Gorbatsjov wil pers aan banden leggen Perestrojka en glasnost ten grave gedragen Albanië verschuift datum verkiezingen Miljoen Litouwers bij begrafenis slachtoffers Mandela praat met Buthelezi Duitsland heeft weer een nieuwe regering Artsen zonder Grenzen vertrekt uit Somalia Botswana stelt omstreden plan drinkwater uit DONDERDAG 17 JANUARI 1991 MOSKOU/VILNIUS/RIGA (GPD/DPA/Rtr/AFP) Sovjet-president Gorbatsjov wil be perkingen op de prille persvrijheid in zijn land. Naar aanleiding van uiterst kritische ver slaggeving en commentaren in radicale kranten en weekbladen over de dramatische ge beurtenissen in Litouwen, stelde hij gisteren het parlement voor de vorig jaar aangenomen perswet tijdelijk buiten werking te stellen. In Litouwen zijn gisteren onder massale be langstelling de doden van het leger-ingrijpen van afgelopen zondag begraven. In de Letse hoofdstad Riga werd door militairen een man doodgeschoten. Gorbatsjov beklaagde zich in de Opperste Sovjet met name over het weekblad "Moscow News" - hij noemde het hervormingsgezinde blad bi j zijn Engelse naam - onder de titel "De misdaad van een regime dat het toneel weigert te verlaten". In het hoofdartikel meent het blad dat "het regime is een beslissende strijd begonnen, op het moment dat de laatste uren van zijn bestaan na deren. De economische hervorming is geblokkeerd, de censuur keert in de pers en op de televisie terug. En wat nog belangrijker is, de oorlog aan de republieken is verklaard. Voor het behoud van de Unie is het niet noodzakelijk om deze in een broederlijk kerkhof te veranderen", aldus Moscow News. "Wij. het volk, hebben na weken en maanden van moeilijke beslis singen objectieve informatie no- dig", zo zei Gorbatsjov. Hij kreeg onmiddellijk repliek van radicale afgevaardigden, die hem verweten het belangrijkste en volgens velen enige echte resultaat van zijn nieu- we politiek, glasnost (openheid), de nek om te draaien. Gorbatsjov keerde na deze ver wijten half terug op zijn schreden. Hij vroeg de Opperste Sovjet, waar conservatieven en militairen in de meerderheid zijn, zich in elk geval uit te spreken over het instellen van een parlementaire commissie van JOHANNESBURG (Rtr) - Nelson Mandela.de leider van het Afrikaan se Nationale Congres (ANC), en zijn belangrijkste politieke rivaal Chief Mangosuthu Buthelezi van de Inka- tha-beweging zullen elkaar later deze maand ontmoeten. De twee lei ders zullen dan besprekingen voe ren over de vraag hoe ze gezamen lijk een einde kunnen maken aan de botsingen van zwarte groepen in de Zuidafrikaanse woonsteden. Dit hebben de twee bewegingen van daag aangekondigd. Volgens Frank Mdlalose, de na tionale voorzitter van Inkatha, zal de ontmoeting plaatsvinden op 29 januari in Durban. Sovjets weg De leider van de 50.000 Sovjet-troe pen in Polen, generaal Doebynin, heeft gezegd dat de Sovjets zich uit het land terug zullen trekken zodra het hun uitkomt. Op zijn vroegst ziet Doebynin het vertrek na 1994, als officieel alle Sovjet-troepen uit Duitsland weg moeten zijn. Premier Servië Het parlement van Servie, de groot ste deelrepubliek van Joegoslavië, heeft gisteren Dragutin Zelenovic tot nieuwe premier gekozen. De Servische president Slobodan Milo sevic liet ter gelegenheid van de be noeming van Zelenovic de rede uit delen die hij vorige week tijdens het crisisberaad van het collectieve Joegoslavische presidentschap heeft uitgesproken, waarin hij nog eens benadrukte dat de bestaande federatie gehandhaafd moet blij ven. Geen radioactiveit Een stroomverdeler is in brand ge raakt in de kerncentrale V-l in Jaslovske Bohunice in het westen van Slowakije. Er is geen radioacti viteit vrijgekomen maar het tweede blok van de centrale is voorlopig stilgelegd. Dit verluidde gisteren uit gezaghebbende Tsjechoslo- waakse bron. Macht in Hongkong