iinen hebben recht op gasmasker Angst voor opleven van dictatuur in de Sovjetunie Top Gorbatsjov en Bush onzeker Rensch: in Suriname seen rechtszekerheid PLO verliest in lyad man van eerste uur bWUDAU lUAiyUAUl 1UU1 Hooggerechtshof Israël wijst legerleiding terecht Van onze correspondent Ad Bloemendaal TEL AVIV Het Israëlische Hooggerechtshof heeft het leger gisteren opgedragen ook gasmaskers te geven aan Palestijnen in de bezette gebieden. De uitspraak was geëist door een 22-jarige Palestijnse vrouw uit Bethlehem, Melida Marcus, die het niet verstrekken van gasmaskers in strijd achtte met de Vierde Geneefse Conventie over de bescherming van burgers in bezet gebied in tijd van oorlog. Advocaten van het leger voerden tijdens de zitting aan dat de kans op een aanval op Samaria en Judea (de Westbank) of de Gazastrook vrijwel nihil is en dat Palestijnen de gas maskers zouden kunnen gebruiken ter bescherming tegen traangas van het Israëlische leger. Dat laatste zou het gebruik van scherpe munitie in de hand kunnen werken. Het Hof den, dat Israël in het geval wees het laatste argument zonder Iraakse aanval wraak zal meer van de hand en wilde verder weten waarom Israëlische inwoners van de bezette gebieden wel een masker wordt verstrekt, een vraag waarop het leger geen ander ander antwoord wist te bedenken dan dat daarvoor kennelijk politieke druk was uitgeoefend. De legeradvocaten vertelden de rechters dat er niet meer dan 173.000 gasmaskers voor volwasse nen in de magazijnen beschikbaar zijn voor de 1,5 miljoen Palestijnen in de bezette gebieden. Daarom be paalde het Hof dat die maskers moeten worden verstrekt aan vol wassenen die niet ver van Israëli sche bevolkingscentra wonen, met name Jeruzalem en Tel Aviv. Het le ger dient er verder voor te zorgen dat het zo snel mogelijk in het bezit komt van maskers voor de rest van de Palestijnse bevolking. Die eis stelt de legerleiding voor problemen, want de Israëlische in dustrieën die de maskers fabrice- ren, kunnen nu al niet aan de vraag ten goed gevuld, zij het niet met toe risten. Grimmig ging het eraan toe bij ;en grootscheepse oefening van drie ziekenhuizen in Tel Aviv in het behandelen van slachtoffers van chemische aanval. Enkele stra- Turkije wil meer vliegtuigen VS ANKARA (REUTER) - Turkije heeft de Verenigde Staten om nog eens 48 gevechtsvliegtuigen ge vraagd die moeten helpen bij de be scherming van het Turkse lucht ruim tegen Irak. Dit heeft premier Yildirim Akbulut gisteren voor de televisie verklaard. De VS hebben al 48 gevechtsvliegtuigen op de Amerikaans-Turkse basis Incirlik in het zuiden van Turkije. F-15- straaljagers. De premier wees er op dat zijn re gering tot nu toe aan Washington nog geen toestemming gegeven heeft de basis in het zuiden van zijn land te gebruiken. „We hebben nog geen besluit genomen. Zo nodig kunnen we zo'n besluit nemen door de voorwaarden in ogenschouw te nemen", aldus de eerste-minister. Autobom In de Peruaanse hoofdstad Lima is gisteren voor het gebouw van het ministerie van binnenlandse zaken een autobom ontploft. Daarbij zijn een legerofficier en een politieman om het leven gekomen. Dertig men sen raakten gewond, van wie tien ernstig. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is nog door geen en kele organisatie opgeëist, maar door de wijze waarop deze is ge pleegd, vermoedt de politie dat zij het werk is van de Revolutionaire Beweging Tupac Amaru (MRTA). voldoen. Het importeren van maskers voor volwassenen is mogelijkheid, zij het een dure, maar in het buitenland worden vrijwel geen maskers voor kinderen maakt. Onder de Palestijnse bevolking heerst de angst, voorlopig geba- ten in het centrum van de stad 1 seerd op niet meer dan een vermoe- ren afgezet om ziekenauto's ruim ;en baan te geven. Bij de ingang van het op Ichilov-ziekenhuis zijn meer dan de bevolking in de bezette gebie- honderd douches geplaatst, die die den, bijvoorbeeld door op grote nen voor het ontsmetten van de schaal deportaties uit te voeren, slachtoffers die per ambulance wor- Van verschillende kanten is om be- den aangevoerd, schreming gevraagd. Ondertussen heeft een aantal extreme Palestijn se groepen aangekondigd onder lei ding van Irak terreuracties uit te voeren in het Westen, ter ondersteu ning van Saddam Hussein, een man die pnder de Palestijnse massa's in de bezette gebieden grote populari teit geniet. De Israëlische regering heeft la ten weten dat bij het uitbreken van een oorlog nieuwe regels van kracht zullen zijn bij het in toom houden van de bevolking van de bezette ge bieden. Een van de veranderingen zal zijn dat er sneller zal worden ge schoten. Premier Jitschak Shamir en de ministers Arens (defensie) en Levy (buitenlandse zaken) hebben gister avond overleg gevoerd over de Golfcrisis met de belangrijkste lei- de Arbeiderspartij, Peres, Rabin en Harish. Er gaan stemmen op voor de vorming van een tijdelijk kabinet van nationale eenheid, in verband met de Iraakse dreiging. Meer dan 60.000 mensen verza melden zich gisteren bij de Klaag muur in Jeruzalem om te bidden voor de veiligheid van Israël. In Tel Aviv, volgens Saddam Hussein het eerste Iraakse doelwit in de komen de Golfoorlog, was op het eerste ge zicht weinig te merken van span ning. Onder een blauwe lucht en bij een temperatuur van twintig gra den waren terrassen en winkelstra- ASSEN - Directeur Stanley Rensch van het Surinaamse men- senrechtenbureau Moi Wana '86 schrikt van een knallende brom mer die voorbij rijdt. Nog altijd houdt hij er rekening mee dat er een wapen op hem gericht wordt. Ruim een jaar geleden ontsnapte hij in Paramaribo op het nippertje aan een moordaanslag. Toen de militairen verklaarden dat hij de aanval zelf in scène had gezet, achtte hij de tijd rijp om zijn va derland te verlaten. Rensch vluchtte naar Nederland. Toch wil hij nu zo gauw mogelijk weer terug. Over de staatsgreep aan de vooravond van kerstmis zegt Rensch: "Het zou me niet verba zen als het vroeg of laat tot een mi litair ingrijpen komt van buiten af. Zoals de situatie nu is, zijn we niet in staat om zelf een oplossing te vinden. De relatie tussen Ne derland en Suriname is zo'n bij zondere: wie ons ook helpt, dat zal altijd zijn met Nederlandse in breng". Moi Wana '86 houdt zich bezig met het registreren en publiceren van schendingen van de mensen rechten. Daarnaast wil Rensch zich richten op het mobiliseren van de publieke opinie. "Kun je je voorstellen dat een democratisch gekozen regering opstapt vanwe- ge een telefoontje van de militai ren? Dat kan alleen in een situatie van terreur. Een beproefde me thode. Ze hebben het parlement niet eens naar huis hoeven sturen. Je weet dat je te maken hebt met iemand die gemoord heeft. De mi litairen hebben dat gedaan in de cember '82, in Moi Wana in '86 en vervolgens eind '87. Ze zijn op nieuw bereid om te moorden en er ook toe in staat. Het volk hoef je dat niet telkens opnieuw te ver- Minister Als je praat over mensenrechten, kijkt men meestal naar het aantal lijken op straat, legt de activist uit. Minstens even belangrijk is het leefklimaat. In Suriname is wat dat betreft geen sprake van rechtszekerheid. Nu justitie geen verdachten oproept voor