Verlamde Suzan verslaat ambtenaar en aannemer Twee maanden cel geëist voor gooien bom in Ut Sloepie ZATERDAG 12 JANUARI 1991 REGIO LEIDEN Woning na twee jaar toch aangepast LEIDERDORP - Op haar acht tiende werd Suzanne Roest ge troffen door een hersenbloed ing, waardoor ze verlamd raakte aan benen en armen en haar stem verloor. Na twee jaar vech ten kreeg de Leiderdorpse deze week eindelijk toestemming van de gemeente om haar huis aan te laten passen. Ze is nu 21 en door de toestemming kun nen ouders en vrienden haar pas goed thuis verzorgen. Zes lange maanden lag Suzanne in coma, daarna begon het moeizame herstel in revalidatiecentra. Omdat haar zus verpleegkundige is, kon ze al snel in de weekeinden naar huis. Samen met haar ouders ontwikkel de ze een communicatiesysteem. Ze begon met een bord waarop letters aangewezen werden. Tegenwoor dig maakt ze zelfverzonnen letterte kens met haar hoofd. Een belletje dat ze met haar hoofd kan indruk ken, dient om aandacht of hulp te vragen. "Samen hebben we besloten om Suzanne thuis te verzorgen nadat ze uit het revalidatiecentrum kwam. Ze was altijd al heel huiselijk en na haar ongeluk was het haar grootste wens om thuis te komen", verklaart DDR-teritoonstelling Een expositie over de voormalige DDR wordt maandag om 16.00 uur in het Was- senaarse Rijnlands Lyceum geopend. De tentoonstelling is gemaakt door P. Ci- chos, afkomstig uit de voormalige DDR. Bij de opening wordt gesproken door J. Meyer, een ex-spion van de DDR. De tentoonstelling toont krante-artikelen, propagandamateriaal en een video over de geschiedenis van de DDR. Verder wordt informatie gegeven over het ont staan en de ondergang van de Berlijnse muur en de huidige situatie in het voor malige Oost-Duitsland. de 61-jarige mevrouw D. Roest stel lig- Suzannes bewegingsvrijheid was in het rijtjeshuis aan het Frederik Hendrikplantsoen echter uiterst be perkt. Doordat de woning niet was aangepast aan de specifieke eisen van een rolstoelgebruiker, kwam ze zelden buiten de huiskamer. Ze sliep er, werd er gewassen uit een teiltje en deed er haar behoefte, 's Nachts sliepèn vrienden in toer beurt naast Suzanne, zodat ze regel matig omgedraaid kon worden. Moedig Ondanks de krappe ruimte waren Suzanne, haar ouders en de thera peuten van het revalidatiecentrum ervan overtuigd dat het snelle her stel juist aan de verzorging thuis te danken was. "Dat komt omdat ie dereen heel normaal met haar om gaat", vertelt mevrouw Roest. "Met het lettersysteem kan ze zich volle dig uitdrukken. Ze is daarin ook heel precies: 'hij wordt' moet met een t erachter. We hoeven ook geen woorden te vermijden uit angst dat ze gekwetst wordt, want ze maakt zelf grapjes over haar handicap. Bo vendien kan ze nu ook schrijven: aan haar bril zit een laserstraal die ze richt op de toetsen van haar com puter". "Ze is heel moedig. Ze zegt vaak: 'Natuurlijk vind ik het erg, maar ik kan er niets aan doen, dus ik aan vaard het. Het helpt niets als ik me er druk over maak'. Ik denk zelf soms dat het misschien gemakkelij ker was geweest als ze vanaf haar geboorte gehandicapt was geweest, zij is juist blij dat ze die eerste achttien jaar normaal heeft kunnen leven". Begin 1989 diende de familie Roest een aanvraag in voor de ver bouwing van het huis. Er moest een uitbouw op de plaats van het huidi ge balkon komen, zodat Suzanne een eigen kamer en vooral wat pri vacy kon krijgen. Daarvoor was vrijstelling van het bestemmings plan nodig, die een dergelijke uit bouw verbiedt. "De gemeente-ambtenaar die on ze aanvraag behandelde, veegde het plan van tafel", vertelt de moeder. "Volgens hem moesten we maar in een wijk aan de andere kant van Leiderdorp gaan wonen, waar aan gepaste huizen gebouwd werden. Maar verhuizen zou voor ons bete kenen dat we Suzanne niet meer zelf kunnen verzorgen, want daar voor hebben we de hulp van de bu ren nodig". Debiel Na enige tijd kreeg de familie be zoek van een