'Minister van defensie kan geen time-out aanvragen De Irakees kent geen angst Saddam is liever dode martelaar dan verrader Imam spreekt in dienst voor Golf Ter Beek worstelt met de Golfoorlog I REPORTAGEi GEESTELIJK LEVEN BAGHDAD Onderuitgezakt in een stoel in een verwaarloosd en schemerig zaaltje van het Saddam Husayn-vliegveid te Baghdad, zit meneer Karim. Geamuseerd kijkt hij toe hoe tientallen journalisten zich urenlang zenuwachtig maken over de uitkomst van het gesprek tussen de Iraakse president Sad dam Husayn en VN-secretaris Pe rez de Cuellar. Meneer Karim, één van de vele mannetjes van het Iraakse ministe rie van Informatie, lijkt absoluut niet geïnteresseerd in wat Perez de Cuellar de pers zal gaan vertellen. Het kan hem allemaal niet zoveel schelen, want hij heeft geen angst voor wat komen gaat. Vraag een Ira kees op de markt, in de bus. op straat, in een winkel, op het vlieg veld of hij bang is voor een oorlog en zijn antwoord luidt: nee. Echt niet? Nee, echt niet. Minder dan 36 uur voordat het VN-ultimatum afloopt en de multi nationale strijdmacht onder Ameri kaanse leiding ieder moment een vernietigende aanval kan inzetten, is er nog altijd geen nervositeit in Baghdad te bespeuren. De Irakezen zijn vol vertrouwen dat ze een aan val kunnen afslaan en velen geloven hun leider Saddam Husayn, die in alle toonaarden roept dat ze de Amerikanen zullen verslaan. Op het randje van een afschuwe lijke oorlog, waar Saddam Husayn rechtstreeks op afstuurt, over schreeuwen de Arabieren in Irak Retoriek volledig beheerst door propaganda het minderwaardigheidscomplex dat ze tientallen jaren ten aanzien van het machtige Westen hebben gevoeld. Iedere dag herhalen ze hun slogans, bouwen ze verder aan een bouwwerk van leugens en verdie pen ze hun negatieve stereotiepen over de Westerse wereld. Dubbel Van boerenkinkel tot ingenieur, al len beheersen ze de retoriek: het Westen oordeelt met 'een dubbele standaard' ten aanzien van Israel en de Arabische wereld. De Amerika nen waren onderweg om Irak aan te vallen, en toen is Irak uit zelfverde diging Kuwayt binnengevallen. Sommigen zijn ervan overtuigd dat het Westen slechts 9 dollar per vat olie betaalde voor 2 augustus 1990, zodat een inval in Kuwayt recht vaardig was om de olieprijs op te drijven. In werkelijkheid bedroeg de olieprijs vorig jaar zomer bijna het dubbele. Het is opvallend met wat voor een gemak inwoners van Baghdad de formuleringen overnemen die hen in de propaganda van het ministerie van informatie wordt aangedragen. Soms overstijgen de tekstschrijvers van het ministerie zichzelf, zeker als de Amerikaanse president Bush het onderwerp vormt. In de Baghdad Observer, een Engelstalig dagblad dat iedere dag bol staat van de pro paganda, stond afgelopen week een treffende passage. Het ging over de taal die George Bush zou hebben gebezigd in de brief die hij via zijn minister van buitenlandse zaken James Baker wilde geven aan Sad dam Husayn. De commentator kwam tot de volgende analyse: "Het is niet alleen een kunst op zich om op een behoorlijke wijze het woord te richten tot iemand, het laat ook zien hoe iemand is opge voed. Helaas toont de heer Bush dat, diep in hem verscholen, de mentaliteit zit van een cowboy gangster, wiens voornaamste doel het is anderen te vermoorden en te beroven. Hij doet ons denken aan de vroeg zeventiende-eeuwse Eu ropese veroordeelden die naar de 'nieuwe wereld' emigreerden