Angst en bezorgdheid beheersen VS Veel gebed voor oplossing in Golf I REPORTAGE i Journalisten op cursus Hoe overleef ik de Golfcrisis VRIJDAG 11 JANUARI 1 GEESTELIJK LEVEN Gasmaskers Achter mijn bureau staat een grote plastic zak met vier kartonnen dozen en in die dozen zitten gasmaskers: twee voor volwassenen en twee voor kinderen. Geen goed begin van het nieuwe jaar. Het uitzicht op de dozen roept herinneringen wakker aan de jaren zestig. De Cubaanse rakettencrisis had de Nederlanders met de neus op de nucleaire feiten gedrukt en op aan raden van de BB begon mijn moeder, net als duizenden andere moeders, met het opslaan van houdbare levensmiddelen. Er waren geloof ik speciale paketten in de handel. In ieder geval verschenen er in onze kelder kartonnen dozen, die pas mochten worden aangesproken als de nood aan de man kwam. Wat we ons er precies van voorstelden weet ik niet meer. Misschien luidden de BB-orders dat we geen honger mochten lijden als we, veilig onder aktentas dekking zoekt tegen een aanval met atoomwapens. In Israël is sinds enkele maanden een rijk van kleurenfoto's voorzien handboek verkrijgbaar, onder de titel 'Chemische Oorlogsvoering'. Op het omslag staren de grote kijkglazen van een insektenkop- achtig gasmasker me aan. Een ervan weerspiegelt een gemaskerde zwangere vrouw, samen met een kind in een soort plastic ruimtevaartpak. De foto's binnenin het boek en de gelukkig zakelijk gehouden tekst stemmen me ook al niet vrolijk. Wederom krijg ik het advies houdbare levensmiddelen op te slaan. Een oorlog is onwerkelijk zolang hij niet uitbreekt, maar toch al een stuk reëler als je je kinderen een gasmasker ziet passen. We moesten ervoor naar een school in de buurt, waar vrouwelijke soldaten en reservisten van tegen de pensioengerechtigde leeftijd de distributie verzorgden. Er was een videopresentatie over de juiste toepassing van het bijgeleverde ontsmettingspoeder en de atropine- injectie. Sommige kinderen barstten spontaan en volkomen terecht in huilen uitzodra ze de maskers tegen het gezicht gedrukt kregen. "Houd je kop. anders haal ik Saddam Hussein!hoorde ik een nerveuze moeder roepen. Naar Holland gaan of hier blijven, dat is de vraag. De kinderen zijn op school voorgelicht en min of meer gerust gesteld. Maar ze zien televisien ieuws, horen onze gesprekken en ontwikkelen hun eigen visie. Mijn zoon van negen zegt stoer dat hij zijn vriendjes n iet alleen wil laten, maar mijn dochter van zes wil liever weg. Ze droomde laatst dat er raketten kwamen. Ze stak haar hand uit het raam en daar vielen "druppels gas" op en ze was heel bang. Maar op haar eigen manier is ze optimistisch. "Ik hoop maar dat er gauw oorlog komt", zegt ze, "want dan is het ook gauw na de oorlog". Laatste hoop in Golfcrisis gericht op Perez de Cuellar WASHINGTON - Aan de van veel kamers in het bouw van het Pentagon hangt op het ogenblik een 'Officiële Kalen der van Irak'. Die kalender is maar één velletje groot. Er staat maar één maand op. januari, en de telling houdt op bij de 15e. Dan niets meer. Er zijn dus in Amerika nog men sen te vinden die grappen kunnen maken over wat nu heel dichtbij is gekomen: een oorlog, het ernstigste gewapende conflict voor de VS sinds Vietnam. Maar veruit de meeste Amerikanen zijn alleen maar bezorgd. Bezorgd en bang. Als je nu door de wijken ten zui den van Washington rijdt, in de staat Virginia, zie je overal gele lin ten hangen: om bomen, aan deuren, aan de antennes van auto's zelfs. Ze zijn het traditionele symbool van de hoop op terugkeer van iemand die men liefheeft. In Virginia wonen dan ook veel militairen. Niet al te ver van Was