Geen extra troepen Nederland naar Golf Het is een investering in de toekomst Onzekerheid is voorbij, we gaan nu Bewaking op scherp, 100 procent veiligheid kan niet Boeing tijdens aanval boven Saucli-Arabië Den Haag geschokt door oorlog in Golf Toeristen geëvacueerd uit gespannen Tunesië Op ambassade Kuwayt heerst gepaste vreugde Nog geen voorlichtingscentnun DONDERDAG 17 JANUARI 1991 V BINNENLAND PAGINA 11 Grotere militaire bijdrage niet aan orde' DEN HAAG (ANP/GPD) De ministers Van den Broek (buitenlandse zaken) en Ter Beek (defensie) hebben vanochtend gezegd dat uitbreiding van de Nederlandse militaire bijdra ge aan de internationale strijdmacht in de Golf voorlopig niet aan de orde is. Beide minis ters zeiden dat vlak voordat zij vertrokken naar Parijs, waar een vergadering van de West- europese Unie wordt gehouden. Van onze correspondent Bert van den Hoed SOESTERBERG - Niemand van het militair medisch team of zijn familieleden reageert op de opmerkelijke verspreking van minister ter Beek (defensie). Ach ter het spreekgestoelte in een hangar van de vliegbasis Soester- berg spreekt de minister plechtig over de resolutie van de Veilig heidsraad die de lidstaten zou machtigen "Irak te ontruimen Een Freudiaanse vergissing of gewoon een verschrijving van de ministeriele tekstschrijver"1 Het zal de toegesprokenen, 53 militai ren die op het punt staan te ver trekken naar de Verenigde Arabi sche Emiraten, een zorg zijn. Het is doodstil in de hangar als Ter Beek spreekt en zijn korte, wat formele speech besluit met de aanwezigen een goede vlucht toe te wensen "en in het bijzonder een behouden terugkeer'. "Het oog van velen is op u gericht", zegt Ter Beek alvorens hij zonder een woord te wisselen met een van de Golfgangers weer ver trekt. Gisteren vertrok de groep me dici. bestaande uit een chirur gisch team, drie algemene artsen, drie operatieverpleegkundigen, vijftien ziekenverplegers, een aantal gewondendragers en an der marinierspersoneel (onder andere voor de bewaking) rich ting Jebal Ali waar een Neder lands noodhospitaal zal worden ingericht. De medische ploeg is inmiddels gestrand in Cairo. De tussenstop 's nachts in de Egypti sche hoofdstad was gepland, maar door het uitbreken van de oorlog is het onzeker wanneer de reis kan worden vervolgd. Op het Egyptische vliegveld was de medische groep vanmor gen druk bezig uit te zoeken hoe de reis kan worden vervolgd. Het noodhospitaal is maandag al overgebracht naar de Verenigde Arabische Emiraten. Het zieken huis - vier tenten van tien bij drie meter - moet nog ingericht wor den. Het noodhospitaal is in prin cipe bedoeld voor de zeshonderd opvarenden van de Nederlandse fregatten Jacob van Heemskerck en Philips van Almonde en het bevoorradingsschip De Zuider kruis. "Maar de conventie van Ge neve gebiedt ons open te staan voor iedereen die gewond is". Afscheid nemen is moeilijk. De ouders van een verpleger uit Den Helder konden gisteren hun emoties niet be dwingen toen ze hun zoon uitzwaaiden bij zijn vertrek naar het Golfgebied. <fotn epai zegt een marine-arts. Aan de lange tafels in de hangar, nog op z'n Hollands voor zien van koffie, cake en soep met rookworst, wachtten mariniers, familie en vrienden gisteren op hun vertrek. Ziekenverpleger Hein van Cuijk (30) en automon teur George Schouten (31). KW- ers uit Doorn, behoren tot de 'vrij willigers', zoals ze door de mari nestaf worden genoemd. „Vrijwillig verplicht, zal je be doelen", zegt Hein van Cuijk. „Ons is niets gevraagd. Op 2 janu ari stonden we op de lijst om mee te gaan. Hoewel je natuurlijk al tijd weet dat het risico erin zit. had ik dit niet bedacht toen ik dertien jaar