Postbank laat ldant girokaarten betalen Consumentenbond en werkgevers woedend Zakenleven redder eenheid Joegoslavië uit boom GATT-directeur hoopt op spoedig nieuw overleg Brandstofprijzen Beurzen kijken kat Weerzinwekkende aanslag op pensioen Philips reorganiseert Licht Nissan is falende Britse autoverkopers beu WOENSDAG 16 JANUARI 1991 AMSTERDAM (ANP) Zakelijke klanten van de Postbank moeten per 1 april betalen voor de bijschrijving van blauwe acceptgirokaarten en automatische incasso's. De Post bank maakte gisteren bekend dat het dienstenpakket van de bank voor particulieren gra tis blijft. Volgens de bank is het ononkoom- baar de transactiekosten voor de verwerking van het zakelijk verkeer door te berekenen. De bank wil deze kosten verhalen op het be drijfsleven dat door de acceptgiro's en incasso's fors bespaart op de ei gen administratie. De Consumentenbond vindt dat de Postbank een zware hypotheek heeft gelegd op de gesprekken die belangenorganisaties deze maand nog zullen voeren met de Neder landse Vereniging van Banken over de kosten van het betalingsverkeer. Het Kleingebruikersplatform, waarvan ook de Consumentenbond deel uitmaakt, heeft minister Kok BRUSSEL (IPS) De onderhande lingen over vrijere wereldhandel, die in december vastliepen, kunnen spoedig worden hervat. Dit heeft een woordvoerder van de Europese Gemeenschap gisteren laten door schemeren. Het optimistische geluid uit Brussel volgde op een bijeenkomst in Genève van hét onderhande- lingscomite van de Algemene Over eenkomst voor Tarieven en Handel (GATT), dat belast is met het opma ken van de balans van de besprekin gen. n "Er zijn tekenen van een flexibe ler houding dan in december in Brussel het geval was", zou Arthur Dunkel, secretaris-generaal van de Gatt, na afloop van Zde vergadering hebben meegedeeld, aldus de EG- woordvoerder. De onderhandelingen in decem ber liepen spaak op het verzet van de EG tegen een zeer forse vermin dering van de landbouwsubsidies. De gemeenschap wilde niet verder gaan dan vermindering met 30 pro cent, terwijl de Verenigde Staten een verlaging met zeventig tot 90 Ambtenarencentrum Het bestuur wan het Ambtenaren- centrum (AC), in grootte de derde ambtenarencentrale in ons land, zal de algemene vergadering voorstel len om 5 procent loonruimte te ei sen voor 1991. Volgende maand be gint het arbeidsvoorwaardenover leg tussen de minister en de vier centrales van overheidspersoneel. NOB-akkoord Vakbonden en directie NOB heb ben alsnog overeenstemming be reikt over de tekst voor het sociaal plan, dat geldt voor een tweede re organisatieronde. Daarbij worden nog eens 475 banen geschrapt. Fietsenverkoop De verkoop van fietsen is vorig jaar op een record uitgekomen. De han del verkocht 1,3 miljoen nieuwe rij wielen, 10 procent meer dan in 1989. Vooral de zogenoemde all terrain bikes gingen als warme broodjes over de toonbank. Vogels beu Voorzitter D. Langstraat van het produktschap voor Vis- en Vispo- dukten (PVV) wil dat paal en perk wordt gesteld aan de schade die ei- dereenden in de Waddenzee en aal scholvers in het IJsselmeer toe brengen aan de visserij. De eider- eend is een beschermde vogelsoort. Minder vacatures Eind september stonden 105.000 va catures open, 20.000 minder dan eind juni 1990. Deze daling in het derde kwartaal is veel sterker dan die in het tweede kwartaal van vorig jaar, toen het aantal openstaande vacatures met 9.000 afnam. