acterie als sluipmoordenaar et ïraakse 'apothekers' Etnische bajonet Aids een van gevolgen' 3n miltvuur in Sverdlovsk Van 'pokken'-dekens en besmette vlooien tot genetisch gestuurde vergiften ZATERDAG 12 JANUARI 1991 PAGINA 43 ds is het resultaat van een eerste poging langs gentechnische weg een nieuw biolo- .vfh wapen te verwerven". Dat zeggen dr. Lilli Segal (77) en haar twee jaar oudere \fi prof. dr. Jakob Segal uit het voormalige Oost-Berlijn. Hun theorie is als volgt: in M|9 besluit het Pentagon te proberen binnen tien jaar langs synthetische weg een ge- vil nieuw organisme te creëren, dat een dodelijke werking heeft, maar zelf onsterfe- i \i is. Voor het plan wordt acht miljoen dollar uitgetrokken en de leiding wordt toe- ojtrouwd aan de geniale viroloog dr. Gallo. ch 1970 gaat hij aan het werk. Vijf jaar later krijgt hij de beschikking over een mo- jkn, veilig, geheim en goed bewaakt viruslaboratorium in Fort Detrick, Maryland. In bi7 begint hij via de inmiddels ontdekte DNA-techniek het Visna-en het HTLV-virus •et elkaar te combineren, maar dat duurt in die tijd nog een half jaar. ;elet nieuwe produkt, nog steeds de belofte van een ongekend biologisch wapen, npt in het voorjaar van '78 ter beschikking. De mensen die zich beschikbaar stellen de klinische proefnemingen te ondergaan, zijn langgestraften die na de experi- Biten vrij komen als ze dan nog leven. Dat gaat zo in. Amerika; dat is geen geheim, nen de Segals. ien aantal gevangenen krijgt het virus toegediend, maar wordt niet ziek, want de in- n(>atietijd bij aids is lang, maar dat weet men dan nog niet. Gallo denkt dat het virus ait krachtig genoeg is voor militaire doeleinden. Hij beschouwt zijn werk als mislukt, n^st het hele project af en geeft de gevangenen, zoals beloofd, hun vrijheid. ar)ie gaan als oud- criminelen en homo-achtige mannen (vanwege hun lange straftijd, JTjgen de Segals) naar New York, waar zij een jaar na hun injectie ziek worden. Dat d«pt precies, want tegen de zomer van 1979 traden de eerste gevallen van aids in New ïd'k op. Pas jaren later zou de ziekte ook in Afrika opduiken, stellen de Berlijnse ge- lïden. h£ij hebben niets of niemand kunnen vinden die hun verhaal kan bevestigen. De dos- iifs zijn geheim tot het jaar 2008, de proefpersonen zijn dood of zoek en de schuldigen ld het eventuele drama zwijgen als het graf. Het is dan ook geen wonder dgt de be- hdde bedenkers van deze theorie nauwelijks medestanders vinden. Helaas hebben vin één ding wel gelijk: Aids is inderdaad de biologische bom geworden die vernie- 1 en zelf onverwoestbaar is. "Ik ben geschrokken van wat ik heb ge hoord", zei de doorgaans onverstoorbare Amerikaanse senator Frank Church op 18 september 1975 tegen een verslagge ver, nadat hij drie dagen lang een onder zoek naar illegale activiteiten van de CIA op het gebied van dodelijke, biologische organismen had geleid. De politicus, gepokt en gemazeld in zijn vak, was niet er eens zozeer van on dersteboven dat de 'Dienst' onder meer 11 gram schaaldiertoxine en 11 milli gram cobragif - genoeg om hele volks stammen mee uit te roeien - achterover had gedrukt; hij was vooral geschrokken van het schaamteloze gebrek aan norm besef waarvan de ambtenaren blijk had den jgegeven. Hun baas William Colby voorop. Toen hem werd gevraagd waar om de CIA het gemene spul had be waard, terwijl president Nixon zes jaar daarvoor de vernietiging van alle biolo gische wapens had bevolen, zei hij on omwonden en zonder een moment te aarzelen: "Geen twijfel aan, uit offensief oogpunt!" Onder het biologisch materiaal dat de inlichtingendienst op Fort Detrick ver borgen hield, bevonden zich ook tuber kelbacillen. Vier onthullende zinnetjes verhoor. Senator Huddleston, een van de on dervragers uit de commissie-Church: "Welk gebruik zou hiervan gemaakt kunnen worden?" William Colby: "Het ligt voor de hand dat je hiermee iemand tuberculose kunt bezorgen die je tuberculose wilt bezor gen". Senator Huddleston: "Met welk doel?" William Colby: "Er