Statenleden vóór fusie provincies 'Wie niet ziet dat het om olie gaat, is oliedom Oiions staan klaar om gewonden op te halen Noord-Holland wil samengaan met Zuid-Holland en Utrecht Ex-spion opent Wassenaarse expositie over pers in DDR Vakbond voor academische medische specialisten DINSDAG 15 JANUARI 1991 Leidse bloedbank heeft rampenplan gereed VALKENBURG/UTRECHT - Als cr in de Golf een oorlog uit breekt, zullen vliegtuigen van het marinevliegkamp Valken burg gewonden naar Nederland overvliegen. Het ministerie van defensie heeft het marinekamp gevraagd hiervoor twee Orions beschikbaar te houden. Of het vliegveld Valkenburg de aan- vliegbasis voor gewonden uit het Golfgebied wordt, kon een woordvoerder van de Marine gisteren nog niet zeggen. "Dat is allemaal nog heel onduidelijk". De Orions zullen, wanneer nodig, naar het noodhospitaal in Jebal Ali in de Verenigde Ara bische Emiraten vliegen, dat eind vorige week vanuit Neder land is overgebracht. Dit nood hospitaal is in eerste instantie bedoeld voor marinemensen aan boord van de drie Neder landse schepen in de Golf. Eventueel zullen daar ook an dere nationaliteiten worden be handeld. Kunnen gewonden er niet langer terecht, dan zullen ze met de Orions naar Nederland worden overgevlogen. Eén van de vliegtuigen kan op afroep Pinnen acht uur vertrekken. Het andere is binnen 48 uur start- Het medische personeel dat het noodhospitaal moet beman nen vertrekt morgenmiddag vanaf de vliegbasis Soester- berg. De ploeg bestaat uit 50 mannen en drie vrouwen. Ze worden naar de Golf vervoerd met een Hercules van de Belgi sche luchtmacht. Het veldhos pitaal zelf, dat in een grote loods bij de haven van Jebal Ali wordt neergezet, is vorig week al naar de Verenigde Arabische Emiraten overgebracht. Bloedbank De Leidse Bloedbank heeft, zoals alle andere bloedbanken in Nederland, inmiddels al een rampenplan klaarliggen. In ge val van nood zullen mensen worden opgeroepen extra bloed te geven. De bloedbank begint daar pas mee als de voorraden beginnen te slinken. Nu extra bloed in huis halen heeft vol gens Bloedbank-arts mevrouw V. Novotny geen zin, omdat sommige bestanddelen maar een beperkte tijd houdbaar zijn. Regionale omroepen hele avond in de lucht met discussie over Golf AMSTERDAM/LEIDEN - "Mee doen aan een oorlog in de Golf is te vergelijken met een politie-auto die je met een dronken agent achter het stuur door de Kalverstraat stuurt. Hoeveel soldatenlevens is' een liter olie waard?", zo vroeg de Leidse massapsycholoog L. Wecke zich gisteravond af bij een 'Teach-In' in Amsterdam. In Leiden en omge ving was hij te horen via menlijke radio-uizending gionale omroepen West Holland. i Noord' Twaalf partijen willen aan verkiezingen voor Staten meedoen DEN HAAG/LEIDEN - Voor de Provinciale-Statenverkiezingen van 6 maart hebben zich bij het cen traal stembureau in Den Haag twaalf partijen aangemeld. Zes par tijen zijn nu al vertegenwoordigd in de Zuidhollandse staten: PvdA, CDA, VVD, Groen Links, D66 en NASA herhaalt vannacht proef met lichtwolken LEIDEN In de late nacht om vier minuten voor vijf zullen vrij laag bo ven de zuidwestelijke horizon van nacht bij heldere hemel felle blau we en rode lichtvlekken te zien zijn. Het betreft een experiment van de Amerikaanse ruimtevaartorgani satie NASA. Vanaf de satelliet Crres worden patronen afgevuurd, waar uit op enige afstand van de kunst maan wolken barium en lithium ontsnappen. De wolken, fel groen en rood van kleur en ter grootte van een volle maan, zullen bij heldere hemel duidelijk te zien zijn. Korte tijd later, om 6.39 uur, wordt van nacht de proef herhaald. Het eerste experiment met het 'kosmische vuurwerk' werd afgelo pen vrijdagnacht uitgevoerd, maar was door het wolkendek aan het oog onttrokken. Vrijdagnacht om 3.28 uur en om 6.00 uur is het op merkelijke verschijnsel nogmaals Lancering Arianeraket te zien in Space Expo NOORDWIJK - Noordwijk Space Expo is vannacht geopend voor be langstellenden die de lancering van een Ariane-raket vanuit'Frans Guia na willen volgen. De Ariane 44L zal