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Over het hoofd Slechts twee procent van 336 onder vraagde commissarissen ziet als be langrijkste taak de behartiging van de belangen van de aandeelhouder. Geld is voor 42 procent van de on dervraagden een belangrijke reden om in een raad van commissarissen te stappen. Dit blijkt uit een enquè-: te van het personeel wervingsbu reau Korn/Ferry International in sa menwerking met het Nederlands Centrum van Directeuren en Com missarissen (NCD). Asbestvrij Eternit is voert een campagne om de afzet van asbestvrije produkten te stimuleren. Dat gebeurt onder meer met televisiespots waarin wordt getracht de bouw over te ha len een eind te maken aan de toe passing van het omstreden asbest- materiaal. Voor de actie wordt ne gen miljoen gulden uitgetrokken. (financiën) en staatssecretaris Van Rooy (economische zaken) gericht verzocht alle banken in afwachting van de uitkomsten van het overleg pas op de plaats te laten maken. De overheid had eerder aangekondigd aan de zijlijn te blijven. Ze vinden dat eerst overleg tussen alle betrok kenen moet plaatsvinden over een zo efficiënt mogelijk betalingsver keer en de verdeling van de kosten daarvan. De werkgeversorganisaties NCOV en KNOV overleggen mor gen onder meer namens de winke liers met de Nederlandse Vereni ging van Banken over het betalings verkeer. Het NCOV zegt dat de Postbank nu een zeer zware claim procent eisten. In de EG circuleren nu plannen om de steun te verleg gen van de grote naar de kleine boe- De GATT-onderhandelingen kunnen in februari weer beginnen, zo verwacht de EG-woordvoerder. De landbouw blijft een knelpunt, maar ook een akkoord over de libe ralisering van de dienstensector kan nog een struikelblok zijn. Naar verluidt hebben de Verenigde Sta ten op dit punt nieuwe concessies gedaan. EG-commissaris Frans An- driessen vertrekt 24 januari voor een bezoek van twee dagen aan La- tijns-Amerika. Hij zal overleg voe ren met de ministers van Colombia, Uruguay, Argentinië, Brazilië, Mexico en een Venezuela. Doel van de reis is meer begrip te kweken voor het EG-standpunt inzake land bouw. Cao-overleg voor supermarkten levert weinig op DEN HAAG (GPD) - De Diensten bond FNV is teleurgesteld na de tweede ronde van de onderhande lingen over de cao voor het super- marktpersoneel (160.000 werkne mers). "De werkgevers hebben niet inhoudelijk gereageerd op onze voorstellen", aldus een woordvoer der van de bond. "Wij hebben het idee dat we niet serieus genomen worden". De FNV stelt een looneis van 7 procent. De werkgevers echter bie den niet meer dan 2,5 procent. Ook op de eis de huidige winkelsluiting na een wetswijziging te handhaven, gingen de werkgevers volgens de bond niet serieus in. Volgende maand onderhandelen beide partij en verder. De leden van de Industriebond FNV bij Hoogovens zijn gisteren in Beverwijk akkoord gegaan met het eisenpakket van de bond voor een nieuwe cao bij het staalbedrijf. Cen traal daarin staan een looneis van 4 procent, een hogere winstdelingsre- geling met 1 procent, verdere ar beidstijdverkorting voor de dag- en kantoordiensten en vut- voor men sen met veertig dienstjaren of 35 ploegendienstjaren. De vakbonden gaan in maart onderhandelen met de directie van Hoogovens over een legt op dit overleg en noemt het "ongepast" dat deze bank zonder enig overleg hiertoe is overgegaan. Ook het KNOV is verbolgen: "Klaarblijkelijk trekken de banken zich niets aan van dit overleg. Het is bijna een motie van wantrouwen". Volgens het KNOV komt het mo ment dichterbij waarop de overheid moet ingrijpen. Voor een blauwe acceptgiro zal 0,45 gulden en voor een automati sche incasso 0,15 gulden in reke ning worden gebracht. Tot 1 april 1992 geldt verder dat per maand 150 gulden (333 blauwe acceptgiro's of de eerste 1000 incasso's dan wel een combinatie daarvan) vrij is van ta- BELGRADO (IPS) - De Joegosla vische regering ziet de federatie van zes republieken steeds meer uit el kaar vallen door de onderlinge con flicten. Zelfs zo zeer dat premier An te Markovic onlangs in het parle ment verzuchtte dat Joegoslavië in de rest van Europa als "een van de gevaarlijkste plaatsen" wordt be schouwd. De regering hoopt bij de handhaving van de eenheid nog op een grote troef: de privatisering van het bedrijfsleven. "Het zakenleven kent geen gren zen. Het bedrijfsleven bracht ook oude vijanden als Frankrijk en Duitsland weer tot elkaar in de Eu ropese Gemeenschap", aldus een hoopvolle Veselin