hington is het grote Quantico kamp van de mariniers te vinden. Nog weer wat verder naar het zuiden ligt de marinehaven Norfolk. In bij Washington liggende wij ken als Reston, Herndon en McLean zijn overal praatgroepen en ondersteuningsgroepen opgericht. Familieleden van in de Golf zitten de militairen komen in die groepen bij elkaar om eikaars angst weg te praten. Sinds in Genève de Amerikaanse en Iraakse minister van buitenland se zaken, James Baker en Tareq Aziz, ruim zes uur van langs elkaar heenpraten afsloten met de consta tering dat ze geen millimeter waren opgeschoten, hebben de praatgroe pen alleen nog maar meer redenen om bij elkaar te komen. Volgens een peiling in het dag blad USA Today gelooft nu negen op de tien Amerikanen dat een oor log waarschijnlijk is. Officieel Was hington is niet minder somber. Van de president tot congresleden tot de commentatoren die op de tv-scher- men klokje rond hun wijsheid debi teren: iedereen klinkt 'pessimis tisch, somber, bezorgd. Niet aangedurfd "Er is één mogelijk lichtpuntje", zei gisteren de woordvoerder van Bush, Marlin Fitzwater. "Misschien dat de secretaris-generaal van de VN, Perez de Cuellar, nog iets voor elkaar krijgt". Het zou kunnen. Perez de Cuellar praat zaterdag, na een ontmoeting met de EG-ministers van buiten landse zaken in Genève, met de Iraakse president Saddam Hussein. Als Hussein toch nog zou besluiten op het allerlaatste moment eieren voor zijn geld te kiezen, zou je je kunnen voorstellen dat hij dat lie ver tegenover iemand als Perez doet dan tegenover de Amerikanen. Maar de tot dusver absoluut in flexibele houding van de Iraakse president geeft weinig reden voor hoop. En daarom bereidt Amerika zich serieus voor op een oorlog, die misschien duizenden jonge Ameri kanen het leven zal kosten. De aandacht is nu, behalve op de vredesmissie van Perez de Cuellar, vooral gericht op het Congres, dat gisteren debatten begon over de Golf-crisis. In het weekeinde volgt dan een stemming. Het is voor het sinds sinds Irak ruim vijf maanden geleden Kuwayt binnenviel, dat het Amerikaanse Congres praat over deze grootste crisis op het gebied van buitenlands beleid sinds vele jaren. Dat doet vreemd aan. Het zijn de leiders van de meer derheidspartij in Senaat en Huis van Afgevaardigden, in beide geval len de Democraten, die zo'n debat op touw hadden moeten zetten. Dat hebben ze tot deze week geweigerd. De officiële reden: wij beginnen alleen aan een debat als de presi dent ons daarom vraagt. Want an ders lopen we hem in deze moeilijke tijd maar voor de voeten. Maar de échte reden: het Congres heeft het tot dusver niet aangedurfd mee te praten over het Golf-beleid en dus ook mede-verantwoordelijk te zijn. En president Bush vroeg pas be gin deze week om een uitspraak van het Congres over zijn voornemen geweld te gebruiken, als Irak niet op 15 januari uit Kuwayt is. De re den voor die lange aarzeling: Bush wist niet zeker of het Congres ach ter hem zou staan, en dat weet hij nu wel. Op de achtergrond van dit merk waardige potje schaduwboksen staat de onduidelijkheid van de Grondwet over de vraag wie nu ei genlijk de opdracht tot militair in grijpen mag geven, het Congres of de president. Aan de ene kant zegt artikel 1 van de Grondwet: "Het Congres zal de macht hebben om oorlog te verkla ren". Maar aan de andere kant staat in artikel 2: "De president zal opper bevelhebber zijn". In zijn recht Opeenvolgende presidenten van de Verenigde Staten hebben dat laatste artikel altijd gezien als een vrijbrief om gewapenderhand op te Een Amerikaanse marinier verneemt in de Verenigde Arabische Emiraten dat het nisters Baker