Disco's op poten niet geschikt voor 'Koets' Inderdaad ben ik een vreemde in Jeruzalem Omwonenden vrezen verbouwing van Ico-Athibu-pand aan Rijndijk PAGINA 14 DINSDAG 15 JANUARI 1991 Wedstrijd architektencafé: te veel toeters en bellen LEIDEN - Leo Kamphues, eigenaar van de Koets-o-theek, is weinig opgeschoten met de prijsvraag van het Leids Architektencafé. De opdracht van dit jaar was een discotheek op poten te ontwerpen tussen de nieuwbouw en het ketelhuis van de EWR aan de Lange- gracht. Veertien inzendingen kwamen binnen en waren gisteravond te zien in het pand van Mecenas Art Consultancy aan de Middelstegracht. Maar volgens Kamphues is niet een ervan geschikt als vestigingsplaats voor een nieuw Koets. Het winnende ontwerp 'Dubbel 0' van architect Jan Splinter. Het gebouw vult volgens de jury mooi het gat aan de Langegracht, maar Koets-eigenaar Leo Kamphues ziet er weinig in. 'Te veel toeters en bellen'. (foto Henk "Te veel toeters en bellen, met al die verschillende ruimtes niet te behap pen voor het personeel", luidde zijn conclusie bij de meeste ontwerpen. Het meest enthousiast was de Leid- se discotheek-eigenaar over een ontwerp met als titel 'Disco '91'. Dit door de Noordwijker Pieter Jan Barnhoorn ontworpen gebouw, is een soort betonblok op poten met aan de zijkant kleine driehoekige ruitjes. Volgens Kamphues een 'functioneel en realistisch idee'. De jury, bestaand uit oud-wet houder volkshuisvesting Dick Tes- selaar, Leidsch Dagblad journalist Jan Rijsdam en de Leeuwardense architect Chris Vechter, vice-voor- zitter van de Bond van Nederlandse Architecten, had een andere me ning. Zij gunde de hoogste eer aan de Leidse architect Jan Splinter, die een vrij simpel ogend ontwerp in diende, genaamd 'Dubbel O'. Het gebouw vult volgens de jury heel mooi het gat op de Langegracht. Het rapport spreekt van een ont werp dat 'helder en simpel is van opzet, met genoeg verleidelijkheid om saaiheid te vermijden'. Winnaar Splinter, zelfstandig ar chitect te Den Haag, toonde zich Aanvoer nu 'erg goed' Parkeren bij vee markt duurder LEIDEN Bezoekers van de vee markt in de Groenoordhallen gaan meer betalen voor een parkeer plaats. Het tarief wordt op marktda gen verhoogd van 1,75 tot 2,25 gul den. Voor elk rund moet 10,75 wor den betaald, een kwartje meer dan nu het geval is. Het tarief voor het wegen van varkens stijgt van 1,90 gulden naar 2 gulden. Verder is besloten 30.000 gulden te besparen op schoonmaakkosten en een experiment te beginnen om op maandag voor zes uur varkens voor de export aan te bieden. Tot deze maatregelen is besloten omdat de aanvoer van vee sterk af neemt. De veestapels worden klei ner, onder meer door maatregelen van de overheid zoals bijvoorbeeld melkquotering. In de zomer nam de aanvoer van runderen en kalveren nog verder af omdat slachtvee uit het voormalige Oost-Duitsland te gen lage prijzen te koop was. Daardoor komt veel minder marktgeld binnen. Het tekort was in 1990 ongeveer een ton hoger dan de 289.000 gulden die was geraamd. Dit jaar wordt weer uitgegaan van een tekort van bijna drie ton voor de Groenoordhallen. "Als we geen maatregelen nemen dan redden we het niet en we willen niet hebben dat het tekort weer hoger wordt", al dus directeur A. de Jong van de Groenoordhallen. Met de reinigingsdienst is afge sproken dat op maandag en dinsdag later wordt begonnen met het schoonmaken van de hallen. De Jong wees er in het