Helft kosten oorlog voor Saudi-Arabië Italië sluit ambassade in Somalia EG: door falen in Golfcrisis geen krediet bij Hussein Robijnhandel helpt Khmers aan wapens Slovenië kondigt eigen muntsoort aan Hongerstakers in Zuid-Alrika op vrije voeten ZATERDAG 12 JANUARI 1991 PAGINA 7 ABU DHABY/JERUZALEM/WASHINGTON (AP) - Saudi-Arabië is bereid om veertig tot vijftig procent van de kosten van een oorlog tegen Irak voor zijn rekening te nemen. De Saudische ambassadeur in de VS, prins Bandar, en andere Saudische functionarissen hebben dit gisteren na een bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken James Baker aan Riyad bekendgemaakt. Om wat voor bedrag het gaat, heb ben beide landen niet meegedeeld. Baker liet echter weten dat hij zeer tevreden is met de uitkomst van het gesprek dat hij met zijn Saudische collega, prins Saud, had over het Amerikaanse verzoek om nog meer financiële steun van Saudi-Arabië voor de half miljoen man sterke in ternationale troepenmacht onder aanvoering van de VS. Saudi-Arabië is in een positie om aan alle financiële verlangens van de VS te voldoen, omdat de Saudi sche olie-inkomsten als gevolg van de Golfcrisis astronomisch zijn ge stegen. Sommige leden naar schatting 75.000 tot 100.000. In veel gevallen gaat het om Ameri kaanse joden met een dubbele na tionaliteit. Ongeveer 800 Iraakse deserteurs hebben hun toevlucht gezocht tot Turkije, zo heeft de Turkse presi dent Turgut Özal in een gisteren ge publiceerd interview met de Ameri kaanse krant Washington Times ge zegd. Volgens Özal zeggep de deser teurs allemaal dat het hele Iraakse leger is gedemoraliseerd. "Van de Iraakse deserteurs hebben we ver nomen dat de Iraakse militairen er genoeg van hebben en niet willen gezegd dat de politie uitgebreide voorzorgsmaatregelen neemt in verband met mogelijke terroristi sche aanslagen bij het uitbreken van een Golfoorlog. De minister wil de bewaking van ambassades op voeren en een intensievere controle op Arabische radiostations wat be treft het verspreiden van propagan da en het oproepen tot illegale de monstraties. BORAI (AP) Ondanks het ge vaar van landmijnen en malaria trekken duizenden gelukszoe kers de door guerrillastrijders ge controleerde oorlogszones van Cambodja binnen. Temidden van drukbezochte pool-biljarthallen en obscure bars, waar avonturiers hun door goedkope whisky ge kleurde verhalen vertellen, ver keert het Thaise grensdistrict Bo- rai in de greep van de robijn koorts. Het gebied ten oosten van Borai viel vorig jaar na zware ge vechten in handen van de Rode Khmer, die nu delvers uit Thai land toelaat om de strijd tegen de regering in Phnom Penh te finan- Elke maand trekken zo'n 50.000 robijnenzoekers over het Ban Thad-gebergte de edelstenenrijke Cambodjaanse jungle in. 35 pro cent van hen loopt daarbij een do delijke vorm van malaria op; an deren verliezen ledematen als ge volg van de landmijnen en vele honderden keren niet levend te rug. Maar aangetrokken door de verhalen over de rijkdommen die voor het oprapen liggen, dienen zich elke dag weer nieuwkomers De Rode Khmer vaart er wel bij. De guerrillabeweging, die ooit tijdens een drieëneenhalf jaar durend bewind over Cam bodja het geld en elke vorm van privé-ondernemerschap afschaf te, houdt nu toezicht op een effi ciënte mijnbouwoperatie die haar maandelijks miljoenen oplevert. Daarmee zou de Rode Khmer op de zwarte markt wapens kunnen aanschaffen, als aan de financiële steun uit China een einde komt. De Thaise robijnzoekers mo gen houden wat ze aan stenen vinden, maar ieder moet 1500 baht (100 gulden) betalen om tot het district te worden toegelaten. Hoewel de inkomsten aan sterke schommelingen onderhevig zijn, schatten Thaise functionarissen dat de verdiensten voor de Rode Khmer de afgelopen maanden meer dan 8 miljoen gulden per maand moeten zijn geweest. "Aan de andere kant van deze berg, een paar dagen lopen, hoef je je hand maar