Omroepen verdelen drie netten opnieuw Alleen ambassades en consulaten extra beveiligd Fluor, vitaminen, knoflook en biergist zijn in de mode b»don 'Ernstig ziek kind hoeft niet beademd' Kernafval moet weg van ECT-terrein ZATERDAG 12 JANUARI 1991 VARA, VPRO en NOS samen op Nederland 3 NOORDWIJK (ANP) De omroepen hebben in meerderheid gekozen voor een nieuwe zenderindeling. De VARA en de VPRO verhuizen per 1 oktober 1991 naar Nederland 3. De programma's van de NOS worden gespreid over Nederland 1 en Nederland 3. De rest van de omroepen blijft op dezelfde plek. Dat is gisteren na afloop van een gezamenlijke verga dering van de omroepen in Noordwijk bekend gemaakt. UTRECHT (ANP) - Extra fluor slikken. Of een vitaminepilletje. een knoflookdragee of een biergist-ta- blet. De zogenaamde voedings- suplementen zijn "in". Een repre sentatieve steekproef van de Lim burgse universiteit onder in totaal 6.000 mensen heeft uitgewezen dat ruim 17 procent van de bevolking ze gebruikt. Het onderzoek is in 1987 en 1988 uitgevoerd in opdracht van de ministeries van volksgezondheid en landbouw. Door het gebruik van fluor en vi tamine komen supplementen voor al voor bij peuters van één tot vier jaar (46,5 procent van het totale ge bruik). Daarna treedt een daling op tot 7,9 procent onder de 19- tot 22-ja- rigen. Vervolgens neemt het ge bruik met het stijgen van de leeftijd weer toe tot 16 procent, zo melden de onderzoekers in het Nederlands Tijdschrift voor Geneeskunde. Het gebruik van vitamine C is on geveer gelijk verdeeld over alle leef tijden. Bij ouderen neemt ook de consumptie van andere supplemen ten (vooral knoflook) toe. Het per centage "gebruikers" is hoger bij vrouwen dan bij mannen, in de ho gere sociale klassen hoger dan in de lagere en in de Randstad hoger dan in de rest van het land. Ook r met alternatieve (vegetarische, ganistische of macrobiotische) v dingsgewoonten gebruiken supplementen, evenals - alVian niet op doktersadvies - een dieet volgen. De onderzoekers stellen dat een goede en gevarieerde voeding vol doende voedingsstoffen bevat om de gezondheid op peil te houden. Een overdosis van sommige supple menten kan zelfs gevaarlijk zijn. Bij het onderzoek is ook gekeken naar de vitamine C die de ondervraagden via de gewone voeding binnenkre gen. Er bleken wat dat betreft geen duidelijke verschillen tussen men sen die wel en niet extra vitamine C slikten. Het interessantst blijft de vraag of er gezondheidseffecten waar te ne men zijn na het gebruik van voe- dingssuplementen. aldus de Lim burgse onderzoekers. Daar hebben ze echter geen antwoord op. Ze ver wijzen naar een groot onderzoek van de afdeling epidemiologie van hun eigen universiteit, samen met TNO naar het verband tussen voe ding, leefgewoonten en kanker. Daar zijn op dit moment ruim 120.000 Nederlanders van 55 tot 70 jaar bij betrokken. Vooral het moge lijke verband tussen knoflook en (het verminderen van de kans op) kanker staat bij dat onderzoek cen traal. Het eerste net wordt volgens de plannen van gisteren - naast een aantal NOS-programma's - gevuld door KRO. NCRV en EO. Voor Ne derland 2 liggen helemaal geen gro te veranderingen in het verschiet. De bestaande samenwerking tus- omroepen wilden daarmee niet ak- varianten door de omroepbazen wa- De omroepen zelf hebben ver ren getorpedeerd, toonden AVRO deeld gereageerd. TROS en Veroni- en KRO zich uiteindelijk bereid sa- ca hebben grote moeite met de ge- men een net te vullen. Gevolg daar- kozen zenderindeling. TROS-direc- van was dat de VARA een net had teur C. Wolzak had liever, net als moeten delen met de NCRV. Beide McKinsey drie gelijkwaardige ders gezien. Ook Veronica-voorzit- Veronica koord te gaan. Daarmee