Politie verdient 15.000 gulden aan loos alarm actief in vrije tijil Nieuwe crisis binnen leiding Zeehospitium Pijpenkabinet woedend over Sinds 'boete' aantal loze meldingen gedaald weigering LEIDEN/REGIO DONDERDAG 17 JANUARI 1991 KATWIJK Er is opnieuw een cri sis uitgebroken binnen de leiding van het Rijnlands Zeehospitium (RZH) in Katwijk. De algemeen di recteur staat al enige tijd op non-ac tief en het bestuur heeft uit zijn midden twee tijdelijke bewindvoer ders benoemd. De ondernemings raad heeft ondertussen vrijwel al het vertrouwen in het bestuur opge zegd. Als niet op korte termijn tege moet wordt gekomen aan een pak ket van eisen, zal de OR een juridi sche procedure aanspannen. De inzet van het conflict is de re organisatie van de verschillende on derdelen van het Zeehospitium en de vorming van een nieuwe top structuur. Over deze problematiek wordt al ruim zes jaar gesproken. Twee directies zijn er inmiddels op stukgelopen, drie keer zijn er inte rim-managers of bewindvoerders benoemd en vier keer is een beroep gedaan op een deskundige van bui ten de organisatie om de structuur helder te krijgen. Dat blijkt uit een interne verkla ring van de ondernemingsraad, waarin wordt geconcludeerd dat het bestuur nu zelf de consequen ties moet trekken uit de ontstane si tuatie. "De bestuurders die de goe de tijden in de gezondheidszorg hebben meegemaakt, moeten plaatsmaken voor bestuurders die de huidige problemen in deze sec tor kennen", aldus de verklaring. Gevreesd wordt door de raad dat echter juist de vernieuwende be stuursleden zullen opstappen en dat daarmee het faillissement van het RZH wordt getekend. Het re centelijk opstappen van één be paald bestuurslid wordt in dit ver band een ernstig signaal genoemd. Het belangrijkste verwijt van de on dernemingsraad betreft het ontbre ken van een visie bij het bestuur op de toekomst van het Zeehospitium. Er wordt op gewezen dat het geen enkele zin heeft steeds interim- managers te benoemen als het be stuur zelf niet komt met een model voor een nieuwe organisatie. De huidige algemeen directeur J.J.J. Schilthuis van het Rijnlands Zeehospitium is sinds 1 januari 1989 in functie. Eén van zijn belang rijkste taken was het afronden van het reorganisatieplan en het in praktijk brengen van het zoge naamde participatief management. In de praktijk betekent dit het stre ven naar zoveel mogelijk betrok kenheid van de mensen 'op de werkvloer' bij de dagelijkse leiding van de organisatie. De belangrijkste kritiek op Schilthuis betrof de alge lopen periode dat er te weinig vor deringen bij dit proces werden ge maakt. Voorzitter A. Poll van de onder nemingsraad zei er vanochtend vooralsnog vanuit te gaan dat het tijdelijk bestuur zal reageren op de kritiek. "We hebben 24 januari een plenaire bijeenkomst van de onder nemingsraad en het bestuur. De uit komst daarvan willen we afwachten voordat we verdere stappen onder nemen". Poll zegt dat de OR de za ken zo lang mogelijk 'stapsgewijs en netjes boven de gordel' aan wil pakken. "Hoewel de druk nu be hoorlijk op de ketel staat, moet alles heel zuiver gaan. Het heeft geen zin te gissen naar wat er gebeurt als het bestuur niet reageert". Westerink, een van de tijdelijke bewindvoerders en woordvoerster in deze kwestie, was vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. 