natuur is hier dood' 'De PAGINA 46 EXTRA ZATERDAG 12 JANUARI 1991 mannen voorkomen. Zelfs een bejaarde vrouw die ietwat besmuikt over de schouder van een koper meekijkt bij het doorbladeren, schroomt niet het blad te kopen. Het is bijna vertederend om te zien hoe zij invulling geeft aan haar vrij heid. Blijkbaar is daarvoor geen prijs te hoog. Maar de bereidheid om voor vleselijke lusten meer te betalen dan onder de com munisten, kent z'n beperkingen. Vol gens ingenieur Miroslav Herman is het nu nog onverteerbaar voor de Tsjechen dat in de nabije toekomst het brood bij de ene bakker goedkoper of duurder kan zijn dan bij de andere. Hij noemt ^en an der voorbeeld. "Ik zie die gezichten straks al als ze een Skoda bij een dealer moeten kopen die voor de service een marge berekent en, afhankelijk van de hoogte, misschien duurder is dan een au tohandelaar in Praag. In feite hebben de mensen hier veertig jaar alle produkten rechtstreeks van de fabriek betrokken. De staatswinkels fungeerden slechts als doorgeefluiken". Niet wanhopen Toch geloven de meeste Tsjechen en Slo- waken dat het op den duur wel goed zal komen met hun land. Maar de weg zal lang zijn; sommigen spreken over een een generatie voordat het land zich eco nomisch kan meten met zijn westerse buren. "Ik zal het niet meer meemaken", zeggen Herman en Gliwitza afzonderlijk van elkaar. "Maar we moeten niet wan hopen. De tijd die ons wacht moeten we moedig dragen". Niet iedereen denkt er zo over. Er zijn Tsjechen in Most en Litvinov die vinden j dat ze lang genoeg met gebogen hoofd hebben gelopen. Een van hen is inge- nieur Josef Sykora (63) die ons een dag na het incident met de politie begeleidt bij het maken van foto's in het chemie- complex. De partijbonzen promoveer den hem naar een ondergeschikt baan tje, toen hij zich in 1968 als dissident had opgeworpen. Daarvan heeft hij geleerd. Te laat voor zichzelf, meent hij, maar niet te laat voor de jongere generatie. "We moeten bedenken dat we nooit meer verliezers mogen zijn", zegt deze zeer vriendelijke man. "Zonder ons te verzetten hebben we in 1938 de Duitsers Sudetenland laten inpikken, de commu nisten in 1948 de macht laten grijpen en de Russen in 1968 de Praagse Lente om zeep laten brengen. We moeten van die trauma's zien af te komen. Iedereen moet vanaf nu weten dat we ons niet meer ge willig naar de slachtbank laten leiden. Niet door een vreemde overheerser, maar ook niet door onze politici". Wat Sykora vooral stoort is het beeld van de brave soldaat Schwejk met wie de Tsjechen zichzelf vaak associëren. "Onze volksaard komt sterk overeen met die kleine humoristische man die in de Eer ste Wereldoorlog een loopje nam met de autoriteiten", zegt een man die door zijn manier van praten sterk doet denken aan de romanfiguur in Jaroslav Haseks boek. "Maar Schwejk is geen held, hij kiest niet voor de totale zelfopoffering in het verzet tegen zijn onderdrukkers. Onze zelfspot, onze bizarre manier om van het leven te genieten, ook als er niets te genieten valt, is op de lange duur een fnuikende instel ling. Met de mentaliteit van soldaat Sch wejk zullen we er nooit komen". Lijdzaam Of die lijdzame houding van de Tsjechen en in mindere mate die van de Slowaken zo snel zal omslaan naar een kritische, zelfontplooiende houding valt te betwij felen. Kleine milieugroepen als 'Bronto saurus' en '2000' in Litvinov vormen daarop misschien een uitzondering. Sterk gemotiveerde jonge mensen in le- gerjacks en slobbertruien proberen met hun 'groenprojecten' gehoor te vinden bij de bevolking - de strijd tegen de pe- tro-chemische industrie is al opgegeven. Maar tevergeefs. De atmosfeer boven de steden van Noord-Bohemen blijft geel bruin, de kleur van de sterk verzwavelde rook uit de op bruinkool gestookte pot kachels die de bewoners tijdens drie kwart van het jaar nog even hard door de schoorsteen jagen als onder de dictatuur. Niet de kachel temperen als het te warm is, maar het raam open zetten. Dat zijn ze zo gewend in de communistische we reld. Tenslotte kost de bruinkool een grijpstuiver. En waarom zouden ze bij een overkill aan luchtverontreiniging zich druk maken om die smalle vette walmen uit de eigen rookkanalen. Wie kan deze mensen die fatalistische houding kwalijk nemen? Er is nauwe lijks iets in Most of Litvinov waarover ze zich vrolijk