LEIDSCH DAGBLAD Vredesmissie van Perez de Cuellar NODIG! Minimumloon moet 30 procent omlaag 'Shell stortte gif waarschijnlijk illegaal' Nederland teleurgesteld na mislukken van overleg Jaar 1990 was warmste ooit op aarde gemeten ECT-arbeiders weigeren Duits kernafval te laden Kledingzaken Gazan gaan spoedig dicht AUTO LEITHON DONDERDAG 10 JANUARI 1991 OPGERICHT 1 MAART 1 No. 39442 Prijs fl. 1,45 Wetenschappelijke raad voor regeringsbeleid adviseert kabinet: DEN HAAG (GPD) - Het wettelijk minimumloon moet met 30 procent omlaag. Te beginnen bij jongeren die in 1990 18 jaar zijn geworden. Tegelijk moet het minimumloon voor ouderen worden bevroren. Op den duur vallen zo steeds meer minimumloners onder het nieuwe, verlaagde minimumloon. De verlaging is noodzakelijk om niet-rendabele arbeid weer lonend te maken. Bovendien krijgen zwak ke groepen (met slechte scholing en weinig werkervaring) daardoor veel betere kansen op een baan. Dit zegt de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) in een rapport dat vandaag aan het kabinet is aangeboden. Vol gens de WRR is het minimumloon nog steeds afgestemd op de behoef te van een alleenverdiener die met zijn inkomen een gezin met 2 kinde reren onderhoudt. Van alle werkne mers voldoet nog maar 0,4 procent aan dat beeld. Voor hen die in 1990 18 jaar wer den is er al van uitgegaan dat men zelfstandig in een inkomen kan voorzien. Het minimumloon voor deze generatie kan dus worden af gestemd op de behoefte van een al leenstaande. Die is 30 procent lager dan van een alleenverdiener. Door het systeem nu in te voeren en het minimumloon voor ouderen te be vriezen, gaan op den duur steeds meer mensen onder het minimumloon vallen. Om de koopkracht van de betrok kenen niet aan te tasten, bepleit de WRR het ontkoppelen van mini mumloon en uitkeringen. Het soci aal minimum zou afgestemd moe ten worden op huishoudens waar een minimumloon binnenkomt. Via een partner-uitkering kan de wel vaartspositie van werkende en uit keringsgerechtigde minima wor den gehandhaafd. (pagina 5: Lager minimumloon helpt werk) WASHINGTON/GENÈVE (GPD/AP/Rtr) - Secretaris-generaal van de Verenigde Naties Perez de Cuellar ontmoet zaterdag in Baghdad de Iraakse president Saddam Hussein in een poging alsnog een oorlog om Kuwayt te voorkomen. Hij maakte dat gisteravond be kend, na het mislukken van het zeven uur durende gesprek tussen VS-minister Baker (buitenlandse zaken) en zijn Iraakse ambtsgenoot Aziz in Genève. Baker is vanmorgen naar het Midden-Oosten vertrokken voor ontmoetingen met de leiders van Saudi-Arabië, Kuwayt, de Verenigde Arabische Emiraten en Egypte. WASHINGTON (UPI/RTR) - De gemiddelde temperatuur op aarde was in 1990 hoger dan ooit eerder is gemeten. Dit gegeven biedt nieuw bewijsmateriaal dat het geleidelijk warmer wordt. Dat zeggen klimaatdes kundigen van het Goddard In stituut in New York dat banden heeft met het Amerikaanse ruimtevaartcentrum NASA. Uit gegevens van 2.000 meteo rologische stations verspreid over de wereld, blijkt de gemid delde temperatuur in 1990 15,4 graden Celsius was. Een halve graad meer dan in 1989 en een stijging van 4,4 graden Celsius in vergelijking met de periode 1951-1980. Tot nu toe was het warmste jaar 1988 met een ge middelde temperatuur van 15,3 graden Celsius. Volgens directeur James Hansen is de temperatuurstij ging geen bewijs voor het zoge heten broeikas-effect. "Maar de relatie wordt wel steeds moei lijker te ontkennen". Een