Oorlog uit een spuitbu De giftige handel Eskimo's als proefkonijnen, gele regéi Nevels vaccin, slimme moleculen en vileine virussen: de gevaarlijkste wapens van Hussein Speurneuzen dv J: PAGINA 42 Geboeid luisterde een gezelschap Iraak- se generaals, genoeglijk bijeen in een koele vergaderzaal in Baghdad, naar Herr Doktor Karlheinz Lohs uit Leipzig die een onderhoudend verhaal vertelde over de voor- en nadelen van chemische wapens. Toen de Oostduitse scheikundi ge en specialist in de leer der vergiften was uitgesproken en het applaus voor zijn deskundige causerie was verstorven, meldde een van de opperofficieren zich bij de buitenlandse gast. "Jullie Duitsers", kwam hij meteen ter zake, "hebben nogal wat ervaring met het vergassen van joden opgedaan. Dat interesseert ons. Wij zouden graag willen weten hoe deze kennis voor de vernieti ging van Israël kan worden aangewend". Dr. Lohs had de Iraakse militair mis schien wel van dienst kunnen zijn, maar hij wilde niet. Hij mompelde een veront schuldiging, draaide zich om en verliet het vertrek. "Ik was geschokt", zei hij te gen de verslaggever van het Duitse weekblad Der Spiegel, die dit voorval uit het jaar 1972 onlangs optekende. Grootste arsenaal Er is sindsdien veel veranderd. Andere Duitsers dan Lohs hebben Irak in de tus sentijd, maar vooral de laatste jaren, gre tig van alle gewenste informatie, techno logie, materialen en apparaten op che misch gebied voorzien. En andere gene raals dan de leergierige Irakees uit '72, maar misschien hijzelf ook wel, hebben vanaf dat moment wereldwijd gewin keld en overal massaal de modernste en vernietigendste wapens gekocht, waar mee zij niet alleen Israël maar de hele re gio kunnen verwoesten. Het land tussen de Euphraat en de Tigris, eens het para dijs, bulkt nu van de superbommen, ze nuwgassen en ander sinister tuig. Het grootste arsenaal van het oosten. Een hel vol onzalige spullen waarmee Saddam Husein de heilige oorlog wil winnen. Sinds kort is onomstotelijk vastge steld dat zijn inkopers nu ook het laatste, meest perverse artikel van hun bood schappenlijst hebben weten te verwer ven: het biologische wapen! Jarenlang stroopten zij met veel geduld, vernuft en succes hoog ontwikkelde westelijke lan den af op zoek naar schimmel- en bacte riestammen, fermentatie-apparatuur en andere laboratoriumuitrusting, waarbij opnieuw Duitsers grage leveranciers ble ken. Met behulp van deze organismen en instrumenten konden inheemse en bui tenlandse alchemisten in de Iraakse wa pensmidse uiteindelijk het begeerde eindprodukt assembleren: een strijd middel dat volgens het Zweedse onder zoeksinstituut Sipri honderd maal dode lijker is dan het chemische gevaar. Zelfs de Amerikaanse inlichtingen dienst moest het zij het met de groot ste tegenzin, want zo'n vrolijk geluid is dat niet voor de VS-soldaten in Saudiara- bië op 28 september 1990 via de New York Times toegeven. Irak heeft biolo gische wapens, inclusief miltvuur, ont wikkeld die begin volgend jaar bedui dende hoeveelheden dodelijke stoffen op het slagveld kunnen produceren. In- telligence-rapporten hieromtrent wer den onlangs door Les Aspin, de voorzit ter van de Commissie voor de Strijd krachten van het Huis van Afgevaardig den, vrijgegeven en bevestigd door rege ringsautoriteiten. Ongeveer tezelfdertijd zei William H. Webster, directeur van de CIA, tussen neus en lippen door in een speech (maar hij zei het wel): "Irak heeft een behoorlij ke voorraad chemische en biologische wapens". Het was voor het eerst dat een regering tot twee keer toe officieel en pu bliekelijk verklaarde dat Irak erin was geslaagd biologische wapens te maken. Salman Pak In Salman Pak aan de Tigris, 35 kilome ter ten zuidoosten van Baghdad, ligt het immense, ondergrondse laboratorium waar wetenschappelijk onderzoek naar chemische wapens wordt gedaan. In Fal- ludscha komen de grondstoffen