Overleg over Maas en Schelde gekapt Hulpverleners terug uit Golf In de kindergeneeskunde is maatwerk nodig Amsterdamse stadswacht doet even een stapje terug ZILVEREN CAMERA Conflict over aanpak wao 'Voordelta kan tot nieuw Waddengebied uitgroeien' I DONDERDAG 10 JANUARI 1991 PAGINA 3 Nederland gaat alleen milieunormen opstellen MIDDELBURG (ANP/GPD) Nederland is het al jaren slepende overleg met België over de aanpak van de vuile Maas en Schelde beu. De Nederlandse onderhandelingsdelegatie, onder leiding van oud-premier Biesheuvel, gaat nu zelfstandig teksten opstellen voor een waterverdrag. Die zullen begin april aan België worden voorgelegd. Dat is gisteren in Mid delburg bekendgemaakt. Van onze correspondent Fred van Essen AMSTERDAM Het getreiter en de beledigingen, de bedreigingen en de klappen zijn de Amsterdamse Stadswacht te machtig geworden: de rood-blauwe uniformen hebben de aftocht geblazen uit de Leidse- straat. 'Maar we komen terug", be zweert de leiding van Bureau Stads wacht, "zodra de politie adequate ondersteuning biedt". Vanaf 15 oktober stonden de stadswachten paarsgewijs op kruis punten van de Leidsestraat. Hun opdracht: het voetgangersgebied terug veroveren op de duizenden taxi's, bedrijfswagens, brommers en fietsen die er sinds jaar en dag dagelijks onbelemmerd doorheen razen. De politie had het toezicht al lang opgegeven. Twee maanden ging het goed, toen werd de stemming grimmiger. Een 'harde kern' van fietsers en au tomobilisten bleef de aanwijzingen van de Stadswacht negeren en ging steeds vaker over tot geweld. Stads wachten liepen rake klappen op. Voor Stadswacht-directeur N. van Eijck was "de maat vol" toen een vrouwelijke stadswacht met racisti sche beledigingen werd overladen zonder dat twee politie-agenten die erbij stonden in actie kwamen. De eerste operatie waarbij de Stadswacht in confrontatie met de Amsterdamse bevolking zijn gezag moest afdwingen, is nu in de wacht gezet. De niet speciaal-bevoegde Stadswacht blijkt het zonder poli- tie-ondersteuning niet te redden. "Bij lichamelijk geweld greep de politie wel in", legt^ecretaris H. Vil- ters uit, "maar als iemand een ver zoek van onze mensen om af te stap pen negeerde, deden ze niets. Dan heeft zo'n persoon binnen de kortste keren door dat hij kan doen wat hij wil en wordt het voor ons uitzichtloos". Buurtbewoners zien de Stads wacht graag terugkomen, want met hun benadering lukte het ze toch om 95 procent van het gebruikelijke verkeer uit de straat te houden. Maar ja, die vijf procent. Directeur Van Eijck gaat politiechef E. Nord- holt daarom meer politiesteun vra gen. De politie laat weten niet te wil len vooruitlopen op dat gesprek en weigert commentaar te geven. De Stadswacht ziet in de terug tocht uit de Leidsestraat geen struc tureel probleem. "Rond pasen" moeten de eerste stadswachten gaan surveilleren in de Kalver- straat. De controle van het Wallen gebied, dat het sinds de dood van seks-koning Zwarte Joop zonder ei gen ordedienst moet stellen, staat ook op de middellange-termijn- planning, laat secretaris Vilters we ten. Knellend probleem van de Am sterdamse Stadswacht is het gebrek aan belangstelling. Van de 200 plaatsen die per december beschik baar waren, zijn er nog maar 130 vervuld. Affaires zoals de Leidse straat zijn niet goed voor het toch al kwetsbare imago, geeft Vilters toe. Er worden heel wat kritische vra gen over gesteld door sollicitanten. "We kunnen niet anders doen dan daar genuanceerd op antwoorden", aldus de secretaris. Maas en Schelde, rivieren die door Frankrijk. België en Nederland stromen, kunnen wat betreft de ernst van hun vervuiling wedijve ren met de Rijn. In tegenstelling echter tot de uitgebreide voorne mens om de Rijn weer schoon te krijgen, bestaan voor Maas en Schelde nog altijd geen Belgische actieplannen voor een grondige schoonmaak. Al zo'n twintig jaar wordt overlegd tussen Den Haag en Brussel, maar tot nu toe zonder suc- Het liep mis toen de leider van de Belgische