Hulp aan SU voorlopig voortgezet Sociale advocaat pakt laatste strohalm Ambtenaren kwaad over 'greep uit kas van ABP' 'Rolverdeling ten einde' Beek: wellicht milieuoverlast Shell-concern Golfcrisis via een 06-nummer Chauffeurs vervolgd voor ongeluk op A16 Kabinet wil olieverbruik bij Golfoorlog beperken Aruba hamstert massaal aan vooravond Golfcrisis Opnieuw hoge straffen geëist in IJmuidense cocaïne-zaak DINSDAG 15 JANUARI 1991 DEN HAAG (GPD) De financiële hulp aan de Sovjetunie hoeft voorlopig niet te worden stopgezet. Maar de geld kraan zal wel dichtgedraaid moeten worden als het in ande re Baltische staten tot een herhaling komt van het geweld dadig optreden van het Rode Leger in Litouwen. Dat zeg gen woordvoerders van de regeringspartijen CDA en PvdA. De Tweede Kamer voert vanavond overleg met minister Van den Broek (buitenlandse zaken) over de recente ontwikkelingen in Litou wen. De VVD-fractie zal er daarbij op aandringen dat technische en wetenschappelijke hulp aan de Sovjetunie wel moet worden ge staakt, tot opheldering is gekomen over de gebeurtenissen in Vilnius. De EG-ministers van buitenland se zaken besloten gisteren de hulp aan de Sovjetunie voorlopig te handhaven. De EG keurt het ge bruik van geweld in Litouwen door het Rode Leger af, eist stopzetting van de militaire interventie en een terugkeer naar de dialoog. Maar als aan die voorwaarden niet wordt vol daan, komt de samenwerking tus sen de EG en de Sovjetunie ernstig in gevaar. PvdA-woord voerder Van Traa onderschrijft die voorzichtige EG- opstelling, en noemt haar 'logisch'. "Het is niet acceptabel wat er is ge beurd. Als het Litouwse parlement wordt opgerold, wordt de politieke verhouding met de SU wel heel an ders". Van Traa zegt dat de gebeur- DEN HAAG (ANP/GPD) - De slagstelsel te financieren. Ambtena- FN V-ambtenarenbond AbvaKabo laat een advocatenkantoor onder zoeken of via de rechter kan worden wordt niet voorkomen dat het kabinet zo'n tien af te stappen overheid betalen elk jaar het bedrag dat nodig is, een vermogen opgebouwd. Door i kapitaalopbouw, renpensioenfonds ABP. Op dit moment is het kabinet be zig met de tussenbalans, de discus sie over de mogelijkheden om vanaf ger werkgeversdeel volgend jaar 17 miljard gulden te gaan bezuinigen. Daarbij staat on- de pensioenregeling een premie voor ouderdoms-, beidsongeschiktheids- en nabe staandenpensioenen en voor de vut. i vermogen dat is opgebouwd. Het kabinet overweegt nu de wa n vut voor ambtenaren via een oir RIJSWIJK (ANP) - De traditionele roltyperingen van huisvrouw, stu derende en werkende voldoen niet meer. Mensen vervullen deze bezig heden steeds meer naast elkaar. Dat stelt het Sociaal en Cultureel Plan bureau in het rapport Tijd komt met het huishouden tegen 36 de jaren. Vooral met een hoge opleiding hebben het druk. Zij besteden zo'n 50 uur per week aan huishoudelijk werk en be taalde arbeid. Ook volgen zij meer cursussen dan andere bevolkings groepen, gaan zij vaker uit en reizen zij meer. Over het algemeen wonen zij in de grote stad en verdienen per huishouden 3000 tot 4000 gulden netto per maand. Doordat vrouwen meer tijd aan Vondeling Naar nu pas blijkt is vorige week donderdag in Aalsmeer een vonde ling aangetroffen, die waarschijn lijk twee uur in de kou had gelegen. Het kind werd met sterke onder- koelingsverschijnselen in een zie kenhuis opgenomen. Volgens Justi tie gaat het