LEIDSCH DAGBLAD Frans vredesplan afgewezen in VN IJskoud: 3060% NODIG! Letland verwacht coup Sovjet-leger Ritter overleden Chinees restaurant uitgebrand AUTO LEITHON 30% extra korting op alle afgeprijsde artikelen t/m zaterdag a.s. Lijfwacht schiet drietal topmensen PLO dood DINSDAG 15 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 39445 Prijs fl. 1,45 NEW YORK/BAGHDAD (AP/GPD/Rtr) - Het door Frankrijk voorgestelde vredesplan voor de Golf, dat gisteravond laat in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties is inge diend, is door Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en de Sovjetunie afgewezen. De kans dat het plan alsnog wordt aanvaard, is door de opstelling van drie van de vijf permanente leden van de Veiligheidsraad vrijwel uitgesloten. Dit hebben diplomaten in het VN-hoofd- kwartier in New York gezegd. Het Franse plan voorziet in een snelle aftocht van de Iraakse troe pen uit Kuwayt waarna een Arabi sche vredesmacht onder VN-auspi- ciën in dat land kan worden gesta tioneerd. In ruil daarvoor wordt een internationale conferentie Het voorstel werd in besloten zit ting besproken voordat VN-secreta- ris-generaal Perez de Cuellar de raad inlichtte over zijn mislukte on derhoud afgelopen zondag met de Iraakse leider Saddam Hussein. Pe- de Cuellar wilde aanvankelijk Palestijnse vraagstuk belegd. De geen commentaar geven, Veiligheidsraad komt later vandaag afloop van zijn presentatie verklaar- nog bijeen om de details i punten tellende Franse voorstel te bespreken. Op tv voorlopig geen legerspotjes HILVERSUM (GPD) De spotjes die nieuwe rekruten moeten werven voor de Ko ninklijke Landmacht, zullen voorlopig niet op tv te zien zijn. Volgens het Haagse be drijf Blend, dat de reclame voor het leger verzorgt, zijn de tv-spots tot nader order uitge steld. "Het zou onzinnig zijn in deze sombere tijd van een dreigende oorlog de vrolijke spotjes (héééé, man!), te laten zien. Dat valt gewoon ver keerd, het past niet". de hij geen hoop meer te hebben op een vreedzame oplossing. De Iraakse ambassadeur bij de VN had het Franse initiatief eerder verwelkomd en hij zei dat de Franse minister van buitenlandse zaken Dumas naar Baghdad zou reizen. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN, Pickering, verwierp het Franse plan als "niet gepast" omdat het de Golfcrisis verbindt met de door Israël bezette gebieden, zon der enige aanwijzing dat Irak bereid is de bezetting van Kuwayt op te ge ven. "Saddam moet nu voorstellen doen", aldus Pickering. Het Franse inititatief lijkt in on derdelen op de voorstellen die Pe rez de Cuellar zondag in Baghdad aan Hussein deed. Ook nieuwe Je- menitische en Algerijnse vredes voorstellen tonen veel overeen komst. Ondanks de koortsachtige pogin gen een oorlog te voorkomen, we zen de laatste geluiden die gisteren uit Amerika en Irak kwamen na- BHSSMHpVHD drukkelijk in de richting van een ^■|H|||l|YjrAVjHfeH|^| naderende oorlog. In Washington zei de woordvoerder van het Witte Huis, Fitzwater, dat Irak "op ge- leende tijd leeft", als het ultimatum eenmaal is verstreken. Dat betekent MR*j§g volgens Fitzwater dat "militaire ac- BH||x=|9HU tie elk moment kan beginnen". MnffiHij riep Hussein op met een "dra- matisch initiatief' te komen om een nümSBi oorl°g te vermijden. Maar enige ipffl88w5 uren eerder had Hussein gezegd dat HMplnf ffiSsillS alleen de Amerikanen nog een oor- 1°6 kunnen voorkomen. m o o/iq n q Irak heeft gisteren opnieuw ge- dreigd met het inzetten van zelf- moordcommando's, mocht het tot een oorlog in de Golf komen. Dat heeft de Iraakse commandant van ^ÏQf"iCr"M=*'l£lQTYi"IÉ»l'* de luchtmacht, luchtmaarschalk k-7 LrtvluJJClClfll Muzahem Saab Hassan, tegenover Radio Baghdad verklaard. De zelfmoordcommando's zou den vooral vanuit de lucht opereren en onder meer Amerikaanse oor- DELFT - In zijn woonplaats Delft is iogsschepen in het Golfgebied raoe- afgelopen zaterdag de (oud)stads- ten aanvauen. "ik breng het blijde