Beurzen bereiden rampenplan voor Jongste landbouwplan EG wacht scepsis en verzet Wie neemt wie over? Ontslagen in reiswereld Zonder Pliilips toch bloeiende chipsindustrie FNV wil over licht praten ONS GOEIE GELD DINSDAG 15 JANUARI 1991 Dollarhandel vrijwel stil, goud vluchthaven AMSTERDAM (ANP/KRF/DPA/Rtr/AP) De beurzen in New York en Londen zijn al druk bezig met oorlogsvoorbereidingen. Op Wall Street wordt daarbij teruggegrepen op maatregelen die van kracht werden na de beurskrach van oktober 1987. Die voorzien in tij delijke opschorting van de handel bij grote dalingen van de Dow Jones-index om de beurs tot rust te brengen. TAIPEI (Rtr) Taiwan, na Japan houder van grootste deviezenreser- ves in de wereld, heeft de afgelopen weken ongeveer 35 miljard dollar overgeheveld van banken in de Ver enigde Staten naar instellingen in Japan, Europa en Australië. Taiwan vreest dat het geld met het oog op een mogelijk door de Golfcrisis ver scherpte economische recessie in de VS daar niet meer veilig is. "De overheveling van de devie zen vindt hoofdzakelijk plaats om ons te beschermen. Ons geld loopt meer risico in de VS", aldus een ho ge bankfunctionaris in Taipei. Tai wan beschikt over een deviezenre serve van ongeveer 73 miljard dol lar, waarmee het land Japan naar de kroon steekt (73,3 miljard dollar). Taiwan haalt 35 miljard weg van banken VS Het leeuwedeel van de Taiwanese reserves, 60 miljard dollar, luidt in buitenlandse valuta, vooral dollars. De overige ruim 10 miljard is in ef fecten gestoken. Ongeveer 20 mil jard dollar is nu ondergebracht bij de centrale banken in de VS. 15 mil jard is overgeheveld naar Europa, Japan en Australië. Ook bij een aan tal buitenlandse vestigingen van Taiwanese banken zelf is geld on dergebracht. "De Amerikaanse economie is er veel slechter aan toe dan u kunt be grijpen en een oorlog (in de Golf) zal de recessie verscherpen", verklaar de de president van de centrale bank in Taiwan, Sampel Shieh, eind vorige week. De in de VS onderge brachte deviezen van Taiwan zijn niet verzekerd door de centrale- bankautoriteiten (de 'Fed'), hoewel er tussen de centrale-bankautoritei- ten in de VS en landen met grote de viezenreserves in de VS wel stil zwijgende afspraken bestaan, aldus bankfunctionarissen. De financiële markten zijn volledig in de greep van Golfcrisis. De han del in dollars was uitermate stil aan de vooravond van het aflopen van het VN-ultimatum aan Irak. De han delaren waren onzeker. Ze durven geen dollarposities in te nemen van wege de uiterst onzekere situatie in het Golfgebied. Aan de andere kant ten in Tokyo waren gesloten wil niemand zonder dollars zitten band met een nationale feestdag omdat de koers ervan omhoog kan Japan. Een dag voor het aflopen schieten als er oorlog uitbreekt. De dollar is vanochtend de han del op de wisselmarkten in Europa begonnen met een iets lagere koers. In Amsterdam noteerde de munteenheid omstreeks 11.00 uur 1,7395 gulden na een slotkoers van 1,7400 gisteren. De financiële mark- Shell en Esso houden aan gas 2,35 miljard over DEN HAAG (GPD) De oliemaat schappijen Shell en Esso hebben over de periode 1980-1989 ruim 2,35 miljard gulden meer aan gasverko- pen verdiend dan men in ons land heeft geïnvesteerd. Shell en Esso hebben daarmee meer overgehou den aan een in 1980 met de toenma lige minister van economische za ken, Van Aardenne gemaakte af spraak over behoud van gaswinsten in ruil voor investeringen dan voor zien. In 1980 werd verwacht dat de oliemaatschappijen zo'n 1,4 miljard gulden aan de overeenkomst, die bekend staat als gentlemen's agree ment, zouden overhouden. Volgens opgaven