Wat kost 't tegenwoordig om uw administratie bij te houden. schrijfblok HEMADe normaalste zaak van de wereld. 3.75 E Golf voor reders wellicht oorlogsgebied Kamer van koophandel mag einde maken aan 'plof -bv en 'lege' bv REBEL STAAT TERECHT Ijk 1 'd 4 Eis van 12 jaar voor 'wildwest'-overval 100 vel Ir PAGINA 6 BINNENLAND/BUITENLAND DINSDAG 15 JANUARI 1991 DEN HAAG (GPD) Kamers van koophandel krijgen de be voegdheid om vennootschappen waarvan het aannemelijk is dat zij geen activiteiten meer verrichten en geen activa bezitten, te ontbinden. Hiermee moet de handel in lege en verkoopbare ven nootschappen, met name bv's, bemoeilijkt worden. J PORT AU PRINCE Roger Lafontant (tweede van rechts) wordt zwaar bewaakt de rechtszaal van het Hooggerechtshof in de Haïtiaanse hoofd stad Port au Prince binnengeleid. Hij gaf leiding aan de mislukte staas- greep op 6 januari van dit jaar. (foto ad Dit is de strekking van een wets voorstel van de ministers Hirsch Ballin (justitie) en Andriessen (eco nomische zaken). Het zal binnen kort aan het kabinet worden voor gelegd. Tot nu toe moet het ontbin den van een vennootschap door openbaar ministerie en rechterlijke macht worden besloten. In de nieu we opzet vervalt dat. Met het wetsvoorstel willen beide ministers tevens het verschijnsel van 'plof-bv's aan banden leggen. Onder een 'plof-bv' wordt een bv verstaan met grote schuld bij fiscus en bedrijfsvereniging (sociale pre mies) waarvan op een bepaald mo ment het faillissement wordt aange vraagd. De tegoeden van de bv zijn echter elders in veiligheid gebracht. Hoeveel 'plof bv's er zijn valt niet na te gaan. Bij Justitie is alleen be kend voor hoeveel vennootschap pen, nv's en bv's, verklaringen van 'geen bezwaar' zijn afgegeven. Er bestaat geen inzicht in feitelijke ac tiviteiten van de vennootschappen. Ook is niet bekend in hoeverre de vennootschappen bewust schulden maken en bewust crediteuren af houden. Als een 'plof-bv aan het rechts verkeer deelneemt is niet na te gaan of het gaat om een malafide dan wel bonafide bv. De overheid heeft daarvoor geen bevoegdheden. Ook andere instanties hebben dit niet. Pas bij het aanvragen van een fail lissement van een bv kan blijken of het gaat om een 'plof-bv of niet. De oprichting van een bv kost cir ca 10.000 gulden. Bij oprichting moet een bepaald bedrag (30.000 gulden) als aandelenkapitaal wor den gestort. De bv krijgt vervolgens een fiscaal nummer. Er is in ons land een levendige handel in lege bv's. ROTTERDAM (ANP) - Officier van justitie A. Kaptein heeft giste ren voor de Rotterdamse rechtbank twaalf jaar gevangenisstraf geëist tegen de 35-jarige J. L.. Zij acht hem medeplichtig en medeschuldig aan een gewapende overval op het kan toor van de illegale lotto en de daar op volgende 'wildwest' waarbij drie gewonden en één dode vielen. Dat alles gebeurde vorig jaar op 6 okto ber in Rotterdam. De overval zelf op het kantoortje van de lotto verliep zonder bijzon dere incidenten. L. en zijn nog altijd voortvluchtige en onbekende mededader konden zonder noe menswaardige tegenstand 15.000 gulden in twee plastic tasjes stop pen. Zij hadden slechts met hun vuurwapens gedreigd. De ongeveer vijf aanwezige lotto- medewerkers in het kantoortje wa ren gedwongen geweest op de grond te gaan liggen vanwaaraf zij de twee geen strobreed in de weg legden. L. en zijn maat vergrendel