Een taboe op ongerustheid 'Verdediging is de Iraakse specialiteit' Bang zijn mag in Israël, als niemand het maar merkt Meer dan miljoen soldaten staan al tegenover elkaar In de wetenschap dat de Iraak- se president Saddam Hussein aan Tel Aviv in de komende Golfoorlog de eerste klappen heeft beloofd, maakt Israël zich op voor spannende weken. Maar terwijl buitenlanders rea geren met een massale vlucht uit het land, doen de Israëliërs even massaal hun best om te laten zien dat er wat hun betreft niets aan de hand is. Ook al moeten ze zich daarvoor nog zo forceren. "Als Saddam Hus sein op 15 januari hier een ra ket naar toe stuurt zal hij nie mand thuis treffen, ledereen is zich ergens aan het verma ken", zo begon deze week een verhaal in het populaire dag blad Chadashot. door Ad Bloemendaal Geen enkele theatervoorstelling in Tel Aviv is tot nu toe afgelast. "Ben je gek? Ben je wel normaal? Alles gaat door. We hebben twee voorstellingen op de 15de en ze zitten allebei mudvol," reageerde een schouwburgdirecteur verontwaar digd. Ook in de filmwereld is het 'busi ness as usual'. De actrice Liv Ullmann en de acteur Michael York, in Jeruzalem voor filmopnamen, hebben deze week gasmaskers in ontvangst genomen. Optredens van het koor van het Rode Leger en modeshows gaan de komende week gewoon door en de restaurants melden een normale drukte. Volgens Chadashot begrijpen 'de bange vluch tende buitenlanders' niets van de Israëli sche mentaliteit. Er rust in Israël een taboe op het tonen van ongerustheid. Wie laat blijken dat hij de toekomst niet met vertrouwen tege moet ziet geeft de vijand al de halve winst in handen, zo luidt niet alleen het devies van de Israëliër-in-de-straat, maar ook van de overheid. President Chaim Herzog heeft de afge lopen week een paar keer fel uitgehaald naar de "angstige spoed" waarmee lucht vaartmaatschappijen hun vluchten op Tel Aviv (verzekeringspremie 120.000 dollar) hebben gestaakt en waarmee per soneel van ambassades en internationale organisaties Israël de rug toe heeft ge keerd. Hij trok een vergelijking met de tijd van de oorlog tussen Irak en Iran. "Die woedde in hetzelfde gebied en nie mand ging hier weg". Ook minister van transport Moshe Katsav reageerde woedend op het afge lasten van vluchten op Israël. Dat ontlok te het socialistische dagblad Davar het nuchtere commentaar dat de regering kennelijk weigert de feiten onder ogen te "De luchtvaartmaatschappijen zijn verantwoordelijk voor de veiligheid van hun passagiers en bemanningen en bui tenlandse regeringen zijn verantwoorde lijk voor hun staatsburgers; tot dusver hebben die twee instanties meer verant woordelijkheidsgevoel getoond dan de regering". Schade Hoewel hoge militairen tijdens persbij eenkomsten hebben verklaard dat Irak onder bepaalde omstandigheden aan zienlijke schade kan aanrichten in Israël, houden ministers de moed erin door da gelijks te roepen dat de kans op een luchtaanval minimaal is. Mochten er toch raketten komen dan zijn dat er "hooguit een paar" (minister van defen sie Arens), waarvan de schade te ver waarlozen zal zijn. "Ik slaap voortreffe lijk", onthulde Arens deze week in het dagblad Yediot Achronot. De ministeriële luchtigheid dient om de bevolking gerust te stellen, maar mis schien ook ter camouflage van het feit dat Israël slecht is voorbereid op een dreiging met chemische wapens. "Dat geldt trouwens niet alleen voor Israël, maar eigenlijk voor alle landen, met uit zondering misschien van Zwitserland waar alle schuilkelders bestand zijn te gen chemische wapens", meent Ami Mo- lad. Hij is bedrijfsleider van het Nationaal Veiligheidscentrum in Tel Aviv, een door de gemeente in het leven geroepen, maar door privé-ondernemers gerunde winkel in artikelen die te maken hebben met veiligheid in huis, kantoor en be drijf. De laatste maanden concentreert Molads handel zich op produkten die be scherming bieden tegen de gevolgen van explosieve en chemische wapens. Elk huis en elk flatgebouw in Israël moet volgens de wet zijn voorzien van een schuilkelder, maar de laatste jaren waren de meeste .van die kelders in