Sovjet-leger ontkent coup pl annen voor Gorbatsjov: limiet van tolerantie bereikt Spanning neemt toe in Baltische staten Explosieve stijging opiumteelt Pakistan Verzet Somalia wijst vredesplan Italië af Israël houdt zich hij oorlog niet afzijdig DONDERDAG 10 JANUARI 1991 hl'IWlI'WI' MOSKOU (UPI/Rtr/AFP) - Het leger van de Sovjetunie is niet van plan een staatsgreep uit te voeren in de Baltische staten of in andere Sovjet-republieken, zo heeft luitenant-gene raal Franz Makovski, adjunct-chef van de generale staf, gisteren meegedeeld. Sovjet-mi- nister van defensie Dmitri Jazov zei dat drie bataljons naar de Baltische staten zijn ge stuurd om er voor te zorgen dat de dienstplicht wordt nageleefd. Door het militaire optreden is de spanning in Estland, Letland en Li touwen sterk toegenomen. In de Li- Markovic blijft aan als premier Joegoslavië BELGRADO (AP) Het collectie ve federale presidentschap van Joe goslavië heeft gisteren de ontwape ning gelast van alle 'illegale parami- litaire groepen'. Tegelijkertijd ont- ringjêdTntsvö, 'diV'dsTöntbiniS'g kende premier Markovic dat hij af zal treden uit protest tegen het be sluit van de deelrepubliek Servië om 2,4 miljard gulden extra aan bankbiljetten te drukken om de uit gaven te dekken. Markovic bestreed berichten dat hij zou overwegen af te treden. De Moskou-demonstranten zich premier zei verder mee dat^de_fede- melden bij de naburige bibliotheek. Vanaf het balkon van het parle- touwse hoofdstad Vilnius verzamel- rugtrekking wordt gelast van de Ge- den zich ruim 10.000 (volgens ande- orgische veiligheidstroepen uit de autonome republiek Zuid-Ossetië. Het parlement verweet de president "grove inmenging" in Georgische aangelegenheden en oordeelde, dat Gorbatsjov de Georgische territo riale integriteit heeft aangetast. re bronnen zelfs 100.000) voor het parlement, dat zich moet beraden over de opvolging van de dinsdag afgetreden premier Pruns- kiene. Via de radio waren zij opge roepen het gebouw te beschermen tegen een bezetting door het Sovjet- leger. Pantservoertuigen van het le ger hadden zich opgesteld bij het te levisiegebouw en andere belangrij ke gebouwen waaronder de groot ste krantendrukkerij in Vilnius. Vanuit de omgeving van Vilnius trokken leden van de Poolse en Russische minderheden op naar het parlement. Zij waren daartoe opge roepen door de pro-Moskougroepe- PESHAWAR (IPS) - Westerse narcotica-deskundigen verwach ten dat in Pakistan de produktie dit jaar explosief zal stijgen. Zij schatten dat Pakistan 600 ton opi um zal produceren, drie keer zo veel als vorig jaar. De cijfers zijn een klap voor het drugsprogram ma van de Verenigde Staten, die 63 miljoen dollar hebben uitge trokken voor een tienjarig pro gramma om de heroïne-produk- tie in Pakistan in te dammen. Opi um is de grondstof voor heroïne. De deskundigen baseren hun schatting op regelmatige bezoe ken aan het noorden van Pakis tan, de belangrijkste opium-pro ducerende regio, waar zij een in ventarisatie hebben gemaakt van de hoeveelheid nieuwe papaver planten die in november vorig jaar is aangeplant. Ongeveer de helft van de in de Verenigde Staten aangeboden heroïne komt uit Pakistan, Af ghanistan en Iran. De Amerikaan se president Bush heeft als voor waarde voor een nieuw vijfjarig hulpprogramma van 3,2 miljard dollar (ruim vijf miljard gulden) gesteld dat Pakistan de controle op de uitvoer van drugs verbetert. De recente waarnemingen van de Europese narcotica-experts zijn in strijd met de indruk van de plaatselijke deskundigen. Dezen meenden juist de laatste tijd een tendens waar te