forse temperatuurstijging kan leiden tot overstromingen, klimaats veranderingen en andere nade lige milieu-effecten. "Maar je moet de zaak niet te veel opblazen op grond van cij fers van één jaar. De jaarlijkse schommelingen zijn vrij aan zienlijk", aldus Hansen. Volgens het Britse metereolo- gische instituut is het in enkele regio's kouder geworden, waar onder noordoost-Canada, Groenland en het centale pool gebied. Maar in Europa, west- Siberië, het Verre Oosten en de VS zijn de temperaturen geste gen in vergelijking met de pe riode 1951-1980. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering en alle politieke partijen zijn buitengewoon teleur gesteld over het mislukte overleg in Genève. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) spreekt over 'een anti-climax'. Uit de lange duur van het overleg tussen de Ameri kaanse minister Baker en de Iraak se minister Aziz was aanvankelijk hoop geput. "We blijven onverminderd in een ernstige situatie", concludeerde Van den Broek gisteravond. Hij heeft zijn hoop gevestigd op VN-: De Franse president Mitterrand de regering van Algerije overwegen nog een poging tot bemiddeling te doen. Mitterrand zei mogelijk zelf naar Baghdad te gaan. Wel zei een woordvoerder van de president vanmiddag dat Frankrijk bereid is deel te nemen aan een oorlog als voor 15 januari geen oplossing is ge- gisteren te willen bekijken welke vonden. 'breed gedragen, realistische diplo matieke mogelijkheden' nog over blijven. Daarmee veroordeelde hij eventuele solo-actie van Frank- Het Franse parlement komt op 17 januari in bijzondere zitting bijeen om dat besluit te nemen. Minister Defensie Chevenement vindt rijk. Ook VVD en D66 hekelden de dat de VS een 'zeer klein gebaar' opstelling van Frankrijk, dat giste- moeten maken richting Irak door in ren zei bereid te zijn op eigen houtje te stemmen met een Midden-Oos- met Baghdad te praten. De PvdA tenconferentie. liet tot woede van met name de coa- De Belgische minister Eyskens litiepartner CDA weten, dat het (buitenlandse zaken) polste Franse initiatief 'serieus moet den bekeken'. Volgens het ministerie 1 daag zijn collega's over een diplo matiek initiatief van de EG. Luxem burg en Italië zullen proberen cretaris-generaal Perez de Cuellar stafleden i die zaterdag in Baghdad besprekin- tenlandse zaken zullen de laatst gesprek in Algiers, en desnoods i derlandse ambassade voert. Ook de Kamer ziet die binnenkort vertrekken. De ambas- matie te hebben dat Irak openstaat gen missie als laatste redmiddel om Golfoorlog te voorkomen. Twijfel bestaat er over het nut een eventuele afvaardiging var Europese Gemeenschap naar Irak. "Wij zouden het op prijs stellen Irak nie* sade blijft in de Iraakse hoofdstad, maar werkt niet meer. Ambassa deur Van Dam is nu niet in Bag- dë hdad. Het ligt volgens het ministe- de hand dat hij voorlopig r Irak terugkeert. ook nog eens van de Europese kant de ernst van de situatie onder ogen bestemd te brengen, er nog eens op te wijzen wonden dat aan de ontruiming van Kuwayt log, wordt morgen met niet te ontkomen valt", aldus Van Het noodhospitaal van de Marine, de verzorging van ge- :n eventuele Golfoor- vlieg- tuig van Martinair naar de Verenig den Broek. Maar 'er kan geen spra- de Arabische Emiraten vervoerd. zijn dat de Europese lijn Maandag vertrekken 50 perso- ke wordt veriaten. De Irakezen mogen neelsleden van de EG weinig meer verwachten dan van de Amerikanen'. dialoog met de VS, Europa en met