geleden tekende. Vo rig jaar, toen de Berlijnse muur viel, dacht ik nog mijn baan te verliezen. En nu stroomt er dus echt adrenaline door je bloed". Hein van Cuijk venvacht vooral ingezet te worden bij het gewon- denven'oer. Van een uitgebreide voorbereiding is wat hem betreft geen sprake geweest. „We heb ben een herhalingsdagje gehad en hebben nog i op het gebruik gaspakken. Dat n keer geoefend i gasmaskers en as het" Ziekenverpleegster Marjolein Kroes (22) uit Coevorden draait met het zweet in haar handen het ene na het andere shagje. Uit de rugzak naast haar stoel steekt de fel oranje snavel van haar knuffel, het vogelbekdier Pluizenbol. Die was haar cadeau gedaan toen haar marinemaatje Peter op haar ver jaardag op 19 november met de Zuiderkruis naar de Perzische Golf afreisde. Ook haar vriend zit in de Golf. op de Philips van Almonde. ..Ik moet toch wat te knuffelen heb ben". zegt ze monter. „Ik hoop ze daar te kunnen ontmoeten, allen liever niet als professioneel hulp verlener. Soms heb ik wel visoe nen van China-beach toestanden. In elk geval is de onzekerheid over wel of niet gaan nu voorbij. We gaan nu". De 40-jarige marine-chirurg Paul Liqui Lung, normaal werk zaam in het Militair Hospitaal in Utrecht en in het Utrechtse AZU. heeft zich ingesteld op het ergste. „Uiteraard heb ik geen ervaring in de oorlogschirurgie". zegt hij. „Maar in zekere zin is dat te verge lijken met behandeling van ern stig gewonde verkeersslachtof fers." De chirurg heeft thuis al af scheid genomen van zijn echtge note en 8-jarig zoontje. „Afscheid nemen is zo'n persoonlijke ge beurtenis. dat wilden we niet en plein public doen. Mijn werk is nu al begonnen", zegt hij. De meeste anderen wachten tot het allerlaatste moment met af scheid nemen van hun dierbaren. Als er aanstalten wordt gemaakt naar het gereedstaande Hercules- vliegtuig te lopen, wordt aan een van de tafels nog een fles Cham- pagnoise opengeknald Vaders nemen afscheid van hun zonen, kinderen klampen zich vast aan hun vaders. Dikke kelen, rode ogen. Honderden mensen zwaai en naar de buikige vliegmachien. aan een zijde slechts voorzien van vier kleine raampjes. Er wordt ge zwaaid totdat de Hercules een flauwe bocht maakt en uit het oog verdwijnt. Minister Ter Beek zei vanmorgen dat de bemanningen van de drie schepen "weten waar ze aan toe zijn. Ze waren erop voorbereid. Zij zijn klaar voor hun taak". Die hel derheid is volgens Ter Beek te dan ken aan de voorbereidende beslui ten van het kabinet. Ook de twee Nederlandse Patriot-squadrongs die gisteren in het oosten van Tur kije zijn aangekomen om te helpen een eventuele Iraakse aanval af te slaan, zijn nog niet ingezet. DEN HAAG (GPD) - In politiek Den Haag is geschokt gereageerd op het uitbreken van de oorlog in de Golf. Het kabinet is vanmorgen om negen uur bijeen gekomen om de si tuatie te bespreken. Vanmiddag praat de Tweede Kamer over de nieuwe situatie. Minister Ter Beek (defensie) zei in een eerste reactie dat zijn gedach ten uitgaan naar de militairen in de Golfregio. Hij zei te hopen dat zo spoedig mogelijk en met zo weinig mogelijk bloedvergieten de terug trekking van Irak uit Kuwayt kan worden bewerkstelligd. "Ik ben bedroefd dat het zover heeft moeten komen, dat de daad bij het woord moest worden ge voegd", aldus CDA-fractievoorzit- ter Brinkman in een eerste reactie. "We hopen dat de strijd snel be slecht zal zijn met een minimum aantal slachtoffers. Onze eerste ge dachten gaan uit naar hen die nu strijd leveren en hun familieleden en vrienden die thuis in spanning afwachten". Volgens PvdA-fractievoorzitter Woltgens zal 17 januari 1991 de ge schiedenis in gaan als een noodlotti