'Of we uit Leiden weg willen? Graag!' REDACTIE: JAN RIJSDAM, TELEFOON: 161444 LEIDEN De Leidse poli tie heeft afgelopen jaar 15.000 gulden geïnd van be drijven en instellingen we gens 'loos alarm'. De boete wordt opgelegd als de politie drie keer per jaar voor niets voor de deur staat. De rege ling is op 1 oktober 1989 in gegaan. Politiewoordvoer der Graveland spreekt van een succes. Sinds die datum is het aantal loze meldingen aanzienlijk gedaald. "Er wa ren bedrijven waar we tien tallen per keer voor de deur stonden". weercommandant Mark. De brand weer hanteert een hoger tarief. Bij een loze melding moet 350 gulden worden betaald. Mark: "Het kwam zeer veel voor dat we ergens voor niets kwamen. Mensen gingen er onzorgvuldig mee om. Als er veel werd gerookt bij een vergadering ging het alarm over of als er ergens laswerkzaam- heden werden uitgevoerd. Sinds de invoering van de regeling zijn de be drijven veel zorgvuldiger gewor den". Problemen met de incasso van de rekeningen heeft de brandweer niet. "Bij het aansluiten van de brandmelder hebben bedrijven en instellingen een overeenkomst moeten ondertekenen dat de kosten bij een loze melding zouden worden doorberekend". Stedenband (I) Enkele jaren geleden besloot de gemeente Leiden, in navolging van Den Haag, een stedenband aan te gaan met Juigalpa, een stad in Nicaragua. Het doel van deze stedenband is tweeledig. Ener zijds is de bedoeling de bewust wording en voorlichting over pro blemen in de Derde Wereld, in het bijzonder die van Juigalpa, te ver groten. Anderzijds gaat het er om regelmatig geld in te zamelen om vooral de allerarmsten in het 50.000 inwoners tellende stadje te helpen. De afgelopen jaren hielp Lei den Juigalpa onder meer met de verbetering van de drinkwater voorziening. Het drinkwaterpro bleem in het snelgroeiende stadje werd onderzocht door de TH in Delft en er werden oplossingen aangedragen zoals de aanschaf van een nieuwe pomp, materiaal om lekken in het leidingennet te dichten en een chloreringsinstal- latie. Leidenaars hielpen Juigalpa ook met de realisatie van een ver blijf voor acht artsen in het regio nale ziekenhuis. Een groep van in totaal 29 vrijwilligers, onder wie tien Leidenaars, maakten de bouw van dit onderkomen vorig jaar af. In drie maanden tijd stampten de vrijwilligers een gebouw uit de grond met vier kamers, sanitair en electriciteitsaansluitingen. Voor Nederlandse begrippen heel normale voorzieningen maar in Nicaragua is dit pure luxe. Geen overbodige luxe overigens, want de medische voorzieningen in Juigalpa zijn over het alge meen niet best. Stedenband (2) Toen het nieuwe gebouw er stond besloot de stedenbandwerkgroep van de gemeente Leiden en de Stichting Nicaragua Komitee een volgend project te ontwikkelen. Vanuit Juigalpa werd verzocht ondersteuning te geven aan de uitbouw van een kleuter- en ba sisschool. Deze school, 'Leopoldi- na Castillo', ligt in één van de armste wijken van de stad en be vindt zich in een gebouw dat slechts 400 kinderen kan huisves ten. terwijl er 800 leerlingen zijn. De stedenbandwerkgroep wil de graag gehoor geven aan het verzoek om drie extra lokalen bij de bouwen. In oktober j.l. werd daarom, ten behoeve van de school, een collecte gehouden on der de Leidse bevolking. Dit le verde een bedrag op van ruim 4000 gulden. Geen bijdrage om van achterover te slaan, maar alle beetjes helpen. Gehoopt wordt bovendien dat dit bedrag door het ministerie van ontwikkelingssa menwerking zal worden verdub beld. Dan zou men uitkomen op een totaal bedrag van ruim 9000 gulden. Om het onderwijsproject te kunnen realiseren is evenwel een bedrag van minimaal 18.000 gul den nodig. Het samenwerkings Stedenband (3) Benieuwd of de oproep van het samenwerkingsverband van de gemeente Leiden met de Stich ting Nicaragua Komitee een ge voelige snaar bij het Leidse be drijfsleven heeft geraakt, infor meerden wij deze week naar de omvang van de bijdragen. Toege geven: onze verwachtingen wa ren niet hoog gespannen. We wa ren zelfs zo voorbarig te conclu deren dat de omvang van de bij dragen die van de frankeerkosten niet zouden overtreffen. Bedrij ven zijn immers niet zo scheutig, tenzij ze hun naam bij een grote televisie-actie tien keer over het scherm kunnen rondtoeteren. J.W. de Pater, voorzitter van het Nicaragua Komitee Leiden, be vestigt onze vermoedens. Hij ver telt dat zegge en schrijve één Leids bedrijf een bedrag van 100 gulden heeft gestort. Hiervoor