Vukotic, de Joe goslavische minister zonder porte feuille, die de leiding heeft over het Joegoslavische privatiseringspro gramma. "Het zakendoen zal Kroaten, Serviërs, Slovenen en an dere Joegoslavische nationaliteiten weer bij elkaar brengen", zo meent hij. Dat er sprake in van een opbloei van het bedrijfsleven is onmisken baar; ondanks het feit dat de econo mie vorig jaar met 8 procent kromp, werden er het afgelopen jaar liefst 47.000 particuliere bedrijven en be drijfjes opgezet. Nog eens duizend staatsbedrijven werden getransfor meerd in gemengde bedrijven, waarvan de staat nog maar voor een deel eigenaar is. Vukotic hoopt dat het aantal particuliere bedrijven het komend jaar zal stijgen tot 100.000. Toerisme De minister maakt zich wel zorgen over het feit dat de meerderheid van Van onze correspondent Jan Harren ZOETERMEER (GPD) - Het ambtenaren-pensioenfonds ABP heeft, inclusief rente, nog 15 miljard gulden van het rijk te vorderen aan achterstallige premie. Maar of het ook ooit tot betalen komt, is zeer de vraag. En ondertussen probeert de overheid ook nog een ander sys teem in te voeren voor de financie ring van de vut en van de invalidi teitspensioenen. Een "weerzinwekkende ontwik keling" vindt Cees A. Vrins, de voorzitter van de AbvaKabo, de grootste onder de vakbonden van overheidspersoneel. De overheid probeert zich te'onttrekken aan de verplichtingen die zij jegens het ABP en jegens haar eigen werkne mers is aangegaan, zo luidt zijn ver wijt. Hij slaagt er niet in om de be schuldiging dat de overheid zich ge draagt als een onbetrouwbare part ner in te slikken. De Verzekeringskamer heeft al het alarm geslagen dat de vermo genspositie van het ABP in gevaar wordt gebracht door de gebrekkige betaling van de premie door het rijk. En ook de externe accountant heeft waarschuwend de vinge^ op- de nieuwe bedrijven opereert in de handel en het toerisme en dat er maar een paar bedrijven die werke lijk pordukten vervaardigen zijn bijgekomen. Een interview met de eigenaar van een van de weinige van deze bedrijven maakt duidelijk wat hier de reden van kan zijn. Nenad Djordjevic, de eigenaar van Yucan BTC, een commercieel be drijf in Belgrado, klaagt steen en been over de tegenwerking die par ticuliere ondernemingen ondervin den in de republiek Servië, waar de socialisten nog vast in het zadel zit ten. Djordjevic. een voormalig do cent aan de politie-academie van Belgrado, begon zijn bedrijfje an derhalf jaar geleden friet een start kapitaal van 100.000 Duitse mark. Het bedrijf heeft inmiddels een ei gen vermogen van 32 miljoen mark. Djordjevic heeft geen goed woord over voor het beleid van de Servi sche regering, die de staatsbedrij ven op alle mogelijke manieren be voordeelt, ook al zijn staatsbedrij ven en particuliere ondernemingen nu voor de wet gelijkgesteld. "Staatsbedrijven kunnen materiaal importeren wanneer ze maar willen, want de benodigde importvergun ningen hebben ze zo binnen. Ik Marktleider Shell verhoogt vandaag de benzineprijzen met 4 cent per li ter en de diesel- prijs met zes cent. Ook de vrije benzine handelaren van de Novok verho gen vandaag de adviesprijzen voor benzine en diesel: 1 en 3 cent. De prijs verhogingen volgen op sterk stijgende note ringen van pro dukten op de in ternationale markt. Ingewij den houden al geruime tijd re kening met een prijsexplosie na het verstrijken van het VN-ul- timatum. Shell houdt voorlopig vast aan het gebrui kelijke systeem van adviesprijs- wijzigingen. Be vriezen van de adviesprijzen, zoals de Novok tijdelijk deed, is op dit moment niet aan de orde, aldus Shell. het begin van de handel iets hoger. De prijzen van ruwe olie stabili seerden zich na de forse stijging van maandag. Op de markten in Azië en Europa gingen de noteringen aan vankelijk verder omhoog, maar bij het begin van de handel in New York was de winst weer verdwenen. De notering van de toonaangeven de soort West Texas Intermediate was daar