redden de ter J. van der Reijden vreest de omroepen in feite de NOS. Hoe de tuatie, erdeling ook uitvalt, volgens Van beduidend den Heuvel zal aan de taken van de NOS niet worden getornd. De in de afgelopen dagen geno men besluiten vormen de basis voor een toekomstplan dat binnen af- Verder heeft het NOS-bestuur tij- zienbare tijd wordt uitgewerkt. AVRO. TROS wordt voortgezet. Verdeling NOS is nog onderwerp van overleg. Uitgangspunt is dat eei en aantrekkelijk deel naar het eer ste net verhuist. Het NOS-bestuur wil volgende week al een besluit ne- De aanbevelingen zijn vooral be doeld om 'Hilversum' een steviger positie ten opzichte va ciele concurrentie te laten i Zo hebben de omroepvoorzitters afgesproken dat iedere avond twee zenders een programma bieden voor een breed publiek, terwijl eén zender kan worden gebruikt voor kleine groepen. De omroepen, die hun onafhankelijkheid en eigen identiteit behouden, hebben ook af spraken gemaakt over aantrekkelij ke veranderingen in de programme ring. Het gaat daarbij om het bieden van een volledig programmapakket en een onderscheidende program- Daarbij zijn afspraken gemaakt over verbetering van de nieuws voorziening, het behoud van 'top- evenementen' voor het publieke be stel en de programmering van meer Nederlands drama. Volgens vice- voorzitter van de NOS. A. van den Heuvel, moet het aanbod van Ne derlands drama met zeventig pro cent toenemen. De omroepen hebben nog niet al le problemen opgelost. De gesprek ken stonden geheel in het teken van televisie. Over de toekomst van de radio is nog niet gesproken. Het NOS-bestuur moet zich ook nog buigen over de bezuinigingen op de omroepen. Volgens Van den Heuvel verlie pen de besprekingen openhartig en constructief. Maar helemaal zonder problemen ging het ook niet. Zo lang aanvankelijk het plan op tafel om op ieder net twee A-orproepen onder te brengen en de NOS over al le netten te verdelen. Nadat diverse niet alle zenders aan trekkelijk zijn voor grote groepen kijkers. Intense tevredenheid valt te beluisteren bij VARA-voorzitter M. van Dam. Hij ziet in het voorstel goede kansen om de positie van de VARA te versterken. Ook zender- partner VPRO lijkt tevreden te zijn. Volgens voorzitter A.J. Heerma van Voss wordt ondanks het streven van veel omroepen alleen grote groepen te bereiken, de VPRO toch in staat gesteld haar eigen karakter te bewaren. Ambassade in Baghdad dicht BAGHDAD (ANP/GPD) De Ne- sche Emiraten zijn ongeve enigde Staten gehuurde Boeing van ongeveer 8.000. Er zijn plann gisteren in Baghdad vervanger van bied zo snel ambassadeur N. van Dam, is het kunnen verlaten niet langer zinvol om te blijven. Hij meent dat de ambassade niets kan doen de Nederlanders. Een woordvoerder van ABN/Am- Bank laat weten dat het perso- Irak verblijven- neel in de meest bedreigde gebie den, de oostelijke provi Akkerman verwacht dat de Ne- Saudi-Arabié en Bahrein, opdracht derlandse vertegenwoordiging Baghdad langere tijd zal zijn geslo ten. Hij wijst erop dat het nog n gegeve proberen blijvi i daar weg te gaan. :o lang mogelijk open te e gaan niet de stoere den instabiel kan zijn in Irak, ook bink uithangen", aldus de woord- als het directe oorlogsgevaar zou zijn afgewend. Op de ambassade zijn gisteren de laatste documenten verbrand om geen gevoelig materi aal achter te laten. In Irak verblijven op dit moment nog vijf Nederlanders, die allen het advies van de Nederlandse regering om het grondgebied te verlaten, hebben genegeerd. Het gaat om vre desactivist De Koning en vier jour nalisten, waaronder een tv-team van de VPRO. Verder is een Neder lander achtergebleven in Kuwayt, die daar al jarenlang woont. Volgens Buitenlandse Zaken be vinden