samen Meer dan enig ander land maakte Duits land (oost èn west) van Irak een che misch en bacteriologisch monster van Frankenstein. Toen de creatie met veel misbaar tot leven kwam, was dat even de dood in de pot voor menig Kaufmann, maar ziet... de bron voor een nieuwe stroom verdiensten was snel gevonden. Spörpanzer Fuchs! Een vernuftige, ge harnaste stofzuiger-te-velde, die de lucht boven het slagveld opsnuift, analyseert op de aanwezigheid van kwalijke chemi sche en biologische dampen en de resul taten vervolgens doorgeeft, zodat ieder een zich als eën speer uit de voeten kan maken. Interessanter nog dan de sluw heid van de snuffelende vos, is het raffi nement van de gedachte erachter. Eerst plemp je het land van je vriend voor veel geld vol met uiterst gemene spullen. En als hij plotseling je vijand is geworden, ontwerp je een mobiele machine die je ei gen troep ten behoeve van nieuwe vrien den binnen een minuut opspoort. De eerste stalen speurneus werd in fe bruari 1988 aan het Duitse leger verkocht. Op dit moment zijn er al 140 ingelijfd. Ook de Amerikanen toonden van meet af aan veel belangstelling. Zij kochten er tot nu toe twaalf, maar tegen het einde van volgend jaar zullen er 56 in de Army rondrijden. Ook andere landen hebben de Fuchs bestelt. De fabrikanten zien de toekomst met vertrouwen tegemoet, want er kan veel misgaan in oorlogstijd. Het behendige karretje, dat ook al in het Midden-Oosten is ingezet, kan nu nog alleen chemische organismen onder scheiden. Aan software voor het opspo ren van biologische agentia wordt hard gewerkt. Sinds kort staat onomstotelijk vast dat Saddam Hussein erover beschikt: het biologische wapen. Jarenlang stroopten zijn inkopers de westelijke wereld af op zoek naar grondstoffen en apparatuur. Met geduld, vernuft en succes. Het strijd middel dat uiteindelijk is verworven heet honderd keer dodelijker te zijn dan het chemische gevaar, maar is zeshonderd keer goedkoper. Dat laatste heeft iemand eens uitgerekend. Het eerste zal blijken als het te laat is. Een sinister dossier over virussen die als vlagen stuifmeel op de vijand afkomen. Een drieluik over biologische wapens. en in Samarra staat de lopende band waar duizenden liters zenuwgas hun mi litaire verpakking krijgen. Vermoedelijk in alle drie de bunkerachtige complexen, maar zeker in Salman Pak wordt thans de laatste hand gelegd aan de tactische en strategische toepassing van bacteriën, virussen en toxinen, die miltvuur, pest, cholera, tyfus en nóg vreselijker ziekten onder vijandelijke troepen kunnen ver oorzaken. "Deze duivelse oorlogspoten tie is een van de factoren die president Bush kunnen doen besluiten Irak aan te vallen voor het te laat is", voegde Les As- pin onheilspellend aan zijn verklaring van 28 september toe. Het wordt tijd het verschijnsel biolo gische wapens nader te omschrijven. De Verenigde Naties hanteren de volgende definitie: biologische strijdmiddelen zijn levende organismen die bedoeld zijn ziekte of dood te veroorzaken, en die voor hun uitwerking afhankelijk zijn van hun vermogen zich te vermenigvuldigen in het aangevallen individu, hetzij mens, dier of plant. Dit in tegenstelling tot che mische wapens, waarvan de giftige uit werking rechtstreeks het doel treft. Om wat dieper in deze spookachtige materie door te dringen, grijpen we naar een recent rapport (oktober '90) van het gezaghebbende Nederlandse instituut op dit gebied TNO. Om effectief te zijn, leert het, moet het werkzame bestand deel van het biologische wapen voor spelbaar, de incubatietijd kort en de weerstand ertegen gering zijn. Vaccina tie mag voor het doelwit niet'beschik baar zijn, maar moet voor de aanvaller juist wel mogelijk zijn. Zowel onder de virussen als onder de bacteriën zijn er soorten die in ieder ge val aan een deel van die eisen voldoen, gaat het rapport verder. Van de virussen noemen we