Alleen WD wil Moskou afstraffen 'Opheffingsnormen basisonderwijs aanpassen' Kanier: hulp voortzetten CDA overweegt flinke aanpassing wao en aaw Roep om reorganisatie PvdA-partijtop zwelt aan a; Shell investeert voor miheuvergunning Nieuw wapen in strijd tegen computermisdaad WOENSDAG 16 JANUARI 1991 DEN HAAG (GPD) De Tweede Kamer wil voortzetting van de bestaande financiële hulpprogramma's aan de Sov jetunie. Alleen de VVD vindt dat het bloedige optreden van het Sovjet-leger in Litouwen afgestraft moet worden met intrekking van de technische bijstand aan Moskou. Alle an dere Tweede-Kamer fracties geven Sovjet-president Gor- batsjov het voordeel van de twijfel. Een Kamermeerderheid schaart Brussel afreisde dacht ook ik dat nu zich daarmee achter het EG-besluit de daad bij het woord gevoegd dien- DEN HAAG (GPD) - Het CDA overweegt in plaats van de huidige regelingen voor arbeidsongeschikt heid (wao en aaw) een basisverzeke ring op minimumniveau in te voe ren. Mensen, die bij arbeidsonge schiktheid een hogere dan de basis uitkering willen krijgen, zullen zich dan zelf moeten bijverzekeren. Vol gens het CDA levert de maatregel minimaal 5 miljard gulden aan be zuinigingen op. Het plan werd gisteren naar voren gebracht toen het kabinet verder praatte over de mogelijkheden om in het kader van de tussenbalans te bezuinigen op de sociale zekerheid. Daarbij wordt met name gedacht aan aanpassing van Ziektewet en de regelingen voor arbeidsongeschikt heid. Naast een basisverzekering overweegt het CDA ook om de eer ste drie ziektedagen af te trekken van het aantal atv-dagen. De ideeën samen moeten over drie jaar een be sparing van minstens 7,7 miljard gulden opleveren. Het CDA denkt daarmee een alternatief te hebben voor de bezuinigingen, die minister Kok (financien) wil opdragen aan zijn collega's De Vries (sociale za ken) en Andriessen (economische zaken). De PvdA wijst de bezuinigings plannen van de coalitiegenoot ech ter van de hand. De sociaal-demo craten willen eerst afwachten welke effecten de vorig jaar in het kader van het Najaarsoverleg gemaakte afspraken hebben. Overheid, werk gevers en vakbonden besloten toen ziekteverzuim en arbeidsonge schiktheid aan te pakken door een betere begeleiding van zieken en uitbreiding van het aantal mogelijk heden om in een andere baan terug te komen in het bedrijf. Pas midden 1992 wil de PvdA nadere maatrege len overwegen. Minister De Vries voelt ook wei nig voor het vervangen van wao en aaw door een basisverzekering op minimum niveau. Ook eerder geda ne ambtelijke adviezen over het om bouwen van de aaw en wao wijst de minieter van de hand. at de koppeling tussen lonen en uitkeringen betreft, houdt de PvdA onverkort vast aan het regeerak koord. Daarin is de koppeling af hankelijk gesteld van de loonstij ging zodat de verhouding tussen werkenden en niet-werkenden niet slechter wordt. Het CDA wil in plaats van deze 'welvaartsvaste' koppeling echter een 'waardevaste' koppeling. Hiermee zou de inflatie (afgelopen jaar 2.5 procent) maatge vend worden en niet de hogere loonstijging binnen de bedrijven. 'Welvaarstvaste' koppeling levert volgens het CDA een forse bezuini ging op van anderhalf tot twee mil jard gulden. Het kabinet heeft gisteren op nieuw geen concrete afspraken ge maakt. Vast staat dat de besprekin gen over de tussenbalans langer gaan duren dan voorzien. De afron ding ervan wordt nu eind volgende week voorzien. En als de Golfoorlog uitbreekt, stelt het kabinet alle be sluiten tot nader order uit. Geen royement DEN HAAG (ANP) - Het CDA heeft het royement van het Rijswijkse ge meenteraadslid Maat (69) ongedaan gemaakt. Volgens een partijcom missie was royement een te zwaar middel. Het raadslid had volgens de partijcommissie slechts in geringe mate actief deelgenomen aan