Sn stemming Kamer is niet noodzakelijk' Natuurfonds agressief a la Greenpeace Staat eist nog steeds verbod op publicatie van Amnesty Omroepen nog vijf a tien jaar binnen bestel Verzet tegen spoorlijn Betuwe POLITIE PAKT ROOF AAN Geen oplossing voor kernafval Andriessen stelt besluit over bouw centrale voorlopig uit Vernietiging BVD-dossiers pas na overleg met Kamer VRIJDAG 11 JANUARI 1991 BINNENLAND PAGINA 3 Kabinet beslist zelf over troepen naar Golf DEN HAAG (ANP/GPD) Het kabinet vindt voorafgaan de toestemming van het parlement voor inzet van troepen in de Golf niet noodzakelijk. De inzet heeft volgens het ka binet plaats ter bescherming van de belangen van de Staat. De Grondwet biedt de regering de mogelijkheid zelf te be slissen want handhaving van de internationale rechtsorde valt onder de belangen van de Staat. Dat staat in uitvoerige notities, die minister Van den Broek (buiten landse zaken) gisteren aan de voor avond van het spoeddebat over de Golfcrisis van vanmiddag aan' de Tweede Kamer heeft gezonden. Volgens de minister komt de mili taire inzet steeds dichterbij, want het handelsembargo tegen Irak werpt nog nauwelijks vruchten af. Er is, volgens zijn notities, geen sprake van dat Nederland door deelname aan de gevechten ter plaatse in oorlog zou komen met Irak. Voor een 'in-oorlog-verkla ring' is wel voorafgaande toestem ming van het parlement nodig. CDA, PvdA, WD en D66 hebben gisteren al laten weten dat wat hen betreft de 'Verenigde Vergadering der Staten-Generaal' (Eerste en Tweede Kamer samen) ook niet bij een hoeft te komen. Groen Links had om zo'n bijeenkomst gevraagd. Overigens zijn slechts elf parlemen tariërs nodig om zo'n vergadering bijeen te roepen. Het ziet ernaar uit dat die wel te vinden zijn. D66-leider Van Mierlo zal van middag bij het debat een dringend beroep doen op fractieleider Bec kers (Groen Links), af te zien van het aanvragen van de Verenigde Vergadering. Volgens Van Mierlo Eversdijk (CDA): maak einde aan oesterstroperij YERSEKE (ANP) - CDA-kamerlid Eversdijk vindt dat er een einde moet komen aan de stroperij van Ja panse oesters, Creuses, uit de Oos- terschelde. Afgezien van zijn be zwaren tegen het zwarte handelscir cuit, vreest Eversdijk vooral dat de illegaal geschepte oesters gevaar betekenen voor de volksgezond heid. Eversdijk zei dit vanmiddag voor een schippersvereniging in Yerseke. In tegenstelling tot de Zeeuwse platte oester, die ernstig lijdt onder de ziekte Bonamice Ostrea, doet de Japanse oester het goed in de Oos- terschelde. Hij groeit niet alleen op aan vissers verhuurde oesterperce len, maar ook daarbuiten op zoge noemde vrije gebieden. Volgens Eversdijk zijn de oesters in de vrije gebieden rijkseigendom, maar de afgelopen maanden werden hier en daar soms partijen van 4.000 kilo gram Japanse oesters aangeboden die uit "vrije" water waren opgevist. Nederlandse verkopers weten waar ze op moeten letten bij de aan koop van oesters. Ze letten met na me op de kwaliteit. "Veel erger", al dus Eversdijk, "is echter dat geble ken is dat grote hoeveelheden van deze door stroperij verkregen oes ters rechtstreeks naar België gaan. Zonder kwaliteitscontrole, zonder aandacht voor sanitaire bepalingen en ondeugdelijk verpakt, los in de kofferbak bijvoorbeeld". Moord Voor de Rotterdamse rechtbank is gisteren twaalf jaar cel geeist tegen een 30-jarige man uit Delft die in mei 1990 zou hebben geholpen om zijn 28-jarige vriend en zakenrelatie te vermoorden. De man ontkent en ook een motief voor zijn daad is on duidelijk. De zaak tegen een tweede verdachte, die aanvankelijk beken de de moord te hebben gepleegd, is aangehouden omdat hij