pokken, enkele alfavirussen (verantwoordelijk voor hersenvliesont steking) en flavivirussen (gele koorts). Bacteriële kandidaten zijn onder meer miltvuur, pest en tyfus. Ook minder be kende organismen als Francissella tula- rensis staan in de belangstelling. Dit or ganisme is de verwekker van tularemie, een aan de pest verwante ziekte waar de mens uiterst vatbaar voor is. Het is be kend dat Irak al jaren geleden de hand heeft weten te leggen op deze ziekte kiem. Paraplumoord Een nog groter gevaar schuilt in de cate gorie strijdmiddelen, die men tot de bio logische, maar met evenveel recht tot de chemische groep kan rekenen. Het zijn wapens, die door bacteriën of virussen geproduceerde toxinen bevatten: stoffen die zich niet zelf kunnen vermenigvuldi gen dat kan overigens wel, en op rela tief grote schaal, langs synthetische weg maar zó verschrikkelijk giftig zijn dat een bijna onweegbare hoeveelheid al do delijk is. Zo bedragen de LD 50-waarden (de hoeveelheid die nodig is om vijftig percent van de tegenstanders te doden) van de dysenterie-, tetanus- en botuli- netoxinen respectievelijk slechts twee, twee en tien nanogram per kilo mens. Twee nanogram per kilo is twee miljard ste gram per kilo. Stel dat een vijandelijke soldaat 75 kilo weegt, dan heeft Saddam Hussein niet meer dan 150 nanogram (150 miljardste gram) dysenterietoxine nodig om die sol daat of zijn maat onder hevige pijnen te laten sterven. Om hetzelfde doel te berei ken, en dat illustreert treffend de extre me giftigheid van toxinen, is 30.000 na- nogram/kg van het chemische zenuwgas VX nodig, dus 15.000 keer zoveel! Meer nog dan voor een massale inzet worden toxinen geschikt geacht voor kleinschalige operaties en sabotage-ac- ties. Tijdens de Tweede Wereldoorlog is botulinetoxine door Tsjechische partiza nen gebruikt bij de geslaagde moordaan slag op Reichsprotektor Heydrich. Een andere, zeer giftige toxine geprodu ceerd door de ricinusplant of wonder boom - werd in 1978 door de Bulgaarse geheime dienst in Londen en Parijs ge bruikt om enkele tegenstanders met een prik van een paraplu te doden. door Hans Hoffmann Ook in het rijk van de schimmels ko men we talrijke ongezonde stoffen tegen, stelt het eerder genoemde TNO-rapport met veel gevoel voor understatement. Het is dan ook niet verbazingwekkend dat Iran anderhalfjaar geleden elf selecte schimmelstammen, waarvan bekend is dat ze uiterst gevaarlijke mycotoxinen kunnen produceren, (overigens tever geefs) bij het Centraal Bureau voor Schimmelcultures in Baarn trachtte te bemachtigen. Irak, geen lid van de Biolo gische Wapens Conventie uit 1972 die ontwikkeling, produktie en opslag van deze categorie verbiedt, was het in 1986 al wel gelukt via de Duitse koopman Josef Köhn uit Neustadt in Nedersaksen ille gaal 100 milligram van het mycotoxine HT-2 en een nog grotere hoeveelheid T-2 te verwerven! In Baghdad, daar mag dat! leerde het oude rijmpje al. De praktische nadelen die theoretisch aan biologische wapens kleven (oncon troleerbare verspreiding, langzame wer king en het gevaar voor de eigen troe pen), zijn door de explosieve ontwikke ling van de biotechnologie vrijwel ver dwenen. Met DNA-technieken kunnen (militaire) onderzoekers die nadelen ver minderen of zelfs opheffen. "En dat gebeurt ook," zegt moleculair- bioloog dr. Jaap Jelsma van de Twentse Universiteit zichtbaar zorgelijk. "Er wordt in toenemende mate door militai ren aan fundamentele research gedaan, want onderzoek mag van de Conventie. Je kunt proberen het giftige gehalte van een trage bacterie over te brengen naar een snelle. Dan kriig ie de snelle eieen- schappen van b met de toxische van a. Je kunt ook proberen je eigen troepen of je eigen burgers te immuniseren. Je verstuift een hoeveelheid serum dat nie mand ziet, maar dat iedereen inademt en voor je het weet is een grote massa een tijdje immuun voor een