de voor hem gevoerde voorkeursactie. Het Rijswijkse raadslid is blij met de uitspraak van de commissie, maar vindt wel dat zij voorbij is ge gaan aan het principiële punt. Dat is volgens Maat dat het CDA in strijd met de kieswet een kandidaat raadslid een verklaring laat onder tekenen dat hij zal afzien van zijn ze tel, wanneer hij met voorkeurstem men wordt gekozen. De EG wil met sancties wach- wust de ernst van de situa uiterste poging zal doen e ten tot het Sovjet-leger opnieuw bloedbad veroorzaakt in één van de herhaling te voorkomen' deelrepublieken. In dat geval wordt de economische samenwerking stopgezet. De noodhulp aan Mos kou (medicijnen en voedsel voor 1,75 miljard gulden) staat echter in geen geval ter discussie. De standpunten in de Haagse po litiek lijken als twee druppels water "WJPen op die in Brussel. Afgelopen week einde neigden de grote fracties in het parlement nog naar heroverw ging van de financiële hulp Sovjet-Unie, omdat de sche- en technische bijstand Moskou is gekoppeld cratiseringsproces. Alleen de VVD volhardt in dat standpunt, m weer wil van de EG. In het spoeddebatje over de ont wikkelingen in Litouwen zei minis ter Van den Broek (buitenlandse za ken) dat sancties wellicht contra- produktief zouden werken. De overleving van perestrojka en glas nost is met sancties niet gediend, al dus de bewindsman. "Het is een taxatie", erkende hij. "Toen ik naar Deel nabetaald aan aaw-vrouwen De Tweede Kamer is uitermate somber over de ontwikkelingen in de Sovjetunie. Het CDA constateert dat de militairen "sluipenderwijs" de macht overnemen. Bijna alle fracties noemden het hardhandig ilitairen in de Li touwse hoofdstad Vilnius onaccep tabel. "We mogen niet met twee ma ten meten", waarschuwde het de PvdA-Kamerlid Van Traa met een verwijzing naar het ferme optreden tegen Irak. Toch wil ook de PvdA het demo- met sancties wachten. Litouwen De Stichting Voedselhulp Russen stelt geld beschikbaar voor de in noodverkerende burgers in de Bal- tische staten Litouwen en Letland. Het geld dat in december door mid del van een grootscheepse actie is ingezameld, was eigenlijk bedoeld voor voedselhulp aan de Sovjetu nie. Gezien de bloedige onlusten in ~de deelrepublieken Litouwen en Letland heeft de stichting haar doel alsnog bijgesteld. Het bestuur van de stichting heeft gisteren uitgebreid overlegd of er wel hulp moest worden gegeven aan de Baltische staten. Het gaat daar om een politieke crisis, terwijl het inzamelen van geld voor hulp aan de Sovjetunie een louter huma nitaire actie was. Toch is de stich ting alsnog gezwicht voor de nood situatie in Letland en Litouwen. "Uiteindelijk kunnen wij natuurlijk DEN HAAG (GPD/ANP) - De roep om drastische ingrepen in de partij top van de PvdA wordt steeds lui der. Na het oud-Eerste Kamerlid J. Nagel wil ook oud-staatssecretaris zijn gaan schuiven. DEN HAAG - Aan het Lange Voorhout in Den Haag zijn gisteren paaltjes geplaatst om te voorkomen dat auto': in de buurt van de Amerikaanse ambassade kunnen parkeren. Het was een van de veiligheidsmaatregelen du werden genomen ter voorkoming van door Irak gesteunde terroristische aanslagen. (foto gpd Schaefer dat de bezem door de PvdA-top in partij en regering gaat. Het functioneren van de partijtop zou samen met de politieke koers van de PvdA eens kritisch bekeken moeten worden, aldus Schaefer. De politieke problemen moeten anders aangepakt worden, want bij de ko mende verkiezingen van de Provin ciale Staten stevent de PvdA af op de vierde verkiezingsnederlaag op rij. Op een bijeenkomst gisteravond van de PvdA-afdeling in Maartens dijk betoogde Schaefer. momenteel coordinator Sociale Vernieuwing, dat de verkiezing van het partijbe stuur in februari maar uitgesteld moet worden. Dan kan in het na jaarscongres, dus na de