Meer aandacht voor zwakzinnige Genetische manipulatie koe moet mens medicijn leveren Veel instellingen onderwijs volwassenen verdwijnen Mensen hamsteren al Verstandelijk gehandicapte meer tussen de mensen laten wonen Tweede Kamer ziet weinig in plan superprovincie 'Eén reddingmaatschappij beter en goedkoper' Energiebedrijf is alert voor dreiging van terreuracties (Duöilicutos WOENSDAG 16 JANUARI 1991 pagina 15 LEIDEN/REGIO De voorgeno men nieuwe wettelijke regeling voor het dag- en avondonderwijs betekent het einde voor 47 zelfstan dige instellingen die zich met dit (volwassenen-) onderwijs bezighou den. Bij een totaal van 84 instellin gen voor dag- en avondonderwijs komt dit neer op een daling met 55 procent. Dit stelt de Vereniging van Bestu ren Volwasseneneducatie VAN in een rapport dat gisteren is gepubli ceerd. De VAN baseert zich daarbij op een enquête die onder de instel lingen voor dag- en avondonderwijs werd gehouden. De teruggang van het aantal ne venvestigingen (circa-150) van de 84 hoofdvestigingen is minder drama tisch, aldus de VAN in het rapport. De vereniging verwacht de sluiting van 18 van zulke 'uitvoeringsloka- ties': 12 procent. Het dag- en avondonderwijs om vat onder meer het algemeen voort gezet onderwijs .vo) In e wet op het voortgezet alge meen volwassenenonderwijs (vavo) wordt dit onderwijs via fusies, on derling en met andere onderwijsin stellingen, meer in samenhang ge bracht met andere vormen van vol- tie. De VAN vindt dit op zich een goed streven maar constateert wel dat fijnmazige netwerk van hoofd en nevenvestigingen van dag- /avondonderwijs. 'onder zware druk' komt te staan. In sommige re gio's (Flevoland. West-Brabant en wellicht Tilburg/Waalwijk) zal zelfs geen enkele zelfstandige vestiging voor dag- en avondonderwijs blij ven bestaan. De VAN noemt dit on aanvaardbaar. Het Gouwe college dat volwas- senonderwijs aanbiedt in Alphen aan den Rijn en omstreken komt volgens rector M.M. van Roon- Kleijn niet in de gevarenzone. "We hebben 2700 leerlingen en zullen waarschijnlijk nog lang zelfstandig kunnen blijven. Voor andere klei nere instellingen is de schaalvergro ting te betreuren. Het komt erop neer dat het volwassenen-onderwijs verder bij de deelnemers vandaan komt. Het hele fijnmazige net van nu verdwijnt dan". Rector van de scholengemeenschap Boerhaave dat volwassenonderwijs verzorgt in Leiden en omgeving, D.J. van Koot- en, was vanmorgen niet bereikbaar voor commentaar. Supermarkten druk met bijvullen lege rekken LEIDEN/REGIO - Houdbare arti kelen zoals spaghetti, zeeppoe ders, koffie, thee en soep worden de laatste dagen meer verkocht dan anders. De dreigende Gol foorlog is voor sommige Neder landers nu al reden om te gaan hamsteren. Van uitverkochte ar tikelen is vooralsnog geen sprake. "Er wordt niet echt overdreven gehamsterd", zegt bedrijfsleider F. van Randwijk van de Leidse Digros aan de Langegracht, "we hoeven niet extra in te kopen". Zijn collega van Albert Heijn in het Alphense winkelcentrum de Aarhof doet dat wel. "De vakken lopen echt leeg", aldus bedrijfs leider A.H. Andeweg, "het is moeilijk bij te houden met vul len". Vooral macaroni, spaghetti, groenten in blik en soep verko pen goed. "De mensen gaan wel erg vroeg hamsteren", luidt het commentaar van Andeweg. Hij zegt dat de hamsterwoede maan dag al is begonnen. Randwijk van de Leidse Digros vertelt dat sommige Leidenaars met 15 pakken koffie zijn pand aan de Langegracht verlaten. "Dat is de laatste dagen pas het geval". Extra maatregelen hoeft de Digros voorlopig niet te ne men. De voorraden zijn voldoen de om aan de extra vraag te beant woorden. Een woordvoerder van de Kon- mar in Katwijk zegt eveneens te merken dat de dreigende Gol foorlog van invloed is op het koopgedrag. Naast