in de grond te ste ken om een paar rode edelstenen uit het stof te halen", zo zegt een robijnzoeker met een twinkeling in zijn ogen, terwijl hij in een pro visorische medische post in de jungle wacht op een routine-on derzoek naar malaria. Alle delvers moeten malaria- kaarten bij zich hebben die wor den gestempeld bij het passeren van de Thaise grens. Volgens de arts Chartchai Prakalanang, hoofd van de provinciale malaria bestrijding, is het aantal malaria- gevallen in Borai de afgelopen ja ren met 500 procent gestegen en heeft 35 procent van de Thaise malariaslachtoffers de ziekte in het grensdistrict opgelopen. In de stoffige nauwe straten die worden overheerst door brom mers, motoren, afgeladen vracht wagens en honderden pas ge opende winkels, wordt gefluis terd over de bergen robijnen die zouden worden ingezet in de gok huizen in de zijstegen. Functiona rissen schatten dat met de robijn- handel in het district dagelijks bijna zeven miljoen gulden is ge moeid. Mannen die net uit de jungle zijn teruggekeerd halen smoezeli ge plastic zakken met honderden robijnen tevoorschijn om ze te la ten keuren door tussenpersonen, terwijl de buitenlandse bezoekers met argusogen worden bekeken. In het eethuis waar het tafereel zich afspeelt, zitten jongemannen met zonnebrillen in de ochtend- schemer bier te drinken. Aan de riem van hun bemodderde broek bungelt een pistool. Een van de mannen trekt on verschillig een duimgrote steen uit zijn zak en toont hem aan een lokale koper die de waarde op bij na 200.000 gulden schat. Volgens het districtshoofd van Borai is de kostbaarste steen tot nog toe van de hand gegaan voor ongeveer 1,7 miljoen gulden. Amerikaanse Congres vinden zelfs dat de internationale strijdmacht met een Saudische bijdrage van 1 miljard dollar (1,7 miljard gulden) per maand eigenlijk wordt afge scheept met een fooitje. Zij wijzen erop dat de extra Saudische olie-in komsten door de gestegen prijzen en het wegvallen van de olie-export van Irak en Kuwayt een veelvoud van dat bedrag het vechten", aldus Özal. De president De Amerikaanse ambassade in Is- dat de deserteurs klaagden dat hun vliegtuigen zelden vlogen en dat hun tanks zo weinig mogelijk re den wegens het tekort aan reserve onderdelen. De hoogstgerangschik- te deserteur was volgens Özal een majoor. Frankrijk heeft zijn ambassades in Saudi-Arabië, Jordanië, Bahrayn en Qatar opdracht gegeven gasmas kers te distribueren onder de Fran se burgers die zich in deze landen inden. Met de distributie1 raël heeft zijn staatsburgers daar gasmaskers en andere beschermen- aangeraden met het oog op het oor- logsgevaar te vertrekken. Ook de gezinsleden van stafmedewerkers van ambassade en consulaat mogen sinds gisteren op staatskosten naar de VS terugkeren als zij dat willen. Een Israëlische regeringswoord voerder zei begrip te hebben voor de Amerikaanse stap, maar hij vroeg zich af of die nu al nodig is. Er werken 169 Amerikanen op de ambassade in Tel Aviv en het con- ATHENE (AP) - Tienduizenden sulaat in Jeruzalem. Zij hebben ge- scholieren, studenten, docenten en zamenlijk 219 gezinsleden. Het is arbeiders hebben gisteren in de nog niet duidelijk hoeveel van hen Griekse hoofdstad Athene opnieuw het advies van hun regering ter har- gedemonstreerd tegen de de voor de kledij is gisteren begonnen. De Belgische minister van bin nenlandse zaken Louis Tobback heeft gisteren voor de BRT-radio Massaal protest Griekse leerlingen te zullen i Het totale aantal Amerikanen in Israël, inclusief de nederzettingen in de bezette gebieden, bedraagt CNN weigert spot tegen Golfoorlog genomen onderwijshervormingen van de regering en tegen de moord op een leraar eerder deze week. On geveer 40.000 demonstranten mar cheerden door de straten van Athe ne, liepen langs het parlementsge bouw en riepen leuzen als "Vier do den zijn genoeg" en "De regering moet opstappen". Radicale groepen schreeuwden: "Brand het