zich in Saudi-Arabié 768 Ne derlanders. In de Verenigde Arabi- ADVERTENTIE En in Leiden zil een uitstekend PR bureau! Bureaubrochure 071-134248 uuu. fs avonds: 071-310869) Elke dag betoging tegen Golfoorlog DEN HAAG (GPD) - Een initiatief groep van 41 organisaties en actie groepen zal vanaf maandag elke avond om 19 uur op de Dam in Am sterdam een demonstratie houden tegen een eventuele Golfoorlog. De groep vindt dat oorlog "nooit onver mijdelijk is". Volgens de groep wordt door re geringsleiders een sfeer gecreëerd waarin oorlog 'normaal' wordt ge vonden. De groep pleit voor terug trekking van de Nederlandse sche pen uit de Golf en voor een vredes conferentie. In de groep zitten men sen van Groen Links, Socialistiese Partij. Jonge Socialisten, Humanis tisch Vredesberaad, Kerk en Vrede, Vrouwenbond FNV. Vrouwen voor Vrede, Doopsgezinde Vredesgroep en kleinere organisaties. De NCRV houdt maandag een Nacht voor de vrede in de Doelen in Rotterdam, die moet aansluiten op de vele wakes en gebedsbijeenkom sten door gelovigen in het hele land. De bijeenkomst wprdt uitgezonden op Nederland 1 en Radio 5 vanaf 23.08 uur. Rechter stelt ouders in ongelijk AMSTERDAM Prinses Juliana praat met een paar patiëntjes van Het Kinder AMC in Amsterdamdat al geruime tijd draait maar gisteren door haar officieel werd geopend. Staatssecretaris Simons (volksgezondheid) maakte ter gelegenheid daarvan bekend dat het aantal opleidingsplaatsen Kindergeneeskunde wordt uitgebreid van 92 naar 11R om het huidige te kort aan kinderartsen weg te werken. Simons vroeg verder om meer samen werking tussen de kinderziekenhuizen in de Randstad, het Sophia in Rot terdam, het Wilhelmina in Utrecht en Het Kinder AMC. (foto and UTRECHT (GPD) - "Hoezeer deze procedure ook voortvloeit uit liefde voor uw kind, wij kunnen de artsen niet verplichten tot een behande ling die unaniem als medisch zin loos wordt beschouwd". Met die woorden wees dé president van de Utrechtse rechtbank. L. Schuman. gisteren de eis van een echtpaar uit het Brabantse Someren af. Het echtpaar had in kort geding gevraagd de artsen van het Wilhel mina kinderziekenhuis in Utrecht te verplichten hun 17 maanden oude, gehandicapte kind Jeremy te reanimeren en te beademen als er complicaties ontstaan. De ouders stapten naar de rechter nadat op 5 januari de behandelend arts. C. Ne- eleman, had gezegd dat hij daar niets voor voelde. Volgens hem zijn de hersenen van het kind sterk aan getast en functioneert alleen nog de hersenstam waar automatische pro cessen als de ademhaling worden geregeld. Ook de hersenstam is be schadigd waardoor de kans bestaat dat de ademhaling het zal begeven. De artsen achten reanimatie of kunstmatige beademing in dat ge val zinloos, omdat daarmee de oor zaak van het wegvallen van de ademhaling niet wordt weggeno men. "Als de baby als gevolg van het slecht functionerende ademha lingscentrum in een coma terecht komt en overlijdt dan is dat een hele menselijke wijze van overlijden. Als je dat zet naast een zeer ingrijpende therapie die tot geen enkele verbe tering van de situatie zal leiden, dan zul je in onze ogen moeten kiezen voor het eerste", aldus arts Neele- In het geding zeiden de ouders dat zij er niet op uit zijn het leven van hun kind kunstmatig te rekken. Zij wijzen er wel op dat een beade mingsapparaat het kind er al een keer bovenop heeft geholpen: "Nie mand kan ons honderd procent ver zekeren dat er geen herstel optreedt Als op de intensive care blijkt dat ook aan het beademingsapparaat weer complicaties optreden dan zeggen wij: okay Jeremy, je hebt ge streden maar dit is het einde van je leven en dat willen wij je dan geven ook", aldus de vader. Mr. Schuman zei de eis