om aan de rechtbank te ontsnappen en zich te gaan verrijken na het ver moorden van duizenden 'wilde' ro de Indianen". Ingegraven als ze zich hebben in hun woestijn van eigen waarheden en geloof, luisteren de Irakezen al heel lang niet meer naar wat de niet- Arabische wereld vindt. Meneer Onwil Karim is niet geïnteresseerd in de mening van Perez de Cuellar, om dat hij de VN-secretaris heeft inge deeld bij de marionetten van de VS. lar werd zes uur lang in een wacht kamer gezet, totdat Saddam Husayn de tijd rijp achtte voor een onderhoud. Een grotere schoffering van Perez de Cuellar was nauwe lijks mogelijk De Iraakse president herhaalde vervolgens zijn standpunten met de hardnekkigheid die zijn burgers zich ook hebben aangeleerd. Perez de Cuellar moet zich gedurende het gesprek hebben gerealiseerd dat niemand meer kan doordringen tot Saddam Husayn. Doof De hele Iraakse samenleving is in haar denken zo geïsoleerd geraakt, dat haar inwoners domweg zijn ge stopt naar anderen, bijvoorbeeld het Westen, te luisteren. De afgelopen dagen drong zich in Baghdad levensgroot de vraag op in hoeverre ook de Iraakse top zich heeft afgesloten van de buitenwe reld. Terwijl de hele wereld wachtte op nieuws van Perez de Cuellar over zijn gesprekken met Saddam Husayn, drong langzaam tot de ver zamelde journalisten op het vlieg veld in Baghdad door met wat voor een onverschilligheid de Irakezen omsprongen met de allerlaatste se rieuze poging van een respectabele buitenstaander om een noodlottige oorlog af te wenden. Perez de Cuel- De absolute onwil om ook maar een stap opzij te zetten en de standpun ten te heroverwegen, moeten de verklaring zijn voor de onwerkelij ke sfeer die er de afgelopen week in Baghdad heerste. Hier ging een stad met 4 miljoen inwoners stap voor stap. zonder haperen, een dodelijke deadline tegemoet. Uren en dagen tikten weg. iedereen wist dat 15 ja nuari naderbij kwam en men leefde gewoon door, omdat men bereid is het onvermijdelijke te accepteren. Een oorlog, zo is in het bewustzijn van de Irakees gebakken, kan de laatste, onafwendbare ontwikke ling zijn van een manier van leven. En de oproep van Saddam Husayn om desnoods te sterven voor hun land, klonk de Irakezen gisteren dan ook niet vreemd in de oren. In de straat, op de markt, in de winkel tjes, bij het busstation, bij de benzi nepomp zullen de Irakezen tot voor bij 15 januari antwoorden dat ze niet bang zijn. Tot op het moment dat de bommen vallen. DEN HAAG Hij weegt het speelgoedbootje in de palm van z'n hand. Bedachtzaam zegt Relus ter Beek: "Gekregen van een groep demonstranten tegen de aanwezigheid van onze sehepcn in de Golf". Met een zucht zet de minister van defensie het plastic scheepje terug op de antieke schoorsteenmantel in z'n werkkamer. Zijn gevoelens zijn, erkent Relus ter Beek, dezer dagen verdeeld. Hij wordt verscheurd door het vooruitzicht dat mogelijk onder zijn ministeriële verantwoordelijkheid Nederlandse militairen deel zullen nemen aan een oorlog. "Alles in mij verzet zich tegen het aanvaarden van het onvermijdelij ke". zegt hij. "Ik blijf hopen op een vreedzame oplossing in de Golf. Maar ik moet mezelf voortdurend dwingen rekening te houden met de mogelijkheid van een gewapend conflict. En dan ben ïk verantwoor delijk voor die schepen. Nee, dat is niet de juiste formulering. Ik ben verantwoordelijk voor die mensen. We moeten oppassen met al die ano nieme begrippen: 