zijn verkla ring later introk. Volgens de tweede verdachte heeft een "derde man" de dodelijke schoten gelost. Doodslag Twee Rotterdammers van 19 en 15 jaar zijn gisteren door de Rotter damse rechtbank veroordeeld tot respectievelijk zes jaar cel en "bij zondere behandeling" in een psy chiatrische kliniek. De twee hadden in juni 1990 na een onbenullige ru zie over de vertrektijd van een bus een 17-jarige scholier doodgesto ken. De vijftienjarige stak daarbij zo driftig toe dat hij zelfs zijn eigen been verwondde. Hondenbelasting Vele tientallen Utrechters hebben gisteren gedemonstreerd tegen de herinvoering van de gemeentelijke hondenbelasting. Voor de eerste hond moet vanaf 1 januari 120 gul den belasting worden betaald, voor elke hond meer 240 gulden per jaar. Veel mensen met een laag inkomen zeggen daardoor in de financiële problemen te komen. heeft op dit moment helemaal nie mand iri Nederland er behoefte aan de oorlog aan Irak te verklaren. Des noods zal hij via een motie proberen te voorkomen dat een gezamenlijke vergadering van Eerste en Tweede Kamer plaatsheeft. Het kabinet heeft al vakerl toege zegd, dat het alle stappen in nauw overleg met de Tweede Kamer zal zetten. Maar dat wil volgens Van den Broek niet zeggen dat het parle ment een veto-recht heeft over de inzet van troepen in de Golf. Dienst plichtigen kunnen volgens hem in geval van nood verplicht worden deel te nemen aan de militaire macht in de Golf. Van den Broek zegt in de brief echter toe dat dat zo veel mogelijk zal worden verme den. "Uitgangspunt van het beleid is dat vrijwilligheid bij het betrok ken personeel voorop staat", aldus de minister. Embargo Het zal zeker eén a twee jaar duren voor een economisch embargo Irak kan breken, meent het kabinet op grond van de schaarse informatie die beschikbaar is over de gevolgen van de blokkade tegen Saddam Hussein. Die sancties sorteren nu nog geen effect op het Iraakse leger, en nauwelijks op de economie van dat land. Die mededeling van het kabinet is vooral bedoeld om de laatste restjes twijfel weg te nemen over de noodzaak Irak ook met mili taire middelen tegemoet te treden. Vooral Groen links, en een gedeelte van de PvdA-fractie, meende de af gelopen weken dat de internationa le anti-Irak-alliantie het embargo te weinig tijd gunt. Voor een minder heid van de PvdA-fractie is dat van middag reden tegen het kabinetsbe leid te stemmen. Volgens de door minister Van den Broek geschreven notitie kan Irak de eigen bevolking "desnoods met behulp van repressie op een la gere levensstandaard terugschake len". Een embargo werkt slechts "uiterst langzaam en betrekkelijk", en Irak kan nog van "vele economi sche gemakken worden beroofd voordat een breekpunt te verwach ten is". Van den Broek tekent daarbij aan dat de sancties tegen Irak heel goed worden nageleefd. Er hebben zich het afgelopen half jaar slechts twee incidenten voorgedaan, terwijl er. op slechts beperkte schaal wordt gesmokkeld. De invoer van Irak blijkt te zijn afgenomen tot slechts eéntiende van het oude peil, terwijl de olie-uitvoer vrijwel is afgesne den. Buitenlandse zaken is overigens (nog) niet van plan Iraakse diploma ten uit te wijzen uit Nederland. De regering volgt daarmee de Verenig de Staten, die de eigen diplomaten uit Irak laten vertrekken, maar een verkleinde diplomatieke Iraakse post in Washington laten bestaan. Waarschijnlijk wil Van den Broek de Iraakse regering niet voor het hoofd stoten, nu diplomatieke ini tiatieven niet helemaal zijn afge schreven. NIJMEGEN (ANP/GPD) - Het We reld Natuur Fonds gaat zich politie ker opstellen. Het WNF kiest voor de aanval om de natuur te kunnen