ge bruik als opslagplaats voor oude meube len, matrassen en andere rommel. "De schuilkelders zijn verwaarloosd, maar dat probleem is met een goede schoon maak binnen een paar uur op te lossen", zegt Molad. "Maar voor chemische wapens was niemand klaar. Goed, ze hebben gasmas kers uitgereikt en andere beschermings middelen. Maar wie weet of de raketten die naar beneden komen gas bevatten of explosieven? Er hangt geen kaartje aan en je weet dus niet of je naar het dak moet of naar de kelder". Bij de uitreiking van de maskers en in handleidingen is de Israëlische bevol king verteld dat ieder gezin een kamer gereed moet maken die kan dienen als schuilplaats in het geval van een chemi sche aanval. Vader en moeder Doorsnee dienen de ramen van die kamer herme tisch af te dichten met plastic doek en plakband. Tochtband moet het binnen dringen van gas via de deur voorkomen. De Israëlische familie Doorsnee wordt verder geacht voldoende voedsel in huis te hebben, in blik of glas, een noodlamp, een eerste hulppakket, plastic regenpak ken en natuurlijk de van overheidswege uitgereikte doos met beschermingsarti kelen, namelijk een gasmasker, ontsmet tingspoeder en een injectiespuit met atropine. De Doorsnees is verteld dat ka mers hoog in gebouwen de beste be scherming bieden, omdat het gas naar de grond zakt. Molad: "Wij vertellen de mensen natuur lijk dat ze moeten doen wat de autoritei ten zeggen, dus een kamer gereed maken en afsluiten. Maar niemand weet wie ons gaat vertellen of we naar de schuilkelder moeten of naar die kamer. De officiële in structie luidt: als de sirene gaat moet ie dereen naar de schuilkelder, gasmasker mee. Mensen vragen me dus: waarom Gasmaskers voor kinderen zijn op de vrije markt niet te krijgen. Deze twee jongens hebben er wel een paar op de kop getikt. moet ik die kamer afsluiten? Ik weet het niet". De ongerustheid in Israël, verstopt on der een dunne laag bravoure, manifes teert zich in golven, teweeggebracht door politieke ontwikkelingen. De eerste golf kwam na de Iraakse bezetting van Kuwayt, daarna ebde de belangstelling voor protectiemateriaal geleidelijk weg. In die periode hoorde je veel mensen met nadruk verklaren dat er geen oorlog zou komen. Steevast hadden ze dat gehoord van hoge officieren tijdens hun reserve- dienst of van een kennis die bij de inlich tingendienst werkt. Anderen verklaarden te hopen dat er oorlog zou komen, omdat Israël er dit keer niet alleen voor staat. Maar vooral in Tel Aviv is, nu de oorlog onontkoombaar lijkt geworden, de animo om als schiet schijf te dienen voor Saddams raketten afgenomen. "De echte paranoïden heb ben al in de eerste week na de invasie van Kuwayt beschermingsmateriaal ge kocht", zegt Molad. "Maar sinds een week krijg ik hier ook de mensen die de hele tijd hebben geroepen dat er niets zal gebeuren". Een gewild artikel vormen hutjes van doorzichtig plastic, bestemd voor huisdieren. Zij zijn voorzien van een luchtpomp met een motor op batte rijen. Molad heeft er honderden ver kocht. Gasmaskers zijn verstrekt aan alle Is raëlische burgers en een beperkte groep in Israël werkende buitenlanders: in hoofdzaak studenten, kibboetsvrijwilli- gers, journalisten en diplomaten. Wie niet in die categorieën valt moet bij het veiligheidscentrum een masker kopen. Er zijn ook Israëliërs die een tweede of Tragisch Het taboe op ongerustheid zorgt ervoor dat veel Israëliërs een lichte gêne verto nen als ze beschermingsmateriaal ko men kopen. "Dan zeggen ze dat het voor de Filipijnse au pair is, of dat ze buiten landse gasten krijgen", zegt Molad met een grijns. Maar de veiligheids-handel kent ook zijn tragische momenten, bij voorbeeld als mensen vragen om gas maskers voor hun kinderen. Die zijn na melijk niet op de vrije markt verkrijg baar. "Ze staan dan met twee maskers voor volwassenen in hun handen en we ten zich geen raad. Meestal geven ze die dan maar terug en verlaten volkomen ontgoocheld de zaak. Het is triest, maar ik kan ze niet helpen". Deze week begint de uitreiking van be- schermingspaketten aan de bevolking van het Israëlische platteland. Later zul