onder zoek naar een moord, nu die ge woon vrij kunnen rondlopen, vindt Rensch de situatie van de mensenrechten in Suriname be slist zeer slecht. "In de nieuw be noemde regering zit e lig lid van Het openbaar ministe rie als minister van justitie. Daar zit hij dan samen met minister R. Christopher van defensie, een mi litair die mogelijk betrokken is bij de moord op de twee lijfwachten van Ronnie Brunswijk in maart '90. Deze lieden kunnen dus ge woon in de regering komen". De dood van de lijfwachten is nooit onderzocht door de Suri naamse justitie. De delegatie van de bosnegers was destijds in Pa ramaribo om met legerleider Bouterse te onderhandelen over vrede. Volgens de militairen zijn zij echter omgekomen omdat zij zich tegen hun aanhouding ver zetten. Dit gebeurde in verband met een cocaine-lading van dui zend kilo die Brunswijk in Moen- go had onderschept. Politieman Mensenrechten-activist Rensch vindt dat dit soort gevallen zeker justitieel onderzoek vereisen. Dat er niemand voor de rechter is ge leid, betekent volgens hem dat het er slecht voorstaat met de rechtszekerheid in Suriname. "Dat geldt ook voor de moord op politie-inspecteur Gooding. Zijn lijk werd in augustus vorig jaar op enkele honderden meters afstand van Bouterse's hoofdkwartier ge vonden. Kort tevoren had de poli tieman een conflict met de mili tairen. Het gerechtelijk onder zoek is stopgezet". Het zou Rensch niet verbazen als er vroeg of laat een militair in grijpen komt van buitenaf om de democratie in Suriname te her stellen. "De militairen hebben terreurgroepen opgericht, ze mis bruiken de Toekayana-indianen, ze hebben hen wapens gegeven. Het vermoeden bestaat dat de mi litairen een belangrijke functie vervullen bij de doorvoer van drugs, er is dus een verbinding met de internationale maffia. Het zou niet realistisch zijn om te ver wachten dat ons volk daar zomaar vanaf komt. We zullen afhanke lijk zijn van solidariteit van bui tenaf. Maar laat ik onmiddellijk hierbij aantekenen dat ik niet op roep tot militaire actie". Nederland heeft dan ook een ei gen verantwoordelijkheid? "Ik weet niet of die rol speciaal moet bestaan in het zenden van mari niers. Maar de ontwikkelingen in Suriname kunnen nauwelijks goed verlopen zonder dat Neder land als vroegere kolonisator hierbij een centrale rol speelt". t grootscheepse oefening gehouden <ils voorbereiding op Sovjet-president wist niets van militair optreden in Litouwen TUNIS/NICOSIA (AFP/AP) - De moord vanochtend in Tunis op Abu lyad, de "tweede man" van de Pale stijnse Bevrijdingsorganisatie PLO heeft PLO-leider Jasser Arafat van zijn oudste en schimmigste strijd makker beroofd. lyad was een van de oprichters van Al Fatah, de grootste fractie binnen de PLO. Hij was een handig politicus die bekend stond om zijn realisme. Al in 1968 erkende hij, als eerste leider binnen de Fatah, de these van de "democratische staat Palestina", waarbinnen zowel de PLO als Israël elkaar wederzijds zouden moeten erkennen. Hij sloot echter een oplossing van het Pales tijns-Israëlische probleem via de weg van onderhandelingen uit zo lang de gewapende strijd de Pale stijnen niet voldoende politiek voordeel opleverde. Abu lyad werd in 1933 onder de naam Salah Khalaf geboren in Jaf fa, in het toenmalige Palestina. Hij afp) vertrok op vijftienjarige leeftijd met zijn ouders naar de Gaza-strook, een dag voordat op 13 mei 1948 de Israë lische staat werd uitgeroepen. In bische legers tijdens de Zesdaagse oorlog door Israel waren verslagen Na de oorlog tussen de Palestij nen en het leger van koning Hus sein in Jordanië in