de twee telecommunicatie-kunst- manen Italsat 1 en Eutalsat II F2 in een baan om de aarde brengen. Noordwijk Space Expo neemt de beelden van het aftellen en de lance ring rechtstreeks over en vertoont die op een groot filmscherm. Het of ficiële programma begint om 23.15 uur met een korte introductie over het Guiana Space Centre en de Aria ne 4-raket. Het programma eindigt omstreeks half twee. Natuur en Milieu wil een verbod op waterscooters UTRECHT - De stichting Natuur en Milieu heeft bij minister Maij-Weg- gen van Verkeer en Waterstaat aan gedrongen op een verbod op wa terscooters. Deze kleine bootjes, ook wel jetski's genoemd, vormen een gevaar voor watervogels en wa tersporters, aldus Natuur en Milieu. De waterscooter, die een snelheid van 80 kilometer per uur kan berei ken, dringt door tot ondiepe oever stroken en is moeilijk te verbalise ren, constateert de milieuorganisa tie. Voor de waterscooter gelden nu dezelfde regels als voor speedboten. In gebieden waar speedvboten mopgen varen geldt een maximum snelheid van 20 kilometer per uur. Natuur en Milieu is het daar niet mee eens en beschouwt een alge heel verbod als de enige oplossing. Maij-Weggen zou zo'n verbod moe ten opnemen in het Binnen vaart po - litiereglement dat momenteel wordt herzien. SGP-RPF-GPV. Ook aangemeld hebben zich de Vooruitstrevende Volkspartij, de Groenen, de Socia listische Arbeiderspartij, de Socia- listiese Partij en Centrumpartij '86 en Centrum-Democraten. Bij de Staten-verkiezingen in 1987 bleef de PvdA de grootste frac tie met 29 zetels. Het CDA kreeg 25 zetels, de VVD 15, D66 6, Groen Links 3 en de kleine christelijke partijen 5. Op 22 januari moeten de partijen tussen 9.00 en 15.00 uur hun kandidatenlijsten inleveren. Wecke is verbonden aan het Insti tuut voor Vredesvraagstukken in Leiden en wilde zijn toehoorders in de Amsterdamse Beurs van de waanzin van een oorlog tuigen. "Wie niet ziet dat het om olie gaat, is oliedom", vond hij. Om acht uur besloeg de rij wach tenden voor de deur nog steeds de hele breedte van het Beursplein. Binnen in de Beurs puilde de zaal reeds uit van de ruim 1500 belang stellenden voor de 'teach-in', een openbaar college, over de dreigen de oorlog in de Golf. Amsterdam poogde zo gisteravond, na de mas sale demonstraties die in andere Europese hoofdsteden plaats had den tegen deelname aan een gewa pend conflict en de daarbij schril af stekende rust in de hoofdstad, een beetje het geschonden imago op te poetsen. "Het blijft bizar dat er in de jaren tachtig honderdduizenden de straat opgingen om te demonstre ren tegen de plaatsing van kernwa pens in Nederland en dat er nu rela tief weinig gebeurt", zo vond spreekstalmeester F. Rottenberg. De publieke belangstelling voorde rechtstreeks door de regionale omroepen uitgezonden Teach in in hel Amster damse Beursgebouw was overweldigend. o ANp) De schade werd enigszins goed gemaakt. De bonte stoet sprekers vond gisteravond niet alleen in de zaal een betrokken gehoor, via de radio luisterden nog eens 450.000 Het spits werd afgebeten door de Leidse massapsycholoog Wecke. Volgens hem heeft Nederland zich op de roltrap van de Verenigde Sta ten laten zetten en komen we pre-| cies uit waar Bush ons wil hebben. Met name de PvdA moest het in zijn visie ontgelden. De partij heeft 'oor- logsboter op het hoofd', straks 'bloed aan de handen' en is kenne lijk van mening dat 'het regerings pluche wel een fregatje waard is', al dus Wecke. "De Verenigde Staten zijn als een chirurg die het verkeer de been afzet en Nederland fun geert daarbij als operatie-assistent". Vredeskans klein Volgens H. Jansen, die Arabisch en Islam doceert aan de Leidse univer siteit, is er echter iets voor de oorlog te zeggen. "Doen we niets, dan zul len er straks andere ambitioso's ko men die buurlanden onder de voet lopen en buitenlanders gijzelen om hun staatsschuld kwijt te raken". Volgens Jansen zijn de vredes- kansen klein door de onverzoenlij ke houding van de almachtige Baat- partij van Saddam Hussein. "De fi losofie van de Baat berust op het va ge idee