-secretaris drs. Jan ter Laak. Volgens hem be staat er geen twijfel dat IKV en Pax Christi zaterdag de al aange kondigde vredesdemonstratie onder het motto 'Golf van vrede' doorzetten. "Het karakter zal mis schien wat veranderen, maar we blijven achter de doelstelling staan: oorlog is geen oplossing voor het Midden-Oosten". Ook Faber gelooft dat er zater dag "ongetwijfeld toch graag mensen bijeen willen komen". De manifestatie, waaraan de Raad van Kerken in Nederland zijn me dewerking verleent, voorziet in een tocht van het Plein langs het Binnenhof, de ambassade van de Verenigde Staten naar de ambas sade van Irak. Hoewel het nog te vroeg is om het verloop van de oorlog te be oordelen, zegt Ter Laak dat de uitgangspunten voor de vredes beweging nog overeind staan. "We hebben steeds onderstreept dat de vreedzame middelen om Irak uit Kuwayt te krijgen, niet waren uitgeput. Er is zoiets als de 'leer van de rechtmatige verdedi ging'. Daarin komt geweld pas in beeld wanneer alle andere midde len om een conflict op te lossen zijn beproefd. Dat was met de boycot tegen Irak nog lang niet het geval". Afhankelijk van het verloop van de oorlog, zullen de vredesbe wegingen zich de komende tijd blijven roeren. Faber wijst erop dat zij voortdurend aangedron gen hebben op een vredesconfe rentie in het Midden-Oosten. Die zal straks meer dan ooit nodig zijn. "Dit muisje krijgt beslist een staartje". Ter Laak: "Nu al gebleken is dat Amerika en Europa zoveel waarde hechten aan het oplossen van problemen in het Midden- Oosten, zal ook het Palestijnse vraagstuk niet mogen blijven lig gen". De Joodse gemeenschap in Ne derland heeft "met grote opluch ting" gereageerd op de aanval op Irak. Dat is de indruk van de Am sterdamse rabbijn L.B. van de Kamp op grond van veel telefoon- Assemblee door oorlog in gevaar GENEVE (EPD) De grote as semblee van de Wereldraad van Kerken, die volgende maand in Canberra moet plaatsvinden, is in gevaar door de Golfoorlog. Als een kwart van de ongeveer 950 afgevaardigden niet naar de Australische hoofdstad kan rei zen, wordt de bijeenkomst waar schijnlijk afgelast. Een verschui ving naar een latere datum is vol gens de Wereldraad om techni sche redenen niet mogelijk. Afgelasting zou de Wereldraad minstens een kleine zeven mil joen gulden kosten. JERUZALEM Ultra-ortho doxe joden dansen en bidden bij de klaagmuur in Jeruzalem, eni ge uren nadat de aanval op Irak was geopend. Behalve de thora rol, werden er tijdens het gebed ook. parpaplu's rondgedragen, daar Israël al geruime tijd met een ernstig watertekort kampt. (foto AP) tjes en de "heel verheugde stem ming" vanmorgen tijdens de da gelijkse synagogedienst in Am sterdam. Rabbijn Van de Kamp is verder blij dat er zo weinig slachtoffers zijn gevallen. „Wij hopen verder op een oplossing van alle proble men in het Midden-Oosten". Het is volgens hem ongepast nu reeds over 'linkage' (koppeling) van het ene probleem aan het andere te praten. Met droefenis en bitterheid is vanmorgen in het Vaticaan gerea geerd op het uitbreken van de vij andelijkheden in de Golf. Een of ficiële reactie van de Heilige Stoel is nog niet bekend gemaakt. Paus Johannes Paulus II, die zich dins dagavonds nog persoonlijk per brief tot Bush en Saddam Husayn had gericht, heeft een deel van de nacht met naaste medewerkers in gebed doorgebracht. Overigens wordt het in het Vaticaan niet uit gesloten geacht dat de paus bin nenkort nieuwe vredesinitiatie ven zal ontplooien. Week van Gebed voor de Eenheid LEIDEN Van 18 tot 25 januari wordt wereldwijd weer de inter nationale Week van Gebed voor de eenheid van de Christenen ge houden. In de regio vinden in dat kader verschillende bijzondere diensten plaats: Vrijdag is er om half acht in de Pius X (Van Nesstraat) in Alphen aan den Rijn een avondgebed. Op zaterdag begint in Leiden om half acht een dienst in de Haagse Schouwkerk (Rijndijk), geleid door Karin van de Broek en Maijo Hoogenbosch. Het is voor het eerst, dat er onder ver antwoordelijkheid van de Leidse Raad van Kerken, zo'n dienst wordt gehouden in de Stevens hof. De Raad hoopt daarmee in die wijk de oecumene te bevorde ren. Zondag valt vanaf tien uur dankzij een gezamenlijke uitzen ding van IKON/RKK via de radio een dienst te beluisteren, die plaatsvindt in de Regenboog in Leiden. Voorgangers zijn pastoor J. A. A. van Well en ds. A. Alblas. In de Maria ter Zee in Noord- wijk organiseert zondag de Raad van Kerken aldaar een oecumeni sche viering. Voorgangers zijn pastor J. G. J. Straathof en ds. G. J. Ruitenburg. Aanvang half elf. Eveneens zondag is er in de Op- standingskerk in Alphen aan den Rijn een oecumenische dienst met maaltijd viering rond het the ma 'Wat zoeken we toch?!'. Aan vang tien uur. De kerken in Wassenaar staan zondag ook stil bij de eenheid. Om tien uur begint een dienst in de Dorpskerk, terwijl de St. Jozef, de Zijllaankerk en de Messias- kerk dichtblijven. Voorgangers zijn pastoor Th. J. J. van Steeke- lenburg, ds. R. Steenstra, ds. C. van der Woude en mw. W. van Maanen-Cohen Tervaert. Woensdag om half acht vindt er in de Salvatorikerk (De Zwijger laan) in Alphen aan den Rijn een avondgebed plaats. Donderdag 24 januari wordt in de Oud-Katholieke Kerk (Crones- teinkade) in Leiden een avondge bed voor de vrede gehouden, ge organiseerd door de oecumeni sche groepen in Leiden-Zuid- /Oost. De avond wordt geleid door Aafke Vermeijden en Guus Cuelenaere. Aanvang half acht. Beroepingswerk Hervormde Kerk: benoemd tot predi kant bij het Diaconessenhuis te Mep- pel Ch. J. Sjollema Katwijk aan Zee; beroepen te Numansdorp (buitenge- wone wijkgemeente) (part-time) J. G. van Loon Sint Maartensdijk; aangeno men naar Rijnsburg D. Verboom As- Nederlands Gcref. Kerken: bedankt voor Groningen (Tehuisgemeente) J. H. Veefkind Krommenie. Gereformeerde Gemeenten: dankt voor Leerdam A. Moerkerken Gouda, voor Middelburg-Z. P. Ruitenburg Meliskerke.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2