Inzet grafische cao: 4 dagen en 32 uur M10TIJDELIJK EXTRA HOGE KORTINGEN Werkgevers willen Ideine bedrijven ontzien Meergeld nodig voor kunstmatige bolbliksem Bonden wijzen sociaal plan voor Gazan af Verto in de rode cijfers Boodschappen doen op tv verdringt winkelen Dcc-cassette Philips valt dat-recorder aan sola KORTING KLM beperkt Golf-vluchten VRIJDAG 11 JANUARI 1991 ECONOMIE PAGINA 5 EINDHOVEN (ANP) - De astrofy- sicus dr.ir. G. Dijkhuis, directeur van Convectron nv ziet nieuwe mo gelijkheden voor de opwekking van energie met behulp van een kunst matig opgewekte bolbliksem. Hij krijgt daarbij de steun van een groep van zeven aandeelhouders die de komende maand een actie be gint om voldoende geld voor de voortzetting van het project bijeen te krijgen. In de wetenschappelijke wereld hem een voldoende basis om de vol gende stap te nemen. Dijkhuis denkt in ongeveer twee veranderd. Men heeft nu veel aandacht voor alternatieve energie-opwekking." Ook heerst grote scepsis over de haal- jaar het bewijs te kunnen leveren politieke kringen constateert Van ondersteunen. Daarnaast zal de volksvertegenwoordiging en de overheid worden gevraagd om de ontwikkeling van deze schone ener giebron mogelijk te maken. Van den Bosch wil vooral een beroep doen op de ministeries van econo mische zaken en van milieubeheer. Het door Dijkhuis en zijn mede werkers bedachte proces is geba seerd op een zichzelf insluitende plasmabol, zoals die soms bij blik seminslag ontstaat. De astrofysicus slaagde er tijdens een serie proeven loods in de Rotterdamse baarheid van het door de astrofysi- dat een bolbliksem gebruikt kan den Bosch, die deel uitmaakt van de Waalhaven in dergelijke vuurballen de opwekking projectgroep fondswerving. energie. Daarna heeft hij nog vijf ontluikende belangstelling v gatieve publiciteit kwam de in 1983 jaar nodig voor de ontwikkeling van project. AMSTERDAM (GPD) In de grafische industrie moet een vierdaagse werkweek van 32 uur (vier dagen van acht uur elk) in 1994 gemeengoed zijn. Met die inzet gaat de Grafische Bond FNV 'Druk en Papier' vandaag de onderhandelingen in over een nieuwe cao (50.000 werknemers) voor de bedrijfstak. opgerichte naamloze vennootschap i methode waarmee energie op kunstmatig te genereren door het rhet kortsluiten van stroomstoten van 150.000 ampère. vorig jaar in de financiële proble- commerciële basis kan worden ge- Particulieren, bedrijven en de produceerd. De Grafische Bond CNV stelt geen verdergaande verkorting van de werktijd of collectieve invoering van de vierdaagse werkweek aan de orde. In een aantal ondernemingen is de vierdaagse werkweek van nu nog vier maal negen uur al inge voerd. Volgens de voorzitter van 'Druk en Papier', Toine Doezé, zijn alle betrokkenen ermee ingeno men. Een dergelijk systeem zou ook elders een stap naar het voor 1994 gestelde doel kunnen zijn. Het is voor 'Druk en Papier' alles zins aanvaardbaar dat er door zeke re vormen van ploegendienst een uitbreiding van de bedrijfstijd komt ven. Het ondernemersverbond komen werken KVGO heeft daarom al een sub-or ganisatie van zichzelf opgericht, komen werken, speciaal voor de kleine grafische be drijven. Deze constructie moet de onder nemers de mogelijkheid bieden om eventueel een cao voor de hele be drijfstak te voorkomen en de vak bonden te dwingen tot onderhande lingen over een aparte cao voor klei ne drukkerijen. De sub-organisatie volgt in de vandaag beginnende on derhandelingen de 'grote' KVGO maar zal zich (namens de kleine on dernemingen) terugtrekken wan- besluiten tot verdere arbeids- overheid toonden zich weinig be reid geld in het project te steken. De ondernemer voelt zich nu ge steund door inmiddels verrichte on- het bevorderen derzoeken