Stevensbloem krijgt 40 meter windwal 'Ik verwacht dat de keuze valt op vrije sluitingsuren' 'Verpleeghuizen bouwen aan Maresingel en Brahmslaan' Kamer van Koophandel: Marislaan niet doortrekken Schildpadden in bibliotheek Ritter kon geen afscheid nemen van zijn beiaard Daders van gijzeling in postkantoor opgepakt Meer comfort in winderig winkelcentrum LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 15 JANUARI 1991 tekeningen gemaakt die ter goed keuring werden aangeboden aan de gemeente. Dit gebéurde in septem ber 1989. In december 1990 liet de gemeente weten akkoord te gaan. Nu is het zaak de definitieve plan nen in te dienen. Het pensioenfonds verwachj weinig problemen. "Nu we zo ver zijn gekomen, hoop ik dat we binnenkort kunnen beginnen met de aanleg", aldus woordvoer der J. Bosmans. Het scherm wordt gemaakt van hard glas, dat volgens Bosmans 'te gen een stootje kan'. Het is geble ken dat doorzichtig materiaal min der aantrekkelijk is voor vandalen. De platen worden gezet in witte alu minium kozijnen. De platen, onge veer drie meter hoog, sluiten aan op de doorzichtige overkapping langs de gevels. Het geheel is getest in de windtunnel en draagt volgens de woorvoerder bij aan een 'heel wat aangenamer winkelklimaat'. Comfort De schermen worden wat langer dan in eerste instantie geraamd om dat is besloten de kiosk, die los staat van de andere winkels, ook in de plannen op te nemen. De windwal loopt om dit gebouwtje, wat wel een extra investering vergt. Woordvoer der Frenken, de technisch deskun dige van het Philips Pensioenfonds, schat dat het scherm in totaal veer tig meter lang wordt. Zonder exacte cijfers te willen ge ven, geeft Frenken aan dat de totale kosten in de tonnen lopen. Dit geld wordt geheel opgehoest door het pensioenfonds. De winkeliers hoe ven niet mee te betalen. LEIDEN De Leidse politie heeft de twee daders van de gijzeling van vorige week in het postkantoor in de Merenwijk aangehouden. Het gaat om een 18-jarige en een 20-jari- ge Leidenaar, die in een woning aan de Kiekendiefhorst werden aange houden. Vorige week vrijdagochtend wachtten twee mannen een loket- tiste bij het postkantoor in winkel centrum De Kopermolen op. Zij eis ten de sleutels van de kluis. Die was echter in bezit van een andere me dewerker die nog moest arriveren. Later namen de mannen ook nog i moeten de winkeliers hun deuren aan de achterzijde De laatsten zijn trouwens wel te vreden met het windscherm, maar zouden graag nog meer maatrege len willen zien. Voorzitter Visser van de winkeliersvereniging de Ste- vensbloem: "Het is heel fijn dat we de klanten wat meer comfort kun nen bieden. Maar we hopen toch nog steeds op medewerking van Philips bij onze plannen om het winkelcentrum 's nachts geheel af te sluiten". De ondernemers willen op deze manier het toenemende vandalisme en de vele inbraken een halt toeroepen. Geen moer Woordvoerder Bosmans van Phi lips laat desgevraagd weten deze plannen niet te kennen. "Dat is een zaak tussen de beheerder van het complex en de ondernemers". Het Mary Kokxhoorn naar Maasland LEIDEN De Leidse Mary Kokxhoorn is benoemd tot bur gemeester van Maasland. Het voormalige CDA-raadslid be gint op 16 februari in deze Zuid hollandse gemeente. De 46-jarige Kokxhoorn maakte van 1978 tot 1982 deel uit van de Leidse gemeenteraad. Zij was specialist op het terrein van de volkshuisvesting. In 1982 is ze lid van de Provinciale Sta ten van Zuid-Holland gewor den, de laatste jaren was ze voor zitter van de CDA-fractie. Mary Kokxhoorn. makelaarskantoor Rijnland uit Voorschoten, dat de Stevensbloem beheert namens het pensioenfonds, heeft bij monde van woordvoerder R. Kaufmann al laten weten niets voor deze ingreep te voelen omdat het te duur is en 'de problemen al leen worden verplaatst naar andere delen van de wijk'. Visser van de winkeliersvereni ging kan zich hierover opwinden. "Wij willen best meebetalen en wat kan het mij nou schelen dat elders toestanden ontstaan. Het is een zaak voor de gemeente of politie om de boel op orde te houden. Maar wij hoeven onze winkels niet op te offe ren om het elders in de Stevenshof rustig te houden". Visser is van zins rechtstreeks met Philips