den de deur van het kantoortje en wandelden, opgelucht dat alles zo makkelijk was gegaan, kalm naar hun geparkeerde auto terug. De twee hadden echter buiten de waard gerekend. In een kamer naast het kantoortje had de lottobe heerder alles gehoord. Zodra de overvallers de deur achter zich dichttrokken, ontsloot hij de kan toordeur weer en organiseerde de achtervolging samen met drie daar aanwezige zwagers. Zij volgden de overvallers en toen die met hun auto vanaf de parkeer plaats de weg opreden-, ramde de beheerder met zijn eigen auto de vluchtauto. Wat zich vervolgens af speelde wordt door getuigen om schreven als 'wildwest'. L. kon zich daarvan weinig herin neren, zo bleek ter zitting. Hij weet nog dat hij dacht beschoten te wor den maar heeft geen tijd gehad zijn pistool door te laden, laat staan er mee te schieten. Hij voelde zich be dreigd en probeerde uit de auto te komen. Dat is gelukt maar daar is hij zo toegetakeld met een zwaar voorwerp een ijzeren staaf of een honkbalknuppel dat hij met ern stig hersenletsel op straat bleef lig gen. VLISSINGEN (GPD) De Ne derlandse rederijen beraden zich vandaag over een verklaring van de Perzische Golf en eventueel andere wateren in het Midden- Oosten tot oorlogsgebied. Neder landse zeelui mogen, als de rede rijen overstag gaan, een reis naar het Midden-Oosten weigeren. Vrijwilligers hebben recht op een dubbele gage. De Federatie van Werknemersor ganisaties in de Zeevaart (FWZ) vindt dat de rederijen, verenigd in het Sociaal Maritiem Werkgevers Verbond, rijkelijk laat hierover gaan nadenken. De vakbond van zeelieden dringt al sinds de inval van Irak in Kuwayt aan op een be slissing. De FWZ wilde direct de Perzische Golf tot oorlogsgebied la ten verklaren, maar kreeg geen ge hoor bij de werkgevers. Zij stelden zich op het standpunt dat nog geen sprake is van een 'verhoogd risico'. De spanning onder zeelieden is de laatste weken gestegen, met het aflopen van het ultimatum van de Verenigde Naties tegen Irak in zicht. Enkele bemanningsleden weigerden al naar het crisisgebied af te reizen. De Vlissingse scheepswerktuig- kundige F. Molenaar is dat duur ko men te staan. Hij was met verlof en kreeg een plaatsje aan boord van het koopvaardijschip Bakengracht (1599 brt) toegewezen, met bestem ming Perzische Golf. De Vlissinger weigerde en vroeg zijn rederij, Spliethoff in Amsterdam, hem op een ander vaartuig te plaatsen. Spliethoff beschouwde de weige ring als een ontslagneming en be ëindigde het dienstverband met Molenaar. "Wij verplichten nie mand", aldus woordvoerder H. Nietsman van de Amsterdamse re derij. "Iedereen is vrij, maar moet dan wel de consequenties aanvaar den. We kunnen geen schip meer runnen als we zo'n maatregel niet treffen." "Ik heb altijd met plezier bij Spliethoff gewerkt", laat Molenaar weten, "maar dit heeft de rederij verkeerd aangepakt. Mensen moe ten in dit geval een keuze kunnen maken." De Vlissinger heeft op de Perzische Golf gevaren toen Irak en Iran met elkaar in de clinch lagen. Hij schat de huidige situatie veel ernstiger in. „Dit is een wereldom vattende zaak. 