statenver kiezingen. "de politieke koers en de mensen die daar leiding aan moeten geven" onderwerp van discussie worden. De partijafdelingen moe ten daar nu alvast mee bezig gaan, vindt de ex-staatssecretaris, die daarmee de onvrede aan de basis van de PvdA over het huidige kabi netsbeleid verder mobiliseert. de PvdA voorspellen. De PvdA is volgens hem hard op weg de vierde stembusnederlaag in korte tijd te "Niet alleen de panelen ook het vertrouwen van de kiezers in onze partij". Het is de bedoeling dat de PvdA begin februari op haar congres een nieuw bestuur kiest. Volgens Schaefer kan dat beter gebeuren op het najaarscongres dat al is uitge schreven. Dan is ook het rapport van de commissie-Van Kemenade beschikbaar, die onderzoek doet naar de plaats, het functioneren en de structuur van de partij. De com missie zal naar verwachting met in grijpende voorstellen komen. Een woordvoerder van het partij bestuur wees er gisteren op dat Schaefer op het congres in februari een ordevoorstel zal moeten doen om de bestuursverkiezing uit te stellen. De kandidaatstelling voor die verkiezing is inmiddels afge rond. Boze tongen beweren dat Schaefers actie voor een deel is in gegeven door rancune. Schaefer zou hebben overwogen zich op te werpen als tegenkandidaat voor het partijvoorzitterschap, maar daar voor te weinig steun hebben gekre gen. Op het congres in februari is de huidige voorzitter Sint daarom de enige kandidaat voor deze functie. ROTTERDAM (GPD) - Gehuwde vrouwen die recht hebben op een al gemene arbeidsongeschiktheids uitkering, kunnen deze nu met een terugwerkende kracht van éérjaar nreVg7woon'töSijken ho'e Wallage: leerlingdichtheid voortaan bepalend daar worden ^mTakrÏÏuMde de erklaring. VAN DALE-Wie de woordenlijst meter (de "leerlingdichtheid") an de Dikke Van Dale overzet op een gemeente moeten worden be- -uitkering, op 10 de- floppy disc overtreedt de auteurs- paald Wallage schrijft dit in een wet niet. Zo luidt in het kort de uit- voorstel dat vrijdag in de minister- spraak van de Hoge Raad, die hier- raad wordt besproken, mee een uitspraak van het Amster- Qp dit moment hangt de mini- damse gerechtshof over deze zaak mum schoolgrootte af van het inwo- heeft vernietigd. De zaak is door'de nertal van een gemeente. Volgens Hoge Raad terugverwezen naar het Wallage is de leerlingdichtheid een hof in Den Haag. veej eerlijker norm. Basisscholen in volg van een uitspraak van de Raad van Beroep (RvB) vanmorgen in Rotterdam over een vordering van een vrouw op de bedrijfsvereniging voor de detailhandel Detam. De vrouw vorderde samen met een groep vrouwen, die recht heb ben op eer cember vorig jaar een nabetaling vanaf 1 januari 1980. De RvB wierp deze eis, die op uitspraken van de Centrale Raad van Beroep. Deze bepaalde in 1988 dat vrouwen die voor 1979 arbeids ongeschikt waren geraakt, vanaf 1 januari 1980 dezelfde rechten op een aaw-uitkering kunnen doen gel den als mannen in vergelijkbare omstandigheden. In haar uitspraak zegt de Rotter damse beroepsrechtbank dat de vrouwen wel recht hebben op de aaw-uitkering maar dat ze die dan ook daadwerkelijk hadden moeten aanvragen. De rechter doet geen uitspraak over de vraag of de aaw vrouwen discrimineert. Hierop was de eis tot nabetaling gebaseerd. Volgens de advocéat van de vrou wen betekent de uitspraak een fikse teleurstelling voor hen die hadden verwacht alsnog een nabetaling te ontvangen, die vele tienduizenden guldens had kunnen bedragen. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta- uitgestrekte plattelandsgemeenten ris Wallage (onderwijs) wil het be- met weinig inwoners en dus weinig staande systeem van opheffings- kinderen hoeven in zijn voorstel normen in het basisonderwijs af- maar weinig leerlingen te hebben schaffen. De minimum school- om te mogen voortbestaan. In de grootte zou in de toekomst door het grote steden, waar het aantal basis aantal leerlingen per vierkante kilo- schoolleerlingen per vierkante kilo meter veel groter is, wil de bewinds- J2É- i Hf Computer PTT Telecom gaat in Zevenaar Didam een proef houden met het ZUNDERT - Met behulp van een hydraulische autokraan is gisteren in uitspreken van telefoonnummers Zundert een uit 1625 daterende zogenoemde 'open standaard' molen gede- door een computer via het inlichtin- monteerd. De in slechte staat verkerende molen zal in opdracht van deze gennummer 008. Een informatrice Noordbrabantse gemeente gerestaureerd worden. De totale kosten van de neemt nog wel de telefoon op, zoekt restauratie, die ongeveer een halfjaar in beslag zal nemen, bedragi het gevraagde nummer op en scha- ton. (fo kelt dan de computer in voor het uitspreken ervan. Op die manier be spaart zij tijd en kan zij sneller naar de volgende klant. Vrouwenopvang De opvanghuizen voor vrouwen die door hun (ex-)partner zijn mishan- ROTTERDAM (GPD) deld of met geweld worden be dreigd, krijgen steeds meer te ma ken met psychiatrische problema- 'weggeschreven' de toekomst een stuk stren ger zijn. Wallage schetst in zijn voorstel vier varianten. In de meest vergaan de variant komt er geen extra be scherming voor de laatste school van een bepaalde levensbeschou welijke richting in een geïsoleerde kern op het platteland. In de andere drie varianten wordt zo'n bescher ming in toenemende mate inge bouwd. In de meest vergaande variant be spaart de staatssecretaris bijna vijf honderd miljoen gulden. In de minst vergaande variant levert zijn voorstel nog altijd zo'n driehonderd miljoen gulden op. In alle vier de va rianten zullen honderden (in de minst vergaande variant) tot enkele duizenden basisscholen (in de meest vergaande) door fusie met an dere scholen of opheffing verdwij- Op dit moment zijn er vier catego rieën van opheffingsnormen voor basisscholen. In gemeenten met meer dan 100.000 leerlingen dient het aantal leerlingen minimaal 125 te zijn. In gemeenten tot 50.000 in woners is de opheffingsnorm 100, in gemeenten met meer dan 25.000 leerlingen 75. In gemeenten met minder dan 25.000 inwoners geldt een onder grens van 50 leerlingen. Via het zo geheten "instandhoudingsbeleid" wordt de laatste school van een be paalde levensbeschouwelijke rich ting daar echter nog tot een aantal van 23 leerlingen beschermd. Een projectgroep van ambtena ren en wetenschappers stelde Wal lage in augustus van het vorig jaar voor om dit systeem drastisch te veranderen. De groep bepleitte een uniforme opheffingsnorm voor het hele land van 250 leerlingen. De projectgroep becijferde de op brengst van zo'n ingreep bij een ge lijktijdige opheffing van het in standhoudingsbeleid op 700 mil joen gulden. Het aantal basisscho len (nu ongeveer 8.000) zou worden gehalveerd. Het voorstel van de projectgroep leidde in het onderwijs tot furieuze Een probleem voor de staatsse- reacties, maar ook in de Tweede Ka- cretaris vormt nog wel de bestem- viel het voorstel erg slecht. Met ming van de opbrengst van zijn instemt, wil Wallage het voorleggen de basisonderwijs zou worden gein- aan de onderwijsorganisaties en de vesteerd. Het lijkt niet waarschijn- Tweede Kamer. Die zal uiteindelijk lijk dat het kabinet, dat deze week moeten besluiten welke voorgestelde heid wordt. juist vergadert over de tussenba- arianten werkelijk- lans, die toezegging zonder meer zal onderschrijven. DEN HAAG (ANP) - Shell Neder- vergunning zou willen voldoen al- ring land Chemie gaat de komende jaren dus de woordvoerder. Shell zal de ongeveer 100 miljoen gulden inves teren in haar installaties in Pernis om te kunnen voldoen aan nieuwe vergunningen, die Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland aan het concern hebben verstrekt. Dat maakte Shell Nederland Chemie gisteren bekend. De nieuwe revisievergunning vervangt een groot aantal verouder de oprichtings- en uitbreidingsver gunningen. Volgens de provincie is de nieuwe vergunning aangepast aan moderne techniek en aan uit gangspunten van het provinciaal milieubeleid. Zo geldt de vergun ning bijvoorbeeld ook voor de uit breiding en renovatie van de PVC fabriek en voor de renovatie Epikotefabriek. maatregelen overigens gefaseerd Volgens een woordvoerder van Shell Nederland Chemie koppelt Shell de milieu-investeringeen niet los van normale investeringen. "De aanpassing van een PVC-fabriek houdt zodoende ook modernisering en uitbreiding in, waardoor de in vesteringen hoger uitkomen dan wanneer Shell enkel aar genisstraf wegens verduistering hetgeen een pijnlijk gespreksonder- Een voorbeeld 8,2 miljoen gulden. Hij was tot werp vormde aan de Coolsingel. De wijze; op 13 november 1987 gaf hij tiek. Dat v met dit soort pro blemen zich bij opvanghuizen mei- merkt als geschrift. Tot dat oordeel den, komt misschien mede doordat komt de Hoge Raad der Nederlan- psychiatrische voorzieningen niet den, in haar arrest op de miljoenen- toegankelijk zijn voor hun kinde- fraude van een Rotterdamse top- ren. Dit verschijnsel was dinsdag ambtenaar. een van de discussie-onderwerpen De hoogste rechter in ons land be- op een congres van het Nederlands paalde daarmee gisteren dat com- Instituut voor Zorg en Welzijn (NI- putercriminelen. die gebruik ma- ZW) in Den Bosch. ken van bestanden, in principe kun- nen worden vervolgd wegens vals- N oordzee heid in geschrift. De Hoge Raad be- De plakkerige stof die in december vestigde daarmee het vonnis van vorig jaar aanspoelde op het strand het gerechtshof in Den Haag. Het van Terschelling blijkt paraffine en arrest van de Hoge Raad betekent het giftige dodecylfenol te bevatten, dat computercriminelen voortaan Dit is gebleken na chemisch onder- kunnen worden vervolgd op grond zoek van het Centraal Diergenees- van artikel 225 Wetboek van Straf- kundig Instituut (CDI) en het Rijks- recht, het artikel dat valsheid in ge- instituut voor Integraal Zoetwater- schrift strafbaar stelt, beheer en Afvalwaterbehandeling Op 14 december 1988 veroordeel- (Riza), beiden gevestigd in Lely- de het hof een 58-jar ige Rotterdam- stad. se topambtenaar tot vier jaar gevan- Computer- gegevens die zijn vastgelegd op een magneetschijf en kunnen worden 'weggeschreven' naar een of meer - - -- bestanden, moeten worden aange- keer in Rotterdam. Het gerechtelijk haald als automatiserings-goeroe. 5 werk- De uitstoot van kankerverwek kende koolwaterstoffen moet vol gens de provinciale vergunning per 1 juli 1994 zijn teruggebracht tot een niveau dat voldoet aan de strenge Duitse norm TA-luft. De uitworp van andere vluchtige koolwater stoffen moet worden verminderd volgens de doelstellingen in het ac tieplan Koolwaterstoffen 2000. De provincie schat dat de verschillen de maatregelen een reductie van 60 tot 65 procent van alle koolwater stoffen kunnen bewerkstelligen. Over de uitstoot van stikstofoxi den van een aantal stookinstallaties "e bij Shell Chemie bestaat nog ondui delijkheid. De uitworp van deze stoffen zal worden gemeten. Tevens moet Shell onderzoeken hoe zij de uitstoot van stikstofoxiden, die de voornaamste oorzaak van verzuring zijn, kan beperken. De provincie hoopt daarnaast dat ernstige lekka ges door de renovatie van de PVC- fabriek tot het verleden zullen be horen. De vijf verbrandingsinstallaties van Shell-chemie zullen deel uitma ken van het RIVM-TNO-onderzoek naar de uitstoot van dioxines. Zono dig zullen aan Shell aanvullende maatregelen worden verstrekt. Wat betreft de het industrielawaai heeft de provincie geen eisen gesteld. De wettelijke