Leidenaar Martijn van Iter son (20) een belofte' Applaus voor variété-artiest verstomd 7*1 O 3 Alain Delon nummer één Fred Oster haalt uit naar Joop v.d. Ende PAGINA 20 DINSDAG 15 JANUARI 1991 PARIJS - Filmacteur Alain Delon staat bovenaan het ero tisch verlanglijstje van de Franse vrouwen. De Franse vrou- j wen spreken zich via een opiniepeiling, deze week gepubli- j ceerd in het vrouwenblad Elle, in meerderheid voor een avontuur met Delon uit. De acteur is overigens net vader ge- j worden van een dochter bij zijn Nederlandse vriendin Ro- i salien van Breemen. Bovenaan het verlanglijstje van de Franse mannen staat de televisie-presentatrice Anne Sinclair, die bekend staat om haar doordringende blauwe ogen. Van Iterson: net geen P"js-wel genomineerd als veelbelovend gitaarspeler (foto Ilij heeft mijn idee gepikt' HILVERSUM Tv-produ- cer Joop van den Ende be klaagt zich er ten onrechte over dat zijn idee, een tv- spelprogramma met bruids paren, steeds door anderen onrechtmatig wordt ge bruikt. Van den Ende, be denker van de Honeymoon- Quiz met Ron Brandsteder, doelt onder meer op de nieu we show van Linda de Mol, 'Love Letters', waarin paren elkaar ten huwelijk vragen. Van den Ende moet niet zeuren, want hij heeft dat idee op zijn beurt ook weer 'gepikt', zo stelt AVRO-pre- sentator Fred Oster. Oster: "In de jaren zeven tig, ver voordat de Honey- moon-Quiz bestond, begon ik met de presentatie voor de AVRO van het destijds best bekeken en hoogst ge waardeerde spelprogramma 'Wie Kent Kwis' met bruidsparen. Daarmee be gon het allemaal. Het idee van die bruidsparen is van mij. Dat Joop van den Ende daar nu zijn zakken mee vult is gelukkig voor hem en spij tig voor mij", aldus Fred Os- ter. Van onze verslaggeefster Miep de Graaff LEIDEN/HILVERSUM Hij grijpt net naast de forse geld prijs van 25.000 gulden plus een beeld van kunstenaar Kees Verkade. maar Leidenaar Mar tijn van Iterson (20) zal best nog kunnen lachen. Immers, 'heel' Nederland heeft gisteravond via de buis kennis kunnen ne men van Martijn en zijn mu ziek. Dat tv-optreden alleen al zal heel wat deuren voor hem openen. Bovendien was het voor de Leidenaar al een hele eer om voor een cultuurprijs als 'De Belofte' via het gelijk namige AVRO-programma als 'jong en veelbelovend kunste naar' te worden genomineerd. Vlak voor de directe uitzen ding zei Martijn echt nog geen idee te hebben van de afloop. Een voorspelling maken was des te moeilijker omdat de an dere vier genomineerden, Kiki Heessels, Elke Schepers. Bori- ka van den Booren en Job Schu ring, respectievelijk uit de we reld van de musical, dans, klas sieke muziek en cabaret af komstig zijn. "Het is net zoiets als appels met peren vergelij ken". aldus Martijn van Iterson gistermiddag ietwat berus tend. "Maar ja, hoe zou het an ders moeten? Je kunt natuur lijk uit elke categorie meerde re genomineerden brengen, maar ik denk dat het program ma dan te lang zou worden". Geen onbekende LOS ANGELES Komiek Jerry Lewis is duidelijk opgewonden vanwege de onderscheiding die hij zojuist heeft gekregen: de 'Cable Academy Tribute to Comedy Excellence Award'. Een hele mond vol maar het komt erop neer dat Lewis (64) wordt geeërd omdat hij heel wat jaren als komiek achter de rug heeft. Jerry Lewis werkte in de jaren veertig samen met Dean Martin. Het duo maakte in tien jaar tijd zestien films. In de jaren daarna trad Lewis in z'n eentje op in een groot aantal komedies, waarna hij zijn eigen films ging schrijven, produceren en regisseren. (foto ap> In het Leidse jazzwereldje zal Martijn van Iterson geen onbe kende zijn. Afgelopen week einde nog was hij te zien en te horen in jazzcafé The Duke als 'onderdeel' van de band 'State of Mind'. Hij had toen net al een radio-optreden achter de rug. En voor wie hem gisteravond op tv heeft gemist: vanavond zit Martijn van Iterson 'live' en met weer een andere pet op: die van de groep D-Code, te zien in De Waag. Met die groep neemt hij binnenkort ook een CD op. Intussen volgt hij voor het vierde jaar ("ik heb een jaar kunnen overslaan") het conser\ratorium, waar hij les krijgt van 'een grote' als Wim Ovcrgaauw. 