'schepen', 'eenhe den'. Ik ben persoonlijk verant woordelijk voor die mensen". Hij steekt nog net niet de ene siga ret met de andere aan. hoewel het pakje Gorbatschow-sigaretten, als een soort boodschap, onaangeroerd op tafel blijft liggen. Het lot heeft een grimmige wending genomen sinds de PvdA-er Relus ter Beek aantrad als, wat hij zelf noemt, 'mi nister van vrede' in het kabinet Lubbers-Kok. Veertien maanden geleden waar de er een euforische stemming door Europa. Ter Beek over die start: "De Muur stond op vallen, iedereen sprak over vrede, ontwapening, en dat Europa er anders uit zou gaan zien. De traditionele dreiging die zichtbaar en voorspelbaar uit het Oosten kwam, was vervangen door een diffuus veiligheidsrisico". In die stemming zette Ter Beek zich aan het schrijven van een nieuwe Defensienota, waarin de "andere ei sen die deze tijd aan de krijgsmacht stelt" zouden worden verwoord. Tot het 2 augustus werd. "De Golfcrisis heeft het in één klap duidelijk gemaakt: het is geen vrede op aarde. Dat is voor mij per soonlijk heel ingrijpend geweest. Ik heb het besluit getekend dat die mensen worden uitgezonden en ik ben persoonlijk verantwoordelijk. Ik moet alles doen om de mensen daar optimaal te beveiligen. De commandanten, de bemanningen, moeten weten waar ze aan toe zijn. Juist vanwege dat veiligheidsas pect kan de minister van defensie geen 'time-out' aanvragen als het echt oorlog wordt". Hij richt zich nu ook tot zijn eigen PvdA-fractie, erkent Ter Beek. "Ik vind het politiek heel begrijpelijk dat de PvdA de behoefte voelde een finaal besluit over deelname aan een oorlog pas op het laatste mo ment te nemen. Dat voel ik ook zo. Vast moet staan dat alles, en dan ook echt alles, geprobeerd is om oorlog te voorkomen, maar tegelij kertijd dat Husayn uit Kuwayt is verdreven. Maar mijn persoonlijke stellingname werd door iets anders bepaald: ik moet rekening houden met de mogelijkheid dat er na 15 ja nuari oorlog wordt gevoerd. Als mi nister heb ik een eigen verantwoor delijkheid: ik moet ervoor zorgen dat onze militairen onder optimale veiligheidsomstandigheden opere ren". Neutraal "Vanaf 2 augustus, vanaf het eerste moment, ben ik me zeer bewust ge weest van de mogelijke consequen ties van de daden van Saddam Husayn. Ik heb tot het uiterste ge pleit voor een actieve rol van de Vei ligheidsraad, om het beeld te voor komen dat het de Verenigde Staten tegen Irak zou zijn. Dat is het niet. ik erger me aan die verhalen. Het is de Ter Beek kijkt zichzelf aan, bij de antieke schoorsteen mantel in z'n werkkamer, waarop rechts onder meer een plastic scheepje staat dat hij van een groep de monstranten te gen de aanwe zigheid van on ze schepen in de Golf kreeg. (foto GI'D) hele internationale volkerenge meenschap tegen Irak. Nederland is niet neutraal". "Ik hoopte dat de Verenigde Na ties voldoende druk zouden kun nen uitoefenen om Irak te doen te rugtrekken uit Kuwayt. Het lijkt er nu op dat het niet zal gebeuren. Maar we moeten ons daarna hoeden voor een automatisme. Het is geen uitgemaakte zaak dat er oorlog wordt gevoerd. Er is nu, maandag middag om drie uur. nog veel onze ker. er zijn nog enkele diplomatieke activiteiten. Het is de vraag of, hoe en wanneer het tot een gewapend conflict komt. Maar misschien zeg ik dat ook wel omdat ik me nog niet verzoend heb met het idee dat oor log onvermijdelijk zou zijn. Voor mezelf moet vast staan dat het niet meer