beiaardier van Leiden en Alphen bericht dat onze guerrilla-eenheden Rien Ritter aan een hartstilstand gereed zijn om nader aan te wijzen fi0 doelen ter land, ter zee en in de lucht te vernietigen", zo meldde de luchtmaarschalk. Aankoop van dure en bedrijfsauto's gemeld bij FIOD DEN HAAG (ANP) - De Rijksdienst voor het wegverkeer geeft de gege vens van de koper van een auto van af circa 45.000 gulden door aan de Fiscale Inlichtingen- en Opspo ringsdienst (FIOD). Die gegevens kunnen, als de koper een vrij laag inkomen aan de belastingdienst op geeft, worden gebruikt om zwart geld op te sporen. De gegevensverstrekking is ge oorloofd op grond van artikel 49 van de Wet op de rijksbelastingen, waar op ook de renteopgave door de ban ken is gebaseerd. Ook gegevens bij aankoop van een bedrijfsauto vanaf 20 mille door een nv of bv worden doorgegeven. Het gaat daarbij om de controle op auto's die werkne mers krijgen als 'auto van de zaak'. In dat geval is bij privégebruik een fiscale bijtelling van een deel van de cataloguswaarde verplicht. Voor hele ltust één reddingorganisatie AMSTERDAM (ANP) - De twee Nederlandse redding- maatschappijen gaan fuseren. De Koninklijke Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Maatschappij (KNZHRM) in Amsterdam en de Koninklijke Zuid-Hollandsche Maatschap pij tot Redding van Schip breukelingen (KZHMRS) gaan verder onder de naam Neder landse Redding Maatschappij (NRM). Door de fusie ontstaat één reddingmaatschappij voor de gehele Nederlandse kust. De maatschappij beschikt over 36 stations van waaruit hulp kan morden geboden. In totaal verken er 35 mensen in vaste dienst en ongeveer 600 vrijwil ligers. De fusie heeft geen per sonele gevolgen, er zullen geen arbeidsplaatsen verdwij nen. De nieuwe maatschappij bezit 48 schepen. Het hoofdkantoor wordt voorlopig gevestigd in het KN- ZHRM-hoofdkantoor in Am sterdam maar komt uiteinde lijk in IJmuiden. WASHINGTON - Een demonstrant tegen de Golfoorlog knielt e het Witte Huis in Washington tijdens een massaal protest tegen m op Irak na afloop van het VN-ultimatum. MOSKOU (GPD/AP) - De regering van de Baltische republiek Letland verwacht het komende etmaal een 'coup' van het Sovjet-leger volgens het Litouwse scenario. Duizenden Letlanders trotseerden vanmorgen de kou in de oude binnenstad van hoofdstad Riga om hun parlement te beschermen tegen het Sovjet-le ger. De Volksfront-afgevaardigden in het parlement bleven, met het zelfde doel voor ogen, in het ge bouw aanwezig. Vanochtend vroeg hebben de speciale eenheden van het Sovjet- ministerie van binnenlandse zaken, de zogenaamde "zwarte baretten", een politieschool in Riga ingeno- Enkele van de studenten wer- i bidt bij den door elkaar geschud, i overleden. De heer Ritter geworden. Van 1952 tot 1987 vaste bespeler van het carillion het Leidse stadhuis maar ook na zijn pensioen klom hij op feestda gen nog regelmatig in de toren voor een concert. Elke vrijdag bespeelde hij het ca rillion van de Adventskerk in het Alphense centrum. Ook vorige week vrijdag gebeurde dat nog. Rit ter wordt morgen in zijn woon plaats begraven. (pagina Leiden: Ritter kon geen af scheid nemen van zijn beiaard) In Iraakse steden werden vandaag door de regering grote anti-Ameri kaanse demonstraties georgani seerd. In de hoofdstad Baghdad verzamelden zich tienduizenden mensen en riepen leuzen als 'Ku wayt is van ons' en 'Versla de agres sor'. De Franse politie verbood een vredesmars die morgen in Parijs zou worden gehouden Meer Golfnieuws op pagina's 2, 3, 5 Patriot-squadrons vertrekken morgen naar Turkse basis DEN HAAG (GPD) De twee Ne derlandse Patriot-squadrons ver trekken morgen tegelijk met 177 Nederlandse militairen naar Tur kije om dat land te verdedigen te gen mogelijke luchtaanvallen van Irak. Het was aanvankelijk de be doeling dat de luchtafweerraketten gisteren met een Amerikaans toe stel naar Turkije zouden gaan. De Amerikanen hadden echter geen vliegtuig beschikbaar. De