dat de Arabische wereld ei genlijk een eenheid is. Maar het westerse imperialisme en zionisme staan de verwezenlijking van dat ideaal in de weg. Deze extreme denkwijze verdraagt geen compro missen. Wie niet voor de islam is, is ertegen. Een tussenweg is er niet". Zelfs als het huidige conflict met Irak door een oorlog zou worden be slecht, staan we nog maar aan het begin van een lange lijdensweg, zei Jansen. "Fundamentalistische moslims zullen daarna overal in de wereld terroristische aanslagen ple gen. Ik voorspel u dat we nog zullen terugverlangen naar de koude oor log en de tijd dat we rustig ten zui den van Frankrijk op vakantie kon- Jörg Meyer voor een aantal spotprenten die deel uitmaken van de expositie over de pers in de DDR. WASSENAAR - De voormalige DDR-spion Jörg Meyer heeft gisteren in het Wassenaarse Rijnlands Lyceum een tentoon stelling over de DDR voor en na de omwenteling van 9 november 1989 geopend. De expositie, die tot en met 8 februari te bezich tigen is, gaat vooral in op de rol van de media. Jarenlang heeft Meyer voor de DDR gespioneerd, onder meer in Denemarken. Na drie jaar in de gevangenis gezeten te hebben, keerde hij terug naar zijn vaderland. Daar werd hij museumdirecteur. "We waren met 17 miljoen mensen en de meesten waren meelopers", zei Meyer in een korte toelichting op de exposi tie. Volgens de ex-spion hebben veel mensen in het westen ten onrechte het idee dat de voor malige DDR-burgers zich ver zetten tegen de commmunisti- sche macht. "Er waren maar een paar tegenstanders", aldus Meyer, die verder zei uit idea lisme voor zijn land te hebben gespioneerd. Bij zijn werk in het buiten land had Meyer veel contacten met de pers. "Dat waren over het algemeen de mensen die het best waren geïnformeerd". In zijn eigen land vervulde de pers een geheel andere rol. Journa listen waren een verlengstuk van de Sozialistische Einheits- partei Deutschland (SED). Kranten waren de spreekbuis van de communisten, aldus Meyer. Journalisten moesten maandelijks op cursus bij de SED, die inmiddels is opgehe- De tentoonstelling in het Rijnlands Lyceum ('Freiheit statt Sozialismus') geeft onder meer een overzicht van de zes dagbladen die er in de DDR wa ren ten tijde van het communis tisme en de 40 kranten die er nu zijn. De expositie is samenge steld door de uit de DDR afkom stige Petra Cichos, in opdracht van het Goethe-Instituut. Ook leerlingen van het Rijn lands hebben een steentje bij gedragen. Scholieren die vorig jaar naar Berlijn zijn geweest hebben een beeldend verslag gemaakt van hun de Duitse stad. HAARLEM/DEN HAAG - Provinciale Staten van Noord-Holland hebben zich gisteren in meerderheid uitgesproken voor de vorming van één grote randstadprovincie. Voor eind 1992 zal er een plan moeten liggen om de provincies Noord- en Zuid-Holland, Utrecht en mogelijk ook Flevoland te laten fuseren, aldus het Noordhollandse'provinciebestuur. De commissaris van de koningin in Zuid-Holland, S. Patijn, reageerde vanochtend voorzich tig op het plan. Hij noemt het een 'interessant voorstel', maar volgens hem is het voor een dergelijke samenvoeging nog veel te vroeg. Het plan werd gisteren ingediend Sommige gedeputeerden waren erbij. Ik denk dan meteen: waarom door PvdA en WD in de Noordhol- enthousiaster. WD'er Tielrooij. ook niet Brabant en Zeeland9 Die revolutionair plan. Ja- zijn voor Zuid-Holland minstens zo bovenaf belangrijk. Ik vind ook het tempo in onder- veel te vlot". Zijn WD-collega H. van der Goot "Dit i landse Staten. Ze kregen de steun van de kleine linkse partijen. Het renlang zijn plannen CDA toonde zich fel tegen, evenals opgelegd. Nu komt het de commissaris van de koningin, op. Zowel De Wit. Het over-de-eigen-grenzen- heen-denken dat de Staten gisteren etaleerde, werd gevoed door de na derende eenwording van het Euro pa van de Europese Gemeenschap. Om het streven boven (Den Haag), beneden (de burger), kun je laat soortgelijke geluiden horen. spreken van schaalvergroting. Er kan nu in ieder geval gewerkt den aan de plannen." misch zo sterk mogelijke Randstad