'n Actieve jongen dus, maar Martijn, die op z'n negende met de gitaar in aanraking kwam, is dan ook vastbesloten om ooit van de muziek te kunnen leven. We zullen zijn naam alvast ont houden. HILVERSUM Het applaus is verstomd. Varié té bestaat niet meer en de grote namen uit het variété-verleden kunnen alléén nog maar met weemoed terugzien op de 'goede tijd', waarin er nog genoeg theaters, bioscopen en café's wa ren waarin een rasartiest zijn of haar brood kon verdienen. Vanavond toont de NOS de do cumentaire Variété van Hetty van Hoorn. Zij inventariseerde het rijke artiestenleven tussen 1920 en 1950 in Nederland. Met Charles op de kogel, Carla en haar sprekende poppen, slan gemeisje Mary Majocco en vele anderen inven tariseert zij de 'gouden tijd' van het variété. Eens, toen de televisie nog uitgevonden moest worden en Nederland zich koesterde in de luw te van twee Wereldoorlogen, trokken artiesten kris kras door het land om hun kunsten te verto nen. Het variété bloeide. Een voorstelling be stond uit een afwisselend programma, waarin artiesten hun uiteenlopende nummers brach ten. Komische acts werden afgewisseld door goochelaars, evenwichtskunstenaars of door een nummer met zingende glazen. In Amster dam wemelde het van de plaatsen waar de ar tiest terecht kon. Grand Galet, Carr,' het Tip Top theater, variété-artiesten stonden rr\et hun nummer op kermissen, in kleine clubs en thea ters en in voorprogramma's van bioscopen. Opvallend In en na de Tweede Wereldoorlog verdwenen veel van die plaatsen echter, mede onder in vloed van de opkomst van televisie. Echte vari- eté-theaters-zijn er in Nederland inmiddels al lang niet meer. Maakster Netty van Hoorn ging op zoek naar de artiesten en maakte, mede aan de hand van archiefmateriaal, een programma over deze rijke periode in de Nederlandse cultuur. Ze spoorde zo'n tachtig mensen op die in het varié té hebben gewerkt. Na een selectie bleven er tien over. Het programma geeft vooral de sfeer in de artiestenwereld van die dagen goed weer. De artiesten zelf komen aan het woord over hun act, over hun gezinsleven en over de 'gouden tijd'. „Ik hield meer van m'n nummer dan van m'n vrouw", zegt één van hen. Variété is een mooie documentaire die vooral opvalt door de keuze van het onderwerp. Varié té zou zich zelfs voor een langere serie lenen, want iedere artiest heeft wel een opvallend ver haal. „Het ging om de eer iets te kunnen dat an deren niet kunnen", legt een van de oud-arties ten de essentie van variété uit. Uitzending: vanavond, Ned. 3 (NOS) 21.04 Travestiet In de jaren zestig begon de NVSH avondjes te organiseren voor allerlei seksuele minder heidsgroepen, die dan onder el kaar over hun problemen kon den praten. Niet alleen pedofie len, sadisten en travestieten maakten zo met elkaar kennis maar bijvoorbeeld ook exhibi tionisten. Zeker zo'n bijeen komst van potloodventers moet tot bizarre taferelen hebben ge leid, lijkt me. Het idee achter deze contactavonden was dat de betrokkenen zichzelf moesten leren aanvaarden. Daarna diende de maatschappij deze houding over te nemen, en de naar emancipatie strevende groepen met een tolerante glim lach aan haar boezem te druk ken. In zijn boek 'Een dubbel be staan: Travestieten in hun om geving' gaat de psycholoog An ton Verschoor, in wiens huis destijds de eerste verkleedpar tijen van deze mannen plaats hadden, diepgaand in op hun verlangens zich als