van de olie maatschappijen hebben zij over de periode 1980-1989 voor totaal 25 mil jard gulden in ons land geïnves teerd. Van dat bedrag nam Shell 14 miljard gulden voor zijn rekening. Aangezien de oliemaatschappijen over het geïnvesteerde bedrag 2,35 miljard gulden aan investerings steun (wir) van de overheid ontvin gen, werd netto ruim 22,6 miljard gulden geïnvesteerd. Dat terwijl de behaalde gaswinsten over de perio de 1980-1989 op 25 miljard gulden zijn uitgekomen. Shell en Esso hebben minister Andriessen (economische zaken) la ten weten dat zij nog onder het gent lemen's agreement vallende inves teringsprogramma's hebben lopen. Het gaat dan om investeringsbeslui- ten die binnen de concern's al zijn genomen maar nog niet tot uitvoe ring zijn gekomen. Zij belopen een bedrag van ruim 4 miljard gulden. Minister Andriessen heeft direct na zijn aantreden laten weten af te willen van het gentlemen's agree ment met Shell en Esso. Afgelopen week liet hij dat besluit ook formeel in een brief aan de Kamer weten. Volgens de bewindsman zullen bei de oliemaatschappijen toch wel in ons land blijven investeren. Een strikte afspraak daarover, in ruil voor behoud van gaswinsten, acht Andriessen in strijd met EG-regels. VN-ultimatium aan Irak gingen de goudprijs en olieprijzen flink om hoog bij gebrek aan uitzicht op een vreedzame oplossing van het con flict. Het goud bleek een vluchtha ven voor beleggers. Op de markt in Zürich werd een slotprijs vastge steld van 398,20 dollar per (31,1 gram). Dat w meer dan de slotprij: lar van eind vorige week. waa: Op de Europese effectenbeurzen niet sloten de aandelenkoersen gisteren sen. fors lager. De verliezen waren grootst op de effectenbeurs Frankfurt, die het meest betrokken Europ. bij de situatie in de Sovjetunie. procent tot 2.080,8 en de CBS-stem- mingsindex in Amsterdam verloor 2,8 procent. De verliezen waren me de toe te schrijven aan een flink la gere opening op Wall Street. Op de effectenbeurs in Parijs sloot de CAC-40 index 3,6 procent lager. Het beursbestuur in f'rankturt liet gisteren weten geen nieuwe maatregelen te overwegen om be leggers te beschermen in het geval van oorlog. Het bestaande instru mentarium is toereikend, zo ver klaarde woordvoerder Rüdiger von Rosen. Hij zei dat de handel op elk moment kan worden stopgezet, maar vond in het algemeen dat de beurs open moet blijven. "Beleg gers moeten ook bij dalende koer- ounce sen de gelegenheid krijgen hun bijna dollar stukken van de hand te doen. De 391,50 dol- beurs mag geen muizeval worden, waar men wel binnenkomt, maar uitkomt", aldus von Ro- De Newyorkse effectenbeurs heeft gisteren evenals de beurzen in het teken gestaan van oorlog in de Perzische De DAX-index kelderde daar met Golf. De koersverliezen 54,46 punten tot 1327,80, een verlies eindelijk echter geringer dank zij aandelen met 25,3 punten ofwel 1,2 de met 17,57 punten tot 2483,92. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het Landbouwschap in Den Haag toont zich vooralsnog niet al te bezorgd over de plannen van EG-commissa- ris om het landbouwbeleid te her voor de melkquota voor de hele EG Volgende week maandag en dins- te verlagen met 4,5 procent. Ook dag zullen de Europese landbouw- hier geldt echter dat de kleine be- ministers informeel in Brussel bij- drijven worden ontzien. Nu nog een komen. Ongetwijfeld zullen ze stijgt de melkproduktie in Europa daar landbouwcommissaris MacS- Het zijn allemaal nog jaarlijks met 2,5 procent. Om toch harry vragen wat er waar is van zijn ideeën. We verwachten dat noch de Europese Commissie, noch de raad houders met meer dan 200.000 kilo aangekondigd