ge en tragische dag. "Het gebruik van geweld is onontkoombaar ge worden om de internationale rechtsorde te herstellen", aldus Wóltgens. "De onbegrijpelijke en starre houding van Irak heeft helaas de wereldgemeenschap geen ande re mogelijkheid gelaten dan het af dwingen langs militaire weg van be sluiten van de Verenigde Naties". Woltgens hoopte dat deze oorlog "geen tweede Vietnam zal worden, SCHIPHOL (GPD) - Martin Air en Transavia zijn vanochtend vroeg in allerijl begonnen om 959 Neder landse toeristen uit Tunesië terug te vliegen naar Nederland. Tot de eva- cutie werd besloten op advies van het ministerie van buitenlandse za ken. Volgens het ministerie is de po litieke situatie in het land uiterst ge spannen na de moord op drie lei ders van de PLO. De evacuatie ge beurt met vijf toestellen. Aanvankelijk concentreerden de onlusten in Tunesie zich in de hoofdstad. Volgens directeur Bak ker van Transavia sloegen de onlus ten de laatste dagen over naar de be kende vakantieoorden rond Monas- tir. "Naar ik heb begrepen, hadden de toeristen de laatste dagen zich verschanst in hun hotel. Er zou ook een bus met Nederlanders zijn be kogeld". Buitenlandse Zaken advi seert toeristen en zakenlieden vanaf nu Tunesie helemaal te mijden. De ambassade in Marokko heeft vanmorgen ook daar Nederlanders aangeraden zich gereed te houden voor vertrek. De Nederlandse Ge meenschap in Marokko telt onge veer 400 mensen, van wie 200 in Ca sablanca en omgeving en 100 in en om Rabat. De ambassade in Algerije, waar nauwelijks Nederlanders wonen, heeft geen bijzondere maatregelen genomen. Er zijn een paar zakenlie den, enkele mensen die er min of meer permanent wonen, en Neder landse vrouwe/i die met Algerijnen zijn gehuwd. Overigens was het vol gens ambassade-woordvoerders in Algiers, Tunis en Rabat vanochtend volmaakt rustig. In Egypte was het zelfs "rustiger dan normaal", zo meldt een woordvoerdster van de Nederlandse ambassade. De Nederlandse ambassade in de Iraanse hoofdstad Teheran heeft al enkele dagen geleden de Nederlan ders die rond de Perzische Golf wo nen. aangeraden tijdelijk meer landinwaarts te trekken als de strijd zou losbarsten. Het gaat slechts om enkele tientallen werknemers van Nederlandse bedrijven. Vanoch tend had de Nederlandse zaakgelas tigde Van der Goes de indruk dat zijn advies werd opgevolgd. Ook in Teheran viel vanmorgen de rust op. Veel Iraniers zaten ge spannen aan de radio gekluisterd, Onder het thuisfront van de opva renden van de drie Nederlandse schepen is geen sprake van paniek of ernstige verontrusting, zo zei een woordvoerder van de marine van morgen. Aanvankelijk had de mari ne vannacht een crisiscentrum wil len inrichten voor de opvang van het thuisfront maar aan dat voorne men wordt voorlopig geen uitvoe ring gegeven. "Niemand van het thuisfront heeft er om verzocht", al dus de woordvoerder. zowel qua duur als met betrekking tot het aantal slachtoffers. Ik hoop dat de oorlog op zodanige wijze ver loopt. dat de leiding van Irak zal in- sien dat ze deze oorlog niet kan win nen", aldus de PvdA-fractieleider. WD-leider Bolkestein sprak van een 'verschrikkelijke gebeurtenis'. "Vanwege de halstarrige houding van Irak was het helaas al eerder te verwachten", aldus Bolkestein. Hij zei te hopen dat de oorlog snel voor bij zal zijn. „Ik heb een intens mede lijden met die arme Irakezen die moeten lijden onder deze vreselijke leider". D66-leider Van Mierlo vindt dat gebrek aan uitzicht op een vreedza me oplossing onvermijdelijk moest leiden tot deze eerste fase van de oorlog. "Ik hoop dat Saddam Hus sein tot het inzcht komt dat alleen terugtrekking uit Kuwayt een vol gende fase van