TAD LEIDEN 'Leiden geeft te makkelijk geld uit Bekendheid Leiden bij bedrijfsleven is gering Anti-apartheidbeleid Leiden is door Kroon vernietigd live-muziek in 45 cafés tijdens Leidse kroegentocht s LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 10 JANUARI 1991 Gereedschap gestolen LEIDEN - Uit een bestelbus aan de Fokkerweg is in de nacht van dinsdag op woensdag gereedschap gestolen. Het gaat om een compres sor en een decoupeerzaag. De spul len zijn eigendom van een bouwbe drijf uit Boskoop. Aan de Schuttersveld werd even eens de bestelbus van een bedrijf uit Leiden opengebroken. Ont vreemd werden boormachines, slijptollen, handgereedschap, een decoupeerzaag en een radio. Op een bouwplaats op het Ka naalpark maakten onbekenden een container open. De daders namen onder meer 300 kilo lood mee. Huurster moet genoegen nemen met straalkaehel LEIDEN/DEN HAAG - Al sinds ok tober vorig jaar zat de 24-jarige Leidse die een kamer huurde van het Leidse bouw- en aannemings bedrijf gebr. Bolster BV, in de kou. In het ruim veertig kamers tellende pand aan de Kaarsenmakerstraat in Leiden, was precies in haar kamer tje de centrale verwarming kapot. Wel moest zij elke maand 170 gul den aan sevice-kosten betalen. Excuus van de verhuurder was dat het pand gerenoveerd gaat wor den. Om de verwarming in dat ene kamertje te maken moest de hele in stallatie van het begin tot het eind vervangen worden, zei Bolster. En dat was te duur. De Leidse, die in middels maar een straalkacheltje heeft gekocht, nam het niet langer en stapte naar de rechter om de ver warming alsnog te laten maken. Maar tijdens de behandeling van het kort geding dat gisteren voor de Haagse rechtbank diende bleek dat de vrouw zich ook in de toekomst met het elektrische kacheltje zal moeten behelpen. Bolster stelde zich bij monde van advocaat, mr. J. Hinnen, heftig teweer tegen de in haar ogen onredelijke eis van de huurster. Het bedrijf was in het verleden al op de hoogte van de problemen met de centrale verwarming. Er werd een monteur bijgehaald die een 'verstopping in een leiding op een niet te bepalen plaats constateerde', zo heette het. Een totale vervanging zou gekkenwerk zijn. "Aangezien het hele pand medio maart totaal gerenoveerd wordt, waarbij alleen het casco overeind blijft staan", wist raadsman mr. Hinnen. Ook had Bolster de huurster een andere, weliswaar kleinere, kamer aangeboden, maar daar wenste zij niet op in te gaan. "Onredelijk", noemde Hinnen dat, omdat de Leid se met het oog op diezelfde renova tie toch zal moeten verkassen in de toekomst. Ook rechtbankpresident, mr. A. van Delden, vond de eis van de huurster geen ha&lbare kaart. Hij raadde haar aan eieren voor d'r geld te kiezen in plaats van het ongetwij feld voor haar negatief uitvallende vonnis af te wachten. Mr. Van Del den stelde voor dat Bolster het straalkacheltje zou vergoeden. De extra elektriciteit komt ook voor re kening van de verhuurder, aange zien de vrouw 'inclusief woont. Beide partijen gingen met dat voor stel akkoord. sm LEIDEN De nieuwe verbinding tussen Leiden en Katwijk is vrijwel ge- Op de brug over de Oude Rijn (rechtsboven op de foto) zijn inmiddels de reed. Komend voorjaar kunnen automobilisten gebruik maken van de technische installaties geplaatst, zodat de brug beweegbaar is. De afgelo- nieuwe route, de provinciale weg S4. Een gedeelte van de weg, tussen Kat- pen maanden heeft het brugdek steeds open gestaan om het scheepvaart- wijk en Valkenburg, is al gereed. verkeer doorgang te verlenen. (foto Loek Zuyderduin) LEIDEN "Leiden mag dan wel het middelpunt van de wereld zijn, als je buiten de provincie komt dan kennen bedrijven onze naam niet eens". Leiden moet daarom blijven werken aan een betere naamsbe kendheid, vindt H. Amptmeijer, hoofd van de gemeentelijke directie economische