name Saudi-Arabië. De Canadese premier Mulroney heeft Perez de Cuellar per brief sug gesties gedaan voor mogelijke op lossingen voor de Golfcrisis, zo meldde de Canadese televisie. In de brief staat onder meer dat de nood zaak erkend moet worden dat Irak, als het land zich terugtrekt uit Ku wayt, betere toegang krijgt tot de Golf. En ook de garantie krijgt dat de Iraakse grenzen van voor de in- blijven gehandhaafd Secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Javier Perez de Cuel lar bekijkt de gebedskrans van de Kuwaytse ambassadeur Moham med Abulhasan in het UN-gebouw in New York. Kort tevoren had hij gisteravond de verzamelde pers meegedeeld vandaag voor een vre desmissie naar Irak te vertrekken, hij zal daar gesprekken voeren met president Saddan Hussein. Greenpeace richt zich op zeevisserij radio-actief afval. Vorig jaar nam de internationale vervoersvakbond ITF een resolutie aan waarin werd opgeroepen geen radio-actief afval zijn ROTTERDAM (GPD) - Werkne mers van het overslagbedrijf ECT in Rotterdam hebben gisteravond ge weigerd het Zweeds containerschip Companion Express te laden met radio-actief afval. Het personeel met schepen die daar niet volgt hiermee een oproep van de uitgerust. Vervoersbonct FNV. Het schip is vannacht zonder de lading richting Engeland vertrokken. Het kernaf val is afkomstig van een Duitse on derzoeksreactor in Braunschweig per container worden ver- de opwerkingsfabriek i Schotland. De Vervoersbond was gistermid- het noodhospitaal de Golf. Later wordt mogelijk stappen worden gezet op weg nog een aantal Nederlandse dokters en verplegers gestuurd ten bij te staan. IJMUIDEN (GPD) - De milieu-or ganisatie Greenpeace gaat de visse rij op de Noordzee beter in de gaten houden. Op 1 februari beschikt de voerd organisatie over een visserijspecia- Dounreay list, die deel gaat uitmaken van de De Verv bemanning van de Solo. Dat is het dag door de Greenpeace getipt het transport met de Zweedse ferry, NOORDWIJK - In hotel 'De Witte Raaf in Noordwijk kwamen van daag de topmensen uit de Neder landse omroepwereld bijeen om het McKineys-rapport over de toekomst van de NOS en de publieke omroe pen te bepreken. De kersverse NOS- Enkele buien Enkele buien, afgewisseld door opklaringen. Minimumtempera tuur van 6 graden aan de kust tot 2 graden in het binnenland met kans op vorst aan de grond. Mid- dagtemperatuur circa 6 graden. Zuidwestenwind, in het binnen land toenemend tot vrij krachtig, aan de kust tot hard of stormach tig. De vooruitzichten voor zaterdag tot en met dinsdag: Zaterdag en kele winterse buien, daarna over gang naar droog en licht vriezend 24 PAGINA'S vredesconferentie de Brit- lossing te vinden voor de Palestijn se kwestie. Zwemmen in bloed Saddam Hussein waarschuwde gis teravond de multinationale troe penmacht in Saudi-Arabië dat zij 'in hun eigen bloed zullen zwemmen' als Kuwayt wordt aangevallen. Bush zei gisteren dat de starre hou ding van Irak bij de besprekingen hem 'minder het gevoel geven' dat het Golf-conflict zonder oorlog kan worden opgelost. De VS zullen blij- proberen om het conflict zon der geweld beëindigd te krijgen. Door het mislukken van overleg is het volgens Amerikaanse Con- x gresleden waarschijnlijker dat een hm< i 1 resolutie die het gebruik van ge- V wÊ. weld tegen Irak rechtvaardigt, door >- het C°nSres wordt aangenomen. Defensie-minister Cheney maak- v te gisteren bekend dat het Pentagon werkt aan een regeling die het in principe