de oorlog kan voor komen. Het lijkt erop dat de eerste doelstelling van de militaire actie geslaagd is". De PvdA had er gisteravond vlak voor het uitbreken van de oorlog nog de grootste moeite mee om een eensgezind standpunt in te nemen ten opzicht van het optreden met geweld. Na een langdurige vergade ring noemde een meerderheid van de PvdA een oorlog met Irak onver mijdelijk, omdat Hussein weigerde zich neer te leggen bij het VN-ul- timatum om Kuwayt te ontruimen. Slechts twee PvdA'ers, Josephine Verspaget en Bram Stemerdink keerden zich tijdens de fractiever gadering tegen Nederlandse deel name aan een gewapend treffen. aldus Van der Goes. Hij zei geen an ti-westerse gevoelens onder de Ira- niërs te verwachten. "Ik geloof dat de Iraniërs het best vinden dat Sad dam Hussein een klap op het hoofd krijgt", aldus Van der Goes. DEN HAAG (ANP/GPD) - Op de ambassade van Kuwayt in Den Haag heerste vanochtend gepaste vreugde. De woordvoerder van am bassadeur Khaled Abdulaziz Al-Du- waisan verklaarde in een officiële reactie op de aanval op Irak: "Wij steunen de internationale coalitie. Wij hopen dat een snelle overwin ning wordt behaald en dat Kuwayt zo snel mogelijk wordt bevrijd. We hopen tevens dat het aantal slacht offers aan beide kanten zo beperkt mogelijk zal zijn". De Kuwaytse ambassade staat in nauw contact met de regering-in- ballingschap. De verbinding met het land zelf is echter al geruime tijd niet meer mogelijk, zodat men ook op de ambassade vanochtend niet wist hoe de situatie in hun land mo menteel is. Het aantal Kuwayti's in ons land is op de vinger van een hand te tellen. De ambassade is dan RIJSWIJK (ANP/GPD) - Het mi nisterie van wvc heeft nog geen voorlichtingscentrum voor de be volking ingericht. Dat is alleen no dig als er zoveel vragen binnenko men dat de ministeries in Den Haag het op de gewone manier niet meer aankunnen, aldus een woordvoer der Het centrum wordt in dat geval gehuisvest bij WVC, omdat dat over voldoende faciliteiten (ruimte, tele foons, computers) beschikt. Er is al ervaring mee opgedaan bij inciden ten met voedsel of geneesmiddelen en na de ramp met de kerncentrale in Tsiernobvl. Bij WVC zijn tot dusver nog maar enkele telefoontjes binnengeko men. Zij informeerden onder meer Volgens hem is voor velen duide lijk dat de gezamenlijke strijdmacht het militair apparaat van Irak een zware klap heeft toegebracht en dat de Nederlandse schepen voorlopig geen gevaar te duchten hebben. De WEU-vergadering was al enige tijd geleden gepland. Mogelijk volgt in Parijs vandaag ook nog overleg in EG-verband. Minister Van den Broek zei vanmorgen dat zijn Ame rikaanse collega Baker hem nog vóór middernacht telefonisch op de hoogte heeft gesteld van het besluit van het Witte Huis om operatie 'De sert Storm' te beginnen. Van den Broek waarschuwde Ter Beek, die de drie Nederlandse oor logsschepen in de Golf - de fregat ten Jacob van Heemskerck en Phi lips van Almonde en het marine-be voorradingsschip Zuiderkruis - on der Amerikaans uitvoerend com mando plaatste. Tot nu toe zijn de marineschepen echter nog niet bij de strijd betrokken. Het Ameri kaanse vliegkampschip dat zij zou den moeten beschermen is zelfs nog niet gearriveerd in de Golf, aldus een woordvoerder van de Rijks voorlichtingsdienst. Het gaat daar bij om het Amerikaanse vliegkamp schip de Midway. SCHIPHOL (GPD) - Op het mo ment dat de aanval op Irak werd in gezet, vloog een toestel van de KLM boven het luchtruim van Saudi- Arabiè. Het toestel, de KL 888. was afkomstig uit Hongkong en werd door de luchtverkeersleiding aan vankelijk verzocht onmiddellijk te landen in Jedda. Op verzoek van gezagvoerder