'Oorlog geeft ons waardigheid terug Van Eekelen tevreden met Nederlandse inzet in de Golf AZU paraat voor opvang slachtoffers Golfoorlog 'Moslims moeten uit getto komen' I REPORTAGE i Jordaniërs en Palestijnen hebben niets te verliezen DONDERDAG 10 JANUARI 1991 DEN HAAG/LONDEN - Secreta ris-generaal Van Eekelen van de Westeuropese Unie (WEU) is rede lijk tevreden over de Nederlandse inspanning in de Perzische Golf. Volgens de oud-minister van defen sie kan de Nederlandse marine een belangrijke bijdrage leveren aan een mogelijke oorlog in het gebied. Van Eekelen meent dat de be sprekingen die hoge ambtenaren van de negen WEU-lidstaten afgelo pen dinsdag in Parijs voerden over de commando-voering en coördina tie van de militaire activiteiten in de Golf, "goed verlopen" zijn. Vanuit zijn Londense hoofdkwartier ver klaart hij: "Het kan altijd beter, maar met deze afspraken kunnen we wel uit de voeten". "We hebben nu een duidelijker inzicht, weten welke taken de ver schillende landen bereid zijn uit te voeren. Wat die missies betreft is het commando nu overgedragen aan Tactical Control, dat door de Amerikanen is opgezet". In Parijs werden de komende operaties in de Golf onderverdeeld in een aantal hoofdtaken. De be langrijkste daarvan is die van 'Di rect operations against Iraq'. Dat zijn de directe, offensieve acties te gen het Iraakse leger in Kuwayt. Waarschijnlijk valt daaronder ook een aanval op Iraaks grondgebied. De Nederlandse fregatten zullen aan die 'direct operations' niet deel nemen. Ze zouden zich nuttig kun nen maken door het begeleiden van vliegkampschepen tot vlak bij de kust van Kuwayt en de ondersteu ning van een landingsoperatie vanuit zee. Onder 'direct opera tions' valt ook vuursteun vanuit zee. Een dergelijke ondersteuning van de aanvalsmacht is taboe voor de fregatten Jacob van Heemskerck en Philips van Almonde, omdat in elk geval de PvdA-fractie in de Tweede Kamer zich daar tegen zou verzetten. De Nederlandse regering wil dan ook niet verder gaan dan on dersteuning op grotere afstand. Het gaat dan bij voorbeeld om het escor teren van Amerikaanse vliegdek schepen en andere grote oorlogsbo dems. Maar Van Eekelen verwacht dat de Nederlandse schepen geen vliegkampschepen die naar Ku wayt opstomen zullen begeleiden. "De Nederlanders zijn gebonden aan hun operatiegebied. En in de praktijk is het moeilijk om een vliegkampschip halverwege de reis over te dragen aan een andere escor te". Van Eekelen wijst er bovendien op dat de Nederlandse schepen niet speciaal zijn toegerust voor de on dersteuning van een landingsopera tie. "De boten zijn eigenlijk ge bouwd voor onderzeebootbestrij- ding, niet voor vuursteun bij een aanval op land". De Jacob van Heemskerck kan volgens de secre taris-generaal belangrijk zijn, om dat dit fregat is toegerust voor luchtverdediging. Ook verderop in de Golf kunnen Iraakse gevechts vliegtuigen opduiken, die door de Jacob van Heemskerck kunnen worden bestreden. Voor de Nederlandse marine ligt verder een taak weggelegd bij de controle over een bepaald deel van de Perzische Golf. Het escorteren van amphibische eenheden, de be scherming van mijnenvegers en off shore-installaties en het transport van gewonden kan ook tot de op drachten behoren. Van Eekelen steekt de loftrompet over de Nederlandse marine: "Die is uitstekend". Maar de secretaris generaal van de WEU had graag ge zien dat de Nederlandse regering had besloten om ook transportmid delen ter beschikking te stellen en genie-eenheden naar het crisisge bied te zenden. ".Sinds september houden we hier een lijst bij, waarop gewenste en welkome bijdragen van bondge noten staan. Daarop staan die genie troepen, maar bij voorbeeld ook medische ondersteuning. En Ne derland heeft tot die medische bij stand besloten. Dat is ook prima, want er is behoefte aan", vindt Van Eekelen. AMMAN "Wij hebben een oor log nodig om onze waardigheid te rug te krijgen". Niet iedere inwoner van de Jordaanse hoofdstad Am man