Geld voor sportende ouderen Warmond Ambtenaren Oegstgeest leren leesbaar schrijven Engelsman op linieer weghelft Raadscommissie steunt voorstel B en W Gewoonlijk praten wij niet over politiek' i .mmm& i' DINSDAG 15 JANUARI 1991 'Een geschikte oplossing zoeken' in plaats van 'tenderen naar het creëren van optimale voorwaarden voor' Van onze redacteur Eric-Jan Weterings OEGSTGEEST - "Als je iets op papier wilt zetten, waar be gin je dan mee?", vraagt de cursusleidster vriendelijk. "Met denken", zegt een cur sist. "Met lijnen uitzetten", weet een tweede zeker, terwijl een derde niet verder komt dan 'eerst maar eens wat klad deren'. Genadeloos worden onbewust enkele oorzaken van onleesbaar ambtelijk taal gebruik blootgelegd. Twaalf ambtenaren van de ge meente Oegstgeest volgen in de komende weken een cursus no ta's en notities schrijven. Gister middag gaf docente N. ten Cate van de bestuursacademie Zuid- Holland de eerste les in de raad zaal van het gemeentehuis aan het Wilhelminapark. Hoewel de cursus in de eerste plaats voor in tern gebruik is bedoeld, hoopt de gemeente dat ook gewone bur gers zullen profiteren van de ver beterde ambtelijke taalvaardig heid. De cursus is een initiatief van ambtenaar J. Voorendt, werk zaam bij de afdeling personeel en organisatie. Zijn gemeente heeft een opleidingsplan voor ambte naren en na een onderzoekje con stateerde Voorendt dat er 'veel belangstelling' was voor een cur sus leesbaar schrijven. "Het is echt een behoefte van de ambte naren zelf, vanuit de burgerij of de gemeenteraad hebben we geen klachten ontvangen". Alle gemeentelijke afdelingen zijn met een of meer deelnemers vertegenwoordigd. De afdeling planvoorbereiding is zelfs met vijf personen present, "maar dat wil niet zeggen dat daar rampza lig Nederlands wordt geschre ven", haast Voorendt zich te zeg gen. Opvallende afwezige is ge meentevoorlichtster B. Roze- mond. "Ik weet al hoe ik een lees bare nota moet schrijven", ver klaart zij. De twaalf ambtenaren horen Ten Cate waarschuwen tegen 'tang constructies', 'de zelfstandig- naamwoordstijl' en andere vrese lijkheden waaraan ook zij zich be zondigen. De zes dames en zes he ren moeten 'klantgericht' leren schrijven en om te beginnen moe ten ze hun eigen werk en dat van hun collega's eens kritisch bekij ken. "Volgende week moeten jullie allemaal een tekst meenemen van je eigen afdeling, zodat ik kan be kijken waar het aan schort. Dat is jullie huiswerk voor de volgende keer", zegt Ten Cate op belerende toon. "Oh, huiswerk, dat stond niet in de informatie die we voor af kregen", giechelt een vrouwe lijke ambtenaar. Maar er volgt nog meer huiswerk. Zo krijgen de cursisten een proeve van ambte lijk taalgebruik voorgeschoteld, die ze thuis moeten 'vertalen' in leesbaar Nederlands. Uiterlijk onbewogen nemen de cursisten een velletje papier met de volgen de tekst_in ontvangst: De gecompliceerdheid van de materie en de omvang van de pro blemen die zich op velerlei gebied bij de veranderde behoefte aan automatisering voordoen is voor ons college aanleiding geweest de stuurgroep automatisering te ver zoeken een nota samen te stellen welke zich enerzijds richt op in formatiebeleid en anderzijds een toekomstvisie geeft van informa tiebestanden. Voor een gewone Nederlander is deze narigheid niet te lezen, weet Ten Cate. De gemiddelde le zer heeft moeite met zinnen die meer dan veertien woorden tel len. Zinnen met gemiddeld vijf entwintig woorden gaan 95 pro cent van de Nederlanders boven de pet, terwijl zinnen die uit meer dan drie delen bestaan sowieso amper begrepen worden. Jargon "Iedere groep heeft zijn eigen jar gon. Voetballers, bouwvakkers, wetenschappers, dus waarom ambtenaren