len ook de Israëlische kolonisten in de bezette gebieden in aanmerking komen. Maar voor maskers voor de Palestijnen is voorlopig geen geld, zegt de legerleiding. De kans dat er raketten zullen landen op de Westelijke Jordaanoever of in de Ga- zastrook is trouwens uiterst klein. Als geloof moet worden gehecht aan de beweringen van sommige Palestijnse activisten zal de bevolking van de bezet te gebieden de chemische ladingen ver welkomen als manna uit de hemel, als een geschenk aan het Palestijnse volk van Saddam Hussein de grote leider in Baghdad. "De held die licht brengt in de zwarte nacht van de Arabische natie", noemde het in Oost-Jeruzalem verschij nende dagblad 'A-Sha'ab' hem onlangs in een hoofdartikel. "Het Iraakse leger is een ondoordring baar fort dat het lot van de Arabische na tie bewaakt en zich niet laat afschrikken door de machten van het kwaad", heet het in de door de Palestijnen overgeno men Iraakse propagandataal. "De oorlog zal lang duren. Het zal een oorlog zijn waarvan de vlammen de hoofden berei ken van hen die kwaad zaaien en hun vlees zal brandstof worden die niet kan worden geblust". De militaire balans in het Golfgebied 1GOLF STATEN H Saudi Arabië. I Oman. Qatar, J V.A.E., Bahrayn en 1 Kuwayt fWT BANGLADESH 150.500 fcj GOLF STATEN Saudi Arabië, Oman, Qatar, V.A.E.., Bahrayn en Kuwayt 330 £3 GROOT BRITTANNlê 35.000 ESSBoei O BRITTANNIÉ "1 FRANKRIJK f 1GOLF STATEN Saudi Arabië. LM Oman. Qatar, Kjmm V.A.EBahrayn en I Kuwayt 36 NAVO LANDEN plm. 52 SLOWAKIJE Hoe graag men antwoord wil hebben op de vraag welke richting de Golfcri sis opgaat bleek de afgelopen week nog eens bij de perspresentatie van de zesde editie van de 'Militaire Ba lans in het Midden-Oosten'. De jaar lijkse uitgave van het Jaffee Centrum voor Strategische Studies van de Universiteit van Tel Aviv bevat is bij gewerkt tot midden oktober. Naast een aantal analyses van militaire deskundigen bevat de Balans een- uitgebreid getalsmatig overzicht van de legers in het Midden-Oosten. Door de komst van een gigantische Westerse strijdmacht naar de Golf hebben die cijfers wat aan betekenis verloren, niettemin waren er op de persbijeenkomst in Tel Aviv zelfs geen staanplaatsen meer beschik baar. Meer dan een miljoen militairen staan in het gebied van de Perzische Golf tegen over elkaar, een paar dagen voordat het ultimatum van de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties afloopt. Als Sad dam Hussein zijn invasieleger niet op ui terlijk 15 januari uit Kuwayt terugge trokken heeft, is het gebruik van geweld toegestaan om de Irakezen te verdrijven uit het emiraat aan de Perzische Golf dat de Iraakse strijdkrachten op 2 augustus vorig jaar onder de voet liepen. President George Bush heeft er overi gens afgelopen dinsdag op gewezen dat het verstrijken van het ultimatum niet automatisch betekent dat op 15 januari de 'strafexpeditie' tegen Baghdad be gint. Het ministerie van defensie van de VS gaat ervan uit dat eind van de maand het aantal Amerikaanse militairen in het ge bied rond de Perzische Golf op 430.000 ligt. Hiermee zou de omvang van de anti- Iraakse coalitie uitkomen op een totaal aantal militairen van 675.000, omdat de andere landen die meedoen aan de multi nationale troepenmacht tien Westerse, drie Arabische en vier islamitische lan den, Tsjechoslowakije en Polen in to taal 245.000 militairen in het gebied rond de Perzische Golf hebben. Opgewassen Op de grond zijn de Irakezen ruwweg op gewassen tegen de multinationale troe penmacht. Baghdad beschikt volgens in lichtingen van het Pentagon over 530.000 man, terwijl Irak zelf heeft verklaard dat het 60 divisies wat neerkomt op een aantal militairen tussen 600.000 en 750.000 man "aan het zuidelijk front" heeft in het zuiden van het land en in Ku wayt. Verder beschikt Irak over 480.000 reservisten en kan het in het uiterste ge val een 'volksmilitie' inzetten die uit 850.000 personen bestaat. De uit onge veer 20 nationaliteiten bestaande multi nationale troepenmacht omvat circa 675.000 manschappen. Dat Irak een sterk van een landleger af hankelijke staat is, blijkt uit