zijn dank. En wij zijn best bereid de naam van de goede gever te vermelden: het textielreinigings- bedrijf Dieben bv. Een aantal bedrijven heeft nog wel de moeite genomen een brief je terug sturen met de medede ling dat ze niet aan verzoek kon den voldoen. De Pater, ook niet verbaasd over het slechte resul taat van de actie, noemt de op roep een nutteloze investering die veel tijd en moeite heeft gekost. "Het was een experiment dat we in deze vorm maar niet meer moe ten herhalen". Wethouder Van Bochove (bui tenlandse zaken) laat desge vraagd weten ook zeer teleurge steld te zijn over vrijgevigheid van het Leidse bedrijfsleven. Hij wil nog niet zo ver gaan te conclu deren dat de stedenband tussen Leiden en Juigalpa niet leeft. "Daar moet ik nog eens goed over nadenken. De afstand tussen de twee steden speelt ongetwijfeld een rol", denkt Van Bochove. "Wellicht is ook het afnemende animo voor Zuid-Amerika als continent van invloed. Leiden is te klein om zelfstandig een band te onderhouden met Juigalpa. We zitten een beetje achter de brede rug van Den Haag. Ook dat speelt misschien een rol bij het levendig houden van de stedenband". "De komende tijd moet kritisch gekeken worden naar hoe we de band tussen Leiden en Juigalpa kunnen verstevigen", meent de wethouder. "Ik vind de betrok kenheid van het bedrijfsleven bij de stedenbanden die Leiden on derhoudt erg belangrijk. Wat we van het mislukken van deze actie kunnen leren is dat zomaar een school in zomaar een stad niet aanspreekt. We moeten daarom eens goed nadenken over een pro ject in de ondernemerssfeer dat een grotere mate van herkenbaar heid oplevert. Te denken valt dan aan de koppeling van de geldelij ke bijdrage aan een vorm van sa menwerking", aldus Van Bocho ve. geleden was de huur volgens Goes nog 500 gulden, maar toen kon het pand niet van de gemeente worden gehuurd. Charmant De gemeente wil nu niet bijdragen aan de kosten omdat 'de collectie te beperkt en niet interessant genoeg is'. De collectie zou een te weten schappelijk karakter hebben. "Vooral onderzoekers en connais- seurs zijn erin geinteresseerd", staat in een notitie van het college. Daarin staat ook dat het veel beter is om een keer een pijpenexpositie in de Lakenhal te houden. Dat trekt veel meer bezoekers, denkt de ge meente. "Het geld kan beter wor den besteed", aldus de notitie. De leden van de commissie cul tuur steunden het standpunt van B en W. "Het is spijtig voor het Pijpen kabinet, maar onze fractie ziet wei nig mogelijkheden om structureel 12.000 gulden beschikbaar te stel len", zei E. Snelders van D66. PvdA- raadslid E. Kerckhoffs noemde een dergelijk bedrag zelfs 'niet verant woord gezien de financiéle positie van de gemeente'. Wethouder H. van Dongen van cultuur zei dat het mogelijk is om voor 'bijzondere projecten' van het Pijpenkabinet geld beschikbaar te stellen. De fracties vinden dat dat zeker moet gebeuren 'want dit char mante kabinet moet behouden blij ven' verwoordde R. van Schreeven van Groen Links de mening van de commissieleden. Drempel Of het Pijpenkabinet in Leiden blijft, is echter nog de vraag. "Ik voel me absoluut niet aan Leiden gebonden. Als we de mogelijkheid zien om ons elders te vestigen, dan doen we dat", zei secretaris Goes. Concrete plannen zijn daar echtei nog niet voor. Er zal ook worden ge keken of er andere mogelijkheden zijn om de huur van het belendende pand te kunnen betalen. Ook daar over heeft het Pijpenkabinet op dit moment nog geen ideëen. Goes voelt er niets voor om de collectie eventueel tijdelijk onder te brengen in gemeentelijk museum De Lakenhal. "Dat is een gezocht idee. Er is helemaal geen logisch verband met dat museum, behalve dan dat het ook in Leiden zit". Volksdansinstuif OPANK houdt op 19 januari een. volks dansinstuif in het Leids Volkhuis aan de Apothekersdijk 33a. Van 19.30 tot 20.30 uur is er een speciaal programma