te praten over de moge lijkheden voor een afsluiting. "We hebben eigenlijk geen moer te ma ken met die makelaar uit Voorscho- voor een lange tunnel onder het Stationsplein. De Marislaan moet echter doodlopend blijven omdat die niet is berekend op de ver keersfunctie die de weg zou krij gen als de plannen van de ge meente doorgaan. Er onstaat ook een gevaarlijke situatie op de kruising met de Schuttersveld- weg, schrijft Befkhout. Ook de bewoners van de Ma rislaan zijn fel tegen de gemeente lijke plannen. Ambtenaren van de gemeente werken op dit moment een plan uit waardoor de Ma rislaan toch autoluw zou kunnen blijven. LEIDEN De Kamer van Koop handel vindt niet dat de Ma rislaan moet worden doorgetrok ken om een goede verkeersafwik keling rond het Stationsplein te krijgen. Verkeer dat uit de .nieu we tunnel onder het Stationsplein rijdt, moet via een tunnel voor af slaand verkeer over de Schutters- veldweg worden geleid, vindt de Kamer. De kamer betreurt het dat deze variant niet verder wordt uitge werkt omdat die te veel geld zou kosten. "Er is letterlijk en figuur lijk sprake van diepte-investerin gen op een zeer lange termijn. Dit maakt de hogere kosten voor de meest optimale oplossing dan ook acceptabeler. Voor een duur dere maar ook betere oplossing zijn wellicht ook hogere subsidie bedragen mogelijk", schrijft di recteur A. Berkhout in een reactie op de gemeentelijke nota over de stationsplannen. De kamer is het eens met de keuze van het college van B en W De Kamer schrijft voorts dat bedrijven aan de Stationsweg ook vanaf de Rijnsburgersingel be reikbaar moeten zijn. Dat bete kent dat op de Stationsweg geen eenrichtingsverkeer moet wor den ingesteld. Berkhout vraagt zich in de brief verder af via welke weg voertui gen de nieuwe parkeergarage bij het station kunnen in- en uitrij den. LEIDEN Er moeten in Leiden nieuwe verpleeghuizen worden ge bouwd aan de Maresingel (180 bed den) en aan de Brahmslaan (120 bedden). Bij de verzorgingshuizen Groenhoven en Robijnzicht moeten dependances komen met in totaal 90 bedden. Zo luidt het advies van de Samen- werkingscommissie psychgo-geria- trisqhe voorzieningen Leiden en omstreken. Het advies is opgesteld naar aanleiding van een concept ontwerpplan van de provincie. Daarin staat dat er in Leiden meer verpleeghuisbedden moeten ko men, vooral voor dementerende ou deren. De gemeente Leiden heeft daar voor zes mogelijke plekken ge noemd: het sportterrein aan de Brahmslaan, het terrein van het slachthuis aan de Pasteurstraat, het HCG-terrein op de hoek van de Rooseveltstraat en de Telderskade, het Pomona-sportveld in de Vogel wijk, het terrein tegenover de Vlist- straat in Roomburg en het terrein van de kwekerij tussen de Hoge Morsweg en de Smaragdlaan. Het korfbalveld van Ons Eiland aan de Brahmslaan staat bovenaan het lijstje van het college van B en W. De samenwerkingscommissie noemt deze plek 'zeer geschikt' maar te klein voor een tehuis met 180 bedden. Er zou een kleiner ge bouw moeten worden neergezet en in plaats daarvan zouden de depen dances wat groter moeten worden, stelt de commissie voor. Verder gaat de voorkeur van de samenwerkingscommissie uit naar de Maresingel omdat dat de enige LEIDEN De vitrine voor ver zamelaars in de centrale biblio theek in de Nieuwstraat is in in de maand januari gevuld met schildpadden uit de collectie van Ingrid Moerman, conserva tor van de Lakenhal. Haar col lectie bevat in totaal 400 exem plaren. In de verzameling bevin den zich schildpadden als ge bruiksvoorwerpen zoals spaar potten, asbakken en pudding vormen, maar ook schildpadden van glas, kristal, zilver, koper, plastic of zeep. Een selectie uit de verzame ling is gedurende de openings tijden van de bibliotheek te aan schouwen. locatie is in Leiden-Noord. In dit ge deelte van de stad is geen verzor gingshuis waarbij een dependance kan komen. Om de nieuwe voorzieningen te realiseren en te beheren, moet een commissie worden samengesteld die bestaat uit mensen met verschil lende levensbeschouwelijke over tuigingen. De samenwerkingscommissie vindt voorts dat in het noorden, het midden en het zuiden van de stad zorgcentra moeten komen. Daarin moeten