'Genetische ingreep nageslacht verbieden' Ziekteverzuim in gezondheidszorg fors gestegen zondheidszorg fors 0uöiliruti)5 Infomiatiseringsbank vordert 105 miljoen terug van studenten DONDERDAG 17 JANUARI 1991 PAGINA 15 Orion binnen acht uur gereed voor vertrek naar Golfgebied PvdA iii Tweede Kamer: Wel akkoord voor individuele therapie DEN HAAG/LEIDEN - De PvdA-fractie in de Tweede Kamer vindt dat het aanbrengen van veranderingen in het gen van een menselijke ei- of zaadcel of embryo (kiemcellen) moet worden verboden. Dit staat in een gisteren gepubliceerde PvdA-nota over de gren zen van genetische manipulatie. Wonen in steden wordt duurder' DEN HAAG - "Nederland wordt een duur woonland. Er zijn in de toekomst in de grote steden minder sociale huurwoningen beschikbaar, de verbeteringen van de woningen worden op de huurders afgewen teld en in de steden bestaat de ten dens meer voor de marktsector dan voor de huursector te bouwen". Dat stelde de Haagse wethouder N. Dijkhuizen van volkshuisvesting gisteren tijdens de FNV-themadag Volkshuisvesting in de jaren negen tig- In verhouding tot de toenemende vraag naar huurwoningen kan in de grote steden wegens ruimtegebrek weinig nieuwbouw meer worden gepleegd. Verbeteringen aan huur woningen. zoals groot onderhoud, zal in de toekomst na een wetswijzi ging in de huur mogen worden ver werkt. Het rijk heeft inmiddels gekort op subsidies van niet-ingrijpende ver beteringen met 25 procent. Omdat de corporaties kosten van de wo ningverbeteringen naar verwach ting niet zelf kunnen betalen, zullen de huurders in de toekomst moeten gaan betalen voor verbeteringen aan hun woning, voorziet Dijkhui- Wat betreft de woningvoorraad richten de grote steden zich volgens Dijkhuizen de laatste jaren weer op het bouwen voor de middengroe pen, nadat eerder deze inkomens groepen alleen in naburige groei kernen voor een betaalbare woning terecht konden. Grote steden willen de middengroepen wegens hun koopkracht behouden. Beschikba re bouwplaatsen worden zodoende niet voor huurwoningen- bestemd. Doorstroming van goedkopere naar duurdere woningen wordt volgens Dijkhuizen bemoeilijkt omdat bin nen de grote steden de diversiteit ontbreekt. Emeritus hoogleraren willen eigen status NIJMEGEN/LEIDEN - Emeritus hoogleraren willen graag een eigen status met de daarbij behorende rechten en plichten binnen de uni versiteit hebben. Dat blijkt uit een onderzoek van de (emeritus) sociaal gerontoloog prof.dr. J.M.A. Mun- nichs. uitgevoerd onder 138 emeriti van de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Hoewel de meerderheid van de emeriti zegt tevreden te zijn met het pensioen of de VUT, beschouwt meer dan de helft zich toch nog als actief onderzoeker, docent of advi seur. De emeriti zouden ook graag meer ingeschakeld willen worden als deskundige bij hun eigen vak groep. Daarvoor zouden zij graag een bescheiden werkplek binnen de universiteitsgebouwen willen hebben. LEIDEN/DEN HAAG - Directies van ziekenhuizen zullen het extra geld dat ze van de overheid krijgen voor de verlichting van de werk druk in de verpleging niet altijd be steden voor het aanstellen van meer personeel. Driekwart van de zieken huizen heeft met grote tekorten te maken en daarom zal het extra geld in veel gevallen de begroting slui tend moeten maken. Daarmee wordt dan wel voorkomen dat per soneel moet worden ontslagen. Dit heeft voorzitter J A. Zeestra ten van de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuisdirecteuren laten weten. Dit standpunt, verkondigd in het blad 