J. Plesman stemden de Saudische au toriteiten er in toe dat het toestel via Egypte koers zou zetten naar Am sterdam. Daar landde het vanoch tend om half acht. De Boeing 747- 300 was vlak voor het verzoek van de Saudische luchtverkeersleiding opgestegen uit Oman waar een tus senstop was gemaakt. Er is geen moment sprake ge weest van paniek bij de 165 passa giers, verklaarde Plesman vanmor gen. Hij meldde dat hij in Oman een aantal militaire vliegtuigen heeft zien opstijgen. Of die iets met de aanval door de geallieerden op Irak te maken hebben gehad, wist hij niet. Een ander KLM-toestel, de KL 843 met bestemming Karachi, kreeg vannacht boven Joegoslavië op dracht om terug te keren. Dit vlieg tuig zou via Saudie-Arabie naar zijn eindbestemming vliegen. De KLM maakte vanochtend be kend dat de vlucht vandaag naar Jedda niet verder gaat dan Cairo. De vlucht morgen naar Muscat in Oman gaat gewoon door; wel zal de route worden verlegd zodat niet bo ven Saudi-Arabie gevlogen hoeft te worden. ook niet overspoeld met telefoon tjes van verontruste landgenoten. De Kuwaytse woordvoerder zei ervan overtuigd te zijn dat zijn land genoten in Nederland nu „blij zijn dat de vrijheid snel komt", ondanks het gevaar dat de 300.000 mensen in Kuwayt lopen. Kuwayt, aldus de woordvoerder, was door Irak toch al vernietigd, dus "veel meer kwaad kan er door de operatie van de inter nationale troepenmacht niet aange richt worden". De ambassade van Irak in Den Haag zwijgt nog steeds in alle talen. Een officieel commentaar op de ontwikkelingen in de Golf wordt niet gegeven de ambassadeur was vanmorgen onvindbaar. Het ambas sade-personeel wist niet eens waar hij zich bevond. De Haagse politie heeft inmiddels de veiligheidsmaat regelen rond de ambassade ver scherpt. naar de mogelijkheid dat het drink water besmet raakt en naar adres sen waar gasmaskers te koop zijn. Een enkele beller gaat verder en in formeert eens voorzichtig bij een ambtenaar "of u nog een bedrijf weet die gespecialiseerd is in het bouwen van atoomschuilkelders". Het kantoor van de Nederlandse ambassade in de Israëlische hoofd stad Tel Aviv is uit veiligheidsover wegingen gesloten. De ambassade functioneert vanuit de ambtswo ning van ambassadeur Horak in Herzlia. een plaatsje enige kilome ters ten noorden van Tel Aviv, zo deelde Buitenlandse Zaken van morgen mee. Van onze correspondent Jos Heymans DEN HAAG De verscherpte be waking van ambassades, vliegvel den, havens en luchtvaartmaat schappijen in Nederland mag in drukwekkend lijken, het zal een ge plande terroristische aanslag nooit kunnen voorkomen. "Want hon derd procent beveiliging is nu een maal uitgesloten", zegt voorzitter Wegstapel van de Vereniging van Particuliere Beveiligingsorganisa ties. "Het gaat om openbare gebou wen, waar iedereen binnen kan stappen. Je moet dus heel goed op letten. Maar als iemand kwaad wil, is daar vaak weinig tegen te doen". Sinds enkele dagen worden ge voelige objecten in Nederland per manent bewaakt uit angst voor ter reuraanslagen, waarmee de Iraakse president Saddam Hussein heeft gedreigd. Op Schiphol staan extra pantserwagens van de Koninklijke Marechaussee en krijgen de balies van Amerikaanse luchtvaartmaat schappijen bijzondere aandacht. Die maatregelen verkleinen weliswaar de kans op een terreurac tie, maar sluiten het risico niet uit. Wie per se wil, kan het 'veld' van Schiphol (de start- en landingsba nen) altijd bereiken. Het terrein is zo groot, dat men altijd wel ergens over een hek kan klimmen of over een sloot kan springen. "Maar je kunt moeilijk het hele terrein afzet ten met militairen", zegt Wegstapel. Als oud-directeur van de luchtha ven Schiphol