Alleen de centrale communistische regering in Peking 'kan zich uit spreken voor de bevolking van Hongkong' vanaf nu tot de defini tieve integratie van de Britse kroon kolonie in China in 1997. Dit heeft voormalig minister van buitenland se zaken, en nu vice-premier, Wu Xueqian, gezegd. Dit is gisteren ge meld door het persbureau Nieuw China. Vermist Voor de Bretonse schip wordt sinds vanochtend een Duits schip ver mist met dertig man aan boord. Vol gens de Franse kustwacht was het schip zinkende. Het Duitse schip, waarvan de naam niet bekend is, raakte in problemen voor de kust van Saint Malo. Vier reddingssche pen en een helikopter zijn er niet in geslaagd het in moeilijkheden ver kerende schip te lokaliseren. Vol gens de reddingswerkers is het schip vastgelopen danwel 'gezon ken. toezicht op de objectiviteit. Dat voorstel werd met overgrote meer derheid aangenomen. Litouwen Het parlementaire besluit over con trole op objectiviteit kwam enkele uren nadat naar schatting een mil joen Litouwers in de hoofdstad Vil nius tien van de veertien landgeno ten begroeven die v/erden gedood bij een militaire actie tegen het tele visiestation. Ook in Kaunas, Kedai- niai, Mariampole en Rokiskis wer den mensen begraven. Het aantal doden is inmiddels gestegen tot vijftien. In de nacht van dinsdag op woensdag bezweek een gewonde aan zijn verwondingen. Lijkkoetsen vervoerden de met de Litouwse vlag bedekte kisten naar de kathedraal, twee kilometer van het stadion waar de lichamen van de negen mannen en een vrouw sinds maandag opgebaard hadden gelegen. Elke koets werd voorafge gaan door een meisje in Litouws kostuum dat een foto van de overle dene meedroeg. Zo'n 2000 mensen, onder wie de voormalige Litouwse premier Prunskiene, en het hoofd van de onafhankelijke communisti sche partij in de republiek, Brazaus- kas, drongen samen in de rooms-ka- tholieke kathedraal voor een rouw dienst. Bij de plechtigheden kwam het niet tot incidenten. Het anonieme Comité voor Nationale Redding kwam nog tijdens de plechtigheden met een oproep tot het instellen van direct presidentieel bestuur over de Baltische republiek. Gorbatsjov heeft voorlopig niet toegegeven aan dit verzoek om ontbinding van het Litouwse parlement, aftreden van de regering en voorlopig bestuur door het Comité voor Nationale Redding. Schoten In de twee andere Baltische repu blieken, Estland en Letland, bleef het gisteren vrij rustig. In de Letse hoofdstad Riga viel de eerste dode onder de schoten van de "zwarte ba retten", de speciale eenheden van het Sovjet-ministerie van binnen landse zaken. De eenheden vuur den op de chauffeur van een vracht wagen die werd gebruikt bij het op richten van een barricade tegen een eventuele aanval van Sovjet-tanks Gevechten El Salvador eisen tientallen doden SAN SALVADOR (IPS) - Tijdens gevechten tussen het Salvadoraan se leger en het Nationale Bevrij dingsfront Farabundo Marti (FMLN) in het noorden en oosten van El Salvador zijn 34 doden geval len, zo melden gisteren zowel bron nen van het leger als van het verzet. Volgens de persdienst van het le ger (Coprefa) kwamen" bij gevech ten bij het gehucht San Felipito, zestig kilometer ten oosten van de hoofdstad San Salvador, veertien guerillastrijders en evenzoveel sol daten om het leven. in Riga. De versperring werd onder vuur genomen door de zwarte ba retten die in het wilde weg schoten, zoals zij dat de afgelopen dagen ook hebben gedaan. Daarbij raakten zij de chauffeur, die kort daarop in het ziekenhuis overleed, aldus een ver klaring van het Letse ministerie van buitenlandse zaken. BERLIJN Duitsland heeft weer een regering. Na bijna zeven weken harde onderhandelingen presenteerde kanselier Kohl gis teren de samenstelling van zijn vierde kabinet, waarin de libera len dankzij hun verkiezingswinst van vier naar vijf