TAD LEIDEN Stadsgehoorzaal geen muziekcentrum' Minder deelnemers aan kroegentocht Stevenshof krijgt wijkmarkt tegen de zin van winkeliers Medailles voor Elfstegentocht gereed, alleen de datum staat er nog niet op Rijkscommissie heeft ernstige bedenkingen tegen plannen gemeente s LEIPSCH DAGBLAD DONDERDAG 17 JANUARI 1991 Zakennieuws LEIDEN De jaarlijkse kroegen tocht in het kader van de Leidse jazzweek trok gisteravond bedui dend minder 'deelnemers' dan in voorgaande jaren. Of het nu lag aan de oorlogsdreiging in de Golf of aan de lage temperaturen (ne gen graden vorst rond midder nacht) in de binnenstad leken dit keer lang niet zoveel jazzliefheb bers op de been als gewoonlijk. Dat was vooral te merken aan de belangstelling voor de borrel bus, waarin nogal eens lege plek ken vielen. Van 'gaten' was overigens geen sprake in de cafés waar werd ge musiceerd. Voordeel van de iets mindere interesse was dat de lief hebber zich nu niet naar binnen hoefde te persen, maar in de eta blissementen zelf heerste een ge zellige drukte. Overvol waren de hele avond Bristol (Hans Dulfer en Boris van der Lek), het Vattegat waar Frits Katee en Janet Cordee de liefheb bers vermaakten, de Branderij waar de Old Black Horse Saloon Band optrad, en '1 Esperance dat mocht genieten van de niet gerin ge vocale kwaliteiten van Daisy Bell. In tegenstelling tot andere ja ren kwam er gisteravond en van nacht geen enkele klacht binnen bij de politie over geluidoverlast. De gezelligheid en de muziek gunde niemand de tijd diep in te gaan op de toestand in de wereld, al was in de pauzes wel opvallend hoe vaak Irak en Hussein onder werp van gesprek waren, terwijl er ook druk werd gespeculeerd over het tijdstip van het uitbre ken van de oorlog. Op het moment van de aanval, werd dat in sommige cafés wel geroepen, maar daarop werd ei genlijk nauwelijks gereageerd. Pas bij thuiskomst drong die bit tere werkelijkheid echt door. Laboratorium Aan de Kenauweg 18 in de Stevens hof wordt maandag de eerste paal geslagen voor de nieuwbouw van tandtechnisch laboratorium H. van Bemmel bv. Ooit begonnen in een kelder aan de Leidse Weidehof, ver zorgt het bedrijf nu het kroon- en brugwerk voor 55 tandartsen uit de regio. De bouw neemt een half jaar in beslag. Switch Switch Uitzendbureau is met in gang van 14 januari verhuist van de Bilderdijkstraat naar het kantoren centrum 'Princehof aan het Rapen burg 8 - 10 (tel. 127820). Switch houdt zich naast personeelsuitzen- ding ook bezig met werving en se lectie van personeel ten behoeve van bedrijven. Iedere uitzendkracht die op jaarbasis meer dan 750 uur werkt, krijgt in samenwerking met de NBBS een reis aangeboden. Sportartikelen Aan het Levendaal 83 is gevestigd de firma Gravel Green, specialist in golfartikelen. Ook voor bespan ningen van rackets kan men er te recht. Tel. 760593. Gebruikelijk vertier en vermaak in de borrelbus. Politiek ontzegt expositie BOA opnieuw toegang tot De Waag LEIDEN De meerderheid van de Leidse gemeenteraad vindt dat er buiten De Waag genoeg geschikte plekken zijn waar de expositie 'Kunst en racisme' van de Boycot Outspan Actie (BOA) kan worden gehouden. Dat bleek gisteravond tijdens een vergadering van de com missie cultuur. Op verzoek van T. van Houten van de Socialistiese Partij werd nog eens gesproken over het feit dat De Waag niet voor deze tentoonstelling beschikbaar wordt gesteld. De programmering van De Waag wordt geregeld door een speciaal voor dat doel in het leven geroepen commissie. Die streeft ernaar in het gebouw aan de Aalmarkt alleen mo