en Aziz een compleet fiasco is geworden. Het thuisfront wacht tussen hoop e dag dat het VN-ultimatum aan Irak afloopt. overleg tussen de mi- vrees 15 januari af, de (foto AFP) treden als zij dat nodig vonden. Van de 200 keer dat Amerikaanse presi denten militair geweld gebruikten, gebeurde dat maar vijf keer na toe stemming van het Congres in de vorm van een formele oorlogsver klaring. Van dat laatste was bijvoor beeld sprake bij de twee Wereldoor logen. Bush heeft tot nu toe steeds ge zegd dat hij volledig in zijn recht staat als hij zonder uitdrukkelijke toestemming van het Congres zou overgaan tot de gewelddadige be vrijding van Kuwayt. Woensdag zei hij dat nog, bij zijn persconferentie over de mislukte besprekingen in Genève. Het Congres, met name de Demo cratische leiders, heeft echter de af gelopen maanden minstens even vaak gezegd dat Bush wèl hun toe stemming moet hebben, omdat hij anders de Grondwet overtreedt. Sommige Congresleden dreigden zelfs met het enige wapen dat zij nog zouden overhebben als Bush toch zonder toestemming de tanks zou laten rollen: het afsnijden van de fondsen voor de militairen op het moment dat die zouden vechten. Anderen waren minder heethoof dig, maar wezen erop dat Bush, na afloop van een strijd om Kuwayt. zich tegenover het Congres zou heb ben te verantwoorden. Dat Congres zou dan alle reden hebben om zo kwaad te zijn over Bush' ondergra ving van de Grondwet dat het met een 'impeachment'-procedure zou kunnen beginnen, met andere woorden: Bush uit zijn functie zou kunnen stoten. Zware druk Zo'n vaart zal het dus nu niet meer lopen, omdat Bush begin deze week het Congres om een uitspraak vroeg. De verwachting is, dat de president het in zowel het Huis als de Senaat zal redden, en dus toe stemming zal krijgen om desnoods gewapenderhand Irak uit Kuwayt te verdrijven. De inflexibele houding van Irak bij de besprekingen in Genève, met als symbolisch hoogtepunt de wei gering van Tareq Aziz om Bush' brief aan Saddam in ontvangst te nemen omdat die "onbeleefd" zou zijn, heeft de steun voor Bush alleen maar vergroot. Congresleden staan bovendien onder zware politieke druk om zich achter Bush te scharen. Als het Con gres zou stemmen voor uitstel van geweld, dan zou dat wel eens een even desastreus signaal kunnen zijn als de Britse premier Chamberlain zond nadat hij in 1938 Hitler in Mün- chen had ontmoet. Bovendien: als Bush zonder toe stemming tóch tot oorlog zou over gaan en snel en glorieus zou win nen, dan zouden al zijn tegenstem mers bij de volgende verkiezingen hun mooie salaris en aanzien als congreslid wel kunnen vergeten. Het Amerikaanse volk wil in meerderheid dat het Congres achter de president gaat staan nu deze be zig is met de worsteling van zijn le ven. Daarom zal het Congres dat ook wel doen, hoewel de minder heid die uitstel van militair ingrij pen bepleit, zeker zeer aanzienlijk zal zijn. We mogen dus rekenen op een, zij het niet al te luid, 'ja' voor Bush van het Congres. Dat zou dan de eerste keer sinds de Tweede Wereldoorlog zijn dat het Congres zo dicht in de buurt van een formele oorlogsver klaring komt. DEN HELDER (GPD/ANP) - "Gas, gas, gas!.... Bij dat commando moeten jullie de bandjes voelen, gasmasker op, twee keer krachtig uitblazen en dan de capuchon over het hoofd trekken. Dus nooit voor je het gasmasker opdoet nog eens diep" - de instructeur vult zijn lon gen met lucht - "ademhalen want dat kan je net de das om doen". De journalisten Paul Grijpma en Paul Hartendorf van de NOS-televi- sie, Paul Braam van het ANP en Peddy van der Baan van de AVRO (die voor de NOS-radio naar de Golf gaat) volgden gisteren een basiscur sus 'Hoe overleef ik een aanval in de Golf. Dat gebeurde bij de NBCD- school van de marine in Den Hel der. 