ministeries zijn gegaan en de CSU een post heeft moeten inleveren. Vandaag wordt Kohl in de Bon ner Bondsdag gekozen. Morgen volgt de beëdiging van zijn nieu we ploeg, waarin opvallend veel oude gezichten zijn terugge keerd. Op vrijwel alle sleutelpos- ten zitten routiniers, zoals Gen- scher op buitenlandse zaken, Schauble op binnenlandse zaken, Blüm houdt sociale zaken, Waigel financiën en Stoltenberg, toch wel enigszins verrassend, op de fensie. Ook op de minder belangrijke ministeries weinig verschuivin gen. De CSU raakte twee ministe ries kwijt en verving Warnke op ontwikkelingssamenwerking door Carl-Dieter Spranger, die tot nu toe staatssecretaris op binnen landse zaken was. De liberalen zorgden nog voor de meeste problemen. Bij de FDP draaide de kandidatencaroussel tot het laatste moment, vooral als gevolg van de aspiraties van de ambitieuze Möllemann, die zich in staat acht elk ministerie te run nen. Uiteindelijk landde hij op economische zaken. Genschers staatssecretaris en vertrouweling Adam-Schwaetzer wordt gepro moveerd tot bouwminister. Op justitie wordt Kinkel, ook een Ge- nscher-beschermeling, bevor derd van staatssecretaris tot mi nister. Kinkel was onder zijn zwakke voorganger Engelhardt in feite al jaren de man op wie het ministerie dreef. De uit de ex- DDR stammende liberaal Ortleb mag zich uitleven op het onbedui dende ministerie voor vorming. De 16 miljoen Oostduitsers zijn net als de vrouwen in heel Duits land maar mager vertegenwoor digd in het kabinet. Behalve Ort leb moeten Krause (CDU-ver- keer) en Angela Merkel (CDU- vrouwen en jeugd) de Oostduitse eer hooghouden. Om vier vrou wen in zijn kabinet onder te bren gen splitste Kohl het toch al wei nig voorstellende ministerie voor gezondheid, vrouwen, jeugd en gezin in drie aparte ressorts. Een speciaal ministerie voor de op bouw van de nieuwe vijf deelsta ten komt er niet. Deze taak blijft Kohls minister voor speciale op drachten Seiters behartigen. Gisteren werden ook de laatste knopen in het coalitie-overleg doorgehakt, waarbij de FDP flink wat water bij de wijn moest doen. De liberalen hadden steeds geëist dat de vroegere DDR een belas tingparadijs moest worden, om dat alleen op die manier de econo mie op gang kon worden ge bracht. Indien dit wordt gewei gerd, zo dreigde FDP-voorzitter Lambsdorff tot voor een paar da gen, kiezen wij Kohl niet. De graaf heeft bakzeil moeten halen nadat experts uit alle hoe ken geen spaan heel hadden gela ten van het plan. Om de economi sche ontwikkeling in de vijf nieu we deelstaten te stimuleren, krij gen de Oostduitsers een hogere belastingvrije voet en mag het be drijfsleven investeringen sneller afschrijven, terwijl er ook geen vennootschaps- en vermogensbe lasting hoeft te worden betaald. De Westduitse bedrijven moeten nog twee jaar wachten op deze meevaller. De oppositionele SPD liet geen spaan heel van het regeerak koord. Volgens de sociaal-demo craten worden achterhaalde sub sidies ook de komende jaren nog betaald, zijn overbodige uitgaven niet geschrapt en zal de regering veel meer moeten lenen dan de nu begrote 140 miljard mark (bij na 160 miljard gulden). Pessimis ten schatten dat de regering 200 miljard mark tekort zal komen. Directeur Karl-Otto Pöhl van de centrale Duitse Bank heeft er al voor gewaarschuwd dat de schul denlast te groot wordt. Hij voor spelt een verdere stijging van de rente, die op dit moment al meer dan negen procent bedraagt. HEERLENATIRANA De eerste 'vrije' parlementsverkiezingen in Alba nië sinds de proclamatie van de volksrepubliek in 1946 zijn zes weken uit gesteld. De verkiezingen, die aanvankelijk op 10 februari zouden worden gehouden, staan nu voor zondag 31 maart op de agenda. President Ramiz Alia is gisteren akkoord gegaan met een voorstel hiertoe van de grootste oppositiepartij in het