'Hij zou kunnen menen dat hij wat moet bewijzen' George Herbert Walker Bush: een president met ruggegraatof een draaitol? ZATERDAG 12 JANUAR11991 fAüilMA - Als Bush de sprong op het allerlaatste moment toch niet waagt, en een modde rig soort compromis met Saddam aan gaat dat van de Iraakse president de mo rele overwinnaar zou maken, dan zullen de gevolgen voorspelbaar zijn. Na een korte periode waarin de president zou worden geprezen vanwege zijn keuze voor de vrede, zou zijn gezag in binnen- en buitenland snel afbrokkelen. Alle oude verwijten dat hij toch eigen lijk een 'wimp' (slappeling) is, zouden weer gehoord worden. Het Congres zou z'n laatste restje ontzag voor hem verlie zen en hij zou bij de presidentsverkiezin gen van 1992 totaal geen kans maken. Immers: Bush heeft de afgelopen maanden zo vaak en zo luid gezegd dat er geen compromis rond de Iraakse terug trekking uit Kuwayt mogelijk is, dat dat nu ook inderdaad niét meer kan. Wie als leider van een supermacht een keihard standpunt inneemt, is er ook de gevange- Nog een gevolg van een presidentieel besluit om toch maar niet de tanks te la ten rollen: Amerika zou z'n positie als su permacht kwijtraken. Niemand zou nog bang zijn voor de Amerikaanse hond die wel hard blaft maar niet bijt. Dictators el ders in de wereld zouden zwakkere buur landen overweldigen in de wetenschap niets van Amerika te vrezen te hebben. Maar als Bush het besluit neemt tegen Irak ten strijde te trekken, zullen de ge volgen nóg groter zijn. Immers: in Saudiarabië en Kuwayt staan meer dan een miljoen soldaten tegenover elkaar. Als die gaan vechten, hebben we te ma ken met een kleine wereldoorlog. Als het strijdverloop tegenvalt, dan zou het voor de Irakezen en de Amerika nen een, om de woorden van de Iraakse minister Tariq Aziz (buitenlandse zaken) te citeren, "bloedige, lange en vreselijke" oorlog kunnen worden. Saddam kan proberen Israël bij de strijd te slepen, waarmee een nog weer aanzienlijk grotere oorlog in het hele Midden-Oosten denkbaar wordt. Hij zou de Saudische olie-installaties kunnen proberen te vernietigen en daarmee een wereldwijde economische crisis kunnen veroorzaken. Zelfs als Amerika snel dan nog zou dat een Pyrrhus-o ning kunnen blijken te zijn. De Arabi sche massa's zouden zo kwaad kunnen worden over de aan het Iraakse 'broeder volk' toegebrachte vernedering, dat de hele regio jarenlang onstabiel zou blij ven. Een vloedgolf aan terrorisme zou kunnen ontstaan. En er zijn van het besluit van Bush, hoe het ook uitpakt, meer gevolgen denkbaar: persoonlijke, nationale, inter nationale. Maar het meest directe en dra matische gevolg van zijn beslissing is, dat hij in zijn eentje zal gaan bepalen of duizenden, misschien zelfs wel tiendui zenden merendeels jonge mannen en vrouwen terug mogen naar huis of in de dorre woestijn een veel te vroege dood zullen sterven. Ambassadeurs Vorige maand nodigde president Bush de ambassadeurs van de 27 landen die Amerika militair en financieel in het Golf-gebied steunen, uit om naar het Wit te Huis te komen. Volgens een van de aanwezigen zei hij tegen de diplomaten te hopen dat Con gres en volk achter hem staan, als hij zou besluiten tot de oorlog'. Als het Congres wegvalt, dan zou hij in ieder geval op de Wel of geen oorlog? Als de Iraakse president Saddam Hussein woord houdt en zijn troepen niet uit Kuwayt weghaalt, dan is er maar één man die dat gaat beslissen: de 66-jarige George Her- bert Walker Bush. Twee jaar nadat hij het presidentschap over nam van Ronald Reagan, precies op de helft van zijn termijn in het Witte Huis, moet Bush een monumentale beslissing nemen. Por tret van een leider die voor het belangrijkste besluit van zijn leven staat. door Henk Dam steun van het volk hopen. En als het volk ook niet achter hem zou staan? "Dan", zei