is bij ons weten nooit gebruik van gemaakt, maar het he le proces berust duidelijk op de gedachte dat het mogelijk is iemand deze ziekte toe te brengen". Het is maar één voorbeeld uit de ge schiedenis van het biologische wapen, die zich doodziek en doodstil voltrekt. Bacteriën gaan geruisloos hun gang. Het is een eeuwenoud, maar altijd actueel verhaal. Eerloos De Mongolen gooiden al in 1345 met pest besmette kadavers over de muren van de stad Caffa op de Krim in een succesvolle poging het verzet te breken. En Engelse kolonisten gaven het opperhoofd van een weerspannige indianenstam in 1763 gul enige met pokken geïnfecteerde de kens cadeau, waarna er weinig overbleef van het lastige volkje. Maar we hoeven niet eens zo ver terug te gaan om biolo gische misdaden tegen te komen. Een van de diepst in de doofpot ge stopte wreedheden uit de Tweede We reldoorlog betreft het vermoorden van een groot aantal inwoners van elf Chine se steden. Japanse vliegtuigen dropten toen miljarden met builenpest besmette vlooien boven die plaatsen! De bedenker van dit satanische scenario was luite nant-generaal dr. Ishii Shiro, die boven dien jarenlang als een Japanse Mengele experimenten met tyfus, cholera en syfi lis deed op Chinese, Russische, Britse, Amerikaanse en Nederlandse krijgsge vangenen. Er vielen daarbij 3000 doden. Na de oorlog stelden Ishii Shiro en zijn medebeulen hun perverse gegevens ter beschikking van de Amerikanen. Als te genprestatie werden zij niet voor het To- kio-tribunaal gedaagd en gingen zij vol- Engelse kolonisten gaven een Indiaans opperhoofd in de achttiende eeuw gul pokken-dekens cadeau. Japanse soldaten dropten in de Tweede Wereldoor log miljarden met builenpest besmette vlooien boven China. De Amerikaanse Inlichtingendient CIA bewaarde vijftien jaar geleden illegaal een partijtje slan gegif en tuberkelbacillen "uit offensief oogpunt". En Russische geleerden meenden onlangs een wapen te hebben gevonden waarmee zij tegenstanders onbedaarlijk kunnen laten huilen. Een verhaal over geheime dossiers vol doodzieke zaken. komen vrij-uit. De elf internationale rechters, onder wie de latere Groningse hoogleraar Bert Róling, waren niet van deze eerloze 'deal' op de hoogte. "Daar over voel ik mij nog altijd in hoge mate bedrogen", zei de, inmiddels overleden, Röling in 1982 verontwaardigd in een in terview. Stiekem en stil. Geheime dossiers en de onhoorbare plop van een barstende bacteriebom in het oorverdovende la waai van de oorlog. Samen met Ameri kaanse en Canadese collega's werkten Britse onderzoekers en militairen vanaf 1942 op Gruinard Island voor de Schotse westkust aan een miltvuurwapen als ant woord op een verwachte Duitse aanval met biologische middelen. In 1944 be sloot Churchill tot de produktie van 500.000 van deze bommen, maar de vrede was hem voor. Het duurde evenwel tot 1988 voor het aantal miltvuursporen op het eiland zodanig was gedaald dat er zonder bezwaar weer schapen konden grazen en een groep geleerden Gruinard Island vrij gaf. De onzichtbare oorlog was gewoon door gegaan op een eiland voor de kust van Schotland. Maar ook blijkbaar in Ameri ka, waar de bevolking in maart en mei 1977 uit hoorzittingen van de Senaat mocht vernemen dat zij tot het eind van de jaren zestig herhaaldelijk aan een ge heim programma was onderworpen, dat was bedoeld de kwetsbaarheid van de natie op b-wapens te testen. Niet minder dan 239 keer waren be volkte gebieden met bacteriën be sproeid. De organismen werden als een er trichothecenen; mycotoxinen die es >r de schimmel fusarium worden ge- oakt en heel gemeen kunnen zijn. Geen mnder dat het departement van Buiten- dse Zaken de levering "zeer onge- t nst" achtte. En weer viste Iran achter n net. laar het kan het nóg een keer probe- VOm alle Nederlandse bedrijven, la boratoria en academische ziekenhuizen het terrein van de biotechniek dat ih er bij elkaar ongeveer 400 - in één oip te waarschuwen voor dubieuze op- ichtgevers, stuurt Buitenlandse Za- ze allemaal een