Zwart vet komt vooral na kantooruren voor 'Ze slaan je voor het minste of geringste in Hulp voor Etiopië langzaam op gang I REPORTAGE Gekwelde Baltische jongeren ontvluchten dienst in Sovjet-leger ZATERDAG 12 JANUARI 109 Van ANP-correspondent Dicderik Kramers DEN HAAG - "Estland en de andere Baltische staten zijn hier zo verschrikkelijk gehaat. Ik ben al zo vaak in elkaar geslagen dat ik de pijn niet meer voel". Een maand nadat de Estse soldaat Margus dit aan zijn ouders had geschreven leefde hij niet meer - zijn wapenbroeders in het Sovjetleger hadden hem doodgeslagen. Honderden dienstplichtigen en de serteurs uit Estland, Letland en Li touwen willen niet langer in het Sovjetleger dienen. Maar de gene raals willen hun schaapjes terug hebben. De afgelopen dagen stuur den ze duizenden para-commando's naar het gebied om hen terug te ha len. De regeringen van de drie repu blieken hebben tot maandag de tijd gekregen de jongens uit te leveren, anders openen de para's de jacht op hen. Hoe impopulair het Sovjetleger onder Balten is, blijkt overduidelijk uit de geringe opkomst van recru- ten voor de najaarsoproep. Slechts 12,5 procent van de Litouwse dienstplichtigen heeft hieraan ge volg gegeven, zo meldde het Sovjet ministerie van defensie deze week. In Estland en Letland was de op komst respectievelijk 24,5 en 25,3 procent. Daarbij gaat het niet alleen om Balten: zowat een derde van de dienstweigeraars in Letland is Rus sisch. 'Hans' De twee jaar diensttijd zijn voor veel soldaten een traumatische er varing. De oudgedienden, "fazans" genaamd, maken er een sport van de groentjes te terroriseren. Mole staties, psychische terreur, ver krachtingen en zelfmoorden zijn er aan de orde van de dag. "Om het minste of geringste word je in el kaar geslagen. Als je daarover klaagt kun je er zeker van zijn dat er een 'ongelukje' wordt geregeld", schreef Margus. Etnische tegenstellingen vergro ten de spanningen onder de solda ten. De Centraalaziaten liggen altijd overhoop met de Europeanen ter wijl de Russen, als overheersende groep, met iedereen mot hebben. In het geruzie moeten de Baltische re- cruten het altijd ontgelden: ze zijn gering in aantal en over alle eenhe den in de Unie verspreid. Het streven naar onafhankelijk heid van hun landen heeft de Balten nog meer tot zondebok van de Rus sen gemaakt. Ze worden er voor "bourgeois" uitgemaakt, of "fas cist", of "Hans" - hetgeen staat voor alles wat Duits, nazistisch, vies en voos is in Sovjet-ogen - en dienover eenkomstig behandeld. "Ze zeggen: 'Jullie verdomde Balten, de pe restrojka begint en jullie komen meteen in opstand!' En dan komen de klappen weer", vertelt een Letse dienstplichtige. Vorige maand werd de zoon van Litouwens vice-president Romual- das Ozolas hiervan het slachtoffer: hij werd in een legergroene lijkzak thuis afgeleverd. Moskou ontkende dat er "verdachte omstandigheden" rond zijn dood waren - gewoon een bedrijfsongeval. Berucht werd het geval van de 19- jarige Litouwer Arturas. Toen zijn eenheid per trein naar Leningrad reisde werd hij door acht "fazans" in een coupé verkracht. Toen sloe gen bij Arturas de stoppen door: hij greep een machinegeweer en schoot zijn kwelgeesten van nabij neer. Arturas is krankzinnig ver klaard en slijt zijn dagen in een in richting in Vilnius. Wees Honderden Balten zijn het leger ontvlucht en in hun land onderge doken, velen van hen in de bossen jaar. Maar omdat het aantal wegloj pers uit de klauwen loopt, worden zij rechtstreeks naar hun eenheid teruggestuurd, waar ze nog harder dan voorheen worden