LEIDSCH DAGBLAD Ultimatum verstrijkt geruisloos NODIG! Laatste pogingen mislukt Pentagon stuurt tientallen B52-bommenwerpers naar Golfgebied KLM verliest per dag ruim twee miljoen Kamerverhuur: eerste 5000 gulden niet belast Discotheek Starlight in Alphen voor 1 mei dicht Hij spreekt je taal maar wel met 'n accent. AUTO LEITHON AVR-topman verdachte in milieuschandaal WOENSDAG 16 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39446 Prijs fl. 1,45 Brandbommen in kantoor Panam De ambassades van de VS, Frank rijk en Duitsland in Ecuador zijn vandaag bij aanslagen beschadigd. Van de Amerikaanse missie ging een aantal ruiten aan diggelen. De ambassades van Frankrijk en Duitsland waren het doelwit van tum afliep hebben onbekenden brandbommen. In alle gevallen de- twee brandbommen naar het kan toor van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij PanAm in Tu rijn gegooid. Eén bom ontplofte verzetsbeweging het Franse niet maar de andere veroorzaakte laat bezet. Twee medewerkers brand in het kantoor van de maat- den gegijzeld 'i schappij. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog niet opgeëist. den zich geen persoonlijke onge lukken voor. In Guayaquil houdt een linkse de noodzaak vreedzame oplossing van Golfcrisis te onderstrepen. Laatste ambassadeur BAGHDAD (Rtr) - De Franse ambassadeur Andre Janier, de laatste westerse ambassadeur die nog in Irak was, is vanoch tend, enkele minuten voor het aflopen van het VN-ultimatum, de grens met Jordanië overge stoken. Janier was in gezelschap van nog drie Franse diplomaten. "Wij moesten er voor 08.00 uur uit zijn", aldus de Fransman. PARIJS (Rtr) - Parijs heeft het meteorologische instituut 'France Meteo' vandaag verbo den nog langer weersvoorspel lingen te doen voor de Golfre gio uit angst dat die het Iraak- se leger zouden helpen bij de strijd tegen de geallieerde troepen. Het verbod is afkomstig van het Franse ministerie van de fensie. France Meteo kan het weer in de Golf 4 tot 5 dagen van te voren voorspellen. Irak kan dat niet. In militaire krin gen wordt gezegd dat de Frankrijk verbiedt weerbericht Golf weersomstandigheden cru ciaal kunnen zijn voor de ope raties in de Golf. Het KNMI in De Bilt ont vangt ook geen weerkaarten meer uit het Midden-Oosten. Israël stopte maandag met het doorgeven van gegevens. Am man hield er dinsdagnacht mee op. Normaal krijgt het KNMI informatie over de weerssituatie in de wereld via het Global Telecoihmunica- tion System. Het betekent niet dat er he lemaal geen gegevens over het weer in het Midden-Oosten beschikbaar zijn. De Bilt is nu aangewezen op de weersa- telliet Meteosat, die iedereen kan ontvangen. Wel ontbreken de details op de grond. Voorts functioneert nog steeds het Amerikaanse weerstation in de ruimte, de NOAH. Nog meer bezuinigen AMSTELVEEN (GPD) - De vak bonden vrezen dat bij de KLM bin nenkort nog eens honderden ar beidsplaatsen op de tocht komen te staan. De maatschappij verliest ruim 2 miljoen gulden per dag. Veel meer dan waar de directie in de be zuinigingsvoorstellen van uitging. De tegenvallende economische ont wikkeling noopt de KLM nog rigou reuzer het mes in de organisatie te zetten. Daarbij blijven niet-admini- stratieve functies niet langer buiten schot. Dat is gebleken in gesprek ken tussen vakbondsbestuurders en de directie. In oktober maakte de directie be kend 500 vooral administratieve functies te zullen schrappen. De KLM-top stelde zich toen ten doel in 3 jaar 400 miljoen gulden te bezui nigen, gebaseerd op een vervoers- :nt, een olieprijs on- per vat en een vrij WASHINGTON/BAGHDAD/ANKARA/DEN HAAG (GPD/AFP/Rtr) - Na het aflopen van het ultimatum van de Veiligheidsraad - vanochtend om zes uur Nederlandse tijd - is de°ede 25 dollai^pe het rustig gebleven aan de fronten in en rond Kuwayt. Een oorlog om de bevrijding van het stabiele dollar, olierijke sjeikdom kan echter elk ogenblik uitbreken. Meer dan 630.000 geallieerde troe pen staan tegenover 550.000 Iraakse militairen in Kuwayt en zuid-Irak. Volgens de woordvoerder van tairen, dat Irak zich niet aan de Vei- In de Golf zijn al