reageerde gisteren hoopvol op de berichten uit Genève dat de VS en Irak in de personen van James Baker en Tareq Aziz meerdere uren om de tafel hadden gezeten en 'uit puttend overleg' hadden gevoerd. "We hebben niets te verliezen met een oorlog", zei de Palestijn die om zijn waardigheid riep. "Tientallen jarenlang zijn we vernederd door het Westen en nu hebben we de kans terug te slaan". De man verwoordde een gevoel waarmee vele Jordaniërs, en met name de Palestijnen, op dit moment rondlopen. Jarenlang hebben ze zich opgewonden over het gebrek aan internationale belangstelling voor de Palestijnse zaak. En nu zal eindelijk de nieuwe sterke Arabier, hun held Saddam Hussein, zich mi litair meten met de gehate Amerika nen en iets kunnen doen voor de Palestijnen. Een flink aantal Pale stijnse Jordaniërs is psychologisch gereed voor wat ze zien als de beslis sende slag tussen het Westen en de Arabieren. In het Al-Husayn Camp, een wijk in Amman die 24 jaar geleden ont stond toen duizenden Palestijnen naar Jordanië vluchtten voor de zesdaagse oorlog, heeft men weinig of geen gevoel voor de subtiliteiten van het diplomatieke spel dat in de dagen voor 15 januari wordt ge speeld. De wijk, die ooit als tenten kamp ontstond, is de armoede nog niet ontstegen. Duizenden leven bo ven op elkaar in stenen optrekjes met daken van golfplaat. Deze men sen hebben inderdaad niet zoveel te verliezen. Ja, hun leven, of het leven van hun kinderen. Klaar voor de strijd Enkele mannen die muntthee drin ken in een theehuisje, zeggen dat ze niet bang zijn voor een oorlog. Ali Mahmud, buschauffeur: "Als het oorlog wordt, dan meld ik me aan voor het leger. We gaan vechten voor ons geloof, voor ons volk. Ik ben niet bang dat er niets overblijft van Jordanië, het kan me niets meer schelen". Ziad, goederencontro leur: "Wat is één dode meer, we zijn klaar voor de strijd". Een derde Palestijn, Jamal Hadi, die in de VS werkt en momenteel zijn familie in Amman bezoekt, Leden van de Moslim Broerderschap in Jordanië verbranden een Amerikaanse vlag. Voor veel Jordaniëers en dan vooral de Palestijnen is Ameri ka de agressor en Saddam Hussein de held. (archieffoto) merkt op dat het leven in Amman flink is veranderd. "Het is minder relaxed. Alles is veel duurder en de mensen zijn nerveus vanwege de crisis. Er wordt veel gepraat over de ontwikkelingen in de Golf en de mensen volgen het nieuws beter. Ik heb nu zelfs een radio in mijn slaap kamer staan". De eigenaar van een schoenen zaak in Al-Hussein Camp maakt zich ook weinig zorgen over een oorlog. Hij zegt dat niemand deze keer zal vluchten, zoals tijdens eer dere crises in 1967, in 1970. "De Palestijnen blijven nu. En ze weten dat er op een dag zal worden ge vochten. Niemand weet wanneer, maar het gaat gebeuren. Over een week, over een maand of over een jaar. Er moet een keer gevochten worden". Jordanië ziet met ingehouden adem hoe een oorlog dichterbij komt. Jordaanse legereenheden zijn samengetrokken langs de grens met Isiaël, het leger is oefeningen begonnen en ook de afdelingen van de burgerbescherming staan op scherp. Rond Amman is men be gonnen schuilkelders en grotten ge reed te maken voor eventueel ge- Zenuwachtig De Amerikaanse en Franse regerin gen hebben hun burgers in Jorda nië intussen geadviseerd het land te verlaten. Een aantal Fransen boekte gisteren meteen een vlucht met Air France, een van de zeer weinige luchtvaartmaatschappijen die nog op Amman vliegen. Op het vlieg veld Queen Alia probeerden gister middag ruim honderd Vietnamezen aan boord te komen van een spe ciaal gecharterd toestel van Egypt Air dat hen naar Hanoi zou brengen. Het is waarschijnlijk een van de laatste toestellen dat vanuit Jorda nië via het luchtruim van Saudi- Arabië kan vliegen. De verwachting leeft dat Saudi-Arabië haar lucht ruim nu snel zal sluiten vanwege het oorlogsgevaar. De Vietnamezen behoorden tot een groep van ongeveer 2000 man nen die de afgelopen dagen over land Irak waren