in de Verenigde Staten, in de bedrijfstak Sovjetunie en Japan, die zijn gepa tenteerd model naar zijn zeggen De aandelenemissie die Convec tron in 1986 uitschreef, bracht slechts 3 van de voorziene 5 miljoen den Bosch, secretaris gulden op. De projectgroep wil nu proberen de overige 2 miljoen bij- te krijgen. Voorts willen de Ing. C. van Energie Research Convectron, heeft groot vertrouwen in het wel slagen van de actie van de directie en aandeelhouders om de voor de eerstkomende fase van het project In de nu komende fase moet wor den aangetoond dat de theorie van Dijkhuis klopt. Volgens zijn bere keningen zouden in de vuurbol kernreacties van atmosferische fu- brandstoffen optreden. De deelhouders, die het initiatief tot daarbij vrijkomende energie kan deze actie hebben ondernomen, be drijven benaderen om het project te r de produktie waardoor dure drukpersen langer tijdverkorting dreigen te worden in bedrijf kunnen blijven en de pro- genomen, duktiecapaciteit wordt vergroot. De grafische sector was de eerste in Ne- Onredelijk derland waar de 36-urige werkweek Qver een looneis laten 'Druk en Pa in de cao werd vastgelegd. pier> en de CNV-bond zich nog niet Aan werkgeverskant stuit verde- ujt. In elk geval willen de grafici dat arbeidstijdverkorting in het de lonen zo veel worden verhoogd dat zij in hun bestedingen niet bijzonder i daagse werkweek op ernstige be- vooral bij kleinere bedrij- Bata krijgt in Tsjechoslowaldje fabriek niet terug PRAAG (Rtr) De schoenen magnaat Tomas Bata krijgt de Tsjechische schoenfabrieken die voor de Tweede Wereldoor log van hem waren, niet terug. Zijn claim is afgewezen door de Tsjechoslowaakse regering. Bata heeft in 1946 nagelaten de aandelen van de fabrieken te laten registreren, waardoor die vervielen aan de staat. De zaak ligt anders met bedrijven die werden geconfisceerd na de communistische machtsoverne ming in 1948. Deze ondernemin gen kunnen nu weer worden te ruggegeven aan de vroegere ei genaars. Tomas Bata liet in 1939 de schoenfabrieken achter, toen hij met zijn familie emigreerde naar Canada na de inval van de Duit sers. De Bata-fabrieken werden in 1894 opgericht door de vader van Tomas en zijn eigendom van de staat. Vorig jaar bracht Bata, die in middels in het Westen een nieuw schoenimperium heeft opgebouwd een bezoèk aan Tsjechoslowakije en liet de re gering toen weten belangstel ling te hebben voor een meer derheidsbelang. De regering stond open voor buitenlandse investeringen fn modernisering van de schoenenindustrie, maar was niet bereid tot een exclusie ve overeenkomst met Tomas Bata. De schoenenmagnaat wei gerde een bod uit te brengen in concurrentie met andere buiten landse geïnteresseerden. den beperkt door de inflatie, het ho ger worden van de kosten van het levensonderhoud. De prijsstijgin gen worden geraamd op gemiddeld 2,5 tot 3 procent. Daarnaast zullen de bonden een extra loonstijging eisen. De hoogte van die loonsverbetering hangt me de af van wat de werkgevers over hebben voor de bekostiging van bij voorbeeld de verdere arbeidstijd verkorting die de FNV-bond ver langt (en daarmee verbonden het aantrekken van nieuw personeel), het verruimen van de mogelijkhe den tot het opleiden van mensen die in de grafische bedrijfstak willen Van verslaggever CAPELLE AAN DEN IJSSEL- /LEIDERDORP (ANP) - Het ka belconcern Verto, dat een staalka- belfabriek heeft in Leiderdorp, heeft in 1990 een fors verlies gele den. In 1989 werd nog een winst ge maakt van 4,7 miljoen gulden. Het verlies van onbekende grootte is deels het gevolg van een reorgani satie waarvoor Verto enkele miljoe nen heeft uitgetrokken. De directie van Verto zet onder meer het mes in de verliesgevende produktie van hoogwaardige ka