het voortouw in het quotum tien procent inleveren. Be drijven met een kleiner quotum hoeven niets in te leveren. Onge veer de helft bedrijven heeft landbouwministers instemmen", aldus een woordvoer ster gisteren. harry kleine en middelgrote ter is dan 200.000 kilogram, boeren te steunen ten koste te boeren. Daarvoor zouden de Ne- veehouderij die een geweldige derlandse melkquota met ongeveer portpositie heeft opgebouwd, 10 procent moeten worden inge- verzet tegen de plannen te zullen nemen. Bij voorbaat wordt hij daar- w bij gesteund door Denemarken en de Nederlandse Groot-Brittannie. Bukman kan dan quotum dat gro- meteen warm lopen voor het voor zitterschap van de Europese Land en functie die hem van- half jaar lang is toebe- Dit betekent dat de Nederlandse bouwraad, af 1 juli deeld. klap zal worden gehalveerd. MacSharry zal in Brussel duide- krompen. De graanprijzen zouden Maar pm nu de kleine boeren de lijk worden gemaakt dat hij het met gemiddeld 50 procent omlaag hand boven het hoofd te houden en maar uit zijn hoofd moet laten even- moeten. MacSharry wil daarnaast de grote het gelag te laten betalen tuele ingrijpende plannen op papier voorstel aan de landbouwminis- iensdagmorgen daarop zal de Tweede Kamer met Bukman over de zaak debatteren. DEN HAAG (ANP) In de reiswereld zijn de eerste ontslagen als volg van de Golfcrisis gevallen. Door de sterk verminderde belangstel ling voor reizen naar bijvoorbeeld Israël heeft het bedrijf Isropa Reizen in Zaandam zes van zijn zestien werknemers ontslag aangezegd. Bij de reisorganisator K-Tours in Amsterdam is het aantal personeelsleden van twaalf teruggebracht tot zes. Dit bevestigden woordvoerders de bedrijven gisteren Het winterseizoen is voor Isropa als verloren te beschouwen, aldus een woordvoerder. Het bedrijf is gespecialiseerd in reizen naar Israel. "Begrijpelijkerwijs ligt de zaak zo goed als stil", aldus de zegsman. K-Tours organiseert reizen naar het gehele Midden-Oosten en het Verre Oosten. Een woordvoerder verwacht dat de interesse voor reizen naar Egypte vermoedelijk weer snel aantrekt omdat "de mensen ook wel in de gaten krijgen dat dit land ver verwijderd is van Irak." Volgens de Vereniging van Reisorganisatoren ANVR ondervinden -ook andere reisorganisatoren hinder van de dalende boekingen voor het Midden-Oosten, maar omdat ze zich niet alleen richten op die lan den leidt het niet direct tot grote problemen. Steeds meer luchtvaartmaatschappijen op Schiphol vluchten die het Midden-Oosten als eindbestemming hebben of die een tussenstop i het gebied moeten maken. Nadat al eerder de KLM en Singapore Airli nes besloten hun vliegprogramma's ingrijpend te wijzigen, annuleerde gisteren de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda drie haar zes wekelijkse vluchten van en naar Schiphol. Vlgk na het uitbreken van de crisis beëindigden al drie maatschap pijen hun luchtverbinding met Schiphol, Iraqi Airways, Kuwait Air ways en Yemenia. Vanwege het conflict in de Golf en de geringe animo bij Nederlandse toeristen om naar het Midden-Oosten op vakantie te gaan maakte vrij spoedig daarna chartermaatschappij Transavia ken baar niet meer naar Egypte en Israël te vliegen. Afrika armer NAIROBI (AP) Het noodlijdende Afrika heeft „speciale en onmiddel lijke" hulp nodig om de gevolgen van de huidige Golfcrisis te verlich ten. Het hoofd van de Economische Commissie Afrika van de Verenig de Naties, Adebayo Adedeji, heeft dit gisteren gezegd op het hoofd kantoor van de VN-commissie in de Ethiopische hoofdstad Addis Abe ba. Volgens Adedeji was 1990 voor Afrika het twaalfde achtereenvol gende jaar van