aangepakt, j Tijdens de Litouwse crisis, toer' het Kremlin een blokkade instelde! om het land te dwingen zijn onaf hankelijkheid in te trekken, is het leger begonnen met razzia's om Li touwse deserteurs op te pakken. Met geweld drongen de paracom mando's ziekenhuizen en psychia trische inrichtingen binnen om schuilende deserteurs weg te sleu ren. Nadien leek de rust terug te ke ren in het Balticum, maar de achter volgingen van deserteurs duurden voort, alle wetten om hen te be schermen ten spijt. Provocatie Nu heeft het leger besloten de con frontatie met de Baltische staten aan te gaan en de ontduiking van dienstplicht met harde hand aan te; pakken. De Baltische regeringen zien de actie als een provocatie om| het streven naar onafhankelijkheid! de nek om te draaien. Sovjetminis ter Jazov (defensie) stelde immers ook strafvervolgingen in het voor-i uitzicht tegen degenen die deser teurs helpen - iets waaraan minis ters en parlementariërs zich ook schuldig hebben gemaakt. Het drei-: gement van Gorbatsjov, dat hij Li touwen onder presidentieel gezag zal plaatsen wijst aan dat het om meer dan louter deserteurs gaat. Vanaf maandag zijn de dienstwei geraars vogelvrij. De regeringen hebben burgers en officiële instan ties daarom opgeroepen geen me dewerking te verlenen aan de para commando's. Letland heeft de al ternatieve dienstplichtigen aange raden niet naar hun werk te gaan, Estland stuurde ze op "winterva- kantie", Litouwen beloofde hen "al- le politieke en juridische steun". Tezelfdertijd dringen de Balten aan op besprekingen om het pro- bleem vreedzaam op te lossen. Af- j gevaardigden uit Tallinn en Riga I proberen minster Jazov te overtui gen van het gevaar van de gedwon gen dienstplicht. Jongens in Let land. worden op gepakt door Sovjet-soldaten omdat ze dienst weigeren in het Sovjet-leger. (archieffoto) en wouden. "Ze leven als opgejaagd wild in ondraaglijke omstandighe den", aldus een moeder. Waar haar zoon is weet ze niet, maar de militai ren zijn al geruime tijd bezig de bos sen in de buurt uit te kammen. Ge- regeldg komen ze bij haar aan de deur om haar over te halen haar zoon uit te leveren. "Het herinnert me aan 1945, toen mijn ouders naar Siberië werden gedeporteerd en ik als wees alleen achter bleef'. Dienstweigeraars, gewetensbe zwaarden en voortvluchtige deser teurs kunnen rekenen op de steun van de bevolking via organisaties als 'Genève 49' in Estland. Deze groep beroept zich op de, ook door Moskou ondertekende, Geneefse conventie van 1949 die dienst plicht in een bezettingsleger ver biedt. Ook de Baltische regeringen zien de 500.000 Sovjetmilitairen in de Oostzeeregio als bezetters, tot grote woede van de militaire top in Mos kou. De autoriteiten helpen de on dergedoken deserteurs, en roepen dienstplichtigen op hun oproep kaart terug te sturen naar het minis terie van defensie. De Estse en Li touwse parlementen hebben hun burgers zelfs verboden dienst te ne men bij de "bezetters". In alle drie de landen kunnen jon geren alternatieve dienstplicht ver vullen door sociaal werk te verrich ten. Ook kunnen ze dienst nemen bij de politie, de grenswacht of de regeringsmilities (die geen van al len bewapend zijn). Sommigen bekritiseren de rege ringen dat ze jongeren aanmoedi gen tot alternatieve dienstplicht zonder dat Moskou daarmee inge- stemt. Hoe moet de overheid de jon gens beschermen als het Sovjetle ger hen begint op te pakken? "Alle wetten en oproepen van de re gering zijn nutteloos", zegt Rein Po- der. geboren Est en generaal in het Sovjetleger. "De jongens die vluch