voor kinderen, daarna is er tot 23.30 een ge varieerd dansprogramma. De toegangs prijs bedraagt 10 gulden in de voorver koop (tel. 071 - 124667), aan de zaal 12,50, kinderen 3,50. Goes is het ook totaal niet eens met de stelling van de gemeente dat de collectie niet interessant is voor een groot publiek. "Dat blijkt ook uit reacties van bezoekers. Die zeg gen: wat is dit leuk. Maar dat zeggen ze pas als ze over de drempel zijn ge stapt. Mevrouw Van Dongen heeft echter nooit de moeite genomen om over die drempel te stappen, on danks dat we haar verschillende malen hebben uitgenodigd". Het Pijpenkabinet wordt jaarlijks door zo'n drieduizend mensen be zocht. Klaverjassen Muziekvereniging Concordia houdt za terdag 19 januari een klaverjas- en sjoel avond in het verenigingsgebouw aan de Langegracht. Aanvang 20.00 uur. De vereniging heeft ook nog plaats voor nieuwe blazers en tamboers. Try-out Het Jongerenkoor Merenwijk geeft zon dag 20 januari een try-out van het con cert dat zij in februari in Polen zullen ver zorgen. Het concert begint om 14.30 uur in het "Kerkelijk Centrum de Regen boog". Watermolen 1 in Leiden Zowel tij dens de try-out, als tijdens de 7-daagse rondreis door Polen staat het koor onder leiding van Jos Schohaus. Vogelvlucht Het Buurthuis Vogelvlucht start op 21 fe bruari met een vervolgcursus stijldansen voor 55-plussers. Er is plaats voor nog drie dansparen die de eerste beginselen van het dansen reeds hebben geleerd. De cursus, die uit 15 lessen bestaat, kost 28 gulden Het buurthuis Vogelvlucht is gestart met een inloopochtend voor vrouwen en kin deren. Voor vrouwen die eens met elkaar willen praten staat het buurthuis aan de Boshuizerlaan elke maandagochtend van 9.30 en 11.30 uur open. U kunt uw kinderen meenemen Vogelvlucht organiseert ook een compu tercursus voor vrouwen op vrijdagen van 13.30 en 15.00 uur. De 8 lessen kosten 45 gulden. Er is nog plaats voor drie vrouwen. Voor informatie of opgave: Buurthuis Vogelvlucht, tel.313648, vra gen naar Tony v/d Haar Origami Het Buurthuis Cornelis Joppensz organi seert twee cursussen in de Japanse pa- piervouwkunst Origami. De cursus Ori gami voor beginners wordt gehouden op 6 woensdagavonden van 19.00 tot 20.30 uur en begint op 30 januari. De kosten bedragen 31,50 gulden De cursus voor gevorderden, waarin met behulp van Origamitechnieken sieraden worden gemaakt, start op 23 januari. De cursus bestaat uit drie lessen op woens dagavond van 20.00 tot 21.30 uur. De cursus kost 15,75 gulden Voor beide cursussen geldt dat de prijzen exclusief de materiaalkosten zijn Inschrijven en informatie bij Buurthuis Cornelis Joppen sz. Oppenheimerstraat 6a, Tel. 132462 Gedichten Het Volkshuis (Apothekersdijk 33a) or ganiseert op 25 januari een dichtersfesti- val. Schrijvers en dichters worden uitge daagd om voor te lezen uit eigen werk eventueel te omlijsten met een muzikale bi|drage Gast op de avond is de folkzan- ger en gitarist Michael Collins. Optre dens moeten vooraf gemeld worden via tel 149180. Winterconcert Politie Muziek Gezelschap LEIDEN - Het Leidsch Politie Mu ziek Gezelschap geeft op vrijdag 25 j&nuari haar jaarlijkse wintercon cert. De uitvoering vindt plaats in de Stadsgehoorzaal in de Breestraat in Leiden. Op het programma staan onder andere werken van Barra- clough, Boekei, J.S. Bach, Glenn Miller, Bizet, Rossini's Kattenduet. De brassband staat onder leiding van de nieuwe dirigent Jan Schut (1952). Schut begon zijn loopbaan in de muziek bij het Leger des Heils. Daar was hij tot zijn 15e cornettist. Op zijn 18e werd hij aangenomen als trompettist bij de Koninklijke Militaire Kapel in Den Haag, waar hij tot 1984 als solotrompetist aan verbonden was. Jan Schut studeer de aan de conservatoria van Den Haag, Alkmaar en Hilversum res pectievelijk voor uitvoerend en do cerend musicus en directie harmo nie en fanfare. Op het moment is Schut ook