niet goed met de baby. Vandaag of morgen wordt via de tv een oproep gedaan om achter de in- dentiteit van de vondeling te ko- Cpmputerfoutje Ongeveer 6.000 uitkeringsgerech tigden hebben vorige week-ten on rechte een brief in de bus gekregen waarin werd vermeld dat hun uitke ring op 0.00 uitkwam. "Een com puterfoutje", aldus een woordvoer ster van de bedrijfsvereniging voor de gezondheid, geestelijke en maat schappelijke belangen in Zeits. De uitkeringen worden volgens haar gewoon uitbetaald. Tandarts De tandarts wordt binnenkort 6,6 procent duurder voor particulier verzekerden. Voor ziekenfondspa- tienten wordt ook een tariefsverho ging overwogen, maar daarover is nog geen akkoord tussen de tand artsorganisatie NMT en de zieken fondsen. BEEK (ANP) - Op grond van een anonieme brief van vroegere mede werkers van twee bedrijven die sinds vorig jaar tot het Shell-con- cern behoren, heeft de gemeente Beek (L) besloten een uitgebreid milieu-onderzoek in te stellen. In normale situaties, aldus burge meester Van Goethem, moet een anonieme brief meteen in de prul lenbak. Maar in dit geval zou vol gens hem sprake kunnen zijn van een "signaalfunctie". Onlangs nog is bij de betrokken bedrijven, Stabil Oil en Rust Con trol International, een onderzoek naar lozingen van gevaarlijke stof fen ingesteld. Volgens Van Goe them is daarbij alleen een oliefilm pje in het grondwater aangetroffen. Van een 'calamiteit' zou geen spra ke zijn. In de anonieme brief wor den de bedrijven echter beschul- digd van grootschalige lozingen van zwaar giftige, gedeeltelijk kanker verwekkende stoffen. Verder zou den ze milieuwetten hebben over treden en zwartwerkers in dienst hebben. Burgemeester Van Goethem vindt dat Stabil Oil en Rust Control gedurende het onderzoek gedoogd kunnen worden. Hij wijst erop dat de bedrijven een hinderwetvergun ning uit 1984 hebben. Omdat ze wil len uitbreiden is wel c vergunning noodzakelijk. De ge meente heeft die al verleend, maar de Raad van State wees die af op grond van formele fouten. In ver band hiermee is inmiddels een nieuwe hinderwetvergunning aan gevraagd, waarover nog geen be sluit is genomen. Directeur J. Rakhorst van de twee omstreden bedrijven stelt dat sinds de overname door Shell in 1990 beslist geen illegale lozingen van schadelijke stoffen hebben plaatsgehad. Tevens bestrijdt hij dat de bedrijven zwartwerkers in dienst hebben. "Die hebben hier nooit gewerkt en zullen er ook nooit werken". Vooral nu de bedrijven deel uitmaken van het Shell-con- cern, bestaat de garantie, aldus Rak- horst, dat het milieu-aspect en de veiligheid van het personeel opti maal verzekerd zullen zijn. tenissen in de Baltische staten 'niet ondergesneeuwd mogenraken als gevolg van de Golfcrisis". CDA-woordvoerder De Kok hoopt dat er door de Sovjets wordt besloten tot een eigen onderzoek van de gebeurtenissen. "Als derge lijk optreden nog een keer voor komt, moet het Westen natuurlijk maatregelen nemen. Maar ik hoop dat een onderzoek antwoord kan geven op vragen als wie er besloten heeft tot dit hardhandig optreden, en wat de positie van Gorbatsjov is". De Kok zegt "niets te geloven" van de verklaring dat de plaatselij ke commandant in Vilnius zelfstan dig opdracht heeft gegeven tot het militaire ingrijpen: "zo werkt het Rode Leger niet, dat weet iedereen. Het zou het einde van die mans car rière hebben betekend". WD-woordvoerder Weisglas