Bush, "zou ik me nog niet laten tegen houden als ik ervan overtuigd zou zijn dat oorlog de juiste weg is". Het was geen bluf, want tegenover dit gezelschap was dat niet nodig. Mensen die de president goed kennen, zowel in als buiten het Witte Huis, zijn er nu van overtuigd dat Bush inderdaad naar de wapens zal grijpen, als Saddam niet uit zichzelf Kuwayt verlaat. Koste wat het kost. Waarom? Voor een deel zal het wel een kwestie van opvoeding zijn. Bush stamt uit een patriciërs-familie waar naast dis cipline en de noodzaak voor persoonlijke moed het 'adeldom verplicht' met de paplepel naar binnen werd gegoten. Zijn vader, senator Prescott Bush, zag ook de rol van Amerika in die termen. Als we reldmacht, vond Prescott Bush, heeft Amerika de plicht een internationale rol te spelen waarbij de zwakkeren worden beschermd tegen de agressie van grotere mogendheden. Het waren twee invloedrijke vrienden van Prescott Bush, Averell Harriman en Robert Lovell, die na de Tweede Wereld oorlog het fundament legden voor het besluit Amerika's traditionele isolatio nisme op te geven ten gunste van een mondiale rol als hulpverlener en des noods politieman. Filosofisch past George Bush in deze school. Hij gaf het oude 'noblesse oblige' al snel een persoonlijke lading door zich tijdens de oorlog zo vroeg als dat maar kon, op zijn achttiende verjaardag, als piloot bij de marine aan te melden. In zijn militaire tijd ging Bush, geheel in de geest van zijn opvoeding, geen uit daging uit de weg. Hij vloog het respecta bele aantal van 58 missies, en verloor bij na het leven toen hij bij een van die mis sies uit de lucht werd geschoten. Bush is geen slappeling. Dat bewijzen niet alleen zijn oorlogservaringen, maar ook het gegeven dat hij zich na de oorlog niet door de kruiwagens van zijn vader naar een makkelijk baantje liet sjouwen, maar zelf aan de slag ging. Hij begon in Texas met een vriend een olie-firma en deed dat goed ook: toen hij in 1966 het bedrijf Zapata Oil verkocht, leverde hem dat miljoenen op. Nog een bewijs van Bush's onmiskenbare rugge- graat: hij zag een van z'n kinderen, een dochtertje, op 3-jarige leeftijd aan kan ker sterven. Dat sloeg een diepe wond bij de uitgesproken pater familias die Bush is. Maar het brak hem niet. En een laatste bewijs dat Bush een man is met een flinke hoeveelheid staal in zijn karakter: iemand die twee keer aan presidentsverkiezingen heeft mee gedaan en toch nog plezier in zijn leven heeft behouden, kan niet anders dan, zoals ze dat in Amerika noemen, a really tough guy zijn. Zacht ei En toch. Bush heeft altijd tegen het imago moeten vechten dat hij een 'wimp' zou zijn, iemand die geen beslissingen durft te nemen, een probleem-ontwijker, een beetje een 'zacht ei'. Het is een niet helemaal onverdiend imago. Wat er in tot uitdrukking wordt gebracht, is dat Bush in zijn lange loop baan in de politiek (hij was onder meer lid van het Huis van Afgevaardigden, voorzitter van de Republikeinse Partij, ambassadeur bij de VN en in China, di recteur van de CIA en vice- president on der Reagan) zo ongeveer alle plaatsen in het ideologische spectrum wel eens heeft ingenomen. Hij is, naar Amerikaanse opvattingen, links geweest, om enige maanden later onversneden rechtse taal uit te slaan, en weer wat later trots te verklaren dat hij altijd al een echte man van het midden Bush beschuldigde tijdens de verkie zingscampagne van 1980 Reagan terecht van het preken van 'voodoo-economie', maar trad de volgende acht jaar op als verdediger van Reagans uiteindelijk rampzalige economische ideeën. Bush is vóór en tegen vrije abortus ge weest, vóór en tegen burgerrechten. De geheel niet als gelovig bekend staande Bush schaamde zich er bij de presidents verkiezingen van 1988 niet voor, zich een 'wedergeboren Christen' te noemen ten