niet", lijkt Ten Cate de cursisten te willen troosten na het gruwelijke voorbeeld dat zij zojuist heeft uitgedeeld. Volgens haar is er niets tegen jargon, zo lang het maar beperkt blijft tot in tern gebruik. Dat zoveel mensen lijden onder ambtelijke taalter- reur heeft historische wortels die vandaag de dag nog lang niet zijn verwijderd. "Ambtenarentaal ontstond aan het eind van de achttiende eeuw", doceert Ten Cate. "Er waren toen nog maar weinig ambtenaren en zij schreven elkaar prachtige brie ven met zinnen van wel honderd woorden. Dat was eigenlijk meer tijdverdrijf, want de echte zaken bespraken ze met elkaar in de so ciëteit". Hoewel de gemiddelde ambtelijke zin de afgelopen twee honderd jaar de helft korter is ge worden, zorgt hij nog steeds voor veel ellende. De uitbreiding van de overheidsbureaucratie zou daar verantwoordelijk voor zijn. De Oegstgeester ambtenaren horen rustig de uiteenzetting aan. Alleen het verhaal over de voor keurspelling leidt tot misverstan den. Sinds 1954 geldt in Neder land deze spelling, die door over heidsdienaren verplicht gebruikt moet worden. Cadeau moét dus en kado mag niet. want de laatste schrijfwijze valt onder de 'toege stane' spelling. "Dus de toegesta ne spelling mogen wij niet gebrui ken?", vraagt een van de cursis ten zich af. "Inderdaad", ant woordt Ten Cate, "zo simpel is dat". Draak Als hulp bij het huiswerk geeft de docente nog 'een draak van een zin'. "De zin klopt, maar de woor den zijn onzinnig. Een ambtenaar probeert te zeggen 'Hij zoekt een geschikte oplossing voor een pro bleem'. Dat wordt dan: Hij ten deert naar het creëren van opti male voorwaarden voor adequate realisering van alternatieve mo dellen ter verzekering van een ge motiveerde aanpak, waarbij niet dient te worden nagelaten de reële inspraakbehoeftigheid concreet te optimaliseren. VOORHOUTEen nog onbeken de Engelsman veroorzaakte giste ren een aanrijding op het fietspad langs de 's Gravendamseweg in Voorhout. Hij reed op zijn race fiets aan de linkerkant van de weg toen een Noordwijkerhoutse bromfietser hem naderde. In een wederzijdse poging uit te wijken, botsten de twee frontaal op elkaar. De Engelsman is daarop hard weggelopen. De Noordwij- kerhouter is per ambulance naar zijn huisarts vervoerd. Beslagen ruiten vanwege de vorst waren gistermorgen de oor zaak van een aanrijding in de Leidsestraat in Hillegom. Een 24- jarige automobilist uit Hillegom verloor hierdoor het zicht op de rijweg en belandde op de linker weghelft. Daar kwam hij in bot sing met de wagen van een 41-ja- rige man uit Lisse. De bestuurder van de personenauto die daar weer achter reed, kon niet meer voorkomen dat hij vervolgens op zijn voorganger botste. Persoon lijk letsel deed zich niet voor, maar de betrokken voertuigen raakten flink beschadigd. WARMOND - Warmondse sportverenigingen kunnen vanaf volgend jaar subsidie krijgen voor oudere leden. De leden van de raadscommissie welzijn gingen gisteravond akkoord met dit voorstel van het college. Warmonders boven de 55 jaar kunnen hierdoor op een la gere contributie rekenen. Op deze manier hoopt Warmond de integratie van ouderen te bevorde ren. Een subsidieverzoek van tafel tennisvereniging Steeds Vooruit bracht de bal aan het rollen. Veer tien ouderen leden hadden zich aan gemeld bij deze sportclub. De ver eniging besloot ze een lagere contri butie in rekening te brengen en vroeg de gemeente een deel van het verschil bij te passen. Gisteravond ging de raadscom missie akkoord met het voorstel van B en W om 15,45 gulden per aan gemelde oudere te reserveren. Dit bedrag krijgen sportverenigingen ook voor jeugdleden. Omdat B en W verwachten dat sportorganisaties in de toekomst vaker een