'Ligtaxi is te vergelijken met rolstoelbus' Gekoppeld tarief kan aanzetten tot zuiniger verbruik drinkwater Provincie wil de bezem halen door regio's Verzoek van patiënt om euthanasie vaak genegeerd GRONDWATER BESCHERMINGSGEBIED DONDERDAG 10 JANUARI 1991 REGIO PAGINA 15 DEN HAAG - De komst van lig- taxi's voor het vervoer van zieken huispatiënten leidt er toe dat ern stig zieken of slachtoffers van ver keersongevallen langer op een ech te ambulance moeten wachten. In de Haagse regio zal de wachttijd voor een ambulance stijgen van zes minuten gemiddeld naar wellicht een kwartier. Zelfs met een kwar tier zou de ambulance aan de wette lijke eisen voldoen, maar voor hart patiënten en ernstige verkeers slachtoffers kan vijftien minuten wachten fataal zijn. Dat voerde de advocaat W. Taeke- ma gistermorgen aan tijdens een zit ting van het College van beroep voor het bedrijfsleven. Taekema trad op namens de gemeente Den Haag (GG&GD) die een kort geding had aangespannen tegen de provin cie Zuid-Holland. Inzet van het kort geding was de vergunning die de provincie had afgegeven aan het be drijf Witte Kruis Rolstoel bv Den Haag voor zes ligtaxi's. Ook de zie kenfondsen zijn bij het instellen Poging om via kort geding komst ligtaxi's tegen te houden van ligtaxi's betrokken. Ligtaxi's zijn, de naam maakt het al meer dan duidelijk, taxi's die zijn ingericht om mensen liggend te vervoeren. De GG&GD, en dus de gemeente, is fel gekant tegen de komst van lig taxi's. De taxi's worden ingezet voor zogeheten besteld vervoer. Kraamvrouwen die na de bevalling naar huis gaan, mensen met gebro ken benen die in het ziekenhuis een foto willen laten maken en patiën ten die voor bestraling van het ene naar het andere ziekenhuis moeten zouden allemaal gebruik kunnen maken van de ligtaxi. De verschil in kosten tussen een ritje met de lig taxi, die niet is uitgerust met allerlei geavanceerde medische apparatuur en een tochtje met een ambulance, is behoorlijk groot. De ligtaxi kost 125 gulden, een ambulance ten min ste 350 gulden. Een van de redenen van de veel hogere prijs van de am bulance is dat die wagens bemand worden door gekwalificeerd me disch personeel. Van de 40.000 jaarlijkse ritten met een ambulance die jaarlijks in de Haagse regio worden uitgevoerd, kan een heel belangrijk deel door ligtaxi's worden overgenomen. Uit- in 15.000 ligtaxi-ritten, zou ïiljoenenbesparing moge- Langer wachten De gemeente absoluut niet. Door het wegvallen van besteld vervoer, kunnen de ambulances veel minder efficiënt worden ingezet. Taekema: "Dat leidt er toe dat een ambulance- rit duurder wordt, er zullen dus am bulances worden afgestoten en uit eindelijk wordt de patiënt de dupe". Taekema vroeg de voorzitter van het college van beroep, mr. J.J.R. Bakker, de vergunning onmiddel lijk te schorsen. Juridisch gezien blijkt dit verzoek nogal ingewik keld te zijn. Het bedrijf heeft een vergunning in het kader van de Wet personenvervoer. Die wet verbiedt vervoer van zieken. De gemeente vraagt de vergunning te schorsen, maar het bedrijf zou daarop een ver gunning in het kader van de Wet ambulancevervoer moeten aanvra gen. Afgezien van de juridisch voe tangels en klemmen is duidelijk wat de gemeente Den Haag wil: Er mo gen geen ligtaxi's komen. Advocaat F.A.J.Th. Kalberg voer de namens gedeputeerde staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de provincie, aan dat de vergun ning in het kader van de wet perso nenvervoer is verstrekt omdat het bedrijf aannemelijk had weten te maken dat er behoefte bestaat aan ligtaxi's. Het nut van dit nieuwe soort vervoer is volgens Kalberg duidelijk, de aangevoerde bezwa ren veel minder. Ook advocaat Teekens, optredend namens het Witte Kruis, trachtte met een lang juridisch verhaal de voorzitter van het college te overtuigen van de noodzaak tot invoering van lig taxi's. De houding van de gemeente Den Haag bevreemdt het bedrijf. "In september van het vorig jaar wist de gemeente