verdedigen. Daarbij zal het fonds zich gaan inzetten voor (internatio nale) acties tegen de vervuiling, ver kwisting van grondstoffen en ener gie. En voor duurzaam gebruik van de hulpbronnen. Dit zei 'de nieuwe WNF-voorzit- ter, tevens burgemeester van'Bre da, Ed Nijpels, die gisteren letterlijk de schipperspet overnam van J. van Noord wij k-van Veen. Bij de over dracht van het voorzitterschap van WNF op een bootreis over de Waal bij Nijmegen, liet Nijpels duidelijk merken dat een agressievere koers hard nodig is om de natuur te verde digen tegen een verder verlies. Moerasland Want daarvan is volgens hem nog sprake. Nijpels haalde de cijfers nog eens aan. Iedere 20 minuten gaat 800 hectare regenwoud en net zo veel moerasland verloren. In dezelf de tijd sterft ergens een diersoort of plantensoort uit. Er zal meer ener gie gestoken moeten worden in het beïnvloeden van de overheden en in het terugdringen van de consump tie door de mensheid, met name in het rijke deel van de wereld. Nijpels meent, dat het WNF een agressiever beleid a la Greenpeace mag gaan voeren om haar doelstel lingen te bereiken. Hij is ook voor stander van nauwere samenwer king met milieu-organisaties in Ne derland, maar vindt wel dat de ei- AMSTERDAM (IPS) - Het leek de omgekeerde wereld gisteren op het kantongerecht in Amsterdam. Meestal klaagt Amnesty Internatio nal overheden aan wegens schen ding van de mensenrechten. Dit maal beschuldigde de Nederlandse staat Amnesty van schending van de belangen van vluchtelingen. De overheid heeft een kort geding tegen Amnesty aangespannen om de publicatie van een omstreden essay over de Adviescommissie voor Vreemdelingenzaken te voor komen. Het artikel zou vertrouwe lijke informatie bevatten. De staat moet leden van de commissie en vreemdelingen kunnen garanderen dat dergelijke gegevens niet naar buiten komen, aldus staatsadvocaat Bart Groen. Amnesty bestrijdt die lezing en noemt het juist in het be lang van asielzoekers en de demo cratie dat het functioneren van duistere commissies zoals deze voor het voetlicht komt. Het bewuste artikel waarover af- Veel Nederlanders willen naar Israël DEN HAAG (ANP) - Enkele hon derden Nederlanders zijn bereid om naar Israël te gaan als dat land betrokken raakt bij een Golfoorlog. Israël stelt hun komst als gebaar van solidariteit op prijs, maar be hoefte aan extra mensen om te hel pen in het leger of het arbeidsproces is er op het ogenblik niet. Dat zegt T. Simon van het Cen trum voor Informatie en Documen tatie Israël (CIDI) in Den Haag. Vol gens hem willen de Nederlanders vooral om "emotionele redenen" naar Israel, om dicht bij hun familie of geliefden te zijn. Het gaat bijvoor beeld om mensen die in het verle den in een kibboets in Israël hebben gewerkt. Simon meent echter dat de be hoefte in Israël aan mensen die daadwerkelijk willen helpen in het leger of opengevallen arbeidsplaat sen in willen nemen gering is. Dat is een verschil met eerdere oorlogen in '67 en '73, toen ook Nederlanders naar Israël vertrokken. "Toen ging het om landoorlogen, waarbij veel infanterie nodig was. De dreiging voor Israel komt nu uit de lucht. Dat betekent dat slechts enkele onder delen van het Israëlische leger no dig zijn. Het wordt natuurlijk an ders als bijvoorbeeld Syrië en Jor danië grondtroepen naar de grens met Israël sturen", aldus Simon. Hij wijst erop dat de laatste tijd veel im migranten uit de Sovjetunie in Is raël zijn gearriveerd. Zij zouden in eerste instantie kunnen helpen als straks toch arbeidsplaatsen open vallen. 