tijn vindt dat de De Zuidhollandse commissaris Pa- gestalte te kunnen geven, moeten idev e' misschien een wat al te forse i WD en PvdA, let- zwaargewicht wordt. "Na de terlijk grenzen verlegd te worden. Het idee van de vorming van één grote randstadprovincie is niet nieuw, maar het heeft de Vierde No ta Extra van minister Alders (Ruim telijke Ordening) niet gehaald. De colleges van gedeputeerde staten van de vier randstadprovincies wa ren daarom overeengekomen een minder vergaande vorm van samen werking op te zetten. Het is de daar bij bedoeling dat ze gezamenlijk plannen maken op het gebied van ruimtelijke ordening, milieu en eco- De Noordhollandse WD en PvdA vinden dat dus niet ver ge noeg gaan. In hun motie vragen ze Gedeputeerde Staten uiterlijk vóór september 1992 uitgewerkte plan nen aan de 'fusiepartners' voor te leggen. De PvdA hield overihens nog een kleine slag om de arm door te stellen dat de datum van 1 sep tember 1992 'inwisselbaar' is. "We hebben met dit tijdstip willen aan geven dat de handen uit de mouwen moeten", aldus de socialistische woordvoerder L. Burgers. Volgens de initiatiefnemers zijn er bij de fu- siepartners genoeg gelijk gestemde geesten te vinden. Revolutionair CDA-woordvoerder P. Meinema en commissaris De Wit probeerden de indieners van de motie op andere gedachten te brengen. "Gemakshal ve vergeet men dat de beslissingen in Den Haag vallen. Waarom gaan we niet in fases te werk? Ik ben wel voor bestuurlijke vernieuwing, maar niet voor bestuurlijke vernie ling", sprak Meinema. De Wit zei in een emotioneel betoog een rand stadprovincie op korte termijn als een utopie te zien. LEIDEN (GPD) De medische specialisten in de acht academische ziekenhuizen van ons land hebben een eigen belangenvereniging opge richt. die ook moet fungeren als een vakbond. De Vereniging Academische Specialisten (ASV) wil een eigen plaats innemen naast de Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) en de Landelijke Vereniging van Artsen in Dienstver band (LAD). De vereniging telt ongeveer 1800 leden. De medische specialisten in de academische ziekenhuizen hebben een eigen organisatie op gericht, omdat ze veelal niet worden betrokken bij onderhandelingen, waarbij hun positie in het geding is. Ze vinden het onaanvaardbaar, zeker omdat het een grote groep betreft, dat over hen wordt beslist, zonder dat ze daarover zijn ge hoord. Deze kwestie speelt al jaren, maar de pro blemen deden zich vooral voelen tijdens de re cente conflicten tussen medische specialisten met ziekenfondsen en overheid. De meeste van de bij de ASV aangesloten art sen zijn geen lid (meer) van de organisaties LSV en LAD, die bij de overkoepelende artsenorga nisatie KNMG zijn aangesloten. Gaande de con flicten van de afgelopen jaren zijn de meeste van hen uit de organisaties gestapt, omdat ze het niet eens waren met de akkoorden die inzake de tarieven met andere partijen werden gesloten. De ASV, zo liet secretaris-penningmeester prof.dr. J.M. Greep gisteren weten, onderhan delt nu met de KNMG, de LSV en de LAD over de plaats die zij kan innemen. Van de bestaande beroepsorganisaties viel daarover in dit stadi um geen commentaar te verkrijgen. Ook met de Vereniging van Academische Ziekenhuizen (belangenorganisatie op nationaal niveau van de acht instellingen) staat de vereniging in con tact. In de ASV willen de specialisten zorgen voor handhaving van de hoge kwaliteit van patiën tenzorg in de academische ziekenhuizen. Het waarborgen van de concurrentiepositie van de academische specialisten ten opzichte van hun collega's in andere ziekenhuizen is daartoe noodzakelijk, zo menen ze. Voorzitter van de ASV is prof.dr. J. Jeekel, verbonden aan het Academische Ziekenhuis Rotterdam, vice-voorzitter is prof.dr. G.B. Snow van het Academisch Ziekenhuis Vrije Universi teit Amsterdam. menvoeging krijg je één Randstad provincie met zes miljoen inwoners en vervolgens negen kleinere met in totaal negen miljoen inwoners. Het evenwicht is dan volslagen zoek". Een samenvoeging is volgens Pa tijn op dit moment ook