najaar al op dat de reinigingsdienst erg duur was. "We besparen nu een-derde van de arbeidsuren. De reinigingsdienst begon altijd om een uur of twaalf maar dan staat er her en der nog wat vee. Dat betekent dat het moeilijker is om schoon te maken en boven dien moeten de schoonmakers nog weieens wachten tot de dieren weg zijn. We beginnen nu later zodat sneller en efficiënter kan worden gewerkt. Bovendien neemt het per soneel van de Groenoordhallen wat dweil- en spuitwerkzaamheden over". Om minder te hoeven schoonma ken wordt de rundermarkt ook an ders ingedeeld. De koeien worden niet meer verspreid over de hal neergezet. Voorts is volgens de directeur gis teren een proef begonnen om var kens voor export te verhandelen. Dat gebeurde in de nachtelijke uren, voordat de 'echte' veemarkt begon. "Anders hebben we er geen plaats voor. De varkens worden ge wogen op de plek waar runderen staan". Gisteren werden 250 var kens aangeboden. "Als dat zo blijft, dan wegen de opbrengsten op tegen de kosten", aldus De Jong. Overigens was de aanvoer van vee de eerste weken van dit jaar erg goed. De Jong vermoedt dat het aanbod van vee uit Oost-Duitsland wat aan het afnemen is. "Maar de precieze oorzaak kan ik niet aange ven. Als ik alles zou weten, dan zat ik hier niet". HOND GEWOND - Een Duitse herder is gisteravond ernstig ge wond geraakt bij een aanrijding op de J.C Hoogendoornlaan in Alphen aan den Rijn. Het beest stak onver wacht de weg over èn werd daarbij aangereden door een personenauto, die werd bestuurd door een man uit Bodegraven. De hond is overge bracht naar een dierenkliniek. verbaasd over zijn winst. "Ik had het zelf niet uitgekozen". Wel was hij blij met de waardering. "Ik pro beer al jaren door te breken in Lei den, dit is misschien een mooie aan zet". Splinter streek 2000 gulden op, beschikbaar gesteld door Hebouw uit Roelofarendsveen. In tegenstel ling tot vorig jaar, toen het prijzen geld op zich liet wachten, werd het geld meteen uitgereikt. Exhibitionistisch De ongeveer vijftig aanwezigen hadden een heel andere voorkeur. De publieksprijs, 500 gulden, ging met een overweldigende meerder heid naar het ontwerp 00-00 van Lei- denaar Leen Borst en Rotterdam mer Winy Maas. Dit duo had dan ook het meest gedetailleerde ont werp ingediend. Ze waren zelfs zo ver gegaan om het hele interieur van de 'illusiefabriek' uit te werken, tot aan de plaats van de condoom apparaten toe. Overigens kon de jury dit ont werp ook wel waarderen, getuige de tweede prijs (1500 gulden) die het kreeg toebedeeld. Het rapport maakte melding van een 'droomfa- briek die 's avonds exhibitionis tisch begint te stralen'. De juryle den hadden alleen wat moeite met het gegeven dat het gebouw wat ver naar achter is geplaatst, zodat aan de voorzijde een plein ontstaat. Er waren twee derde prijswin naars, die 1000 gulden moeten de len. Onder hen de Leidse architect Kees Lau. Hij tekende een disco met als naam 9018. Opvallend is dat hij zich richt op heel uiteenlopend publiek. Zijn ontwerp voorziet in twee eetgelegenheden; een voor het nuttigen van kroketten en patat, de andere waar kaviaar en zalm kan worden gegeten. "Voor een provin cieplaats heel nuttig", zo meende de jury. De andere derde prijs-win- naar, Ben Schildwacht uit Zoeter- woude Rijndijk, kreeg van de jury te horen dat zijn ontwerp 'Tigers- kin' is opgewassen tegen zijn buren. Na de prijsuitreiking werd gedis cussieerd over