onderhandelingsdelega tie, M. Poppe, eind vorig jaar Bies heuvel nogmaals te kennen gaf dat België bleef bij de in Nederlandse ogen veel te soepele normen voor de waterkwaliteit. Juist op een mo ment dat er schot in de besprekin gen leek te komen, legde Poppe een gedetailleerde vragenlijst aan Ne derland voor. Den Haag zou, op de kubieke meter precies, moeten aan tonen voor welke doeleinden het schoner water nodig heeft. Volgens Nederland houdt Belgie i geen of onvoldoende rekening met bestaande of toekomstige interna tionale milieurichtlijnen. In de ver dragsteksten die Nederland nu zelf standig gaat opstellen, wil Biesheu vel België duidelijk maken welke normen de gesprekspartners mini maal dienen te onderschrijven om tot een aanvaardbare waterkwali teit te komen. "Nederland vraagt niets bijzonders van België; alleen wat in de rest van Noordwest-Euro pa reeds lang gebruikelijk is". Een van de redenen waarom het overleg al die tijd nauwelijks is op geschoten, is de koppeling tussen milieu- en economische belangen. Zo heeft België steeds gezegd de Nederlandse financiële garantie te willen dat de toegang tot de (Neder landse) zee vanuit de (Belgische) ha ven van Antwerpen behouden blijft, door uitbaggering en verdie ping. Een andere reden voor het stok ken van het overleg was het proces rond de Belgische staatshervor ming. Op dit moment nemen verte genwoordigers van de nationale mi- De grote fracties in de Tweede Kamer hebben gisteren bezorgd ge reageerd op het staken van de on derhandelingen. WD en PvdA zul len minister Maij-Weggen (verkeer en waterstaat) direct na de kerstva kantie op 21 januari om een debat vragen. PvdA'er Lilipaly gaat door met zijn plannen voor een conferen tie van Belgische en Nederlandse parlementariërs over de Schelde. "Daar ga ik gewoon mee door. Het zou slecht zijn als dit ook tussen parlementariërs tot wantrouwen zou leiden". Milieuorganisatie Greenpeace noemt het een goede zaak dat Ne derland het overleg niet langer laat "doorsudderen". Maar J. Bijlsma van Greenpeace wijst er op dat Ne derland zich ook zelf voor de schoonmaak van de twee rivieren meer dient in te zetten. DEN HAAG (ANP/GPD) - Op de wao. Ziektewet ën de koppeling tussen lonen en uitkeringen moet niet worden bezuinigd in het kader van de tussenbalans. Dat zegt CDA'er Terpstra in het blad CNV- Opinie. Hij zet zich fel af tegen pre mier Lubbers die onlangs zei dat het recht op wao moet worden be perkt tot mensen die een bedrijfs ongeval hebben gehad. Terpstra wil de 15 miljard gulden aan ombuigin gen echter vooral realiseren door te snoeien in subsidies. Terpstra hekelt in CNV-Opinie de redenering dat op wao en Ziektewet is te bezuinigen ten gunste van goe de doelen als onderwijs en milieu. "Ziektewet en wao werken markt conform. Ze zijn daardoor geen fi nancieel probleem. Wel een maat schappelijk probleem. Het oplossen daarvan is echter een zaak van werkgevers en werknemers". Volgens Terpstra wordt de soci ale partners een "worst" voorge houden. "Tegen de werkgevers wordt gezegd: Als jullie goedje best doen kan de wao-premie omlaag. En tegen werknemers: Als jullie minder vaak ziek zijn kan de Ziekte wetpremie omlaag. Maar dat alles wordt alleen gesteld met in het ach terhoofd dat er dan meer ruimte ontstaat voor belastingverhoging voor goede doelen. Het is jezelf rijk rekenen met andermans geld". Volgens Terpstra bestaat ook geen aanleiding de koppeling tus sen lonen en uitkeringen achterwe ge te laten. "Al sinds '86 is er een po sitieve ontwikkeling in de verhou ding tussen het aantal werkenden en het aantal uitkeringsgerechtig den. Het volume is geen reden om de koppeling ter discussie te stellen Als de loonontwikkeling zich in ons land parallel ontwikkelt met die in Duitsland is er niets aan de hand. Dan blijft de koppeling betaalbaar". Op de eerste dag van de bespre kingen over de tussenbalans, giste ren, hebben de CDA-ministers De Vries (sociale zaken) en Andriessen (economische zaken) zich gekeerd tegen een