Wamelink (KRO): 9Tv moet van radio afblijven Edv.d. Elsken neemt afscheid met videofilm Ciska Peters ldest voor carrière als zakenvrouw Disney-show in Den Haag Jos Brink naar later tijdstip verbannen Maand geen 'Medisch Centrum 'X Dwaalgast PAGINA 22 DONDERDAG 10 JANUARI 1991 Ed van der Elsken (foto pr) HILVERSUM (ANP) - De foto graaf en cineast Ed van der Elsken overleed eind decem ber op 65-jarige leeftijd aan de gevolgen van prostaatkan ker. In een videofilm heeft hij de laatste maanden van zijn leven vastgelegd. In 108 minuten schetst Van der Elsken het verloop van zijn ziekte. Een verslag van boosheid direct na het bekend worden van zijn ziekte eind 1988 tot berusting in zijn on vermijdelijke lot. Het is een film waarin veel wordt gepraat. Vaak met niet meer dan zijn hoofd in beeld vertelt hij zijn laatste zakelij ke activiteiten. Tegelijkertijd wandelt hij met de kijker nog een keer door zijn filmgeschie denis. De VPRO zendt de film zondag 27 januari uit. Ciska Peters: van de bühne naar het bureau... HILVERSUM Zangeres Ciska Peters heeft enkele jaren geleden gekozen voor een carrière als zaken vrouw. Zij trad in dienst bij haar echtgenoot Pim ter Linde die een manage mentbureau heeft. Ciska hield zich bezig met de ar tistieke kant van het zaken doen en dat is haar zo goed bevallen dat echtgenoot Ter Linde de naam van zijn bedrijf nu heeft veranderd van Interlinde Managemant in Peters en Ter Linde, en tertainment organisation. DEN HAAG De nieuwe show van Walt Disney's World on Ice komt naar Nederland. Stripfiguren als Pinokkio, Mickey Mouse en Donald Duck zijn al schaatsend te zien in de Statenhal van het Nederlands Congresgebouw in Den Haag. Internationale schaatsers van top-ni veau gaan schuil achter de kostuums van de stripfiguren. Het gaat om twaalf voorstellingen in de week van de Krokusvakantie, 12 tot en met 17 februari. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de kassa van het Congresgebouw, de WV- theaterbespreekbureaus en bij alle bekende voorverkoopadressen. Ciska is account-director van de evenementen divi sie. Algemeen directeur van de onderneming is Pim ter Linde. Het bedrijf telt negen medewerkers in vas te dienst. In 1990 organiseerde Cis- ka Peters met haar echtge noot een groot aantal eve nementen en produktpre- sentaties waaronder inter nationale congressen en de presentatie on ontvangsten van sterren als Gloria Gay nor, Shirley Bassey en La- Toya Jackson. Naast de eve nementendivisie behartigt het bedrijf Peters en ter Linde ook de belangen van een aantal bekende Neder landers onder wie Lee To wers, Leonie Sazias en TROS omroepster Carin de Ronde. Voor Robert Paul treedt Peters en ter Linde overigens niet alleen op als agent maar ook als theater producent. Ciska Peters heeft, kortom, haar draai in de za kenwereld gevonden en blijkt daarin minstens zo succesvol als in het verle den als zangers. HILVERSUM - Het zal even moeten wennen, maar na vol gende week vrijdag zal de enorme schare liefhebbers het een maand lang zonder Nedr- lands favoriete drama-pro- duktie moeten stellen. De der de serie Medisch Centrum West loopt op vrijdag de 1 Se af en na een maandje rust begint de TROS pas op 22 februari met de vierde reeks. Medisch Centrum West wist ook het derde seizoen een hoog kijkdichtheidsniveau te hand haven: wekelijks volgden ruim 3 miljoen kijkers de ont wikkelingen in het bekendste ziekenhuis van Nederland. De speelfilms die RTL 4 op het zelfde tijdstip uitzendt, vor men wel geduchte concurren tie voor de TROS. Na de uitzending van de vierde serie, dus vanaf 22 fe bruari, staat voor de komende zomer de opname van de vijf de reeks afleveringen op het programma. Van onze medewerker Theo Dersjant HILVERSUM Jos Brink moet met zijn programma De 64.000 gulden vraag verhuizen naar de late avond. Dat heeft de pro grammaleiding van RTL 4 besloten. De zender denkt door het naar achteren schuiven van Jos Brink en het vroeger program meren van Koos Postema's programma De keus van Koos, op dinsdagavond meer kijkers te trekken. De schemawijziging gaat op 22 januari