vindt "Gorbatsjov als staatshoofd verantwoordelijk, ook als hij het niet heeft kunnen tegenhouden". De WD wil dat de technische en wetenschappelijke hulp aan de Sovjet-Unie wordt opgeschort tot er meer duidelijkheid is over de toe dracht. Een aantal in Nederland wonende Amerikanen demonstreerde gisteren bij het Amerikaanse consulaat. Ge vraagd werd net zoveel energie te steken in overleg over een vreedzame oplossing van de Golfcrisis als is gestoken in het verkrijgen van steun voor een militair optreden. (foto ANP) DEN HAAG (ANP/GPD) De sluise Telenetwork International, Golfcrisis heeft niet alleen tot volg dat de Nederlanders vaker naar het nieuws kijken, politici hun bezorgdheid uitspreken en leger- heeft opgezet, biedt de nieuwsgieri- waarop 24 uur per dag het laatste te horen. Het bedrijf, dat heel scala eenheden wachten op hun vertrek. Ook het bedrijfsleven en carnavals verenigingen houden de crisis scherp in de gaten. Zo is er vanaf vandaag een nieu we 06-lijn: de Golfoorlog-Nieuws lijn, gëexploiteerd door het Maas beller bovendien de mogelijk heid om zijn opvattingen over de Golfcrisis te ventileren met behulp van een apart 'Televoting-n perkt. Door één van de twee voting- nummers te draaien kan gekozen worden vóór een aanval op Irak of vóór een verdere boycot van dat land. Een telefooncomputer regi streert het aantal stemmen en geeft de resultaten dagelijks door aan de Amerikaanse ambassade. Die heeft hier overigens niet om gevraagd. kelijk geachte, hogere pensioenpre mie. Die hoeft de overheid dan niet uit eigen zak te betalen door een ho- de premie. ambtenaren ter discussie. Nu nog werknemers) niet als betalen ambtenaren en overheid schapsgeld mag beschouwen. De De AbvaKabo vindt dat de heid ABP-vermogen (geld vai gemeen- centrale denkt al langere tijd over dergelijke stappen, tegen de achtergrond van het feit dat de o De regeling wordt betaald op basis heid al jaren lang "grepen uit de het ABP doet om met dat geld de overheidsfinanciën te ont lasten. betaalde arbeid besteden, is hun aandeel in het huishoudelijk werk iets afgenomen. Ze doen echter nog altijd meer dan mannen. Vrouwen van 20 jaar en ouder besteedden in 1985 gemiddeld 33 uur per week aan 1975. Mannen breidden hun huis- 20 tot 50 jaar houdelijke arbeid uit van 10 tot 12 uur per week. Het percentage vrou wen dat zich huisvrouw noemt is tussen 1975 en 1985 afgenomen van 64 tot 54 en de gemiddelde leeftijd steeg van 52 tot 56 jaar. Vanuit een pantserwagen houdt de politie de zaak in de gaten op Schip hol. De luchtha ven is extra be veiligd om even tuele aanslagen van door Irak gesteunde ter- rorristen te voorkomen. (foto EPA) Van onze correspondent Jos Heymans DEN HAAG Al jaren strijden de Advocaat berispt voor taalgebruik DEN HAAG (ANP) - De Raad van Discipline heeft de Haagse advocaat Angad Gaur berispt wegens zijn taalgebruik tegen over J. Schaafsma, deken (voor zitter) van de Nederlandse Orde van Advocaten. De advocaat had de deken, toen hij nadere in formatie vroeg over reclame-ui tingen op zijn auto "gezeik" ver weten. De Raad van Discipline moet zich nog uitspreken over een klacht van Angad Gaur tegen de deken, want de Haagse advo caat op zijn beurt vindt dat de deken had moeten ingrijpen na het verschijnen van de naakt- poster, die zijn collega, de Haag se sociale advocaat Van Leeu wen heeft gemaakt en ver spreid. De advocaat poseerde slechts gekleed