ontvlucht. Een van hen zei gistermiddag: "Veel buiten landse arbeiders willen Irak nu uit. We zijn allemaal erg zenuwachtig". Uit angst voor een nieuwe golf van tienduizenden vluchtelingen uit Irak en Kuwayt, besloot Jorda nië gisteren haar grenzen met Irak te sluiten. Jordanië ving tot nu toe ongeveer 800.000 mensen op die sinds begin augustus een dreigende oorlog ontvluchtten. Het toch al niet rijke land heeft daarvoor zeer weinig financiële compensatie ge kregen van de internationale ge meenschap. Leden van een Italiaanse vredes groep die gisteren in Amman arri veerden na een verblijf van ruim twee weken in Irak, vertelden dat het steeds moeilijker wordt dit land per vliegtuig te verlaten. "Vele men sen willen nu weg met het naderbij komen van de vijftiende januari, maar het is moeilijk een plaats te krijgen aan boord", zo zei een van de vredesactivisten. Doorgaans is er slechts een vlucht per dag tussen Baghdad en Amman. Al deze vluch ten worden uitgevoerd door Iraqi Airways. UTRECHT (ANP) - Als er een Gol foorlog uitbreekt en als slachtoffers daarvan naar Nederland worden ge bracht, zal het Academisch Zieken huis Utrecht zich hoogstwaar schijnlijk ontfermen over de men sen die zijn getroffen door chemi sche of biologische wapens. Dat verwacht dr. T.J.F. Savelkoul, hoofd van de afdeling klinische toxicologie en intensive care van het AZU en plaatsvervangend hoofd van het Nationaal Vergifti gingen Informatiecentrum (NVIC). Het AZU heeft al ervaring met de behandeling van slachtoffers van chemische middelen doordat de af deling van Savelkoul een eenheid vormt met het NVIC. Bovendien zijn er tijdens de oorlog Irak-Iran vijftien Iraniërs behandeld die on der meer door mosterdgas waren getroffen. Er staan al twaalf intensive care- bedden in de afdeling intensive care en klinische toxicologie in het cala miteitenhospitaal van Defensie. Dat is in het AZU ondergebracht en wordt op het ogenblik ingericht. Het aantal IC-bedden kan, zodra de hele afdeling in de tweede helft van februari operationeel is, binnen een uur worden uitgebreid tot veertig en binnen een dag tot honderd. Uitbreiding van het totale aantal bedden - binnen twee dagen - tot vierhonderd is mogelijk als het hos pitaal over een paar maanden hele maal klaar is. In dat geval moet de ervaren vaste ploeg extra personeel inwerken en Wordt nauw samenge werkt met Defensie. Welke chemische strijdmiddelen eventueel zullen worden gebruikt, staat uiteraard nog niet vast. Er zijn In het Academisch Ziekenhuis Utrecht wordt deze week een calamiteitenhospitaal ingericht. Als in een eventuele Golfoorlog slachtoffers van chemische en biologische wapens vallen, worden die waarschijnlijk in Utrecht behan deld. (foto ANP) vier verschillende soorten: zenuw- trekkende (mosterdgas). gengaan. Maar het is de vraag of dat blokkerende, celdodende (cyani- Een snelle injectie met atropine in de panieksituatie van een oorlog des), verstikkende (fosgenen die op en obidoxime kan de effecten van inderdaad goed en vlug genoeg kan de luchtwegen werken) en blaar- zenuwblokkerende middelen te- gebeuren. Tegen de andere middelen is vol gens Savelkoul alleen bescherming mogelijk door gasmaskers en be schermende kleding. Toch heeft on derzoek van mensen die blootstel ling aan celdodende en zenuwblok kerende middelen hebben over leefd, na een eerste behandeling ter plekke wel zin, omdat daarbij kan worden bekeken of al dan niet ver dere maatregelen nodig zijn. Niet 'besmettelijk' Mosterdgas heeft zowel effecten op korte als op lange termijn. De Ira niërs die indertijd in het AZU zijn behandeld, werden daar opgeno men tien dagen nadat ze aan het gas waren blootgesteld. Veertien van de vijftien konden het ziekenhuis na een behandeling van gemiddeld twee maanden volledig genezen verlaten, de vijftiende overleed vier maanden later aan een complicatie. Volgens Savelkoul is de behande ling, ook voor het verplegend perso neel, een bijzonder intensieve be zigheid: het gaat om