't Kan behoorlijk uit de hand lopen." Molenaar zegt ook geweigerd te hebben als hij recht had gehad op een dubbele gage. "t Gaat me niet om het geld. Dat zou erg hypocriet zijn." Hij heeft de FWZ ingescha keld om het ontslag voor de rechter aan te vechten. Hij wil daarmee ech ter niet verdergaan, omdat hij in middels een nieuwe werkgever heeft gevonden. De FWZ heeft nog eenzelfde kwestie in behandeling. De Rotterdamse scheepvaart- en handelsmaatschappij Vertom is een van de weinige Nederlandse rede rijen die de Perzische Golf als oor logsgebied aanmerkt. De Lee Fran ces (1300 brt) van Vertom die op weg is naar een Saudi-Arabische ha ven aan de Perzische Golf, is volle dig met vrijwilligers bemand die een dubbel loon krijgen. Zij doen het voor het geld, is de ervaring van directeur-eigenaar A. Pols van Vertom. De reguliere opvarenden hebben over het algemeen gewei gerd. "Het Zijn vooral de familiele den die hen daartoe overhalen", al dus Pols "Zij vragen zich af: waar om zou je daar naar toegaan? Wij willen als rederij onze ogen niet sluiten voor die gevoeligheden." De directeur van Vertom is zelf poolshoogte gaan nemen op de Lee Frances aan het begin van het Suez- kanaal. Hij was onder de indruk van de veiligheidsmaatregelen die de geallieerden hebben getroffen. "Wij hebben twee Engelse marinemen sen aan boord ter versterking van de uitkijk", vertelde Pols. „Zij zijn ook bewapend om eventuele terro ristische aanvallen af te kunnen slaan. Het schip staat via satelliet verbindingen ook constant in con tact met de geallieerden." De vakbond FWZ eist van alle Ne derlandse rederijen dat zij de Perzi sche Golf, maar nu ook de Golf van Oman, de Rode Zee en het oostelijk deel van de Middellandse Zee tot oorlogsgebied verklaren. Het ooste lijk deel van de Middellandse Zee is opgenomen, omdat, stelt secretaris E. Sarton, Isra"el in de vuurlinie kan komen. Directeur C. B. H. Stal van de Koninklijke Nederlandse Redersvereniging (KNRV) wil niet vooruitlopen op het overleg dat vandaag plaatsvindt. Reorganisatie kost Occidental 2 mld LOS ANGELES (ANP/KRF) - De Amerikaanse oliemaatschappij Oc cidental Petroleum gaat in het ka der van een uitgebreid herstructu reringsprogramma een voorziening treffen van twee miljard dollar ten laste van het resultaat over het vier de kwartaal van 1990. Het program ma is erop gericht de lange-termijn- schulden met 40 procent te vermin deren en de liquiditeit van het con- cerrvte versterken. Dit heeft topman Ray Irani giste ren bekendgemaakt. Het program ma moet verder leiden tot een ver betering van het netto-resultaat van 200 miljoen dollar per jaar en van de cash flow met 600 miljoen dollar per jaar. De kernactiviteiten van Occi dental zullen worden beperkt tot de winning van olie en gas en de che- Pak met 50 insteekhoezen. Voor 2,4 of 23 Cfj ringsband. 12 stuks_ 2.75 50 Stuks De hele week kantoorvoordeel. Ordner A4-breed. In wit, zwart, 1 "l blauw en brique5,- 3 VOOr A JL« Pak met 3 schrijfblokken. 100 vel, kwartoformaat 2.90 3 voor Ringband. 23 Rings, ruitstructuur, 1 in wit en zwart7.75 2 VOOr I Set van 10 tabbladen. Voor 2, 4 of **T 23 ringsband3.75 2 VOOr O*' Pak met zelfklevende kabinet-envelop- /f pen. 50 stuks3.50 100 Stuks De administratie bijwerken, daar hoeft u niet meer zo tegen op te zien. Want de Hema helpt graag een handje mee. Door deze week een aantal artikelen uit onze ruime collectie kantoorartikelen nog eens extra af te prijzen. Waardoor u meteen al flink op uw administratie kunt besparen. Dat werkt wel zo prettig. Perforator. In wit en zwart.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 6