LEIDSCH DAGBLAD weinig zin meer V- missie heeft NODIG! Bloedige ingreep Litouwen PREI EN HAMLAPPEN Beveiliging Schiphol verscherpt Successen in Australië NAVO verlegt 'oefengebiecT mijnenjagers IN SOCIËTEIT DE BURCHT PAVAROTTI in CONCERT MAANDAG 14 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39445 Prijs fl. 1,45 Kerken in Leiden luiden noodklok LEIDEN Vanavond zullen tussen zeven en acht uur ver schillende Leidse kerken de 'noodklok' luiden met het oog op de crisis in de Golf. Tot de kerken die meewerken aan dit gezamenlijke initiatief behoren in ieder geval de St. An- tonius, de St. Jospeh (Herensin gel), de Hooglandse kerk, de Bethlehemkerk en de Harten- brugkerk. Ds. A. Alblas sloot vanmorgen niet uit dat zich nog verschillende kerken bij deze actie zouden aansluiten. Tegelijkertijd vindt in de Lu therse Kerk een gebedswake plaats, die onder auspiciën van de Leidse Raad van Kerken wordt gehouden. Ook in de St. Antonius is er dan een speciale samenkomst. (pagina 2: Leidse kerken praten met moslims over Golf.) SCHIPHOL (GPD) De beveiliging van de luchthaven Schiphol is aan zienlijk verscherpt uit vrees voor terroristische aanslagen. Het kabinet be sloot tot de inzet van extra politie in verband met de toenemende oorlogs dreiging in de Golf. De 148 leden van de Rijkspolitie van Schiphol zijn sinds het weekeinde in de opperste staat van paraatheid. Hun aantal wordt de komende weken fors uitgebreid. Daarbij kan voor het eerst een beroep worden gedaan op de rijkspolitie te water. Extra steun is te verwachten van Koninklijke Marechaussee. Het ministerie van justitie wil niet zeggen waaruit de extra veiligheids maatregelen precies bestaan. Vaststaat dat de patrouilles op en rondom de luchthaven en in de aankomst- en vertrekhal geïntensiveerd zijn. Speciale legereenheden worden achter de hand gehouden om bij calamiteiten in te grijpen. Ook de controle op bagage en personen is uitgebreid. Vanavond 5 uur 'Golf op regionale zenders LEIDEN (GPD) De regionale radio-zenders Radio Rijnmond, Radio West en Radio Noord-Holland zijn vanavond 5 uur in de lucht met een pro gramma dat geheel is gewijd aan de Golfcrisis. Het programma begint om 8 uur en komt uit de Beurs van Berlage in Amsterdam. De journalisten John Jansen van Galen, Felix Rottenberg en Geert Mak o het Midden-Oosten gespecialiseerde de joodse en de Palestijnse gemeen- men enz. Met reacties van luisteraars ontvangen meer dan 20 politici, collega's, vertegenwoordigers va: schappen, vredesactivisten, econ wordt de uitzending afgesloten. Tennissers in 2de ronde Waterpolo-vrouwen goud De eerste dag van de strijd om de open Australische tennisti- tels is een groot succes gewor den voor de Nederlandse man nen. Richard Krajicek, Paul Haarhuis en Jacco Eltingh be reikten in Melbourne de tweede ronde. Voor de vrouwen verliep de start van het toernooi de sastreus. Brenda Schultz. Ma- non Bollegraf en Ingelise Drie huis gingen allen ten onder en kunnen zich verder gaan richten op de dubbelspelen. Haarhuis leverde alleen de eerste set in tegen zijn Spaanse tegenstander Javier Sanchez. Krajicek versloeg de jonge Fransman Fabrice Santoro. El tingh schakelde de Amerikaan Robbie Weiss uit. Rijnsburger Jan Siemerink, die zich ook heeft geplaatst voor het hoofd toernooi in Melbourne, kwam nog niet in actie. Ook in Australië veroverden de Nederlandse waterpolo- vrouwen de wereldtitel. Met een klinkende 13-6 overwinning op Canada bezorgden zij bonds coach Peter van den Biggelaar na 7 jaar een passend afscheids cadeau aan. De Nederlandse zwemequipe keert 'redelijk tevreden' uit Australië terug. De score op de WK bleef bij twee steken: ge holpen door een diskwalificatie van Amerika zilver op de 4x200 vrij en brons op de ploegen- strijd over de halve afstand. De 4de plaats op de wissel-estafet te, zaterdag verzwommen, viel tegen. Individueel bemachtig den de Nederlandse zwemmers geen enkele medaille. BRUSSEL/PARIJS/BAGHDAD (GPD/Rtr/AFP/DPA) - De Europese Gemeenschap ziet geen heil meer in een vre desmissie naar Irak. De ministerraad van de EG heeft daar toe vanmiddag in Brussel besloten. Eerder op de dag werd nog overwogen een "wanhoopspoging" te ondernemen na dat het gesprek tussen Perez de Cuellar (secretaris-generaal van de Verenigde Naties) en de Iraakse president Saddam Hussein gisteren in Baghdad op niets was uitgelopen. Het ultimatum van de VN aan Irak loopt morgenavond twaalf uur Amerikaanse tijd af. In Nederland is het dan woensdag morgen zes uur en in Baghdad acht uur. President Saddam Hussein heeft de dat de regering in Parijs nog steeds bevolking van Irak en Kuwayt1 morgen gewaarschuwd dat elk ogenblik de oorlog kan uitbreken. "Jullie moeten je erop voorberei- eigen initiatief overweegt. Hussein had eerder laten weten dat Perez de Cuellar niet met nieu- voorstellen naar Baghdad den dat je eventueel moet sterven gekomen. De Iraakse president riep Kuwayt te behouden, schuwde Hussein in een toespraak de televisie. De tijd van capitu latie is voor altijd voorbij. "Kuwayt is een symbool geworden voor de hele Arabische natie", zei de Iraak se leider. De rede van Hussein werd 1 hem op de dialoog voort te zetten. De sleutel naar vrede ligt volgens Hussein nu volledig in Amerikaan se handen. Washington drijft de we reld naar een oorlog, terwijl wij Ara bieren juist vrede willen, aldus Hus- Hussein zei dat hij Perez de Cuel- Peuter in de luiers op Alphens station ALPHEN AAN DEN RIJN - Met zijn luiers nog om en ver der alleen een truitje aan is vrijdagavond een 4-jarig jon getje aangetroffen op de per rons van het Alphense NS-sta- tion. Het ventje mankeerde niets, maar liep wel wat ver dwaasd rond. Al snel bleek hij aan de overkant, aan de Prins Bernhardlaan te wonen. Zijn ouders waren niet thuis en de oppas, die tv zat te kij ken, had ondanks de intercom niet gemerkt dat de peuter zijn bed was uitgeklommen en de woning had verlaten. De politie ziet in het avontu- riertje een 'parmantig manne ke'. Geheel ongevaarlijk is het uitstapje niet geweest. Het jongetje moest de drukke Prins Bernhardlaan overste ken. ochtend uitgezonden, terwijl het lar heeft opgeroepen de dialoog KOUDEKERK/LEIDERDORP - Een Koudekerks echtpaar i gisteren bezweken aan de gevol gen van het ongeval dat het eer der die dag had op de Achthove- nerweg bij Leiderdorp. De 27-ja- rige man en zijn 26-jarige echt genote kwamen met hun auto uit de richting van Koudekerk. Ver moedelijk door gladheid raakte de wagen van de weg. Het vi tuig sloeg over de kop en kwam in de naast de weg gelegen sloot terecht. Na enkele minuten konden politie en brandweer het echt paar uit het voertuig halen. De man en vrouw bleken bewuste loos. Na reanimatie werden de Koudekerkers overgebracht naar het Academisch Zieken huis in Leiden. Het echtpaar overleed later op de dag aar gevolgen van het ongeval. Op de foto: met behulp van takelwagen wordt de geslipte auto uit het water gehaald. 250 leden tellende Iraakse parle ment zich politiek vi houd van Kuwayt. voort te zetten om zodoende de1 uitsprak vóór de de te bewaren. De Iraakse leider be de president en het be- nadrukte echter dat een regeling van de Palestijnse kwestie een voor waarde is om tot een "wereldwijde vrede" te komen. (Meer Golfnieuws op pagina's 2 en 5) Het besluit om geen missie naar Baghdad te sturen, werd door de EG genomen na overleg met Perez de Cuellar. De ministers van buiten landse zaken besloten eerst af te wachten wat het beraad van de Vei ligheidsraad, vanavond in New York, oplevert. Perez de Cuellar zelf had vanmorgen in Parijs ook al af geraden nieuwe diplomatieke ini tiatieven te ondernemen. Een groep Litouwers probeert wanhopig e pen die een demonstrant overrijdt tijdens ee bouwen in de hoofdstad Vilnius. Perez de Cuellar toonde zich van morgen na een gesprek met de Franse president Mitterrand uiterst pessimistisch over de kansen op een vreedzame oplossing van de cri sis. Tegenover journalisten maakte heeft Sovjetminister Gorbatsjov zegt geen opdracht te hebben gegeven DEN HELDER (ANP/GPD) - De NAVO heeft plannen om het oefen- gebied van een eskader mijnenve gers te verleggen van de Noordzee naar het oostelijk deel van de Mid dellandse Zee. In het eskader zit ook een Nederlandse mijnenjager, de Zierikzee, met vijftig opvaren den. "Binnen de NAVO wordt het niet denkbeeldig geacht, dat