september 1970 werd lyad dat land uitgezet. Jorda nië, Israel en de Verenigde Staten beschuldigden hem ervan aan het hoofd te staan van „Zwarte Septem ber". Deze organisatie vermoordde in 1971 de Jordaanse premier Wasfi al-Tall, en eiste een jaar later de aan slag op elf Israëlische atleten tij dens de Olympische Spelen in Mun- chen op. Ivad heeft telkenmale ont kend dat hij bij de acties van Zwarte September betrokken is geweest. Khalaf, die ook Abu lyad ge noemd werd. behoorde tot de radi cale vleugel van Fatah. Hij had felle kritiek op het Egyptische vredes verdrag met Israel en deed onlangs een oproep aan de Palestijnen om in een oorlog in de Golf mee te vech ten aan de zijde van Irak. Aan de an dere kant moedigde hij de twisten de partijen in Libanon aan de bur geroorlog in dat land te beeindigen. Ook al was hij een vriend en naas te medewerker van Arafat, Abu 1951 aanvaardde lyad een studie lyad was binnen Fatah een radicale de universiteit van Cairo, tegenhanger de PLO-leider. hij kennis maakte met een andere Herhaaldelijk kwam hij in verzet te- Palestijnse balling, Jasser Arafat, gen diens "gematigde" politieke van Pale- plannen en diens autocratisme. WASHINGTON/MOSKOU (GPD/Rtr/AP/DPA/AFP) - Door de gebeurtenissen in Litouwen is het zeer de vraag geworden of de voor volgende maand geplande top tus- Amerikaanse president Bush en Sovjet-leider Gorbatsjov wel doorgaat. Witte Huis-woord voerder Marlin Fitzwater zei dat een beslissing over het doorgaan van de ontmoeting "voorlopig niet zal wor- r den genomen". Maar hij voegde mandanf een groep "arbeiders en intellectue len" de militaire commandant had gevraagd om hen te beschermen. Het leek of de Sovjet-leider refe reerde aan de tegenstanders van de Litouwse onafhankelijkheid, die een Comité van Nationale Redding hebben gevormd dat de macht in Litouwen heeft overgenomen. "De methode van verdediging werd bepaald door de lokale com- verklaarde Gor- daaraan toe dat er "algemene scep- batsjov. "De commandant meldde het Witte Huis over de top de actie bij de ondercommandant van Moskou bestaat. De Amerikanen willen eerst verklaring van de Sovjets ovei schietpartij in Litouwen, die dag zeker veertien mensen het le- o ven kostte. De vraag of Bush al dan medeleven met de gezinnen niet van 11 tot 13 februari naar Mos- slachtoffers toonde hij kou gaat, wordt mede bepaald door Ook gaf hij geen uitleg het antwoord op de vraag of Gor batsjov tevoren het militaire district. Ik hoorde en ervan in de vroege morgen toen ik de wakker werd gemaakt", aldus Gor batsjov, die zei dat niemand precies wist wat er was gebeurd. Enig zijn "zeer improduktief' geweest, zei hij. Het is zeer moeilijk "om ma nieren te vinden een dialoog te voe ren op een moment dat de republiek door dergelijke mensen wordt ge leid". Boris Jeltsin, president van de Russische Federatie, heeft gisteren Regering Argentinië dient ontslag in de Russische soldaten in het Sovjet- wapende strijd in de Palestij; leger opgeroepen geen gehoor te ge- kampen ven aan opdrachten wapens te ge- Hij werd bruiken tegen burgers, een onge- traspionaw kende daad voor een topfunctiona- Arafat later dat jaar voorzitter t'e de Sovjetunie. "Door orders worden van de Palestijnse Bevnj- De twee leidden stijnse studenten vrienden. Na te zijn afgestudeerd in filoso fie, psychologie en pedagogie keer de lyad in 1957 terug naar Gaza, waar hij samen met Arafat politieke cellen oprichtte. Twee jaar later ver huisden zij naar Kuwayt en sticht ten zij een Palestijnse beweging die onafhankelijk was van andere Ara- bische staten, Fatah. De beweging