'Nederland moet actief meedoen' aan Golfoorlog' DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de bevolking vindt dat als er na 15 januari een oorlog uitbreekt in de Golf, Ne derland daar actief aan moet meedoen. Dat blijkt uit een on derzoek van bureau Interview in opdracht van RTL 4. Drieënvijftig procent van de Nederlanders meent dat Neder land moet deelnemen aan de ge vechten als die na het verstrij ken van het VN-ultimatum uit breken; 37 procent is tegen. De vraag of na 15 januari geweld moet worden gebruikt om Irak uit Koeweit te verdrijven, wordt door 42 procent van de onder vraagden bevestigend beant woord. 46 procent antwoordde Het onderzoek werd op dins dag 8 en woensdag 9 januari ge houden. Opvallend was dat op 9 januari zich meer mensen uit spraken voor het gebruik van geweld. Toen werd bekend dat de besprekingen tussen de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken Baker en zijn Iraakse ambtgenoot Aziz waren mislukt. gen herkenbaarheid behouden moet blijven. De koerswijziging bij het WNF zal volgens de nieuwe voorzitter geen problemen veroorzaken onder de 340.000 donateurs, omdat deze tot stand is gekomen na een brede dis cussie binnen de organisatie. De tocht over de Waal was mede bedoeld om te onderstrepen dat het WNF financieel medewerking gaat verlenen aan het Rivierenpark de Gelderse Poort, het grootste na tuurontwikkelingsproject in Neder land, dat is ontwikkeld door de Rijksplanologische Dienst en land- schapsontwikkelingsbureau Stro ming. Het natuurgebied gaat een oppervlakte van vijf- tot tiendui- gelopen zaterdag in deze krant al werd geschreven en dat nu z'n ge heel staat afgedrukt in weekblad de Groene Amsterdammer, is geschre ven door onderzoeker Anil Ramdas. Hij beschrijft uitvoerig een van de vele zittingen van de commissie die hij voor een onderzoek van de Uni versiteit van Amsterdam mocht bij- De Adviescommissie moet vluch telingen die geen verblijfsvergun ning hebben gekregen een tweede kans geven om hun verhaal te doen. Daartoe onderwerpt ze de asielzoe kers aan een intensief kruisverhoor, waarvan de uitkomst voorspelbaar is, zo concludeert Ramdas. Slechts ROTTERDAM (ANP/GPD) - Het overleg tussen de vervoersbond FNV en de directie van het contai neroverslagbedrijf ECT over de overslag van een vrachtwagen gela den met kernafval heeft vanoch tend vroeg geen directe resulaten opgeleverd. ECT wil zich beraden op een vraag van de bond of zij vindt dat dergelijke vracht met spe ciale schepen moet worden ver voerd. Om verdere escalatie te voor komen is het volgens ECT het beste dat de vrachtwagen tijdelijk van de Delta Terminal van ECT in Euro poort verdwijnt. ECT zal Incotrans, de agent van TIEL (ANP) Een groot aantal ge meenten is bereid zich fel te verzet ten tegen de aanleg van een spoor lijn door de Betuwe of, zoals NS het noemen, 'Achterlandverbinding Rotterdam-Duitsland voor het goe derenvervoer per spoor'. Gisteren bleek bij de presentatie van de eer ste op papier gezette plannen dat de gemeentebestuurders van de plaat sen die de lijn passeert een aanslag op de leefbaarheid vrezen. Veel burgemeesters kondigden meteen al aan zich tot het uiterste te verzetten tegen het massale goede- zend hectare beslaan, deels in Ne derland, deels in Duitsland. Het komt te liggen in het rivierengebied tussen Arnhem, Nijmegen en de Duitse steden Emmerich en Kleve. Het is de bedoeling het land dat aan de rivieren grenst om te toveren in moerassen, ooibossen die perio diek overstroomd worden en gras land. Diverse vogelsoorten moeten het gebied gaan bevolken. Daar naast gaan de planmakers ook uit van verscheidene zoogdieren, zoals elanden, otters, bevers, wilde zwij nen, edelherten, paarden en runde- Uitvoering van het plan voor het Rivierenpark, dat nog in de