bepaald virus, dat je vervolgens tegen de vijand inzet. Dat zijn allemaal dingen die aan de hori zon opdoemen en waar militaire onder zoekers zeer opgewonden van raken". Prof. Sickbock in uniform. Jules Ver ne in Mesopotamië. Daar lijkt het op als je hoort en leest van nevels vaccin, die op de wieken van een lentebries komen aan waaien om argeloze burgers te verras sen; van slimme moleculen die de men selijke zenuwbanen een ongewone prik kel bezorgen; van vileine virussen die als vlagen stuifmeel op de vijand afkomen. Maar het is science fiction onder hand bereik, want het hoogst serieuze TNO- verslag zegt: Ondanks de eerder ge noemde bezwaren zouden biologische wapens volgens sommige deskundigen voor de Amerikaanse troepen in het Golfgebied wel eens een groter gevaar kunnen betekenen dan de chemische wapens. Er zijn technieken ontwikkeld om de stoffen in te kapselen in microsco pisch kleine bolletjes, waardoor ze als een aerosol verspreid kunnen worden. Een wolk verpakte bacteriën. Deze on gewone methode beschermt de besmet telijke, maar kwetsbare organismen tij dens de luchtreis, behoedt ze voor scha de door ultraviolette straling in de at mosfeer en pantsert ze tegen antibiotica, waardoor ze ongehavend via de luchtwe gen en het longweefsel in de bloedbaan van het slachtoffer terecht kunnen ko men. Wie weet wordt dit macabere staaltje van geavanceerde genetic engineering op dit moment wel beproefd in het gloednieu we en pas onlangs geopende onder zoekscentrum in Baghdad-Jadiriyah. Oorlog uit een spuitbus! Of beter gezegd uit artillerielopen, bommenwerpers of kruisraketten als sproeivliegtuigen, maar die laatste heeft Saddam niet. Wel verouderde Russische SS Scud B-raket ten, met een oorspronkelijke bereik van 300 kilometer dat door Franse adviseurs en Duitse monteurs is opgevoerd tot 600 kilometer (de Al-Hussein-raket), tot 900 km (de Al-Abbas) of zelfs tot 2000 km (de Al-Hijara, waarmee Saddam onlangs het over kernwapens beschikkende Israël bang probeerde te maken). Terreurwapen Ondanks alle wapengekletter gelooft menig expert niet erg in de biologische droom van de Iraakse leider. "Het zou zelfmoord zijn van Irak als het dat wapen tegen onze troepen zou inzetten," zegt de Amerikaanse specialiste Elisa Harris, verbonden aan het Brookings Instituut in Washington. De Nederlandse mari nierskolonel mr. drs. Cees Homan, tot voor kort het veel geraadpleegde orakel van Clingendael en nu directeur van de Marine Stafschool in Den Haag, is het van harte met haar eens. "Als-ie het doet, is het een wanhoopsdaad. Dan is Sad dam echt waanzinnig geworden. Wie gaat er nou met biologische wapens gooi en? Ik zie Hussein ook" geen chemische wapens tegen Israël gebruiken. Dan zal het onmiddellijk met atoomwapens te rugslaan. Daar ben ik van overtuigd. Dat weet hij ook en daarom zal hij het wel uit zijn hoofd laten. Het biowapen is geen slagveld wapen; hoogstens een terreur wapen". Een plaag in handen van ondergrond se groepen en/of geheime afdelingen, al dan niet gemanipuleerd door Baghdad, om angst te verspreiden in de wereld? Het is een mogelijkheid waarmee de CIA serieus rekening houdt. De Amerikaanse inlichtingendienst heeft al voor sabotage en chantage door politieke terroristen gewaarschuwd. In haar opdracht doet het biotechnologisch centrum van de Universiteit van Maryland momenteel onderzoek naar de besmettingsmogelijk heden van miltvuurtoxine in metrotun nels, voedselopslagplaatsen en waterlei dingsystemen. Dr. Manuel Kiper in Hannover (41, bio loog en auteur van een drietal boeken op het gebied van B-wapens) lacht scham per als wij hem dit vertellen. "De CIA doet nu wel heel verontwaardigd, maar de inlichtingendienst is nota bene zelf atie van plan geweest Sonderkomn met biologische middelen uit te i Het idee was een geheime operatii nancieren, kosten 6 miljoen dollar,) coca-plantages in Bolivia en