kunnen' maken. Laat staan dat ze een warm gevoel krijgen. Die gloeiend hete haarden in hun woonka mers symboliseren misschien dat verlan gen. Wanneer we voor de laatste keer door de trieste hoofdstraten van Most rijden, op weg naar Hongarije, zien we school kinderen lopen met maskertjes voor de mond. Deze mondbeschermers die hen moeten beschermen tegen de smog wor den sinds kort door de overheid ver strekt. Braaff zijn ze door de schoollei ding in ontvangst genomen, braaf heb ben de ouders en kinderen de bijbeho rende instructies aangehoord en braaf dragen de kinderen die dingen als dat no dig is. Praktisch elke dag. Bij die aanblik .bekruipt ons ook een gevoel van hunkering naar warmte en geborgenheid. We zetten de verwarming in de auto wat hoger en Mozart's Requi em uit de cassetterecorder wat harder. Het hèlpt niet echt. (Volgende week: De overeenkomst van het Hongaarse dorpsleven met een trage, stomme film) De Tsjechen associëren zich vaak met de brave soldaat Schwejk: Onze volksaard komt sterk overeen met die kleine humoristische man die in de Eer ste Wereldoorlog een loopje nam met de autoriteiteii. Maar onze zelfspot is op de lange duur een fnuikende instelling. Met de mentaliteit van soldaat Schwejk zullen we er nooit komen". (Archieffoto KiPpa> ^hetTs^chLche^o^d-Bo^11 Noord-Bohemen verscholen achter een chemische grauwsluier hemen is geel-bruin, de kleur van de sterk verzwavelde rook uit de op bruinkool gestookte potkachels. De mensen die het ongeluk hebben daar te wo nen, weten niet beter. De strijd tegen de petro-chemische in dustrie is overigens al lang op gegeven. Een bestaan onder een grauwsluier van gif. door Taco Slagter In de schemering drommen ze samen bij tramhaltes. Uit sjofele jassen steken ge rimpelde werkhanden, die boodschap pentassen vasthouden. De oranje gloed die straalt uit het schaarse aantal licht masten, geeft de door nevel en motregen toch al troosteloze omgeving een nog kil ler aanzien. Auto's rijden er nauwelijks in Most. Wie weet zou het priemende licht uit koplampen nog enige fleur en dynamiek aan het centrum van deze slaapstad kunnen geven. Maar de benzi ne is zo duur geworden dat zelfs de klei ne groep bevoorrechten haar Skoda's voor de deur laat staan. Wie even aan deze deprimerende sfeer wil ontsnappen, blijft hangen in het res taurant dat te vinden is in een uit grijs be ton opgetrokken winkelcentrum. Ijs koud bier, bleke tl-verlichting en staan plaatsen aan formica-tafelbladen moeten gezelligheid verbeelden. Een halve liter bier kost zegge en schrijve een kwartje, hoewel de prijzen voor eten en drinken sinds de 'fluwelen' revolutie van vorig jaar fors zijn gestegen. Maar drank, zo zal blijken, is in het Tsjechische Noord-Bo hemen een niet te ontberen opkikker in de sleur van het alledaagse bestaan dat weinig meer biedt dan werken, tv kijken en slapen. Verstikkend Tegen zes uur spoeden ook de nablijvers zich naar de halteplaatsen van het open baar vervoer, een spoor van wasem ach ter zich latend. Beter zou het natuurlijk zijn om even niet te ademen, de lucht is immers vergeven van zwavel en ander gif. Dat is overigens meestal zo in dit jaargetijde. Dan blijft al die verstikkende troep, afkomstig uit de talrijke schoor stenen, koeltorens van de petro-che mische industrie en elektriciteitscentra les in het aangrenzende Litvinov, in het dal hangen. Ook als er meer beweging in de atmosfeer zit, krijgen de bewoners van Most dagelijks een krankzinnige hoeveelheid stank en kankerverwekken de, stoffen over zich uitgestort. De wind waait hier meestal uit het westen. De gebieden rond Most, Litvinov, Tep- lice en Usti nad Labem vormen de 'Bot lek' van Tsjechoslowakije, met dit ver schil dat in de afgelopen 42 jaar honderd duizenden mensen in de door schoorste nen gemarkeerde omgeving kwamen wonen. In een tijd van armoede streken ze er neer, aangezogen door de werkgele genheid en vooral door de extra premies die er in het vooruitzicht werden gesteld in ruil voor de bereidheid om 'kanker- werk' te verrichten. Met name voor de bruinkoolwinning, de zeer zwavelrijke en bovengronds te delven brandstof waaraan Noord-Bohemen rijk is, be stond veel animo. De aanzet tot de vernietiging van het leefmilieu werd in feite al gegeven in 1938, toen de nazi's na de annexatie van Sudetenland er de 'Hermann Goring Werke' bouwden. Het