ambtenaar van het mi nisterie van volkshuisvesting: "Die wilde de tekening van onze aanne mer niet eens zien. Volgens hem moesten we maar een hele smalle aanbouw tussen de schuur en het huis bouwen. Alsof we Suzanne als een debiel in een hokje op zouden sluiten!". Na lang heen en weer praten tus sen de gemeente-ambtenaar en de familie Roest, werd de burgemees ter aangesproken. Hij gaf toestem ming voor een schuine uitbouw op de plek van het balkon, maar die bood te weinig ruimte voor Suzan ne en haar aangepaste apparatuur. De familie Roest was het vechten inmiddels moe, maar kreeg hulp van buurman A. Bey. Die wist met veel moeite en overleg 56.000 gul den subsidie los te peuteren bij de provincie. Het lijkt een aardig bedrag, maar volgens Bey is voor de bebouwing minstens 80.000 gulden nodig: "Al leen de lift kost al 35.000". Toch be gon de familie met de verbouwing. De aannemer koos voor de goed koopste oplossing en begon met de bouw van een liftkoker in het mid den van de woonkamer. De aanne mer beweerde dat dat de enige op lossing was. Suzanne kon daardoor ook naar boven, maar beneden kreeg haar rolstoel te weinig draai- ruimte. Van een echte woonkamer bleef bovendien vrijwel niets meer Bey besloot de hulp van de Stich ting Leefbaar Leiderdorp in te roe pen. Voorzitter R. Dekkers kreeg van de aannemer gedaan dat de lift koker in een onopvallende hoek van de woonkamer komt. De ge meente ging in twee weken om: "We zijn daar heel blij mee, maar door de vrijstelling van het bestem- die liftkoker heeft ons al wel duizen- mingsplan wordt de felbegeerde den guldens gekost. En we weten uitbouw mogelijk en lijkt extra sub- niet of we dat terugkrijgen". Om de sidie waarschijnlijk. ingrijpende verbouwing te ont vluchten hebben de Leiderdorpers tijdelijk onderdak gevonden bij kennissen. Wanneer Suzanne haar eigen woon-slaapkamer kan betrek ken is nog onbekend. 'Bibliotheek Oegstgeest niet op korte termijn naar centrum OEGSTGEEST - De openbare bi bliotheek in Oegstgeest kan niet op korte termijn worden verplaatst naar een centraal punt in de ge meente. Een onderzoek heeft dat duidelijk gemaakt. B en W willen nu de huisvesting van de bibliotheek bekijken in de 'centrumstudie", waarin wordt onderzocht hoe het gebied rond de Lange Voort en Lijt- weg in het centrum van het dorp moet worden ingericht. Momenteel is de bibliotheek ge vestigd in een pand naast het Rijn lands Lyceum aan de Homeruslaan. De boekenverzameling van deze middelbare school is samenge voegd met die van de bibliotheek, tot grote tevredenheid van de schoolleiding. Toen enige maanden geleden bekend werd dat de ge meente een verhuizing van de bi bliotheek onderzoekt, maakte de schoolleiding daar dan ook bezwaar tegen. Ze memoreerde dat de gemeente twee jaar geleden nog beloofde dat de bibliotheek 'niet zou verhuizen en zette vraagtekens bij de verm eenden kostenbesparing. Welis waar kost de door het bibliotheek- bestuur gewenste uitbreiding flink wat geld, maar daar staat tegenover dat nieuwbouw op een nieuwe loca tie niet goedkoop zal zijn. Boven dien is de helft van de lezers afkom stig van het 'Rijnlands'. Ook het argument dat de biblio theek op een centrale plaats in het dorp zou rpoeten komen, werd niet gedeeld door de school. Oegstgeest is zo klein dat ook de huidige locatie van de bibliotheek voor alle inwo ners goed bereikbaar is. Informatie-avond straten Oegstgeest OEGSTGEEST - De Oegstgeester Geversstraat en Leidsestraatweg zijn op dinsdag 15 januari het onder werp van een informatie-avond. Be woners en omwonenden worden geïnformeerd over de inhoud van een stedebouwkundig rapport dat onlangs over deze straten is ver schenen. Het rapport buigt zich over een aantal bouwlocaties in de Gevers- straat dat nog gevuld moet worden. De avond begint om acht uur in de raadszaal van het gemeentehuis. Postduivententoonstelling De postduivenvereniging Warmond houdt vandaag en morgen een tentoon