houdbare voe dingswaren worden in Katwijk ook meer 'olie-produkten' ver kocht, zoals vuilniszakken, zeep poeders en plastics. "Het is niet spectaculair, maar het is merk baar", aldus de woordvoerder. "In eerste instantie nemen we geen maatregelen, maar we den ken er wel over om binnenkort van sommige artikelen extra in te kopen". Mocht de hamsterwoede mas sale vormen aannemen dan kan de minister van economische za ken maatregelen nemen. In de zo genaamde hamsterwet uit 1962 staat dat de minister bij 'gewichti ge redenen' of'buitengewone om standigheden' limieten kan stel len voor de inkoop van voedings middelen. Snelle fusie Randstad-provincies lijkt uitgesloten DEN HAAG/LEIDEN - Verstandelijk gehandicapten moe- DEN haag - De politieke partijen ten zoveel mogelijk in gewone woningen in een doorsnee a"SnoT^Irueh^uïendeogeihetVvor- wijk wonen. Dat is de mening van gedeputeerde Aalbers men°vanYé^g°oteïancSadprovin- (gezondheidszorg) van de provincie Zuid-Holland. In de no ta die morgen verschijnt staan ook voorstellen om verpleeg- plaatsen in het noorden van de provincie, Leiden en Bollen streek, te verschuiven naar het zuiden waar grote tekorten tekensTij'de'voorgestelde snelle fu zijn. Vorig jaar kreeg Zuid-Holland r de Verenigde Staten staatssecretaris Simons maar liefst hebben duidelijk gemaakt dat anderhalf miljard gulden extra de grote tekorten op het gebied zwakzinnigenzorg weg te werken. Tot oordvoerders van de frac ties erkennen de noodzaak van meer provinciale samenwerking in de toekomst, maar plaatsen vraag- tussen Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en eventueel Flevoland. Landelijk geeft de politiek voor rang aan de totstandkoming wel degelijk betere en nuttigere venlokale besturen in grootstedelij dagbestedingen bestaan psychiatrie standelijk gehandicapten. Door met 1994 kan goede 'coaching' kunnen gehandi- de provincie zodoende 80 projecten capten veel meer dan in Nederland realiseren, slechts drie minder dan A ~11 Zuid-Holland volgens de nota die morgen uitkomt wil Aalbers ook de thuiszorg gaan versterken. Uit onderzoek i volgens de provincie gebleken d< een menselijk maat. We willen af ongeveer een kwart van de ouders van die grote, massale inrichtingen hun kind thuis zouden kunnen la- ver van het dagelijkse leven", stelde ten wonen, wanneer zij hulp bij de gedeputeerde Aalbers gisteren. De verzorging en begeleiding hebben. ke gebieden. De uitspraak van provinciale sta ten van Noord-Holland snel aan te sturen op een fusie tussen de Rand stadprovincies bestempelt O. Scheltema van D66 als een knuppel in het hoenderhok. "Het is moedig als provincies onder ogen te zien dat w in het Europa van de toekomst meer volgens de provincie gebleken dat samenwerking geboden is. Een fu sie is als eindplaatje van het besluit vormingsproces eén goede zaak, wellicht gaan de gedachten nu ordt aangenomen, zegt Aalbers. Behalve het meer opnemen van zwakzinnigen in het dagelijks leven provincie hoopt dat hierdoor de kwaliteit terd. Een de Gedeputeerde staten denken de de zorg wordt verbe- gezinnen met een thuiswonend ge handicapt kind tegemoet te komen 5 de bouw door uitbreiding van de opvangtij- Het van zogenaamde sociowoningen. den Dat zijn huizen die in normale ting woonwijken staan en waar verstan delijk gehandicapten onder begelei ding wonen. Begeleid werken Daarnaast wil Aalbers ook meer aandacht besteden aan het begeleid lenstreek werken. Zwakzinnigen zijn in Ne- overschot derland over het algemeen niet het arbeidsproces opgenomen. Stu- ten. Rotterdam daarentegen met te snel. Landelijk gezien willen eerst het bestuur van de grootstede lijke gebieden goed regelen. De ge volgen daarvan voor de provincies zullen we daarna moeten bekijken". Scheltema noemt de intentiever