ten zullen simpelweg worden opge spoord door de militaire politie. Daar kunnen ik noch Estland iets aan veranderen". Zelf heeft Poder daar niet veel moeite mee: "Ik moet ze vangen, dat is mijn baan". Volgens de wet moeten deser teurs voor de krijgsraad verschij nen en naar een strafbataljon wor den gestuurd voor ten hoogste vijf Keuringsdienst van Waren is voortaan 24 uur per dag bereikbaar De Keuringsdienst van Waren heeft te weinig grip op wat er in restaurants, supermarkten en winkels met voedsel gebeurt. Naar schatting werden vorig jaar in Nederland 800.000 mensen getroffen door voedselvergiftiging. Bij de Inspectie Gezondheidsbescherming van het ministerie van wvc, waaronder de keuringsdienst valt, kwamen slechts 5000 meldingen binnen. Vandaar de onlangs geopende 06- klachtenlijn, om de consument de Keuringsdienst te laten helpen bedorven voedsel sneller op te sporen. Dus: even 06- 0488 bellen als je na een onsmakelijke maaltijd last krijgt van diarree. Dan staat binnen 24 uur de keurmeester voor de deur. Van onze correspondent Carine Neefjes ROTTERDAM - Met een mesje peutert de keurmeester aan de grijs groene vlekken op de muur. "Schimmel", mompelt hij. Zijn ogen dwalen af naar resten op het aanrecht. Die worden vanavond weer geserveerd. 'Verkeerde zuinig heid, meneer", moppert hij bestraf fend. Het aanrecht bestaat uit karton nen platen, pannen zijn besmeurd met resten vet en wasbakken roes ten weg. Smerig, zo luidt het oor deel van André Eegdeman. Ijverig pakt hij zijn steriele monsterpotjes uit de grote zwarte tas, die veel weg heeft van een dokterskoffer. Het te zwarte vet en een paar gehaktballe tjes die ongekoeld op het aanrecht stonden, verdwijnen in de tas. Terwijl de keurmeester met een thermometer de dampende pannen controleert, spoelt de baas wat ze nuwachtig het rondslingerende vie ze bestek af. Hij baalt. Heeft al eer der een boete gehad. Eigenlijk weet hij wel dat z'n wasbak en muren smerig zijn. Maar ja, kerstdrukte hè! Toen had hij geen tijd om schóón te maken. Eegdeman waarschuwt hem dat hij volgende week weer terugkomt. Als de zaak dan niet blinkt, krijgt de restauranthouder een boete. De ge haktballen en het vet verdwijnen in zijn mini-koelkast achterin de kof ferbak en worden naar het laborato rium van de Keuringsdienst van Waren gebracht. De eigenaar kan zijn gang weer gaan. De resten die niet door de keurmeester zijn mee genomen, prijken vanavond mis schien weer naast een vers blaadje sla. Druk Juist voor klachten in de avonduren is de 06-lijn geopend. Hoewel er dan op de dertien regionale afdelingen wel keurmeesters zijn die piket dienst draaien, hebben zij weinig grip op wat er dan in alle 200.000 te inspecteren locaties gebeurt. Zwart vet komt vooral na kantooruren voor en de consument komt dus va ker dan de keurmeester bedorven waar op het spoor. Maar dan is de voedselvergiftiging vaak al een feit. Directeur H.J. Jeuring van de .Keuringsdienst van Waren in Rot terdam realiseert zich dat de contro le niet waterdicht is. Het blijft bij steekproeven. In zijn regio moet een team van 28 keurmeesters 16.000 restaurants, winkels en keu kens van instellingen controleren. Gemiddeld gebeurt dat een paar keer per jaar. Drt is te weinig om al le vormen van voedselvergiftiging te voorkomen. Drie jaar geleden heeft het minis terie van welzijn, volksgezondheid en cultuur (wvc) flinke bezuinigin gen doorgevoerd op de afdeling Keuringsdienst van Waren. De diensten in Assen, Haarlem en Dordrecht werden gesloten; in to taal verdwenen er 120 medewer kers. Momenteel moet