hebben g.steren hun ontslag mge- diend enkele uren nadat de Argen tijnse president, Carlos Menem, een grondige kabinetswijziging aange kondigde. De hervormingen wor den gezien als een poging van Me nem de relaties met de Verenigde Staten, die vorige week door berich- hielp ten over corruptie ernstig verstoord raakten, weer in goede banen te lei den. Menem heeft de ontslagen in overweging genomen. Khalaf wierf soldaten de ge- Jordanië 1967 hoofd va traspionage van Fatah Gorbatsjov: getergd. slachtoffers toogde hij echter niet. de afgevaardigden voorstelde. Zij Ook gaf hij geen uitleg waarom hij zouden Pavlovs benoeming later tot gisteren heeft gewacht met enig overigens goedkeuren. gebeurtenissen op de hoogte aldus Amerikaanse regeringsfunc tionarissen. Volgens Gorbatsjov heeft de mili- De Amerikaanse mensenrechtenor- taire commandant van Vilnius, zelf- El Salvador ganisatie het Juristencomité standig besloten om geweld te ge- de dramatische commentaar. Gorbatsjov zag er getergd uit toen hij voor het parlement het woord nam en voor het eerst gedetailleerd inging op het geweld in Litouwen. Hij stotterde zijn minister r Pavlov als Maar Gorbatsjov kreeg zijn zelf vertrouwen terug toen hij in een an dere toespraak met een vernieti gend sarcasme uitviel tegen de mu sicoloog/president van Litouwen, aarzelde toen hij Vytautas Landsbergis, met wie hij financiën Vladi- eerder op de dag door de telefoon premier aan had gesproken. De besprekingen ten hebben". handen van de duistere reactionaire krachten". Verder waarschuwde hij ervoor dat het militaire optreden in Litou wen slechts de eerste stap was van een "krachtig offensief' tegen de democratie in het land. Hij stelde voor een afzonderlijk Russisch le ger op te richten om de soevereini teit van zijn republiek te bescher men. "Ik ben zo langzamerhand van mening dat, hoewel het zal moeten worden besproken in het Russische parlement, wij ons eigen leger moe- Ex-gijzelaars week in ziekenhuis BRUSSEL (ANP) Het Belgische gezin Houtekins-Kets, dat zaterdag na een jarenlang verblijf als gijzelaars in het Midden-Oosten is vrijgekomen, zal nog acht tot tien dagen in het ziekenhuis blijven. Emmanuel en Godelieve Houtekins-Kets en hun kinderen Laurent en Valerie hebben zondag familieleden ontvangen maar bij dat ene korte be zoek blijft het voorlopig. Alleen telefonisch contact is toegestaan. De ex- gijzelaars worden psychiatrisch bijgestaan. Het gezin keerde zaterdag, via de Egyptische hoofdstad Cairo, terug naar Belgie na de vrijlating van de Palestijn Said Nasser uit de gevangenis in Leuven. mogelijke hervatting van de Ameri kaanse militaire hulp aan El Sal vador. Ook de Salvadoraanse pro cureur-generaal, Ricardo Mendoza, die ervan wordt beschuldigd het on derzoek naar de moord op zes jezuï- ten in november 1989 in El Salvador te belemmeren, werd op de korrel genomen door het LCHR. Guatemala Voor het eerst sinds 1951 is het gro te voetbalstadion van Guatemala- Stad gisteren weer gebruikt voor de overdracht van het presidentsambt van de ene burgerpresident op een andere. De conservatieve zaken man Jorge Serrano, die bij de ver kiezingen van 6 januari de overwin ning behaalde, ontving uit handen van de nieuwe voorzitter van het congres, Catalina Soberanis, de pre sidentiële sjerp. Bangladesh Verkiezingsfunctionarissen heb ben gisteren ex-president Muham mad Ershad deelname aan de voor volgende maand uitgeschreven ver- kiezingen ontzegd, omdat hij de juiste procedure niet zou hebben gevolgd. Volgens een woordvoer der van de verkiezingscommissie had Ershad vanwege een hem opge legd