anders kan. Als er, onver hoopt, oorlog uitbreekt, moetje ook voor jezelf kunnen verantwoorden dat Nederlandse militairen daar deel aan nemen. Ook later, achteraf, moet ik het voor mezelf kunnen ver antwoorden". "Zouden de economische sanc ties tegen Irak werken, dan heb ik dat vele malen liever dan oorlog. Maar ze hebben tot dusver onvol doende politiek effect gehad, en dus heb ik rekening te houden met de mogelijkheid van een oorlog. Als het fout gaat, heb ik de Nederlandse militairen optimale veiligheid ver schaft. Op het moment dat er wordt geschoten, sta ik niet voor de keuze om wel of niet mee te doen. Nee, het moet dan al duidelijk zijn wat de schepen doen. Als minister kan ik niet zeggen: 'Commandant, voordat U gaat vuren moet U wachten op een telefoontje uit Den Haag. Ik wens niet in de positie te verkeren dat men mij achteraf nalatigheid kan verwijten". Sloffen Ter Beek wil ook duidelijk hebben dat hij, en niemand anders, de be sluitvorming in het kabinet op gang heeft gebracht. Hij slofte niet achter CDA-minister Van den Broek aan: "Ik heb het kabinet zelf in een brief gewezen op de discussie die ons te wachten stond, en voorstellen ge daan die zijn overgenomen. De vraag was: wat voor taken nemen we op ons in het kader van resolutie 678. Het kabinet had kunnen beslis sen om de schepen de steven te la ten wenden. Dat hebben we niet ge wild". Heeft iemand in het kabinet dat bepleit? Een lichte aarzeling, die doet vermoeden dat de gedachte wel degelijk door de Trèveszaal heeft gespookt. Maar dan volgt een stellig "nee". DEN HAAG (ANP) - De derde Qadisiyah in "het tijdperk van de grote leider Saddam Hussein", zo zou de Iraakse president de ko mende oorlog graag willen noemen als hij die overleeft. Op monumenten en grote ge bouwen is deze zinsnede overal te vinden in het Irak van Saddam Hussein. Oqk op elke tiende steen van de stad Babyion ('uit de zes de eeuw voor Christus) die de president laat herbouwen. Qadisiyah verwijst naar een veldslag in de 7e eeuw waarbij de Arabieren de Perzen versloegen. Saddam liet zich graag vergelijken met de grote Babylonische koning Nebukadnesar wiens rijk zich uitstrekte van Palestina tot ver in Iran. Op muntstukken staat hij naast zijn grote voorbeeld afgebeeld. Historici kre gen van hem de opdracht te ontdekken dat Saddam een directe afstammeling is van de profeet Mohammed, waar zij dan ook moei teloos in slaagden. Wie een bezoek brengt aan het nieuwe Ba byion, dat weer wordt opgetrokken ter meerdere glorie van Saddam, ziet direct dat ook de restaurateurs het niet zo nauw nemen met de historische werkelijkheid. Onbe doeld lijkt het nieuwe Babyion een weer spiegeling van het kunstmatige karakter van Saddams regime ep populariteit, die het voornamelijk moet hebben van dure huizen en auto's voor handlangers. Het geheel van slechtgemetselde gele bak stenen heeft meer weg van een toneeldecor dat zijn functie verliest zodra de voorstelling is afgelopen. Nu voor Saddam het doek dreigt te vallen want geen mens gelooft dat zijn legers zich stand kunnen houden te genover de internationale anti-Iraakse troe penmacht zal spoedig blijken hoeveel steun de dictator werkelijk geniet. Op veel sympathie van de vier miljoen zie len tellende Kurdische bevolking hoeft hij alvast niet te rekenen. De laatste twintig jaar zijn duizenden Kurden gemarteld, gedood of 'verdwenen'. Tienduizenden zijn gevlucht en honderdduizenden gedeporteerd