in een bef om een beeld te geven van de finan ciële staat waarin de sociale ad vocatuur zich op dit moment be vindt. Volgens Angad Gauer wordt de advocatuur door die poster "omlaag gehaald". Schaafsma meent dat de poster in het algemeen wordt Opgevat als ludiek. hun vergoeding, die de overheid be taalt voor de verdediging van men sen die de kosten van rechtshulp niet kunnen opbrengen. Discussie nota's en demonstraties hebben echter niet geholpeji. Integendeel, de bezuinigingsdrift van het kabi net heeft alleen maar dieper gesne den in de rechtshulp. De advocaten hebben nu een nieuw actiemiddel aangegrepen: ze stoppen met de werkzaamheden als rechter-plaats- vervanger. De laatste strohalm. Zo'n 1.500 van de zesduizend ad vocaten hebben een aanstelling als rechter-plaatsvervanger. Zij vallen in als politierechter, kantonrechter, bij de meervoudige rechtbank en als raadsheer bij het gerechtshof. De omvang van het grote aantal plaatsvervangers geeft een beeld van het tekort aan rechters. Het is daardoor een geweldig actiemiddel voor advocaten. Stoppen met het werk als rechter-plaatsvervanger zal ongetwijleld leiden tot een enor me chaos bij de rechtbank. Inzet van de al jaren durende strijd tussen advocaten en Justitie is de hoogte van de vergoedingen, die advocaten krijgen voor de zoge naamde 'toevoegingen'. Dat zijn cliënten die niet in staat zijn een ad vocaat te betalen en door het minis terie van justitie een verdediger krijgen toegewezen. "Alleen al in het arrondissement Utrecht is spra ke van 20.000 toevoegingen per jaar. We werken hier met ongeveer 550 advocaten. Dat betekent een kleine veertig toevoegingen per advo caat", zegt de Utrechtse pleitbezor ger M. Steenberghe, een van de ini tiatiefnemers van de actie om plaatsvervangers te bewegen hun werk stop te zetten. Vakantie Steenberghe heeft in december de plaatsvervangers in zijn arrondisse ment aangeschreven met het ver zoek aan de actie mee te doen. Hij heeft geen idee hoe daarop is gerea geerd. "De rechters-plaatsvervan- ger krijgen van de rechtbank het verzoek om voor een bepaalde pe riode in te vallen. Dat geldt meestal voor de vakantieperiodes. Je kunt het succes van de actie dus pas op die tijdstippen afmeten". De Orde van Advocaten houdt zich afzijdig. Volgens secretaris Heemskerk gaat het om acties van individuele advocaten, die wel op ruim begrip van hun organisatie mogen rekenen. "We doen zelf niet mee, maar we begrijpen dat indivi duele advocaten uitdrukking willen geven aan hun verontrusting over de hoogte van de vergoedingen", zegt Heemskerk. Het zit de Orde al jaren hoog, dat Justitie niet meer geld beschikbaar stelt voor de 'pro deo rechtshulp'. Veel advocaten leven uitsluitend van toevoegingen. De bedragen zijn zo laag, dat menig advocaat op de rand van faillissement balanceert. "Ik ken een advocaat, die niet meer dan twintig- tot dertigduizend gul den per jaar verdient", zegt Steen berghe. "En hij is niet de enige. Aan zo n advocaat hoef je niet te vragen om even een fax te sturen. Hij kan zich zo'n apparaat helemaal niet permitteren". De commissie-Polak heeft in op dracht van het kabinet onderzoek gedaan naar de hoogte van de ver goedingen en kwam tot de conclu sie dat die met tenminste 25 pro- BREDA (ANP) - Een aantal vrachtwagenchauffeurs dat op 6 no vember 1990 was betrokken bij het grote verkeersongeluk op de A16 bij Breda, wordt strafrechtelijk