de vraag of de plaats bij het EWR-terrein niet veel beter is dan de plek van Ico-Atibu. Jury lid Tesselaar noemde deze optie niet haalbaar omdat rond het ener giebedrijf vergaande veiligheids voorschriften gelden. "De gemeen te mag er zelfs niet haar eigen auto's stallen, laat staan dat de bezoekers van de Koets er welkom zijn". Lezers schrijven BestuurcrLsis In het Leidsch Dagblad van woens dag 9-l-'91, geeft uw journalist pri ma weer hoe het conflict tussen het bestuur van Morschwijck en SKIL ligt en wat de redenen waren tot het opstappen van eerstgenoemde. Wat echter volledig is genegeerd, is het politieke aspect. Dit wil ik met deze brief nader toelichten. Problemen spelen namelijk nooit op één niveau. Bij een aantal besturen van buurt huizen bestaat grote onvrede over de manier waarop wethouder Van Dongen de buurthuizen tot fusie dwong. Met name ook dat dit is ge beurd op basis van een rapport dat de inspraak, van de wijken op hun buurthuis, verkleinde. Extra wrang is het dan (na de verkiezingsneder laag natuurlijk) van deze wethouder te moeten horen dat er méér in spraak op wijk-niveau moet komen, terwijl zij dit proces zojuist in omge keerde richting heeft voltooid. Er werd één organisatie (SKIL) geschapen, die niet de uitrusting kreeg om ondersteunend naar de buurthuizen te kunnen functione ren. Oké, ambtenaren kregen min der werk. Eén organisatie in plaats van 14. Toch kreeg SKIL bijvoor beeld niet de steun en ontwikke lingsfunctionaris (die uit de be LEIDEN - Het Haagse architecten bureau Roeleveld-Sikkes heeft een globaal plan gemaakt voor de ver bouw van het voormalige Ico-Athi- bu-complex aan de Hoge Rijndijk en voor twee nieuwe appartemen tengebouwen in de tuin van het oude gebouw aan de Kernstraat. Het statige gebouw aan de Hoge Rijndijk dateert uit 1913 en staat op de gemeentelijke monumentenlijst. Het werd ooit opgericht als militair invalidenhuis. Sinds vorig jaar is het gebouw eigendom van de Kat- wijkse projectontwikkelaar Van der Plas bv. De gemeente maakt mo menteel een nieuw bestemmings plan voor de Hoge Rijndijk waar mee het bouwplan in overeenstem ming moet zijn. Het bouwplan dat de ontwikke laar heeft laten maken omvat de verbouw van het bestaande pand en nieuwbouw in de tuin erachter. Vol gens architect Sikkes wordt de be staande structuur van het monu mentale gebouw aan de Hoge Rijn- spaarde ambtenaren uren gemak kelijk betaald had kunnen worden) en waarom door alle fusiepartners was gevraagd. De communicatie van wijkvoor- zieningen met ambtenaren en poli tiek zal fundamenteel moeten ver beteren. Zo niet, dan zullen er nog meer verkeerde beslissingen door de politiek worden genomen (wijze waarop SKIL fuseerde, nota Har- mo, subsidies naailessen voor al lochtone vrouwen, van bovenaf me degebruik geven aan buurtgroepen) en zal dit bijdragen aan meer pro teststemmen op ongewenste partij en bij de volgende raadsverkiezin gen. Wil het conflict in Morschwijck worden opgelost, dan zal niet alleen dijk zoveel mogelijk intact gelaten. Alleen aan de achterzijde van het complex wordt een serre gesloopt. In het oude gebouw zullen 21 drie kamerwoningen komen, vermoede lijk in de iets duurdere huursector. In de tuin zijn twee losstaande nieuwbouwblokjes, zogeheten stadsvilla's, gesitueerd op een wijze die, volgens de architect, goed aan sluit bij de huidige bebouwing in de Kernstraat. Op de hoek Kernstraat- /Cobetstraat gaat het om