parle ment plat". Een uur nadat de vreedzame mars was beëindigd, staken gemaskerde jongeren kantoren van de regeren- Buitenlanders, die per vrachtschip zijn geëvacueerd uit Somalia, gaan bereid ziin ware" Udl r tie gebruikte traangas n te verjagen. De protesten donderdag, waarbij rikaanse televisiestations hebben een tv-boodschap geweigerd waar in aan Amerikaanse militairen wordt gevraagd of ze bereid zijn hun leven te geven voor oliebelan- gen in het Midden-Oosten. De tele visiespot is gefinancierd door het Military Families Support Network. In de dertig minuten durende boodschap wordt gezegd dat de emir van Kuwayt "wacht tot Ameri kanen hun bloed laten vloeien voor zijn olie". "Stuur onze mannen, vrouwen en kinderen niet de dood in", zo vraagt het comité van fami lieleden van militairen in de Golf in de spot aan de Amerikaanse presi dent Bush. Volgens Bob Casazza, een func tionaris van het televisiestation WJ- LA-TV in Washington, is de spot ge weigerd omdat daarin wordt gezegd dat de troepenzending alleen is be doeld om de emir weer aan de macht te brengen en om de olie te beschermen. Casazza zei dat Bush "vele redenen" heeft genoemd voor het ingrijpen. NAIROBI (GPD/ANP) - Italië meldde de politie. De gebouwen heeft gisteren besloten zijn ambas- op dat moment leeg. De poli- Sade in de Somalische hoofdstad de jonge- Muqdisho te sluiten. Zodra de vei ligheidssituatie het toelaat, wordt het personeel naar Kenya geëvacu- omkwamen tijdens eerd. m warenhuis, waren Twee vliegtuigen van de Italiaan- n de afgelopen jaren se luchtmacht die gistermiddag de Griekse hoofdstad. Er raakten vanuit Kenya naar Muqdisho vlo gen in de hoop buitenlanders te Bij die aanval zou een Koreaanse di plomaat zijn gedood, terwijl een on bekend aantal andere buitenlan ders gewond raakte. 83 personen gewond, onder agenten. Conservatieven van de partij de Griekse premier Konstantine, Mitsotakis geven de socialisten andere linkse partijen er de schuld van de scholierenprotesten te on dersteunen. Donderdag zei de soci- BELGRADO/LJUBLJANA alistische oud-prémier Andreas Pa- (DPA/AP) - De Joegoslavische re- pandreou nog over de demonstran- publiek Slovenië heeft aangekon- ten: "Wij van de oudere generatie digd een eigen muntsoort en een groeten de jeugd en haar zelfstandi- Sloveens staatsburgerschap te zul- ge jeugdbeweging en wij staan met len invoeren. Dit in verband met de al onze krachten in hun dienst", "kritiekste fase in de verzelfstandi- Gisteren vroeg Papandreou zich af ging van Slovenië", verklaarde gis- waarom de regering nog niet was teren in het parlement in Ljubljana gevallen. de premier, Lojze Peterle. De oppositie beweert dat een Eveneens gisteren kwam het Joe- traangasgranaat de brand in het wa- goslavische Constitutionele Hof in renhuis, waarbij de vier mannen Belgrado met een voorlopige uit- omkwamen, heeft veroorzaakt. De spraak, waarin het Slovenië tot het politie zegt dat het warenhuis in definitieve oordeel wordt verboden brand is gestoken door anarchisti- wetgeving te aanvaarden waarmee sche jongeren. de deelrepubliek naar zelfstandig- kunnen meenemen, konden in ver- Bij die aanval zou een Koreaanse di- hoofdstad te sturen om de ambassa- band met de gevechten in de stad niet landen. De beslissing van Italië, het enige westerse land dat zijn ambassade in Somalia ondanks de gevechten van de afgelopen twee weken steeds heeft open gehouden, komt een dag nadat de Italiaanse missie in Muq- disho onder vuur werd genomen gezien van het plan zo'n honderd ^Ue'voörstellen'vêiwórpèn! door rebellen en regeringstroepen, manschappen De Italiaanse regering deed i K volgens een beroep op de strijdende §en Italië, een van Somalia': lige koloniale overheersers, heeft de afgelopen week herhaaldelijk ge probeerd als bemiddelaar op te tre den in het Somalische conflict en °P lanceerde deze week zelfs een vre desplan. De rebellen hebben echter de Somalische artsen