een korps van 850 keurmeesters over heel Ne derland 200.000 locaties inspecte ren. Directeur Jeuring noemt de situa tie nog 'acceptabel'. "Maar als de consumenten meer tips geven over vieze restaurants en onzorgvuldige winkeliers, moet de opsporings dienst waarschijnlijk worden uitge breid. Het is onaanvaardbaar als wij door extra klachten bijvoorbeeld de havens niet meer goed kunnen con troleren. Regelmatig treffen we daar partijen pinda's aan die besmet zijn met kankerverwekkende stof fen. We hebben dan wel mensen no dig die de handel in beslag nemen". N atte-vingerwerk Keurmeester Eegdeman is inmid dels aangekomen bij een grote su permarkt. Zijn manier van controle ren lijkt natte-vingerwerk: hij houdt zijn ene hand boven de uitge stalde pakken melk en meet op die manic?r de temperatuur. De ander klemt hij om een pakje boter en voelt of het koud genoeg is. Op een paar verpakkingen kijkt hij of de data niet zijn overschreden. Met snelle pas gaat hij naar de kant- en klaarmaaltijden en werpt een korte blik in de koeling of de temperatuur in orde is. Routinema tig kijkt hij naar de snijmachines en stapt vervolgens resoluut naar de afdelingschef. Een degelijke con trole, meent Eegdeman. Tijdens zijn bliksembezoek heeft hij toch een en ander kunnen signa leren. De snijmachine Dij de kaasaf deling was niet schoon, er lag te veel vlees op de inpaktafel zodat het ver kleurt en Eegdeman miste nog steeds de vuilniswagens met voet bediening. "Komt in orde zegt de afdelingschef, die bij de vorige in spectie al nieuwe vuilniswagens had toegezegd. "Ja, sorry hoor, we hebben het zo druk gehad met de kerst". Diverse exploitanten gebruiken 'tijdsdruk' als excuus voor het niet- schoonhouden van hun zaak. Soms levert dat nare conflicten op. In specteur A. Bagchus: "Ik ben eens bedreigd door een buitenlandse res tauranthouder. In zijn zaak was re gelmatig voedselvergiftiging voor gekomen en ik moest proces-ver baal op maken. Met vuur in zijn ogen schreeuwde hij: 'I kill you', 's Avonds ben ik naar mijn baas ge stapt. Ik vroeg of ik een politieman in de arm mocht nemen. Nee, dat hoort nu eenmaal bij je werk, ant woordde hij. Bekijk 't maar, dacht ik. want ik vertrouwde die man voor geen cent. Samen met een politie-agent ben ik teruggegaan. Voor hem was de man een oude bekende. De agent be zwoer me dat ik de inspectie alleen niet had overleefd. Later kreeg ik zijn strafblad in handen. Nou, die man was bepaald geen lievertje". Daarna is Bagchus nog lange tijd telefonisch geïntimideerd. Om der gelijke bedreigingen tegen te gaan, is het niet meer mogelijk het kente ken van keurmeesters bij de Rijks dienst voor het Wegverkeer in Veendam op te vragen. Gouden tip Hoewel het aantal klachten toe neemt en de Keuringsdienst van Waren onregelmatig langs komt, heeft de inspectie bij de zaken die wel gecontroleerd worden, zeker ef fect. In 1989 zijn er 300.000 inspec ties verricht en 300.000 monsters onderzocht. In totaal werd in 10.000 gevallen proces-verbaal opge- Een keuringsmeester van de Keuringsdienst van Waren analyseert moge lijk bedorven voedsel. (foto gpd) maakt. Dat betekent dat twintig procent van de gecontroleerde ex ploitanten een overtreding heeft be gaan. Overigens leidt niet elke klacht tot een onderzoek, ook niet als die via de 06-lijn binnenkomt. Af en toe komen zelfs de merkwaardigste meldingen binnen. Bagchus: "Een klant was eens kwaad over bedor ven bier. Maar later bleek het om iets heel anders te gaan. Zijn zwager had van dezelfde fabrikant een gra tis kratje en zes glazen gekregen. De klager had alleen glazen gekregen. 