ver volgd. Dat heeft de Bredase ver keersschout J. Koppert vanmorgen meegedeeld. Bij het ongeluk op de A16 in dich te mist kwamen acht mensen om het leven en raakten er 27 gewond. Volgens Koppert wordt enkele chauffeurs verweten dat zij schuld hebben aan de dood of het zwaar lichamelijk letsel van andere ver keersdeelnemers. Uit ingesteld on derzoek blijkt dat uitsluitend vrachtwagenchauffeurs schuldig zijn aan de dodelijke aanrijdingen ter plaatse, aldus de verkeers schout. Naast de chauffeurs moet een aantal mensen zich verantwoor den voor te hard rijden in de mist en onvoldoende afstand houden. Justi tie weet nog niet hoeveel precies strafrechtelijk worden volgd. Rijkswaterstaat zal een onder zoek instellen naar de suggestie plantengordels aan te leggen op plaatsen waar geregeld plotseling dichte mist ontstaat. Het plan is van S. Langeveld. werkzaam bij het Wa- geningse Instituut voor Bos- en Groenbeheer De Dorschkamp. Vol gens hem heeft het ontstaan van lo kale mist te maken met luchtvoch tigheid, bodemgesteldheid en be planting ter plaatse. Door flinke temperatuursverschillen ontstaan daar opeens mistbanken. Langeveld heeft voorgesteld dat de Universiteit van Wageningen, de Bredase Milieudienst en De Dor schkamp aan het onderzoek mee werken. Volgens hem komen de op merkelijke temperatuursverschil len maar op een beperkt aantal plaatsen in Nederland voor, zoals onder andere achter de duinen in de bollenstreek en in de omgeving van Breda. De vrijheid van meningsuiting Carnavalsverenigingen 'ia Telenetwork blijft echter be- gen inmiddels voorzichtig de tradi tionele optochten af te gelasten wanneer er oorlog uitbreekt in het Midden-Oosten. De Limburgse car navalsverenigingen hebben hier over nog geen beslissing genomen, ^ze doen dat pas als er oorlog uit breekt. In Zwolle hebben de Eileu- Vier militairen van de lucht macht, gelegerd in het Duitse Stol- zenau, zijn gisteravond in Enschede nog even snel in het huwelijk getre den. Drie van de militairen zullen op korte termijn naar Turkije ver trekken, de laatste staat op de reser velijst voor uitzending naar dit land. Om twee uur 's middags informeer de de Koninklijke Luchtmacht naar de mogelijkheden voor een huwe lijk van de vier militairen, 's avonds in Enschede. De voorkeur ging uit naar deze gemeente omdat die dicht bij de grens met Duitsland ligt. "Ik dacht eerst dat het een grap was," reageerde chef J. Otten van de ge meentelijke afdeling burgerzaken. In hoog tempo moest hij gistermid dag de nodige formaliteiten gereed maken. De ondertrouw moest wor den geregeld en er diende toestem ming te worden verkregen om af te wijken van de periode van twee we ken die er normaal minimaal tussen het moment van ondertrouw en de voltrekking van het huwelijk moet liggen. DEN HAAG (ANP/GPD) - Als een- Golfoorlog uitbreekt, zal het olie- verbruik in Nederland met éen pro cent moeten worden beperkt. Dat is omgerekend 7.000 vaten olie van 159 liter per dag. De reductie van het olieverbruik zal moeten komen van de automobilist. Daartoe zal di rect na het uitbreken van de oorlog een publiciteitscampagne worden begonnen. Minister Andriessen (economi sche zaken) denkt bij die campagne aan advertenties in dagbladen, een tv-spot en het instellen van een 06- nummer met adviezen over zuini ger autorijden. De automobilist wordt opgeroepen minder van z'n voertuig gebruik te maken en als hij