'Verpleegkundenieuws' is in lijnrechte tegenspraak met dat van staatssecretaris Simons (volks gezondheid). Die heelt pas nog ver klaard de ziekenhuizen aan de af spraak te houden en niet te zullen toestaan dat het zogenoemde werk- drukgeld oneigenlijk wordt uitge geven. De ziekenhuisdirecties tonen zich verder geschrokken, zo blijkt uit de uitlatingen van Zeestraten, over de stijging van het ziekteverzuim in de REGIO - De ijsbanen van de ijs- clubs van Sassenheim, Voorhout en Warmond zijn vandaag open gesteld voor alle schaatslief hebbers. De Warmondse ijsclub ging gisteren al open. Het ijs was echter nog zo dun dat alleen kinderen tot twaalf jaar op het ijs mochten. Vannacht vroor het weer en werd het ijs zo'n 5,5 centimeter dik. Dat was sterk genoeg om ook volwassenen te dragen, aldus woordvoerder T. Vergeer. Ook in Rijnsburg ging de ijsbaan vandaag open, echter alleen voor kinderen. In de Alphense regio waren nog geen ijsbanen open. Daar moest de jeugd zich met bevro ren sloten behelpen, wat overi gens ook goed ging. Omdat weerdeskundigen voor de komende dagen tempe raturen boven nul verwachten, is de vraag of de ijspret lang zal duren. Vandaag ligt de middag- temperatuur rond de drie gra den boven nul. Voor vrijdag tot en met maandag wordt ver wacht dat de middagtempera- tuur naar vijf graden stijgt. De kans op nachtvorst is klein, al dus weerdeskundigen. Verder neemt de kans op regen toe. Voorlopig kunnen schaatsers alleen terecht bij de Sassen- heimse Kagerweide. de War mondse Veerpolder. in Rijns burg aan de Kleipettenlaan en op sportpark Overbosch in Voorhout, waar de nieuwe ver lichting vanavond voor het eerst gezondheidszorg. De bedrijfsvere niging voor de gezondheidszorg keerde vorig jaar 20 procent meer ziekengeld uit dan in 1989. De pre mie voor de werkgevers is in 1990 van 7,3 naar 8 procent verhoogd. Dat betekent voor de ziekenhuizen een extra uitgave van 200 miljoen gulden. De bedrijfsvereniging (de groot ste. met 700.000 aangesloten werk nemers) keerde vorig jaar ruim 1 miljard gulden ziekengeld uit. De stijging is vooral veroorzaakt door een toeneming van de gemiddelde verzuimduur. Het aantal ziekmel dingen nam slechts licht toe: vier procent ten opzichte van 1989. Ook het aantal mensen dat arbeidsonge schikt werd steeg flink. De bedrijfs vereniging keerde in 1990 voor f 1,2 miljard aan WAO-uitkeringen uit. Het aantal WAO'ers steeg met 10 procent tot 74.000. Geen extra NVZD-voorzitter Zeestraten, die di recteur is van het Eindhovense Cat- harinaziekenhuis, noemt in 'Ver- YALKENBIRG - De twee Orions die op marinevliegkamp Valken burg klaar staan voor vervoer van gewonden uit het Golfgebied kunnen elk 16 patiënten meene men. Ingericht als 'ziekentrans- porter' zijn ze nog niet. Volgens een woordvoerder van de marine is 'dat nog niet aan de orde'. Nederland beschikt over 13 Ori ons. Normaal worden ze in NAVO- verband gebruikt voor het opspo ren van Sovjet-onderzeeërs. De toestellen zitten vol opsporings- apparatuur. maar voor een vlueht naar het Midden-Oosten hoeft die er niet uit. Een woordvoerder van het ma rinevliegkamp zegt dat er sowieso weinig aanpassingen nodig zijn om de vliegtuigen geschikt te ma ken voor het vervoer van gewon den. "Een van de toestellen is op aeht-uurs afroep besehikbaar. Binnen die tijd lukt het ons om brancards en spullen te installe ren. Verder hoeft er niet veel te gebeuren". De Orion kan zonder tussenstop in aeht a tien uur naar het Golfgebied vliegen. Om ruimte te maken voor aeht liggende en acht zittende patiën ten zal er wel minder