een ge bouwtje van vier bouwlagen hoog. Het bouwblok op de hoek Burg- gravenlaan/Kernstraat wordt één verdieping hoger. Nieuw- en oud bouw zullen zijn samengesmeed rond een binnentuin. De architect meent dat er, ondanks de verschei denheid in vorm, sprake zal zijn van een fraai geheel. Karakteristiek In totaal gaan de twee nieuwbouw blokjes 29 luxe woningen bevatten die worden gerealiseerd in de vrije Huizen in Archeon als project mislukt ALPHEN AAN DEN RIJN - Ar cheon moet na driejaar in staat zijn om uit eigen middelen voor min stens 4,5 miljoen gulden nieuwe at tracties voor het archeologische themapark te bekostigen. Lukt dat niet, dan mag de organisatie zes hectare van de grond gebruiken voor woningbouw. Dat zijn de vier partijen die zijn betrokken bij het project in de Al- phense nieuwbouwwijk Kerk en Zanen overeengekomen in het con tract voor de grondverkoop. Het contract behoeft nog de goedkeu ring van de gemeenteraad. De vier partijen zijn de gemeente, de in Amsterdam gevestigde Amro Vastgoed Lease bv (AVL), Archeon beheer bv en de stichting Archeon (enig houder van alle aandelen in het kapitaal van Archeon). De ge meente verplicht zich in het con tract mee te werken aan de herbe stemming van de grond in het geval dat Archeon in financiële proble men geraakt. In het park is alleen ruimte voor attracties die een zo volledig moge lijk beeld van alle leef- en woonvor men na het Mesolithicum opleve ren. Archeon wordt in het contract verplicht te streven naar het tonen van van nieuwe vondsten. Kermis sen, gokhallen of 'geavanceerde be wegende speelvoorzieningen' zijn uit den boze, evenals de verkoop van motorbrandstoffen. de ondersteuning van SKIL naar het bestuur van Morschwijck moe ten worden verbeterd, maar zullen er ook politieke antwoorden moe ten worden gegeven. Meer demo cratie is niet een duur referendum, maar meer inspraak en samen spraak op wijkniveau. Komt er geen aandacht voor deze zaken van Leid se politici, dan is zo meteen niet al leen in Morschwijck geen bestuurs lid van enig niveau meer te vinden. Het zal een domino-effect hebben op andere buurthuizen en SKIL. Namens de ex-bestuursleden van Moschwijck. P.J.N. Pot ex-bestuurslid Morschwijck ex-bestuurslid SKIL sector. Onder de nieuwbouw is een parkeergarage gedacht waarin te vens de bergingen voor de wonin gen zijn opgenomen. Om de nieuw bouw te kunnen realiseren moeten, volgens de gemeente, eerst de be stemmingsplanprocedure en het overleg met de buurt zijn afgerond. De bedoeling is dat nog voor het einde van dit jaar met het bouwplan een begin wordt gemaakt. Omwonenden vrezen dat door de sloop van de serre van het neo-clas- sicistische gebouw, en door het ver dwijnen van een deel van de bo- mentuin, een karakteristiek stukje Leiden verloren gaat. Volgens de omwonenden past de beoogde nieuwbouw helemaal niet in de buurt. Gevreesd wordt ook dat de parkeerdruk op de wijk onaan vaardbaar zal toenemen. De architect denkt dat de nieuw bouw juist wel in de wijk past. Het Haagse bureau Roeleveld-Sikkes is geen onbekende in Leiden. De ar chitecten ontwierpen enkele jaren terug al een woningwetcomplex voor de binnenstad (Van der Werf- straat) en. onlangs een luxe wonin gen in de Stevenshof. Burgerlijke Stand LEIDEN geboren: Arnoldus Laurentius zn. van P. Messemaker en J.M.L. Varkevisser, Es- mee dr. van E.P.C. Boerema en Y. Vermeulen. Daniel Mich^èl zn. van H.M. Ouwerkerk en