Oscar-winnares Glenda Jackson in de politiek Forse boete NOS voor naam PTT- competitie WE ROTTEN9 ONDERSCHEIDEN j e PAGINA 22 WOENSDAG 16 JANUARI 1991 LONDEN - Haar voorma lige echtgenoot zei eens over haar: „Als Glenda in de politiek was gegaan, zou ze premier zijn gewor den. Als ze misdadigster was geworden, zou ze ge schiedenis hebben ge maakt als Jack the Kip per". Glenda Jackson (54 jaar inmid dels) koos voor een loopbaan als actrice en won twee Oscars. Ruim dertig jaar nadat zij voor het eerst op de planken stond, heeft zij echter besloten het be roeps-theater voor een amateur gezelschap te verruilen. IJs en weder dienende maakt de gevier de actrice binnen anderhalf jaar deel uit van het Britse Lagerhuis. De Labour Partij had haar al vijf keer gevraagd om zich kandi daat te stellen voor een parle mentszetel. Vorig jaar hapte Glenda Jackson uiteindelijk toe omdat er een kiesdistrict bij haar in de buurt vrijkwam. "Thatcher was nog aan de macht en ik maakte me ernstig zorgen over de koers die het land was ingesla gen. Ik had het gevoel dat ik een positieve daad moest stellen". Als Glenda Jackson erin slaagt de gezworen thatcherist Oliver Letwin in haar kiesdistrict te ver slaan. sluit zij daarmee een deel van haar leven af dat haar grote faam bracht. In in 1971 en 1974 won zij Oscars voor haar rollen in 'Women in Love' en 'A Touch of Class', en sinds die tijd heeft het succes haar achtervolgd. On langs nog schitterde ze in de Londense West End in een En gelse theaterproduktie van Ber- tolt Brechts 'Mutter Courage'. Afmattend Het succes is haar nooit naar het hoofd gestegen. ..Het beroep van actrice heeft niets betoverends", zegt ze, eenvoudig gekleed in een grijs jogging-pak en zonder het geringste vleugje make-up op haar gezicht. „Het is afmattend hard werken, gewoonlijk onder beroerde omstandigheden, en al tijd bij nacht en ontij. Acteren is voor mij nooit een .spel of een hobby geweest. Het is niet iets wat je doet omdat het leuk is of omdat je interessante mensen ontmoet". Toch waren haar motieven voor buitenstaanders moeilijk te volgentoen zij vorig jaar haar besluit kenbaar maakte om de politiek in te gaan. Glenda Jack son als Lagerhuislid? Natuur lijkanderen zoals Ronald Reagan en Andrew Fluids wa ren haar voorgegaan. Maar zij waren b-acteurs geweest. Het is haar sindsdien talloze malen gevraagd en telkens luid de het antwoord hetzelfde: Glen da Jackson maakt zich ernstige zorgen over „de schade die elf jaar Conservatief bestuur het land heeft berokkend". Afgegleden Glenda Jackson: „We zijn nu zo ver afgegleden dat alles in het le ven beoordeeld wordt op zijn winstgevendheid het open baar vervoer, de gezondheids zorg. het theaterwezen. Alles moet winst maken en alles wordt overgelaten aan de vrije markt". "Ik maak me grote zorgen over de schade die aangericht is aan het sociale bouwwerk van dil land: huisvesting, gezondheids zorg en onderwijs. Daar zc mij als lagerhuislid in willen spe cialiseren. Hoe kan een mens le ven zonder fatsoenlijk huis, zon der een plek waar hij zich, al is het maar voor een kort periode, van de buitenwereld kan afzon deren. Het is een schande da duizenden mensen in dit land geen dak boven hun hoofd heb ben. te meer daar dit geen toeval is. De dakloosheid is een gevolg van een weloverwogen rege ringsbeleid". HILVERSUM (GPD) De NOS moet 155,000 gulden boete betalen voor het ge bruik van de naam PTT-Te- lecompetitie. Dat heeft het Commissariaat voor de Me dia gisteren besloten, on danks een andersluidend advies van de commissie van deskundigen. De NOS gaat tegen het besluit in beroep bij de Raad van State. De NOS beraadt zich nog over het gebruik van de naam PTT-Telecompetitie tot de Raad van State de zaak be handelt. Het commissariaat geeft de NOS dertig dagen de tijd te stoppen met de naam, anders volgen er meer boetes. Volgens het commissari aat is het gebruik van de naam PTT-Telecompetitie in radio- en televisie-uit zendingen een niet-toege- stane en vermijdbare recla