kort na de opening 0,43 dollar lager op 30,35 dollar per vat (159 liter). Kenmerkend voor de huidige cri sis is dat beleggers sinds de bezet ting van Kuwayt het hoofd redelijk koel hebben gehouden. Hoewel de koersen in het afgelopen half jaar bleven dalen, is er nooit een massale uitverkoop van stukken geweest. Die trend zal zich ook bij een oorlog voortzetten, zo verwachten analis ten. Want wie zijn portefeuille nu nog niet op een oorlog heeft afge stemd, is wel erg hardleers. gestoken. "We hebben de vijf poli tieke partijen met de grootste frac ties in het parlement gewezen op de misstanden waar de ministers van binnenlandse zaken (namens de re gering de werkgever van het over heidspersoneel) en van financien op aan sturen. De meeste van de partij en en fracties hebben niet eens ge antwoord". Grootheid "Als een grote particuliere werkge ver zou doen wat de overheid zich permitteert dan zou de Tweede Ka mer op de achterste benen staan. Dan zou de minister op het matje worden geroepen en zou op hoge toon het ingrijpen door de Pen sioenkamer worden geeist". "Misschien beseffen ze niet hele maal wat er aan de hand is. Mis schien denken ze nog steeds dat de staat garant staat voor de pensioe nen van het overheidspersoneel. Maar die bepaling is in 1966 al uit de wet verdwenen. De zorg voor de pensioenen ligt geheel bij het ABP maar dan moet er wel de premie voor worden betaald die erbij hoort". "Jaren achtereen, nu al zo'n jaar of tien. heeft de staat zichzelf kortin gen op de premiebetaling toege- moet er maanden op wachten", al dus de Joegoslavische ondernemer. Verder worden de particuliere be drijven gedwarsboomd met belas tingmaatregelen. en door discrimi nerende maatregelen van staats banken die door ondernemingen met liquiditeitsproblemen worden benaderd om hulp. Djordevic heeft de hoop gevestigd op de particulie re banken, die ook als paddestoelen uit de grond schieten. Eën van deze nieuwe bankbedrij ven is een dochter van het familie- concern Karic, dat nota bene zijn hoofdkantoor heeft in Pec in de woelige provincie Kosovo, een van de minst ontwikkelde regio's van Joegoslavië. Karic werd in 1979 op gericht door vier broers en een zus ter; de onderneming leidde de eer ste jaren een kwijnend bestaan, tot dat de Joegoslavische regering de beperkende maatregelen voor parti culiere ondernemingen begon op te heffen. "We begonnen met twee werkne mers; volgens de wet mochten we er destijds maximaal 15 hebben. Nu hebben we 29 dochterbedrijven met in totaal 2.500 werknemers." zo ver klaarde Bogoljob Karic. de 36-jarige EINDHOVEN (ANP) - Philips gaat door met de reorganisatie van de Lichtgroep in Eindhoven. Vol gens de hoofddirectie van de Neder landse Philips Bedrijven is vol doende overlegd met de vakbonden en is het niet nodig dat overleg te heropenen. De eerste ontslagen zijn vandaag aangezegd. Philips wil bij de Lichtgroep in Eindhoven 650 van de 1650 arbeids plaatsen schrappen. Bovendien wil Philips 115 banen van Eindhoven overplaatsen naar andere vestigin gen. Volgens de Industriebond FNV en de Unie BLHP was er onvol doende inhoudelijk onderhandeld over het reorganisatieplan. Philips heeft volgens deze bonden met na me niet duidelijk gemaakt dat de Lichtgroep door de ingreep wordt versterkt» Bestuurder J. Cuperus van de Industriebond FNV zei, na spoedoverleg gisterochtend, deze kend. Dat kon omdat de wet daar de mogelijkheid toe laat. Maar het doet wel wat af aan de grootheid van de uitspraak dat de staat zorgt voor de premiebetaling voor zijn ambtena- Verlies daarbij trouwens ook niet uit het oog dat op de ambtenaren een deel van die premie wordt ver haald (via het regeltje op de maan delijkse salarisstrook dat de bena ming 'pensioenbijdrageverhaal' draagt). Het is bij groepen ambtena ren voorgekomen dat hun aandeel in de pensioenpremie uiteindelijk groter bleek uit te vallen dan hel deel van de overheidswerkgever". Rekening "De pensioenen gaan omhoog met