mogelijk maakt in totaal één miljoen reservisten gedurende twee jaar op te roepen. Eerder giste ren tekende Bush een presidentiële opdracht die overheidsinstanties in staat stelt om goederen en diensten voorzitter Max de Jong (rechts) op te eisen als de situatie in de Golf dat nodig maakt. schip vanaf maart op de Noordzee trouilleert. Gisteren maakte de Solo een eerste proefvaart vanuit IJmui- den. Greenpeace-medewerker Guyt: "Niet alleen de scheepvaart en de DEN^HAAG (ANP) - Staatsecretaris S offshore-industrie bedreigen het die niet speciaal is uitgerust 1 Modernisering F-16's Woordvoerder Bruine van Green peace: "Bij een scheepsbrand kun nen de containers de hitte ongeveer een uur weerstaan. Maar aangezien de meeste branden veel langer du ren, bestaat er in geval van calami teiten een grote kans dat lucht en water besmet raken." Greenpeace is bovendien bang dat het met de Dounreay dezelfde kant opgaat als ■MpMVMIMiSélla- field, die de Ierse zee radio-actief heeft besmet. Bruine wil dat het af val teruggaat naar Braunschweig in Duitsland en daar wordt opgesla- LEIDEN/ALPHEN AAN DEN RIJN De 26 goedkope-kledingza- ken van mode-keten Gazan, dat zijn hoofdkantoor heeft in Alphen aan den Rijn, worden binnenkort geslo ten. Van de ongeveer 130 werkne mers worden de meesten ontslagen, zo heeft de Dienstenbond FNV van ochtend meegedeeld. Een aantal werknemers kan overstappen naar het kledingconcern Zeeman in Al phen aan den Rijn, dat eigenaar is van Gazan. De Gazan-winkels. die onder meer in Alphen en Leiden de aller goedkoopste kleding verkopen, zijn al jaren verliesgevend. Het textiel- concern Zeeman Groep, dat Gazan in 1976 overnam, veranderde vorig jaar de formule en beperkte het as sortiment tot herenkleding. Toen de winkels ook na deze ingreep zon der succes bleven, deed Zeeman Groep (Zeeman Textiel, Gazan, Vinke, Favetex en Brons, samen 3000 werknemers) Gazan ver geefs in de verkoop. Op 2 januari kregen de vakbon den te horen dat de noodlijdende winkels dicht moeten. Vanmiddag overlegde de directie van Zeeman met de vakbonden over de plannen, die al zijn goedgekeurd door de on dernemingsraad. Daarbij moet on der meer duidelijk worden hoeveel mensen elders in het Zeeman-con cern een nieuwe baan kunnen krij gen. De komende tijd moeten de bonden nog onderhandelen met de directie over een sociaal plan. De afgelopen jaren werden al 10 Gazan-zaken omgebouwd tot Zee man Textielwinkels, die wel met winst draaien. Voor de overgeble ven 26 Gazan-winkels is dat niet mogelijk, doordat er al er voldoende Zeeman-winkels zijn in Nederland. v.. ..„V Van Voorst tot Voorst van defensie Noordz^milieu**met**hun**0iie*io- wil dat de over enige tijd verouder- zingen. Ook de activiteiten van de de F-16-jachtvliegtuigen Het radio-actieve materiaal zou oorspronkelijk naar de VS worden de vervoerd. Die wilden het echter niet vissing, de bijvangst die overboord ^arj*ai?ferj meekunnen, wordt gezet en de mogelijke intro- J~ duktie van drijfnetten op de Noord- Kamer zee. Greenpeace wil niet kwijt welke vormen van actie wordt dacht. Hij deelde dat vandaag in de Twee- Voor de eerste fase trekt Nederland 318 miljoen gulden uit. De totale kosten daarvan bedra gen ruim 2 miljard. Nü halen, zomer '91 betalen Off. Peugeot dealer voor Leiden e.o. Maredijk 175, 2316 VZ Leiden, telefoon 071-212911 t.o.a. het nieuwe postkantoor Zie advertentie op pag. 18 Twintig Sovjet-soldaten gedood bij tankexplosie PRAAG (AP) - Twintig soldaten