van de hulporga nisatie Artsen zonder Grenzen, die maandag naar Muqdisho werden gevlogen en de afgelopen dagen ve le gewonden hebben behandeld, bevinden zich inmiddels ook in de Italiaanse ambassade. Dit zou er op valuta wil Slovenië een eigen een- kunnen duiden dat ook zij van plan trale bank oprichten. Het Sloveense zjjn Muqdisho bij de eerste de beste Peterle legde het Sloveense parle ment, dat voor een buitengewone zitting was bijeengekomen, ook wetsontwerpen voor inzake zelf standig beleid op de gebieden van belastingen, defensie, openbaar be stuur, gezondheidszorg en het bankwezen. Aan aanvaarding van de voorstellen, waarbij alle federale kiezingen tot stand bevoegdheden naar de republiek socialistische partij geld wordt stapsgewijze ingevoerd, is inwisselbaar en wordt gekoppeld aan sterke buitenlandse munten. Slobodan Milosevic is gisteren beëdigd als president van de Joego slavische deelstaat Servië. Dat ge beurde tijdens de openingszitting van het nieuwe parlement, het eer ste sinds vijftig jaar dat via vrije ver- gekomen. De Milosevic. worden overgeheveld, door het Slo- de vroegere communisten, heeft bij parlement wordt niet getwij feld. Voor de invoering van de eiger de verkiezingen van vorige maand de 250 parlementszetels ge- gelegenheid te verlaten. De Europese Gemeenschap heeft besloten voor 1,5 miljoen gulden noodhulp beschikbaar te stellen voor de slachtoffers onder de bur gerbevolking van de strijd in Soma lia. Een medisch spoedtransport ter waarde van 850.000 gulden is inmid dels onderweg. Bij de actie is de Belgische afdeling van Artsen zon der Grenzen ingeschakeld. Een Frans-Belgisch chirurgisch team van AzG werkt sinds dinsdag in het hoofdziekenhuis in Muqdisho. JOHANNESBURG (AFP/Rtr) - De Zuidafrikaanse autoriteiten hebben gisteren vier zwarte anti-apart heidsactivisten vrijgelaten nadat drie van hen ziek waren geworden door een al dertien dagen durende hongerstaking. Met hun hongersta king protesteerde het viertal tegen zijn gevangenhouding zonder pro- De activisten werden op 30 de cember gearresteerd omdat ze de betalingsboycot van huur en ener gierekeningen steunden om zwarte gemeenteraadsleden, die worden beschouwd als collaborateurs met het apartheidsregime, tot aftreden te dwingen. De internationale mensenrech tenorganisatie Amnesty Internatio nal had bij president De Klerk op vrijlating van de activisten aange drongen. Zij behoren alle vier tot een burgergroep in het zwarte woonoord Jouberton in Transvaal, die Nelson Mandela's ANC steunt. Palestijnen doden 'collaborateurs' JERUZALEM (AP) - Drie Palestij nen die werden verdacht van colla boratie met Israël zijn door Arabie ren vermoord, zo hebben Arabische journalisten gisteren meegedeeld. In' het vluchtelingenkamp El Fawar op de Westoever werd de Pa lestijn Ibrahim Safi Titi doodge schoten door zes gemaskerde Ara bieren. Zijn neef raakte bij de aan slag gewond. In het kamp Rafah in de Gazastrook werd Moammer Abu Inain eveneens door geweerkogels om het leven gebracht. In een muur schrift op de markt van Rafah werd de moordaanslag opgeëist door de ondergrondse groep Zwarte Pan ters. Bij het plaatsje Jenin op de Westoever werd het met kogels doorzeefde lichaam van de Pales tijn Hassan Koaibe gevonden. Een militaire rechtbank heeft ko lonel Yaacov Sadeh van het Israëli sche leger veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevange nisstraf wegens "dood door nalatig heid". Sadeh heeft de 15-jarige Mah- moud Sar^j gedood met een plasic kogel bij het uiteendrijven van een menigte stenen gooiende Palestij nen in het kamp Bureij in de Gdza- strook in juli 1989. De rechters slo ten uit dat Sadeh de orders van het leger had overtreden door op het bovenlichaam van de demonstran ten te richten in plaats van op hun benen. Vliegtuigongeluk Een ongeval met een Venezolaans marinevliegtuig heeft aan 22 inzit tenden het leven gekost. Het onge val deed zich