naar de woestijn van Zuid-Irak. Twee jaar geleden roeide hij met chemische wapens een deel van de bevolking uit van het stadje Halabja, waarbij 5000 mensen omkwamen. Ook andere dorpen werden met chemi sche wapens bestookt en vervolgens met de grond gelijk gemaakt. Saddam was de eerste in de wereldgeschiedenis die gifgas tegen zijn eigen bevolking inzette en ook de eerste die zenuwgas gebruikte in de oorlog tegen Iran. De verwachting is dat Saddam voor de ophanden zijnde oorlog nog heel 'duivels gif in voorraad heeft. Sinds 1985 produceert Irak jaarlijks zo'n 5000 tot 13.000 ton aan mosterdgas en twee typen zenuwgas, tabun en sarin. Arabische natie Ook de shi'itische meerderheid van de Iraakse bevolking (17 miljoen inwoners) heeft het niet zo begrepen op de 'slager van Baghdad". Tijdens de oorlog tegen Iran wer den eveneens duizenden shi'itische moslems gedood en gedeporteerd. Hoe de Iraakse bevolking werkelijk denkt over haar leider is niet bekend. Niemand laat een on vertogen woord horen over Saddam, omdat men met kritiek op "de grote leider" de ko gel riskeert. Kinderen wordt geleerd hun eigen ouders aan te geven. Naar schatting werkt één op de drie Irakezen voor een van de vier inlichtin gendiensten. zodat men niemand kan ver trouwen. In hotels en openbare gelegenhe den, zelfs in woonhuizen van hoge over heidsfunctionarissen bevindt zich overal af luisterapparatuur. Nadat de door hemzelf begonnen oorlog tegen Iran geëindigd was met een bestand, presenteerde Saddam dit als een persoonlij ke overwinning. En dat terwijl de oorlog hem in werkelijkheid niets heeft opgeleverd, behalve een schuld van bijna 80 miljard dol lar en zo'n 300.000 doden. In zijn grootheids waan ziet Saddam zich als de nieuwe leider van de Arabische natie. "De glorie van de Arabieren vindt zijn oorsprong in de glorie van Irak. Wij streven naar een machtig, ge vreesd Irak", zo zei Saddam Hussein eens. Ongewenst Volgens de psycholoog, die het handschrift van Saddam bestudeerde en gesprekken voerde met zijn bezoekers, staat in Saddams gedrag pure overlevingsdrang centraal. Als boerenjongen kwam hij in de jaren '30 onge wenst ter wereld in het dorpje Tikrit. Hij werd opgevoed door een oom in een geweld dadige periode in de jonge Iraakse geschie denis. Saddam (de naam betekent: verdrij ver van de agressor) leek aanvankelijk voor bestemd om schaapsjongen te worden in de woestijn. Een diepgeworteld minderwaar digheidscomplex legde de basis voor zijn ka rakterstructuur, aldus de psycholoog in het CIA-rapport. Achterdocht ten aanzien van iedereen in zijn directe omgeving en een goed stel hersens maken hem tot een niets ontziend persoon, aldus het rapport. Nadat in 1968 de Ba'athpartij (Ba'ath bete kent Wederopstanding) de macht had over genomen, rees Saddams ster snel binnen de partij. Hij kreeg opdracht een geheime dienst op te richten. Vijanden van de partij werden zonder pardon gemarteld en omge bracht. Nadat hij in de jaren zeventig achter de schermen al de touwtjes in handen had gehouden schoofde beul van Baghdad" in 1979 zijn oom generaal Ahmed Hassan Al- Bakr aan de kant en nam diens functie van president over. De geheime en inlichtingendiensten wer den geperfectioneerd. In hun hoofdkwartie ren werd gemarteld. Al dan niet vermeende tegenstanders werden zonder pardon ge dood. Hierbij hanteerde Saddam meermalen zelf het geweer of de hakbijl. Sinds 2 augus tus kent de bevolking