land, de Democratische Partij van Albanië. Het besluit de verkiezingen naar een later tijdstip te verschuiven, bete kent een grote overwinning voor de DPA, die onmiddellijk na haar oprich ting medio december op uitstel had aangedrongen. Als argument bracht de DPA naar voren dat de oppositie na jaren van onderdrukking niet ge noeg tijd had om een behoorlijke campagne te voeren. De andere twee oppositiepartijen, de Ecologische Partij en de Albanese Republikeinse Partij, steunden de eis van de DPA. Aanvankelijk had de regerende Communistische Partij geweigerd de verkiezingen uit te stel len. Zij beriep zich daarbij op grondwettelijke complicaties. Ramiz Alia kwam gisteren tot zijn beslissing na vier uur van stroef over leg met de leiders van de drie oppositiepartijen en door de communisten gedomineerde organisaties. De 3400 stakende mijnwerkers in Valias nabij Tirana zagen na een werk onderbreking van tien dagen hun eisen tot meer loon en betere arbeids voorwaarden deels ingewilligd. De Albanese minister van industrie zegde loonsverhogingen-van 30 tot 50 procent toe. De arbeiders hadden 200 pro cent geëist. Hun huidige basisloon bedraagt 850 lek (170 gulden). Ook dwongen zij gratis vervoer van en naar hun werk af, alsmede betere behui zing en verlaging van de pensioengerechtigde leeftijd van 55 naar 50 jaar. Overigens zullen alle 30.000 mijnwerkers hoger loon krijgen. Sinds enkele dagen wordt ook gestaakt in de kopermijnen van Noord-Albanië en in ver scheidene industrieëen in Tirana en het westelijk daarvan gelegen Durres. Na een onderbreking van veertig jaar zullen Albanië en de VS hun diplo- matike betrekkingen herstellen. Dit is gisteren in Athene en Tirana be kend geworden. Washington verbrak de relaties met Tirana, nadat Albanië in 1946 een communistische republiek werd. Ook maakten de VS van het vetorecht gebruik om Albanië uit de Verenigde Naties te houden. Pas in 1955 trad Albanië toe tot de volkerenorganisatie. NAIROBI (GPD/AFP) - Artsen van de hulporganisatie Artsen zon der Grenzen hebben zich gisteren teruggetrokken uit de Somalische hoofdstad Muqdisho omdat werken in de stad te gevaarlijk was gewor- rebellen en regeringsleger komen te liggen. Om die reden was de Soma lische staf reeds gevlucht. "Onder deze omstandigheden is het erg moeilijk om je werk te blij ven doen", aldus de geëvacueerde Litouwen rouwde gisteren massaal om haar doden. Deze vrouw bidt met een kaars in de hand voor de vijftien slachtoffers van het ingrijpen van het Sovjet-leger afgelopen zondag. (foto afp> den. Volgens een van de naar Kenya arts, die samen met haar collega's uitgeweken Belgische en Franse de afgelopen week een groot aantal artsen is de organisatie van plan patiënten met schotwonden heeft naar Muqdisho terug te keren zodra behandeld, het weer veilig is. Dinsdagavond en gistermorgen Hun vertrek betekent dat er nu werden drie stafauto's gestolen geen enkele internationale hulpor- door gewapende personen die zich ganisatie meer werkzaam is in Muq- met geweld toegang hadden ver- disho, waar nu al meer dan twee we- schaft tot het ziekenhuisterrein, ter- ken zwaar wordt gevochten tussen wijl eerder twee medewerkers bui- rebellen van het Verenigd Soma- ten het ziekenhuis waren bescho- lisch Congres en regeringstroepen, ten, Volgens de medici had het ook Tn:pcJvpH weinig zin in Muqdisho te blijven V llcgVciu omdat de laatste dagen nauwelijks De opstandelingen in Somalia heb- nog gewonden werden binnenge- ben dinsdag de vliegtuigbasis dragen. Het ziekenhuis waar zij Baidoha nabij de hoofdstad Muq- werkten, was in de vuurlinie tussen disho ingenomen, waar "Hawk- Hunter" gevechtsvliegtuigen van MOSKOU Het was in november vorig jaar dat de Sovjet-minister van defensie Jazov harde taal sprak. Bars kijkend in de televisiecamera waarschuwde hij rebelse