beginfa- ïn vier procent van de gevallen stelt de commissie de vluchteling alsnog in het gelijk. Uit de beschrijving van het ver hoor en de beraadslagingen na af loop, doemt geen vrolijk beeld op. De vluchteling wordt gepakt op kleine tegenstrijdigheden, krijgt niet of nauwelijks de kans zijn of haar verhaal te doen en wordt door de commissie schamper en hoog hartig benaderd. Centraal in de betogen stond don derdag de geheimhoudingsverkla ring, die Ramdas in september 1988 ondertekende. Daarin beloofde hij volgens de staat geen vertrouwelij ke informatie naar buiten te bren- rederij ACL die de lading zou ver voeren, vragen wat er met de lading moet gebeuren, aldus de directiese cretaris H. Schut na afloop van het overleg. Of de wagen met kernafval kan blijven staan is in beginsel af hankelijk van de opstelling van de overheid. Voor dergelijk transpor ten geldt een groot aantal wettelijke bepalingen. ECT kan zelf niet bepa len wat er met de lading moet ge beuren. Districtsbestuurder P. Gouw van de vervoersbond FVN heeft na af loop verklaard dat de vergunning die het Korps Controleurs Gevaar lijke stoffen van het ministerie van renvervoer door hun stad of dorp. Uiteindelijk moeten er op de Betu weroute dagelijks tussen de 125 en 175 treinen in beide richtingen gaan rijden. Al eerder toonde de bevol king van verschillende dorpjes in de Betuwe in een emotionele de monstratie niets voor de drukke lijn te voelen. De route kost volgens de laatste prognoses 1,5 miljard gulden en zal zeker niet voor 1998 gereed zijn. De kosten komen voor rekening van het Rijk en het bedrijfsleven. se verkeert, vergt ettelijke tiental len miljoenen guldens. Een deel van het geld kan worden vergaard door klei en zand afkomstig uit het ge bied te verkopen, zo is becijferd. Voor de landbouw is op de uiter waarden van de rivieren in de Gel derse Poort in de toekomst geen plaats meer. Veel problemen hoeft dat niet op te leveren, zo wordt ver wacht. "Het tijdstip is uitermate gunstig. We gaan nu immers een pe riode tegemoet waarin op grote schaal landbouwgrond vrijkomt", aldus een woordvoerder van bureau Stroming. Surfers Behalve aan natuur moet het Rivie renpark in de toekomst ook ruimte bieden aan recreatie. Het plan van bureau Stroming gaat er vanuit dat binnen het natuurgebied gewan deld, gefietst en gevist kan worden. Aan de rand van het gebied kunnen watersporters zoals surfers, zwem mers en zeilers worden toegelaten. De jacht moet worden gestopt, al dus het plan. Nijpels liet gisteren weten dat niet alleen het WNF, maar ook ande re organisaties zich op het project zouden moeten storten. De plannen voor het natuurgebied passen in ie der geval goed in het beleid van de overheid. Zowel in de Vierde Nota Ruimtelijke Ordening als in het Na tuurbeleidsplan en de Derde Nota Waterhuishouding wordt de Gel derse Poort aangemerkt als een kerngebied waar natuurontwikke ling voorrang dient te krijgen. gen, zonder toestemming vooraf van de autoriteiten. Ramdas en Amnesty bestreden de strikte interpretatie van de ver klaring. "Wie een onderzoeker, ge wapend met een notitieblok, zittin gen laat bijwonen, kan redelijker wijs verwachten dat hij er ook over zal schrijven," aldus advocaat Tho mas Spijkerboer.' Uit het verhaal van Ramdas zijn geen concrete per sonen te herkennen. Daarmee is volgens de verdediging aan de be langrijkste eis van geheimhouding voldaan. Voor de onderzoeker staat meer op het spel dan alleen het boekje van Amnesty. Ramdas werkt al twee jaar aan een proefschrift over de adviescommissie. Als hij zijn toe komstige publikaties eerst aan het ministerie moet voorleggen is het twijfelachtig of hij op zijn studie kan promoveren. De president van de Amsterdamse rechtbank, B. As- scher, doet volgende week donder dag uitspraak. 