het feit dat Baghdad niet verder komt dan 15 oor logsschepen: 1 fregat, 8 met aanvalsra- ketten uitgeruste schepen en 6 torpedo- boten. Dit aantal zinkt in het niet bij de 149 vaartuigen waarover de multinatio nale troepenmacht beschikt. De meeste schepen in de regio komen uit de Ver enigde Staten, de lidstaten van de Sa menwerkingsraad van Golfstaten, Groot-Brittannië en Frankrijk: respec tievelijk 55, 36, 16 en 14 vaartuigen. Van de multinationale troepenmacht maakt ook Nederland deel uit met drie schepen. In de lucht legt Irak het duidelijk af te gen de multinationale troepenmacht. Baghdad beschikt over 500 vliegtuigen, terwijl alleen al de Verenigde Staten 1.300 toestellen in de regio hebben. Met vliegtuigen van een aantal andere landen meegerekend komt de multinationale troepenmacht op ruim 1.700 toestellen. Als men let op de tanks die tegenover elkaar staan, heeft Irak een licht over wicht op de anti-Iraakse coalitie. Ruw weg beschikt Baghdad over 4.000 tanks, terwijl de multinationale troepenmacht niet verder komt dan ruim 3.600 stuks. door Ad Bloemendaal Alle vragen aan het panel van militaire deskundigen waren te rangschikken in de categorieën: waar gaat het in de Golf naartoe? En: zal Israël bij het conflict be 180 kg, die de Al-Hussein-raket kan mee- Balans, voormalige officieren van de in lichtingendienst en andere militaire des kundigen, konden wat dat betreft na tuurlijk weinig meer doen dan cijfers op lepelen en kansen afwegen. De directeur van het studiecentrum, generaal-majoor b.d. Aharon Yariv, zei dat Bush noch Saddam een oorlog wil, maar dat die toch kan uitbreken door diepgaande verschillen in persoonlijk heidsstructuur, met als gevolg misver standen. Bush is een Amerikaanse intel lectueel met weinig begrip voor het eer gevoel van Arabische leiders. Zijn po ging Irak de data van overleg te dicteren achtte hij een duidelijk produkt van die houding. Aan de andere kant begrijpt Saddam, die zijn opleiding heeft genoten in de keiharde leerschool van het Mid den-Oosten, weinig of niets van de more le argumenten die de Amerikaanse presi dent graag presenteert. Niet verrassend meent Yariv dat een geallieerde aanval, als het zo ver zou ko men, zal beginnen met grootscheepse bombardementen op het Iraakse achter land, ter vernietiging van raketinstalla ties (met name luchtdoelraketten), vlieg velden en andere militaire objecten. De volgende stap zal afhangen van de Iraak se reactie. Als Saddam niet capituleert, zullen de geallieerden heel voorzichtig en goed voorbereid te werk moeten gaan bij het inzetten van hun landlegers ter bevrijding van Kuwayt. De verdediging is de Iraakse specialiteit en een slecht voorbereide aanvaller kan rekenen op zware verliezen. Oud verhaal Het is een oud verhaal, maar de nadruk zal moeten liggen op een effectief ge bruik van de luchtmacht. Daarover merkte Yariv, voormalig hoofd van de militaire inlichtingendienst, nog op dat de ervaring heeft geleerd dat de ver wachtingen over het effect van luchtaan vallen in de regel te hooggespannen zijn. Met andere woorden: de Amerikanen zullen wel luchtoverwicht bereiken, maar misschien minder snel dan wordt aangenomen. Yariv acht het mogelijk dat Israël in een vroeg stadium bij een oorlog betrok ken raakt. Als de Amerikanen er bij een eerste aanval niet in slagen zeer zware schade toe te brengen aan raketinstalla ties en vliegvelden in het westen van Irak, dan zou Hussein kunnen besluiten een aantal Al-Hussein-raketten (bereik 600 km.) naar Israël te sturen. Mogelijk zullen in combinatie daarmee onbescha digd gebleven Sukhoi-24 aanvalsvlieg- tuigen (Irak heeft er 25) proberen laag en snel vliegend het Israëlische luchtruim binnen te dringen. Voor Israël is er wat zo'n aanval betreft goed en slecht nieuws. Het goede nieuws is dat Yariv niet verwacht dat Irak in staat zal zijn schade van strategisch be lang te veroorzaken. Israëls defensie-ca paciteit zal dus niet worden aangetast. Het slechte nieuws is dat een raketaanval in Israëlische steden voor schade en slachtoffers zal zorgen, zeker als Su-24s erin slagen te penetreren. Een Su-24 