er een drei ging van mijnen ontstaat in het oos telijk deel van de Middellandse Zee", aldus woordvoerder H. Cor- nelje van de marine in Den Helder. Hij benadrukt dat het niet de bedoe ling is dat de lichtbewapende mij nenvegers doorvaren naar het Golf- gebied. Het staat nog niet vast wanneer de twee Patriot-squadrons van de Koninklijke Luchtmacht naar Tur kije gaan om te helpen bij het afwe ren van een eventuele luchtaanval vanuit Irak. Aanvankelijk was het de bedoeling dat het materieel van daag uit Duitsland zou vertrekken, maar er zijn problemen bij het vin den van geschikte vliegtuigen voor het vervoer. Overwogen wordt nu daarvoor schepen in te schakelen. Volgens commandant Tees van de squadrons duurt het dan minstens 13 dagen voordat de spullen in Tur kije aankomen. Uit een onderzoek van bureau In terview in opdracht van Algemeen Dagblad blijkt dat 58 procent van de Nederlanders vindt dat Irak met ge weld uit Kuwayt moet worden ver dreven. 35 procent is tegen gebruik van geweld. De Krant op Zondag publiceerde gisteren een onderzoek waaruit bleek dat 73 procent van de Nederlanders verwacht dat het tot oorlog komt. Twintig procent denkt van niet. (pagina 2: 'Ik zit liever op een boot in de Golf) Voetbalclub RKC verdacht van fraude WAALWIJK (ANP) - De voetbal club RKC in Waalwijk wordt dacht van een omvangrijke fraude Vandaag zijn op 14 plaatsen huis zoekingen verricht. De club zoi sen juli 1984 en juni 1990 de kas-ad- ministratie en de loonadministratie hebben vervalst. Sponsorgelden, transferbedragen en recettes zou den onvoldoende of helemaal niet zijn geboekt. Ook zouden onder an dere trainers en spelers zwart zijn betaald. Daarnaast zou de voetbalclub val se opgaven hebben gedaan voor de omzetbelasting en de loonbelasting. Er zou een zwart-geldstroom heb ben bestaan met het bedrijf Altena Systeembouw bv. Schraal weer Droog en vrij zonnig. Minimum temperatuur omstreeks min 4 gra den, middagtemperatuur morgen om het vriespunt. Matige wind uit oost tot zuidoost, aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan krachtig. De vooruitzichten voor woens dag tot en met zaterdag: Overdag eerst vrij zonnig, maar tegen het weekeinde meer bewolking. In de nacht en ochtend lichte vorst. Middagtemperaturen om het vriespunt. 24 PAGINA'S di 15 Available Jelly "I T wo 16 Fra Fra Sound J '-^DgvDI do 17 Tenor Battle met Hans Duller, Ben van der Dungen, Fred Leeflang, Boris van der Lek Entree 10, Burgsteeg 14 Tel. 14 23 89 VILNIUS/MOSKOU/RIGA/DEN HAAG (GPD/AP/AFP) - Het Kremlin heeft geen opdracht gege ven het afgelopen weekeinde het te openen in Litouwen. Dit binnen landse zaken, Boris Poego vanoch tend verklaard aan boze afgevaar digden in het Sovjet-parlement. Bij het optreden van het Sovjet-leger vielen in de hoofdstad Vilnius 16 doden en raakten 110 mensen ge wond. Volgens berichten uit Moskou zou de opdracht tot gewelddadig in- de^E^nse'president i diplomatieke oplossing. Ook gelooft hij dat nieuwe vredespogin gen weinig kans van slagen hebben. "Ik heb geen reden meer echt te ho pen. De hoop die ik had, is verdwe nen", aldus Perez de Cuellar. Dat maakt het onwaarschijnlijk dat de EG nog een eigen afvaardi ging naar Baghdad stuurt. Ook tiatieven Mitterrand lijken nu minder hand te liggen, al zijn stad Tallinn opgeroepen niet mee te schuwde ervoor dat de werken aan een militaire actie in Li- king tussen VS en Sovjetunie op het touwen. Hij heeft zijn steun uitge- spel staat. "Perestrojka is geba- sproken aan de Baltische republie- seerd op het heersen van de wet, ken. niet het heersen van geweld", aldus Uit andere ontwikkelingen bleek Baker. Tsjechoslowakije heeft gis- dat ook elders de angst voor een mi- teren het Sovjet-ingrijpen scherp litair ingrijpen groeit. Zo wierpen veroordeeld. De Tsjecho-Slowaken, inwoners van Riga, hoofdstad van die overeenkomsten zien met de Letland, barricades op in het een- Russische inval in hun eigen land in trum van de stad. Volgens de Letse 1968, overwegen zich sneller uit het radio, die het bericht verspreidde, Warschaupact terug te trekken, werden auto's en ander materieel gebruikt om de wegen r trum te blokkeren. Het optreden van de