einde fundamentalistische stemmen binnen te halen. Zo'n soort man dus. Het is voor de be schouwer van de Amerikaanse politiek met z'n over het algemeen duidelijke ideologische lijnen altijd moeilijk ge weest om George Bush te plaatsen. Hij is altijd een echte pragmaticus geweest, ie mand die z'n standpunt laat afhangen van de politieke windrichting van het moment. Daarom was hij van 1980 tot 1988 zo'n excellente vice-president. Hij vereenzel vigde zich, althans voor het oog van de wereld, geheel met zijn baas, president Reagan. Ook daarom is hij zo vaak door politieke hotemetoten en door de media als 'wimp' afgeschilderd. Morren Tijdens zijn presidentschap heeft Bush het imago dat hij een windvaan zou zijn, niet van zich weten af te schudden. Toe gegeven, hij was populair bij het volk, ze ker tijdens de eerste anderhalve jaar in het Witte Huis, maar politieke junkies begonnen al spoedig na zijn aantreden te morren. Enkele meningen die commentatoren de afgelopen twee jaar over hem ten bes te gaven, waren er het gevolg van. Zo noemde de New York Times hem een jaar geleden in een hoofdredactioneel commentaar: 'de passieve president'. Anderen schreven dat Bush "denkt dat hij zwaaiend en grinnikend om alle pro blemen kan heenlopen", dat hij "zijn pre sidentschap al vroeg aan de rand van de afgrond heeft gebracht", dat hij "een niet serieuze president" is. Er waren goede redenen voor die kri tiek. Ondanks verkiezingsbeloften dat hij 'de onderwijs-president' en de 'milieu-president' zou zijn, en dat hij 'een zachtaardiger en vriendelijker' regering wilde, deed hij weinig of niets om die be loften waar te maken. Het Amerikaanse onderwijs blijft op een schandelijke manier tekort schieten omdat de overheid er te weinig geld aan spendeert. Het is Amerika dat steeds in ternationale milieu-overeenkomsten in de weg staat. En vraag maar eens aan een van Amerika's honderdduizenden dak lozen of aan een willekeurige inwoner van Amerika's armoewijken of de sa menleving er zachtaardiger en vriende lijker op is geworden. Bush heeft niet alleen schuld aan de vele en groeiende problemen in de VS. Zijn voorganger creëerde onverantwoor delijk grote begrotingstekorten, en er is nu simpelweg geen geld meer om leuke dingen voor de mensen te doen. Maar voor een deel is het wél zijn schuld. Hij heeft te lang aardig voor te veel mensen willen zijn, en durfde daar om geen knopen door te hakken. De op vallend grote populariteit die hij tot me dio vorig jaar had, was voor een groot deel te danken aan het feit dat hij geen impopulaire maatregelen had genomen. Geen ideoloog De president is ook niet met een over koepelende visie aan zijn regeer-periode begonnen. Bush ziet zichzelf als een Driemaal Ge orge Bush: Bush de binnenland aarzelaar is heel iemand an ders dan Bush de buitenland kei. (archieffoto's) praktische problemen-oplosser, niet als een ideoloog. Het gevolg daarvan is, dat de steun die hij bij het volk geniet, welis waar breed maar ondiep is. Hij heeft geen grote groep volgelingen die voor hem door het vuur zou willen gaan, zoals Reagan wel had. Dat houdt het risico in dat hij zich niet al te vaak pijnlijke besluiten kan veroor loven, omdat hij daarmee direct een gro te groep kiezers van zich zou vervreem den. Dat bleek wel in oktober, toen Bush zich genoodzaakt zag akkoord te gaan met een begroting waarvan belastingver hogingen deel uitmaakten. Tot grote vreugde van de rechtervleu gel van de Republikeinse Partij had Bush bij de verkiezingen van 1988 be loofd de belastingen niet te zullen verho gen. Toen hij daarop dus moest terugko men, viel die vleugel gelijk over hem heen. De situatie is nu zelfs zo ernstig, dat er in rechts-Republikeinse kringen serieus wordt gedacht aan een tegenkandidaat voor de presidentsverkiezingen van 1992. Bush zal daarom