actief als hoofd vakdo cent harmomie en fanfare directie, ensembleleiding, trompet en bugel aan het Conservatorium van Alk- Aan het concert in de Stadsge hoorzaal wordt ook medewerking verleend door het Haags Don Ko- zakkenkoor onder leiding van de jonge Russische Dirrigente Elena Sjimanskaja. Het uit 30 mannen be staande koor zingt oorspronkelijke Russische koorwerken en doet dit zowel a capella als met begeleiding van de Brassband. Kaarten voor het concert kosten 7,50 gulden per stuk en zijn dage lijks tussen 9.00 en 17.00 uur ver krijgbaar aan het hoofdbureau van Politie aan de Langegracht en op de avond van het optreden aan de zaal. Het concert begint om 20.00 uur. Brandende kranten in brievenbus VALKENBURG - Vier brievenbus sen in de flat Frankenburg in Val kenburg zijn gisteravond vernield door brand Het vuur ontstond na dat onbekenden brandende kran ten in de brievenbussen hadden ge stopt. Een flatbewoner ontdekte de ver nielde postvakken. verband kwam daarom op het idee het Leidse bedrijfsleven een bijdrage te vragen om het finan ciële gat te dichten. Vlak voor de kerstdagen werd een oproep ver stuurd naar 130 Leidse bedrijven, vergezeld van een acceptgiro kaart en van een aanbevelings brief van burgemeester Goekoop en wethouder Van Bochove. De gemeentebestuurders verklaar den de oproep van harte te onder steunen en dat elke bijdrage, van welke omvang dan ook, zeer op prijs werd gesteld. Wethouder Van Bochove is nog niet zover om te concluderen dat de stedenband tussen Leiden en Juigalpa niet leeft. (archieffoto Jan Holvast) In een jaar noteerde de politie 1024 loze meldingen. Daarvan werd circa de helft niet meegeteld. Onge veer 120 bedrijven of instellingen veroorzaakten meer dan twee keer loos alarm. Volgens Graveland heb ben de meeste inmiddels 150 gul den naar de rekening van de politie overgemaakt. "De bedrijven die dat nog niet hebben gedaan krijgen bin nenkort de gemeentelijke deur waarder op bezoek", stelt Grave land. Zorgvuldig De politie heeft alleen te maken met de inbraakmeldingen. De brand weer hanteert al langer een regeling dat betaald moet worden voor loos alarm. "De politie heeft het idee van ons overgenomen", zegt brand- "We zijn twee jaar lang aan het lijntje gehouden, en dan gaan ze ons 'nee' verkopen", zei Goes toen het subsidieverzoek was afgehandeld. Het Pijpenkabinet had de subsidie aangevraagd om de collectie beter te kunnen tentoonstellen. Nu zijn de pijpen te zien in het woonhuis van de conservator. Publiek kan er alleen op zondagmiddag terecht. Om de collectie 'toegankelijker' te maken, wil het Pijpenkabinet een andere ruimte huren. Het naastgele gen pand Oude Vest 169 is beschik baar, maar de huurprijs van ruim "Mevrouw Van Dongen heeft nog nooit de moeite genomen om over die duizend gulden per maand kan het (archieffoto wim Dijkman» museum niet opbrengen. Twee jaar De politie ging anderhalf jaar gele den tot deze regeling over omdat er per week tientallen loze meldingen waren. Als het alarm meer dan twee keer ten onrechte overgaat binnen een jaar, volgt een rekening van de politie. Volgens Graveland heeft de politie zich soepel opgesteld bij de beoordeling van de loze meldingen. "Als iemand een fiets tegen een winkelraam smeet of als het alarm vanwege de storm overging, heb ben we de melding niet geregi streerd. We hebben dat alleen ge daan als het overging door een men selijke fout of als het alarm tech nisch niet in orde was". LEIDEN "Of we uit Leiden weg willen? Graag!". Secretaris B. Goes van het Pijpenkabinet aan de Oude Vest wond er gisteravond geen doekjes om. Hij is erg boos over het feit dat de gemeente Leiden het ver zoek om 12.000 gulden subsidie per jaar heeft afgewezen. Dinsdag nam het college van B en W dat besluit, gisteravond gingen alle fracties ak koord tijdens een commissieverga dering.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14