nemen dat de produktie van opium in Pakistan onder groeiende internationale en binnenlandse druk aan het af nemen was en zich verplaatste naar buurland Afghanistan. Westerse diplomaten tonen zich daarnaast bezorgd over de toenemende politieke invloed van 'drugsbaronnen'. In oktober werden twee bekende drugshan delaren tot lid van het parlement gekozen. Tegen één van hen, Haji Ayub Afridi, werd al in 1989 een arrestatiebevel uitgevaardigd. Het huis van de ander, Haji Lal Karim, werd afgelopen juni door het Pakistaanse leger verwoest omdat drugs werden verhandeld. Westerse diplomaten wijzen er ook op dat een lading van 1,75 ton heroïne, die in oktober in de noor delijke provincie Baluchistan werd onderschept, op raadselach tige wijze is verdwenen. Volgens deskundigen gaat het om de grootste narcoticavangst die ooit in de wereld is gedaan. De onder schepte heroïne was vermoede lijk eigendom van de Notezais, één van Baluchistans machtigste clans. Toen de Pakistaanse drugs- controlecommissie haar kantoor in Quetta, de hoofdstad van Ba luchistan, de opdracht gaf de re- cord-heroïne-vangst te onderzoe ken, namen alle acht lokale agen ten plotseling vier maanden ver lof. Diplomaten klagen erover dat de Pakistaanse autoriteiten het drugsprobleem niet serieus ne men. "Zolang ik hiér al ben wordt er alleen maar gepraat over hoe zeer de drugs de samenleving in Colombia hebben beïnvloed", al dus een westerse gezant. Premier Nawaz Sharif heeft een speciale minister in zijn kabi net benoemd die zich met het drugsprobleem moet gaan bezig houden. Maar volgens diploma ten kan de nieuwe minister, Rana Chandar Singh, weinig uitrichten tegen de machtige clans die de heroïneproduktie beheersen in de gebieden van Pakistan die be woond worden door stammen. "Ik weet niet op hoeveel steun Chandar Singh kan rekenen van de president, de premier en het le ger", zegt een diplomaat. "Maar als het incident in Baluchistan maatgevend is, dan is dat niet veel." Er groeit momenteel papa ver te over in afgelegen gebieden in Bajour, Dir en Malakand. "In het ene dal wordt de oogst ver brand, maar in het volgende groeit deze gewoon door", aldus een waarnemer. het parlement eiste, ding van het Unieverdrag voor de Sovjetunie en invoering van Gor- batsjovs presidentiële bestuur in Litouwen. i verder rale bank de fondsen van de Servi sche centrale bank heeft geblok keerd. Volgens Markovic is in Ser vië ruim 500 miljoen gulden extra in omloop gekomen. De door de ande re republieken scherp veroordeelde beslissing van Servië betekent een enorme klap voor het economische hervormingsbeleid van de federale regering. Daarmee is Marovic erin geslaagd de inflatie terug te bren gen van 2500 procent naar 120 pro- mentsgebouw maande president Vytautas Landsbergis de bevolking tot kalmte. "Heb vertrouwen in ons zoals wij vertrouwen hebben in jul lie", aldus Landsbergis. Een gewelddadige confrontatie kon worden vermeden door de te rughoudendheid van de Litouwse politie. Aan het eind van dé middag cent. vertrokken de betogers. Met het val len van de nacht verdwenen ook de Op welke paramilitaire groepen Sovjet-troepen, zonder dat zij had- de presidentiële order betrekking den gepoogd de gebouwen te bezet- heeft werd niet gezegd, i ROME (IPS/GPD) - Het Verenigd ontbonden en zou binnen drie Somalisch Congres (VSC) heeft gis- maanden een conferentie voor na- teren een 'Voorstel voor nationale tionale verzoening moeten worden overeenstemming in Somalia' ver- georganiseerd. Een jaar na deze worpen. De verzetsbeweging is het conferentie zouden verkiezingen er niet