derne, vernieuwende, kunst te ex poseren. De tentoonstelling van de BOA past niet in dat beleid, consta teerde de commissie vorig jaar al. Het college bleek toen en ook dit jaar niet bereid om een uitzonde ring te maken voor de BOA. De anti- apartheidsorganisatie toonde zich daarover erg teleurgesteld. Vorig jaar werd voor het eerst uitgeweken naar De Burcht en toen trok de ex positie 900 bezoekers. Het jaar daar voor kwamen er 6000 mensen naar De Waag om de tentoonstelling te bekijken. De Burcht is dus niet geschikt, vindt de BOA. Ook andere alterna tieven voldoen volgens de organisa tie niet aan de eisen. De hal van het Stadhuis is te klein en in de Hoog- landsekerk is het te koud in maart, als de tentoonstelling wordt gehou den. De Socialistiese Partij bleek als enige gevoelig te zijn voor de argu menten van de BOA. De overige fracties waren van mening dat er 'met enige creativiteit' een andere geschikte plek kan worden gevon den. E. Snelders van D66 stelde voor de expositie in de Stadsge hoorzaal of bij K&O aan de Oude Vest te houden. A. Geertsema van de WD kwam met het idee de kunstwerken in de bibliotheek te exposeren. Wethouder H. van Dongen bena drukte dat de gemeente 'zeer ach ter' de activiteiten van de BOA staat. "Maar De Waag is niet de eni ge locatie waar je zo'n tentoonstel ling kunt houden. Ik ben ervan overtuigd dat er een goed alterna tief kan worden gevonden. Ik denk dat de energie die de BOA nu steekt in de strijd om De Waag, beter kan worden gebruikt om te zoeken naar een andere plek". LEIDEN - De Stevenshof krijgt als het aan de gemeente ligt zo snel mo gelijk een wijkmarkt. De raadscom missie moet alleen nog akkoord gaan. Winkeliers van het winkel centrum De Stevensbloem vinden dat de wijkmarkt te vroeg komt en vrezen de dupe te worden van de concurrentie. Uit overleg is gebleken dat een vertegenwoordiging van de bewo ners uit de Stevenshof het liefst zo snel mogelijk een markt wil. Maar de winkeliers willen wachten tot de spoorwegovergang De Vink weer wordt geopend. Op dat moment verwachten zij ook weer veel klan ten uit Voorschoten aan te trekken waardoor hun draagvlak wordt ver groot. Nu, zo menen zij, is dit draag vlak nauwelijks voldoende. De gemeente heeft dit bezwaar echter naast zich neergelegd. De Stevenshof telt inmiddels 15.000 in woners en dat moet voldoende zijn voor een bloeiend winkelcentrum inclusief een wijkmarkt, stellen de ambtenaren. Verwezen wordt naar de wijk Zuid-West die slechts 12.000 inwoners telt en ook over een wijk markt beschikt zonder dat dat ten koste gaat van de economische draagkracht van het winkelcen trum. Een nieuwe wijkmarkt kan ook nieuwe kopers aantrekken en de winkeliers kunnen daar hun voor deel mee doen, vinden de ambtena ren. Het argument van de winke liers dat een gulden maar een keer kan worden uitgegeven, gaat niet al tijd op, vindt de gemeente. Bezoe kers van de wijkmarkt zullen ook de winkels gaan bezoeken, is de ver wachting. Het is de bedoeling dat de wijk markt op donderdag plaats heeft. Concentratie bij één van de spelers van 'Blue Noot' in Pardoeza. Inbekers actief in woning Haagweg LEIDEN - Onbekenden hebben gistermiddag ingebroken in een woning aan de Haagweg. De bewo ners, die tussen 13.00 en 17.00 uur afwezig waren, hadden de deur niet goed afgesloten. Ze missen onder meer foto apparatuur, girobetaal kaarten. 