huisartsen en instellingen zoals het ouderenwerk, gezinsver zorging, maatschappelijk werk en kruiswerk samenwerken. een chauffeur van de PTT en een schoonmaker in gijzeling. Toen de overvallers zich even in de pu blieksruimte van het postkantoor bevonden, gooide de lokettiste de beveiligde tussendeur dicht. De overvallers gingen er vervolgens vandoor. De politie zette de afgelopen da gen de getuigenverklaringen op een rijtje. Vooral de auto die de daders hadden gebruikt, bood een goed houvast. Dit leidde uiteindelijk tot de aanhouding van een 18-jarige be woner van de Merenwijk en een 20- jarige uit de binnenstad. De arresta tie had plaats bij vrienden van het tweetal aan de Kiekendiefhorst. Bij huiszoekingen vond de politie kledingstukken die de verdachten mogelijk bij de overval droegen. Ook werd een scanner aangetrof fen. De politie sluit niet uit dat bij de voorbereiding van de actie meer personen zijn betrokken. Bewoners eisen verkeerslichten op Lammenschansweg na dodelijk ongeval LEIDEN Bewoners van de Lammenschansweg eisen dat op kruisingen in hun straat ver keerslichten worden geplaatst. Volgens hen gebeuren er regel matig ongelukken. Nu zaterdag een ouder echtpaar is aangere den op een zebrapad waarbij de vrouw overleed, is de maat vol, aldus een van de bewoners. Volgens hem is er al een initi atiefgroep van tien ouders. Zij maken zich vooral zorgen over hun kinderen die elke dag de drukke weg over moeten steken. Geregeld zijn er auto's die har der rijden dan honderd kilome ter per uur. "Het is asfalt, en je gaat de stad uit. Veel automobi listen geven extra gas", aldus de woordvoerder. De initiatiefnemers willen een handtekeningenactie hou den in de buurt en een notitie opstellen waarin het college van B en W wordt duidelijk gemaakt dat verkeerslichten noodzake lijk zijn. DELFT - Ritter werd in 1952 sa men met zijn collega Leen 't Hart benoemd tot stadsbeiaardier. Vanaf 1974 stond hij er alleen voor nadat 't Hart om gezond heidsredenen werd afgekeurd. Twee maal per week bespeelde Ritter het carillion in de stadhuis toren. Daarnaast vervaardigde hij twee maal per jaar een speelband. Met behulp van deze band speel de het carillon zijn dagelijkse wijsjes, vier maal per uur. Rien Ritter kwam al vroeg in de muziek terecht. Hij begon op 9-ja- rige leeftijd met zijn muziekstu die. In 1937 werd hij kerkorganist en in 1946 behaalde hij het staats- diploma voor piano en orgel. In 1949 studeerde hij af als beiaar dier aan de beiaardschool in Mechelen. Het afscheid als stadsbeiaar dier in 1987 stemde Ritter treurig. In een interview in deze krant verklaarde hij toen nog wel 10 jaar door te willen gaan. "Wan neer een violist 65 wordt, nemen ze hem zijn instrument toch ook niet af. Het probleem is dat ik mijn beiaard moeilijk mee kan Ritter mocht echter niet door gaan. Hij had de pensioengerech tigde leeftijd van 65 jaar had be reikt. Een plan om het carillion door middel van een volautomati sche speelband te laten klinken werd door de Leidse gemeente raad op het laatste moment van tafel geveegd. Ritter zijn plaats werd daarop ingenomen door steeds wisselende studenten van de beiaardschool. Toch liet Rien Ritter nog wel eens wat van zich horen. Op spe ciale feestdagen als drie oktober nam hij plaats achter het klavier in het speelkamertje onder de klokken, om een concert te ge ven. Naast het beiaardierschap in Leiden speelde Rien Ritter ook in Rijswijk, Alphen aan den Rijn en in de Nieuwe kerk in Delft. Leefbaar Leiden houdt steekproef over referendum Van onze redacteur Gert Visser LEIDEN - Leefbaar Leiden is hoop vol gestemd. De meeste plaatselijke partijtjes die bij de verkiezingen geen gemeenteraadszetel wisten te halen, zijn inmiddels ter ziele. Leef baar Leiden daarentegen waagt in '94 een nieuwe kans en blijft onder tussen aktief. Deze weken met een steekproef over de vraag hoe Leide- naren denken over het referendum. Een 'eerste voorzichtige indruk' is dat gekozen wordt voor vrije slui tingsuren van de café's. 750 stemmen behaalde de partij bij de verkiezingen in maart vorig jaar en dat waren er enkele honder den te weinig voor een raadszetel. Geen ongebruikelijk resultaat ove rigens voor