patiënten van wie huid, ogen èn longen zijn aange tast. Hij zei dat voor de hulpverle ners geen gevaar bestaat. Tegen de tijd dat de patiënten in Utrecht arri veren zijn ze niet 'besmettelijk' meer. Slachtoffers van biologische wa pens (bacteriën, virussen) kunnen dat uiteraard wèl zijn. In een oorlog heeft alleen de verspreiding van snel toeslaande ziekten zin, het botulismetoxine bij voorbeeld. En daar hebben het AZU en het Rijks instituut voor Volksgezondheid en Milieuhygiëne (RIVM) de nodige er varing mee. Eventueel kunnen ook andere deskundigen worden inge schakeld van het RIVM waar het NVIC een onderdeel van is. Landelijke raad binnenkort gereed ROTTERDAM (GPD/ANP) - Moslims in Nederland moe ten nu eindelijk volop deel gaan nemen aan het maat schappelijk leven. Het moet maar eens afgelopen zijn met de getto-vorming. Daarover waren de deelnemers aan het gisteren in Rotterdam gehou den congres over integratie mogelijkheden van moslims het roerend met elkaar eens. Het congres, dat plaats vond in de Erasmus Universiteit, was geor ganiseerd door de Islamitische Stichting Bevordering Integratie en had de steun van de belang- rijkse islamitische organisaties in ons land. Er was veel zelfkritiek, onder meer van Abdulwahid van Bom mel van het Moslim Informatie Centrum in Den Haag. Hij consta teerde dat moslims niet willen in tegreren in de Nederlandse sa menleving uit angst om hun eigen identiteit te verliezen. "Maar de islam is nooit een getto-religie ge weest. De islam is juist altijd mul- ti-etnisch en multi-cultureel ge weest. Moslims vormen toch geen apart ras". Volgens Van Bommel is het hard nodig dat moslims gaan on derzoeken waarop hun eigen identiteit dan wel gebaseerd is, als ze zo bang zijn die te verliezen. Tevens acht hij het noodzakelijk dat moslims studie maken van de moderne en seculiere Nederland se samenleving, omdat "we daar elke dag mee geconfronteerd worden". Om het integratieproces te be spoedigen pleitte hij ervoor om een eigen opleiding voor islami tische geestelijken in Nederland op te richten in plaats van deze leidsmannen uit andere landen te halen. "Gebleken is namelijk dat de meeste imams grote vooroor delen jegens de Nederlandse maatschappij hebben en dat is nu niet bepaald integratiebevorde rend". Dr. W.A.R. Shadid, cultureel- antropoloog aan de Rijksuniver siteit te Leiden, merkte op dat de sterke nadruk op verschillen in geloof en afkomst ertoe heeft ge leid dat er nu een groot gebrek is aan leidinggevende moslims in Nederland. Evenals Van Bommel toonde hij zich warm voorstander van een gezamenlijke raad, die onder meer de overheid duidelijk moet maken dat de islam geen buitenlandse, maar een Neder landse godsdienst is. Als alles vol gens plan verloopt, is die raad over een paar weken een feit. "Zo lang de overheid dat niet begrijpt, zal er van integratie niks terecht komen". Mr. H.P.A. Nawijn, hoofd vreemdelingenzaken van het mi nisterie van justitie, vond dat er nu maar eens een einde moet ko men aan de negatieve beeldvor- Raad van Kerken roept opnieuw op tot gebedsdiensten AMERSFOORT (ANP) - De Raad van Kerken in Nederland heeft de plaatselijke gemeenten en parochies opgeroepen de ko mende dagen gebedsdiensten te houden voor een vreedzame op lossing van het Golfconflict. De raad, die gisteren in Amers foort bijeen was, herinnert aan de brief die vorige maand aan de tien lidkerken en de plaatselijke ra den van kerken werd gezonden. Daarin werd erop aangedrongen een oecumenische kerkdienst of een vredeswake te houden aan de vooravond van 15 januari, de dag waarop het VN-ultimatum tegen Irak afloopt. Volgens de woordvoerder van de raad is de nieuwe oproep geen uiting van ontevredenheid bij de landelijke kerken over de mede werking van de plaatselijke ker ken. De raad wil nog eens onder strepen hoe belangrijk het is zich als kerken in te spannen voor het voorkomen van een oorlog in het Golfgebied. Voorlichtingsdag aan EH uitgesteld AMERSFOORT - De voorlich