twee Nederland- Bush, Fitzwater, heeft de Ameri- ligheidsresoluties over terugtrek- se fregatten, de Jacob van Heems- kaanse president nog geen defini- king zal houden. "Een compromis kerck en de Philips van Almonde tief besluit over een oorlog geno- over de rechten van om men. Op het 'Uur Nul' (midder- mogelijk", zo zei hij. nacht in Washington) had Bush zich De Nederlandse minister Ter hospitaalschip de Zuiderkruis vaart al naar bed begeven, met een "rus- Beek (defensie) zei vanmorgen op mee om gewonden de eerste hulp te tig gemoed", zoals het Witte Huis de vliegbasis Soesterberg bij het verlenen. Het gaat om in totaal 600 liet weten. In Baghdad bleef alles rustig. Door de mist was er nauwelijks ver keer op straat. Na de demonstraties vertrek van medisch- en marineper- Nederlandse soneel voor het noodhospitaal Verenigde Arabische Emiraten "Voor mij staat vast dat als onver gisteren zouden duizenden hoopt de wapens spreken diploma Twee Israëlische soldaten controleren de op Irak gerichte Hawk-batterij bij de grens met Jordanië om eventuele raketten en gevechtsvliegtuigen onschadelijk te kunnen maken. Het Israëlische leger is in hoogste staat van pa raatheid gebracht. (foto epai NEW YORK/DEN HAAG/CAIRO strandde gisteravond omdat de lan- den het niet eens konden worden dent •ver vorm en inhoud van de oproep, diens volk ligt in de verwezenlij- Daarmee was elke rol van de Vei- king van vrede en niet in het voeren i vernietigende oorlog. "Ik doe een beroep op hem, die recent hielden kerken bidstonden. Paus de Naties, Perez de Cuellar, deed de wereld opriep Iraakse kinderen 1 persoonlijk beroep op de Iraak- geen melk te ontzeggen. Ik roep (GPD/AP) - Uren vóór het ultima tum aan Irak verstreek, was al vrij wel alle hoop op een vreedzame op- lossing van het conflict om Kuwayt ligheidsraad uitgespeeld. AUeen de verdwenen. Overal in de wereld secretaris-generaal van de Verenig- Johannes Paulus II bad vanoch- tend om zes uur in zijn privé-kapel voor de vrede. Daarna droeg hij een mis op. De Fransen deden gisteren in de Veiligheidsraad nog een laatste di plomatieke poging een oorlog te vermijden, maar uiteindelijk gaven ook zij toe dat hun plan geen enkele tot Hussein gedaan en hem kans van slagen had. zocht zijn "p,:i' Eerder hadden VN-vertegen- te vergeten woordigers van Amerika, Engeland zeggen", en de Sovjetunie gezegd dat het Franse initiatief - een Iraakse terug- hi Mi°r rechtstreeks werd üftgeTo'ndeA, oor." oro" .o r.,ror o uren voor het verstrijken se president zich direct uit Kuwayt hem op Iraakse kinderen te redden terug te trekken en daarmee catastrofe" te vermijden. De Egyptische president Hosni echter niet gereageerd. Mubarak heeft gisteren in een tien minuten durende toespraak staatstelevisie een laatste oproep Irakezen uit de hoofdstad zijn ge vlucht. Zij zijn vertrokken naar hun buitenhuizen in het noorden van het land. De eerste indicaties dat een oor log op het punt staat te beginnen kwamen in de loop van de nacht uit het Golfgebied. Bericht werd dat de internationale strijd macht was begonnen de radiover bindingen in Irak te storen. Dat is nodig als voorbereiding op een luchtaanval. Het Pentagon bevestigde dat tientallen B52 bommenwerpers zijn verplaatst naar het Golfgebied. Deze bommenwerpers moeten straks vanaf grote hoogte de Iraakse stellingen in Kuwayt bombarderen. Parijs heeft formeel laten weten dat haar strijdmacht in de Golf vanaf het begin van de vijandigheden on der Amerikaans commando komt te staan. Vanmorgen heeft de Itali aanse ministerraad besloten dat de Italiaanse troepen in de Golf "in dien noodzakelijk" zullen samen werken met de andere in de regio aanwezige landen. Het Israëlische leger is in de hoogste staat van paraatheid ge bracht. In de Gazastrook is nu ook een uitgaansverbod van kracht. Sy rië en Jordanië hebben hun grenzen 1 Pa~ met Israël versterkt in een poging te epa> verhinderen dat Israel straks moge lijk een landaanval uitvoert richting Irak. De Syrische tanks zijn samen getrokken voor de door Israël bezet te en geannexeerde Golanhoogten. Irak heeft zijn grenzen met Tur