huisarrest voor zijn kandidaat stelling toestemming moeten vra gen van het ministerie van binnen landse zaken. MOSKOU - Na de bloedige actie van het Sovjet-leger in Litouwen wordt gevreesd voor een nieuwe dictatuur in de Sovjetunie. Boven dien bestaat de angst dat de betrek kingen met het Westen zullen be koelen. "Wij staan nu oog in oog met de instelling van een dictatuur", zo verklaarde de historicus en parle mentslid Joeri Afanasjev tijdens een protestdemonstratie voor het Kremlin. "Het leger, de KGB en de partij zijn bezig met de oprichting van een dictatuur met de initiator van perestrojka als dictator", zo ver klaarde Afanasjev, die er aan toe voegde dat ook de censuur terug komt. Het ingrijpen in Litouwen lijkt de aftredende minister van buiten landse zaken Edoeard Sjevardnad- ze gelijk te geven. Hij verklaarde vo rige maand in de Opperste Sovjet dat een dictatuur voor de deur staat. Een radiostation in Letland citeer de de woorden van Sjevardnadze en verklaarde dat de operatie in Litou wen slechts een generale repetitie was voor een militaire staatsgreep in het hele land. De gebeurtenissen zouden Sovjet-president Michail Gorbatsjov - die de afgelopen zes tisering of een terugkeer naar het den twaalf uur nadat Gorbatsjov jaar een middenkoers heeft gevaren autoritaire communistische be- had besloten de Federatieraad, zijn - ertoe kunnen brengen definitief te wind. adviesorgaan voor binnenlandse kiezen tussen een verdere democra- Sovjet-tanks en militairen voer- aangelegenheden, de situatie in Li touwen te laten onderzoeken, een actie uit in Vilnius, waarbij veertien mensen om het leven kwamen. Die gebeurtenissen staan haaks op el kaar. Indien de Federatieraad, die uit de presidenten van de vijftien Sov jet-republieken en uit vertegen woordigers van de autonome gebie den binnen enkele republieken be staat, de militaire inzet veroordeelt, zou Gorbatsjov kunnen worden ge dwongen te kiezen tussen de geko zen regering en het conservative establishment in de Sovjetunie. Gisteren was niet duidelijk wat de Federatieraad zou adviseren en Gorbatsjov heeft zich nog niet over het ingrijpen uitgelaten. De officiële zienswijze op de militai re actie is dat de betogers het vuur op de militairen hebben geopend. Dat is wat minister van binnenland se zaken Boris Pugo gisteren in het parlement verklaarde en ook de centrale televisie en radio brengen een dergelijke versie van de gebeur tenissen in omloop. Boris Jeltsin, president van de Russische Federa tie, noemde die berichten eenzijdig en zei dat geen melding werd ge maakt van mededelingen van Li touwse leiders. Jeltsin heeft het afgelopen week einde ook de uitzendingen en dien sten van het onafhankelijke persbu reau Interfax gered, door de organi satie, die vorige week door het Kremlin aan banden is gelegd, kan toren en studio's aan te bieden van de Russische Federatie. Volgens een westerse diplomaat zouden de spanningen tussen het Westen en de Sovjetunie, die al enigzins waren opgelopen door ver schil van mening over de interpreta tie van het CFE-verdrag voor ver mindering van de conventionele be wapening in Europa, nog verder kunnen stijgen omdat een deel van de Sovjet-militairen bezorgd is over de breuk in de alliantie met Irak. dat na twintig jaar Sovjet-steun nu in eens ook door Moskou het vuur aan de schenen wordt gelegd. Een har de veroordeling van het optreden in Litouwen zou de relaties tussen het Westen en de Sovjetunie, die nog enkele weken geleden zo rooskleu rig leken, nog verder kunnen doen verslechteren.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7