'Daar moet u eens snel iets aan doen', vertelde hij". Van ANP-correspondent Jacco van Lambalgen ADDIS ABEBA In Etiopië zullen dit jaar miljoenen mensen van honger omkomen als zij geen voedselhulp krijgen. "Van zes miljoen mensen weten we zeker dat zij hulp nodig hebben", zegt Yitbarrek Ke- lemu, hoofd van de afdeling hulp-operatie van het Etiopische Rode Kruis. Met een verontschuldigend lachje voegt hij eraan toe: "Het zijn er waarschijnlijk meer. maar door de oorlog in het land kunnen we hen niet bereiken". De hulporganisaties in Etiopië zagen vorig jaar oktober al aankomen dat er een ernstig voedseltekort zou zijn in 1991 en de reddingsmachi nerie draait inmiddels op volle toeren. Er rijden vanuit de havenstad Assab dagelijks tientallen volle vrachtwagens met graan, olie en melk poeder naar de zwaargetroffen noordelijke provincies Tigray, Wollo en Gondar. Daar hebben volgens het wereldvoedselprogramma van de Verenigde Naties 3,2 miljoen mensen dringend hulp nodig. De situatie is het ergste in Eritrea, in het uiterste noorden, waar 2,3 miljoen mensen worden bedreigd met de hongerdood. In het gebied vecht het Eritrees Volks Bevrijdingsfront (EPLF) al twintig jaar een hevige strijd voor een onafhankelijkheid. Over voedseltransporten naar de getroffen bevolking moet langdurig onderhandeld worden met de regering. Het EPLF, dat vrijwel de hele regio in handen heeft, krijgt alleen hulp uit het buurland Sudan. Naar de 150.000 inwoners van As mara, de enige stad die sinds februari vorig jaar in handen is van de regering, wordt per vliegtuig vanuit Assab voedsel overgebracht. Dinsdag kwam voor het eerst een schip met voorraad aan in de Erit- rese havenstad Masawa. Op grond van een pas gesloten overeenkomst van het EPLF en de regering kan het voedsel gelijkelijk verdeeld wor den over de bewoners van de gebieden die ieder van hen controleert. "Het is een hele goede zaak", aldus een functionaris van het Etiopisch Katholieke Secretariaat. En hij kondigt enthousiast aan: "Het is het eerste schip van een hele vloot". De voedselvoorraden in Etiopië raken echter uitgeput en op korte termijn zal er ook niet voldoende binnenkomen. "De internationale ge meenschap heeft te laat gereageerd", betoogt Kelemu emotioneel. "We hebben de donoren in november gewaarschuwd, maar die komen heel langzaam in beweging. Het lijkt wel of ze eerst wandelende geraamtes willen zien". Over de oorzaken van de steeds terugkerende honger is iedereen het eens. In Eritrea en Tigray heeft het voor het tweede achtereenvolgende jaar nauwelijks geregend en in Wollo, Gondar en Harar (in het oosten) kwamen de regens te laat. Ook de erosie en de ontbossing in hoger gele gen landbouwgebieden spelen een rol bij de achterblijvende oogst. En er zijn, zoals in de rapporten eufemistisch staat, de menselijke factoren: de gewapende conflicten. Behalve het ETLF in Eritrea vecht in Tigray het Tigrays Volksbevrijdingsfront voor meer autonomie en is in het midden van het land het Oromo Bevrijdingsfront actief. De heen en weer golvende gevechten maken het werken op het land niet makkelijker. Volgens Kelemu hebben boeren in Eritrea tijden lang 's nachts als er niet gebombardeerd werd het land bewerkt. "Daar komt bij dat zowel het leger als de verzetsbewegingen jonge mannen recrute- ren. Ook als de gevechten afnemen en het voldoende regent zal er vol gend jaar opnieuw voedsel naar het noorden gestuurd moeten wor den", voorspelt pater Gus O'Keeffe van het centrale hulp- en ontwikke lingsbureau CRDA dat de acties van