beroep zul len doen op de gemeente, willen ze een algemeen geldende subsidiere geling voor sportende ouderen. Verschil Burgerlid J. Wassenaar vroeg zich af het mogelijk is om van geval tot geval te bepalen of subsidie nodig is. Tenslotte zou niet elke oudere krap bij kas zitten. Burgemeester G.W. van der Wel legde uit dat een gemeente dat niet kan en mag doen. Sportverenigingen zouden meer mogelijkheden hebben om bij het verdelen van de subsidies rekening te houden met de inkomens van ou- CDA-raadslid G. den Ouden wil elk subsidieverzoek van sportieve 55-plussers honoreren, zonder naar het inkomen te kijken: "Bij andere instanties houden we ook geen re kening met persoonlijke verdien sten". Overigens lijkt de leeftijdsgrens van 55 jaar geen vast gegeven voor de burgemeester. "Ik kan me voor stellen dat clubs een deel van de subsidie reserveren voor mensen die deze leeftijd nog niet hebben be reikt", aldus Van der Wel. Warmondse zendamateur ontvangt noodkreten uit Litouwen Het appartementencomplex 'Residence Alexander' aan de Oegstgeester Rhijngeesterstraatweg. (foto Henk Bouwman) Appartementencomplex centrum Oegstgeest nadert voltooiing heeft de projectontwikkelaar het over een rank gebouw. Hij denkt dan ook dat het heel goed in de groene omgeving zal passen. De bo venste verdieping van het ranke op trekje bestaat uit twee penthouses, het dak krijgt een aan twee zijden schuin aflopende kap. Op de plaats van de nieuwe 'resi dence' stond vroeger het statige pand van het jeugdpsychiatrisch centrum Curium, dat jaren geleden onverwacht werd gesloopt. De open vlakte in het centrum van het dorp werd door menig Oegstgeestenaar beschouwd als een 'rotte kies'. Toch duurde het enige tijd voor dat de gemeenteraad besloot de 'rotte kies' te laten vullen. Pas in het najaar van 1989 kwam de bouwver gunning rond. Tegen eerder gepre senteerde Ontwerpen waren bezwa ren ingediend door burgers. Zij hadden vooral problemen met de bouwhoogte. Over het ontwerp dat nu bijna klaar is waren zowel raads leden als omwonenden tevreden. OEGSTGEEST - Het appartemen tengebouw 'Residence Alexander' aan de Rhijngeesterstraatweg in Oegstgeest nadert zijn voltooiing. De veertien appartementen tegen over de katholieke Williborduskerk variëren in prijs van 350.000 tot 750.000 gulden. Onder het gebouw zijn veertien inpandige parkeer plaatsen met berging en in het pri- vé-park achter het pand is parkeer ruimte voor tweede auto's en wa gens van gasten. De bouw van het complex begon ruim een jaar geleden. In een folder HOND GEWOND - Een Duitse herder is gisteravond ernstig ge wond geraakt bij een aanrijding op de J.C. Hoogendoornlaan in Alphen aan den Rijn. Het beest stak onver wacht de weg over en werd daarbij aangereden door een personenauto, die werd bestuurd door een man uit Bodegraven. De hond is overge bracht naar een dierenkliniek. GEMEENTEGIDS - De nieuwe ge- meentegids van Oegstgeest wordt deze week huis-aan-huis verspreid. Oegstgeestenaren die deze week geen gids ontvangen kunnen con tact opnemen met uitgeverij Suur- land te Eindhoven (040 - 642111). Eigenaren bossen en landgoederen Wassenaar bijeen WASSENAAR - De 110 particuliere eigenaren van Wassenaarse bossen en landgoederen komen 29 januari bijeen in het plaatselijke cultureel centrum Warenar. De avond wordt georganiseerd door de provincie en gedeputeerde P. van Heemst spreekt er een woordje. Onder voorzitterschap van wet houder A. Pruijs worden de proble men op een rijtje gezet die de ver schillende eigenaren in het binnen- duingebied hebben. Van onze redacteur Dorith Ligtvoet WARMOND - Kort na elf uur gistermorgen hoorde de War mondse zendamateur H.W. Keijzer noodkreten uit Litou wen op zijn