hetzelfde percentage als de salaris sen van de ambtenaren en dat wordt elk jaar politiek vastgesteld. Het be tekent dat de pensioenen niet om hoog gingen toen de ambtenarensa larissen werden bevroren op de hoogte die ze al hadden. En ze wer den drie proeent lager, toen de amb tenarensalarissen met drie procent werden gekort". En nu dreigt volgens Vrins het moment waarop een salarisverbete- ring voor de ambtenaren achterwe ge moet blijven als het al niet er ger uitpakt omdat de overheid u»1 PAGINA 5 president-directeur van het bedrijf onlangs in het in Belgrado verschij nende weekblad Nin. Onder de dochterbedrijven van Karic zijn een machine- en gereedschapsfabriek. een fabriek die machines voor de fruit- en groenteverwerkende in dustrie vervaardigt, en een bank. Deze bank werd vorig jaar maart op gericht met een startkapita.il van ruim 31 miljoen dinar (ongeveer 5 miljoen gulden), maar de verwach ting is dat dit het komend jaar tot ruim 83 miljoen dinar zal toenemen, vooral omdat een aantal Zwitserse bankiers heeft besloten in het be drijf te gaan deelnemen. Export Karic doet het ook goed op de bui tenlandse markt; volgens de presi dent stond het bedrijf vorig jaar op de 21-ste plaats van de 125 belang rijkste exportbedrijven. Voor dit jaar heeft het bedrijf al een order portefeuille aan buitenlandse be stellingen van ruim tien miljard di nar (1.7 miljard gulden). Karic is dan ook het soort bedrijf waarvan de Joegoslavische rege ring vurig hoopt dat zij de bouwste nen zijn van een nieuwe eenheid. Daar is echter wel voor nodig dat de republieken de beginselen van de vrije markt volledig onderschrij ven. Karic heeft dan ook geen goed woord over voor recente Servische maatregelen die de invoer van goe deren uit Slovenië en Kroatië in Servie aan banden leggen. Ook Nenad Djordjevic hoopt dat het ko mende jaar de republieken einde lijk zullen ophouden zich te be moeien met de economie. houding uitermate te betreuren "Wij blijven van mening dat er on voldoende inhoudelijk overleg heeft plaatsgevonden. Deze reorga nisatie is puur bedoeld om te bezui nigen op de personeelskosten. Dat is voor ons niet aanvaardbaar, maar we weten daar we aan die afwijzing op dit moment geen enkele inhoud kunnen geven. We staan wat dat be treft met de rug tegen de muur", al dus Cuperus. Philips Oostenrijk, producent van onder meer video's en audio-ap- paratuur, wil het personeelsbestand met 1200 banen verminderen, een daling van ruim 12 prqcent. Na deze saneringsoperatie, waarbij gedwon gen ontslagen niet zijn uitgesloten, blijven nog 8400 medewerkers in de zeven fabrieken van de Oostenrijk se Philipsdochter werken. Het be drijf is met een jaaromzet var bijna 3 miljard gulden nauwelijks winst gevend. oogpunt van bezuiniging aan het systeem van het invaliditeitspen sioen en de vut wil gaan morrelen In de grote pot bij het ABP zou daardoor een bedrag van zo'n 10 miljard gulden 'vrij' komen. Met dat geld zou de komende jaren de pre mie voor de ouderdoms- en nabe staandenpensioenen moeten wor den betaald. Los daarvan zou apart premie moeten worden betaald voor de invaliditeitsuitkeringen (de 'ambtenaren-WAO') en de vut. Volgens Vrins zou het ABP-geld "terug" moeten naar de onderhan delingen over de arbeidsvoorwaar den (salarissen enz.) van de ambte naren "Daar hoort hi t thui>" Maar het kabinet wil met het kapitaal een tijd lang de premies voor de ouder doms- en nabestaandenpensioenen betalen. Maar wie betaalt uiteindelijk de rekening? Vrins: "In de rekenanj van het kabinet is er geen rekening mee gehouden dat steeds minder werknemers voor steeds meer pen sioengerechtigden premie moeten opbrengen. Het is niet ondenkbaa' dat het vrijkomende kapitaal al na een jaar of vijf is opgesoupeerd. AL het geld op is, moet de premie als nog worden verhoogd. En wie be taalt er dan...?" in guldens per liter 2,10 2,00 1,90 1,80 1,70 1,60 1,40 1,30 1,20 1,10 1,00 fI Benzineprijs 1990 1991 gelode superbenzine 