verdergaande verar ming. Nog afgezien van de huidige hogere olieprijzen, zijn de vooruit zichten voor economische groei in 1991 'somber' als gevolg van de wankele wereldeconomie, aldus Adedeji. Nedlloyd onder vuur van grote aandeelhouder LUXEMBURG (ANP) - De Luxemburgse investeringsmaat schappij Marine Investments heeft gisteren laten weten over 18 procent van het uitstaande aandelenkapi taal van de Nedlloyd-groep te be schikken en de aan haar gerelateer de vennootschap Det Norske 01- jeselskap over nog eens 5 procent. Marine zegt een herstructure ringsplan voor Nedlloyd te hebben ontwikkeld, dat is bestudeerd door andere grote aandeelhouders die sa men 22 procent van het geplaatste aandelenkapitaal vertegenwoordi gen. Deze aandeelhouders hebben hun volledige steun aan het plan be tuigd, aldus Marine Investments. De raad van bestuur en de raad van commissarissen van Nedlloyd zijn intussen voor een gesprek uit genodigd om te bezien hoe de nood zakelijke herstructurering kan wor den doorgevoerd. Het plan beoogt onder meer de activiteiten van Ned lloyd te concentreren op de twee kernactiviteiten lijnschepen en transport over land, Nedlloyd een Nederlands bedrijf met een note ring aan de Amsterdamse effecten beurs te laten blijven en de onder neming financieel gezond te ma ken. De bekendmaking komt op een moment dat het stevig rommelt bin nen het rederij-, vervoers- en op slagconcern. Directeur Oostinjen van Nedlloyd Lijnen ruimt per 1 fe bruari het veld. Verder komen er steeds meer geluiden dat de inge zette reorganisatie binnen het con cern geen vruchten afwerpt en het bedrijf diep in de rode cijfers is ge raakt. Het is niet de eerste keer dat Nedlloyd de Luxemburgse investe ringsmaatschappij op haar weg te gen komt. Begin 1988 werd een bui tengewone aandeelhoudersverga dering van Nedlloyd gehouden om dat de Noorse reder Torstein Hagen probeerde de gang van zaken bin nen het concern naar zijn hand te zetten. Zijn Noorse investenngs- groep Plimpton Corporation bleek verbonden te zijn met de in Luxem burg gevestigde groep Marine In vestments. ook de interventieprijzen ter, melkpoeder en vlees verlagen. De maatregelen treffen uitsluitend de grote boeren in de EG. De kleine re worden ontzien of gesubsidieerd. Voor de zuivel stelt MacSharry gaat iedereen te ver. De Nederland- te formuleren tot se boeren hebben zich altijd aan de de Europese Com Brusselse regels gehouden en heb ben daardoor een sterke positie op ters. De dé wereldmarkt weten te NEDLLOYD Drs. R.B. Lenter- man legt met ingang van 1 fabruari zijn functie als lid van de raad van bestuur van Nedlloyd neer. Lenter- man was de financiële man binnen de Nedlloyd-directie en tevens be last met het aandachtsgebied Transport en Distributie. Wet minderheden Minister De Vries (sociale zaken) ziet af van een wet die de kansen van minderheden op werk moet be vorderen. Verder ziet het kabinet af van gebruikmaking van de praktijk om het verlenen van subsidies, ver gunningen of opdrachten af te laten hangen van de moeite die bedrijven doen om mensen uit achterstands groepen aan de slag te helpen. Walesa vraagt De pas gekozen Poolse president Lech Walesa heeft de zeven grootste industrielanden (G-7) gevraagd de Poolse schulden, die tijdens het communistische bewind torenhoog zijn opgelopen, te verminderen. Volgens schattingen beloopt de Poolse buitenlandse schuld 46,1 miljard dollar. Kredietwaardig Deutsche Bank, de grootste bank van Duitsland en één van de groot ste crediteuren van Moskou, gaat geld opzij zetten voor mogelijke verliezen op leningen die zij aan de Sovjetunie heeft verstrekt. Daar mee zet de bank