republie ken: het leger zou niet schromen ge weld te gebruiken als het bedreigd werd of de veiligheid van de staat in gevaar gebracht. Jazov zei er uit drukkelijk bij dat hij namens de op perbevelhebber van het leger sprak. Dat is Gorbatsjov, president met uitzonderlijk veel macht, volgens zijn rivaal Jeltsin zelfs de machtig ste Sovjet-leider uit de geschiede- Die Gorbatsjov liet deze week vooral het Westen ontwaken uit een schone droom. Gorbatsjov, wereld leider, Nobelprijswinnaar, verloor met het drama in Litouwen zijn on aantastbaarheid. De man van de dialoog, van de politieke in plaats van gewelddadige actie, ontpopte zich op een cruciaal moment als een laffe politicus, die persoonlijke ver antwoordelijkheid voor een bloed bad probeert te ontlopen. De verklaring die Gorbatsjov maandag, na een etmaal zwijgen, af legde in het parlement, was ont nuchterend voor degenen die on danks alles wensten te geloven in de Gorbatsjov die behendig manoeu vrerend en extremen vermijdend vastberaden strijdt voor een mense lijke, vrije Sovjet-samenleving. Tegenspraak Gorbatsjov zei dat hij pas zondag ochtend van de militaire actie hoor de regering zijn gestationeerd. Dit is vernomen uit betrouwbare bronnen in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi. Na een schotenwisseling dins dagmorgen namen gewapende per- sonen bezit van het vliegveld en de de en er volkomen door was verrast, bekend waren. Jazov raakte na en- politieke rivaal, de Russische presi- land, is een pressiemiddel om Gor- basis 160 kilometer ten noordwes- dent Boris Jeltsin, ervan overtuigd batsjovtot verdere stappen te bewe- ten van de hoofdstad, aldus dezelf- dat de politieke sfeer in het land gen. Zoals het instellen van direct de bronnen. Niet werd vermeld tot rechts is. Dus schuif ik ook op naar presidentieel gezag in de Baltische welke groepering de opstandelin- Niet hij of anderen in het Kremlin kele dagen zo geïrriteerd dat hij wei- hadden opdracht gegeven tot mili- gerde details over de militaire actie tair ingrijpen, maar de lokale mili- bekend te maken. Argument "Ik taire commandant. Hij keurde dat was er niet bij". Poego's voorganger, Vladimir Bakatin, door Gorbatsjov onder woordelijk voor de vijftien doden, druk van de conservatieven vorige maar de onverantwoordelijke en se- maand uit zijn ministersambt gezet, zich in de liberale krant Komsomolskaja Pravda ontvallen dat de actie in Litouwen volkomer de Russen hem kennen. Een man illegaal was. Geen generaal of offi- die geen tegenspraak doogt, volsla- cier mag op eigen houtje of op ver gen overtuigd is van zijn eigen ge- zoek van welk comité dan ook, lijk en bezield van één missie: het tanks laten oprukken naar een tele- scheurende Sovjet-rijk bijeenhou den. Daarvoor gaat nu geen zee meer te hoog. Militair ingrijpen in de twee andere Baltische republieken Let land en Estland en mogelijk Geor gië lijkt, ondanks de verzekeringen van het tegendeel, nog slechts een kwestie van tijd. De hautaine wijze huis sturen van regering en parle- Gisteren zette Gorbatsjov al een gen behoren. In het gebied opereert het Somalisch Patriotisch Front (SPF) onder leiding van kolonel Omar "Cheiss", lid van de Ogaden- clan en voormalig commandant van het noorden die is overgelopen naar gezegd. Dat betekent het einde van pe- ment. restrojka en glasnost. De benoe ming tot minister van buitenlandse zaken van Aleksandr Bessmert- stap in de richting van een presiden- nych, de opvolger en politieke tiële dictatuur. Hij stelde het parle- de opstandelingen, de Gorbatsjov zoals vooral dat de actie in Litouwen volkomen geestverwant van de man die het al- ment voor de nieuwe perswet op te lemaal aan zag komen en vertrok, Edoeard Sjevardnadze, is niet meer dan een gebaar tegenover het Wes ten, dat de buitenlandse politiek on gewijzigd