kan een bommenlast (conventioneel of che misch/biologisch) vervoeren van 11000 kg. Dat is heel wat, vergeleken met de 180 kg. die de Al-Hussein-raket kan mee nemen. Overigens merkt brigade-generaal Dov Tamari, een van de samenstellers van de Balans, op dat de schade die een Al-Hussein kan veroorzaken niet moet worden onderschat omdat de massa van de raket bij een inslag voor extra effect zorgt. Tijdens de zogenoemde 'oorlog van de steden', toen Irak en Iran eikaars bevolkingscentra beschoten, verwoest ten Al-Husseins soms uitgebreide woon- en winkelcomplexen. Risico In navolging van oud-minister van de fensie Jitschak Rabin waarschuwde ge neraal Yariv de Israëlische regering niet automatisch te reageren op een Iraakse aanval. Als de schade beperkt blijft is het beter niet militair te antwoorden omdat zo'n antwoord verregaande gevolgen kan hebben. Israëlische vliegtuigen zul len het Jordaanse luchtruim moeten doorkruisen om boven Irak te komen en dat betekent dat Israël het risico loopt van Jordaanse interventie, ook als het net als in 1973 via de VN zou laten weten dat het geen agressieve bedoelingen koestert ten aanzien van Amman. Als Jordanië eenmaal bij de oorlog betrok ken raakt zou Syrië kunnen volgen. Het is in principe mogelijk dat Israël een Iraakse raketaanval zal beantwoor den met raketten, omdat de kans op Jordaanse tussenkomst dan minder groot is. Maar geen van de militaire des kundigen bleek bereid het achterste van zijn tong te laten zien voor wat betreft Is raëls strategische capaciteit. Het blijft dus onduidelijk met welk oogmerk de Jericho-I (bereik 500 km) en II (1500 km.), waarvan Israël er volgens buiten landse publicaties tussen de 100 en 200 klaar heeft staan, zijn ontwikkeld. Een nucleair doel ligt het meest voor de hand, zeker voor wat betreft het tweede type. Overigens wilde generaal Yariv geens zins uitsluiten dat Saddam Israël zal aan vallen nog voordat er sprake is van gealli eerde actie, mogelijk zelfs voor de 15e ja nuari. De schade in Israël zou dan groter zijn omdat Irak alle vliegtuigen en raket ten zou kunnen gebruiken die het nodig acht. Maar de vrees voor een vernietigen de tegenactie is bij de Irakezen ongeveer even groot als de angst voor een Israëli sche voorzorgsaanval, ook al ontkent de Israëlische regering vrijwel iedere dag dat ze zoiets van plan is. Een geallieerd succes in een Golfoor log zal in grote mate afhankelijk zijn van het vermogen van de militaire inlichtin gendiensten een juist beeld te geven van de situatie in vijandelijk gebied. Israël beschikt niet zelf over 'real time'-infor- matie, dat wil zeggen dat het niet precies weet wat de situatie in Irak is op het mo ment waarop het beslissingen moet ne men. Volgens dr. Ze'ev Eytan, een van de redacteuren van de Balans, is het beeld dat Israël via zijn inlichtingenapparaat van de totale militaire toestand in Irak heeft, ongeveer twee uur oud. In moder ne oorlogvoering is dat veel en daarom voorziet Amerika de Israëliërs over 'real time'-informatie, die voornamelijk be rust op satellietwaarneming. Het Israëlische leger beschikt voor het inlichtingenwerk in de lucht over een aantal met elektronische apparatuur vol gestouwde RF-4E Phantom-verken- ningsvliegtuigen. En vier Grumman E- 2C Hawkeye vliegtuigen, voorzien van radarschotels op het dak, proberen aan vallende vliegtuigen in een zo vroeg mo gelijk stadium te ontdekken en te identi ficeren. De MTI (Moving Target Indica tion) radar van de Hawkeye heeft een be reik van ongeveer 450 km en kijkt dus net over de Iraks westelijke grens. Israël heeft verder een onbekend aantal Boein- gs-707 beschikbaar voor het verzamelen van inlichtingen en voor elektronische oorlogvoering. Omgekeerd leveren de Israëliërs de Amerikanen waardevolle inlichtingen, gebaseerd op hun jarenlange ervaring met Arabische strijdkrachten. Het Iraak se luchtverdedigingssysteem komt in grote lijnen overeen met dat van Syrië, waarmee de Israëliërs goed bekend zijn. Op grond daarvan noemt generaal Yariv het Iraakse luchtruim 'doordringbaar'.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 38