100 gulden en wat buiten lands geld. LEIDEN - Het eerste dunne vlies- je ijs is nog niet op de Leidse grachten verschenen of de dames van de schoonmaakdienst op het stadhuis steken het hoofd om de deur bij gemeenteambtenaar Hein van Woerden. "Dit jaar nog een Elfstegentocht, meneer Van Woerden"? De woordvoerder van het comité Elfstegentocht heeft er een hard hoofd in: "De vooruit zichten zijn niet best". Van Woerden moet bekennen dat hij gisterochtend even de kriebels kreeg toen hij op weg van huis naar werk met eigen ogen een heus laagje ijs consta teerde. Het weerbericht in de och tendkrant op zijn bureau voor spelde echter 'op zaterdag regen van betekenis en oplopende tem peraturen' en daarmee was het met de zenuwen snel gedaan. Het comité Elfstegentocht, op volger van de oorspronkelijke or ganisator 'Leiden Promotion', staat er echter klaar voor. Vorst of geen vorst, trouw komt het acht heren tellende gezelschap jaar lijks in november bijeen om het draaiboek op te poetsen en nieu we ideeën op hun bruikbaarheid te toetsen. Traditiegetrouw is daar een etentje op eigen kosten aan ver bonden dat dit jaar plaats greep in De Forestier. "Voor ons betekent de organisatie van de Elfstegen tocht ieder jaar weer een heel ge zellige reünie", licht Van Woerden toe. Sluitstuk In '82 moet het idee voor een Elf stegentocht ergens in een Leidse kroeg zijn geboren. Pas in '85 werd het werkelijkheid. Op 21 ja nuari van dat jaar vertrokken zo'n drieduizend schaatsers van het Kort Galgewater voor deelname aan de eerste Elfstegentocht. Slecht ijs en een kapotte veegma- chine stelden het doorzettings vermogen van de deelnemers ern stig op de proef maar algemeen werd de eerste uitgave van deze schaatstocht als een prettig suc- Het jaar daarop was het op nieuw raak. Laat in de winter, op 2 maart 1986, opnieuw een Elfste gentocht. Aan de route was wei nig veranderd maar het aantal deelnemers steeg met 2000. Tot op het laatste moment was onze ker of de tocht kon worden door gezet omdat vlak voor het week end de vorst het bijltje er bij neer legde. 'Een geslaagd en zonover goten sluitstuk van een druk win terseizoen', stelde een deelne mend journalist desondanks vast. Slappe winters maakten dat de schaatsen de daarop volgende vier winters in het vet konden blijven. In '87 werd weliswaar een datum vastgesteld maar zwak ijs op gedeelten van het parcours deed de organisatie op het laatste moment besluiten de tocht niet door te laten gaan. "Het probleem van de Elfste gentocht is dat deze alleen op zon dag kan worden geschaatst. Dat heeft te maken met het feit dat op verschillende plaatsen de straat moet worden overgestoken zodat het enigszins rustig moet zijn. Je moet dus maar net een weekend treffen waarin alle condities opti maal zijn", aldus Van Woerden. IJspijpen "Van een serieuze mogelijkheid om de Elfstegentocht te laten plaatsvinden kan pas sprake zijn wanneer de ijsmeesters van Ci viele Werken besluiten de ge meentelijke ijsbaan voor het pu bliek open te stellen", aldus Van Woerden. "Maar wanneer het er echt van lijkt te komen, treffen we alvast voorbereidingen. Zo worden zwakke plekken bij brug gen dan afgezet om het ijs een goede kans te geven". Voor een volgende editie van de Elfstegentocht staan enkele nieuwe ideeën op stapel. "Zo heb ben we een aanbod gekregen van een kledinghandel die speciale truien wil laten drukken met het opschrift Elfstegentocht". Het pijpenkabinet lanceerde het idee om het traditionele 'ijs- pijpen' weer in te voeren. Van Woerden: "Vroeger was het een gewoonte om een schaatstocht te houden van Leiden naar Gouda. De deelnemers namen dan in Gouda een kleipijp in ontvangst die zij, hangend om de nek, heel aan de finish moesten afleveren. Wellicht een leuk idee om de deel