vraagtekens bij de kredietwaardigheid van de Sovjetu nie, die tot voor kort in de financiële wereld nog in hoog aanzien stond. Olieproduktie De olieproduktie van de OPEC (Or ganisatie van Olie Exporterende Landen) is in december ten opzich te van de maand ervoor toegeno men met 230.000 tot gemiddeld 23,86 miljoen vaten (van 159 liter) per dag. Het dagelijkse gemiddelde is sinds 1980 niet zo groot geweest, aldus het blad Middle East Econo mie Survey (MEES). Adviesprijzen De Novok, de organisatie van zelf standige gas-, olie- en kolenhande laren 'heeft gisteren besloten om weer adviesprijzen bekend te ma ken voor autobrandstoffen. Vorige week besloot de NOVOK, waarbij de vrije pomphouders zijn aange sloten, om in verband met de sterk schommelende produktnoteringen, de prijzen te bevriezen op het ni veau van eind vorig jaar. Handel en bedrijfsleven ontwik kelen zich in steeds sneller tempo van kleine tot middelgrote en van middelgrote tot grote onderne mingen. En de grote ondernemin gen streven vaak een internatio nale status na. Ondernemingen, die onvol doende dynamisch zijn om deze ontwikkelingen te volgen, zijn de grote verliezers in de afvalrace, waarin reeksen fusies en-bedrijfs overnames te zien zijn. Deze tendens valt overal in West-Europa waar te nemen en is zelfs zo sterk, dat de Financial Ti mes in zijn jaarlijkse overzicht van de 500 grootste ondernemin gen van Europa nadrukkelijk waarschuwt dat verschuivingen in de lijst vaak te danken zijn aan bedrijfsovernames en dergelijke. Een typisch voorbeeld van een dergelijke 'verschuiving' geeft Smithkline Beecham, ontstaan door een fusie van Beecham en Smithkline Boekman in juli 1989. Het nieuwe concern neemt thans een 23ste plaats op de lijst in na daar vorige jaren nog geheel niet op te zijn verschenen. De Financi al Times baseert zijn lijst op de ge publiceerde cijfers per 30 juni 1990 en 1989, Bij de eerste 125 van deze gro ten zijn nogal wat Nederlandse ondernemingen zijn. Zoals te doen gebruikelijk staat de Ko ninklijke Shell Groep onveran derd op de eerste plaats. De Uni lever is staat nu op de zesde plaats, vorig jaar op de vierde. Deze twee giganten zijn echter in feite Nederlands-Engelse con- Nationale Nederlanden is ge stegen van de 84ste plaats naar de 74ste plaats, terwijl Rodamco van de 85-ste naar de 77ste plaats ging. Vergeet echter niet, dat de ellende bij dit beleggingsfonds iri onroerend goed pas in de tweede helft van het jaar ontstond. Philips daalde van de 65ste naar de 80ste plaats. Bij de num mers 126 tot en met 250 zien we .weer verschillende Nederlanders, onder meer Elsevier (156), Akzo (169), Aegon (171), NMB Post bank Groep (195), ABN Bank (199). Amro Bank (222). Heineken (228) en DSM (234). De combina tie ABN-Amro zal nu wel naar de eerste 125 gaan, maar waar Amev (256)-AG Groep (240) zal uitko men staat nog in de sterren ge schreven. Verdwenen De grootste winststijger van Ne derland was in genoemde twaalf maanden Fokker en de grootste daler KLM. Andere Nederlandse ondernemingen komen op dit lijstje niet voor. Op de lijst van 500 neemt Fokker overigens een zeer bescheiden 492-ste plaats in. Bo vendien zijn nogal wat Nederlan ders uit de top-500 verdwenen: Hunter Douglas, Volmac Softwa re, DAF, Koninklijke Nedlloyd, VNU, Wessanen. De enige Neder landse nieuweling is Fokker. Te verwachten is, dat de lijst over een jaar opnieuw een ingrij pend ander beeld zal vertonen. Ik noemde al de ABN Amro Holding en de Amev-AG Groep. Waarheen koerst een eventuele Nationale Nederland-NMB Postbank Groep? En wat gaat gebeuren in dien het onverwacht toch nog een Akzo-DSM fusie komt? Nu de kleinere