belastingverhoging van 4 tot 5 miljard gulden zoals minister Kok (financiën) die voorstaat. De Vries en Andriessen vrezen dat ho gere belastingen worden afgewen teld in hogere looneisen. Ook me nen ze dat een belastingverhoging naast de wel door hen gesteunde voorstellen om te snijden in subsi dies, de tarieven van openbaar ver voer te verhogen, de huren op te trekken en in te grijpen bij de stu diefinanciering ertoe zullen leiden dat de koopkracht van veel mensen daalt. Om dat te voorkomen vinden zij het dan ook noodzakelijk de ver laging van het hoge btw-tarief met 1,5 procent gewoon door te laten gaan. Die verlaging staat ter discus sie omdat die 2,7 miljard gulden kost. UTRECHT De Amsterdamse fotograaf Wubbo de Jong van dagblad Het Parool heeft de Zilveren Camera ge wonnen met zijn foto die hij vorig jaar maakte van een Roemeense soldaat die thuiskomt na de onlusten in Buka- rest. De onderscheiding foto-journalist van het jaar 1990 ging naar Rien Zilvold die veel werk levert aan NRC Handelsblad. Hij kreeg vorig jaar al de Zilveren Camera voor zijn foto uit Roemenie waarop een Roemeen spuwt op het lijk van een lid van de Securitate. (foto pr) DEN HAAG (ANP/GPD/IPS) - De Stichting Nederlandse Vrijwilligers (SNV) beeft alle ontwikkelingswer kers teruggetrokken uit Yemen in verband met de spanning in het Golfgebied. Het gaat om tien SN- ADVERTENTIE EEN LICHTE ZAKENLUNCH OF DINER? Top-chefkok Jaap Maijenburg introduceert in Engelbertha Hoeve een calorie-arme lunch en diner. Engelbertha Hoeve, voortdurend bezig met de kwaliteit van uw culinair genoegen. Voor inlichtingen en reserveringen: Engelbertha Hoeve Hoge Morsweg 140 - 2332 HN Leiden STELLENDAM (ANP) - De Voor delta. de zandbanken en slikken voor de Zeeuwse en Zuidhollandse eilanden, moet zich ongestoord kunnen ontwikkelen. Mogelijk ont staat dan een tweede Waddenge bied. Dat vindt het Delta-overleg, waar in zitting hebben de drie milieufe deraties en drie provinciale land schapsstichtingen in Noord-Bra bant, Zuid-Holland en Zeeland als mede de stichting Natuur en Milieu, Natuurmonumenten en de Vogel bescherming. Na het voltooien van de Deltawerken heeft de Voordelta zich volgens hen ontwikkeld tot een wetland (waterrijk natuurgebied) van grote betekenis met een "onge kende rijkdom aan karakteristieke planten, vogels en waterdieren". De Voordelta groeit nog steeds, jaarlijks worden vele tonnen be zinksel afgezet. Ontwikkeling van de Voordelta tot een tweede Wad dengebied is niet ondenkbaar. Voor de waterkwaliteit zijn echter een schone Rijn en Schelde noodzake lijk. De recreatie moet zich volgens het Delta-overleg beperken. Naast de instelling van rustgebieden op het water dient hierbij ook de onge breidelde ontwikkeling van dagre creatie langs de Brouwersdam aan gepakt te worden. Vers, van wie de meesten gisteren in Nederland zijn aangekomen. Ook het ministerie van ontwikkelingssa menwerking heeft zijn deskundi gen in Yemen opdracht gegeven te rug te komen naar Nederland of uit te wijken naar veiliger plaatsen in de regio zelf. Het gaat om enige tien tallen mensen. Slechts een teamlei der is in Jemen achtergebleven. Nederlandse ontwikkelingswer kers in Sudan hebben hetzelfde ad vies gekregen. Volgens een woord voerder van het ministerie is dit ge daan omdat Sudan in het conflict tot nu toe min of meer de zijde van Irak heeft gekozen en daardoor als risicoland wordt gezien. Ook de hui dige politieke moeilijkheden in Sudan hebben bij de beslissing een rol gespeeld. Van de andere landen in het Golf gebied, heeft Ontwikkelingssamen werking alleen nog enkele tiental len mensen in Egypte. Voor hen geldt het uitwijkadvies (nog) niet. Buitenlandse Zaken heeft de am bassades in Marokko, Algerije en Tunesië ook nog geen instructie ge geven wat Nederlanders daar moe ten doen. Ambassades beschikken wel over een standaard-instructie met adviezen voor Nederlanders in tijden van spanning: paspoort en geld gereed nouden, snel kunnen vertrekken, enzovoort. De