al van onze plannen. Ze is zelfs uitgenodigd mee te doen in het project. Nu, 9 januari en een week na het begin van de ligtaxi-project, vraagt de gemeente in kort geding schorsing. Vreemd". De advocaat noemde het eens te meer vreemd omdat dezelfde GG &GD geen bezwaar had gemaakt toen begin jaren tachtig de rolstoel busjes werden ingevoerd. Deze bus jes namen destijds al een belangrijk deel van het geplande ambulance vervoer over. "Er is geen wezenlijk verschil tussen een rolstoelbus en een ligtaxi. Beide dienen voor het vervoer van minder mobiele men sen die geen medische zorg nodig hebben". De uitspraak in het kort geding heeft ook gevolgen voor de houding die andere GGD's en ziekenfondsen in het land zullen innemen. Gezien de enorme besparing in kosten is er veel belangstelling voor de ligtaxi. De voorzitter van het college van beroep doet op 23 janpari om 14.00 uur uitspraak. Duinbehoud: tarief drinkwater en verontreiningsheffing combineren LEIDEN - De Stichting Duinbehoud in Leiden pleit ervoor om de verontreinigingsheffing samen te voegen met het drinkwatertarief. Op die manier worden consumenten er eerder toe aangezet hun waterverbruik te verminderen. De kosten voor het reinigen van afvalwa ter - die uit de verontreinigingsheffing worden betaald - worden op die manier ook recht vaardiger verdeeld. De stichting heeft deze suggestie gedaan in een antwoord op een nota van de Vewin, waarin een groot aantal maatregelen is geïnventariseerd om het drinkwater- gebruik te beperken. Dat bruiken jaarlijks 700 miljoen ku bieke i drinkwater. stichting Duinbe houd met eenvijf de kunnen wor den terugge bracht, als de mensen zuiniger springen. De gezinnen zijn in Nederland de grootste waterverbruikers. Geza menlijk tappen ze ongeveer 700 mil joen kubieke meter water uit de kraan. Volgens de stichting Duin behoud kan het verbruik met onge veer 20 procent omlaag als mensen zorgvuldiger met water omspringen en thuis een aantal voorzieningen treffen. Daarmee kunnen de gezin nen tevens flink op de kosten be sparen. Bovendien worden de dui nen - waar een belangrijk deel van de drinkwaterbereiding in deze re gio plaats heeft - veel minder belast. Volgens beleidscoördinator Mare Janssen van de stichting Duinbe houd is de waterprijs nu echter zó laag dat het voor mensen nauwe lijks een stimulans is om het ver bruik te drukken. Dat wordt anders als de verontreinigingsheffing er aan wordt gekoppeld. "Niet alleen stijgt de waterprijs dan flink, men sen worden ook beter beloond voor hun besparingen. De verontreini gingsheffing is nu een vast tarief. Ie dereen moet hetzelfde betalen, of hij nu veel water verspilt of niet. Wordt ze bij de waterprijs onderge bracht, en via de watermeter afgere kend, dan wordt dat verschil wel ge maakt". Logisch Een samenvoeging van de waterta rief en de verontreinigingsheffing - die hier door het Hoogheemraad schap van Rijnland wordt geheven - zou op zichzelf ook wel logisch zijn, meent Janssen. "Daarmee maak je de burgers duidelijk wat ze kwijt zijn voor de zuivering van het water, zowel voor als na consumptie". De samenvoeging van de twee tarieven leidt niet tot een lastenverzwaring.. "Per saldo blijven" de kosten gelijk. Ze worden alleen op.een andere ma nier afgerekend". Janssen verwacht dat verbrui kers nog meer züllen besparen wan neer de waterprijs op een andere manier wordt opgebouwd. "Je kunt zeggen dat gezinnen recht hebben op een bepaalde hoeveelheid water. Daarvoor zou dan een laag tarief kunnen gelden. Gaan de verbrui kers over die hoeveelheid heen, dan komen ze in een veel hoger tarief te recht. Op die manier kun je het prijsmechanisme versterken". Overigens zal een koppeling tus- Nieuw bestuur NVAGG UTRECHT (ANP) - De Nederlandse Vereniging voor Ambulante Gees telijke Gezondheidszorg (NVAGG) is het nieuwe jaar begonnen met een nieuwe voorzitter, een nieuw bestuur en een nieuwe organisatie vorm. Daarmee is een eind geko men aan ruim twee jaar