's Morgens theorie, 's middags de harde praktijk. De verslaggevers gaan één dezer dagen naar de Golf. Het viertal is door Defensie uitverkoren. Voor meer journalisten is geen plaats, al dus woordvoerder G. Struyker Boudier van het ministerie van de fensie. Men koos voor NOS- en ANP-journalisten om via die media een zo breed mogelijke 'dekking' te bereiken. Wanneer de Nederlandse journalisten aan boord gaan van een van de marineschepen, is nog niet bekend. De verslaggevers zullen werken als oorlogscorrespondent, een inter nationaal aanvaarde status die in de Nederlandse verhoudingen niet meer is voorgekomen sinds de poli tionele acties'in Indonesië in 1948. Dat zij de opleiding moesten vol gen, hoorde het viertal pas woens dag. De bedoeling is dat zij aan boord van één van de Nederlandse fregatten verblijven, het bevoorra dingsschip Zuiderkruis bezoeken Journalisten oefenen in het gebruik van gasmaskers. en een kijkje nemen in het noodhos pitaal dat de marine vandaag naar de Golf stuurt. Dat je als verslaggever wel iets voor het werk over moet hebben on dervond Peddy van der Baan. Hij moest zijn baard afscheren. "Een baard is funest bij een chemische aanval. De randen van het gasmas ker moeten volledig om het gezicht sluiten, anders lekt het door". De persoonlijke veiligheid stond voorop tijdens de training. "Maar deze jongens zijn toch vaker in het buitenland, die zijn wel wat ge wend", aldus een instructeur. Dat bleek ook bij de voorgeschreven in jecties. De gamma-spuit (voor nie ren) was de enige verplichte voor al le vier. Voor de batterij vreselijke ziekten als tyfus, cholera en gele koorts zijn de meesten al ingeënt. De journalisten moeten zich in het praktijkgedeelte van de 'oplei ding' vooral oefenen in het gebruik van het gasmasker. Het gaat daarbij om het type C3, volgens de marine één van de beste die momenteel in de wereld beschikbaar is. "De voor geschreven NAVO-norm is dat jul lie binnen acht seconden het gas masker opzetten", zegt instructeur De Schipper Offermans. Dat lukt dus bij lange na niet. Kreten als "Lichting '67" en "Hij zat bij de luchtmacht" hebben de overhand. De docenten zien het onwennige gepruts van de toekomstige oor logscorrespondenten met zichtbaar gemengde gevoelens aan. Vooral 's middags leiden de oefeningen tot een zekere hilariteit als de journalis ten zich gehuld in een gifgaspak naar de "gaskamer" moeten bege ven, waar zij het tot dan toe geleerde onder de reële dreiging van traan gas in praktijk moeten brengen. On der de meewarige blikken van een groot aantal lokale collega's komen zij na enkele minuten proestend en vooral tranend weer naar buiten. Na de oefening zijn de vier ver slaggevers wèl ernstig. "Hier lachen we wel, maar straks is het serieus. En dan weten we gelukkig wat we moeten doen". Bepakt en bezakt met gaspak en - masker en een uitgebreide anti-gif- gasapotheek vertrekken de journa listen aan het eind van de dag naar de marinekazerne in Amsterdam, waar hen tot besluit van het NBC'tje naast eenvoudige khaki-uniformen een fraai vormgegeven schouder stuk met de tekst "Warcorrespon- dent of the Netherlands" wordt uit gereikt. Na oproep van Raad van Kerken LEIDEN In veel plaatsen in ons land is gehoor gegeven aan de oproep van de landelij ke Raad van Kerken om aan de vooravond van het aflo pende VN-ultimatum aan Irak, vredes- of gebedssamen komsten te houden. Ook in deze regio vinden verschillen de samenkomsten plaats. Zo heeft de Raad van Kerken in Oegstgeest de lidkerken opge roepen om