dat toch doet de snelheid te mati gen, meer samen te rijden, banden spanning te controleren en de mo tor beter te laten afstellen. Andriessen heeft besloten om na het uitbreken van de Golfoorlog da gelijks 25.000 vaten olie uit bestaan de voorraden op de markt te bren gen om zo de markt te beïnvloeden. Op deze manier moet oheschaarste opgevangen worden. Ook zouden door de maatregel paniekreacties op de markt voorkomen moeten worden. Nederland heeft nu een strategische olievoorraad van 18 miljoen vaten. Dat is meer dan het internationaal verplichte strategi sche minimum van 16,6 miljoen va ten. Met 16,6 miljoen vaten zou Ne derland 90 dagen voortkunnen. Andriessen heeft nog geen be sluit genomen over de mogelijke in stelling van een, of meerdere auto loze dagen dan wel andere verplich te beperkingen van het autoge bruik. Er is ook nog geen sprake van het op de bon doen van benzine, diesel en andere brandstoffen. Het Internationale Rode Kruis in Genève treft voorbereidingen om acht vluchtelingenkampen met elk een capaciteit van 40.000 mensen te kunnen inrichten in het Golfgebied voor het geval oorlog uitbreekt. Het Nederlandse en Belgische Rode Kruis zijn in principe bereid éen van die kampen voor hun rekening te nemen. Een Rode Kruis-woord- voerder in Den Haag deelde dat gis teren mee. Het gaat om hulp aan zo'n twee miljoen vluchtelingen in landen als Syrië, Turkije, Jordanië en Iran. Ook het ministerie van ont wikkelingssamenwerking is 'ctand by' voor de opvang van vluchtelin gen. Artsen zonder Grenzen heeft zondag al twee mensen naar Jorda nië gestuurd om te helpen bij de op vang. cent, dat is 50 miljoen gulden per jaar, moest worden opgetrokken. Steenberghe: "En dat is het absolu te minimum. Als een advocaat voor een toevoeging dezelfde vergoeding zou krijgen als een jurist van het Bureau Rechtshulp, dan zou het be drag met honderd procent moeten worden verhoogd". Maar minister Hirsch Ballin (jus titie) wilde aanvankelijk niets toe zeggen. Via een motie dwong de Tweede Kamer de minister vorig jaar oktober tien miljoen gulden voor dat doel uit te trekken. De mi nister wil dat geld via een subsidie regeling geven aan ongeveer 600 ad vocaten, die uitsluitend van toevoe gingen leven. De Orde vindt echter dat het geld aan alle advocaten die toevoegingen doen ten goede moet komen. Chaos De stakingsactie van de rechters- plaatsvervanger is een van de laatste drukmiddelen om het kabi net te dwingen een ander standpunt in te nemen. Steenberghe vindt het middel gerechtvaardigd, ook al kan dat tot chaos bij de rechtbank lei den. "Ik heb er geen moeite mee. Ik denk zelfs dat de rechtbank ermee is gediend. Als iedereen meedoet, toont dat het structurele tekort aan rechters aan. We moeten wel voor zichtig met dit actiemiddel omgaan, want de cliënt mag er niet de dupe van worden. Dat zou bij strafzaken het geval kunnen zijn; een verdach te kan langer in voorarrest zitten als zijn zaak door een tekort aan rech ters niet tijdig wordt behandeld. Maar voor civiele zaken en overtre dingen waarop alleen geldboetes staan, zie ik geen problemen". WILLEMSTAD (ANP) - Ze wo nen wat verder weg van het crisis gebied, maar ook op de Antillen en Aruba vrezen bewoners en overheid rechtstreeks bij een eventuele Golfoorlog te zijn be trokken. Vooral de olie-raffinade rijen op Curacao en Aruba en de olie-overslaghavens op Bonaire en St. Eustatius vormen