mee eens dat president Siad moeten worden gehouden. Barre aanblijft als staatshoofd van Het VSC heeft begin december Somalia, zoals in het plan van Italië een offensief ontketend om Barre te staat. verdrijven. Ondanks hevige ge vechten in Mugdisho zijn Italiaanse Ook de voorzitter van de commis- militairen er gisteren opnieuw in sie voor buitenlandse zaken van het geslaagd een groot aantal buiten- Italiaanse parlement, Flamingo Pic- landers per vliegtuig coli, heeft gisteren scherpe kritiek geuit op het plan. Piccoli zei dat hij "met pijn in het hart" kennis had genomen van het document, dat hem ter hand was gesteld door de Somalische rebellen. Piccoli zei dat Italië door het plan in een nog on gunstiger positie ten opzichte van de verzetsbewegingen zou komen: "Zij zien nog liever anarchie dan dat ze onderhandelen met Barre". r buurland Kenya. Officieren eisen ontslag minister defensie Roemenië westerse deelrepublieken Slovenië en Kroatië is bekend dat zij hun plaatselijke milities de afgelopen tijd hebbë'n versterkt. In Kroatië is ook de Servische minderheid na overvallen op wapendepots zwaar bewapend. Inwoners van Vilnius protesteren tegen de aanwezigheid v worden door de politie beschermd tegen pro-Moskoubetogers. Buitenland kort El Salvador Amerika heeft gisteren geëist dat twee rebellen van het linkse verzet in El Salvador worden overdragen aan de Salvadoraanse justitie om berecht te worden voor de moord op twee Amerikaanse militairen vo rige week. De verzetsbeweging Na tionaal Bevrijdingsfront Farabundo Marti (FMLN) heeft meegedeeld dat de twee gearresteerd zijn en door het FMLN zelf berecht zullen wor- Gevangenen Chili Chili heeft gisteren vijf politieke ge vangenen vrijgelaten uit de gevan genis van Santiago. Sinds zaterdag hielden 150 Chilenen de gevangenis bezet. Zij eisten de vrijlating van de 235 politieke gevangenen die tij dens de militaire dictatuur van ge neraal Augusto Pinochet waren vastgezet. Visum Bulgaren die naar het Westen willen reizen hoeven in de toekomst geen uitreisvisum meer aan te vragen. Dit heeft het parlement besloten. Tot dusver hadden de Bulgaren een uitreisvisum voor drie maanden De Baltische staten hebben tot maandag de tijd gekregen om hun dienstplichtigen en deserteurs aan het Sovjet-leger uit te leveren, maar zijn niet van plan zich daarbij neer te leggen. In een gezamenlijke ver klaring riepen de drie regeringen de wereld op in actie te komen tegen het Sovjet-ingrijpen. Wel vreesden zij dat de internationale aandacht JERUZALEM/CAIRO/AMMAN- antie tegen Irak uit elkaar zal spat- de Golfcrisis Moskou de vrije /BONN/LONDEN (AP/Rtr) - Israël ten is voor Israël van ondergeschikt zal geen moment aarzelen om terug belang. Dit verklaarde de Israëli- te slaan, als het in een Golfoorlog sche minister van buitenlandse za- door Irak wordt aangevallen. De ken Levy gisteren. "Een verant- overweging dat bij een Israëlische woordelijke staat kan zich niet laten tegenaanval de internationale alli- aanvallen zonder te reageren, enkel In het plan wordt ook voorgesteld it een regering van nationale een- hun stad. De demonstranten heid wordt gevormd. Daarbij zou de (foto ap) militaire politie moeten worden hand zou bieden om zijn rebelse publieken hard aan te pakken. Het parlement van Georgië heeft gisteren het decreet van Gorbatsjov terzijde geschoven, waarin de te- om de vrede te bewaren in een of am o dere coalitie die de Verenigde Sta- de Wereldlanden die werkzaam ten volgt. Israël is geen kanonne- vlees en zal zich niet zwijgend laten aanvallen," zei Levy. De Egyptische president