in. Een woordvoerder van RTL 4 wil niet ingaan op de vraag of de kijkcijfers van Brinks kennisquiz tegenvallen. De 64.000 vraag haalde in december een gemiddelde kijkdichtheid van elf pro cent. Afgelopen dinsdag, toen Brink op prime time geprogram meerd stond (zonder voorafgegaan te worden door Wie ben ik), scoorde hij negen procent. Dat terwijl RTL 4 adverteerders een kijkdichtheid van rond de 15 procent (oplopend naar 20 procent medio maart) in het vooruitzicht heeft gesteld. Het naar voren halen van Koos Postema kan tevens bedoeld zijn om het matig scorende De keus van Koos een steuntje in de rug te geven. 1 1) Ice ice baby - Vanilla Ice - Emi Bovema 2 2) Sadeness - Enigma - Virgin 3(3) Pray - MC Hammer - Emi Bovema 4(5) Mary had al little boy - Snap - Ariola 5 4) Justify my love - Ma donna - Warner Music Don't Worry - Kim Appleby - EMI Bove ma Maar vanavond heb ik hoofdpijn - Hanny - To love Somebody - Jimmy Somerville - Disappear - lnxs - Phonogram Unchained melody - The Righteous Bro thers - Polydor Domino Clouseau - CNR I'll be your baby to night - Robert Palmer Unbevlievable - EMF - EMI Bovema Love rears its ugly head - Living Colour It's a Shame (My sis ter) - Monie Love - All the man that i need - Whitney Hous ton - Ariola Operaa house - Mal colm McLaren 18 (16) 19 (10) 20 (32) 21 (24) 22 (20) 23 (15) 24 25 (33) 26 (34) 27 (29) 28 (37) 29 (26) 30 (39) Leven en laten leven - Corry Konings - CNR It takes two - Rod Ste wart Tine Turner - Knockin's boots Candyman Groovin's UB 40 - Virgin Do you remember - Phil Collins A Better love - London Beat - RCA All together now - The Farm - Zomba Falling - Julee Cruise Sucker dj (Remix) - Dimples D - IMC/ERD Get Here - Oleta Adams - Phonogram Mamma'k wil een man hé'. - Jody Sin gers - Dino Music A little time - The Be autiful South - Phono gram Are you 'dreaming? Twenty 4 Seven - 31 (19) 32 33 (40) 34 35 (25) 36 (22) 37 38 (35) 39 (23) 40 (31) Anniversary Waltz Status Quo - Phono gram 1 Wanna get with U - Guy - Warmer Music Parachute - Some thing Happens Gonna make you sweat - C C Music Factory - Sony Music Let's try it again New Kids on the Block - Sony Music Ich hab' getraumt - Von Dir - Matthias Reim - Phonogram The love of the Year - René Froger - PWL Records Tick Tock - The Vaug- han Brothers - Sony Music Christmas Without you - Kenny Rogers Dolly Parton RCA The greatest gift of all - Grant Forsyth - HILVERSUM (GPD) Er moet worden voorkomen dat de radio het melkkoetje van de televisie wordt. Daarom is het nodig dat de omroepvertegenwoordigers. die vandaag aan de hand van het McKinsey- rapport in Noordwijk hun besprekingen over de toekomst van de Nederlandse televisie zouden starten, vooraf uitspreken dat niet getornd wordt aan de budgetten voor radio. Met deze boodschap heeft Ben Wamelink. hoofd KRO-radio, zijn collega's van de overige omroepen benaderd. Hij wil dat zij hun voorzitters overtuigen van de noodzaak om het radiobudget ongemoeid te laten. Zelfheeft hij zijn voorzitter mr. B. Schmitz zover gekregen dat deze in Noordwijk stelling zal nemen tegen de 'toevluchtsmogelijkheid', die de radio voor televisie kan bieden. Wamelink wil dat zijn collega's hun voorzitters tot soortgelijke uitspraken brengen. Wamelink is van mening, zo schrijft hij, dat „zonder diepgaande analyse en discussie" over het medium niet aan de radio mag worden getornd. „Op deze wijze wordt een zelfstandig opererend medium de mogelijkheid onthouden z'n eigen kwaliteiten te ontwikkelen en te benutten". Wamelink is bang dat in Noordwijk de radio geslachtofferd wordt ten behoeve van de televisie. "Ik denk dat het hoe dan ook zinnig is om de radio programmadirecteuren in ieder geval op één lijn te krijgen". De vrees wordt deels ingegeven door het feit dat vanaf 1 januari de strikte scheiding tussen televisie- en radiobudgetten is komen te vervallen. Programma scoort te laag DOOR DAT<SEHANNE$ ME7 BON&A BEN K TIEN MINUTEN TE LAAT! Gisteren vloog hier een zwerm putters door het dorp. Ineen gol vende vlucht streken ze neer op de kale takken van een els en be gonnen met hun