kije gesloten. De hoop van inwo ners van Irak dat zij in geval van oorlog naar Turkije zouden kunnen vluchten, lijkt daarmee verkeken. De Verenigde Staten hebben beslo ten nog eens 48 toestellen van hun luchtmachtbases in Europa naar Turkije te sturen. De extra toestel len worden gestationeerd op de NAVO-basis Incirlik. De Iraakse president Saddam Hussein bracht gisteren een bezoek aan zijn troepen in Kuwayt. Hij her haalde in gesprekken met zijn mili- politiek niet mogen zwijgen' Vandaag zijn ook de twee Neder landse Patriot-squadrons naar Tur kije vertrokken om een eventuele luchtaanval van Irak af te (Meer Golfnieuws op pagina's 2 en 9) De Vervoersbond FNV schrijft in een vertrouwelijke notitie dat deze uitgangspunten zijn achterhaald. Een Golfoorlog zal de positie van de KLM verder aantasten. Financiële kringen houden zelfs rekening met een verlies van mogelijk een half miljard gulden. Volgens de FNV heeft de raad van commissarissen het eerste concept van het meerjarenplan als 'onrealis tisch en te optimistisch' van de hand gewezen. Dat wordt echter zo wel door de directie als president- dr. Albrecht ontkend. DEN HAAG/NOORD WIJK - Parti- een jaar geleden al voorgesteld door culieren hoeven over de eerste 5000 de Raad voor de Volkshuisvesting, gulden van de opbrengsten uit ka- De belangenorganisatie van kamer- merverhuur geen belasting meer te huurders, LOBH, reageerde toen betalen. Het kabinet heeft dit giste ren besloten. Het hoopt hiermee de verhuur van kamers aantrekkelij ker te maken. De afgelopen jaren is het aanbod flink gedaald. Vooral studenten zijn daar de dupe van ge worden. positief. Vooral ook omdat in eerde re plannen een volledige afschaf fing van de huurbescherming werd bepleit. Het kabinetsbesluit kan ook het aanbod van 'Zimmers mit Fruh- stück' in toeristenplaatsen Het kabinet heeft ook besloten de zwengelen, verwacht de Noord huurbescherming voor zogeheten wijkse VW-directeur hospita-kamers te beperken. Bij de verhuur geldt straks een 'proef-pe- riode' van een jaar, waarbinnen de verminderd" omdat "deFIOD "het "i der Jagt. Het aanbod van derge lijke kamers is de afgelopen 2 jaar huiseigenaar de student zonder al te veel problemen zetten. De angst zitten met een lastige huurder, wie ze vervolgens nauwelijks meei konden afkomen, is voor veel parti- 'zwartverhuren' stevig ging aanpak- op straat kan ken. "We zijn toen enkele tientallen opgescheept te adressen kwijtgeraakt. Ik hoop dat terugkomen". Op vele plaatsen in de wereld culieren de reden geweest dat wordt geprotesteerd tegen de drei gende Golfoorlog, zoals hier in Hongkong. «oto epa> niet met kamerverhuur be gonnen. De beide maatregelen zijn ruim ALPHEN AAN DEN RIJN - De testen tegen Starlight veel aanwij- Mubarak deed de oproep, die i vredesconferentie den-Oosten - door hen zou worden afgewezen. Gistermiddag zei de Franse pre mier Rocard in Parijs dat het initia tief bovendien geen enkele positie ve reactie van Irak had opgeleverd. "Het moment om geweld te gebrui ken is nu, helaas, aangebroken", al dus Rocard. Een latere poging van de Veilig heidsraad om gezamenlijk een laatste oproep aan Saddam Hussein te doen zich terug te trekken, Eerst nog zonnig In de nacht en ochtend lichte vorst en minimumtemperatuur om streeks min 3 graden. Overdag zonnig, maar later van het zuiden uit meer bewolking. Middagtem- peratuur ongeveer 3 graden. Wind uit zuidoost tot zuid, matig, aan de kust over dag toenemend tot krachtig. De vooruitzichten voor vrijdag tot en met maandag: Over het al gemeen veel bewolking en kans op regen. Middagtemperatuur on geveer 5 graden en vrijwel geen vorst meer in de nacht. 24 PAGINA'S het door de Veiligheidsraad vastge stelde ultimatum. "In de naam van elk gezin op Iraaks grondgebied dat een martelaar verloor in de oorlog tegen Iran. In de naam van elke na tie die zich door nationale plicht ge bonden achtte haar zonen te zenden om te vechten ter verdediging van vrede, roep ik hem op het vredes- woord te uiten", aldus Mubarak. Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pag. 8. zingen hebben gekregen dat hun discotheek kon blijven bestaan. Zo is destijds een verzoek tot schorsing van de bouwvergunning afgewe zen. Volgens Paats bestaan er voor eigenaar en exploitant geen moge lijkheden meer om tegen het besluit beroep te gaan. De belangrijkste woordvoerder van de omwonenden, D. Heijns, laat weten dat hij in een civiel-rechtelij- omstreden discotheek Star light aan de Alphense Prins Hen drikstraat moet dicht. B en W heb ben hiertoe besloten. De eigenaar en de exploitant krijgen tot 1 mei de gelegenheid om de discotheek vrij willig te sluiten. Wordt dit ultima tum overschreden dan volgt politie- tot sluiting dwang. B en W hebben niet tot di recte sluiting willen overgaan om dat ze de ondernemers de tijd willen geven. De Raad van State vernietigde ke procedure een schadeclaim van i eind vorig jaar de in 1985 verleende miljoen gulden wil indienen. Hij ba- bouwvergunning. Omdat ook goed keuring is onthouden aan het be stemmingsplan, dat Starlight toe staat, kunnen B en W geen ander be sluit meer nemen, zegt burgemees ter Paats. Ondanks de talrijke pro testen en klachten van de omwo nenden heeft het college altijd partij gekozen voor Starlight. Paats kon vanochtend nog niet zeggen of de eigenaar en de exploi tant schadeclaims zullen indienen. Hij zegt dat zij ondanks de vele pro- OPRUIMING kortingen tot 70 in 8 kleuren kwaliteitsleder leverbaar 2- 3-rits van 3795,- voor 2995,- TlTonnilrmra^ Banllcn 0011 ^OCnClKOValos leverbaar' Leiden-C Haarlemmerstraat 52-54, 071-127509 Den Haag Denneweg 4, 070-3106314 Amster- óam-C Molsteeg 12 hk Spuistraat. 020-259866 Amsterdam Willem-van Weidammelaan 11, Gel derlandplein, 020-440510 Viaardmgen-C Korte Hoogstraal 41, 010-4346267 LANDBOUWGIF BLIJFT - In het Nederlandse oppervlaktewater worden nog steeds giftige stoffen aangetroffen die inmiddels verbo den zijn. Zoals ddt, endrin en endo- sulfan. Het illegaal gebruik van be strijdingsmiddelen blijkt uit een in ventarisatie op 449 meetpunten. Daarvan voldoen er 55 tot 63 niet de r Twee arrestaties in zaak illegale export chemisch afval ROTTERDAM (GPD) - Een top man van de Afvalverwerking Rijn mond (AVR) in Rozenburg is giste ren gearresteerd op verdenking van betrokkenheid bij de illegale export van vele tonnen chemisch afval naar België en Noord-Frankrijk. De 42-jarige man uit Ridderkerk is hoofd Material Management en zou restprodukten op strafbare wijze hebben doorverkocht. Hij mens de AVR in het bedrijf Brabant Metals samenwerken met een 45ja- rige afvalmakelaar uit Boxtel. Ook deze man is gisteren aangehouden, rechtelijk onderzoek zich, behalve AVR-directeur Chevallie£ Volgens milieuofficier mr. G. Bos - - uit Den Bosch zijn de twee mannen aangehouden na_ een maandenlang gen welke. Inmiddels zijn huiszoe- België en Frankrijk, uitstrekt tot baasd over de arrestatie: 'Tot dus- meer landen, maar hij wil niet zeg- ver weten wij niet meer, dan dat e onderzoek. Mr. Bos: "De twee den verdacht van export van vele Volgi tonnen chemisch afval naar de Bel- export een vrij botte gische gemeente Blaringhem en geld verdienen: "Het de Noordfranse gemeenten tie werknemers voor verhoor aangehouden. Wij gaan er voor- Bos betrof de illegale alsnog vanuit dat er niet illegaal is gehandeld". opladen, Brabant Metals is mede opgericht Florzé en Sprimont. De export heeft den. Daarmee is aanzienlijke scha- °P initiatief van de AVR en de i- zich afgespeeld vanaf 1984. Wij ver- de toegebracht aan het milieu. Bij Dienst Centraal Milieubeheer Rijn- wachten op korte termijn meer ar- de export is een aantal bedrijven be- mond en zou op een milieuvriende- óók om te weten waar ik m'n voor deeltjes kan halen Zes dagen per week kompleet nieuws, tips e.i trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proelabonnement voor 7 weken en betaal slechts 29.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een jaarabonnement 298.60' Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats -Tel.. restaties te kunnen verrichten", trokken. Drie in Nederland plus e Mr. Bos benadrukt dat het ge- aantal in het buitenland". Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1