blijft. visiecentrum en het vuur openen, aldus Bakatin. Hij zei het er niet bij, maar de con clusie is duidelijk: dergelijke offi- Gorbatsjov heeft zich de afgelo pen weken omringd met mensen RH. dienen te worden bestraft, die niets uitstaande hebben met de hun politieke superieuren dienen af oorspronkehjke doelen van zijn po- i litipk- HpmnprafKpririP pn ppn vrnp te treden. Bakatin nam Gorbatsjov nog enigszins in bescherming met de opmerking, dat hij na een tele- Ü'itUi"l^tiseringeneen.vrtie ™<^parieS waarop de ministers van defensie, foongesprek met de president er- Jazov, en binnenlandse zaken, van overtuigd was dat deze geen te leggen. Dat betekent censuur en het einde van glasnost. De grote krachtmeting lijkt nu markt. De nieuwe vice-president Janajev komt uit aan de KGB geli eerde organisaties en is conserva- vcm uvci lui u wee «au lief. nieuwe premier Pavlov is Poego, deze week voorzichtige kri- voorkennis van de actie had. "Maar a^s vo°rmalig minister van financi- tiek in het parlement te lijf gingen, het is me onduidelijk waarom de en in de regering Ryzjkov mede- geeft weinig hoop op een politieke president zich niet heeft gedistanti eerd van het militaire optreden", al dus Bakatin. auudl tllbJlIAb UI l UC twrnc lliuuouic .p. oiaai c»» uujuuuu «V iiv.v Uiv Voor de radicale pers is dat geen en het almachtige Gosplan, het n}acht- slotsom van de gebeurte- stej verband houdt met de grote te- oplossing. Jazov zei dat het leger was inge zet, zonder zijn voorkennis, om on gewapende burgers te beschermen - tegen de Litouwse regering Poego ?™gl"«r^orb itsj is p- staatsplannings-instituut. 'erantwoordelijk voor een galoppe rende inflatie en traineren van her vormingen. Zijn vice-premiers zijn apparatsjiks uit de zware industrie JOHANNESBURG (IPS) - De re gering van Botswana heeft gisteren een zeer omstreden drinkwater-pro- - - - ject opgeschort. Bij het project zou die te gaan worden met Jeltsin. De Water worden gehaald uit de Oka- Russische president heeft weinig vango-delta, één van de grootste na- meer in te brengen dan zijn popula riteit onder 'de gewone mensen'. Gorbatsjov kan steunen op de tuurgebieden van Afrika. Minister Blackie Morale (water staat en mijnbouw) zei dat het uit- gaf"zelfs helemaal "geen antwooïd geworden van politiek de vraag, of het grondwettelijk rechts: de k°"6s' van K^B' mll,tal- b'. ron on narfiirnnipruatipvf Een verder opschuiven naar mist was het leger in te zetten naar ren an partuconservatieven. Al reehts lijkt met het nieuwe aanleiding van een verzoek van een maandenlang hameren kranten als van oudgedienden slechts anrtnipm comité nameliik het Li- de Komsomolskaja Pravda of het kwestie van tijd. Conservatieven in touwse Com,te van Nationale Red- de afgelopen dagen kan al- genstand. Volgens de milieuorgani- leen maar deze zijn. Gorbatsjov satje Greenpeace zou het project wenst de Sovjetunie als leninisti- een ecologische ramp betekenen. team sc^e eenheidsstaat te handhaven. Beiden hielden vol dat de leden van thema van de 'sluipende militaire coup'. En ze zien hun gelijk nu be- dit comité, dat een tweelingbroertje ves*igd heeft in Letland, de autoriteiten on- Gorbatsjov is, zo zei zijn grootste lonel Alksnis van de parlements- fractie Sojoez (Unie), twijfelen er niet aan. De chaos die zij bewust aanstichten in bijvoorbeeld Let- Vorige week vrijdag demonstreer den in Maun, een plaats in het zui- Het resultaat van perestrojka en den van de delta, plaatselijke politi- glasnost, de democratisering van cj en bewoners tegen de plannen, het voormalige Oostblok, goed voor het project is uitgesteld zijn een Nobelprijs voor de vrede, is milieu-organisaties bezig met de ac- voor de Sovjet-bevolking in de ijs- ties tegen de bouw van een dam kast gezet. voor irrigatie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 10