procedures voor. zone sanering van industrie- het kader van de Wet ge luidshinder zal voor Pernis in 1991 worden afgerond. De Gaay Fortman vervroegd uit Senaat vooronderzoek tegen de Voordien had hij een automatise- uit dat hij in de periode augustus ringsproject begeleid bij de Rotter- 1984 tol en met 21 november 1987 damse politie, naar diverse prive-rekeningen ze ker 61 maal geldbedragen boekte, voor een totaal 8.211.887 gulden Pas op 1 januari 1 de computer opdracht om 291.000 gulden op zijn privé-rekening te storten. Via tal van (tussen-)bestan- den kwam zijn betalingsopdracht terecht bij de Amro-bank, de huis bankier van de gemeente Rotter dam. Zodra de storting op zijn reke ning was bijgeschreven, hoefde hij terdammer in vaste dienst van de af- alleen in de bestanden van de ge- deling Financiën, als hoofd bureau De topambtenaar plukte het geld automatisering betalingsverkeer, willekeur van een rekening bij Ook in deze vaste aanstelling kostte de Amro-bank, de huisbankier de gemeente Rotterdam. Hij liet zijn buit onder meer een sprookjes- den toen al bevroeden dat de achtige villa neerzetten in Mapta- put, een stadje langs een zonovergo ten palmenstrand in Thailand. meentecomputer enkele plooien glad te strijken, en klaar was hij. In het juridisch steekspel rond de hij de gemeente Rotterdam jaarlijks computerfraude stond de vraag klein vermogen. Weinigen kon- centraal of de topambtenaar, vol- vanaf een terminal met een geldstroom miljard gulden kon stoeien. De r de gemeente Rotterdam, zaamheden betalen, maar keerde 's tegen een salaris van 250 gulden per avonds terug naar het stadhuis om uur. Daarmee verdiende hij twee zijn frauduleuze transacties te pro- keer zoveel als de toenmalige bur- grammeren. Onder het voorwend- gemeester André van der Louw. sel over te werken, wel te verstaan. gens artikel 225 WvS. valsheid hartelust schrifte had gepleegd, door zijn be- jaarlijks talingsopdrachten te programme- ren en daarna 'weg te schrijven' naar andere bestanden. Nu de Hoge Raad deze vraag met 'ja' heeft be antwoord, lijken politie en justitie een ijzersterk wapen in handen te hebben om computercriminelen voortaan het vuur na aan de sche nen te leggen. Naam vondeling AMSTERDAM (ANP) - Het Aals- meerse vondelingetje zal voorlopig onder de naam Leo Schakel door het leven gaan. Dat heeft burge meester mr. J. Hoffscholte van Aal smeer meegedeeld. Zijn nieuwe voornaam dankt het jongetje aan degene die hem vond, de koster van de Nederlands Hervormde kerk, Leo van der Linden. Voor de achter naam viel de keus op Schakel, om dat dat de naam is van het vereni gingsgebouw waar de baby werd aangetroffen. Het verenigingsge bouw is gevestigd in de Nederlands Hervormde kerk aan de Hortensia laan in Aalsmeer. De baby ligt in het VU-ziekenhuis in Amsterdam en heeft nog steeds intensieve begeleiding nodig. Bas de Gaay Fortman. uou>anp) DEN HAAG (ANP) - Voormalig PPR-leider B de Gaay Fortman legt per 1 februari 1991 zijn lidmaat schap van de Eerste Kamer neer. Het huidige lid van de fractie van Groen Links heeft dit gisteren mee gedeeld. Normaal gesproken zou zijn afzwaaien samenvallen met de installatie van de nieuwe Senaat.'na de EK-verkiezingen op 18 mei. De Gaay Fortman (53) is gevraagd de Gereformeerde Kerken in Neder land te vertegenwoordigen op de komende 7de assemblee van de We reldraad van Kerken. Dat noopt hem zijn zetel in de Eerste Kamer (sinds 1977) vervroegd op te geven. LEASE-PAS - Het ministerie van verkeer en waterstaat wil de verkeersoverlast in binnensteden terugdringen door middel van een lease-pas. Op vertoon van deze pas kunnen bestuurders van lat Mo to's hun voertuig gratis aan de rand van de stad parkeren en doorreizen met het openbaar vervoer.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3