Vereniging Dienstweigeraars zal bij een Golfoorlog haar leden op roepen om één dag geen vervangen de dienst te verrichten en deel te ne men aan een anti-oorlog demonstra tie in Amsterdam. Dit heeft de Ver eniging meegedeeld naar aanlei ding van het besluit van de Duitse zusterorganisatie, dienstweigeraars te vragen in staking te gaan als in Duitse ziekenhuizen oorlogsgewon den worden behandeld. JJitgangs- punt is dat men geen veiwangende dienstplicht vervult om slachtoffers van een militair conflict te behande len. Overigens zal de opvang van ge wonden bij een Golfoorlog vol strekt tekort schieten. Dat schrijft de Nederlandse Vereniging voor Medische Polemologie (NVPM) aan de Tweede Kamer. Amerikaanse schattingen gaan uit van 3.000 tot 12.000 doden en 12.000 tot 15.000 ge wonden. In de golf zijn in totaal 6.000 ziekenhuisbedden. "Het be staan van honderdduizend of meer mensen is in het geding. Zijn er wer kelijk geen andere mogelijkheden? Is de zaak waar het om gaat werke lijk zo absoluut?", aldus de NVMP in haar brief aan de Kamer. Busjes met pantser De Rotterdamse politie gaat zestig van haar surveillancewagens voor zien van pantserbeplating. De maat regel is bedoeld om agenten meer bescherming te kunnen bieden bij de aanhouding van verdachten die als 'vuurwapengevaarlijk' bekend staan. De korpsleiding signaleert een toeneming van dit soort acties. File top 20 De oprit van de Van Brienenoord- brug richting Rotterdam is nummer één geworden in de file top 20 van Rijkswaterstaat over 1990. In totaal stonden er 326 files met een totale lengte (over alle rijbanen) van 1444,3 kilometer. Vorig jaar liep de stroom auto's 237 keer vast. In 1989 was de Coentunnel de onbetwiste de top 20. Duo bedolven Bij een ongeval op een bouwterrein in Den Haag zijn gisteren twee bouwvakkers bedolven onder een houten plaat met daarop gestort be ton. Beide mannen zijn naar het Westeinde- en Diakonesse Zieken huis in Voorburg gebracht. Over hun toestand kon een woordvoer der van de Haagse politie woensdag nog geen mededelingen doen. De Groene te snel Het weekblad De Groene Amster dammer heeft gisteren het artikel van de universitair onderzoeker Anil Ramdas over de werkwijze van de Adviescommissie Vreemdelin genzaken in zijn geheel gepubli ceerd, ondanks het feit dat het mi nisterie van justitie de rechtbank heeft gevraagd publikatie ervan te verbieden. Morgen dient bij de pre sident van de Amsterdamse recht bank een kort geding over deze zaak. De snelle, technologische ontwikkelingen in de gezondheidszorg maken ook in de kindergeneeskunde steeds meer mogelijk. Te vroeg geboren kinderen, kunnen veel vaker in leven worden gehouden. De destijds omstreden nierdialyse bij kinderen is volledig geaccepteerd.' En er staan nieuwe ontwikkelingen voor de deur. Maar zijn kinden daarbij gebaat? "Voor kinderen is creatief maatwerk nodig", zegt prof. dr. H. Tiddens van Het Kinder AMC in Amsterdam, de kinderafdeling van het Academisch Medisch Centrum die morgen officieel wordt geopend door prinses Juliana. Van onze correspondent Thea van Beek AMSTERDAM Tiddens werpt een van de vele vragen op die van daag de dag in de kinderzorg speelt: welke ondersteuning moet vanuit het ziekenhuis worden geboden aan andere voorzieningen in de gezond heidszorg. Tiddens: "Door de toe nemende technische mogelijkhe den, kun je chronische patiënten creëren. Denk maar aan de verbe terde behandeling van taaislijm- vliesziekte. Daardoor kun je kinde ren langer in leven houden. Dat be tekent wel een langere medische begeleiding. Niet alleen vanuit de gezondheidszorg. Ook vergt ,het veel inzet van het gezin waarin het kind leeft. Daartussen speelt dat veel kinderen niet meer leven in het traditionele gezin. Je schrikt vaak van het aantal kinderen dat niet zo'n stabiele achtergrond heeft. Dat maakt ook de behandeling er niet altijd even eenvoudig op". "Met name voor kinderen is crea tief maatwerk nodig. Ze stellen an dere eisen aan de benadering en de manier waarop