waren de fabrie ken waar benzine uit kolen werd gehaald en waar de dagbouw van bruinkool werd geïntensiveerd. Het was het begin van het einde. Na de Tweede Wereldoorlog ontstond hier een gigantisch complex van chemische fabrieken en raffinaderij en dat in 1948, in de geest van Göring, van de communisten de eufemistische naam 'De Chemische Onderneming van Tsjechoslowaaks-Russische Vriend schap' kreeg opgeprikt. In de illusionaire communistische heilstaat waren gezondheid en milieu van "ondergeschikt belang. Als het socia lisme het maar won van het kapitalisme. Weliswaar was er een strenge milieuwet geving, het regime in Praag had daar ma ling aan. Voor de vorm kregemde bedrij ven bij overtredingen forse boetes opge legd, maar bij staatsondernemingen was dat een kwestie van vestzak/broekzak. Een jaar na de val van de dictatuur is er volgens ingenieur Miroslav Herman (62) uit Litvinov in Tsjechoslowakije nog niets veranderd. Noch aan de milieuver vuiling in Noord-Bohemen, het meest vergiftigde gebied van Europa, noch aan het bestraffingssysteem. "De natuur is hier dood", zegt zonder een spoor van emotie de technicus, die al meer dan 35 jaar in de petro-chemische industrie werkt. "De bossen zijn onherstelbaar ziek, er is geen biologisch leven meer in meren en rivieren en de bodem is zo ver ontreinigd dat het grondwater eigenlijk niet meer te zuiveren valt om het als drinkwater te gebruiken. We proberen de ergste vervuilingen tegen te gaan. Maar bij een aantal processen is het eco nomisch niet verantwoord milieuvrien delijker te produceren". De ontmoeting met Herman berust op toeval. Het fotograferen van een raffina derij in Litvinov leidde tot arrestatie. Drie bruut optredende agenten in burger reden ons klem, de camera's werden in beslag genomen en wij werden gedwon gen mee te gaan naar het politiebureau. De commissaris wist niet wat hij ermee aanmoest. Vanwege de taalbarrière bel de hij Herman, die Duits spreekt. Intus sen liet de commandant goed merken dat de overdreven dienstijver van het drietal hem niet beviel; De wet die het verbiedt foto's te maken van bedrijfsob- jecten is een erfenis van de verdreven dictatuur en past niet meer in deze tijd, zo vond de met veel sterren getooide po- litiebaas. Kennelijk bedoeld als een te rechtwijzing gaf hij een van de dienders opdracht koffie te serveren. Aan het ont hutste gezicht van de agent viel af te le zen dat hij er niets van begreep. Wennen Direct na de kennismaking verontschul digt ingenieur Herman zich voor het ge drag van de politiemannen. "Het is nog even wennen voor ze dat Tsjechoslowa kije een democratie is", zegt hij vriende lijk. "Zij moeten nog leren dat je moet handelen naar de geest van de wet. Dus hadden ze kunnen aanvoelen dat die wet onder de huidige politieke situatie ach terhaald is". Herman wil met de uitleg van het incident aantonen hoe moeilijk het voor mensen is om over te schakelen na zoveel jaren van totalitair bestuur. Dat geldt naar zijn mening ook voor de aan vaarding van pijnlijke economische her vormingen, van strenge milieunormen en van een noodzakelijke mentaliteits verandering. "Het collectivisme'', ver volgt de ingenieur, "waarop de commu nisten hun ideologie bouwden, heeft het individu het gevoel van persoonlijke ver antwoordelijkheid afgenomen. We leven nog in de geest van de almachtige staat die voor ons moet zorgen. Het heeft ons denken ernstig misvormd". Na een jaar van vrijheid en democratie is die door de communisten ingewreven instelling nog steeds zichtbaar en voel baar. Op basis van dat verleden is het niet verwonderlijk dat de Tsjechen in Noord-Bohemen verlamd worden door apathie en angst voor veranderingen die hen rechtstreeks raken. Lagere lonen, hogere inflatie, schaarste aan duurder wordende levensmiddelen en werkloos heid door de privatisering van de staats bedrijven, vormen een spookbeeld. Bo vendien wonen ze in een gebied waar ei genlijk het bordje 'onbewoonbaar ver klaard' boven hoort te hangen. Maar geen enkele communistische partijbons heeft dat in het verleden willen toegeven. Taboe Voor regering en parlement is Noord-Bo hemen ook nu nog een politiek taboe, het crimen nefandum (de onbesproken mis daad). Politici van Burger Forum, de be weging van president Vaclav Havel die het rode regime de macht ontnam, lopen met een grote boog