stelling van duiven in het Stationskoffie huis aan de Herenweg in Warmond. De expositie begint vandaag om 14.00 uur en morgen om 11.00 uur. Benthuizeiiaren extra belast in Rijneveld BENTHUIZEN - De inwoners van Rijneveld moeten dit jaar 150 gul den aan reinigingsrechten gaan be talen. Voor de kernen Hazerswoude en Koudekerk aan den Rijn houdt dit geen noemenswaardige veran deringen in, maar voor de inwoners van Benthuizen betekent dit bedrag een forse stijging vergeleken bij wat ze gewend waren te betalen. De dor pelingen van deze kern zullen 80 gulden meer moeten neertellen. Burgemeester en wethouders maakten deze week bekend dat de Rijnevelders in de komende jaren een forse stijging van de reinigings rechten kunnen verwachten. Na 1992 moeten de bewoners een be drag van dik boven de 200 gulden gaan betalen. De gemeente wil de schok van het omhoogtrekken van de heffing een jaar uitstellen omdat anders de Benthuizenaren onver antwoord veel in één keer zouden moeten bijbetalen. Het tekort dat op deze manier in de begroting ont staat, kan worden opgevangen bin nen de gemeenterekening. De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid, G. van der Lecq-De Knikker, heeft voorgesteld om de drie kernen nog een tijd afzonderlij ke tarieven te laten betalen. Het be drag dat de inwoners van Hazers woude en Koudekerk nu moeten bijdragen, ligt lager dan wanneer de herindeling niet had plaatsgevon den. Moeten we nu zo laag gaan zit ten, terwijl we al weten dat we straks een fors bedrag omhoog zul len moeten, zo vroeg de socialiste zich af. Volgens burgemeester M. Boelen wil het college in geen geval afzon derlijke tarieven voor de aparte ker nen van Rijneveld invoeren. Zowel de SGP/RPF-fractie als het CDA pleiten voor een zo spoedig mogelij ke invoering van het gescheiden in zamelen van huisvuil omdat dit wel licht een lager tarief voor de reini gingsrechten zal betekenen. Waarschuwing Het IKV in Voorschoten wil een steentje bijdragen aan het voor komen van oorlog. De vredesacti visten wensen minstens één tele gram te sturen aan de presidenten van Irak en de Verenigde Staten en vragen burgers en instellingen daarom om geld. IKV-woordvoerder F. Glotze denkt niet dat de wereldleiders van een Voorschotens kattebelle tje wakker zullen liggen, maar daar staat volgens hem-tegenover dat zijn afdeling niet de enige is die actie voert. Vredesorganisa ties in de hele wereld werken sa men om zoveel mogelijk berich ten te sturen. In de telegrammen dringen ze aan op diplomatiek overleg tus sen beide partijen en vragen ze de wapens ook na 15 januari te laten rusten. Bush wordt meer tijd ge vraagd om de sancties te laten werken, terwijl Hoessein het ver zoek krijgt Kuwayt te verlaten. "Wanneer de twee presidenten bergen telegrammen op hun deurmat vinden, kan dat invloed hebben", vindt Glotze. "Je moet mondiaal denken". De Voorschotenaar heeft de plaatselijke politieke partijen om steun gevraagd. Ook heeft hij 'links en rechts wat mensen aan gesproken en aangeschreven', maar de respons was gistermid dag nog beperkt. Glotze had toen positieve reacties ontvangen van Groen Links Voorschoten en de wijkkerkeraad-noord van de her vormde kerk. Het CDA liet gisteren weten de actie niet te willen steunen. Deze partij wil het 'landelijk beleid' volgen. "Dat betekent dat het CDA er niet voor terugdeinst in zo'n oorlog verzeild te raken", concludeert Glotze somber. DL 'Onze zoon heet Ben', staat met grote letters op een reclamebord langs de Zoeterwoudse Zuidbuurtseweg. Het echtpaar Versteegen heeft de vierde spruit en de hele wereld mag het weten. De reclame voor de eigen kaasboer derij, die anders op het bord prijkt, moet er even voor wijken. Ben is de derde jongen in het gezin en zijn moeder ziet het gave en gezonde kind als hidp voor de toekomst. zarom manlief de boodschap op het reclamebord schreef. "We hebben ontzettend C. Versteegen uit. "Ik heb zo'n 150 Unicef-kaartjes