M.A.C. Hooijmans, Thomas zn. van R. de Graal en H.J. Braxhoven, Melissa Jayne dr. van G. van Beele en G. Edwards, Adrianus Jo hannes zn. van J.J.W. van Gaaien en F.A. Maat, Cheyenne dr. van C.P. Devilee en C. van Duuren. Ferdy zn. van J. Meijvogel en K. van Rossum, Jorick Saul Xerxes zn. van I. van Starkenburg en P.M.M. Kaak, Wendy dr. van R. van der Klaauw en H.C.A.A. van Egmond, Bart Matthijs zn. van P.C. Varkevisser en J.P. van der Does, Danny zn. van A. van der Linden en W. Cambier, Stephanie dr. van A. van Pola- nen en T. de Zeeuw, Joyce Eliane Silvana dr. van J.D.M. van Seggelen en I.R. Mud, Sara Eli zabeth dr. van J.P. Schouten en A.M. Vogelen zang, Alex Antomus Johan zn. van E.H.A. Houthuizen en E. Fasel, Cemburak zn. van H. Balei en S. Balci, Michelle dr. van B. Kidoun en V.E. Schipper, Jaap Henk zn. van P.N.J. Lan- gendijk en F.C. van't Veer, Eric Martin zn. van D.A. de Water en J. Reinders Folmer, Kimberly Suzanna dr. van P.L. Vooijs en J.M.C. Zijle- mans, Ruben Hendrik zn. van C.J. van Dom melen en S.H. Botermans. Maarten Cornells zn. van L. Hazenoot en P. Ros, Evelien Berna- dette dr. van J.A. van Kempen en C.L. Stel lens, Quirine Frederike Marlien dr. van E.K. Boot en F.M. Hennink, Natasja dr. van R. Honsbeek en J.A. Both, Saskia dr. van J. Oli vier en M. Kösters, Aysenur dr. van A. Keserci en F. Keserci, Leonardus zn. van L. Zandvliet en G.J. Bekooij. Paula dr. van P.W.F. Sinteur en J.T.P. Zoet, Mark zn. van P.W.F. Sinteur en J.T.P. Zoet. Overleden: J. Pol geb. 15 lebr. 1921 echtge note van W. Schouten. W. Wijnnobel geb. 19 mei 1914 man, P.J. de Nobel geb. 4 dec. 1934 man, T. Huijzer geb. 15 sept. 1928 man, D.E. van Hooijdonk geb. 23 juni 1920 gehuwd ge weest met P.J.J. Hillenaar, A.R. Fung-Kim geb. 18 lebr. 1921 vrouw, H.D. de Kant geb. 9 mei 1929 man, H. Kokshoorn geb. 30 mei 1918 echtgenote van C.L. Kooter, Th. P.J. Kuster geb. 27 juli 1921 echtgenote van H. van Am sterdam, T Maliki geb. in het jaar 1940 man, C.J. Zwetsloot geb. 18 okt. 1911 gehuwd ge weest met A.J. Elstgeest, F. Puzort geb. 1 sept. 1924 man, H.A. Harteveld geb. 30 iuli 1986 ge huwd qeweest met J. Muusse, P.L. Paarde- Gehuwd: S. Slaouia en A. Trajkovska, B.J. Erades en A.M.J. Broekholf, J. Berghuis en J.C. Brokaai, J.G.L. Sipkema en S.M.M de Jong, C. Groenendijk en P.C. Breedeveld. L Fakkel en D.A.T. van Elst. LEIDEN Drie keer maar liefst had een man van middelba re leeftijd zonder geldig plaatsbe wijs in de trein gezeten. Hij moest gisteren voor het Leidse kanton gerecht verschijnen. "U lijkt er een abonnement op te hebben, op zwartrijden", merkte rechter J. Rigters op. Verdachte ontkende de feiten niet en gaf een eerlijke verklaring. "Ik was losgeslagen, aan de drank, maar ik ben er weer bovenop, edelachtbare". De rechter las vervolgens een brief voor waaruit bleek dat de man een afkickprogramma ge volgd had en zei: "Dus u vraagt me nu een beetje coulant voor u te zijn?". Officier van justitie J. van Ek dacht er het zijne van en vroeg of de man ook buiten de Leidse regio dergelijke overtredingen op zijn naam had staan. "In Rotter dam heb ik als boete inderdaad de transactiesom betaald", ant woordde hij. De rechter en officier vroegen waarom hij voor zijn huidige overtredingen dan de transactie som van drie keer 65 gulden niet betaald had. "Had u soms geen vaste woon- of verblijfplaats?" suggereerde de officier, omdat de man mogelijk geen post van justi tie ontvangen