bedrijven, die beslist niet tot de top-500 beho ren. Hoeveel bedrijfjes zullen bij voorbeeld nog worden opgeslokt door de gezonde en innovatieve CSM groep? De dropfabriek Kie ne, die na de verhuizing uit Am sterdam van een sterk ogende on derneming is gaan kwakkelen en steun gezocht heeft bij een ander bedrijf in de branche? Wie zullen de bedrijven opko pen, die Philips van plan is af te stoten? Gaan die naar de grote groep Nederlandse high tech-on- dernemingen? Een andere vraag is wat Buhrmann-Tetterode gaat doen met het grote belang in de niet over te nemen kantoorinrich ter Ahrend. Een merkwaardige toestand is verder, dat een Rotter damse Ford-dealer (AIR) een be lang van 25 procent heeft verwor ven in de Opel-dealer Riva. Eén van de laatste nieuwtjes is dat het uitzendbureau Content het oplei dingsinstituut Schoevers heeft overgenomen. Het aantal fusies en overnames in de supermarkt- en overige de tailhandelssfeer is gewoonweg niet bij te benen. Er zijn winkel straten te vinden waar bijvoor beeld de winkels van Vendex In ternational zich aaneenrijgen. Daarbij genomen de supermark ten van Ahold (Albert Heijn), de winkels van Blokker en de supers en andere winkelvor^nen van De Boer Winkelbedrijven alsmede van Goudsmit met Termeulen, Jamin, Society Shop en Sweethe art Candy Shops. De grootste de- tailhandelsgroep is thans onte genzeggelijk KBB met De Bijen korf, Hema, Retailnet (Familux, Novy, Intertoys, Amici, Free Kids, Prénatal, Lampenier, Rost- licht, Decorette, Bruna, Boekelier en Meneer Koos), Praxis en M&S Mode. Ten slotte is er ook nog Ma cintosh met winkelvormen als Wim van der Meulen is sinds jaar en dag werkzaam als free lance columnist op het gebied van financiën en economie voor verschillende dag- en weekbla den. Zo schrijft Van der Meulen voor Vrij Nederland bijna 25 jaar de rubriek 'Op het Dam rak'. Bovendien schrijft hij ru brieken voor het weekblad 'De Financiële Koerier' en regel matig bijdragen aan het Nieuwsblad Transport. Superconfex, Halfords, Kwan tum Hallen en Piet Klerkx meu belzaken. Grote opkoper Eén van de allergrootste opko pers van Nederlandse onderne mingen is drs. Joep van den Nieu- wenhuizen, die geparenteerd is aan de familie Van der Valk van de hotels, cafés en restaurants en die er via Begemann steeds op nieuw in slaagt stroef draaiende metaalwarenfabrieken en con structiewerkplaatsen nieuw le ven in te blazen. Zoals u weet stemt de gang van zaken op de Amsterdamse effec tenbeurs op het ogenblik niet ge lukkig. Daardoor slaan steeds meer effectenhandelaren de han den ineen. Vermoedelijk zijn die besluiten tot vergaande samen werking ook ingegeven door angst voor de verwoede concur rentie die in 1992 zal ontstaan. Wie de studies en beschouwingen over de effectenhandel zorgvul dig leest komt al snel tot de con clusie dat de gevaren en risico's voor deze traditionele Amster damse dienstverlening ten be hoeve van beleggers en speculan ten niet onderschat mogen wor den. Een grote vraag is natuurlijk' wat er over enkele jaren zal zijn overgebleven van branches als high tech hardware en software alsmede de grote verscheiden heid aan aannemersbedrijven. En ten slotte. Ik heb hiervoor alleen geschreven over officieel genoteerde fondsen. Wat er zal overblijven van de horde klein tjes, die zijn genoteerd op de offi ciële parallelmarkt. De eerste aanwijzingen voor een grote op ruiming zijn er al. ZOETERMEER (ANP) - De gevol gen van de terugtrekking van Phi lips uit een deel van de chipstechno logie zijn niet al te ernstig: Europa zal een levensvatbare chipsindus trie behouden. Ook het universitai re onderwijs en onderzoek