klaring van de uitspraak belangrij- beleid van de provin- ker dan het feit voor welke datum voorts op gericht i fusie gerealiseerd moet zijn. Het eind te maken aan de onevenwichti- belang van meer samenwerking verhouding tussen het noorde- tussen provincies vereist volgens Zuid- haar bovendien dat enkele wettelij- de Bol- ke belemmeringen worden wegge nomen. Daarom zal het kamerlid bij de behandeling van de provincie- psychiatrische patiën- wet volgende maand een voorstel Leiden kampen indienen om niet langer het aantal 12 provincies in de wet op te ne- lijk en het zuidelijk deel Holland. Rond Leiden bij voorbeeld plaatsen voor zwak zinnigen Directeur Wiebenga van nieuw gevormde NRM: tekorten, gezinsver- dagverblij- sie over de totstandkoming van landsdelen, die ook elders in het land wordt gevoerd. Algemeen is volgens De Cloe de wens tot meer samenwerking te beluisteren. De 'harde' fusie-uitspraak van Noord- Holland is volgens hem bedoeld om het tempo in het werken aan be stuurlijke reorganisatie te handha ven. "De verschillen tussen partijen op dit punt liggen meer in het tem po en de wijze van aanpak van meer samenwerking, dan in het idee van samenwerken op zich", stelt hij. Ook De Cloe beklemtoont de prioriteit, die de landelijke overheid geeft aan de vorming van agglome- ratiebesturen. Voorts kunnen dit soort zaken in zijn visie nooit per re gio worden afgehandeld, maar zal er een regeling voor het hele land moe ten komen. De WD-fractie in de Tweede Ka mer wenst zich bij monde van woordvoerder H. Dijkstal niet vast te leggen op een standpunt. "De dis cussie is nog volop gaande", meldt de liberaal, die wel kwijt wil dat pro vinciale staten volgens hem aan het verkeerde eind van de discussie zijn begonnen. Gedeputeerde Staten van Utrecht staan zeer gereserveerd tegenover een fusie. Wel voelen zij wat voor een gemeenschappelijke regeling. Men vindt samenvoeging van de provincies te ver gaan. Vanavond zullen Provinciale Staten van Utrecht over het voorstel, om een fusie te onderzoeken, stemmen. Volgens een woordvoerder van de provincie Utrecht is de verwachting dat de stemmingsuitslag niet zal af wijken van het standpunt van Ge deputeerde Staten. Volgens PvdA-woordvoerder D. kost de provincie jaarlijks 82 de Cloe past de uitspraak van pro- miljoen gulden extra. vinciale staten in de actuele discus- KATWIJK/NOORDWIJK - S.E. Wiebenga is benoemd tot directeur van de Nederlandse Reddingmaat schappij, de nieuwè organistie die ontstaat door een fusie van de Ko ninklijke Noord- en ZuidHolland- sche Redding Maatschappij (KN- ZHRM) en de Koninklijke Zuid- Hollandsche Maatschappij tot Red- De twee organisaties zijn sinds meer in Katwijk en Noordwijk. In 1924 actief langs kust in Noord-Hol- Wassenaar is geen speciaal NRM- land, Zuid-Holland en Zeeland. De station; de Reddingbrigade is in KNZHRM opereerde vanuit Am- deze kustplaats actief. De Redding sterdam, de KZHMRS vanuit Rot- Maatschappij beschikt in totaal terdam. De organisaties werden over 48 schepen. Twee daarvan bie- destijds opgericht door notabelen den hulp vanuit Katwijk en Noord- de twee steden. wijk, respectievelijk de Casparus e ding van Schipbreukelingen besturen van de particuliere orgdni- (KZHMRS). De nieuwe directeur, saties gefilosofeerd over een fusie. afkomstig van de KNZHRM, Al lange tijd werd door de twee de Valentijn. De fusie heeft geen gevolgen vo de 17 varende beroepskrachten t "Noord en Zuid hebben 166 jaar 21 administratieve organisatie lang ieder op eigen wijze uitstekend sief directie. De maatschappij heeft "00 vrijwilligers. wacht dat de o geld kan besparen. Het materieel gefunctioneerdTOm die reden wordt gestandaardiseerd. "We kun- fusie nog niet eerder nen nu grotere aantallen tegelijk in kopen en dat zal