marineper soneel meevliegen. "Normaal be staat de bemanning van deze Ori ons uit twaalf personen, maar dat zal dan worden teruggebracht naar acht. Ik schat dat er drie man medisch personeel meegaat". De kisten zijn in eerste instan tie beschikbaar voor het vervoer van marinemensen uit Nederland. Slachtoffers worden opgehaald bij een noodhospitaal in Jebal Ali, in de Verenigde Arabisehc Emira ten. In het mobiele veldhospitaal is plaats voor circa dertifg gewon den. voor wie een medisch team van vijftig man klaarstaat. Of de Orions na het ophalen van gewonden weer terugkeren naar vliegkamp Vakenburg is nog niet bekend. "Het is wel reëel om dat te veronderstellen", aldus de woordvoerder. "Per slot van reke ning zit je hier midden in de Randstad, vlak bij een hoop zie kenhuizen". Volgens de fractie wordt met deze vorm van genetische manipulatie, waardoor menselijke eigenschap pen kunnen worden verbeterd en gewijzigd, voor en over het nage slacht beslist. Met deze techniek, die naar verwachting binnenkort voorhanden komt. kan van te voren worden bepaald hoe het uiterlijk van iemand moet worden. Dat gens de directeur van het Eindho vense Catharinaziekenhuis de ar beidsomstandigheden voor de ver pleegkundigen en de ziekenverzor genden moeten verbeteren. Zeestraten ziet daarvoor wel mo gelijkheden: actief betrekken van de verpleegkundigen in de organi satie van de zorg. het beter begelei den van werknemers die zich heb ben ziek gemeld. Salarissen verho gen draagt niet bij tot een oplossing. ..Dat werkt maar tijdelijk", zegt de NZVD-directeur. 'daaraan went men toch weer en als de werkdruk hoog blijft komt de ontevredenheid over de beloning toch weer terug Wel zouden instellingen meer hun waardering voor verpleegkun digen kunnen laten blijken, bijvoor beeld door een vorm van prestatie beloning toe te kennen. Maar Zeestraten geeft toe dat dan het ge- vaar bestaat dat instell in gen i bij el- kaar personeel gaan wegzuigen Mogelijk kan het extra geld van de overheid wel bijdrager het te- rugdringen van het zie rktevi zegt de voorzitter van i de zieken- hu isdirecteuren. maakt het gevaar van rassenverede- ling te groot, aldus de PvdA-fractie. Er is volgens de sociaal-democra ten geen reden om genetische thera pie met lichaamscellen af te wijzen, mits aan strenge voorwaarden ge bonden. Deze vorm van genetische manupulatie heeft alleen gevolgen voor het individu en dus niet voor het nageslacht. Door manipulatie Studenten mogen bruto 210 gul den per maand bijverdienen of 2500 gulden per jaar. Daar bovenop mag het bedrug aan ouderlijke bijdrage worden bijverdiend. Het bedrag van de ouderlijke bijdrage mag met de factor 1.3 worden vermenigvul digd. Bij een ouderlijke bijdrage van 200 gulden per maand, mag dus in totaal per maand worden bijver diend 210 gulden plus 260 gulden (200 x 1.3), totaal 470 gulden. Congres bedrijfscultuur LEIDEN - Bedrijfs- en organisa tiecultuur is het onderwerp van een congres dat op vrijdag 25 januari wordt gehouden aan de Leidse Rijksuniversiteit. Vijf ipreketl gaan in op de vraag of een sterke be drijfscultuur gewenst is. Ze belich ten hiertoe zowel de theorie als de praktijk. Het congres begint om 10.00 uur Om 15.00 uur begint een forumdis cussie onder leiding van prof.dr A. Bekke. hoogleraar bestuurskunde Het congres wordt gehouden in het gebouw van de faculteit der sociale wetenschappen, aan de Wassenaar- seweg 52 in Leiden. van een afwijkende gen (drager van erfelijke lichamelijke eigenschap pen. zoals lichaamslengte, haar kleur, erfelijke ziekten) kan ziekte - op latere leeftijd - worden voorko- In de nota stelt de PvdA-fractie m verband met keuringen dat nie mand mag worden gedwongen een erfelijkheidsonderzoek te laten ver richten. Ook mogen mensen niet worden gedwongen informatie te geven over de resultaten van eerder gehouden erfelijkheidsonderzoek. Dit zou eventueel wettelijk moet worden vastgelegd, aldus de PvdA- fractie. Dergelijke keuringen zijn aan de orde bij aanstellingen voor werk, pensioenen en verzekerin gen. De gentechnologie ontwikkelt zich snel. Onder wetenschappers bestaat ook een toenemende be hoefte aan door de samenleving te stellen ethische grenzen op het ge bied van genetische manipulatie. Om tijdig op die ontwikkelingen in te spelen, is het volgens de PvdA- fractie noodzakelijk dat wettelijke regelingen worden getroffen. De PvdA brengt nog een aparte nota uit over gentechnologie in landbouw, veeteelt en milieu. Honderd jaar geleden - Te Opzeff. Polen, tras de advo caat Schredmitsky met zijn 10- jarig zoontje op de jacht. Het kind vloog zijn vader om den hals en trok bij deze beweging den haan van het geweer van ziji\ vader over. De heer S. kreeg een schot in de borst en was on- middeiijk een lUk. Bn hel per roeren van de doode ging door eene onhandigheid het tweede schot van het geweer af. waar door de koetsier van den heer S. gedood en zijn knecht Magnans- ky zwaar gewond werd. Met moeite hadden de jagers inmid dels het wgtihopige kind belet zichzelf dood te schieten. Te huis gekomen maakte de jongen van een onbewaakt oogenblik ge bruik om Zich met lucifers te ver giftigen. Na eemge uren van vreeset ijk lijden is het arme kind bezweken. - Gelukkig moet het bericht uit Wassenaar van den man. die zij ne lendenen zou hebben gebro ken, aldus gelezen worden: de man is van den takkenwagen gevallen en heeft eene ernstige armbreuk bekomen. Het publiek had erg overdreven. Vijfentwintig jaar geleden - De jjostdiens van de V N heeft bekend gemac kt. dat de Spaan- che schilder Sal- vadur Dali i bijzondere envr- ■aardujd voor de postzegel, die de Volkerenorga- uisatie op 31 januari zal mtge- 3ii de wereldbond van VN-Ven ingingen Dali be- schrijft het O twerp als een af- beeldt ng van de vijf armen en handen Dero os die uit de boven- ste arm te roe rschtjn komt is de bloem van de prestaties, diedoor international samenwerking bereikt kunnen worden. De za den die uit de handen neerdwar relen zijn een beeld van de ver dere groei als zij wortel schieten aan de >x>et van de armen, waaruit de olijftakken te voor schijn komen. Wie de postzegel zelf ontworpen heeft is nog met bekend. 127.000 (ex-)stu- komen per maand dat bepaalt op denten de basisbeurs voor uitwo- hoeveel studiefinanciering een stu- nenden over 1990 omzetten in een dent recht heeft, beurs voor thuiswonenden. Bij ruim 77.000 (ex-)studenten zal naar Van de 313.000 studenten die zijn verwachting geld worden terugge- gecontroleerd op hun woonsituatie vorderd wegens een te hoog eigen stuurden ruim 298.000 het controle- inkomen. Beide maatregelen leve- formulier terug. Bij de 23.000 stu ren de Informatiseringsbank naar denten die hun formulier niet terug- verwachting een bedrag van onge- stuurden gaat de Informatiserings- veer 105 miljoen gulden op. bank er vanuit dat zij thuiswonend waren. Uit een controle op door stu- De bank vordert met de eerste denten aangegeven woonadressen maatregel een bedrag van ongeveer js gebleken dat tenminste 1.7 pro- 40 miljoen gulden terug. De tweede cent van de studenten met een uit- maatregel levert vermoedelijk on- WOnendenbeurs in