genoeg redenen voor bezorgdheid, meent iedereen op de eilanden. In een televisietoespraak heeft de Antilliaanse premier Maria Li- beria-Peters de bevolking inmid dels gevraagd niet tot hamsteren over te gaan. Veel burgers blij ken, hoewel niet overal op even grote schaal, daar toch toe over te zijn gegaan. Vooral op Aruba heeft het hamsteren groteske vor men aangenomen. In de verschil lende supermarkten op het eiland zijn diverse voedingsmiddelen al uitverkocht. Een probleem op zich is het toe risme. Voorzitter Tony Green van de Kamer van Koophandel van Aruba zei gisteren te verwachten dat het toerisme naar Aruba met 60 procent zal afnemen, als er oor log in de Golf komt. Een van de grootste publiekstrekkers ën het absolute hoogtepunt van het soci ale leven op de Antillen en Aruba, het carnaval, wordt waarschijn lijk afgelast bij een Golfoorlog. Overigens zitten de autoriteiten niet bij de pakken neer. Op Aru ba, dat de zaken energiek heeft aangepakt en al meer dan twee maanden geleden een crisis-team heeft ingesteld, bestaat inmiddels een plan voor wanneer het zie kenhuis, de luchthaven, radiosta tions en grote bedrijven onver hoopt zonder elektriciteit komen te zitten. Op de luchthaven zijn de veiligheidsmaatregelen opge voerd. Ook Coastal Oil, die de raf finaderij op Aruba in bedrijf heeft, verhoogde de veiligheids maatregelen. Ook op de Antillen zijn maatregelen genomen, maar de verantwoordelijke instanties zijn spaarzaam met het verstrek ken van informatie. Zelfs als er in het Midden-Oos ten geen wapens aan te pas ko men, zal de crisis in de Golf - ze ker voor de Antillen - nog lang blijven nadreunen. De afgelopen drie maanden heeft de regering in verband met de Golfcrisis electri- citeits- en watertarieven met ruim 25 procent verhoogd. Het ligt voor de hand dat daardoor ook andere producten fors duurder zullen worden. AMSTERDAM (GPD) - Procu reur-generaal R. Manschot heeft gisteren in hoger beroep weer forse celstraffen geeist tegen drie ver dachten van de 'IJmuidense cok ezaak'. In het zwaar beveiligde Am sterdams Gerechtshof eiste hij twee maal acht jaar tegen een 23-jarige Haarlemmer en een 26-jarige Co lombiaan Tegen een 23-jarige Co lombiaan werd 14 jaar geeist. De Haarlemse rechtbank deelde vorig jaar straffen van zeven (2 keer) en twaalf jaar uit. Het gerechtshof heeft twee dagen uitgetrokken voor behandeling van de zaak in de grootste drugsvangst die ooit in Europa is gedaan. Don derdag staat ook de hoofdverdach te. een 39-jarige ingenieur uit Co lombia die als het brein achter het drugstransport wordt gezien, te recht. Hij kreeg eerder vijftien jaar cel. De 2.658 kilo cocaïne werd febru ari vorig jaar in een loods in IJmui- den onderschept. De drugs was in vaten bevroren vruchtesap vanuit de Colombiaanse stad Cali naar IJmuiden vervoerd. De Haarlemse rechtbank veroordeelde in totaal acht mensen, drie Haarlemmers en vijf Colombianen. Vier verdachten gingen in hoger beroep omdat ze de straffen te hoog vonden. Justitie ging in alle gevallen in beroep om dat de straffen te laag zouden zijn. Eén van de verdachten, een 35-ja- rige Colombiaan die tot negen jaar cel werd veroordeeld, schittert don derdag door afwezigheid. De man wist twee weken geleden te ont snappen uit het splinternieuwe huis van bewaring in Arnhem. Waar schijnlijk zit hij inmiddels in Co lombia.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3