de prijs ongetwij feld flink drukken", voorziet Wie benga. Tot onder-directeur van de NRM best met is benoerïid N. de Jonge, tot nu toe kan doen inspecteur van de KZHMRS. lijkt", verduidelijkt voorzitter mr. J.C. van Munster van Heumen na- UrenKelingen mens beide besturen. "Wij menen Het aantal reddingen is de afgelo- klein land als Nederland het pen jaren enorm toegenomen. Vo- reddingmaatschappij rig jaar werden 1355 mensen gered tegen ruim 1100 tien jaar eerder. In De NRM heeft 36 stations, onder de afgelopen 25 jaar werden 12.500 drenkelingen op het droge ge bracht. In de vijftig jaar daarvoor waren dat in totaal 9500 mensen. Betere communicatiemiddelen en moderner reddingsmateriaal zijn de belangrijkste ontwikkelingen die het reddingswerk hebben verge makkelijkt. Volgens directeur Wiebenga is de fusie van groot belang voor de in druk die het buitenland heeft van de Nederlandse redders. "Neder land kwam op bijvoorbeeld con gressen met een delegatie van twaalf man, terwijl een veel en veel groter land als China met een man vertegenwoordigd was. Dat geeft natuurlijk rare reacties. Geen enkel ander land langs de Noordzee heeft meer dan een reddingmaatschappjj. Ik denk dat we nu wat worden genomen". LEIDEN - Na het dreigement van Irak om hij het uitbreken van een Golfoorlog in Europa terroristische aanslagen te ple gen, heeft de Enerie- en Water voorziening Rijnland haar duinopzichters gevraagd wat scherper te letten op de drink waterinstallaties in de duinen. Pas als er in Europa inder daad aartslagen worden ge pleegd, zal de bewaking verder worden verscherpt. Het nutsbe drijf heeft daarover inmiddels afspraken gemaakt met de poli tie, aldus een woordvoerder van de EWR. De Leidse politie heeft het nutsbedrijf beloofd nu al vaker te surveilleren bij de elektrici teitscentrale aan de Lange gracht. Overigens staat de cen trale letterlijk onder voortdu rend politie-toezicht. Agenten hoeven daarvoor alleen maar even uit het raam te kijken. Het hoofdbureau van de Leidse po litie ligt pal tegenover het EWR- terrein. Leids bedrijf GenPharm wil nagemaakt menselijk eiwit in runderen plaatsen LEIDEN Het Leidse bedrijf GenPharm heeft vergevor derde plannen voor geneti sche manipulatie met als doel de produktie van geneesmid delen voor de mens. Menselij ke eiwiten worden hiertoe in het laboratorium nagemaakt en in koeien geplaatst. In de melk van deze genetisch ge manipuleerde runderen zou het geneesmiddel kunnen worden afgescheiden. Dit heeft zakelijk directeur van het bedrijf, O. Postma, desge vraagd meegedeeld. GenPharm kwam eind vorig jaar met het nieuws dat het be drijf als eerste in Nederland een kalf ter wereld had laten komen dat genetisch was gemanipu leerd. Een embryo waarbij mo gelijke wijzigingen in het gene tisch materiaal waren doorge voerd, werd in een draagkoe ge plaatst en volgroeide daar. Het bedrijf dat hiertoe nauw sa menwerkte met het Instituut voor Veeteeltkundig Onderzoek (IVO), verwachtte dat het kalfje Adriana een verbeterde afweer zou hebben tegen de uierziekte mastitis. Als koeien mastitis hebben, is hun melk onbruik baar. Deze ziekte kost de Ne derlandse boeren jaarlijkst on geveer 650 miljoen gulden. On langs bleek dat het experiment met Adriana was mislukt. Ook enkele genetisch gemanipu leerde kalfjes die daarna wer den geboren, bleken nog niet het wetenschappelijke succes op te leveren, wat men er van gehoopt had. Volgens Postma zijn de nieu we plannen van GenPharm een logisch vervolg op eerdere ex perimenten. "Levensbedrei gende ziekten voor de mens kunnen straks wellicht worden genezen door middel van be paalde eiwitten. Dat is nu niet, mogelijk omdat die eiwitten die in het menselijk lichaam kun nen voorkomen, niet op grote schaal voorhanden zijn. Deze eiwitten