van de ou ders te kunnen begrijpen, maar niet le kunnen toewijzen. "Het gaat hier om de vraag of reanimatie en kunst matige beademing medisch gezien zinvol of zinloos is. Bij die vraag past de rechter grote terughou dendheid. Zo'n antwoord moet op medische gronden berusten en ge nomen worden door medici met inachtneming van medische be roepsnormen". Op grond van de verklaringen van artsen meende de president dat het besluit om niet meer te reanimeren zorgvuldig is genomen. De problemen met de baby be gonnen op 26 november 1989. toen in het Academisch Ziekenhuis Gro ningen een hersenontsteking werd geconstateerd. Enkele dokters von den medische behandeling zinloos, maar in overleg met de ouders werd het kind toch overgebracht naar het Radboudziekenhuis in Nijmegen Waar het kunstmatig werd be ademd. Na twee weken verbeterde de toestand van het jongetje zoda nig dat kunstmatige ademhaling niet meer nodig was. Dit voorval heeft de ouders doen beseffen dat kunstmatige beademing wel resul taten kan opleveren, ook al spreken de artsen over 'zeer marginale' ver beteringen. De ouders gaan nu proberen het kind zoontje alsnog in een Neder lands ziekenhuis of anders in Belgie te laten behandelen. Dat zei hun raadsman A. Moszkowicz in een re actie op de "voor de ouders teleur stellende" uitspraak. ROTTERDAM (ANP) De vracht auto met containers radioactief kernafval die op het terrein van con taineroverslagbedrijf ECT staat, moet over de weg terug naar de af zender, een onderzoeks-kernreac- tor in het Duitse Braunschweig. De auto moet het ECT-terrein uiterlijk maandag om 17 uur hebben verla ten. Dat heeft het ministerie van milieubeheer gisteren bepaald na overleg met ECT, de vervoerder van de lading en de Vervoersbond FNV. De vrachtauto staat sinds woensdag bij ECT, omdat de werknemers met steun van de FNV weigerden de la ding over te slaan op een Zweeds rij-op-rij-af-schip. Volgens de FNV mag nucleaire brandstof alleen wor den overgeladen in speciaal daartoe toegeruste schepen. Het schip dat klaar lag, voldeed niet aan die voor waarden. Milieubeheer heeft de transporteur van de lading, het Duitse bedrijf Nucleair Cargo Ser vices nu gelast de containers voor maandagmiddag weg te halen. Milieu-organisatie Greenpeace, die de FNV bijstond, is tevreden. Greenpeace vindt net als de FNV dat dit soort vervoer helemaal niet moet plaatshebben. Met deze actie zijn zij dat doel dichter genaderd. Zowel het ministerie als ECT be raadt zich volgende week al over het toekomstig vervoer van uitgewerk te reactorbrandstof. Ook op Europees niveau wil men paal en perk stellen aan dergelijk transport. Het Europees Parlement vreest dat in geval van een brand de containers spoedig zullen lekken waarbij een rampzalige hoeveelheid radioactiviteit vrij kan komen. Brute moord De Zutphense rechtbank heeft gis teren een 22-jarige man uit Apel doorn veroordeeld tot acht jaar cel en tbs met verpleging. De man had in juli 1990 zijn stiefmoeder, die lag te slapen, met benzine overgoten en in brand gestoken. De vrouw over leed aan haar verwondingen. De man meldde zich zelf bij de politie. Daar bleek dat hij al eerder was ver oordeeld voor brandstichting en verplicht was behandeld. Een ande re rechtbank honoreerde toen ech ter het verzoek van de vader van de man om hem weer thuis te laten wo- Verkrachting Voor het gerechtshof in Arnhem is gisteren vier jaar cel en tbs met ver pleging geëist tegen een 21-jarige man die wordt verdacht van vier verkrachtingen in Arnhem en Ede. De man was eerder doof de recht bank tot vier jaar en tbs veroor deeld. maar ging in hoger beroep omdat hij tegen tbs-behandeling is. Hij ontkent een van de verkrachtin gen te hebben gepleegd, maar