gekocht om de geboorte van on- aar ik zou er wel 250 kunnen versturen. Door de aankondiging op het bord komt Boompjes Wie de afgelopen dagen zijn kerstboom inleverde ten behoeve van het plaatselijke verbran- dings- of versnipperingsritueel had geluk als hij of zij in Wasse naar woonde. Daar betaalde de gemeente twee kwartjes per inge leverde kerstboom én werd een lot uitgereikt. Vorig jaar lag dat anders. Toen kregen de burgers een appeltje of een ander stukje Toch is dat niet dè reden veel klanten", legt mevrov ze baby aan te kondigen,- maar ik z iedereeen het te weten". fruit en moesten ze het met een kwartje minder doen. Dit jaar wilde Wassenaar de bo men versnipperen om grote vreugdevuren van jeugdige inwo ners te vermijden. De gemeente heeft daarom royaal in de buidel getast en het effect bleef niet uit. Werden vorig jaar 1200 bomen in geleverd, dit jaar konden de kerstboomverwerkers ruim dui zend exemplaren extra in de ver snipperingsmachine mikken. In andere plaatsen zijn de loka le bestuurders minder royaal. Wie in Voorschoten, Oegstgeest of Leiderdorp een boom inleverde kreeg alleen een lot voor een lote rij. In Leiderdorp i konden geldprijzen worden ver diend en in Voorschoten hadden de gemeentelijke verzamelaars de moeite genomen om pre sentjes te kopen. In Warmond viel het minst te halen: kinderen die bomen kwamen brengen, moes ten het doen met een reepje cho cola. De loterij is een betrekkelijk nieuw fenomeen in de regio. Vol gens een voorlichter zorgen de lo ten voor een 'spannend element'. Andere woordvoerders noemen de loterij 'een extra stimulans'. Opvallend is dat het aantal in geleverde bomen in de meeste ge meenten is toegenomen. Alleen in Warmond en Zoeterwoude was de score lager dan vorig jaar. In Zoeterwoude werden 1136 bo men ingeleverd en dat waren er 400 minder dan in 1990. Warmond kan nog geen exacte cijfers ge- Dit groene dorp had vroeger ook een loterij-, maar na rijp be raad heeft het gemeentebestuur besloten het dit jaar anders te doen. "Er kwamen wel eens jon gens die drie bomen inleverden en dan een prijs wonnen, terwijl andere jongens wel veertig bo men inleverden en niets wonnen. Nu heeft die laatste groep in ieder geval iets", verklaart een woord voerder. DL Straf Noordwïjker buiten verhouding' WARMOND/DEN HAAG - Voor het Haagse gerechts hof is gisteren opnieuw vier maanden cel, waarvan twee voorwaardelijk, geëist tegen een 23-jarige Noordwijker die betrokken was bij het plaatsen van een zelfge maakte bom in sociëteit 'Ut Sloepie' in Warmond. De verdachte werd eerder door de Haagse politierechter tot eenzelfde straf veroordeeld, maar hij ging in beroep om dat hij zijn straf te hoog vond. Twee vrienden van hem probeer den twee jaar geleden koste wat het kost een schoolfeest tegen te hou den dat in de Warmondse sociëteit zou worden gehouden. Na het stu ren van dreigbrieven, fabriceerde men een heuse bom door een leeg conservenblikje te vullen met het kruit van honderd strijkers, waar aan een lading spijkers en moeren werd toegevoegd. De 23-jarige Noordwijker werd pas later betrokken in het geheel: hij mocht de heren naar de plaats van bestemming rijden om de bom in het gebouw aan te brengen. Het stel ging nog wel even na of er men sen in het gebouw waren, alvorens de bom explodeerde. Meeloper Alhoewel de aanklager bij het hof, mr. F. de Groot, er van overtuigd was dat de rol van de 23-jarige veel kleiner was dan die van zijn vrien den vond hij de eerder opgelegde straf toch terecht. "Zeker gelet op de verontrusting die deze zaak ter plekke teweeg heeft gebracht", zo sprak de aanklager. Overigens had hij er geen bezwaar tegen als het hof de onvoorwaardelijke celstraf zou omzetten in een 'alternatieve klus'. Advocaat mr. P. Ramb vond dat zijn cliënt, vergeleken met de hoofddader, veel te zwaar was ge straft. Die hoofddader kreeg vijf maanden cel, waarvan twee voor waardelijk. "Dat is nauwelijks meer dan mijn