weet hij waar hij over praat. Toch noemt Wegstapel de maat regelen niet zinloos. "De bewaking heeft ook een preventief effect. Een gebouw dat zichtbaar goed wordt bewaakt, kan een terrorist doen af zien van een aanslag. Want ook voor een terrorist geldt, dat hij niet ge pakt wil worden. Hij zal dan op zoek gaan naar doelen, die minder goed zijn beveiligd". Voor het beveiligen van een ob ject wordt eerst een inventarisatie van de sterke en zwakke plekken gemaakt, vertelt marketing-mana ger Van Hasselt van Random Bevei liging. Het bedrijf heeft ruime erva ring met het beveiligen van gebou wen. "Je kijkt naar de risico's en be paalt dan welke voorzieningen daarbij het beste passen. Die kun nen zowel in de materiele als in de persoonlijke sfeer liggen", zegt Van Hasselt. Zo heeft de Amerikaanse ambassade in Den Haag beginjaren tachtig betonnen bloembakken om het gebouw laten zetten om te voor komen dat vrachtauto's vol met ex plosieven, tegen de gevel zouden aanrijden. Het gebruik van moderne elek tronica speelt een grote rol bij de be waking. "Maar ook dat hangt af van de risico's", zegt Wegstapel. 'Bevei liging varieert van persoonlijke be waking tot het gebruik van de meest geavanceerde apparatuur Hoewel hij het niet weet. zou het 'm niet verbazen als de Amerikaanse ambassade is uitgerust met came ra's, infrarood-apparatuur en zwaar bewapende politiemensen. "Voor een goede beveiliging, ook de elektronische, ben je afhankelijk van het personeel. Als dat niet be trouwbaar is, kun je geen successen boeken", zegt Wegstapel. "Maar ook los daarvan blijft beveiliging mensenwerk. Er kunnen fouten worden gemaakt". Dat bleek enkele jaren terug op Schiphol. Om de be veiliging op de proef te stellen, trok een verslaggever een KLM-overall aan. Bij de controle werd niet ge vraagd naar een pasje. De man kon overal terecht, tot in de cockpit van de vliegtuigen in de hangars. Het mag met, maar het kan altijd, meent ook woordvoerder Schaap man van de Haagse politie. Ambas sades. zoals de Amerikaanse en Is raëlische. worden extra bewaakt, de surveillance IS verscherpt. Niette min slaagde een activist er onlangs in een verfbom tegen de Ameri kaanse ambassade te gooien. "En dan wordt meteen getWQfl ld MD dl doelmatigheid van de bewaking Dat begrijp ik niet. De ambassade ligt aan een drukke weg. met tram rails, fietspaden en veel voetgan gers. Je kunt toch nu-t elk. pa ml op voorhand aanhouden" Volledige tekst verklaring Lubbers: "Het ongelooflijke is dan toch gebeurd. De wa pens spreken; de wapens spreken. Het begon al lemaal op 2 augustus vorig jaar. Bij ons toen een prachtige vakantiedag. Ginds de inval, de over val waarbij Irak het buurland Kuwayt over meesterde. Een brute schending van het inter nationale recht. De knechting van een land en volk. Sinds die 2e augustus vorig jaar zijn vijf en een halve maand, zijn 24 weken verstreken. Sindsdien is veel gebeurd, veel gedaan. De Verenigde Naties kwamen samen; de Veilig heidsraad. In grote eensgezindheid besloot de volkerengemeenschap zich niet bij de brute fei ten neer te leggen; niet de kop in het zand te ste ken; maar luid en helder te verklaren dat dit niet kon; dat dit niet kon; om zo paal en perk te stel len aan agressie. Zo kwam het tot resoluties van de Veiligheidsraad die Saddam Hussayn oprie pen zijn troepen uit Kuwayt terug te trekken; en het niet nog erger te maken. Het werden bange maanden. Wij herinneren ons allemaal nog het mee-leven met de gijze laars, met de gijzelaars en hun verwanten. Span ning, veel spanning tot zij dan eindelijk naar huis terug konden keren. God zij dank. En toen leek het even dat er wat licht in de duisfernis