Mu barak waarschuwde er een dag eer der voor dat hij de zijde van Irak zal dollar bijgesprongen kiezen, als Israël actief verwikkeld te helpen bij de opvang, raakt in een oorlog tegen Irak. Levy gaf aan dat Israël zich door Mu- baraks verklaring niet onder druk wil laten zetten om zich tegen elke prijs in het conflict met Irak afzijdig te houden. BUKAREST (AP) - Een groep Roemeense officieren heeft giste ren het ontslag geëist van defensie minister Stanculescu, omdat hij di rect betrokken zou zijn geweest bij het bloedbad in Timisoara. In deze plaats begon in december 1989 de revolutie tegen president Ceauses- cu. Het Actiecomité voor de Demo cratisering van het Leger, zoals de groep zich noemt, zegt in een brief aan president Iliescu dat Stancules cu onmiddellijk voor het gerecht 850.000 vluchtelingen uit Der- moet worden gebracht wegens zijn ïn die werkzaam wa- aandeel in de gewelddadigheden, Irak en Kuwayt. De opvang Volgens officiële cijfers zijn des- de vluchtelingen kost de tijds 115 mensen gedood. Stancule- Jordaanse staat ruim 55 miljoen dollar. De internationale gemeen schap is tot op heden met 12 miljoen Jordanië Zwaar bewapende politiemannen de president leverden giste ren geen commentaar op de brief. De brief lijkt een reactie op het re cente ontslag van zeven van de twaalf officieren die het bestuur van hebben gisteren xin Bonn invallen het Actiecomité op zoek naar door Irak gesteunde klaringen zouden hebben afgelegd Israël prees gisteren de onverzet telijkheid van de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken Ba- terroristen. De Duitse radio meldde dat er twee arrestaties waren ver richt. Het dreigement van de Iraak- president Saddam Hussein tijdens demonstratieve bijeenkom sten. Luitenant-kolonel Popescu, een van de ontslagen officieren, zei echter dat Stanculescu persoonlijk ivci x» x-o ...v.. zijn goedkeuring had gegeven in al- ambtgenëot" Azïz' De Tsraëhsche 6en te plegen wordt in de Bondsre- le gevallen dat officieren civiele bij- minister van defensie Arens her- T" haalde voor de televisie dat Israël er geen belang bij heeft te worden be trokken in een oorlog. Maar gebeurt dat toch, dan zal het zijn burgers be schermen. In antwoord op eer vraag over mogelijke betrokken heid van Jordanië als Israël een te genaanval zou lanceren, liet Arens blijken dat de Israëlische lucht macht misschien niet luchtruim n zijn allerlei aan te vallen", zei hij. ker in zijn gesprek met zijn Iraakse in de wereld terreuraansla- - gen te plegen wordt in de Bondsre publiek zeer serieus genomen. In eenkomsten bijwoonden, München werden auto's en perso- nen bij het binnengaan oorlog. Maar*gebeurt Amerikaans kazernedorp aan een zorgvuldig onderzoek onderwor pen. Ook op de Duitse vliegvelden zijn verscherpte veiligheidsmaatre- Yê- gelen genomen. Irak heeft in de bergen aan de zuidgrens van Turkije een nucleaire Jordaans installatie gebouwd en de meeste Irak zal*vliegen. „Er Kurden die in het gebied woonden dat land verdreven. Dat heeft Hoshyar Zeba- ri, de Europese woordvoerder van de Kurdische Democratische Partij gisteren in Londen gezegd. Zebari zei dat de installatie in het noord oostelijke Jebal Qarachoq-g ligt, op zo'n 160 kilometer In Timisoara betoogden gisteren 15.000 mensen voor de komst van premier Roman, die moet komen praten met de duizenden stakende arbeiders en studenten in de stad. Jordanië heeft gisteren zijn gren zen gesloten voor niet-Jordaanse vluchtelingen die uit Irak en Ku wayt weg proberen te komen. Am- JOHANNESBURG - Bij het begin i oor het eerst in de Zuidafrikaanse