cliënt", sprak de raads man. "Terwijl die alleen maar een meeloper was die uit blinde loyali teit ten opzichte van zijn vrienden handelde". Het hof zal op 25 januari uitspraak doen. Voorlopig nog geen villabouw op terrein landgoed Endegeest OEGSTGEEST - Het terrein van landgoed Endegeest in Oegstgeest ligt er voorlopig nog ongerept bij. Hoewel de projectontwikkelaar na lang juridisch touwtrekken twee maanden geledea toestemming kreeg van de Raad van State om met de bouw te beginnen is de eer ste spade nog steeds niet de grond in gegaan. Naar verwachting zal dat pas in april of mei gebeuren. Pas als tien woningen zijn ver kocht wil IBB Kondor met de bouw van de villawijk beginnen. De in to taal 29 huizen moeten gemiddeld ruim zeven ton opbrengen. Momen teel zijn vier woningen verkocht en met veertien potentiele kopers wordt nog onderhandeld. Toen IBB vorig jaar toestemming kreeg om met de bouw te beginnen waren zeven huizen verkocht. Kort daarop schorste de Raad van State de bouwvergunning, waarna de ze ven opties vervielen. De bouwer liet het er niet bij zitten en vocht het be sluit van de Raad van State met sue- ZATERDAG 12 JANUARI Alphen concert Ronald de Jong op het Katwijk optreden van de Heart and Soul- band Get Close', aanvang 20.00 Leiderdorp optreden van Jules Deflder, 'Deelder draait door', aanvang 20.15 uur in de Muzenhof. Warmond ZONDAG 13 JANUARI aankleedpop maken voor kinde- Alphen ren van af 5 jaar. Kommunikatie A VA coca-cola ruilbeurs, van 9.30 tot Warmond, aanvang 14.00 uur in 't 16.00 uur in Avifauna. groep Koudekerk/Hazerswoude. in De Houtkamp, start om 9 00 uur bij Milieu Educatief Centrum, ingang Van Diepenmgenlaan. vanaf 14 30 uur in Bar-rest. Nauti- que, Herenweg. Noordwijk Warmond, van 11 00 tol 18 00 uur m het Stationskoffiehuis. Wassenaar Kerk, aanvang 20.15 uur. optreden Amerikaanse zange res Belinda van de Loo. aanvang 20.30 uur bj) jongerenorganisatie TOV, gebouw Ouverture. Leiden optreden van Herman Finkers 'De zon gaat zinloos onder, morgen Lisse bloembollenshow 'Midwinterllo- ra'. van 10.00 tot 17.00 uur in de CNB-hallen, Tulpenstraat. finale wedstrijden biljarten. Libre Meerpunt. VH oplreden Baiximmet Latijn- postduivententoonstelling P V. s/Amerikaanse jazz. vanaf 15.00 Warmond, v?n 14 00 tot 18.00 uur uur bij Jazz Club Alphen, Parkthea- in het Stationskoffiehuis. ter. bloembollenshow 'Midwinterflo ra'. van 10.00 tot 17 00 uur in de CNB-hallen. Tulpenstraat. nieuwjaarsconcert door 'De Zee dorper Muzikanten', aanvang 16 00 uur in hotel Royal. Voorstraat. Voorschoten 'Een uurlje huismuziek weer an lezingencyclus 'Structuren in de kunstderde lezing Muziek', door Ton Hartsuiker, musicoloog en pia nist. aanvang 14.00uur in de Pauw hof, Paauwlaan. voorstelling- 'Roof (of Buit)', door Het Vervolg, aanvang 20.30 uur in burg. opening Leidse Jazzweek om klein 1e klasse, aanvang 12.00 uur in Palace Centraal. Kanaalstraat 3 verzamelbeurs voor ansicht- Leidato voetbaltoernooi, van kaarten van Vereniama Prentbrief- ÊÊM VA 10.00 tot 15.00 uur in de Groen- klem 1e klasse, aanvang 12.00 uur in Palace Centraal. Kanaalstraat 3 ders door Speelgroep Voorscho ten van de Vereniging voor Huis- MAANDAG 14 JANUARI Katwijk optreden van de 'Funny House Band', aanvang 22.30 uur in Jazz café Dick'sies. Hooftstraat. 14.00 uur in De Waag en met live muziek in diverse horecagelegen heden in de binnenstad, vanaf 22.00 uur. Noorden optreden van de bands 'Right Now' en 'Blackmail', in cafe De Klin ker, aanvang 21.00 uur. kaartenknng De bollenstreek, van ooidhalleii. 9.00 tot 16.30 uur in De Eenden- Arim - kooi. Kooikerspad. 1 - 1» l\| 1 IA Leiderdorp vJ I- 11 L/ li vogelexcursie door Vogelwerk Leimuiden swingende muziek met The Har bour Jazzband olv Ane Ligthart. Ambachts en Baliuwhuis. Warmond postduivententoonstelling P.V. bijeenkomst NCVB, thema Bangladesh', aanvang 19.45 uur in Het Dorpshuis.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 17