voor toen het vliegtuig tegen de Paramo Mucuqui-berg vloog. Het tweemotorige toestel ex plodeerde niet, waardoor een mari ne-luitenant de ramp overleefde. Tsjernobyl Twee van de drie reactoren van de kerncentrale Tsjernobyl in de Sov jetunie moesten gisteren worden gesloten nadat een van de mede werkers een fout had gemaakt. Een woordvoerder deelde mee dat door een menselijke fout problemen ont stonden met het waterkoelingssys teem. Volgens de zegsman bestaat er echter geen gevaar en worden de reactoren binnen 48 uur weer opge start. Veiling Voor het onverwacht hoge bedrag van bijna 15,4 miljoen dollar zijn gisteren bij het veilinghuis Chris tie's in New York 97 schilderijen uit het bezit van de overleden Filipijn- se dictator Ferdinand Marcos en zijn vrouw Imelda verkocht. De kunstcollectie hadden zij illegaal met staatsgelden en deels met hulp van de Saudische zakenman Adnan Khashoggi verworven. Libanon Walid Jumblatt, de voorman van de Druzen in Libanon, heeft ontslag genomen als minister in het kabinet -van nationale verzoening van Umar Karamé. Waarom Jumblatt is afge treden, is niet bekend. Van de rege ring van premier Karamé, die 24 de cember is aangetreden, maken 30 ministers deel uit die in meerder heid op de hand van Syrië zijn. Drie christelijke ministers weigeren hun plaats in de regering in te nemen. GENÈVE/BRUSSEL - Het 'ge- sprek van de laatste kans' is mis lukt. Nog maar drie dagen scheiden de wereld van het moment waarop een verwoestende oorlog kan uit breken. Koortsachtig wordt gepro beerd de laatste diplomatieke mo gelijkheden aan te boren om dat on heil te voorkomen. VN-secretaris-generaal Perez de Cuellar praat vandaag in Baghdad met Saddam Hussein; wellicht het gesprek 'van de allerlaatste kans'. De EG heeft gisteren een unicum zelfs in Genève vergaderd om daarna nog met Perez de Cuellar te kunnen overleggen. De EG zelf is, mede door eigen schuld, door Irak als gesprekspartner terzijde gescho ven. De twaalf proberen nu alsnog een bemiddelaarsrol te spelen. Mis schien in samenwerking met de se cretaris-generaal van de VN. Gebonden Aller ogen zijn echter in de eerste plaats gericht op de pogingen van Perez de Cuellar. Het blijft moeilijk in te zien wat hij nog kan bereiken. Hij heeft geen onderhandelings ruimte omdat ook hij als VN-func- tionaris is gebonden aan de twaalf resoluties van de VN-Veiligheids raad over de Golfcrisis. En die zijn ondubbelzinnig: Irak moet zich 'onmiddellijk en onvoor waardelijk' uit Kuwayt terugtrek ken. Dat moet dus ook de bood schap van Perez de Cuellar aan Sad dam Hussein zijn. En de Iraakse lei der heeft al even vaak en even on dubbelzinnig laten weten daartoe niet bereid te zijn. De Iraakse minister van buiten landse zaken Tareq Aziz weigerde in Genève zes uur lang zelfs maar over Kuwayt te praten. Het voorstel van Perez de Cuellar om een VN- vredesmacht in het Golfgebied te legeren, nadat Kuwayt is ontruimd, heeft dan ook eerder iets van een wanhoopspoging dan dat het als kans moet worden ge- Ook toezeggingen voor het hou den van een Midden-Oostenconfe rentie lijken daaraan niets meer te kunnen veranderen. Zelfs al zou Pe rez de Cuellar omwille van de we reldvrede zoiets beloven, dan blijft het hoogst onwaarschijnlijk dat Saddam Hussein zich ineens uit Kuwayt terugtrekt. Dat geeft ook meteen de beper kingen aan van de initiatieven die de Franse president Mitterrand en de EG alsnog willen ondernemen. De EG, Frankrijk en Perez de Cuel lar kunnen Hussein immers niet ga randeren dat zo'n conferentie er komt. Zij kunnen slechts beloven ervoor te pleiten. Die conferentie komt er alleen als alle betrokken partijen het willen, dus ook de Verenigde Staten, ook Israël en ook de andere permanente leden van de Veiligheidsraad. Of die bereidheid er ooit komt, is al zeer onzeker, maar het is zeker uitgeslo ten dat zij komt vóór 15 januari. Illusie Het is ook een illusie te denken dat de