gebakkelei waarin een interim-bestuur aan het hoofd van de organisatie stond. De nieuwe voorzitter is mr. H. Bruins Slot. burgemeester van Ridderkerk. Nederland kent nu één landelijke vereniging voor ambulante geeste lijke gezondheidszorg. Een tot voor kort apart opererende werkge- verspoot is opgegaan in de NVAGG die dus ook de cao-onderhandelin gen gaat voeren voor de 3000 hulp verleners en 1000 ondersteunende krachten. Bij de NVAGG zijn alle 57 regionale instellingen (Riagg's) aan gesloten. Samen bedienen zij 330.000 cliënten. Het vorige bestuur trad ruim twee jaar geleden af. Sindsdien zijn er binnen de vereniging interne span ningen geweest over tal van zaken als het takenpakket, het landelijk bureau en de adviesgroepen die te gen de zin van sommigen vooral be stonden uit hulpverleners. De lan delijke vereniging gaat nu meer werken met de managers van de Riagg's. sen waterprijs en verontreinigings heffing, als het al wordt overgeno men, niet vandaag of morgen kun nen worden uitgevoerd. "Twee in stanties die nu nog betrekkelijk on afhankelijk van elkaar zijn, de wa terbedrijven en de zuiveringsschap pen, zullen dan heel nauw moeten samenwerken. Daar gaat altijd flink wat tijd mee gemoeid". Een 'optische' verhoging van de wa terprijs is volgens de stichting ech- DEN HAAG - De provincie overweegt de 12 samenwer kingsgebieden in Zuid-Hol land samen te voegen tot vier regio's. Deze nieuwe gebieden zouden dezelfde grenzen moeten krijgen als de politie regio's die ontstaan na de fu sie van rijks- en gemeentepo litie. De gemeentebesturen zijn inmiddels gevraagd voor 1 maart hun mening te geven over dit voornemen. Gaan ze ermee akkoord, dan kan de sa menvoeging wellicht nog voor het einde van dit jaar plaats hebben. De samenwerkingsgebie den zijn in 1985 in het leven geroepen. Ze moesten een einde maken aan de wirwar van gemeenschappelijke re gelingen die voor die tijd be stond. Gezamenlijke voorzie ningen, zoals brandweer, vuil verwerking, ambulancever- ter riiet voldoende. Er zal nog heel wat maatregelen meer getroffen moeten worden voordat het water- verbuik van de gezinnen met 20 pro cent daalt. "Daarom hebben we er ook voor gepleit via de bouwveror deningen te verplichten dat in nieuwbouwwoningen toiletten met spaarknop en aparte douchecabi nes worden geïnstalleerd. Zo'n Spaarknop kan het gemiddelde wa terverbruik per persoon per dag met tien liter terugbrengen. Dat werden door steeds wisselen de clubjes gemeenten gerund. Daardoor was het soms lastig om verschillende zaken op el kaar af te stemmen. Verplichting Het ergste leed was geleden nadat het rijk gemeenten had 'verplicht' met steeds dezelf de plaatsen samen te werken. Het rijk en de provincie vra gen zich nu echter af of die re gio's niet te klein zijn. Veel gemeenten zijn inmiddels gaan samenwerken met plaat sen buiten hun 'eigen' gebied om een fusie van energiebe drijven en de bouw van een nieuwe vuilverbranding mo gelijk te maken. Bovendien zijn er plannen om her en der zogeheten 1 gezondheidsre gio's, vervoers- en milieure gio's, in het leven te roepen. Daardoor dreigt opnieuw een lijkt op het eerste gezicht misschien niet veel, maar bij een gemiddeld verbruik per persoon van 127 liter per dag tikt het toch lekker aan". Aparte douchecabines kunnen volgens de stichting er toe bijdra gen dat mensen minder snel een bad nemen. "Om een ligbad te vul len ben je doorgaans zo'n 125 liter kwijt. Een douche vergt 50 liter en een douche met spaarkop - die de straal beter verdeelt - zelfs maar. 30 liter". warboel aan gemeenschappe lijke regelingen te ontstaan. P. Neukirchen, hoofd van het bureau bestuurlijke zaken van de provincie, kan een nieuwe chaos worden voorko men als de samenwerkingsge bieden worden uitgebreid. "Daarbij nemen we de poli tieregio's maar als uitgangs- unt. Die hebben ongeveer de goede omvang. Bovendien staan de grenzen van die ge bieden in heel Nederland vast". Als deze opzet werke lijkheid wordt, zouden