bels. Verder wil Verto de fabriek in Leiderdorp sluiten en de staalka- belproduktie samenvoegen in Don gen. Verto verwacht na de uitvoe ring van de ingreep weer winst te zullen maken. Wanneer dat is, blijft onduidelijk. De fabrieksluiting in Leiderdorp is voorlopig uitgesteld, omdat het be drijfsterrein ernstig is vervuild. Vo rig jaar ketste de overname door de Britse kabelfabrikant Bridon af op hetzelfde fabrieksterrein. Bridon vreesde de schoonmaakkosten, waarvan de hoogte nog steeds niet duidelijk is. De eerste helft van 1990 boekte Verto nog een papieren winst van 1,4 miljoen gulden, dankzij de ver koop van een pand in Frankrijk ter waarde van 2,8 miljoen gulden. REDDINGSPLAN - Het Britse re clameconcern Saatchi and Saatchi, tot 1989 de grootste ter wereld, heeft gisteren een saneringsplan gepre senteerd dat de torenhoge schul denlast van 1,65 miljard gulden moet verminderen. ALPHEN AAN DEN RIJN/LEI DEN De vakbonden FNV en CNV zijn ontevreden over het voor gestelde sociaal plan van textielgi- gant Zeeman voor de werknemers van Gazan. Bestuurder van de Dien stenbond FNV Van Hees noemde de voorstellen van Zeeman gisteren na het overleg met de directie "zwaar onvoldoende". De 26 kle dingzaken van Gazan worden bin nenkort door eigenaar Zeeman ge sloten, waardoor ongeveer 130 werknemers hun baan dreigen te verliezen. In theorie bestaat de kans dat alle formatie opgeroepen over zaken a EINDHOVEN (ANP) - Het opvra gen van informatie op een beeld scherm is de afgelopen tien maan den flink toegenomen. Toen Video tex Nederland in februari vorig jaar schappen heeft duidelijk de toe- i start ging werd 50.000 keer i SOMERSET Wanneer de Britse boer Mark Purdey zijn 70 Jersey koeien melkt speelt-ie altijd eerst een paar riedels op de saxofoon. Vol gens hem houden koeien van muziek en vergroot het de melkproduktie. "Bovendien speelt ik voor een pu bliek dat mijn optreden waar deert", aldus de de Brit, die een boerderij drijft in Elworthy, 240 ki lometer ten westen van Londen. De favoriete muziek van de koeien? The 245.000 keer, aldus een woordvoer der van deze onderneming. Het gebruik van de computer Blues, aldus Purdey, die zijn bedrijf onder meer het doen van bood- natuurvriendelijk runt. personeelsleden van Gazan in j.o- taal 250 aan het werk blijven, bleek gisteren bij het overleg in Al phen aan den Rijn, waar zowel Ga zan als Zeeman een hoofdkantoor heeft. Zeeman onderhandelt op dit moment met een aantal textielke- tens over de verkoop van dochter Gazan, dat zeer goedkope herenmo de verkoopt. "Als alle onderhande lingen slagen, gaan alle winkels over in andere handen en houdt ie dereen zijn baan", zegt FNV-be- stuurder Van Hees. Van de 130 werknemers kunnen het weer en financiële markten. In het Brabantse Nuenen. Met behulp dat opgelopen tot Muiden Chemie kan mogelijk slanker verder Videotex-apparatuur kunnen 300 gezinnen in Nuenen vanuit de huiskamer bij voorbeeld de dage lijkse boodschappen doen en tege lijkertijd de daarbij behorende be talingen verrichten. Daarbij hebben zij toegang tot een omvangrijke da tabank met gegevens over het weer, overzichten van de financiële mark ten, adressen, telefoonnummers en vertrektijden in het openbaar ver- Bobelterug De schorsing van de gewone aande len en van de 6,5 procent achterge stelde, in aandelen omwisselbare, obligaties 1986 per 1992/96 Bobel op de Amsterdamse effectenbeurs is opgeheven. In oktober 1989 werd Bobel naar het 'strafbankje' van de beurs verbannen, omdat de onder neming onvoldoende informatie had verstrekt. Elektriciteit De Britse regering zal bij de komen de privatisering van de twee elektri citeitsproducenten National Power en PowerGen slechts zestig procent van de aandelen aanbieden, zo heeft