Europeanen, alleen omdat zij nu eenmaal al sinds 1980 pleiten voor zo'n conferentie, bij de Iraakse lei der op meer begrip kunnen rekenen Perez de Cuellar op weg dan de VS of de VN. Maar die illusie leeft wel in Europa en ligt aan de ba sis van het falen van de EG in de Golfcrisis. Dat Europese falen wordt zelfs meer benadrukt door hét op eigen houtje opereren door Parijs dan door de botte afwijzing door Tareq Aziz van uitnodigingen voor ge sprekken met een EG-delegatie. Die afwijzing is vanuit Iraaks stand punt bekeken immers niet hele maal onbegrijpelijk. Het officiële EG-standpunt sluit namelijk naadloos aan bij dat van Washington. De EG en de VS zijn in Iraakse ogen twee handen op één AFP) buik. Als Europa dan een bemidde lende rol wil spelen, dan moet het maar afstand nemen van de Ameri kaanse oorlogsretoriek, zo denkt men in Baghdad. Door een eerdere uitnodiging aan Aziz weer in te trekken omdat de VS en Irak het niet eens konden worden over de data voor de bezoe ken van Aziz en Baker aan Washing ton en Baghdad, heeft de EG in Iraakse ogen die afhankelijkheid nog eens bevestigd. Aziz voelde zich erdoor beledigd. Of dat echte of gespeelde trots is, doet niet eens zoveel ter zake. Een Frans optreden wordt in Baghdad net zo gewantrouwd, al is het maar omdat Parijs in het Golfgebied ook duizenden soldaten heeft en Mitter rand woensdag nog zei dat die na 15 januari zeker worden ingezet. Ook Mitterrands handen zijn dus diplomatiek gebonden. Hij pro beert nu via Algerije het enige land dat nog contact met Irak on derhoudt en de PLO bij Hussein nog een voet tussen de deur te krij gen in de hoop dat die een minder grote hekel aan de Fransen heeft dan aan de Amerikanen. IJdele hoop, lijkt het. Om oorlog te voorkomen, mag natuurlijk geen middel onbeproefd worden gelaten, maar de hernieuwde afwijzing door Aziz van een gesprek met de EG heeft al duidelijk gemaakt dat de twaalf iq Baghdad geen enkel kre diet hebben. Het eigenzinnige Fran se optreden heeft daar zeker toe bij gedragen. Eenheid De EG gaat dit jaar op weg naar een politieke unie. Kern daarvan is dat de twaalf op buitenlands politiek terrein met één mond spreken. Zij leggen hun ideeën op tafel en ko men dan tot een EG-standpunt. Het is Mitterrand zelf geweest, die daar voor vorig jaar samen met de Duitse bondskanselier Kohl een vurig pleidooi hield. De afgelopen weken heeft hij ech ter in de Golfcrisis vooral zijn eigen koers gevaren, zo de indruk wek kend dat Europees buitenlands be leid prima is, zolang het maar het Franse buitenlands beleid is. Als dat de Franse ideeën over de politie ke unie zijn, is die nu al een doodge boren kindje. Het onvermogen van de EG bleek al in de gijzelaars-affaire, toen de ene week de EG-leiders alle reisjes naar Irak om gijzelaars vrij te krij gen veroordeelden, terwijl de ande re week een stroom prominente Eu ropese (ex-)politici met steun van hun regeringen en met de pet in de hand naar Hussein trok. Ook in het gedoe rond de uitnodi- ging aan Aziz was het Europese op treden niet indrukwekkend. Als de EG dan een zelfstandige rol wil spe len, dan had zij Aziz hoe dan ook moeten ontvangen. Met een glashel der standpunt op zak had dat min der schade berokkend dan het ge hannes van de laatste weken. Het moet gezegd: dat het daartoe niet is gekomen, komt ook doordat vooral Nederland en Engeland zich vanaf het begin volledig achter de VS hebben geschaard en zo een zelf standig EG-optreden hebben tegen gehouden. Dat maakte het voor de Amerikanen zeker gemakkelijker om de ontwikkelingen te dicteren. Tot nu toe heeft de Europese poli tieke samenwerking wel gewerkt als het ging om ontwikkelingen in Oost-Europa, Zuid-Afrika of La- tijns-Amerika. Maar nu Europa zich voor het eerst sinds 1945 in een ech te oorlogscrisis bevindt, blijkt hoe broos die samenwerking is. Dat is geen bemoedigend vooruitzicht.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7