1 I DEN HAAG (ANP) - Minister An- dnessen (economische zaken) zal een nieuwe beslissing over een elektriciteitscentrale op de Maas vlakte pas nemen als een al lopend onderzoek naar de gevolgen voor het milieu is afgerond. Duurt die procedure te lang, dan moeten de Elektriciteits-produktiebedrijven (SEP) zich beraden op de bouw van een vervangende centrale. Andriessen heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meegedeeld na de uitspraak vorige week vrijdag van het College voor Beroep van het Bedrijfsleven. Met die uitspraak werd een eerder besluit van An driessen geschorst om op de Maas vlakte een 'ouderwetse', met poe derkolen gestookte centrale te bou wen. De zaak was bij het College aangedragen door Texaco, een olie- DEN HAAG (ANP) Vernietiging van een groot aantal dossiers van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) zal niet plaatshebben, voor dat minister Dales (binnenlandse zaken) daarover overleg heeft ge voerd met de Tweede Kamer. Dat hebben de ministeries van binnen landse zaken en wvc gisteren mee gedeeld. Het overleg is voorzien op 23 ja nuari. Dan zal de rijksarchivaris ad vies uitbrengen over de vraag welke dossiers volgens hem zonder be zwaar kunnen worden vernietigd en welke met het oog op hun histo risch belang moeten worden be waard. Pas als de rijksarchivaris ad vies heeft uitgebracht en de Kamer akkoord is gegaan met de 'opscho ningsoperatie'. zal met verwijdering van de volgens de BVD verouderde NOORDWIJK (ANP) - Alle Hilver- sume omroepen zijn bereid om ge ruime tijd binnen het publieke be stel te blijven functioneren. De om roepen denken zelf aan een termijn van vijf of tien jaar. Dat is gisteren door de NOS bekendgemaakt. De gekozen termijn sluit aan bij gedachten die onder meer bij de mi nister van wvc en de Mediaraad le ven over een toekomstig concessie- stelsel. De Mediaraad heeft de afge lopen week nog laten weten dat een individuele omroep een vergunning moet krijgen voor vijf jaar. Daarna zou moeten worden bezien of een omroep kan blijven bestaan. De omroepen hebben hun toezeg ging gedaan op de eerste dag van hun beraadslagingen over de toe komst van het omroepbestel in Noordwijk. Volgens de NOS is spra ke van een belangrijke openingszet in de voorbereiding van een eigen toekomstplan, waarvoor de omroe pen in een twee dagen durende ver gadering de basis willen leggen. Volgens een woordvoerder heeft in een ontspannen sfeer een open hartige gedachtenwisseling plaats gevonden. De omroepen hebben tij dens de eerste dag van hun mara thonvergadering geen discussie ge voerd over de grondslagen van het publieke bestel. De omroepen wil len in de praktijk vormgeven aan hun publieke taak. Daarbij wordt vastgehouden aan een pluriform omroepbestel, waarbij omroepen een eigen identiteit behouden. Vooral KRO, NCRV en EO hechten daaraan. Het NOS-bestuur hoopt vanmid dag de vergadering af te sluiten met beslissingen op hoofdlijnen, die in de komende tijd nader worden uit gewerkt. Het resultaat daarvan moet een belangrijke bijdrage leve ren aan de beleidsnota, die minister d'Ancona van wvc dit voorjaar zal presenteren. maatschappij die meent de kennis in huis te hebben om een moderne, schonere kolenvergassingcentrale te kunnen bouwen. Andriessen koos voor de bouw van een met poe derkolen gestookte centrale, maar is dus door het College teruggeroe pen. Toch heeft Andriessen niet hele maal ingebonden. Hij heeft de Ka mer laten weten het beroepschrift van Texaco nu als bezwaarschrift te zullen behandelen. Voor de bouw