om dit gebied heen. Op afstand bedenken ze snode plannen om de streek weer leefbaar te maken. Niemand durft daar echter uitvoering aan te geven. "Ze hebben daarvoor de zelfde redenen als destijds de commu nisten", legt Herman uit. "Noord-Bohe men is voor de economie en energievoor ziening van het land van vitaal belang. En nu nog meer dan ooit tevoren. Export van chemische produkten levert wester se deviezen op die we hard nodig hebben om de economie weer gezond te maken". Hoopvol dat het nieuwe, democratisch gekozen landsbestuur haar vrijheid én zuurstof zou geven, stemde Allena Gli- witzka (49) begin deze zomer op Burger Forum. Een half jaar later noemt ze de lippendienst van de politici aan de milieuproblemen in Noord-Bohemen 'politiek theater', waarin ze geen enkele fiducie meer heeft. Als telefoniste werkt ze in hotel'Muron in Most, een verwaar loosd staatsbedrijf dat z'n vier sterren al lang heeft verloren. Haar lichte neiging tot babbelziekte komt goed uit. "Wat maakt het voor ons nu uit wie er in Praag zit", zegt ze met een rood hoofd. "De boel is hier kapot en dat zal niet ver anderen. Als ik naar buiten kijk, kan ik nog steeds huilen. Vroeger groeiden hier appels, peren en aardbeien". Misschien dat deze vrouw daarbij denkt aan het symfonisch gedicht 'Ma Vlast' (mijn Va derland) van de componist Bedrich Sme- tana die op deze wijze een ode wilde brengen aan de schoonheid van de bos sen en beemden rond Most, Litvinov, Chomutov en Teplice. Schraapzucht Maar de schraapzucht van de plan-eco nomen in Praag kende geen grenzen. Zo'n tien jaar geleden lieten ze de oude stad Most afbreken omdat de bodem er onder bruinkool 'van hoge kwaliteit' be vatte. Als planten werden de bewoners verpot naar de andere kant van de spoor baan. Ook Allena Gliwitzka. Ze kreeg één van de duizenden fantasieloze flats toegewezen als nieuw onderkomen. Met uitzicht op een onafzienbare kaalslag die sterke gelijkenis vertoont met een maan landschap of een steenwoestijn ergens in Saudi-Arabië. Onleefbaar en onherstel baar. De volksverhuizin! kwelt de telefonis te nog elke dag. "Aan de herinnering yan deze misdaad valt niet te ontkomen", zegt ze, terwijl de cheffin van de receptie haar een reprimande geeft over zoveel openheid. Het kan haar niets schelen. "Dat mens", evenals de directeur, waren destijds verstokte partijleden, vertrouwt ze ons op fluistertoon toe. "Begrijpen jul lie nu waarom hier niets verandert. Al die communisten hebben nog de mooiste baantjes". Met een iets hardere stem verwijst ze naar een zestiende-eeuwse kerk aan de andere kant van het spoor in Most die aan de slopershamer ontkwam. Welis waar moest dit gebouw ook tegen de vlakte, maar op kosten van de staat wer den de brokstukken van het godshuis aan de rand van de afgrond weer op el kaar gezet. Een bizarre geste van de athe ïsten in Praag. Voor de bevolking van Most is de kerk het navrante symbool van alles wat hen dierbaar was en verlo ren ging. Prullaria Consciëntieus zelf iets ondernemen doen nog maar weinigen in Noord-Bohe men, nu het mag. Niettemin is in vergelij king met een jaar geleden wel iets te ont dekken van particuliere initiatieven. Op een parkeerplaats in Most verrijzen da gelijks kraampjes waar over het alge meen westerse prullaria te koop zijn te gen concurrerende prijzen. Piepende sleutelhangers, zakjapannertjes, stickers en ^ndere frutsels. Maar ook videoban den, walkman's, stereotorens en autora dio's. Tegen voor 'modale' Tsjechen nog onbetaalbare prijzen en van inferieure merken. Textiel, als spijkerbroeken en bedrukte T-shirts, gaat daarentegen be ter van de hand. Zeker als het denim van een bekende westerse fabrikant is en in dien dat met labels duidelijk zichtbaar op de broek is aangebracht. Maar ook boeken en tijdschriften zijn gewild. Als die ochtend een jongen zijn rugzak met lectuur leegt op een tafeltje, blijken er sexbladen tussen te zitten. De 'Sexbox' is in een mum van tijd uitver kocht. Ondanks de voor Tsjechische be grippen relatief hoge prijs van 20 kronen (een gulden). Het is softpomo waarin opmerkelijk genoeg ook naakte, at- lethisch gebouwde en fors geschapen Nu er in Tsjechoslowakije geen censuur meer is op soft porno, is er een leven dige straathandel in ontstaan. Daarbij is geen prijs te hoog.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 46