van het Sovjet-leger in Tsjechoslo- wakije zijn gisteren om het leven ge komen toen de munitie in een tank explodeerde. Bij het ongeluk op de legerbasis Bohosudov nabij Teplice, honderd kilometer ten noorden van Praag, overleden 18 soldaten ter plaatse en twee anderen op de operatietafel in het ziekenhuis. De munitie in de tank zou tot ont ploffing zijn gekomen door kort sluiting. Lichtshowvan NASA in ruimte WASHINGTON (AP) - De Ame rikaanse ruimtevaartorganisa tie NASA gaat vannacht vanuit een satelliet 32.000 km boven de aarde met chemicaliën de hemel kleuren met een fel blauw en rood licht. De chemische 'licht show' wordt uitgevoerd in het kader van een onderzoek naar het elektro-magnetisme in de ruimte. Als de plannen doorgaan wordt om 02.43 uur Nederlandse tijd de eerste van de zeven hul zen met de stoffen barium en li thium in de ruimte uitgestrooid. Volgens de NASA geeft de proef een lichtschijnsel te zien, helder der dan van enige andere pla neet of ster. Het spektakel is bij een onbewolkte hemel in de VS. West-Europa en het hele westelij ke halfrond duidelijk te zien. Als de chemicaliën vrijkomen worden zij geioniseerd door de uv-straling van de zon, waarbij zij een fel licht gaan uitstralen het barium licht blauw op, het li thium rood. Zondag wordt de proef herhaald. Voorlopige uitspraak Haagse hof in slepende Gouderalt-affaire DEN HAAG (ANP) - Het Haagse ge- Zellingwijk, de woonwijk die in de zijn wel veel rapporten uitgebracht, spreekt óók voor de laatste mode nieuwtjes rechtshof heeft sterk de indruk dat jaren 60 op de voormalige vuilstort Shell Chemie grote hoeveelheden in de bocht van de Hollandse IJssel delijk beeld gegeven, landbouwgif 'drins' illegaal heeft werd gebouwd. De kosten van sane- gestort in de toenmalige Zuidhol- ring, de wijk werd afgebroken en landse gemeente Gouderak. Het hof het verontreinigde terrein werd af deed deze voorlopige uitspraak gedekt, worden geraamd op ten vandaag in hoger beroep. De juridi- minste 110 miljoen gulden, sche procedure Shell en de Neder- Het hof zet de behandeling 14 fe- landse staat loopt al sinds 1983. bruari voort en wil meer weten over De staat vordert de kosten die zijn het recht van de staat om de sane- gemoeid met de sanering van de ringskosten te verhalen op Shell. Er die hebben het hof geen dui- Het hof heeft ook nog geen eind- Het hof heeft nog geen definitief oordeel over de schuld van de staat besluit genomen over het onrecht- en de gemeente Gouderak. In 1959 matig handelen van Shell. In een trad een massale vissterfte op in de periode van vijf jaar zijn op het ter- Hollandse IJssel. Op dat moment rein elke werkdag 9,5 kilo drins ge- moest de Zellingwijk nog worden stort, en dat is 'ontstellend veel', al- gebouwd. Het hof vindt dat wan- dus het hof. De gevaren van drins neer de gemeente schuld treft in dat waren toen al bekend, het hof geval ook de staat schuld treft. Zes dagen per week kompleet nieuws, tips en ■■■i trends. Oat wil ik niet missen! IQ Ik neem een proelabonnement voor 7 weken en betaal slechts 28.75 Ik neem een kwartaalabonnement 76.75' Ik neem een jaarabonnement 298.60' I* Voor hel abonnement ingaat ontvang ik de krant twee weken gratis' (aankruisen wat van toepassing is) Naam Adres - Postcode Woonplaats IDeze bon in een envelop, zonder postzegel, sturen naar Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. U kunt ook bellen 071-161400 _Tel

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 1