van Kuwayt het niets ontziende geweld en de bruutheid die de Iraakse bevolking al veel langer moet onder gaan. Martelaar De afgelopen tien jaar zijn er verscheidene aanslagen op Saddam gepleegd, hetgeen zijn wantrouwen jegens de wereld heeft ver sterkt. Zijn achterdocht gaat zelfs zo ver dat hij bij zijn spaarzame bezoeken aan andere Arabische landen zijn eigen voedsel en voor proever meeneemt. Naar verluidt zou hij zelfs zijn eigen stoel meenemen uit vrees dat zijn gastheer een giftige naald in de voor hem bestemde zetel heeft verstopt. Saddam zelf zoekt een minder vergaande verklaring voor zijn onverzettelijkheid je gens de anti-Iraakse alliantie en overziet de situatie broodnuchter. Tegen een Algerijnse delegatie die onlangs Baghdad bezocht zei hij dat er hoe dan ook gevochten zal worden. "Ik heb twee opties", zo zei hij. "Door Ameri kaanse bommen te worden gedood of door Iraakse officieren. In het eerste geval ben ik een martelaar. In het tweede geval een verra der. Als ik me zonder meer uit Kuwayt terug trek. moet ik zeker op het tweede scenario rekenen" Staand gebed in de Lutherse Kerk in gebed. (foto Henk Bouwman) Na verzoek Leidse Raad van Kerken LEIDEN Tijdens de wake voor de Golfcrisis, die gister avond onder auspiciën van de Raad van Kerken in Leiden plaatsvond, heeft ook de imam van de Marokkaanse moskèe het woord gevoerd. Iets dergelijks is in Leiden nog niet eerder voorgekomen, meent drs. H. E. Schouten, voorzitter van de Raad. Bij aanvang van de gebedsdienst, die in het gebouw van de Evange- lisch-Lutherse Kerk plaatsvond en door zo'n honderd belangstel lenden werd bijgewoond, was nog niet bekend dat de geestelij ke leidsman van de Marokkaanse gemeenschap in Leiden het woord zou voeren. Tijdens een gesprek dat de imam en twee metgezellen met een afvaardiging van de Raad van Kerken had de wake was in middels begonnen bleek dat de eerste graag blijk wilde geven van de gemeenschappelijke zorg over de situatie in de Golf. Daar op sprak hij de aanwezigen in het Arabisch toe, waarbij hij alle gro te profeten aanriep, onder wie Mozes, Jezus en Mohammed, al dus de vertaler. In zijn dankwoord na de woor den van de Marokkaanse leids man sprak Schouten over de zorg die bij de Leidse Raad van Ker ken bestaat over "het grote risi co" dat de Golfcrisis gevolgen heeft voor de relatie tussen chris tenen en moslims. Schouten toonde zich "heel ge lukkig" met de komst van de de legatie van de Marokkaanse mos kee. Het was zijn idee geweest om zowel bij deze als de Turkse mos kee langs te gaan en-te vragen of er met het oog op de Golfcrisis iets gezamenlijk ondernomen kon worden. Van Turkse zijde kon om praktische redenen niet op het verzoek worden ingegaan. Het korte onderhoud tussen de Marokkaanse imam en de zijnen en de Raad van Kerken heeft ver der opgeleverd, dat er volgende maand een uitgebreide ontmoe- Kerkvoogd wil zelf begroting blijven maken DORDRECHT (ANP) - De kerk voogden in de Hervormde Kerk willen zelf de begroting blijven vaststellen. Zij verwerpen het sy nodebesluit van maart vorig jaar, dat die taak wil geven aan de ker- keraad. Deze conclusie trekt de Vereni ging van Kerkvoogdijen uit een enquête onder haar leden. Van de 1372 leden heeft 64 procent gerea geerd. Daarvan stond 71 procent achter het standpunt van het be stuur van de vereniging. Het bestuur van de vereniging stemt in grote lijnen in met het sy nodebesluit om een uniforme