kegelsnaveltjes in de zwarte proppen te pikken. Een putter is gemakkelijk te herkennen aan zijn rode ge zichtsmasker en wit-zwart ge- bandeerde kop en aan de helge le streep over zijn vleugels. Ik had het vogeltje nooit eerder in Nederland gezien. In Andorra zag ik hem voor het eerst, een op vallende, kleurrijke verschij ning, die boven het snel vlieten de water van een riviertje van struik tot stmik vloog. In mijn Peterson Vogelgids, het bekendste handboek van de vogelaarlees ik dat de putter een vrij zeldzame, plaatselijk talrijker broedvogel van tui nen, parken, boomgaarden en bosranden is. Hij overwintert hier in kleine aantallen en trekt weg van eind augustus tot in de cember. Echt bijzonder is mijn waarneming dus niet. Nu ben ik als vogelaar maar een eenvou dige amateur die niet, zoals sommige van mijn vrienden, in staat is om uit het vliegbeeld van eenden of plevieren onmid dellijk af te leiden met welke soort we te maken hebben. Een enkele vriend, die in zijn jonge jaren lid was van de Ne derlandse Jeugdbond voor Na tuurstudie, en elke zomer op kamp ging op een van de Wad deneilanden, ontwikkelde zich tot een echte ornitholoog. Het vo- gelkijken, die verslavende hob by, werd zijn werk. Al zijn rei zen werden later vogelreizen: zo ging hij naar Spitsbergen voor de ivoormeeuw, naar IJsland voor de kleine rietgans en de harlekijneend, naar Lapland Zij beschikken over enorme telescooplenzen, geavanceerde foto-apparatuur en zelfs over terreinwagens. In de afgelopen decennia kwam de club maar liefst veertig soorten op het spoor, die voordien nog nooit eerder in ons land waren gesig naleerd. Het spreekt vanzelf dat zij hun kennis opdeden in de landen waar de vogels, die hier als dwaalgasten te boek staan, tot de normale avifauna beho ren. Zij beschikken ook over veel gespecialiseerder vogelgidsen dan mijn Peterson: naast af beeldingen van jonge en vol wassen exemplaren, en van zo mer- en winterkleed, beschikken zij over gedetailleerde tekenin gen van het kleed van ruiende en bijna-volwassen vogels. De DBA exploiteert een eigen vogellijn, die actuele informatie geeft over bijzondere observa ties. Ik heb het nummer (06- 32032128) gisteren eens gebeld, en kreeg te horen dat er tussen een troep Groningse rietganzen twee sneeuwganzen waren ge signaleerd, en dat er bij de Veer- se Dam een papegaaiduiker was opgedoken. Voorts werd melding gemaakt van grote kruisbekken, smienten, een wa terspreeuw en een tweetal slechtvalken (Lauwersmeerge- bied). Bob den Uyl heeft eens een verhaal geschreven, "Vogels kij ken" geheten, dat een van de mooiste openingszinnen heeft die ik ken: "Ik wist niets van vo gels af, toch zag juist ik de zeld zaamste exemplaren". Het is te hopen dat deze ik-figuur, die een grutto en een tureluur niet uit elkaar kan houden en die in elke huismus een Aziatische steppemus meent te herkennen, nooit toegang zal krijgen tot de vogellijn van de Dutch Birding Association. voor de morinelplevier en naar de Zuidpool voor de albatros. Al ben ik dan op de speel plaats van de ornithologie blij ven hangen, toch heb ik op reis altijd een kijker bij me. Vroeger een zware 10x50. tegenwoordig een lichtgewicht Zeiss 8 x 20. De ware vogelaar weet nog precies waar en onder welke omstan digheden hij zijn eerste rood- pootvalk of jan-van-gent heeft gezien. Zo zag ik mijn eerste (en enige) witoogeend in het Bui- ten-IJ, mijn eerste havik onder een vliegden op de Veluwe en mijn eerste keep in de duinen bij het Amelandse Oerd. Op Vlieland zag ik zelfs eens een al bino-scholekster, een spierwitte vogel met een fel-oranje snavel. Voor mij waren deze waarne mingen bijzonder, maar dat waren ze natuurlijk niet voor de Dutch Birding Association (DBA), de club van gedreven vo gelaars, die een geweldige kick krijgen van de plotse aanwezig heid van een zeldzame door trekker of dwaalgast. Zij heb ben een eigen inspreeklijn, en niet zodra wordt er ergens in het land een notenkraker of Siberi sche boompieper waargeno men, of de leden rukken met groot materieel uit.

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 22