circulaire. In die lejef staat, huiselijk vertaald, het volgen- er bestaat in de wereld een toenemen- belangstelling voor biologische wa ls. Voor een zeker soort landen is Ne land een gewild doelwit, omdat het hoogwaardige biotechnologie heeft, es dus op als wordt gevraagd materia- apparatuur of kennis ter beschik- l ig te stellen; denk aan de mogelijkheid ai i biologische wapens en neem contact ons op. :if!lke leek zal nu onmiddellijk zeggen: 1 omslachtig gedoe. Zet, net als iijt Vaticaan, alle bedenkelijke dingen de index en verbindt er een uitvoer- bod aan. Dan ben je klaar en hoef je tejoit meer 400 brieven te versturen, lar dan kent men Den Haag nog niet. zijn allerlei wetten op het gebied van Uogische wapens, maar aan een sim- w exportwetje is men in tegenstelling Amerika en Duitsland nog niet toege- men. huurtje t r is inderdaad een vreemd gat dat snel moeten worden opgevuld", vindt lik dr. Dick Tommei,, chemicus en ai'eede Kamerlid (D66). "Het is van het e ergrootste belang dat er een sluitend ii portsysteem komt liefst meteen or de hele Europese Gemeenschap maar ik heb niet het gevoel dat daar veel aandacht voor is. Er is wel controle op uranium, maar niet op veel geheimzinni ger zaken als biologische wapens. Je kunt die dingen bij wijze van spreken in je schuurtje maken als je enig risico durft te lopen en er zijn mensen die dat dur ven". "Het is een groot, maar een vergeten probleem. Kijk maar naar Irak en zo zijn er nog een paar landen. Je moet vaststel len dat die landen technisch in staat zijn biologische wapens, ook de meest gea vanceerde, te maken; dat ze de raketten en de vliegtuigen hebben om ze te trans porteren en dat ze helaas ook de wil heb ben ze te gebruiken als dat nodig mocht zijn voor hun eigen belang. Er zijn lieden als Saddam Hussein die absoluut geen geweten hebben en die al eerder duizen den mensen met chemische wapens heb ben uitgemoord. Dus waarom niet met biologische? Maar alleen als een soort vergelding, denk ik, in een onmogelijk geworden militaire situatie". Volgens de Duitse auteur Rudolf Brö- chen heeft Irak in de oorlog met Iran al eens naar het biologische wapen gegre pen. In het tijdschrift Europaischen Wehrkunde schrijft hij dat de even be kende als omstreden Belgische toxico loog prof. Heyndrickx op de Majnoun-ei- landen in Iran sporen van T-2- en HT-2- mycotoxinen heeft aangetroffen en tege lijkertijd ongewoon verminkte lijken. Heyndrickx heeft beide feiten gecombi neerd en zijn bevindingen met dia- en vi deo-opnamen gedocumenteerd. Voorbeelden In de na-oorlogse geschiedenis van het biowapen zijn meer voorbeelden van dit soort wrange verhalen met een vraagte ken te vinden. Een greep in de gruwelij ke doos van Pandora: Een Russisch marineblad beweerde in 1951 dat Amerika twee jaar daarvoor Ca nadese Eskimo's als proefkonijnen voor biologische experimenten had gebruikt. Amerikaanse F 86-jagers zouden in 1952 boven Noord-Korea cylinders hebben af geworpen, die met miltvuur besmette in secten en spinnen bevatten. Colombiaanse regeringstroepen, ge holpen door Amerikaanse militairen, gooiden in 1964 bommen met bacteriën op dorpen van ongewenste boeren. Al dus de Prawda. Enzovoort. Amerika liet dit verbale ge weld uiteraard niet onbeantwoord en sloeg in het begin van de jaren tachtig te rug met twee zware beschuldigingen. De eerste was het gele regenverhaal. Het Laotiaanse verzet zou van de Sovjetunie mycotoxinen hebben gekregen en daar mee het bergvolk H'Mong via een dampi ge, gele wolk hebben besmet. Later stel den onafhankelijke deskundigen even wel vast dat de gele regen bestond uit on schadelijke uitwerpselen van honingbij en die de verrassende gewoonte blijken te hebben zich massaal te ontlasten. De aanklacht hield geen stand en verdween langzaam van de agenda. Sverdlovsk bleek hardnekkiger. Ame rika signaleerde in deze Russische plaats een miltvuurepidemie en suggereerde dat die het gevolg was van een ongeluk in een biologische wapenlaboratorium. Hoewel de Russen bij hoog en bij