zondag tussen drie en vijf uur in de rk Willibrordkerk te bidden. "Er zit geen structuur in de bijeenkomst, het gaat vooral een stil gebed", aldus voorzitter J. J. Hagen van de Raad. Waarom er gebeden wordt? "Omdat we als christenen gelo ven dat het bidden effect heeft. Het wordt over heel de wereld ge daan. Wat je verder bidt, kan heel persoonlijk zijn. Het is tegen on recht en voor de vrede, dat zijn wel de gemeenschappelijke ac centen", meent hij. Maandagavond is er in de rk Antoniusparochie (Boshuizer- laan) in Leiden tussen zeven en acht uur gelegenheid voor een 'stille wake'. Om het kwartier zal de klok worden geluid. "Een soort noodklok", zegt deken L. A. M. Banning. "Veel meer valt er niet te doen dan onze zorg te de len". Banning vindt niet dat je God nog kunt bidden om vrede. "Dan ben je aan het verkeerde adres. We hebben zelf Saddam Hoessein vol wapentuig gestopt". De de ken vergelijkt het met een ket tingroker; als die longkanker krijgt heeft hij het ook aan zich zelf te danken. "Het is ook net als met vuur werk: 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt'. Nou, zo is het ook met de Golfcrisis. Ik vind niet dat je God daarvoor ter verant woording kunt roepen. Je kunt wel je schrik delen, van: jezus- nog-an-toe, wat hebben we nou allemaal gedaan?" De Leidse Raad van Kerken heeft nog geen speciale samen komst belegd. De voorzitter van de Raad, drs. H. E. Schouten, pro beert momenteel wel contact te zoeken met de moslims in Lei den. Vandaag zou hij langs de Turkse en de Marokkaanse mos kee gaan met de vraag "of we iets samen kunnen doen". Schouten acht het van groot be lang dat christenen en moslims laten weten dat het in de Golfcri sis niet gaat om een controverse tussen beiden groepen. "Daar ligt volgens mij op termijn het groot ste risico". De predikant heeft intussen grote moeite mett het 'semi-kolo- niale ingrijpen' in de kwestie Ku wayt. "Dat is het dilemma waar je in zit: waarom is dit land het alle maal wel waard en al die andere Nachtwake van Studenten EH AMERSFOORT Studenten van de Evangelische Hogeschool in Amersfoort hebben van gister avond tien tot vanmorgen tien uur een nachtwake van gebed ge houden voor een oplossing van het conflict aan de EH. Vanavond buigt het algemeen bestuur zich over het besluit van het dagelijks bestuur om drie van de vier directeuren en een docent te ontslaan. Verder zou de Raad van toezicht en advies het bestuur vandaag een laatste aanbod doen. De overgrote meerderheid van de 385 studenten heeft aan de wa ke meegedaan. Steeds waren er minimaal honderd studenten bij de school. Het bestuur had toe stemming gegeven om de cantine open te laten, waar koffie viel te krijgen die door de stafleden was betaald. Het Leger des Heils zorg de rond het middernachtelijk uur voor soep. De studenten wilden met hun wake blijk geven van hun meele ven met alle betrokkenen bij het conflict. Verder verlangen zij van het bestuur dat het de ontslagen niet doorzet. Als het dit wel doet, komt de continuïteit van het on derwijs ernstig in gevaar. Eerder hebben 246 studenten een oproep ondertekend waarin het vertrek van het bestuur werd geëist. landen, waar groot onrecht ge beurt, niet?" In Noordwijk begint maandag avond om zeven uur een oeceme- nische vredesdienst in de rk St. Jeroenskerk, waarin de hervorm de ds. G. Ruitenburg en pastoor W. Kleijn voorgaan. Een dag later, eveneens om zeven uur, vindt in de Agathaparochie in Lisse een gezongen eucharistie voor de vre de plaats. In Boskoop vindt maandag avond een interkerkelijke ge bedssamenkomst plaats, die om half acht wordt wordt gehouden in de gereformeerde kerk (Zijde). De