me-uiting. Daarvoor krijgt de NOS een boete van 130.000 gulden. Daarnaast heeft het commissariaat een boete van 25.000 gulden op gelegd voor het overtreden van artikel 55 van de Media wet, waarin staat dat omroe pen niet dienstbaar mogen zijn aan het maken van winst door derden. Volgens het commissari aat is de 'zaak PTT-Tele competitie' aangegrepen om de trend te doorbreken dat commerciële belangen van derden in de omroep de overhand krijgen. De onaf hankelijkheid van de pro gramma's zou gevaar lopen. Het commissariaat stelt verder dat de KNVB en de NOS het destijds geldende contract voor het uitzenden van voetbalwedstrijden her zien hebben met als 'kenne lijke tegenprestatie' ver melding van de naam PTT- Telecompetitie in NOS ra dio- en tv-programma's. BEVERLY HILLS Een aantal 'ouwe rotten' uit het filmvak bijeen ter gelegen heid van de uitreiking van een aantal filmonderschei dingen in Hollywood. Links Leo Jaffe, voorzitter van filmmaatschappij Columbia Pictures. Hij kreeg de 'Glo ria Swanson Humanitarian Award'. Voor zangeres Whit ney Houston, tweede van links, was er de onderschei ding voor het beste optreden ('Performer of the Year'). Whitney is weliswaar nog erg jong maar kan dankzij haar vele platensuccessen ook al een 'ouwe rot' worden genoemd. Verder traden voor de spotlights Lauren Bacall (66). de actrice die al sinds 1957 weduwe is van de le gendarische Humphrey Bogart en nog zo'n oudge diende, James Stewart (82). Voor deze twee acteurs wa ren er onderscheidingen voor hun 'gedistingeerde overkomen'. (foto AP) NA 34 JAAR TERUG OP TV LOS ANGELES - Acteur Sydney Poitier Guess who's coming to dinner') vertelt aan de pers waarom hij heeft be sloten om van de film naar de tv over te stappen. Dat terwijl Poitier in 34 jaar nog nooit op het tv-scherm is verschenen. Hij zal in een nieuwe mini-se rie 'Separate But Equal een rechter vertolken. "Deze kans kon ik niet laten lopen", aldus Poitier. (foto AP) 2 2) 3 4) 5 7) 6 3) 7 8) 8 5) 9 9) 10 (11) 11 (16) 12 (20) 13 (24) 14 (10) Ice ice baby - Vanilla Ice - Emi Bovema Sadeness - Enigma - Mary had al little boy - Snap - Ariola Don't Worry - Kim Appleby - EMI Bove ma Maar vanavond heb ik hoofdpijn - Hanny - Telstar Pray - MC Hammer Emi Bovema To love Somebody Jimmy Somerville - Phonogram Justify my love - Ma donna - Warner Music Disappear - Inxs - Domino - Clouseau CNR All the man that i need - Whitney Hous ton - Ariola Knockin' boots - Can dy man - Sony Music All together now - The Farm - Zomba Unchained melody - The Righteous Bro thers - Polydor Operaa house - Mal colm McLaren - Vir gin I'll be your baby to night - Robert Palmer 33 (27) 34 35 (37) 36 (33) 37 38 (22) Sucker d? (Remix) - Dimples D - IMC/ERD Groovin' - UB 40 Gonna make you sweat - C C Music Factory - Sony Music Falling - Julee Cruise - Warner Music Go fo it (heart and fi re) - Joey B Ellis Ty- nette Hare - Love rears its ugly head - Living Colour - Sony Music Unbelievable - EMF - EMI Bovema Are you dreaming? - Twenty 4 Seven - Mamma, 'k wil een man hé! - Jody Sin gers - Dino Music Leven en laten leven - Corry Konings - CNR All this time - Sting - Polydor It's a shame (My sis ter) - Monie Love - I Wanna get with U - Guy - Warner Music Wicked game - Chris Isaak - Phonogram Crazy - Seal - Lekker swingen met die hap - Hans Ver snel - CNR Get here - Oleta Adams - Phonogram Love .will never do withoiLt you - Janet Jackson - Polydor The love of the year René Froger - Parachute - Some thing Happens - Impulsive - Wilson Phillips - Do you remember - Phil Collins - Warner Music A better love - London Beat - RCA It takes two - Rod Ste wart Tina Turner - Hoorspel De afgelopen week besteedden de mediapagina's van de kran ten nogal wat aandacht aan een hoorspelserie waarmee de VPRO onlangs is begonnen. Het gaat om liefst vijfentwintig af leveringen. die elke dinsdag middag in het programma 'Het nabije Westen' van Rik Zaal te beluisteren zijn. Zaal haalt zijn neus op voor alle hoorspelen die voor het eerste deel van zijn ei