korte-golfontvan- ger. Hij snelde naar zijn zendap paratuur en luisterde mee. Duit sers, Zweden en Engelsen had den al contact met de journalist en zendamateur Vilius Vaseikis die vanuit het Litouwse parle mentsgebouw van zich liet ho ren onder de roepnaam LY- 2WR/A. Omdat het hierdoor al druk was op de frequentie 14.151 Mhz hield de Warmonder zich de hele tijd buiten het gesprek dat, zoals gebruikelijk onder zendamateurs, in het Engels werd gevoerd. De Litouwer sprak van doden en gewonden. Later volgde een korte toespraak van pre sident Landsbergis die een dramati sche oproep aan westerse democra tieën deed om de Baltische repu bliek te steunen in haar strijd om onafhankelijkheid. "Zoiets maak je niet elke dag mee", zegt Keijzer die gisteren de hele dag aan zijn zender bleef ge kluisterd. Na de oproep bleef het enkele uren stil op de bewuste fre quentie, maar even na half vier hoorde de Warmondse zendama teur meer nieuws. Vaseikis werd ge ïnterviewd door een Canadees sta tion. Volgens Keijzer wil de Baltische journalist dat alle democratische landen de diplomatieke relaties met de USSR verbreken en Litouwen als onafhankelijke staat erkennen. Vaseikis had het idee dat Sovjet troepen elk moment het parle mentsgebouw konden ontzetten en sprak het vermoeden uit dat Gor- batsjov het leger niet meer in de hand heeft. Dat het tussen die twee berichten stil was op de bewuste frequentie, zou te danken zijn aan collega-zend amateurs. Zij zouden de frequentie zoveel mogelijk hebben vrijgehou den om Litouwers de kans te geven berichten door te seinen. Boeiend De Warmondse radiozendamateur beoefent zijn hobby al zo'n driejaar. Hij heeft apparatuur ter waarde van 4.500 gulden en beschikt over een zendvergunning. De zend- en luis- terapparatuur neemt niet veel ruim te in beslag en staat in een hoekje van een kamer. Volgens Keijzer kan iedereen de berichten uit Litouwen via een goede wereldontvanger met speciale ontvangstmogelijkheden single side band) beluisteren. Meestal beoefent Keijzer zijn hobby in het weekeinde of zoekt hij 's avonds contact met amateurs uit andere delen van de hele wereld. Volgens de Warmonder maken deze contacten zijn hobby zo boeiend. Het 'heet van de naald' ontvangen van de Baltische berichten geeft, hoe treurig die ook zijn, zijn hobby een extra dimensie. "Dit was de eerste keer dat ik vanuit het Oostblok politieke bood schappen ontving. Van anderen hoorde ik dat tijdens de omwente lingen in Roemenië een noodnet tot Rechtswinkel helpt niet in Wassenaar WASSENAAR - De Leidse Rechtswinkel mag Wassenaarders niet hel pen bij het invullen van hun belastingformulieren. Het Wassenaarse college wees een aanvraag daartoe van de hand. Volgens burgemeester en wethouders is er in het Wassenaarse raad huis niet genoeg ruimte voor de beoogde blasting-aangiftecampagne. Bovendien krijgt de gemeente al regelmatig bezoek van medewerkers van de belastingdienst. Zij helpen Wassenaarders bij het invullen van hun formulieren, laten burgemeester en wethouders weten. De rechts winkel kon vanmorgen geen commentaar geven op de afwijzing. stand kwam, een vrijgehouden fre quentie waarop amateurs doorga ven welke hulpgoederen nodig wa ren. Ook na de aardbeving in Arme nië werden de verbindingen via lo kale amateurs in stand gehouden". De Warmonder vindt het niet op merkelijk dat hij nooit eerder poli tieke boodschappen heeft ontvan gen. Gewoonlijk praten de ama teurs niet over politieke zaken: "Je bent in de eerste plaats amateur en geen politicus. Onder zendama teurs heerst een ongeschreven code om je niet met seks of politiek bezig te houden". Toch kan de zendamateur zich voorstellen dat de Litouwers deze regel hebben overschreden: "Voor hen is het een ramp als het parle- mententsgebouw door de Russen wordt bezet". Volgens de Warmon der wil de Baltische zender een net werk van zendamateurs in de lucht krijgen, zodat in geval van nood in formatie doorgegeven kan worden. De Warmonder heeft na de ont vangst van de berichten uit Litou wen direct de krant gebeld, maar heeft verder geen actie onderno men. Hij verwacht niet dat veel amateurs de eerste berichten heb ben opgevangen: "Zoveel mensen zitten maandagmorgen voor twaalf uur niet achter de radio. Bovendien zijn er veel frequenties waarop je kunt luisteren". De Warmondse zendamateur H. Keijzer achter zijn apparatuur. Gisteren ontving hij berichten uit Litouwen: "Zoiets maak je niet elke dag mee' DINSDAG 15 JANUARI Alphen klaverjassen bij speeltuinvereni ging Kindervreugd, Hugo de Groot straat, aanvang 20 00 uur. voorstelling 'De glorieuze co me-back van Coco', door Vara's Komedie Theater, aanvang 20.30 uur in het Parktheater. Katwijk klaverjas- en jokeravond bij In validen Óntspannings Vereniging, vanal 20.00 uur in dienstencentrum Zwanenburg. Leiden Leidse Jazzweek' 'Swing Sweet', met Rita Reys met Trio Pim Jacobs en Bernard Berkhout en Frits Landesbergen, aanvang 20.15 uur, Leidse Schouwburg. Noordwijk vergadering Kon. Mij. voor Tuin bouw en Plantkunde, de heer Brui ning over het gebruik van planten bij de Bosnegers en Indianen, aan vang 20.00 uur in het Buurthuis. vergadering commissie finan ciën, economische zaken, grond zaken en toerisme, aanvang 19.30 uur in het gemeentehuis. Voorschoten open huis bij C.O.V. Excultate Deo, van 20.00 tot 22.00 uur in ge bouw De Werf, Schoolstraat. gecombineerde vergadering kredietvotering tbv bouw Multi functioneel gebouw Noord Hofland, 20.00 uur in het gemeentehuis. Warmond vergadering cie. ruimtelijke or dening, aanvang 20.00 uur, ge- WOENSDAG 16 JANUARI Atphen jeugdinstuif volleybal, van 18.30 tot 19.30 uur in gymnastieklokaal van de Zonnebloemschool, Jong kind Comnckstraat. Katwijk informatie-avond Amnesty Inter national, aanvang 20.00 uur in tie nercafé Stappers, Louise de Colig- nylaan. bijbelstudie-avond door de Leiden familievoorstelling 'Idomeno', van Frank Groothof, aanvang 14.30 en 19.00 uur in de Leidse Schouw- bijeenkomst Borstvoedig Bege leidingsgroep Leiden, voor informa tie en uitwisseling van ervaring, vanaf 20.00 uur bij Ineke van der Leek, Marie Jungiusstraat (Ste venshof), tel 312967/170085. concert in de 'Meesterserie' door Nieuw Sinfonietta Amsterdam olv Lev Markiz. mmv Machiko Takahashi (fluit) en Jenny Zacha- rieva (piano), aanvang 20.15 uur in de Stadsgehoorzaal. Leiderdorp bridgen in Bridgecentrum Lei derdorp, Bernhardstraat, aanvang 13.45 uur. Oegstgeest dia-lezing over 'Himalaya en Ka- rakoram', door alpinist-fotograaf Robert Eckhardt, aanvang 20.00 uur in de Lagere Agrarische School. Lange Voort. DONDERDAG 17 JANUARI Leiden Leidse Jazzweek- (première) 'Embraceable You', met Paola Tuin (zang). Erik van der Luit (piano), Jim van Es (jazz-gitarist) en Pim Schoonderwoerd (bas), aanvang 20.30 uur in de Kapelzaal van K&O. voorstelling: 'Cricket Serenade', door LEST, aanvang 20.00 uur in Micro-Theater, Oude Vest. Leiderdorp klaverjassn bij Con Bravura, clubgebouw Beukenschans, aan vang 20.00 uur. cursus Square-dance bij The Sjelter Squeezers, van 20.00 tot 22.30 uur in Sjelter, Heemraadlaan. klaverjassen met de Sfeerjas- sers, aanvang 20.15 uur in de Mu- zenhof. Noordwijk informatie-avond Willibrord- mavo. Van Panhuysstraat, aan vang 20.00 uur. vergadering Ned. Christen Vrou wenbond, met zuster Bartje uit het Mariaklooster over het kloosterle ven, aanvang 20.00 uur in De Vin- kenhof.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 14