had. "Nee, ik was nogal aan het zwerven", bekende de zwartrijder. "En ik neem aan dat er dan geen actief uit- en in- schrijvingsbeleid bij de gemeeen- ten gevoerd is?", vervolgde Van Ek. Maar verdachte zei dat hij zijn verhuizingen had aangemeld. "Nu ben ik al zes maanden in Til burg." "Maar hoe lang denkt jj daar te blijven?", vroeg de rechter wat cynisch. "Nou, edelachtbare, de rest van mijn leven. Ik heb er nu een goede relatie" antwoordde de Tilburgeer weer. De rechter had echter een toekomstige blik: "U kunt toch ook met zijn tweeén gaan verhuizen?". De officier van justitie noemde vervolgens de fei ten wettig en overtuigend bewe zen en gezien de omstandigheden verlaagde hij de boetes naar drie maal vijftig gulden. Daarbij sloot de rechter zich in zijn vonnis aan. Jeruzalem "Een vreemde in Jeruzalem, in derdaad, zo zou u mij kunnen be titelen", verklaarde even later een grijzende automomobilist uit Noord wij kerhout. De rechter had verdachte aldus omschreven van wege zijn onwetendheid in zake parkeerregels. De man had vanuit het dorp de weg naar Leiden ge vonden "waar ik zelden of nooit kom" en de wagen par does onbetaald neergezet op een plek waar dat niet de bedoeling was. Hij had het schikkingsbe drag van 35 gulden en de ver hoogde boete van 50 gulden niet willen betalen, omdat hij vond dat hij niet op de hoogte kon zijn van een per stad verschillend par keerbeleid. "Het is onrechtvaardig dat ik daarom in plaats van 2 nu 35 gul den moet betalen", zo noemde de Noordwijkerhouter het. "Waar heeft u op dit moment uw auto staan, soms op dezelfde plaats en weer zonder betaling?", opende de officier van justitie zijn ver hoor scherp. "Op dezelfde plaats, maar wel betaald", antwoordde de Noordwijkerhouter laconiek, terwijl in de zaal enig geschater klonk. "Het is allemaal nogal curieus vervolgde de officier. "In Noord- wijkerhout zijn er toch ook par keerregels", "Ja, maar daar hoef je niet te betalen", wist de ver dachte. Omdat de man beweerde een bord niet gezien te hebben, gaf de officier hem het voordeel van de twijfel en hield de boete op 35 gulden. De rechter constateer de dat hij de verkeerde kranten las. Dat bleken namelijk 'de Tele graaf en plaatselijke huis-aan- huis-bladen' te zijn. Daarom sug gereerde de rechter, dat de par- keerovertreder ook eens de Leid se Courant of het Leidsch Dag blad moest inkijken. "De boete voor u zou normaal 60 gulden moeten zijn. De officier is al ge zakt naar 35 gulden. Dat moet u betalen." Goed werk Na een schorsing kwam een ge- meleerd gezelschap parkeerover- treders aan bod. Zo was daar de jonge Leidse dame, die twee jaar terug op de Kaasmarkt verkeerd geparkeerd had. Ze woonde op dat moment nog niet in Leiden en ze had er niet op gelet dat donder dag in Leiden koopavond is, zo dat er geld in de parkeermeter ge gooid moet worden. Ze had zich op de avond van de overtreding bovendien erg ge haast om op tijd de bestuursver gadering van een eeuwenoude Leidse instelling van goede wer ken te kunnen bijwonen."Uit geïrriteerdheid heb ik de bekeu ring niet betaald. Ik had eigenlijk de parkeercontroleur nog willen bellen, dan was het snel gere geld", sprak ze kordaat. En de volgende acceptigiro met een verhoogde boetebedrag had haar wegens een verhuizing niet tijdig bereikt. De officier van jus titie was niet onder de indruk. "Hoe komt u er bij dat u het had kunnen regelen met de parkeer controleur?", vroeg Van Ek