een dna-test heeft uitgewezen dat hij de dader is. Overvallen Een PTT-kantoortje aan de Grote Wittenburgerstraat in Amsterdam heeft binnen twee dagen twee keer overvallers op bezoek gehad. Don derdag bedreigde een overvaller een klant met een pistool en eiste geld. Hij verliet zonder buit het kan toor. Gisteren bedreigden twee ge wapende mannen het personeel en de aanwezige klahten met een pistool. Zij gingen er vandoor met een nog onbekende buit. Amster dam wordt de laatste weken geteis terd door gewapende overvallers, in sommige gevallen twee tot vijf per DEN HAAG (ANP) - Bij enkele ambassades en consulaten in Ne derland zullen "zo nodig" extra vei ligheidsmaatregelen worden geno men in verband met mogelijke aan slagen bij een Golfoorlog. Ook de bewaking van een paar energiebe drijven wordt nader bekeken. Voor extra bewaking van overige gebou wen en fabrieken is op dit moment geen aanleiding. Een woordvoerder van het minis terie van binnenlandse zaken heeft dat gisteren meegedeeld. Om welke ambassades en consulaten, "en di rect daarmee verbonden objecten" het gaat wil hij niet zeggen. De woordvoerder ontkent ten stelligste dat overwogen zou worden om het leger in te zetten bij de bewaking van burgerobjecten. Commissaris Tot de maatregelen is gisteren be sloten tijdens een overleg op het Landelijk Coördinatiecentrum van Binnenlandse Zaken met de chefs van de Commissarissen der Konin gin. Het overleg was bedoeld om provinvies en sommige gemeenten te informeren over maatregelen die het rijk voorbereidt of al getroffen heeft, aldus een mededeling van Binnenlandse Zaken. De betrokken burgemeesters hebben daarover in middels een telex ontvangen. Het ministerie onderstreept dat er op dit moment geen concrete aanwijzingen zijn dat ook daadwer kelijk aanslagen in Nederland wor den voorbereid, aldus de medede ling. "De Golfoorlog moet hier niet tot spookbeelden leiden", aldus een woordvoerder. Binnenlandse Za ken is verder terughoudend in het geven van informatie over veilig heidsmaatregelen. Districtsbestuurder P. Janssen van de Industriebond FNV meent Drie splinternieuwe vliegtuigen van de Jordaanse luchtvaartmaatschappij staan sinds gisteren uit veiligheids overwegingen op het Limburgse vliegveld Beek. Over de extra beveiliging daarvan is niets meegedeeld. wel dat desnoods het leger moet worden ingeschakeld voor de bewa king van (olie)bedrijven in Rijn mond tegen mogelijk aanslagen. De bedrijven mogen geen werknemers gebruiken voor de beveiliging, die daarvoor niet de deskundigheid hebben. De meeste bestuurders van vak bonden die in de Rotterdamse ha ven en industrie opereren hebben echter nog geen uitgesproken standpunt over de te nemen veilig heidsmaatregelen en de mogelijke gevolgen van werknemers. De vraag of de drei ging moet leiden tot extra verzeke ring van werknemers laten zij voor alsnog onbeantwoord. Janssen meent dat het volledig af schermen van de haven en de aan grenzende bedrijven volstrekt on mogelijk is. Volgens hem moet de zaak ook niet worden overdreven. "Als er een oorlog komt, wordt die niet hier uitgevochten, maar nog al tijd in die zandbak." De vakbondsbestuurder is het niét eens met verschillende critici die stellen dat het normaal is dat je bij bedrijven zomaar "de poort in kunt lopen". Het grootste gat is vol gens hem het water. De politie en "desnoods het leger" zullen moeten worden ingezet om het water, de waterkant en de openbare weg te controleren. Janssen vindt het een eerste taak van de bedrijven om zich te beveili gen, zowel in belang van hun instal laties als personeel. "Een aantal be drijven is ook al bezig om de eigen bewaking te versterken. Daar moet je je ook weer niet al te veel van