gereformeerde ds. J. W. C. van 't Hoff is het oneens met deken Banning. "Natuurlijk moetje bid den. Je kunt wel eens een fout maken, maar daarom kan de Here God het nog ten beste doen ke- Een landelijke bijeenkomst 'Golf van vrede' heeft zondagmid dag plaats in de Mozes en Aaron- kerk in Amsterdam. Deze dienst wordt georganiseerd door de lan delijke Raad van Kerken, de Am sterdamse Raad van Kerken en het Mozeshuis in samenwerking met Pax Christi Nederland en het IKV. Tot de sprekers behoort voorzitter prof. dr. D. Mulder van de Raad van Kerken. De Evangelische Alliantie houdt toevallig morgen in Amers foort haar jaarlijkse gebedsdag, waar dit keer meer dan duizend deelnemers worden verwacht. Volgens coördinator Eugène Poppe hadden de organisatoren al besloten extra aandacht te be steden aan het Midden-Oosten. Gasmaskers De joodse gemeente in Amster dam overweegt volgens secreta ris H.M. Polak binnenkort, wel licht op vastendag, een speciale dienst voor vrede in het Midden- Oosten en voor behoud van de staat Israël te houden. De joodse gemeente in Den Haag is dat niet van plan, zegt rabbijn Pinchas Meijers. Direct na de bezetting van Kuwayt door Irak heeft het opperrabbinaat in Israel de syna- goges in de wereld opgeroepen bijzonder te bidden voor vrede in het Midden-Oosten. Overigens wordt volgens Polak in elke syna- gogedienst al gebeden voor Israël en de Israëlische soldaten. Een woordvoerder van het plat form van islamitische organisa ties in Rotterdam verwachtte niet dat vandaag tijdens de diensten in de moskee speciale aandacht aan het Golfconflict wordt be steed. De gebeden die tijdens de diensten worden gezegd, komen alle uit de Koran en het is voor moslims ongebruikelijk daar spe ciale gebeden aan toe te voegen. Het Overlegorgaan van joden en christenen (Ojec) vindt dat de kerken hun solidariteit met Israël moeten tonen nu Irak onomwon den zijn agressieve bedoelingen jegens dit land heeft uitgespro ken. "Wij vertrouwen erop dat de kerken in gebedsbijeenkomsten en andere manifestaties hun be trokkenheid laten blijken bij de bedreigde situatie van Israël", al dus het Ojec. Het bestuur van de Evangeli sche Broedergemeenten in Ne derland heeft de acht aangesloten gemeenten gevraagd te collecte ren voor gasmaskers voor de Palestijnse bevolking in de door Israël bezette gebieden. De kerk reageert daarmee op de Israëli sche maatregel om aan joodse in woners gratis gasmaskers te ver strekken. De Palestijnen moeten veertig gulden betalen voor een masker. Israël heeft daartoe be sloten omdat de Palestijnen be paalde belastingen niet behoeven te betalen. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Hattem G. de Fijter Siddeburen en Wagenborgen; aangenomen naar Kat wijk (deelgemeente De Rank) mw. C. K. J. Rog-Pronk kand. Scheveningen; bedankt voor Nieuw-Vennep L. F. de Graaff Nieuwveen. Geref. Kerken vrijgemaakt: beroe pen te Heemse J. R. Visser Urk. de keldertrap, zouden wachtten tot de laatste fall-out van de Russische waterstofbommen m de Noordzee was weggespoeld. In ieder geval kregen we jaren later, toen Nederland niet meer in de BB geloofde, ladingen scheepsbeschuit bij de thee en aten we weken achtereen peulvruchten. Er was ook een geïllustreerde brochure met raadgevingen voor alle denkbare situaties. De optimistische toonzetting werd alleen overtroffen door de taal van het handboek dat ik in mijn militaire diensttijd kreeg uitgereikt. Als meest absurde voorbeeld staat in mijn geheugen gegrift de tekening van iemand die, plat op straat liggend, achter zijn STANDPLAATS: Jeruzalem Ad Bloemendaal

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2