laag volhouden dat de, inderdaad uitgebro ken, ziekte door het eten van besmet vlees was veroorzaakt, voeren de Ver enigde Staten het verhaal'ieder jaar op nieuw op. Aids De Russen zonnen op wraak en tegen die achtergrond moet het groteske artikel in de Literatoernaja Gazeta van 1985 wor den gezien. Het Russische orgaan citeer de royaal de Indiase krant Patriot, die aerosol, een nevel zonder geur en smaak, boven San Francisco, Saint Louis, Key West en Washington verspreid en als proef op de som ook nog door de metro van New York geblazen. De biologische agentia (voor de liefhebbers: het betrof de types serratia marcescens en bacillus globigii) heetten onschuldig, maar richt ten niettemin sterfte aan onder de meende te weten dat aids is begonnen als een ontsnapt virus na een gezamenlijke poging van CIA en Pentagon om een nieuw biologisch wapen te ontwerpen. (Meer details hierover in het kader). Het is nu pauze in de beschamende kaatspartij tussen beide naties. De Ame rikaanse generale staf probeerde nog snel wat extra geld voor onderzoek van het congres los te peuteren door de re cente Russische inspanningen op het ge bied van genetisch gestuurde vergiften zo dramatisch mogelijk voor te stellen. En het Russische oppercommando deed vermoedelijk hetzelfde door uiterst zor gelijk te reageren op het nieuwste Ameri kaanse programma dat vijftien jaar heet te gaan duren en drie miljard dollar moet gaan kosten. Star Wars op bacteriolo gisch gebied. Het ambitieuze plan is alle menselijke genen en hun locaties als de spierbundels uit het handboek voor de fysiotherapeut in kaart te brengen. De complete topografie van de menselijke natuur. Geld, genetica, geheimen en generaals. Een onverbrekelijk, ijzeren verbond. "Een scheiding tussen defensief en of fensief onderzoek is niet mogelijk," zegt Albert Grit, een jeugdige biochemicus die zijn vervangende dienstplicht ge bruikte om het boek 'Biologische wa pens, leven om te doden' te schrijven. "De ontwikkeling van een vaccin tegen een potentieel biologisch wapen levert namelijk ook gegevens op over het 6rga- nisme zelf; gegevens die niet alleen van belang zijn voor de bescherming tegen een biologisch wapen, maar eveneens voor de ontwikkeling van dat biolo gische wapen. Het is daarom te verkie zen dat vaccinontwikkeling plaats vindt bij civiele onderzoekscentra. Dit zal het zelfde resultaat geven, maar voorkomt dat in het geheim ook onderzoek wordt verricht". Het bleef behelpen tot 1973, toen aan veel onhandig en zorgelijk gedoe in de open lucht gaandeweg een einde kwam en het laboratorium de plaats van het veld ging innemen. In dat jaar lukte het namelijk de Amerikaanse moleculair- biologen Stanley Cohen en Herbert Boyer van de Stanford Universiteit een doorbraak in de biotechniek te bewerk stelligen, die in draagwijdte nog het best met de kernsplitsing vergeleken kan worden. Zij transplanteerden met succes vreemde genen in het erfelijk materiaal van bacteriën en brachten daarmee een zegenrijke wetenschappelijke revolutie teweeg, maar tevens een bizarre oorlog naderbij. Want tussen het aandoenlijke kalfje Adriana dat onlangs op de proef- boerderij 't Gen in Lelystad na geneti sche modificatie ter wereld kwam en een gemanipuleerd virus in een spookwolk dat vijandelijke soldaten hersenvliesont steking bezorgt, is fundamenteel geen verschil. Een sprong over de grenzen van de soort, schrijft de journaliste Sabine Ro- senbladt niet ten onrechte in haar boek Biotopia. Het startschot voor een nieuw tijdperk in de genetische technologie, dat ook militair gezien geheel nieuwe perspectieven o£ent. Want inderdaad gl oorde door de vondst in Stanford voor het eerst in de geschiedenis het uitzicht op een beheersbaar en dus bruikbaar bacteriologisch strijdmiddel. Een voor zichtig doorkijkje dat allengs een mach tig en tegelijk angstig vergezicht werd. Immers, het gevolg van de technische mogelijkheid om met de erfelijke eigen- schapppen van ziektekiemen te knutse len is dat nu ook overal ter wereld