gen serie werden uitgezonden. De daarin geleverde acteerpres taties acht hij ver beneden peil. Wie naar de eerste twee delen van de nieuwe reeks geluisterd heeft, zal dat een merkwaardi ge opmerking vinden - hierin maakt namelijk de oprechte amateur de dienst uit, en dat is te horen ook. Terwijl aan de hoorspelen van de andere om roepen in ieder geval echte ac teurs, zoals Ko van Dijk, Kees Brusse. Sigrid Koetse, Sacha Bulthuis, Hans Dagelet en Ans Beentjes, meewerkten. Een ander groot verschil tus sen het nieuwe project en de oude doos zou gelegen zijn in de kwaliteit van de aangezochte schrijvers: dit keer gaat het om het neusje van de zalm, vroeger ging het om derderangs schrij vers. Wederom kan men Rik Zaal maar beter niet op zijn woord geloven: zo hebben geres pecteerde auteurs alsJ. Bernlef. Theun de Vries en Rudolf Geel hoorspelen op hun naam staan. Ook de journalist Martin van Amerongen heeft zich meer dan eens aan dit bijzondere genre gewaagd. Als we nu naar het lijstje topschrijvers van Rik Zaal kijken, dan prijken daar, behalve de namen van enige ge vestigde schrijvers, ook die van onder anderen Theo Holman, Bas Heijne, Thomas Verbogt, gen van de tuchtschool, die al eens een boekje heeft volgeschre ven over zijn bezoekjes aan bor delen, heeft verklapt dat hij zijn hoofdpersoon naar een hoer zal sturen. Dat wordt ongetwijfeld een klus voor de afdeling spe ciale effecten. Wat zal Martin Bril van plan zijn? Die debu teerde vorig jaar met een stier lijk vervelend boekje, waarin hij grossiert met zinnen als: "Ik zat op een stoel en even later zat ik er nog", en "Ik zet de radio aan en hoor Johnny Cash. Ik zet de radio uit en hoor niets". Zijn soap-opera zou wel eens de lam lendigste tien minuten uit de ra diogeschiedenis kunnen opleve ren. Zelf heb ik ruim twintig hoor spelen geschreven, zowel thril lers als meer educatieve stuk ken. Het afgelopen najaar zond de Tros 'De antropologen' uit, waarin een beeld werd gegeven van het leven en lijden van on derzoekers die lange tijd onder primitieve volken hadden ge leefd. De serie werd begeleid door een gratiste verkrijgen brochure van mijn hand. Hoor spelen zijn namelijk ook heel ge schikt voor een speelse vorm van kennisoverdracht. Ik werk nu aan een serie over hekserij, en ook dit keer ligt het in de bedoe ling de luisteraar zowel via zijn oor als via zijn oog bij dit thema te betrekken. Toen er nog geen televisie was, beleefde het hoorspel een gouden periode. De mens is nu eenmaal meer een kijkdier dan een luisterdier, zegt menige des- kundoloog. Zou het waar zijn? En muziek dan? Denk maar eens aan de opmars van de CD en de walkman. Nu de televisie langzamerhand een dolge draaid pretpark wordt, kan de radio steeds meer een culturele taak krijgen. De tweede gouden periode van het hoorspel staat voor de deur. Oerrit Jan Zwier Ischa Meijer en Martin Bril op. Het is waar dat die allemaal wel eens een boek hebben ge schreven, maar er is natuurlijk geen denken aan dat zij tot de 'fine fleur' van de Nederlandse literatuur behoren. Het lag in de lijn der ver wachting dat het hoorspel in handen van de VPRO een wei nig serieuze zaak zou worden. Elke aflevering mag bovendien niet langer dan tien minuten duren, en in dat tijdsbestek kan nu eenmaal geen meesterwerk geschapen worden. Zelfs het kortste toneelstuk van Samuel Beckett - en een hoorspel is niets anders dan een toneeldialoog met wat geluid erbij - duurt al tijd nog vijf minuten langer. En inderdaad, afgaande op de eer ste twee uitzendingen, en op de lijst van medewerkers, is melig heid troef. Het eerste deel komt niet verder dan een parodie op het genre, inclusief de geluidsef fecten uit de hoorspelstudio. In het tweede deel mag Marijke Howeler, die al in vele boeken op lakonieke en cabareteske toon over de leegte in deze we reld heeft geschreven, nog eens op herhalingsoefening. Ischa Meijer, de stoutste jon- NEE, HEINZ ER NIET. HEINZ IE NAAR Z'N VRIEN- PINNETJE.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22