re geling voor het beheer van de ker kelijke goederen in te stellen. Op dit moment kent de Hervormde Kerk drie beheersregelingen. Volgens het besluit, dat in maart in tweede lezing in de synode aan de orde komt, stelt het college van kerkvoogden de begroting op, maar ligt de vaststelling ervan bij de kerkeraad. De vereniging vindt dat de vaststelling van de begroting een zaak van de kerk voogden moet blijven. ting zal plaatsvinden. In de afge lopen jaren was er van contact tussen de Raad en de moskeeën in Leiden nauwelijks sprake. De wake, die onder leiding stond van ds. A. Alblas, bestond afwisselend uit stil en gezamen lijk gebed en samenzang. Een groot aantal rooms-katholieke, hervormde en gereformeerde kerken in Leiden had aan de op roep gehoor gegeven om van ze ven tot acht uur ieder kwartier de klokken te luiden. Gisteravond hield het Verbond van Liberaal-Religieuze Joden in ons land een bijzondere samen komst in de Haagse synagoge, waarbij werd gebeden voor vrede in Israël. Voorgangers waren de rabbijnen Awraham Soetendorp (Den Haag) en David Liliënthal (Amsterdam). Vanmiddag zou de orthodox-joodse gemeente in Amsterdam een speciale dienst houden in de synagoge in Am- sterdam-Buitenveldert. Tijdens de dienst zou ook voor beëindi ging van de aanhoudende droog te in Israël worden gebeden. Morgenavond vindt in Alphen aan den Rijn een 'dienst van ver ootmoediging en gebed' met het oog op de Golfcrisis plaats in de Adventskerk. Voorgangers zijn ds. Jonkamn en ds. Wilschut. Aanvang half acht. Litouwen. De Wereldraad van Kerken heeft het optreden van het Sovjetleger in Litouwen ver oordeeld. Secretaris-generaal dr. Emilio Castro heeft president Gorbatsjov in een telegram laten weten dat er gezocht moet wor den naar een vreedzame oplos sing van de problemen. Godsdienstles Italië. Italiaan se scholieren die geen gods dienstlessen volgen, mogen de school verlaten in het uur waarop de les wordt gegeven. Dat heeft het cohstitutioneel gerechtshof in Rome bepaald. Het gerechtshof meent dat gelovigen en ongelovi gen volgens de grondwet niet ver schillend mogen worden behan deld. De RK Kerk heeft er altijd naar gestreefd dat leerlingen wier ouders-geen prijs stellen op de godsdienstles, een vervangend vak als bij voorbeeld ethiek zou den moeten krijgen. Anders zou de animo voor de godsdienstles wel eens flink kunnen afnemen. Israël en Golfcrisis. Voor de Leidse afdeling van het Genoot schap Nederland-Israël spreekt morgenavond R. Naftaniël, direc teur van het Centrum voor Infor matie en Documentatie Israël (Ci- di) over Israël en de Golfcrisis. De avond vindt plaats in de boven zaal van de synagoge (Leveijdaal 14) en begint om acht uur. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Dru- nen (herv.-geref.) drs. A. Schuil kand. Ommen; aangenomen naar Sint-An- naland drs. ir. W. C. Meeuse kand. Zeist. Gereformeerde Kerken: benoemd door de synode als geestelijk verzorger zee-, land- en luchtmacht H. Wegge- mans Harderwijk; beroepen te En schede H. de Haan Heerde; aangeno men naar Leiden als studentenpredi kant (part-time) mw. drs. H. E. Zorg drager kand. Kampen, naar Monster J. Wagenmakers Joure, naar Nijkerk drs. B. H. Steenwijk Musselkanaal. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Amstelveen i.s.m. Mijdrecht G. Treurniet Azn. Waardhuizen; bedankt voor Assen-Zuid P. Groenenberg Amersfoort-W.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2