geschiedenis hun poorten voor alle rassen. Mpume Ranake (links) behoorde dig als zij een niet-communistisch gisteren tot de eersten die tot de blanke Parkview-school in Johannesburg werd toegelaten. (fotoAFP) land bezochten. Als ze langer weg bleven riskeerden ze een boete. Daarnaast moesten zij voor het buitenland bezitten, bereid de grenzen Turkse grens. Hij voegde e te openen als het internationale dat bet gebied nu een streng bevei- i het schooljaar in Transvaal openden gisteren 33 blanke scholen steun krijgt om de vluchtelingen op bgde Rebellen De Rwandese rebellenbeweging Patriottisch Front, dat de afgelopen maanden een offensief tegen het re geringsleger zag mislukken, heeft gisteren in de Ugandese hoofdstad Kampala gezegd guerrillatactieken te gaan toepassen om alsnog te pro beren de regering omver te werpen. Een leider van de rebellen zei dat zijn beweging zich opmaakt voor tie bereikt toen duizenden jonge buitenlandse zaken Edoeard Sje- mannen weigerden om dit jaar op te vardnadze een reden tot ontslag ge komen voor de militaire dienst- weest kunnen zijn. Hij vertelde de MOSKOU (AP) - Door het afne- plicht. Het ministerie van defensie i zijn autoriteit en het nege- weigerde te zeggen hoeveel dienst- 1 zijn bevelen heeft Sovjet- weigeraars er dit jaar zijn, maar de legerkrant Rode Ster maakte be kend dat het aantal jongeren dat Opperste Sovjet bij de indiening zijn ontslag dat hij vreesde dat dictatuur zou worden inge- 'Martelen neemt toe in Senegal' LONDEN (IPS) - Het martelen van vermeende tegenstanders van de Senegalese regering neemt in het zuiden van het land toe, zo meldt de mensenrechtenorganisatie Amnes ty International in een vandaag ver schenen rapport. Voor het eerst sinds 1983 berei ken Amnesty weer gedetailleerde berichten over standrechtelijke executie van ongewapende bur gers. De organisatie zegt bewijzen te hebben voor zeker elf gevallen van marteling die zich het afgelo pen halfjaar hebben voorgedaan. De organisatie noemt als voor- beeld een incident waarbij in het hetbüï- dorP Kanaw 3he mannen bijeen tenland weinig aandacht aan de ge- werden gebracht door enige tiental- beurtenissen wordt geschonken 'en soldaten; ze werden gedwongen den: het terugdraait langdurige guerrillastrijd tegen veranderingen in de opstandige r publieken door het sturen van t: pen. De actie, die maandag werd politieke zich dit jaar moet melden ii republieken, zoals in Georgië, slechts tien procent van het norma le aantal bedraagt. Republieken zoals Litouwen, Sinn Fein De leider van de politieke vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft zich dinsdagavond ge distantieerd van de brandbommen campagne die de IRA is gestart. Sinn Fein-leider Gerry Adams ver klaarde in Belfast het verlies aan ba nen te betreuren en blij te zijn dat ergeren niemand gewond is geraakt. De bommen-campagne, waarbij in het weekeinde een tiental winkels in de omgeving van Belfast werden ver nield, heeft tot miljoenen ponden schade geleid. gekondigd, kan het internationale Letland, Estland, Armenië, Georgië aanzien van Gorbatsjov, die zojuist de Nobelprijs voor de vrede heeft ontvangen voor zijn rol in het om vormen van de wereldorde, scha den. Maar de beslissing kan ook een belangrijk middel zijn om de verlo ren steun van Sovjet-conservatie- binnën en buiten de strijd krachten, terug te winnen die zich de desintegratie van de Sovjetunie. Dienstweigeraars Gorbatsjov, die zichzelf als kam pioen van de democratie ziet, heeft blijkbaar de limiet van zijn toleran- de Oekraine hebben hun streven naar onafhankelijkheid