je ze behandelt", stelt Tiddens, dië bij de officiële opening van Het Kinder AMC voor zitter is van het symposium Zorgen voor het kind van morgen. "Gezien alle ontwikkelingen draait het om de vraag hoe je algemene en medi sche mogelijkheden aan kinderen ten goede laat komen". Tiddens noemt het voorbeeld van de ontwikkeling van M.R.I., waarbij met gebruik van kernstraling beel den in het menselijk lichaam kun nen worden vastgelegd. Een ont wikkeling waarmee veel beter dan met röntgenfoto's bepaalde diagno ses kunnen worden gesteld. Maar ook een kostbare ontwikkeling, die Prof Tiddens: ...kinderen flexi bel bij den gezo heidsproble- (loto GPD) waarschijnlijk voor een kinderzie kenhuis alleen niet te betalen was geweest. "In de moderne zorg zoek je naar mogelijkheden om mee te delen in zo'n moderne ontwikke ling. Dat was ook de slogan om het Emma Kinder Ziekenhuis hier (bij het Academisch Medisch Centrum, red.) te laten intrekken". De verbeterde techniek maakt het de laatste decennia ook moge lijk te vroeg geborenen grotere overlevingskansen te bieden. Tid dens: "Als kinderarts maakte ik veertig jaar geleden de grote sprong mee met de komst van apparatuur waarmee je het zuurstofgehalte bij te vroeg geborenen kon regelen. Nu zit de belangrijke winst in het voor komen van schade. Het aantal kin deren dat een kritische situatie overleeft is veel groter geworden". Zorgt die techniek enerzijds voor winst en betere behandelingsme thoden, anderzijds creëert diezelfde techniek nieuwe behoefte aan zorg. Zo is bij reageerbuisbevruchting bijvoorbeeld in een kwart van de ge vallen sprake van de geboorte van meerlingen. Hun lagere geboorte wicht doet de behoefte aan zieken huiszorg weer toenemen. Tijgers Ook bij de behandeling van kanker patiëntjes, waarbij Het Kinder AMC internationale bekendheid geniet, speelt de voortschrijdende techniek een belangrijke rol. Tiddens: "Het aantal kinderen dat geneest neemt gelukkig toe. Maar vaak ook kom je in dat moeilijke tussengebied, waar zware behandelingen nodig zijn. En hoe doe je dat bij kinderen. Als vol wassene lukt het je maar ten dele je te verplaatsen in het kind. De kern is, of het je als behandelaar lukt een zodanig contact te krijgen met ou ders en kind waardoor behandeling mogelijk is. Sommige kinderen vechten als tijgers en doorstaan al les. In dat onzekere gebied moet je ook kunnen zeggen, ik probeer zo goed mogelijk verder te gaan". "Als kinderarts begon ik zelf ooit met nierdialyse bij kinderen. Aan vankelijk leidde dat tot een storm van protest. Veel ouders daarente gen waren er dolblij mee. Pas als je op het punt komt waarbij je kunt aantonen dat ouders en kinderen er zo goed mogelijk mee kunnen le ven. raakt zoiets geaccepteerd". Terwijl in Nederland nog steeds wordt gewerkt aan nieuwe zieken huisfusies, ziet Tiddens inmiddels weer een tendens in de andere rich ting ontstaan. "Het ideaal van grote academische ziekenhuizen is al weer achterhaald. Je ziet een ont wikkeling tot minder grootschalig bouwen. Ik denk dat men andere wegen gaat bewandelen om tegen geringere kosten kleinschalig te kunnen werken. Het is toch immers zo dat tachtig procent van de medi sche klachten helemaal niet zo inge wikkeld zijn. Die kunnen ook in een kleinschalig ziekenhuis, dichter bij huis behandeld worden". "Voor de hele medische zorg zou den meer en kleine medische centra op wijkniveau in relatie tot grote academische centra nuttig zijn". Lachend relativeert hij: "De uitvoe ring ervan geef ik de eerste vijftig jaar nog geen schijn van kans. Daar voor zijn er te veel persoonlijke'be- langen in het spel. Zie het meer als een strategisch wapen tegen alle fu sies van de afgelopen jaren". Flexibel Of daarmee ook ooit weer het oude kinderziekenhuis in ere wordt her steld, gelooft Tiddens niet. "Dat is een beetje uit de tijd. Het onder scheid tussen kinderzorg met de zorg voor volwassenen is niet zo sterk. Het grootste verschil zit in de benadering en aanpak. Als zieken huis moet