alle hulporganisaties coördineert. A] i en Het tempo in Paramaribo ligt doorgaans nogal laag, behal ve dan natuurlijk als de tienjaarlijkse staatsgreep wordt gepleegd. Ik had tijdens de 'kerstcoup' toevallig logees uit Nederland over de vloer. Die moesten daardoor, net als ik, de laatste week van hun vakantie hard werken. Koken, de apen eten geven, telefoon aannemen en onverwacht kerstbezoek al bij het tuinhek vriendelijk toch dringend heenzenden. Nu het weer wat rustiger is kan ik de schade opnemen. Een zeer hooggeplaatste Surinamer met een piepstem is boos omdat hij over de telefoon herhaaldelijk met mevrouwis aangesproken. Wisten mijn logées veel. Een goede vriend is de toegang tot het huis ondiplomatiek geweigerd. Die was ook boos. maar dat is bijgelegd. Mijn elf aapjes zijn zeer tevreden over hun verzorging. Ze hebben STANDPLAATS: Paramaribo Marie-Annet van Grunsven niets van de staatsgreep gemerkt! Ik heb nu ook wat meer tijd om naar de baby-apen te kijken die vlak voor Kerstmis geboren zijn. Ze houden zich goed vast aan hun moeders. Pluutje en Knikkertje zijn zo groot als een luciferdoosje en klauteren om het uur naar moeders voorkant om een slokje melk te halen. Dora, een wat oudere tante, werd stikjaloers en begon baby's te stelen. Die zit dus nu voorlopig apart in een eenpersoons-luxe cabine vlak naast de eettafel. Teuntje, onze 'vrije aap' die begin december even langs kwam en sindsdien is blijven plakken, wordt steeds vervelender. Hij springt op mijn hoofd als ik aan het telefoneren ben. "Goede morgen minister! Hebben we nog een regering? Wat zegt u? Heeft u een ogenblikje?". Hand op de hoorn en Teuntje ve rmanen. "Teuntje, geef mijn haarspeld terug. Donder op hier. Ga buiten spelen". Teun af met haarspeld natuurlijk. "Ja minister, daar ben ik weer. U wacht op instructies van de militairen. Mag ik dat opschrijven?". Teuntje heeft inmiddels ontdekt dat haarspelden niet eetbaar zijn. Beneden vragen vijf honden zich af waar dat kleine blauwe ding vandaan komt. Terug naar de mensenwereld. Uit verre buitenlanden dringen hier berichten door, dat niet iedereen de staatsgreep even leuk vindt. Vooral Nederland, de EG en het Algemeen Dagblad zijn boos. Hier doen de eerste, oneerbiedige grappen alweer de ronde. "Zijn we van de joker af, hebben we de Zwarte Piet ervoor teruggekregen", was de eerste mop die binnen een kwartier door heel Paramaribo circuleerde. In veel landen is de politiek verdeeld in links en rechts. Maar dit land kent daarnaast wedijver tussen bevolkingsgroepen. Het aardige van Suriname is dat vele volkeren er gezellig samenwonen. Het moeilijke is dat men elkaar soms het licht in de ogen niet gunt. En dan is er ook nog de diepe verdeeldheid die door alle bevolkingsgroepen heen loopt: voor of tegen Bouterse. Wie de Surinaamse politiek wil begrijpenmoet driedimensionaal kunnen schaken. De spelregels zijn ingewikkeld en op elke spelregel is weer een uitzondering. Voorbeeld: John en B rian staan volgens de spelregels als gezworen vijanden tegenover elkaar. In werkelijkheid valt dat wel mee. John is met een zus van Brian getrouwd en ze zijn samen opgegroeid op het internaat. Als Nederlands journalist blijf ik een vreemde eend in de bijt. Ik zat nooit op het internaat en mijn jeugdherinneringen liggen in Brabant. Maar omdat ik hier nu al bijna vier jaar rond loop met tv- camera en opschrijfboekje, ben ik een vreemdeling geworden die er bij hoort. Net als Teuntje, de vrije aap. "Teun! Stom Beest! Geef mijn pen terug!".

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2