Peru I nietigen. |ds Maar de Washington Post kwjh achter en onthulde op 20 februari f jaar dat miljarden rupsen van de Mp bia-mot gedropt hadden moeten w<|l r De diertjes, verzot op de bladeren \i is coca-plant, hadden het drugsproltrc eenvoudig moeten opvreten. Met ch 1 erbij, want het zou natuurlijkn, milieuramp zijn geworden. De bi7 t ken landen wisten van niets. Zij ret e den woedend en de Amerikaansefet ring haastte zich het ruïneuze scenffit te blazen. Zij wil nu eerst op i d' schaal gaan experimenteren in I^it< Rico en de Virgin Islands!" ne Het zou Kiper niet verbazen aer Amerikaanse inlichtingendienst n(»at dere plannen in petto had, bijvooitk om de politieke situatie in Midden^s rika op biologische wijze naar haarde te zetten. "Zij heeft tenslotte in 197|ge Cuba dwars gezeten door daar d<pt wekker van de exotische Afrikaand"k kenspest binnen te smokkelenid' slachting onder de dieren was hfij volg. Die geschiedenis speelde zip nadat president Nixon in 1969 pi© L had verklaard dat bacteriologischffd logvoering door de VS voorgoed win gesloten". t e Het ministerie van Buitenlandse Zaken wil alle 400 Nederlandse bedrijven en instituten die met biotechnologie te maken hebben, een waarschuwingsbrief te sturen met instructies voor het geval nog eens een verdacht land aanklopt om biologisch materiaal te kopen, zoals eerder gebeurde. De circu laire gaat vergezeld van een lijst met alle bacteriën, virussen en schimmels die een man als Sad dam Hussein kan gebruiken voor nog meer dodelijke wapens. Ook in dit verhaal: een ambitieus Amerikaans programma - het in kaart brengen van alle menselijke genen en hun locaties. Directeur Jürgen Huth van de firma Labsco GmbH Co in de Duitse plaats Friedberg drentelde al dagenlang onrus tig door zijn bloeiende bedrijf in bioche mische artikelen. Een paar keer had hij zijn secretaresse gevraagd of er nog steeds geen telexbericht "van die apo thekers uit Baghdad" was gekomen, toen eindelijk de verlossende boodschap kwam. Alles was dik in orde, stond er zwart op wit in het Engels. De omvangrij ke partij serums, broedovens en droog- kasten ter waarde van anderhalf miljoen mark werd met belangstelling tegemoet gezien en zou met spoed ten behoeve van de gezondheidszorg worden aangewend! Was getekend: MIDEF. "Maar dat betekent ministerie van De fensie," zei een Duitse journalist, op zoek naar de achtergronden van de Iraq Con nection, later tegen Huth. "Wist u dat niet?" "Nee, hoe zou ik dat hebben moe ten weten," verweerde de directeur zich vindingrijk. "Ich kann ja kein Arabisch". Klassiek De vergelijking met een klassiek Duits excuus dringt zich onweerstaanbaar op, maar dat waren andere tijden. Nu ging het om handel, al was de dood er op nieuw bij betrokken, en Jürgen Huth deed zich onbekommerd te goed aan de vermomde wapenbusiness van Baghdad en Omstreken. In 1982 zetten hij en vele collega's in Irak voor bijna acht miljard mark om en stelden Saddam Hussein al dus in staat menig vijandelijk oord in een eigentijds Pompeji te veranderen. Maar zelfs na de oorlog met Iran beliepen de transacties, de legale wel te verstaan, nog altijd 2,2 miljard. In een paar jaar tijds verwierf Duits land zich het infame predikaat de be langrijkste handelspartner van het moordzuchtige land te zijn. Het leverde complete fabrieken die, eenmaal in be drijf, exotische namen als Ahmed, Ani en Ghasi kregen. Het lijken dromerige woorden uit de mond van een Arabische prinses, maar Ahmed maakt mosterdgas, Ani produceert het dodelijke gif tabun en Ghasi vervaardigt blauwzuur, dezelf de grondstof die in Auschwitz voor Zy- klon B werd gebruikt. "Meer dan duizend keer", zegt de Duit se bewapeningsdeskundige Norbert Gansel, hebben officials van de Ameri kaanse inlichtingendienst CIA de laatste zes jaar hun collega's in Bonn gewaar schuwd dat het de spuigaten uitliep, maar het antwoord was