mili tairen, geholpen door wetenschap en in dustrie, intensief naar toepassingen te velde zoeken. En machthebbers, overal ter wereld, kijken hen met belangstelling op de vingers. Tien landen Tien niet aan enig verdrag gebonden lan den hebben nu de biologische bom in huis. Zes meer dan toen in april 1972 de Biologische Wapens Conventie, die de ontwikkeling, produktie en opslag van dit soort strijdmiddelen verbiedt, voor ondertekening werd opengesteld! Ironi- scher kan het nauwelijks. Een internatio nale afspraak in Zwitserland om het bac- teriële geweld voor eeuwig uit te bannen, komt vrijwel op hetzelfde moment tot stand als een uitvinding in Californië die de biologische dreiging nieuwe kansen biedt. Deze grillige wending van het lot is, bijvoorbeeld, in Baghdad ongetwijfeld met geestdrift gesignaleerd. DNA is toch voordeliger, moet Saddam Hussein ver genoegd hebben gedacht, toen de aldus benoemde omwenteling in de biotechno logie hem goedkoop aan een nieuw en dodelijk zwaard hielp. Met enig geduld en veel list en bedrog wist hij de benodig de biologische materialen te verwerven. Zo hielp een leverancier uit de VS, aldus onthulde de Amerikaanse senator Mc Cain in '88, hem aan stammen van de do delijke francisella tularensis. Deze bacterie, veroorzaker van de be smettelijke ziekte tularemie ofwel konij neziekte, wordt via vliegen op de mens overgedragen, maar kan ook via een aerosol worden verspreid. Japan ge bruikte de boosdoener bij zijn experi menten op krijgsgevangenen en de VS ontwikkelden hem tot een modern biolo gisch wapen. De technische apparatuur die erbij hoort en die aan de Diergenees kundige Hogeschool van Hannover werd ontwikkeld, ging eveneeens ongehin derd richting Saddam. De nieuwe Nebukadnesar van Irak kan aldus pochen op het bezit van een vervaarlijk wapen, maar hij mag wel op passen, want de oude N., die over onge veer hetzelfde gebied heerste, is het slecht vergaan. Hij veroverde weliswaar Jerusalem, nam de joden gevangen en maakte van Babyion de eerste wereld stad uit de geschiedenis, maar na enige tijd gebeurde toch wat de profeet Jesaja reeds had voorzien. En Babel, het sieraad der koninkrij ken, zal worden als Sodom en Gomorra, toen God ze ondersteboven keerde. Het zal in eeuwigheid niet meer bewoond worden, noch bevolkt zijn van geslacht tot geslacht, maar hyena's zullen er lege ren, wilde honden zullen huilen in de burchten en jakhalzen in de paleizen van de wellust. En inderdaad verviel de machtige ves tingmuur rondom de stad in nog geen vijfhonderd jaar tot een reusachtige puinhoop en is de eens zo fraaie stad aan de Euphraat met zijn tempels, torens en bordelen, nu niet meer dan een halte van de spoorweg die Baghdad met Basra ver bindt. De trein stopt er alleen als er ie mand in- of uitwil. Guerrilla Een treinhalte, dat zal er ook van Irak overblijven als Saddam, de overmoedige heerser van het Morgenland, met biolo gische wapens gaat strooien; breekbaar zal zijn macht blijken te zijn als hij de ko nijneziekte een kans geeft. Hoewel de huidige CIA-baas Webster niet uitsluit dat Saddam Hussein van een conventio nele naar een biologische oorlog zal over gaan als hij zijn militaire situatie als vol komen uitzichtloos beschouwt, zijn de meeste Golf-watchers toch van mening dat het in 't ongunstigste geval een guer rilla der genen zal worden. Een DNA-ter- reurgolf, al dan niet veroorzaakt door Saddam-klonen. De krijgslisten hieromtrent staan al op papier. Eén variant is bedacht door het duo Charles Piller, reporter, en Keith Ya- mamoto, hoogleraar in de biologie aan de universiteit van Californië. Als wij hun verhaal goed hebben begrepen moet het zo: men neme een langs gentechnische wijze tot stand gekomen stam van het in warme gebieden veel voorkomende Denguekoortsvirus, dat er als een na tuurlijke mutatie uitziet maar vele malen dodelijker is en door de lucht kan wor den verspreid. Men zorge vervolgens dat de eigen mensen zijn ingeënt met een vaccin dat eveneens langs genetische weg is verkregen