be gon door te breken. Zo werd het eind november en kwam de Veiligheidsraad, de Verenigde Na ties - nu al weer ruim zes weken geleden - tot zijn laatste oproep; zijn laatste oproep aan Saddam Hussayn om uiterlijk 15 januari zijn troepen te rug te trekken. Dat was toen goed nieuws. Im mers. opnieuw werd zo zes weken gegund, zes weken genomen om langs vreedzame weg tot een oplossing, tot een herstel van de internatio nale rechtsorde te komen. En toen kort daarna - begin december presi dent Bush Irak uitnodigde voor gesprekken in Washington en Baghdad, leek er uitzicht. He laas. helaas het is anders gegaan. Er bleek bij Irak geen bereidheid echt te spreken. Niet met Amerika, niet met wie dan ook. Tot op de laatste dag werd geprobeerd te praten. Velen gingen zeven maal zeven mijl om tot een vreedzame op lossing te komen; velen vanuit Europa en daar buiten. Maar zij die wilden praten kregen een simpel nul op rekest. Dit gold wel heel bijzonder voor de heer Perez de Cuellar. secretaris generaal van de Verenig de Naties. Van het begin tot het eind spande hij Lubbers wordt opgemaakt voorafgaande c zijn toespraak voor de televisie en radio vanc tend om acht uur. zich in. De apostel van de vrede, zelfs met al zijn inzet, al zijn beminnelijkheid en sprekend na mens de gehele volkerengemeenschap, mocht niet slagen. Na teruggewezen te zijn door Sad dam Husayn sprak hij alleen God weet of het tot een oorlog komt; zo in feite een bede uitspre kend daar waar de mens tekort schoot. En zo hebben met hemvelën gehoopt en gebeden dat dit niet hoefde te gebeuren. Maar nu. maar nu spreken dan toch de wapens. Nederland, ons land, ons volk. heeft van het begin af aan. van 2 augustus tot vandaag, de lijn van de Verenigde Naties, de lijn van de interna tionale volkerengemeenschap gekozen. In die rechte lijn hebben wij ons aandeel genomen in de politieke inspanningen, in het embargo, ja ook in de militaire middelen. Materiaal en men sen. Onze gedachten gaan nu natuurlijk in het bijzonder uit naar al degenen die ginds hun plicht doen; naar de bemanning ook van onze schepenin de Perzische Golf en van de Patriot eenheden in Turkije De regering, ons land. ons volk. staat achter hen. De wapens spreken. Er bleek helaas geen an dere weg. Ja, ook onze mensen leveren ginds, uitgerust met het modernste materieel, een bij drage aan het herstel van de internationale rechtsorde. Niet wijkend voor agressie en inti midatie. Weloverwogen werd besloten hen uit te zenden. Vrijwillig, alleen zij die ook zelf wilden; uitgezonden om recht en vrede te dienen De re gering heeft inderdaad bewust gekozen ook vanuit Nederland een concrete bijdrage te leve ren; mee te doen. In ons parlement, in Tweede en Eerste Kamer, is hier brede steun aan gege ven. Dat is belangrijk. Laten wij elkaar vasthou den; en in het bijzonder achter on?e mensen ginds staan. Het is nu te vroeg om te oordelen over hoe het precies zal gaan. straks, morgen en overmorgen. Maar een ding staat vast hoe droevig ook dat vandaag de wapens moeten spreken, het is ook een investering in de toekomst. Nederland doet mee aan de internationale inspanning. Wij staan achter president Bush die nu in lijn met de uit spraken van de Verenigde Naties (die nu ge machtigd door) leiding geeft aan de helaas noodzakelijke militaire operatie; leiding geeft ook r En wat ons eigen land hier betreft, laten wij aardig zijn; elkaar steunen m de wens van al en om te komen tot herstel van recht; in de vens van allen ook dat het geweld niet van lan je duur hoeft te zijn; dat er zo min mogelijk uvelen. zo min mogelijk ook in het volk van Irak".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11