volstrekt niet aan de orde. Desondanks vindt hij de Noordhollandse gedachten 'interessant'. A. Peters, voorzitter van de Zuid hollandse PvdA-fractie, noemt de motie van zijn noorderburen 'onbe kookt'. "Het enthousiasme deel ik wel, maar bij de inhoud heb ik wat bedenkingen. Zij willen Flevoland Aalsmeer laat TNO hinder van Schiphol onder loep nemen AALSMEER (ANP) - De gemeente Aalsmeer heeft TNO in Delft op dracht gegeven een aantal aspecten op een rij te zetten over de geluids hinder en luchtverontreiniging bij Schiphol. Volgens de gemeente zijn deze aspecten onderbelicht geble ven bij het onlangs gepresenteerde Plan van Aanpak Schiphol. De gemeente verwacht van de voorgenomen uitbreiding van Schiphol de meeste hinder te on dervinden. Aalsmeer is geen part ner in het convenant dat over het Plan van Aanpak moet worden ge sloten. De resultaten van de TNO-studie naar geluidshinder en luchtveront reiniging moeten op korte termijn beschikbaar zijn. Op die manier hoopt Aalsmeer Provinciale Staten van Noord-Holland te 'beïnvloe den'. Dit zou moeten gebeuren voordat zij hun handtekening zet ten onder de eindversie van het Plan van Aanpak voor de uitbrei ding van de nationale luchthaven. Aalsmeer wenst onder meer een toetsing van de te verwachten luchtverontreiniging aan de grens waarden die bij voorbeeld gelden in het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP) van de rijksoverheid. Ook wil de gemeente weten welke risi co's en hinder in het Plan van Aan pak 'niet of maar gedeeltelijk' zyn bekeken. Daarnaast wenst Aalsmeer duide lijkheid over de mogelijkheden om de te verwachten problemen op het gebied van geluidshinder te veran deren, zodat de situatie in de ge meente verbetert. Tot slot vraagt de gemeente meer aandacht voor de controle op de handhaving van de geluidshinder binnen de efgespro- ken grenzen. "Het is niet goed om meteen alle stappen te nemen die bij een fusie horen. De samenwerking zal toch geleidelijk aan moeten groeien naar een samenvoeging. Ik denk daarom dat het niet verstandig is om tijd schema's te noemen en piketpalen te slaan. Maar dat de drie Randstad provincies nauwer moeten samen werken, dat is voor ons een uitge maakte zaak". De samenwerking tussen de pro vincies komt donderdag aan de or de in Provinciale Staten van Zuid- Holland. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - De zoon van landbouwer R., te Oude-Wetering, op oudejaars avond van de jacht op klein wild huiswaarts keerende, ontwaar de in zijn vaders land een grooten vogel, welke langzaam maar statig voortkuierde. Zon der eenige moeite kon R. zich van den vogel meester maken een der vleugels'was aangescho ten, en het dier was broodmager, ten gevolge van onvoldoend voedsel. R. heeft den vogel voor een flinken prijs aan ,,Artis" verkocht. Het was eene bijzon der grote trapgans, thuis be- hoorende in Oostenrijk en Hongarije, en naar deze streken afgedwaald. - Schijndood. - De lijkwagen stond voor de deur en de familie was gereed om in te stappen, toen een der bloedverwanten nog een laatsten kus op het ge laat van den overledene wilde drukken. Doch wat was dat? Het voorhoofd was niet koud! Er was leven in het „lijk". En...terwijl de dokter voorreed, om te consta- teeren, dat hij den „overledene" bij levende lijve had doodver klaard en dat deze nog niet ge storven was, konden de, zwarte mannen onverrichte rzake heen gaan. Dit geschiedde Zaterdag te Delft, zoo meldt de „Haagsche Courant." Vijfentwintig jaar geleden: - Premier Sjastri van India heeft geeen cent nagelaten. Zijn maandslaris van 3.000 roepia (f 2250) schonk hij steeds geheel aan „de dienaren van India", een instelling voor sociale en eco nomische vooruitgang van het land. Daartegenover zorgde deze instelling ervoor dat me vrouw Sjastri voldoende ont ving om de uitgaven die aan het premierschap gepaard gaan te bekostigen. Sjastri had geen banksaldo en bezat geen eigen dommen. Mevrouw Leita Sjastri krijgt nu een maandelijks pen sioen van duizend roepie onge veer 750.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13