minister van energie John Wake ham verklaard. De overige veertig procent wordt mogelijk later ver kocht, maar vermoedelijk niet bin nen twee jaar. In opspraak Twee topambtenaren van het mi nisterie van Landbouw en Visserij in Assen zijn in opspraak gekomen nu blijkt dat ze sinds enkele maan den een onderneming runnen die is gevestigd op het huisadres van Theo M. uit Groningen, voormalig directeur-eigenaar van de vorig jaar failliet verklaarde kunststoffenfa- briek Mekura en de polyesterfa- briek Plyforce in Stadskanaal. Te gen hem en zijn broer Ton uit Val- thermond loopt momenteel een uit gebreid justitieel onderzoek. Overplaatsen douane De leiding van de belastingdienst van het ministerie van financiën, verantwoordelijk voor de douane in ons land, heeft besloten dit jaar af te zien van de voorgenomen gedwon gen overplaatsing van douane-amb tenaren. De dienst was van plan in 1991 200 douane-ambtenaren over te plaatsen van grensposten naar havens en luchthavens, wegens het wegvallen van de binnengrenzen in de EG na 1992. MUIDEN (GPD) - De kruitfabriek Muiden Chemie blijft mogelijk toch in afgeslankte vorm bestaan. De o de 40 mensen die werken op het verkoopbare voorraden kunnen de deotex te blijven gebruiken. De Ne- hoofdkantoor van Gazan slag bij het hoofdkantoor chef van de commissaris der konin- het nut gin van Noord-Holland De Wit. Tex- tielsupers, de succesvolle dochter van Zeeman. De overige werkne mers wil Zeeman de werkloos heidsuitkering aanvullen tot 90 pro cent van het laatst verdiende loon gtedurende de eerste drie maanden. De daaropvolgende drie maanden wil Zeeman een aanvulling tot 80 procent geven, terwijl drie werkne mers voor een vut-regeling in aan merking komen. Veertig procent liet onlangs des gevraagd weten van plan te zijn Vi deotex te blijven overheid hiertoe dwingen, zo meent derlandse consument moet deson- D. Bijl, plaatsvervangend kabinets- danks nog overtuigd worden directeur H. Mars en de gemeente super, de elektronische winkel Muiden. Ook het ministerie van bin- Albert Heijn, kreeg in korte tijd nenlandse zaken is ingelicht. Reden voor dit overleg is dat verkoop van de 1200 ton voorraad zeer moeilijk klanten weg blijkt. Verder dragen allerlei explo- buurtwinkels half-fabrikaten bij Deze voorstellen zijn voor de vak- doemend veiligheidsprobleem. groot marktaandeel als de ge- supermarkten en haalde ook de speciaalzaak, de markt. Voor de proef deed slechts 3 pro cent van de deelnemers minder dan keer per week boodschappen. bonden onverteerbaar, vooral om- Vernietiging van de voorraden dat voor de deeltijdwerkers hele- slechts in zeer beperkte mate moge- Na de proef was dat vier keer zoveel maal niets is geregeld. Volgende lijk. Opslag is problematisch en pe- geworden. Vooral de week woensdag komen de bonden perduur. Mogelijk is het goedkoper kei had hiervan te 1 het bedrijf in afgeslankte vorm te la- de beeldschermpjes met een eigen voorstel v economische huis kwa- deden de gezinnen gemiddeld drie en een half uur per week bood schappen. Na de proef was dat ge daald naar minder dan drie uur. Bij Golfoorlog is Lloyd's de hele week open LONDEN (AP) - Lloyd's of London, 's werelds grootste ver zekeraar, heeft gisteren ver klaard in geval van een oorlog in de Golf zeven dagen per week open te zullen blijven. Alan Lord, de voorzitter van de raad van bestuur, zei tijdens een persconferentie dat zijn maat schappij in deze "turbulente tij den" bereikbaar moet zijn voor ongeruste cliënten. Hij voegde er aan toe dat het sinds 1965 niet meer voorgekomen is dat Lloyd's ook in het weekeinde open was. Sinds de Iraakse inval in Ku- wayt op 2 augustus zijn de verze keringspremies veracht- tot - tienvoudigd. Volgens Lloyd's zijn de premies