luchtafweerraketten worden met een Russisch vrachtvliegtuig, een Antonov, vervoerd. Het Patriot- systeem kan door zijn omvang al leen met de allergrootste toestellen ter wereld worden vervoerd. De PvdA heeft vandaag aange drongen op een nieuw overleg vrij dag tussen de Tweede Kamer en de ministers Van den Broek (buiten landse zaken) en ter Beek (defensie) over de Golfcrisis. Dat hoeft voor de PvdA geen Kamerdebat te zijn. Een mondeling overleg tussen de be trokken commissies en beide be windslieden achten de sociaal-de mocraten in dit geval ook toerei kend. Het gesprek zou volgen op een overleg dat de leden van de West Europese Unie (WEU) donderdag in Parijs hebben over de laatste ont wikkelingen in de Golfcrisis. 15 januari 17 januari 21 januari SHOWROOM-MODELLEN VANDAAG GEKOCHT - MORGEN IN HUIS - NU MET KORTINGEN VAN: NOORDWIJKERHOUT - Bij een uitslaande brand is vanmorgen het Chinese restaurant aan de Haven straat in Noordwijkerhout volledig verwoest. Drie naastgelegen pan den van slagerij J. van den Berg, kapsalon Idole en de dames- en he renkapper John Degger liepen zwa re rook- en waterschade op. Er vie len geen gewonden. De brand brak vanmorgen even commandant A. de Boer kon van morgen nog geen enkele oorzaak van de brand noemen. Dat moet on derzoek van de technische recher che uitwijzen. Volgens de eigenaar van het restaurant is de brand ont staan op de eerste etage. Daar be vonden zich zijn vrouw met de 7 maanden oude baby. Op de zolder- etage sliep haar broer. Zij konden tijdig het pand verlaten en werden door bewoners uit de Schoolstraat negen uur uit. Na een poging opgevangen. Inmiddels heeft de ge- van de eigenaar van het Chinese i taurant om het vuur te doven, werd de brandweer gewaarschuwd. Die riep al snel de assistentie in van de korpsen van Noordwijk, Voorhout, Katwijk en Leiden. Bijna 50 man zijn bezig geweest om het vuur on der controle te krijgen. Dit lukte uit eindelijk tegen half elf. Brandweer- meente Noordwijkerhout gende woonruimte voor de familie gevonden. Nü halen, zomer '91 betalen Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pag. 16 waren geen ernstige venvondingen. De Letse regering heeft de wereld vanochtend opgeroepen niet nog een 'Kuwayt' te laten ontstaan en gezegd dat "reactionaire groepen in de communistische partij en het Sovjet-leger" een bloedige staats greep voorbereiden. Gisteren hebben militairen met geweld barricades van vrachtwa gens opgeruimd die Letten gisteren op toegangswegen en bruggen had den geplaatst om zich te verweren tegen aanvallen van het Sovjet-le ger. De soldaten schoten in de lucht en zetten enkele van de honderden vrachtwagens in vlam. Directe aanleiding voor de hevige spanning in Riga is de aankondi ging van Interfront, een communis tische pro-Moskougroepering, naar het parlement op te trekken. De par tij-ideoloog Ojars Potreki verklaar de dat de Letlandse regering en het parlement moeten opstappen en plaatsmaken voor een 'Comité van Nationale Redding', dat voorlopig het bestuur zou moeten overnemen. Bovendien kondigde gisteravond generaal Koezmin, de bevelhebber van de Sovjet-troepen in het Balti sche gebied, aan, dat de militairen zullen optreden tegen de gewapen de eenheden die onder bevel van de Letlandse regering zijn samenge trokken in het ministerie van bin nenlandse zaken. Slachtoffer Als reactie op de gebeurtenissen in Litouwen overwegen Tsjechoslo- wakije, Polen en Hongarije om ver sneld uit het Warschaupact te stap pen. Dit heeft de Tsjechoslowaakse president Vaclav Havel gisteren ge zegd. Volgens Havel komen de drie landen volgende week bijeen om zich over uittreding uit het War schaupact te beraden. De Europese Gemeenschap zal de economische steun aan de Sov jetunie stopzetten als het militaire optreden in Litouwen niet spoedig ophoudt of één van de andere Balti sche staten ook het slachtoffer wordt. Volgens de Twaalf moet in Litouwen de situatie van voor vori ge week worden hersteld. Ook de Navo