kracht bij- voerd die honderden gezet door jongeren het recht te ge- ven kon kosten, zoals ven de nationale dienstplicht te ont- ties van het Sovjet-leger duiken en vervangende dienst- lijke republieken in 198: plicht binnen de eigen republiek te gebeurd. doen. Die maatregel heeft de mili- Als reden voor de troepenzending taire top woest gemaakt en het is gaven Gorbatsjov en de legerlei- de ambtenaren, de partij voor Gorbatsjov aanleiding geweekt ding het oude excuus dat de natio- tairen". Gorbatsjov om 1 december een decreet uit te nale veiligheid in gevaar was. Ir vaardigen waarmee de diverse al- verklaring van het ministerie kon kosten, zoals bij eerdere dezuide- cratie >n 1990 is Boyars, afgevaardigde uit Letland, verklaarde dat de Sovjet-leider voor een "groot deel de gevangene is van demili- vorige maand in het parlement dat hij niet aarzelen om zijn presidentiële ternatieve dienstprogramma's, die defensie werd gezegd dat "lokale macht te gebruiken in gebieden Presidentieel woordvoerder Vasili het Baltisch, gebied internationale Ignatenko verklaarde dat het sim- woede kan opwekken, wordt pelweg onmogelijk is om een lager Moskou aangenomen dat aantal soldaten te hebben dan voor Étf J -■>—»-^j de verdediging van het land nood zakelijk is. Met zijn oproep dat de omdat Gorbatsjov nog steeds nationale veiligheid in gevaar was zeer goede naam heeft. Ook wordt „ar "L appelleerde Gorbatsjov aan het pa- de internationale aandacht afgeleid Late5 werden ïjf dorpsbewoners triottisme van de Soviet-burgers door de Golfcrisis. Het Witte Huis meegenomen, wier lichamen later dip pr door teHoze televisieprogram: heeft dinsdag tegen de inzet van een njstveld werden gevonden, worden herin- troepen geprotesteerd en de actie "intimidatie" genoemd. De schendingen van de mensen- Volgens Marju Lauristin, voorzit- rechten zijn de afgelopen zes maan ster van het Estse parlement, zal het den sterk toegenomen, naarmate de Kremlin een eventuele Golfoorlog regering meer verzet te verduren waarschijnlijk gebruiken om orde heeft van de belangrijkste gewa- artikelen nerd dat het land in de Tweede We reldoorlog twintig miljoen heeft verloren. Volgens sommige het le- wilde Gorbatsjov geen troepen stu- ren, maar wordt hij door de bureau- op zaken^te stellen het leger gedwongen. Joeri de Baltische pende oppositiebeweging, de Be landen. Lauristin verklaarde dat weging van Democratische Krach- Moskou misschien zou proberen ten van Casamance (MFDC). Deze veelal bestonden uit sociaal werk of autoriteiten niet genoeg hadden arbeid in ziekenhuizen, worden ver- daan om de nationale defensie te ga- boden. randeren" en dat de dienstplicht "in Dat decreet zou voor minister van gevaar" was. de etnische spannningen de nationale veiligheid in gevaar bren gen of waar levens in gevaar zijn. Hoewel de inzet van militairen in de Baltische leiders te vervan- beweging strijdt voor onafhanke- gen en de staat van beleg in te stel- lijkheid van de streek Casamance, len. De Letse minister van buiten- een gebied in het zuiden van het landse zaken trok een vergelijking land dat door Gambia min of meer met 1956 toen de Sovjetunie de Sue- wordt gescheiden van de rest van zcrisis gebruikte om de opstand in Senegal. Hongarije neer te slaan. Amnesty roept de regering van Ignatenko noemde de speculaties Senegal op een onafhankelijk on- over een mogelijk Sovjet-ingrijpen derzoek toe te staan naar alle gemel- ten tijde van een Golfoorlog "ver ge- de gevallen van marteling of stand- zocht". rechtelijke executie.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 7