voor schepen en lading op weg naar de Golf ge stegen naar tussen de een en twee procent, afhankelijk van de eigen waarde. Voor de crisis varieerde de hoogte van de pre mies van 0,0125 tot 0,1275 pro cent van de waarde van schip respectievelijk lading. a-beurs in Las Vegas wil het Ne derlandse reldstandaard zetten i verschillende topmanagers van Matsushita-divisie Technics rond liepen. Philips heeft onder n recorders. Met dcc hoopt Philips de belang van 35 procent in de Japanse massamarkt beter te bereiken dan Matsushita Electronics Corpora- met dat. tion. De dat-recorder stuitte bij het Eindhovense bedrijf, dat eigenaar i: Philips wil het apparaat zo snel blokkeren van de mogelijkheid tot middel van licentie-overeenkom- kopiëren van cd's en platen nooit sten. Daarbij valt het oog op de be- optimaal was geregeld. langrijke cassettemarkt in de Ver- Philips is ervan overtuigd dat dcc enigde Staten. In de VS worden dit een groot succes gaat worden. "Het jaar naar verwachting ongeveer 34 dcc-apparaat kan gewone cassettes miljoen cassettespelers verkocht, gebruiken en is dus uitwisselbaar De Amerikaanse audioproducent maatschappijen", aldus een woord voerder. Volgens hem steunen on der meer Polygram en EMI Music de introductie van dcc. Terwijl de ontstond c gesprekken met andere bedrijven. Toen de dat-cassete door de Japan- werd geïntroduceerd, dat-markt over niet al te veel melijk door Europeanen en Ameri- bespeelde cassettes beschikt - hoe- kanen beheerste platenwereld op wel dat snel kan veranderen omdat Sony de grote Amerikaanse platen- onderneming CBS heeft overgeno men zal dcc kunnen beschikken over voldoende voorbespeelde mu ziekdragers, zo verklaart Philips. Dat zou volgens de softwarele- perfecte digitale kopieën cd's kunnen maken. Dcc-apparaten moeten in het lijkheid normale cassettes te ge- bruiken, werd de Japanse creatie geen groot succes op de publieks- markt. Wel greep de professionele vooraar van 1992 op de markt ko men. In welk werelddeel de machi- 3 het eerst in de winkels verschij- wist de zegsman niet. In eerste sector r instantie worden De dcc heeft net als de nieuwste uitgezocht voor fabricage. i het Verre Oosten" dat-apparaten een zogenaamde ko- ADVERTENTIE M I ?tepds meer mensen ontdekken de enorme voor- Steeds meer mensen ontdekken i delen van onze reefttsti—feörtetovertoop tegen ongekend lege prijzen De enorme drukte In onze koopjeshal maakt een ingrijpende veroouwing uitbreiding noodzakelijk Daar wordt nu hard aan gewerkt Tijdens deze veroouwing profiteert u van extra lage vertXMJwlngsprtjzen Bezoek onze showroom/koopjeshal in Zeist en profiteer van deze extra hoge kortingen Sola Fabriek Van Reenenweg 155 Zeist Openingstijden maandag t/m vrijdag 9 00-17 00 uur, zaterdag 10 00-16 00 uur voor inlichtingen, route beschrijving of dokumen- tatie kunt u bellen 05404-23564 LANGENTHAL PORSELEIN nu- jj£ 50% KORTING op de adviesprijs DRINKSERVIEZEN: 10% EXTRA BON - pieerblokkade. De recorder kan v een cd of elpee maar ëén kopie ma ken, daarna schakelt het blokke ringssysteem zich in. Philips ver wacht dat de machine ongeveer 600 dollar (ongeveer 1030 gulden) gaat kosten. AMSTELVEEN (ANP) - De KLM heeft gisteren besloten de vluchten naar het Midden-Oosten te beper ken. De luchtvaartmaatschappij houdt rekening met sluiting van het luchtruim rond de Perzische Golf, nu de de oorlogsdreiging daar snel toeneemt. Singapore Airlines heeft reeds al le vluchten naar het Golfgebied stopgezet. De meeste vluchten naar Europa gebeuren nu non-stop of via Bangkok en India. De Belgische na tionale luchtvaartmaatschappij Sa bena overweegt de vluchten naar Cairo en Tel Aviv niet meer uit te voeren.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 5