van de door hem gewenste centrale is inmiddels al begonnen met het onderzoek naar de gevolgen voor het milieu. Deze zogenaamde milieu-effectrapportage wordt op gesteld door elektriciteitsproduk- tiebedrijf EZH. Daarmee wordt vol gens Andriessen voldaan aan de wettelijke eisen. of overbodige bestanden worden begonnen. Op 1 mei 1991 zullen alle bedoelde dossiers zijn verwijderd om te worden vernietigd. De voorgenomen vernietiging van de persoonsgegevens is geba seerd op de wet op de inlichtingen en veiligheidsdiensten. Gegevens die niet langer voor de taakuitvoe ring van deze diensten noodzakelijk zijn moeten volgens deze wet wor den verwijderd en vernietigd. Deze week wordt in Utrecht een vereniging opgericht met het doel vernietiging van BVD-dossiers te gen te gaan. Namens deze vereni ging in oprichting heeft de Amster damse advocaat J. Pen alvast alle stukken opgevraagd over het over leg tussen de BVD en de rijksarchi varis. De ministeries hebben de stukken ter beschikking gesteld. AMSTERDAM Verbeten gezichten gisteren op een persconferentie van de Amsterdamse politie. Korpschef E. Nordholt (l) kondigde "verstrekkende maatregelen" aan tegen het toenemend aantal overvallen in de hoofdstad. Hij heeft 150 mensen recherche- en uniformpolitie vrijgemaakt die gaan werken in speciale 'roofteams' onder co ördinatie van hoofinspecteur R. Graeve (r), eerder chef van het zogenoemde frustiteam, waarmee de Arnsterdam- se politie succesvol was in de strijd tegen overvallen op geldtransporten. In de eerste tien dagen van dit jaar wer den in Amsterdam 32, veelal gewapende overvallen op bedrijven geteld. (foto anp> Verkeer en Waterstaat voor het transport heeft afgegeven vanmor gen om 8 uur afloopt. Na die tijd mag de lading niet meer op het ECT terrein zijn. Gouw verwacht dat de lading zal worden afgevoerd naar het terrein van de Kema in Arnhem. Tijdens het overleg heeft ECT vastgesteld dat het het bedrijf vol doet aan de wettelijk verplichtin gen betreffende het vervoer van kernafval. De bond heeft ECT ge wezen op zijn maatschappelijke verantwoordelijkheid. "Het bedrijf moet zich afvragen of het dergelijk werk wel moet doen", aldus Gouw. Hij erkent dat het bedrijf in een las tig parket zit, omdat het zich con tractueel heeft verplicht tot de over slag. Gouw denkt dat de producent van het afval, een kernfabriek in het Duitse Braunschweig een proefbal lonnetje heeft willen oplaten. "Wij hebben duidelijk gemaakt dat die niet opgaat". Natuur en Milieu wil accijns op vliegtuigbrandstof DEN HAAG (ANP) - De stichting Natuur en Milieu heeft minister Maij-Weggen (verkeer en water staat) opgeroepen zich in te zetten voor accijnsheffing op vliegtuig brandstof (kerosine). De voorstellen van Natuur en Milieu zouden vlieg tickets 22 procent duurder maken, zo heeft woordvoerder J. Fransen gisteren gezegd. Op kerosine wordt nog geen ac cijns geheven in tegenstelling tot op andere brandstoffen. Daardoor "wordt het in verhouding zeer milieuvervuilende vliegverkeer op een kunstmatige en oneigenlijke wijze sterk bevoordeeld boven het rail- en wegverkeer", aldus Natuur en Milieu. Een liter kerosine kost nu ongeveer twee kwartjes, vóór de Golfcrisis was dat 25 a 30 cent. Na tuur en Milieu wenst een accijns van 46 cent per liter, waardoor ker osine dus nagenoeg twee keer zo duur zou worden. De stichting snijdt het punt aan in kader van de discussie over de ge lijktrekking van brandstofaccijn zen binnen de Europese Gemeen schap. Natuur en Milieu wenst de accijns eerst in West-Europa in te voeren en daarna te pleiten voor in voering in de rest van de wereld.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3