zullen er niet al te veel hinder van ondervin den. Dit staat in het rapport dat de Britse deskundigen B. Oakley, I. Mackintosh en R. Morland gisteren aan minister Ritzen van onderwijs en wetenschappen en zijn ambtge noot Andriessen van economische zaken hebben aangeboden. In hun onderzoek, dat werd ver richt in opdracht van beide be windslieden, stelt het drietal dat er tijdelijk misschien enkele afgestu deerden minder nodig zijn. Maar Europa beschikt nog steeds over een levensvatbare halfgeleider-in dustrie, waarvoor onderzoek op dit terrein hard nodig is. Dit onderzoek vormt de basis voor het behoud en de verbetering van de Europese concurrentiepositie. Als Nederland nog een rol wil blij ven spelen in deze technologie, zal het met andere landen moeten gaan samenwerken en zich meer moeten gaan specialiseren, zo menen Oakley, Mackintosh en Morland. Vanwege de hoge kosten zijn de fa ciliteiten op de technische universi teiten in Delft, Eindhoven en Twen te alleen op Europese schaal levens- vastbaar. De Britse experts zien daarom het nut van vervangings investeringen in Nederland niet in. De Nederlandse regering moet met andere regeringen gaan praten over de oprichting van een interna tionale faciliteit. Het meest voor de hand liggende instituut voor sa menwerking op het gebied van mi cro-elektronisch onderzoek is vol gens hen het IMEC (Internuniversi- tair Micro Elektronica Centrum) in Leuven (België). Oakley, Mackintosh en Morland beoordelen het onderzoek aan de technische universiteiten over het algemeen als goed. Ze vinden wel dat de Nederlandse onderzoekers actiever moeten deelnemen in Eu- ropchip. Dit is een samenwerkings project binnen het onderzoekpro gramma Esprit van de Europese Gemeenschap. Nederland beschikt volgens de Britse onderzoekers over een groot aantal hoog opgeleide elektrotech nici, waaraan de micro-elektroni sche industrie behoefte heeft. Zij bevelen de regering aan verder steun te verlenen aan het succesvol le ICO-programma. Dit is een plan voor de opleiding van ontwerpers van integrale circuits. Deze stimule ringsmaatregel moet ook uitgebreid worden tot de middelbare techni sche scholen. EINDHOVEN (ANP) Volgens de Industriebond FNV heeft de bedrijfs leiding van de Philips Lichtgroep in Eindhoven tot nu geweigerd inhoude lijk in te gaan op een voorgestelde reorganisatie. Daarom wil de bond nu met de hoofddirectie van de Nederlandse Philips Bedrijven praten. Bestuurder J. Cuperus van de Industriebond FNV heeft dit gisteren aan Philips laten weten. In afwachting van dat overleg moet de bedrijfsleiding onder andere afzien van het aanzeggen van ontslagen, aldus Cuperus. Philips wil bij de Lichtgroep in Eindhoven 650 van de 1650 arbeidsplaat sen schrappen. Bovendien worden als het aan Philips ligt, nog eens 115 ba nen overgeplaatst naar andere vestigen van de Lichtgroep. Volgens Cuperus heeft directeur W. Spoelstra van de Lichtgroep in Eindhoven tot nu toe onvoldoende informatie vertrekt. Zo heeft Philips nog niet duidelijk kunnen maken dat de reorganisatie uiteindelijk zal lei den tot een versterking van dit bedrijfsonderdeel, aldus Cuperus: Gisteravond meldde Philips de Industriebond FNV en de Unie BLHP te zullen uitnodigen voor een extra overleg vanochtend. Resultaten daarvan zijn nog niet bekend. De Unie BLHP heeft inmiddels ook aangedrongen op overleg met de hoofddirectie van de Nederlandse Philips Bedrijven en het opschorten van de ontslagaanzeggingen. De woordvoerder van Philips wilde niet zeg gen of de aangekondigde ontslagaanzeggingen van de baan zijn. door Wim van der Meulen

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5