werkelijkheid geveer 65 miljoen gulden op. De te- ^ij ^un ouders woonden. Dat per- rugvordering is het gevolg van een Centage kan nog oplopen omdat grootscheepse controle die de In- nog met a|je gegevens van het on- formatiseringsbank. de Groningse derzoek znn verwerkt vestiging van het ministerie van on- derwijs en wetenschappen, het af- De (ex-lstudenten kunnen tot de gelopen najaar heeft gehouden. derde eek van februari protest Zo'n 600 000 studenten zijn ge- ^^^"e^hoeveeTde betrokkenen ™e,en terugbefalen. Als de betrok- Ziekenhuizen gebruiken extra geld om tekorten te verminderen 1988. Van de studenten die aange- ktnen norstuderen wordt het In schreven werden, hadden 15.0UU vofderen bedrag verrekend personen aangifte b,j de belasting- B h maande,l|kse1oelage. Ex- dienst gedaan. Zo n b2.a00 deden studen,en kn een accep?gir0. geen aangifte bij de dienst, maar Je> staan daar wel met een inkomen ge- Bijverdienen registreerd. Voor beide groepen B,j de terugvordering wegens een te hoog inkomen zal de Informatise ringsbank niet verder teruggaan dan 1988. Het is niet mogelijk ver der in het verleden te duiken omdat de eigen administratie voor 1988 nog onvoldoende op orde was. ng enkele weken geleden - omgebouwd De jeugd was er gisteren a Is de kippen bij om eindelijk eens de schaatsen te kunnen onderbinden. De ijsclub in Warmond had waarschijnlijk de primeur en ging als een van de eerste open (foto boven). Voor de beginners wordt het vallen en opstaan en is de hulp van moeder weer onontbeerlijk, zoals het tafereeltje op de ijsbaan van Voorhout laat zien. (foto's Hiclco Kuiper» en Wim lliikm.in) ld om tekorten te verminderen pleegkundenieuws' zijn eigen in stelling als voorbeeld. Dit zieken huis krijgt een half miljoen van het extra bedrag dat het rijk voor ver lichting van de werkdruk beschik baar stelt. Van dat geld kunnen tien personeelsleden worden betaald. Maar men zal geen extra mensen aanstellen. Net als bij veel collega's zal het geld worden gebruikt om het tekort aan te zuiveren. "Het alternatief is dat we perso neel moeten ontslaan", aldus Zeestraten. "We kunnen niet door gaan met tekorten op de begroting". Volgens de ziekenhuisdirecteur wordt het gestegen ziekteverzuim ook veroorzaakt doordat in de sec tor steeds meer vrouwen werken. Veel vrouwen blijven na hun zwan gerschap werken en dat heeft vol gens Zeestraten een ongunstige in vloed op het ziekteverzuim. De uitspraak van de NZVD-voor- zitter is gebaseerd op voorlopige re sultaten van een onderzoek van de Nationale Ziekenhuisraad (NZR). Daaruit blijkt dat het percentage vrouwelijke werknemers in de ge zondheidszorg nog steeds toe neemt. Ook de groep vrouwen tus sen de 25 en de 35 jaar is flink toege nomen. Deze vrouwen blijven nu. in tegenstelling tot vroeger, vaak wer ken nadat zij een kind hebben ge kregen. Op die manier moeten de instel lingen grotendeels zelf opdraaien voor de kosten van een beleid dat de overheid voorstaat, aldus Zeestra ten. Vanwege de hoge kosten van het opleiden van verpleegkundigen wordt getracht hen zo lang mogelijk in het arbeidsproces te houden. Vrouwen die een kind krijgen wor den gestimuleerd te blijven werken. Maar de kosten die daaruit voort vloeien zijn voor de instellingen zelf. Compensatie Voor de premieverhoging als ge volg van het grotere ziekteverzuim willen de ziekenhuizen compensa tie. Getracht wordt bij staatssecre taris Simons extra geld te krijgen. Ter vermindering van het ziektever zuim zouden de ziekenhuizen vol-

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15