de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek gaan samenwer ken met de Alphense en de Goudse regio. Niet op elk terrein Of de nieuwe samenwer kingsgebieden ook inderdaad die omvang krijgen, is echter voer en maatschappelijk werk Forse besparing zijn volgens Duinbehoud ook mogelijk wanneer de industrie en de tuinbouw minder gebruik maken van drinkwater. "Het zogeheten ruwwater - dat is licht gezuiverd oppervlaktewater - voldoet voor sommige doeleinden vaak net zo goed. Nu heeft de indus trie het gebruik van leidingwater al flink teruggebracht. We hebben echter het idee dat het nog verder kan worden verminderd". nog niet te zeggen. Dat hangt af van wat de gemeenten zelf willen. Zij zullen de samen werking immers gestalte moeten geven", aldus Neukir chen. De nieuwe gebiedsinde ling hoeft er volgens hem niet toe te leiden dat een dorp óf stad op elk terrein met alle andere gemeenten in het ge bied moet samenwerken. "Je blijft altijd kleinschalige sa menwerkingsverbanden hou den, waarbij maar drie of vier plaatsen gezamenlijk iets on dernemen. Dat is nu trouwens ook al het geval". Het is niet de bedoeling dat na de samenvoeging van de gebieden direct nieuwe be stuurslagen ontstaan a la het openbaar lichaam Rijnmond - een halverwege de jaren '80 opgeheven samenwerkings verband dat een eigen bestuur en vérgaande bevoegdheden UTRECHT - In de praktijk wordt weinig waarde gehecht aan het ver zoek van een patiënt om euthanasie. Artsen vinden zo'n verzoek onvol doende reden om het leven te beëin digen. Veel artsen doen bovendien geen aangifte bij justitie. De Landelijke Werkgroep Gewe tensbezwaarden, een belangenorga nisaties op christelijke grondslag, had 2800 mensen een vragenformu lier opgestuurd. Slechts 270 kwa men ingevuld terug. De gegevens omtrent de praktijk rond euthana sie, aangevuld met enkele aanbeve lingen, zullen worden opgestuurd aan de landelijke onderzoekscom missie inzake levensbeëindigend handelen, de commissie-Remme- link. Uit de enquête concludeert de Werkgroep Gewetensbezwaarden voorts dat onder werkers in de ge zondheidszorg de mening heeft postgevat dat euthanasie zonder verzoek van de patiënt 'niet meer te gen is te houden'. Ook de onder vraagden stelden vaak dat euthana- DEN HAAG/LEIDEN - In Leiden moet een Europese Stichting voor Azië-studies worden gevestigd. Die aanbeveling doet de adviescommis sie Kleine Letteren onder leiding van de filosoof en indoloog profes sor Staal. "Voor Nederland is op dit terrein een leidende rol weggelegd", meen de Staal vanmorgen tijdens de pre sentatie van het eindrapport van de adviescommissie Kleine Letteren. Volgens de hoogleraar uit de VS (Berkeley) staat Frankrijk in de startblokken een dergelijk initiatief te steunen, ook in financieel op zicht. Het budget van de kleine letteren, ondermeer het Fries, Sanskrit, klas siek Chinees, moet tenminste wor den verdubbeld, luidt het advies van de commissie. Dat betekent een extra uitgave van 40 miljoen. "Dat UTRECHT (ANP) - In het jaar 2000 zijn er minstens 100 klinisch geria ters nodig. Momenteel zijn er 28. Verder moeten er meer bedden bij komen. Dat stelt de Nederlandse Vereniging voor Geriatrie in een vandaag verschenen behoeftera ming voor het komende decenni um. Het aantal geriatrische patiën ten dat in een ziekenhuis wordt op genomen zal de komende tien jaar groeien van 210.000 naar 375.000. Deze, veelal hoogbejaarde, patiën ten lijden meestal aan meer dan een chronische ziekte en kunnen zich zelf niet goed redden. De vereniging vindt dat iedere regio in Nederland moet beschikken over een zieken huis met geriatrische afdeling. had. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, S. Patijn, heeft hier in zijn nieuwjaarstoespraak trou wens ook gewaarschuwd voor de komst van dergelijke be stuurslagen. Neukirchen on derstreept dit: "De nieuwe regio's blijven een verzame ling min of meer losstaande gemeenschappelijke regelin gen". Rijnmond Toch sluit Neukirchen niet uit dat de samenwerkingsver banden later alsnog uitgroei en tot bestuurslichamen. "Misschien dat de gemeenten over een aantal jaren beslui ten gezamenlijk iets te begin nen als 'Rijnmond'. Daar zul len ze dan echter zelf het ini tiatief voor moeten nemen. Het is in elk geval niet de op zet van deze operatie". sie niet meer is tegen te houden en zeker geen taboe meer is. Leerlingen Van de 270 ondervraagden is bijna de helft ooit direct betrokken ge weest bij euthanasie. De werkgroep vindt dat veel, ook al omdat de in zenders een sterk christelijke ach tergrond hebben. Onder hen zijn 23 leerling-verpleegkundigen, terwijl in totaal 35 leerlingen aan de enquê te meededen. De werkgroep vindt het opmerkelijk, dat leerlingen al zo direct bij euthanasie betrokken ra ken. De uitvoering van levensbeëin digende handelingen mag echter niet gelegd worden in handen van verpleègkundigen en zeker niet van hulpverleners in opleiding. Men vindt wel dat verpleegkundigen be trokken moeten worden bij het overleg dat aan de uiteindelijke be slissing vooraf gaat. Verder noemt de werkgroep het 'ongewenst dat de stem van degene die tegen levensbeëindiging van pa tiënten is, steeds minder of hele maal niet meer gehoord wordt'. moet mogelijk zijn. Want dat is één procentje van het totale weten schapsbudget", aldus Staal. De bezuinigingen van de afgelo pen jaren hebben geleid tot wanho pige taferelen bij de kleine letteren, vindt de commissie. Staal spreekt van een kaalslag als gevolg van de TVC-operatie (taakverdeling en concentratie) ten tijde van minister Deetman. Een aantal heikele vra gen over welke vakgroepen mogen blijven en waar ze juist moeten ver dwijnen, lijkt de commssie uit de weg te gaan. De helft van het huidige budget voor kleine letteren gaat naar de Azië-studies. "De Europeanen me nen dat wij ontzettend goed zijn op dit terrein. Zowel Frankrijk als En geland en Duitsland accepteren Ne derland in dit opzicht als initiatief nemer", weet Staal. Honderd jaar geleden stond er in de krant: - Zekere K., te Uden, die steeds met ruilebuiten (vodden opha len) fatsoenlijk het dagelijksch brood verdiende voor zich en zijn huisgezin, maar die het me delijden van meergegoeden moest opwekken, om zich een nieuw trekhondje te verschaffen, heeft nu onverwachts van een fa milielid uit. Amerika 50,000 geërfd. - Daar de stad Venloo geen riool stelsel bezit, zijn de straten door het water dat uit de huizen der bewoners verwijderd wordt, in een ijsveld herschapen, en men ziet de jeugd dan ook dapper over de straten schaatsenrijden. - Uit Blankenberghe wordt ge meld dat de zee aldaar tot op tweehonderd meters van de kust bevroren is. De visscherspinken liggen in de haven vast. - De werkeloozen, zoowat 150 man sterk, trokken gistermid dag te 's-Hage met hunne ge reedschappen, meest schoppen en bezems, door de straten. Voor aan ging een man, die een bord droeg, waarop aan beide zijde te lezen stond: „Denk aan de wer keloozen". Te halfdrie keerden zij in Walhallaterug, waar hun toen koffie en brood werd toegediend. Vijfentwintig jaar geleden: - Al is de leugen nog zo snel- Voor een 17-jarige inwoner uit Warmond gold zaterdag avond wel heel in het bijzonder het spreekwoord „al is de leugen nog zo snel, de waarheid achter haalt hem wel." De jongeman kwam zich op het Leids politie bureau ernstig beklagen over het feit, dat zijn bromfiets als ge volg van een op de weg gehouden controle voor een nader tech nisch onderzoek in bewaring was genomen, toen hem werd „verzochf'nog maar even te wachten. Het bleek namelijk dat de hevig verontwaardigde jon geman op 9 augustus van het vo rige jaar bij een aanhouding wegens een verkeersovertreding een valse naam had opgege- Bij minder drinkwaterverbruik worden de duinen gespaard. Zuid-Holland moet bestuurlijk eenvoudiger en overzichtelijker Adviescommissie wil in Leiden Europese stichting Azië-studies

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 15