1 i i f 1,|76 per 16 januari 'jan 'feb mrt apr mei iuni juli aug sepl okt nov dec jan 1 feb Dieselprijs 1990 199 1 f 1,24.8 per 16 januari i *- i jan feb mrt apr mei juni juli aug sept okt nov dec jan leb AMSTERDAM/LONDEN/FRANK- FURT (Rtr/DPA/UCN/ANP) - Het vooruitzicht van een oorlog in de Perzische Golf heeft forse koersver liezen veroorzaakt op de beurs van Tokyo. De Nikkei-index van 225 aandelen, die vanochtend sloot, kel derde met 770,53 punten tot 22.442.70, 3.3 procent verlies. De beurs in Tokyo kon al eerste reageren op het aflopen van het VN- ultimatum aan Irak. Deze termijn verstreek een uur voor het slot van de handel zonder signaal van Irak dat het land bereid i< De Amerikaanse effectenbeurzen hebben besloten de handel een half uur stop te zetten als tijdens de ope ningsuren de oorlog uitbreekt. Het is sinds de aanslag op president Reagan in 1981 niet meer voorgeko men dat de handel werd stilgelegd wegens politiek Het zou gaan om een voorlopige afspraak die vorige week is ge maakt met steun van de Ameri kaanse beurscommissie (SEC). Eer der werden al andere maatregelen bekend die een ordelijk handelsver loop moeten bewerkstelligen. Zo wordt de handel op Wall Street tij delijk stopgezet bij zeer sterke da lingen van de Dow Jones-index. het toonaangevende koersgemiddelde. Gisteren was op de internationale financiële markten afwachten het motto. De belangrijkste Europese effectenbeurzen sloten iets lager bij magere omzetten. In Frankfurt daalde de DAX-index met 2,18 pun ten tot 1.325,62 na een verlies van 54 punten op maandag. Op de Londen- se beurs ging de Financial Times-in- dex van 100 aandelen met 9,9 pun ten omlaag naar 2.070,9. De CBS- stemmingsindex in Amsterdam ging daarentegen licht omhoog van 75,8 tot 76,0. Ook Wall Street was bij Voorzitter AbvaKabo vindt dat overheid verplichtingen niet nakomt Ambtenarenvoorzitter Vrins LONDEN (Rtr) - Het Japanse autoconcern Nissan heeft in pagi nagrote advertenties in de Britse kranten gisteren autodealers op geroepen een nieuw netwerk in te richten voor de verkoop van zijn auto's. Daarmee wil het concern Nissan UK, die 21 jaar de verkoop van de Japanse auto's in Groot- Brittannie verzorgde, uit de markt drukken. Nissan heeft zijn vertrouwen in de Britse verkooporganisatie ver loren na de slechte resultaten van vorig jaar. De afgelopen maand liet de Japanse autoproducent weten voor het einde van 1991 af te willen van de verkoopovereen komst met Nissan UK. De ver koop van Nissans in Groot-Brit- tannie nam vorig jaar af met 22.8 procent bij een achteruitgang van de gehele Britse automarkt met 12,7 procent. Alleen al in decem ber verminderde de verkoop van Nissans met 49 procent. Een woordvoerster van het Ja panse concern verklaarde dat "we het vertrouwen volledig heb ben verloren". Nissan UK bestel de niet op tijd, nam zijn bestellin gen niet op tijd af en betaalde niet op tijd, zo liet zij weten. De Britse onderneming acht het senrappen van de overeenkomst ongeldig en is een juridische procedure be gonnen. Nissan UK heeft nu nog het ex clusieve distributierecht voor Nissan m Groot-Brittannie. "Wie in Groot-Bnttannie Nissans wil verkopen moet die bij ons afne men en wij zijn de enige partij in het land waaraan de Japanse Nis san kan leveren", aldus een woordvoerder. Nissan UK is voor het grootste deel in handen van de 78-jarige miljonair Octav Botnar. In de ja ren zestig vertrouwde het Japan se autoconcern Nissan volledig op Botnar voor het veroveren van de ingewikkelde en versplinterde Britse automarkt. Nu worden er in Groot-Brittannie jaarlijks 100.000 Nissans verkocht Er staat ook een produktievestiging in Sunderland, in het noorden van het land. De Japanse autogigant heeft herhaaldelijk geprobeerd Nissan UK van Botnar te kopen, maar de twee konden het niet over de prijs een worden. Elders in Europa heeft de autoproducent wel zijn eigen distributienet.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5