vrouw te verkleden. Bijna steeds gaat het om heteroseksuele mannen, van wie velen getrouwd zijn. Vaak leiden ze een dubbelleven: over dag lopen ze als Martin achter een brancard in het ziekenhuis, of zitten ze als Jan achter een bureau's avonds en 's nachts wandelen ze als Martina en Jannie op hoge hakken door de stad. Als ze eenmaal aan die ge heimzinnige drang toegeven om zich in vrouwenkleren te hullen, moeten ze vervolgens een hele strategie ontwikkelen om die kleren te bemachtigen. Dan le nen ze een jurk uit de klerenkast van hun vrouw, ontvreemden dameslingerie uit een waren huis en tikken in een uitdrage rij een pruik op de kop. Make- up-spullen zijn natuurlijk ook heel belangrijk, evenals borst- j e Gerrit jan Zwier prothesen, de droom van elke naar perfectie strevende traves tiet. Op het toneel is travestie een geaccepteerd verschijnsel. Snip en Snap lustten er wel pap van. Maar in het leven van alledag gelden andere regels. Een man mag wel een zijden shawltje dragen, en een handtasje bij zich hebben, en eventueel zijn haar in een paardestaart bij eenbinden en zich met een enke le oorbel tooien, maar het is be slist niet de bedoeling dat hij ge- jurkt en opgemaakt over de straten flaneert. De publieke moraal is, wat kleding betreft, veel minder streng: bijna nie mand neemt er meer aanstoot aan dat vrouwen zich in een driedelig pak, inclusief vestzak horloge, en geknipt als een Ame rikaanse recruut, in het open baar vertonen. Het zwakke ge slacht mag zich kennelijk wel aan het sterke geslacht spiege len, maar het omgekeerde is ver boden. Op de contactavondjes bekij ken de travestieten elkaar met een kritische en keurende blik. Heeft iedereen zijn harige be nen wel onder een panty ver stopt? Ziet Martina er niet wat te hoerig uit met haar groene oogschaduw en glanzend paar se lippenstift? Is er door de rou ge op Jannies wangen toch niet een zwart waas van baardstop pels zichtbaar? Heeft Jannie het over Martina, dan spreekt ze over 'zij' en 'haar'. De uitroep "Hee, joh!" wordt stelselmatig door "Hee, meid!" vervangen. Op deze avondjes zijn ze alle maal vriendinnen onder el kaar. De rust werd eens op on prettige wijze verstoord, toen een man met een grote baard, die gekleed ging in een minirok en een schipperstrui, bij het kransje aanschoof. Hij had geen panty aan, droeg geen ma- ke-up en pruik, en beschikte bo vendien over een basstem. Hij stelde zich voor als Peter in plaats van Petra. Het was net alsof er een vreemde haan in het kippenhok was binnengedron gen. In feite dreef de nieuwko mer, al of niet bewust, op een schandalige wijze de spot met de aanwezigen: hij lapte de co de, om zich in uiterlijk en ge drag zo vrouwelijk mogelijk te gedragen, volledig aan zijn laars. Zijn potsierlijke verschij ning liet er immers geen twijfel over bestaan dat hij niet meer was dan een verklede kerel. Fefninisten vormen op deze bijeenkomsten ook een dank baar roddelonderwerp. Die staan namelijk uitermate wan trouwend tegenover mannen die zich als zachte, behaagzieke en tjdele vrouwtjes gaan gedra gen. Datgene, wat door traves tieten als typisch vrouwelijk wordt beschouwd, wordt door feministen juist afgewezen. "Fe ministen denken dat ze geen make-up en een beehaatje nodig hebben om kissable te zijn", laat Jannie bijvoorbeeld weten. En Martina vindt dat feministen steeds meer op kerels gaan lij ken: ze drinken bier, draaien shagjes, biljarten en gaan het liefst met een vrouw naar bed. Zij hebben de broek aan, en dat kledingstuk hebben de traves tieten juist met een zucht van verlichting uitgetrokken. in e6. kringen heersten/ge opluchting over het aftreden van sirs. thatcher... /ffwant oil kan oe een. wording nu niet nieer in de weg staan

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 20