tingsdag, die zaterdag aan de Evangelische Hogeschool zouden worden gehouden, zijn voor on beperkte tijd uitgesteld. Dit heeft het bestuur van de EH besloten, met het oog op al het tumult dat is ontstaan rond het interne con flict. Eind vorige week schorste het bestuur drie van de vier directeu ren, alsmede een docent en vijf le den van de Raad van Toezicht en Advies ontslag aanzegde. Aanstaande studenten hadden zaterdag voorlichting moeten krijgen over de drie opleidingen: de Evangelische School voor Journalistiek, het basisjaar en de lerarenopleidingen (geschiede nis, theologie en maatschappij leer). Het bestuur hoopt op zo kort mogelijke termijn een nieuwe da tum voor de voorlichtingsdagen vast te stellen. ming over minderheden. "Min derheden zijn niet zielig en ook niet bedreigend". Dat is waar, zei Abdulwahid van Bommel, maar we moeten de hand ook in eigen boezem steken. "Zolang wij er niet in slagen om de negatieve beeldvorming om te buigen, zijn wij medeschuldig aan die beeldvorming. Ons ge drag kan veel veranderen aan de mentaliteit van de Nederlan ders". Van Bommel wees in dit verband ook op de bestaande ver snippering onder islamieten. "Regionale en ideologische ge loofsverschillen spelen ons par ten. Door die versnippering be schikken we over te weinig kader om goede voorlichting te geven over onszelf'. De binnenkort op te richten Is lamitische Raad Nederland moet hierin verandering gaan brengen. De raad, die als gesprekspartner van de Nederlandse overheid gaat functioneren, moet de sa menwerking in islamitische kring bevorderen. Het congres, waaraan vertegenwoordigers van diverse stromingen deelnamen, was ook ter gelegenheid van deze toekomstige samenwerking geor ganiseerd. Met succes, want er werd nauwelijks een onvertogen woord gehoord. Aleksej II. (archieffoto EPA) 'Patriarch van Russische Kerk wil naar Israël NEW YORK (AFP) - Patriarch Aleksej II van de Russisch-Ortho- doxe Kerk is van plan 16 januari naar Israël te reizen, zo heeft de Amerikaanse rabbijn Arthur Sch- neier gezegd bij terugkeer uit de Sovjetunie. Het zou de eerste buitenlandse reis worden van de patriarch, die in juni vorig jaar werd gekozen tot opvolger van patriarch Pimen. Bovendien zou het het eerste be zoek van een Russisch-orthodoxe patriarch aan Israël zijn sinds de stichting van de joodse staat in 1948. Volgens Schneier, voorzitter van een inter-godsdienstige orga nisatie voor de gewetensvrijheid, is het bezoek "een nieuwe aanwij zing voor de verbetering van de betrekkingen tussen de Sovjetu nie en Israël". De patriarch heeft Schneier tijdens diens twaalfdaagse verblijf in de Sov jetunie ingelicht over de situatie van de Russisch-Orthodoxe Kerk sinds de invoering van de wet op de godsdienstvrijheid vorig na jaar. Hallewas weg. De president van de lutherse synode, dr. C.F- .G.E. Hallewas, heeft wegens ver schillen van inzicht met zijn ker- keraad zijn ambt van predikant van de lutherse gemeente in Rot terdam neergelegd. Hij heeft nog geen andere gemeente gevonden. Hallewas, sinds 1988 synodepre sident,is vijf jaar predikant in Rotterdam geweest. Hij wil des gevraagd niet ingaan op de pro blemen met de kerkeraad. Hij er kent dat de functie van predikant in Rotterdam, met ongeveer 2500 leden een van de grootste ge meenten binnen de Evangelisch- Lutherse Kerk, moeilijk te com bineren is met het president schap van de synode. Hallewas (48) heeft nog niet besloten, of hij zich in mei als synodepresident herkiesbaar stelt. Beroepingswerk Hervormde Kerk: benoemd tot vica ris in Leiden (part-time) mw. drs. A. A. van der Wel kand. Oegstgeest; aange nomen naar Nieuwe Pekela J. Rie- mersma Nijbroek; bedankt voor Tjamsweer G. Muilwijk Parrega-Hie- slum en Tjerkwerd-Dadgum. Geref. Gemeenten in Nederland: be roepen te Opheusden J. Roos Chilli- wack (Canada). Evangelisch Lutherse Kerk: be noemd tot geestelijk verzorger te Schiedam (part-time) S. den Blaauwen Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 2