en laat een commando eenheid de vijand besluipen en besmet ten. Als zich de volgende dag een aantal tegenstanders ziek meldt slaat niemand alarm. Denguekoorts is immers inheems en gaat na een paar dagen weer over. De aanvaller weet wel beter, slaat na korte tijd massaal en met succes toe en nie mand zal ooit te weten komen dat het biologische wapen hierbij een beslissen de rol heeft gespeeld. Het lijkt wel wat op een matige b-film. Serieuzer te nemen zijn de laatste berich ten uit Rusland, al dient men dan te be denken dat de Unie van Souvereine Sov jet Republieken de Biologische Wapens Conventie van '72 heeft geratificeerd en derhalve geen bacteriologische strijd middelen mag ontwikkelen, produceren of opslaan. Alleen onderzoek mag van het Verdrag. Spetsnaz Welnu, de toegestane, ongetwijfeld door militairen gedomineerde research in ge heime laboratoria zou er toe hebben ge leid, aldus de Sunday Times van 1 okto ber 1990, dat het Russische leger thans in principe zou kunnen beschikken over het volmaakte wapen op biogebied: ge netisch gestuurde vergiften, die gedu rende drie etmalen een zeer speciaal ef fect hebben. Bijvoorbeeld een zodanige diarree dat de soldaten (en/of burgers) onmogelijk kunnen functioneren of zul ke oncontroleerbare huilbuien dat het zicht op de vijand geheel verloren gaat. Andere verschijnselen zijn een chaotisch en ongedisciplineerd of juist een uitzon derlijk lusteloos gedrag. Het voordeel van deze wijze van oorlogvoeren uitge voerd door speciale troepen, bekend als spetsnaz is dat een later binnenvallend leger een gebied kan veroveren zonder verlies van levens aan beide zijden. De nieuwe Russische wapens zouden ver op die van het westen voorliggen. Naar verluidt is men in het Engelse on derzoekscentrum in Porton Down koortsachtig bezig zich er tegen teweer te stellen door beschermende uitrusting en tegengiften te ontwikkelen. Het is niet verwonderlijk dat burgers en in het bijzonder wetenschappers, die zich op het terrein van de biotechnologie bewegen, zich zorgen maken over deze gang van zaken. Dr. Jaap Jelsma, mole- culair-bioloog aan de Universiteit van Twente vindt het een bedreigende ont wikkeling, omdat het militair-biologisch onderzoek zich in een schemergebied af speelt. "De betrokkenen noemen het uiter aard defensief, maar je kunt het met evenveel recht offensief noemen. Zelfs als men zich volledig aan de Conventie houdt, is de stap naar een operationeel biologisch wapen niet zo groot. Er is on derzoek gedaan, de zaak is getest en de boel is op de plank gezet. Alles volgens de spelregels. Maar als er ook maar dat gebeurt, kun je heel snel binnen een paar maanden of zelfs weken een wa pen maken en in produktie nemen. Dat is bij die biologische dingen niet zo moei lijk, maar het maakt de beheersing ervan in een crisissituatie wel heel moeilijk. "Ik betwijfel dus of de Conventie op den duur een voldoende waarborg zal vormen tegen een biologische wapen wedloop. Zodra het onderzoek dat nu overal ter wereld loopt, in de ogen van de militairen iets bruikbaars oplevert zal de ontwikkeling vein een nieuwe klasse wa pens nauwelijks meer zijn tegen te hou den". Het wordt steeds treuriger. Naarmate de kennis omtrent de biologische huishou ding van de mens toeneemt, begint on der obscure militaire petten de droom te broeien een wapen te ontwerpen dat uit sluitend bepaalde raciale groepen treft; een etnische bajonet, zeg maar. Robert Harris en Jeremy Paxman sig naleren dit bedenkelijke verschijnsel in hun boek 'A Higher Form Of Killing' en citeren een soort magazine voor de Ame rikaanse soldaat uit 1975 dat het volgende visoen ontvouwt: Het is theoretisch mo gelijk een etnisch chemisch wapen te ontwikkelen dat de natuurlijk optreden de verschillen in kwetsbaarheid tussen specifieke bevolkingsgroepen herkent en exploiteert. Een dergelijk wapen zou in staat kunnen zijn een selecte vijande lijke bevolking te doden of buiten ge vecht te stellen.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 43