voorstellen", aldus Janssen. Overigens zijn veel bedrijven, volgens een woordvoerder van Eu ropoort/Botlek Belangen (EBB), al voor zichzelf bezig met het nemen van maatregelen. Volgens hem is het echter een "heidense klus" om mensen die echt kwaad willen bui ten te houden. Het havengebied is zeer uitgestrekt en heeft alleen al 42 kilometer aan kadelengte. Er bewe gen zich jaarlijks 30.000 zeeschepen de haven in en uit en 180.000 bin nenvaartschepen. Bovendien wordt het gebied doorkruist door wegen en zijn veel terreinen ontzettend uit gestrekt. "En dan praat je nog niet eens over aanslagen die met een vliegtuig kunnen worden ge pleegd", aldus de EBB-woordvoer- der. De politie in de Rijnmond heeft gisteren ook, in overleg met de ge meenten en Justitie een aantal maatregelen genomen om het ge bied te beveiligen tegen mogelijke terreuraanslagen. Uit veiligheids overwegingen wil de politie over de aard van de maatregelen geen me dedelingen doen. Scenario Voor de gemeente Rotterdam is de Rotterdamse politie de spil van de beveiliging. De gemeente treedt wel op, zo de zaak nijpend wordt, als centrum van de zogenoemde distri butiekring van Rotterdam, Al- brandswaard, Capelle, Krimpen en Ridderkerk. Zodra bijvoorbeeld benzine schaars wordt, gaat die kring aan het werk. Het gaat dan on der meer om het behandelen van verzoeken om ontheffingen van brandstofbeperkingen. De distribu tiekring werkt volgens een vast sce nario dat, volgens een woordvoer der van de gemeente, sinds de olie crisis van 1973 is vastgelegd. Proces verbaal 6.000 fraudeurs met uitkeringen AMSTERDAM (ANP) - In to taal hebben 15.000 Amsterdam mers in 1988 en 1989 gefrau deerd met hun uitkering. Zo'n 6.000 van hen, zeker de zware ge vallen, krijgen binnenkort een proces verbaal. Hoeveel geld met aldie fraude is gemoeid, kon de gemeentevoorlichter giste ren niei zeggen. Volgens de gemeente kon de fraude worden opgespoord door de koppeling van het computer bestand van de Sociale Dienst aan dat van de belastingen. Mensen die naast hun uitkering inkomen genoten liepen daar door tegen de lamp. Volgens de gemeente fraudeert 5 procent van de ongeveer 70.000 uitke ringstrekkers in Amsterdam. In eerste instantie zullen de komende twee jaar de fraudeurs over 1988 en 1989 worden aange pakt. Daarna gaat men ook de fraudes van de jaren daarvoor opsporen evenals die uit 1990 en dit jaar. De fraude-onderzoeks- dienst van de gemeente wordt daartoe binnenkort uitgebreid. Ziekte-explosie in Brakel toch geen Pfeiffer BRAKEL, (ANP/GPD) - De virus ziekte die tientallen inwoners van het Gelderse plaatsje Brakel in de Bommelerwaard heeft geveld, blijkt niet de ziekte van Pfeiffer te zijn. De Brakelse Burgemeester W. Hoornstra zei gistermiddag dat geen sprake is van een explosie van de ziekte van Pfeiffer. Die bewering wordt onderschreven door de GGD Rivierenland in Tiel, die eerder nog zei dat juist wel van zo'n explosie sprake was. De GGD heeft nu op verzoek van Hoornstra een persbericht rondge stuurd, waarin staat dat geen PCeif- fer-virus aanwezig is. Wat dan ver- moeidheidsklachten en verhoging van de temperatuur bij Brakelse pa- tienten heeft veroorzaakt,.moet blij ken uit nader bloedonderzoek. De uitslag daarvan wordt volgende week bekend, maar waarschijnlijk gaat het om een gewoon griepje. "Er zijn in Brakel in de afgelopen maanden zeventig patiënten met dezelfde klachten bij de huisartsen geweest. Die dachten dat het om Pfeiffer ging, maar nu is gebleken dat het toch wat anders moet zijn", zo zegt de burgemeester, "en dat blijkt ook uit het feit. dat de patiën ten allemaal weer snel opknappen, terwijl Pfeiffer altijd lang duurt".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3