ver ontwaardigd, "laat ik het niet merken, zou ik willen zeggen. U hebt de overtreding immers ge maakt. Daarom hou ik het op de verhoogde boete van 50 gulden". De verdachte liep al achteruit, maar rechter Rigters moet nog oordelen. "Ik hou er rekening mee dat u die avond moest verga deren om goed werk voor ande ren te doen, en dat werk is onbe taald". Daarom verlaagde hij de boete naar 35 gulden, waarop de dame tevreden wegliep. Precisie Een jongeman uit Oegstgeest ont kende voor de rechter dat hij op een bepaald tijdstip twee jaar te rug met een auto verkeerd gepar keerd had. Hij zette zijn verdedi ging met grote precisie kracht bij. "Ik ben namelijk op die dag pas na zes uur 's avonds eigenaar van de auto geworden". Hij gaf de rechtbank naam en adres van de vorige eigenaar van de wagen, die voor zessen op die bewuste dag de overtreding had begaan. Omdat de auto dus op het moment van de overtreding niet op zijn naam stond en de Oegst- geestenaar ook niet reed, sprak de rechter op advies van de officier de man vrij. Even overtuigend was de ver dediging van de volgende fout- parkeerder. Deze Leidse student had de auto in kwestie samen met een huisgenoot in eigendom en daar zat hem de kneep: "De auto stond op mijn naam en ik zou de wegenbelasting doen. Mijn huis genoot regelde de verzekering en de parkeervergunning. En nu bleek dat onze parkeervergun ning nog op naam van de vorige auto van mijn huisgenoot stond". De rechter kreeg de naam van de huisgenoot. De officier van justi tie stelde vervolgens voor om deze ingewikkelde zaak te laten aanhouden, ook omdat er nog vijf soortgelijke zaken tegen de twee liepen. Een blonde verpleegkundige uit Leiden was zeer goed van de tongriem gesneden. Dat kwam van pas toen de officier haar giste ren de hoge boete van 60 gulden wilde opleggen, omdat ze fout ge parkeerd had en niet eerder be taalde. Zij was namelijk vergun ninghoudster, maar vond vaak na een avonddienst 's nachts alle of ficiële parkeerplaatsen rond haar huis bezet. "U begrijpt dat ik dan de auto dichtbij zet, om geen lang eind in het donker terug te hoe ven lopen. Maar de volgende och tend, als ik slaap, wordt er dan na tuurlijk bekeurd op die plaats", hield ze de rechter voor. Mr. Rig ters was enigszins gevoelig voor het argument en hield de boete op 35 gulden. Nog verontwaardigder was de laatste foutparkeerder. Deze sportief geklede vutter had zijn wagen vlak bij een gesloten inrit gezet. Zelf was hij echter in het bezit van de sleutel van het hek van die inrit. "Ik mag daar dus staan, ik betaal zelfs al twintig jaar ontheffingsgeld, nu 180 gul den per jaar. Die boete betaal ik dus nooit, dan ga wel in de bak zit ten. Ik heb toch geen betaald werk meer en dan wachten de mensen maar met hun oude kran ten", sprak deze ophaler van oud papier fel. "Iemand van het politiebureau zei zelfs: dan zet je hem maar bij de Singel neer. Waar ben je dan mee bezig" kwam er achteraan. De officier kwam er niet van on der de indruk. Hij verhoogde de boete naar 60 gulden, wat bij niet betalen zelfs twee dagen zitten zou beteken. "Ik trek me er niets van aan" benadrukte de verdach te opnieuw. En hij deed dat ken nelijk met zulke grote overtui ging dat de rechter de gepensio neerde wel schuldig verklaarde, maar geen straf oplegde. Om hem uit de gevangenis te houden. Woningen in voormalig militair invalidenhuis

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 12