je tegemoet komen aan de medische eisen die kinderen stellen. Datzelfde geldt echter ook voor bejaarden. Die hebben mis schien nog wel meer extra aandacht nodig. Kinderen zijn veel meer flexibel in het aanvaarden van ge zondheidsproblemen. Ouderen, die altijd gezond waren hebben veel meer problemen met chronische ziekte of invaliditeit". Meer meldingen seksueel misbruik UTRECHT (ANP) - Het aantal meldingen bij de politie van incest en seksueel misbruik van kinderen is de laatste zes jaar toegenomen met 83 procent. In 1988 werden 1.950 meldingen gedaan. De stijging wordt vooral toegeschreven aan het toenemend aantal meldingen; er zijn geen aanwijzingen dat meer in cest voorkomt. Dat blijkt uit een on derzoek van het Nederlands Insti tuut voor Sociaal Sexuologisch On derzoek (Nisso). Volgens het Nisso gaat Justitie er steeds vaker toe over de incestdader te laten behandelen in plaats van hem de cel in te sturen. In 1989 kwamen 230 incestplegers in behandeling bij een Riagg. Tien procent daarvan was "gestuurd" door de rechtbank. Bezetting van universiteit in Wageningen WAGENINGEN (ANP) - Een groep van tussen de honderd en tweehonderd studenten heeft gis termiddag het hoofdgebouw van de Landbouwuniversiteit in Wagenin gen bezet. De studenten demon streerden hun onyrede met het on derwijsbeleid en eisten een gesprek met het College van Bestuur. De po litie ontruimde het gebouw gister avond zonder geweld. De studenten eisten dat het Wage- ningse College van Bestuur zich, net als eerder de Wageningse Uni versiteitsraad had gedaan, zou uit spreken tegen het hoofdlijnenak koord tussen minister Ritzen (on derwijs) en de universiteiten. In dit akkoord is onder meer de invoering geregeld van een bindend studie advies voor studenten aan het eind van hun eerste jaar. Het college zou zich ook moeten beijveren voor de afwijzing door de Tweede Kamer van de wijzigingen die minister Rit zen wil aanbrengen in het stelsel voor studiefinanciering. Vandaag praat een afvaardiging van de bezetters van gisteren achter gesloten deuren met hét College van Bestuur over de eisen. Wegenwacht gaat ook vervangende auto's leveren WASSENAAR (ANP) - Vanaf april wordt het voor automobilisten met pech mogelijk via de Wegenwacht een vervangend voertuig te krijgen. Voor die service moet wel apart worden betaald. ANWB-hoofddi- recteur Nouwen zei dat gisteren tij dens zijn nieuwjaarsrede. Vorig jaar deden ruim 700.000 atomobilisten een beroep op de Wegenwacht, 20.000 meer dan het jaar ervoor, zo deelde Nouwen mee. De ANWB heeft nu 2,9 miljoen le den. Nouwen houdt er rekening mee dat nog dit jaar de grens van 3 miljoen wordt gepasseerd. Naast de Wegenwacht vormt de reis- en rechtshulp voor toeristen een be langrijke poot van de ANWB. In 1990 werden via de ANWB-Alarm centrale bijna 10.000 voertuigen te ruggebracht naar Nederland. De ANWB vreest de gevolgen van een eventuele Golfoorlog voor het buitenlands toerisme, aldus Nou wen. Hij heeft 5 miljoen gereser veerd op de begroting om de ïnfor- matievborziening voor toeristen tij dens een oorlog te verbeteren en hulp te bieden bij een mogelijke dis tributie van benzine. Drie verdachten van brandstichting Apeldoorn gepakt APELDOORN (ANP) - De politie heeft drie mensen aangehouden die worden verdacht van brandstich ting in een appartementencomplex in de Apeldoornse wijk Ugchelen, afgelopen maandag. Daarbij kwam een 38-jarige man om het leven. Gisteren werd de 19-jarige hoofd verdachte aangehouden in een hasj- winkel in Apeldoorn. Omdat hij zich hevig verzette, moesten daar vijf politiemensen aan te pas ko men. De hasjwinkel is meteen ge sloten. Uit verhoren van de ver dachte is gebleken dat hij ruzie had met een medebewoner van het slachtoffer over de verkoop van een auto. De man zou maandag een mo- lotov-cocktail in het trappenhuis van het appartementencomplex hebben gegooid. De andere ver dachten zouden medeplichtig zyn aan de brandstichting.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 3