veroordeelde gisteren het mi litaire optreden in Litouwen als "schadelijk voor de Oost-West-be- trekkingen". De ministers van buitenlandse za ken van de EG spraken gisteren in Brussel een scherpe veroordeling uit over de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde in de Litouw se hoofdstad Vilnius. Maar de EG is bereid Sovjet-leider Gorbatsjov het voordeel van de twijfel te gunnen, omdat hij kennelijk niet bij de ge beurtenissen- betrokken was. Met name de Duitsers zijn tegen het in trekken van hulp aan de Sovjetunie. "Als we hadden gehoord van rechtstreekse betrokkenheid van hem bij het militaire optreden, dan was onze reactie heel anders ge weest", zei minister Van den Broek. "Maar onze informatie is dat dat niet zo is en dat Gorbatsjov alles doet wat in zijn vermogen ligt om de situatie daar vreedzaam op te los- PATIËNTEN BESTOLEN - Een 25- jarige tandartsassistente heeft be kend geregeld patiënten te hebben bestolen. Terwijl die in de stoel la gen, doorzocht zij hun tassen en jas sen op kostbaarheden. Zo maakte zij zeker 5.000 gulden buit. Dat be drag kan volgens de politie nog op lopen. Lichte vorst Heldere nacht en i temperatuur van ongeveer -4 gra den. Overdag zonnig bij een mid- dagtemperatuur van rond het vriespunt. Zuidoostelijke wind, matig, aan de kust en op het IJs- selmeer af en toe krachtig. De vooruitzichten voor donder dag tot en met zondag: Eerst vrij zonnig en aanhoudend licht vrie zend. In het weekeinde meer be wolking en mogelijk wat regen bij oplopende temperaturen. 22 PAGINA'S Alleen deze dagen krijgt u op alle sterk afgeprijsde artikelen nog eens extra 30% korting. Met uitzondering van CD's, Bentley, speelgoed, de Bijenkorf Boekhandel en de 5 dames- modemerken Alexon, Esprit, Mexx, Moscoat en Ravens. de Bijenkorf TUNIS (AFP/Rtr/ANP) - Een lijf wacht heeft gisteravond in Cart hago, voorstad van Tunis, drie voor mannen van de Palestijnse bevrjj- dingsorganisaie PLO doodgescho ten. De slachtoffers zijn Abu Iyad, Abou al-Hol en Fakhri al-Oumari. De lijfwacht drong met een auto matisch geweer het huis van Abou al-Hol binnen waar de slachtoffers voor een bespreking bijeen waren en schoot ze van korte afstand neer. Daarna gijzelde hij de vrouw van Abu al-Hol en een klein meisje. De PLO meldde later dat de dader en nog enkele personen waren gear resteerd en stelde aanvankelijk Is rael verantwoordelijk. De Israëli sche minister van defensie Arens ontkende vanochtend elke vorm van betrokkenheid. "Wij hebben er niets mee te maken. Ik denk dat de aanslag het werk is van een dissi dente PLO-groepering". In de Gaza-strook braken na de moorden rellen uit waarbij volgens de Palestijnen 14 gewonden vielen. Er werden uitgaansverboden afge kondigd. Later meldde de PLO dat een 'in filtrant' van de dissidente guerrilla groep van Abu Nidal de dader was. Abu Iyad was een felle rivaal van Abu Nidal die in 1974 uit de El-Fa- tah werd gezet vanwege een reeks moorden bij een interne vete. De Revolutionaire Raad sprak destijds een doodvonnis uit over Abu Iyad. De vermoorde Abu Iyad is de plaatsvervanger van PLO-leider Ya- sir Arafat. Abou al-Hol was 'minis ter van binnenlandse zaken' binnen de PLO en in 1987 mede-initiator van de 'intifada', de Palestijnse op stand in de door Israël bezette ge bieden. Fakhri al-Oumari was naas te adviseur van Abu Iyad. Israël beschouwde Abu Iyad als het brein achter de gijzelactie op de Olympische Spelen van München in 1972 waarbij 11 Israëli's werden gedood. (pagina 7: Iyad, PLO-man van eerste uur) óók om mee te kunnen praten over wat er in de buurt is gebeurd Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat willen we niet missen! Wij nemen een proefabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Wij nemen een kwartaalabonnement 76.75' Wij nemen een jaarabonnement 298.60* Voor het abonnement ingaat ontvangen wi| de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode- Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1