kunnen echter als na tuurlijk geneesmiddel functio neren. Wij zoeken naar een techniek waarmee we deze ei witen wel kunnen produceren". DNA-recept Geruchten als zou GenPharm experimenteren met eiwitten uit het menselijk lichaam, spreekt Postma tegen. "We zijn echt niet van plan genen uit het menselijk lichaam te halen en die in koeien te planten. Mensen hoeven echt niet bang te zijn voor een koe met een mensen hoofd. Wat wij willen doen is het juiste DNA-recept zoeken in menselijke eiwitten en dat in het laboratorium namaken. In onze moderne bio-technologie zijn de bouwstenen van DNA hetzelfde. We voegen in feite extra genetisch materiaal toe aan het runder-DNA. Hopelijk levert dat het gevraagde eiwit op in de koeienmelk. Je krijgt dan absoluut geen vreemde schepsels zoals in Engeland waar een geit en een schaap werden gekniist, *de scheit'. Dat beest heeft trouwens niet lang geleefd". Postma wil voor hij begint met experimenteren eerst de discussies in de politiek af wachten over de ethische as pecten van genetische manipu latie. Volgens het ministerie van landbouw komt het kabinet binnenkort met een standpunt over ethiek en biotechnologie bij dieren. Het nieuwe plan van GenPharm zal nog meer reac ties oproepen omdat het hier om - weliswaar nagemaakte - men selijke genen gaat. Postma laat zich niet uit over contacten en opdrachten van de farmaceutische industrie. Wel acht hij het wenselijk de expe rimenten wederom in samen werking met het IVO uit te voe ren. "Ook bestaan er contacten met wetenschappers". In mei worden tientallen nieuwe kalveren geboren waar mee genetisch is geanipuleerd om mastitis te voorkomen. "Om een Buck-effect te voorkomen, zullen we voorzichtig zijn met het in de openbaarheid brengen van de resultaten", aldus Post ma. doelend op de hoogleraar Buck, die meende de weg naar een medicijn tegen aids te heb ben gevonden maar de plank volledig missloeg en inmiddels met pensioen is gegaan. Honderd jaar geleden: - Een arbeider te Wassenaar had het ongeluk, van een gierbak te vallen en de lendenen te breken. - Eene tramweg-locomotief met kolenwagen reed in den morgen van 14 dezer het rijtuig van den heer As. Knijnenburg te Wasse- naar aan. Het rijtuig werd in de lengte gepakt, een heel eind voortgeduwd en eindelijk in eene sloot geworpen. De drie in zittenden gingen allen te water; één hunner, de vrouw van ge noemden heer, brak haren pols. - Te Katwijk aan den Rijn heeft zich, met den burgemeester, den heer T.A.P. De Ridder, aan het hoofd, eene commissie gevormd om gelden in te zamelen tot leni ging van den nood der armen, zonder onderscheid van kerke lijke gezindte. Ofschoon over het geheel in de gemeente weinig ar moede wordt geleden, heeft de aanhoudende vorst buitengewo nen maatregelen noodzakelijk gemaakt. De opbrengst der lijst bedroeg 223, waarvoor in ot leg met de kerkelijken arm-1 zorgers brandstoffen en levens middelen aan de hulpbehoeven den zullen worden uitgereikt. Vijfentwintig jaar geleden: A- Momenteel - het zal velen op gevallen zijn -doen zich bij de le vering van aardgas in Leiden enige moeilijkheden voor, welke hedenmorgen zijn ontstaan in verband met een verstopping in de toevoerleiding van de gas unie. Personeel t>an de S.L.F. en de gasunie stelt alle pogingen tn het werk deze verstopping op te sporen en het ongerief te verhel pen. Verbruiker van aardgas - in Leiden en omgeving zijn thans circa 14.000 woningen op dit gas aangesloten - wordt aan geraden onregelmatigheden in de gastoevoer terdege in de ga ten te houden. Blijkt de gastoe voer te stagneren, dan dient de hoofdkraan afgesloten te u den. Aanbeveling verdient het om deze voorzorgsmaatregel m ieder geval in de komende nacht te nemen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15