zaken. Amptmeijer betoogde dit gister avond in een vergadering van de raadscommissie economische za ken. Deze keek terug op een actie om bedrijven naar het industrietter- rein Roomburg te lokken. De directie economische zaken stuurde onlangs naar bedrijven rond Schiphol folders waarin werd gewezen op het feit dat ze zich kon den vestigen op dit nieuwe Leidse bedrijventerrein. Uit een telefo nische ronde daarna werd duidelijk dat Leiden redelijk onbekend is. "Je moet dan vertellen dat Leiden bestaat en dat je je er ook kunt vesti gen", overdreef Amptmeijer. Mana gers denken vaak dat de sleutelstad veel verder weg ligt dan in werke lijkheid het geval is, zo bleek. Duidelijk werd dat veel bedrijven die in de buurt van Schiphol zijn ge vestigd, nog helemaal niet aan ver plaatsing denken. Ondanks het feit dat er een tekort aan bedrijfsterrein is. "Veel bedrijven hebben een voorschot genomen, hebben een wat groter gebouw neergezet dan ze nodig hebben zodat ze nog even kunnen groeien", verklaarde Ampt meijer. Hij zei overigens wel te ver wachten dat 'op een redelijke ter- Inspecteur gemeentefinanciën waarschuwt gemeentebestuur LEIDEN De financiële positie van de gemeente Lei den is 'niet rampzalig, maar ven, vooral op onderwijster- Leiden ZOU verstandig han- De Boer sprak zijn waarschuwende op de goede weg delen als het nieuwe uitga- J~~ K" wel broos'. Drs. R.N. de Boer van de Inspectie Financiën Lagere Overheden van het ministerie van binnenlandse rein, zou matigen en een buf fer zou vormen voor eventu ele tegenvallers. Zorgen heeft De Boer ook over de woorden vanmorgen bij de handiging van het laatste inspectie rapport over de gemeentelijke fi- Ruim 20 jaar stond Leiden onder curatele van het rijk omdat kunnen nopen. Voor Leiden Met een derge- Wethouder P. Bordewijk (PvdA/fi- lijk beleid loopt er op andere beleidsterreinen ach terstanden ontstaan, die in de toe- op het scherpst komst tot een inhaal-actie zouden mijn' bedrijven toch wel zullen moeten verhuizen. "Vandaar dat we de wervingsacties moeten blijven herhalen". Koek Het is niet de bedoeling dat actief wordt geworven onder bedrijven die in andere delen van het land zijn gevestigd, vertelde wethouder J. Walenkamp van economische za ken. "De plaats waar het personeel woont, speelt een heel belangrijke rol bij de keuze van een nieuwe ves tigingsplaats. Daarom heeft het bij voorbeeld niet zoveel zin om in Twente te gaan werven. Bovendien speelt dan het probleem van de huisvesting mee. Het is niet zo dat we als gemeente Leiden allerlei be drijven maar kunnen binnenhalen en ze vervolgens opschepen met het probleem dat de werknemers geen woning kunnen vinden. En we kun nen niet zomaar extra woonruimte beschikbaar stellen", verduidelijk te de wethouder. Hij zei verder dat het de bedoe ling is om in samenwerking met de buurgemeenten te gaan werven 'zo dat we de koek kunnen verdelen'. Omdat niet alle gemeenten zich op dezelfde soort bedrijven richten, hoeft dat niet op gespannen voet te staan met het streven om de naams bekendheid van Leiden te vergro ten, aldus Walenkamp. 'Doortrekken van Marislaan nog niet van de baan"' LEIDEN De mogelijkheid dat de Marislaan een doorgaande weg wordt, bestaat nog altijd. Dat ant woordde wethouder J. Walenkamp van verkeer gisteravond op vragen van D66-raadslid T. de Graaf. Volgens Walenkamp is nog steeds niet duidelijk of de nu dood lopende Marislaan volgens de wet een bestaande of een nieuwe weg is het extra geld kreeg via de artikel- zaken heeft Leiden vanmor- plannen voor het station en gen gewaarschuwd geen al te grote uitgaven te doen. de mogelijke woningbouw stad groter in Roomburg DEN HAAG (ANP) - De Kroon heeft de besluiten van twaalf ge meenten (waaronder Leiden) en een stadsdeelraad over het voeren van een economisch anti-apartheidsbe- leid vernietigd. Buiten