nemers bij hun tocht door Leiden een kleipijp mee te geven". Zeker is in ieder geval dat de deelnemers van Elfstegentocht 3 inplaats van de gebruikelijke oor konde een herinneringsmedaille zullen ontvangen. Het comité heeft er 4000 kant en klaar in de kast liggen. Alleen het jaartal moet er nog in gegraveerd wor den. LEIDEN De Stadsgehoor zaal moet niet worden uitge breid tot een muziektheater. De honderd jaar oude con certzaal moet 'in ere' worden gehouden. Geprobeerd moet worden de inrichting en akoestiek zo mogelijk nog te verbeteren. Als er een originele programmering komt, kan de zaal 'zelfs lan delijke bekendheid' krijgen. Dat is de mening van de Rijkscom missie van advies voor de bouw van schouwburgen en concertzalen. Een delegatie van deze commissie bracht in december een bezoek aan de Stadsgehoorzaal met als doel een advies uit te brengen over de toe komst van het gebouw. Het college van B en W wil van de Stadsgehoor zaal en de naastgelegen Aalmarkt- school een muziek- en congrescen trum maken. De politiek staat nogal huiverig tegenover dit plan omdat het veel geld kost. De mening van de Rijkscomrrys- sie wordt verwoord in een brief aan de gemeente. Daarin laat de de ad viescommissie zich zeer lovend uit over het gebouw. "Leiden mag zich gelukkig prijzen met een concert zaal als de Stadsgehoorzaal. Er zijn maar weinig echte goede 19e-eeuw- se concertzalen in ons land te vin den; de Stadsgehoorzaal vormt er een uitmuntend voorbeeld van", staat in de brief. De rijkscommissie vindt dan ook dat de Stadsgehoorzaal een concert zaal moet blijven. Van de kant van de gemeente is wel geopperd dat de zaal zou kunnen worden voorzien van een groot 'toneelhuis' zodat er in de toekomst ook opera- en ballet voorstellingen kunnen worden ge geven. De commissie is van mening dat dat niet moet gebeuren. "De zaal zelf zou in dat geval ook drastisch moeten worden veranderd en dat zou weer een onverantwoorde ver minking betekenen van de hon derdjarige". Plan Wethouder Van Dongen (cultuur) noemt deze reactie van de rijkscom missie voorbarig. "De gemeente heeft helemaal geen veranderingen op het oog die een verminking van de Stadsgehoorzaal zouden beteke nen. Er is nog helemaal geen plan. Het enige dat we hebben gedaan is vaststellen dat er behoefte bestaat aan congresruimte en een bredere muziekprogrammering. Voorals nog doen we niets anders dan de verschillende mogelijkheden bekij ken. Daar wordt ook het advies van de rijkscommissie bij betrokken. Als de zaken op een rijtje staan zien we wel verder", aldus de wethou der. De Rijkscommissie stelt voor te onderzoeken of het mogelijk is om de podiumruimte groter te maken en links en rechts achter het podi um stoelen te plaatsen 'zoals in het Concertgebouw in Amsterdam'. De gemeente wordt verder aangeraden een schetsplan te laten maken door een architect. Op grond van dat plan zou rijkssubsidie kunnen worden aangevraagd. De commissieleden denken dat toekenning van subsi die niet is uitgesloten. Ook zouden op basis van de plannen sponsorac ties kunnen beginnen, aldus de Voor de toekomstige programme ring moet de gemeente ook het no dige geld beschikbaar stellen, meent de commissie. "Met een ori ginele programmering kan de Stadsgehoorzaal als historische concertzaal belangstelling trekken uit een regio die aanzienlijk groter is dan het verzorgingsgebied van de stad Leiden". Pas wanneer de gemeentelijke ijsbaan wordt opengesteld, wordt over wogen een Elfstegentocht te organiseren. (archieffoto) STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13