steevast dat er bij 75.000 aanvragen voor de meest uiteenlo pende exportvergunningen per jaar "wel eens iets mis gaat". Benauwd Bovendien liepen de leveranties niet zel den langs een omweg. De luchtvaartmul- tinational Messerschmitt-Bülkow- Blohm bijvoorbeeld verkocht via zijn fi lialen aan Irak. En iemand als de fortuin zoeker en specialist in atoomonderdelen, Holger Beaujean uit Karlsruhe, gebruik te sluiproutes in de wereldwijde wapen- mafia om de douane te ontwijken. Hij kreeg uiteindelijk toch de justitie op zijn dak. Meer zakelijke vrienden van Irak heb ben het trouwens benauwd gekregen, want de overheid lijkt nu eindelijk wak ker te zijn geworden na zich welhaast misdadig te hebben verslapen. Alleen al de door Duitse bedrijven opgezette fa briek in Samarra levert volgens Der Spiegel dagelijks 400 kilo zenuwgas af. En wie weet wat de Iraakse biotechnolo- gen inmiddels met de zogeheten medici nale serums van Labsco GmbH Co hebben uitgespookt? En met de 100 respectievelijk 500 milli gram mycotoxine met cryptische namen als HT-2 en T-2, benevens de 2000 mg dia- cetoxyscirpenol en de 100 mg verrucarol die in 1986 door de firma Sigma Chemie in Oberhaching bij München voor 29.630 mark aan Baghdad werden verkocht? En met de bioreactor en de bacteriolo gische kweekbodems van de Hamburgse Water Engineering Trading? En wie zal zeggen welk onheil de we tenschappelijke begeleiding van West- duitse geleerden bij de omwikkeling van de biologische bom in Salman Pak heeft aangericht? De Iraakse leider begaat een theologi sche dwaling als hij zegt dat al zijn wa pens "alleen met de hulp van God" zijn gemaakt. Hij maakt tevens een religieuze telfout, want het waren vooral Duitsers, maar ook Amerikanen, Russen, Britten, Fransen, Chinezen, Spanjaarden, Italia nen, Oostenrijkers, Zwitsers, Argentij nen, Egyptenaren, Grieken, Indiërs, Ja panners, Polen en Zweden, kortom kooplieden uit twintig landen die de vro me heerser van Irak aan drukbommen, superkanonnen, geavanceerde compu ters, opgevoerde raketten, bacteriestam men en ander dodelijk tuig hebben ge holpen. Apotheker Nederland hoort, toevallig, in dit rijtje niet thuis, want het was geen Iraakse apotheker, maar de Iranian Pharmaceu tical Inc. die enige jaren geleden met sue- ces bij het Ridderkerkse bedrijf C<jei Flow een fermentor van 60 liter bespr een ingewikkeld vat waarin micraal nismen zich onder gunstige conni kunnen vermenigvuldigen. De d: sche opdrachtgever zei het nodig tjns ben voor het bereiden van humanl r eins. De toenmalige directeur M. voelde er aanvankelijk weinig vda bioreactor te leveren ("ze kunnen h heran wel zoveel zeggen") en het li terie van Buitenlandse Zaken nolp minder ("we kunnen het echter nièc bieden, wel ontraden");- maar comm rissen en aandeelhouders gaven deel slag. De order ter waarde van and e miljoen gulden werd dus uitgejt vrijwel op hetzelfde moment - juli chs - dat Applikon uit Schiedam concfl; Contact Flow, met nadrukkelijke uh ting van het Iraanse contract, ovek De nieuwe manager Jan van Burgi, niets met de affaire te maken heboig De omstreden fermentor staji weliswaar ergens in Iran, maar de ét lex aangevraagde reserveondeifcl zullen uitblijven. Na overleg met Bit landse Zaken besloot directeuit Burg ze niet te leveren. Waarmee, c Iran op de internationale markt gaart kelen, het kostbare apparaat op taoi in ernstig verval zal raken. De B VDla eerste secretaris van de Iraakse amjz de in Den Haag, die kort na elkaar ml plikon in Schiedam op bezoek kul om te vernemen wat er precies beurd, kunnen tevreden zijn. p Bot K Een andere keer ving Iran van hetlr af aan bot. Nadat twee soortgelijken tuten in het buitenland nee haddék zegd, wees ook het Centraal Bureai'i Schimmelcultures in Baarn een v* van het land af om per omgaanjp stammen te leveren. Het betrof |o

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 42