weer heel wat pi rouettes moeten maken, wil hij deze voor hem vitale groep voor zich terugwinnen. Door het te lang ontwijken van met name binnenlandse problemen heeft Bush de reputatie gekregen niet erg soli de te zijn. Maar ook de manier waarop beslissingen uiteindelijk tot stand ko men, heeft daartoe bijgedragen. Tijdens de begrotingsonderhandelingen van vo rig jaar veranderde hij in drie dagen vier keer publiekelijk van mening inzake de vraag of en zo ja welke belastingen zou den moeten worden verhoogd. Vorige maand nog was er een ander te kenend incident. Het ministerie van on derwijs liet weten dat universiteiten niet langer beurzen specifiek voor minderhe den mogen reserveren. Daarop kwam een stroom van protesten los, en het Wit te Huis trok de maatregel een dag later weer in. Je kunt er lang en breed over praten, maar het feit ligt daar: op binnenlands terrein heeft Bush de afgelopen twee jaar nauwelijks gescoord. Hij houdt niet van het politieke spel van geven en nemen met het Congres en de verschillende be langengroepen; hij heeft geen vastom lijnde ideeën over de koers die hy wil in slaan, hij durft niet goed vijanden te ma- En het zal in de tweede helft van zijn presidentschap alleen maar erger wor den. Amerika is in een recessie terecht gekomen, door de financiële crisis bij de spaarkassen en de banken is er nu hele maal geen geld meer. Hele steden drei gen failliet te gaan; de werkloosheid neemt toe; de problemen stapelen zich op. Gegeven de manier waarop hij tot dus ver heeft geopereerd, mag niet worden aangenomen dat Bush deze moeilijke pe riode met al te veel succes zal doorko men. Zijn machteloosheid zal alleen maar meer opvallen naarmate de reces sie dieper wordt. Het is, bij alle zwakheden die Bush zo duidelijk op het terrein van de binnen landse politiek toont, opvallend dat zijn buitenlandse beleid zo succesvol is. Het is dan ook geen wonder dat het weekblad Time hem tot 'Man of the year' (Man van het jaar) koos. Bush de binnenland-aar zelaar is heel iemand anders dan Bush de buitenland-kei. Voor een deel heeft de president daar bij geluk gehad. In het begin van zijn re geer-periode verloor de Sovjetunie z'n positie als rivaliserende supermacht, werd de Berlijnse Muur gesloopt en kreeg Oost-Europa z'n vrijheid. Maar andere successen waren geheel zijn verdienste. Hij maakte bijvoorbeeld het democratische proces in Nicaragua mogelijk en verwijderde de Panamese dictator Noriega. En zonder Bush zou Kuwayt nu allang voorgoed Iraaks grondgebied zijn. Bush nam het initiatief nam om troepen te zenden; Bush bouw de de anti-Saddam coalitie op en hield die in stand; Bush dwong de Verenigde Naties tot handelen. De Golf-crisis heeft Bush tot nu toe op z'n best laten zien: als een principiële, overtuigende en doortastende staats man. Tegelijkertijd is aan zijn indruk wekkend rechtlijnige gedrag een zeker gevaar verbonden. Immers: Bush kan zich eigenlijk niet veroorloven om met minder dan volledige winst (dat wil zeg gen: de totale en onvoorwaardelijke te rugtrekking van Irak uit Kuwayt, goed schiks of kwaadschiks) genoegen te ne- Bij gebrek aan binnenlandse succes sen is de volle winst in Kuwayt zelfs een vereiste, want anders kan hij een eervolle plaats in de rij van Amerikaanse presi denten en een tweede termijn in het Wit te Huis wel vergeten. Het is een oud ver haal: leider heeft problemen thuis en zoekt het succes daarom 'buiten'. Dat ge geven is oud, maar daarom nog niet on juist. Winst in Kuwayt zou Bush bovendien eindelijk definitief van het door hem ge hate 'wimp'-imago afhelpen. Misschien heeft commentator David Hoffman van de Washington Post wel gelijk. Bush, schreef hij onlangs bezorgd, "zou wel eens kunnen vinden dat hij wat te bewij zen heeft".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 37