militairen i Nationale Red- Litouwen heeft in de rest v Pagina 5: 'Stalinisme springlevend' Radiocontact Warmondse zendamateur met Vilnius WARMOND/VILNIUS - Een radiozendamateur in Warmond heeft naar zijn zeggen berichten opgevangen uit het omsingelde parlementsgebouw in de Li touwse hoofdstad Vilnius. Vol gens hem vreest de regering van Litouwen dat de berichtgeving door de persbureaus elk mo ment kan stilvallen, zodat het Sovjetleger het parlement kan bestormen. De regering zou in dat geval haar hoop vestigen op zendstations in het Westen. COKEZAAK - Het Amsterdamse hof eiste vanmorgen in hoger be roep 8 jaar celstraf tegen een 23-jari- ge Haarlemmer wegens zijn aandeel in de 'IJmuidense cokezaak'. Het hof heeft twee dagen uitgetrokken voor de zaak van de grootste drugs vangst in Europa: 2658 kilo c heten Comité i berichten ^ing. Overigens bleef het afgelopen reld tot felle, afkeurende reacties nacht en vanmorgen rustig in de geleid. De EG-ministers v Baltische republiek. In antwoord op vragen in het Sov- Brussel bijeen c jet-parlement zei minister fensie Yazov vanmorgen dat het mité in Litouwen de plaatselijke le- tie te bepalen. In Nederland komt de kamercommissie voor buiten landse zaken morgen bijeen. Vol- 1 september 1991, AHOY' Rotterdam Kaartverkoop uitsluitend: 010 - 4595860 gerleiding had gevraagd in actie te gens minister Van den Broek (bui- Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding Prei, kilo Hamlappen, kilo 9.99 500 gram <M>©© 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. tenlandse zaken) is het mogelijk dat Sovjet-troepen niet alleen in Litou wen, maar ook in de twee andere Baltische staten (Estland en Let land) en de Sovjet-republieken Mol davië, Armenië en Georgië gewa- komen, en dat de commandant dat verzoek gehoor heeft gegeven. Boris Jeltsin, president van de Rus sische Federatie, verklaarde van morgen dat Sovjet-leider Gor batsjov hem telefonisch heeft verze kerd dat hij niets te maken heeft ge- penderhand zullen ingrijpen had met het leger-optreden. Gorbatsjov zelf heeft zich nog niet uitgelaten over de recente ont wikkelingen in Litouwen. Dat leid de tot discussies onder diplomaten in Moskou over de positie van de president. Sommigen vertegenwoordigers v; lijn het heft in handen hebben geno- Van den Broek stelt "ernstig ver ontrust" te zijn over het optreden van het leger in Litouwen. Afgelo pen zaterdag werd de Sovjet-am bassadeur in Nederland ontboden dat 0p Zljn ministerie in Den Haag. Di- de harde recteur-generaal voor politieke za- ken Van Walsum bracht de ambas- i het Kremlin. De Baltische sadeur daar op de hoogte van "de staten en de Russische Federatie ernstige verontrusting van de Ne- óók voor de sportpagina's hebben de Verenigde Naties ge vraagd een internationale conferen tie te organiseren om de problemen tussen Moskou ei ken op te lossen, derlandse regering". Ook de fracties in de Tweede Ka- zijn zeer bezorgd over het Sov- de deelrepublie- jet-ingrijpen. Woordvoerders de politieke partijen menen dat de Het Litouwse parlement kondig- financiële hulp die de Europese Ge- af meenschap aan de Sovjetunie heeft n de zestien de- beloofd, moet worden heroverwo- het weekeinde gen. Ook de Belgische minister van buitenlandse zaken Mark Eyskens vindt dat de twaalf hun i de vannacht drie dagen ter nagedachtenis monstranten die werden gedood bij het optreden het Sovjet-léger. Zoals eerder toegezegd door het leger, werd sche miljarden hulp aan de Sovjetu- Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en trends. Dat wil ik niet missen! Ik neem een proelabonnemenl voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een jaarabonnement 298.60" Voor het abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres Postcode Woonplaats. _Tel daarbij geen poging gedaan het par lementsgebouw binnen te dringen Jeltsin heeft de Russische soldaten heroverweging moeten De Amerikaanse minister bezoek aan de Estse hoofd- buitenlandse zaken Baker waar- Deze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050. 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen: 071-161400

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1