plaatselijke partijen die voor het eerst aan verkiezingen meedoen. Leefbaar Leiden bestond nog slechts een jaar, de naamsbe kendheid was gering. "Mensen zijn toch moeilijk over te halen om op een plaatselijke par tij te stemmen", stelt aktief partijlid Frank van Diesen (nu in de weer met de enquete) vast. "Er wordt toch al gauw op landelijke partijen gestemd. Persoonlijk vind ik dat onzin. Ik ben al 12 jaar lid van de WD maar plaatselijk heeft die par tij mij gewoon niets te bieden". Het debacle rond de verkiezingen achter de rug, volgde een algemene ledenvergadering waar werd beslo ten het hoofd niet in de schoot te leggen. Met de doelstelling vooral niet in een vergadercultuur te be landen maar aktief te blijven voor de Leidenaren ging de partij onver saagd door. Ook lijsttrekker Ype de Jong bleef. "Hij is hard aan het werk, enquêteert zich bijna plat", weet partijgenoot Diesen. Hondepoep Het afgelopen jaar heeft de partij op vele terreinen aktiviteiten onderno men. Zo kwam men in actie voor een rolstoelrijdster die een spoor wegovergang niet kon passeren om dat de rails te hoog lag en werd een studiereis naar Bergen op Zoom on dernomen om daar te bestuderen hoe de hondepoep wordt aange pakt. Bij het EWR werd aangeklopt om een systeem van gescheiden wa tervoorziening (drinkwater apart van gebruikswater) te bepleiten. Momenteel zijn de leden van Leefbaar Leiden op straat te vinden waar zij Leidenaren ondervragen over het op 6 maart te houden refe rendum over de sluitingstijden. "Wij zijn gelukkig met het referen dum als manier om de burger meer bij de politiek te betrekken", legt Diesen uit. "Tegelijkertijd vragen we ons of in hoeverre het leeft onder de Leidse bevolking". Om de steekproef in enige mate repersentatief te doen zijn, moeten 625 meensen reageren. Dan kan vol gens Diesen een betrouwbaarheids- percentage van meer dan 95 procent worden verkregen. De enquête heeft zowel op straat als aan de deur plaats en zowel in de binnenstad als in de buitenwijken. Indruk De steekproef omvat vier inhoude lijke vragen: Bent u op de hoogte van het referendum, bent u van plan deel te nemen, stemt u voor of tegen en wat is uw oordeel over het refe rendum als middel om politieke be sluitvorming te beinvloeden? De enquête wordt 26 januari afgerond en begin februari hoopt Diesen de uitslag te kunnen presenteren. Hij heeft, zelf op straat enquête rend, al wat eerste indrukken opge daan. "Je moet daar natuurlijk heel voorzichtig mee zijn maar wat ik zo hoor zijn de Leidenaren over het al gemeen zeer goed op de hoogte van het referendum. De jongeren ze- Diesen denkt dat meer dan 50 procent van de stemgerechtigde Leidenaren aan het referendum gaat deelnemen. Hun keuze lijkt volgens hem vooral door hun leef tijd bepaald. "Van de groep dertig jaar en ouder stemt hooguit 45 of 50 procent voor het vrijgeven van de sluitingstijden. Bij de jongeren ligt dat perecentage veel hoger is mijn voorzichtige indruk. Daar zou meer dan 75 procent wel eens voor vrije sluitingstijden kunnen kiezen". Al met al een duidelijke keuze voor vrije sluitingstijden, verwacht Die- Zeker is volgens hem dat de Lei denaar blij is om zich op deze wijze met het bestuur van zijn stad te kunnen bemoeien. Al betreurt me nigeen het dat de uitslag van het re ferendum voor de politiek niet bin dend is maar slechts als advies dient. Het plan voor een windscherm ont stond twee jaar geleden. Het winke lend publiek ondervond veel hinder van wind aan de zuidzijde van de Stevensbloem. Door het park aan de achterkant van het winkelcen trum was er geen enkele beschut ting. Mensen klaagden over kou en winkels kregen vlagen wind naar binnen als klanten de zaak open den. Bij forse wind werden de deu ren aan de achterzijde van de win kels gesloten. Een scherm moest de oplossing bieden, zo concludeerden Philips en de ondernemers. Er werden wat LEIDEN - Tussen winkel centrum De Stevensbloem en het achtergelegen park wordt een groot wind scherm geplaatst. Het Phi lips Pensioenfonds heeft hiervoor toestemming ge kregen van de gemeente. Het fonds en de winkeliers hopen dat het scherm er in de zomer staat. STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11