Leiden gaat het om de ge meenten Amsterdam, Culemborg, Delft, Groningen, Haarlem, 12-regeling. Leiden kreeg dat geld staan, (in totaal meer dan 145 miljoen gul den) omdat de problemen dan bare steden. In inspecteur De Boer dat Leiden af 1993 op eigen benen moet kun nen staan. Tot 1993 krijgt Leiden nog 5,7 miljoen gulden. Schraalhans Bij de presentatie sprak hij lovende woorden verbetering van het financiële be leid, maar constateerde tevens dat Leiden nogal wat hooi op de vork neemt. "Leiden moet in staat zijn een sluitende begroting te maken, niet in staat flink in de bus te uiterst moeilijke situatie ont- die inhaal-actie dan geen middelen :n van ue aanwezig zijn omdat deze in het ver- - c vergelijk- leden structureel zijn belegd met ^naTil'le de snede. We ken. "Er zitten heel gecompliceerde kanten aan", aldus Walenkamp. Als blijkt dat inderdaad sprake is van een nieuwe weg, dan zal de Ma- rislaan doodlopend blijven. Nieuwe wegen moeten namelijk voldoen aan veel strengere eisen op het ge bied van geluidhinder dan bestaan- wat i constateerde bijvoorbeeld buitensporige uitga- f-'JLen financiële beleid verankerd de wegen Qp de Marislaan is het ligt, maar dat is de tussenbalans het kabinet. Als er tien miljard gul- o^erTeg^'TeeT de'önler: fS^SJ^SSSSSSt*=S Leeuwarden, Oss, Rheden, Vlissin- daarmee strijdig zijn met het alge gen, Wormer i Zaanstad de wijs uitgaven 'substantieel' te be perken. De Boer noemde sport recreatie als een van de terreir het rapport waarop Leiden nu al minder uit geeft dan andere gemeenten. Station Waarschuwend spreekt De Boer ook over het station. Hij vreest dat de plannen die de gemeente nu ont wikkelt voor ondertunneling uitein- De vi VJJW. delijk meer kosten dan de 15 mil- meente AfLifiarf;+ hans de keukenmeester. Neem bij- joen gulden die^ voorbeeld de zes miljoen gulden die Leiden de komende jaren wil uit trekken voor nieuw beleid. Dat is behoorlijk pretentieus om zo'n fors bedrag meteen te willen financie- nigd en het gemeentefonds neemt daarvan een evenredig deel voor de" terreinen rekening, dan betekent dat bijna onmogelijk om maatregelen te nemen die ervoor zorgen dat aan die normen wordt voldaan. stadsdeelraad Amsterdam Zuid- Oost. Deze hadden besloten bij voor keur geen zaken meer te doen met blazen. Nog lange tijd is schraal- mderhouden - met Zuid-Afrika. Dit voorkeursbe leid vormt volgens de regering onaanvaardbare doorkruising haar Zuid-Afrika-beleid gereserveerd, projecten wil nog wel vallen. Waar ik bang met de financiering van de woning bouw in Roomburg rekening is ge houden. De vrees dat het station de ge- ir dan 15 miljoen kost, door Leiden deelde Bordewijk niet. "Bij het sta- "Dit soort grote tion is de grootste onzekerheid wat an subsidies krijgen van ande- Wij hebben er 15 miljoen gul- De meerderheid van het college vond enige tijd geleden dat de au to's uit de tunnel rechtsaf via de ver lengde Marislaan naar de binnen- stad moesten gaan rijden. Dat plan verder op dat stuitte echter op grote bezwaren tegen- ïiteindelijk duurder is dan die den Als het 1 kost, i bewoners van de Marislaan. Naar aanleiding van inspraakre acties kwamen ambtenaren op het idee om een alternatief verkeers plan te bekijken waardoor de Ma rislaan wordt ontzien. Het verkeer zou namelijk ook uit de tunnel een u-bocht naar links kunnen maken en langs de spoorbaan terug kun- rijden om bij de kruising met belang. Wegens de onderlinge 15 miljoen en dat de politiek dan gaat die ondertunneling gewoon het Schuttersveld weer linksaf rich ting stad te gaan. Het programma van de Leidse kroegentocht: De Waag (Aalmarkt): Leids Studenten Jazz Gezelschap Annie's Verjaardag (Hoogstraat 1): Lisa Lee and the Layman of Love Barrera (Rapenburg 56): Split Kick De Beest (Pieterskerkchoorsteeg 12): The Aad van Pijlen Consessie Blauwe Reiger (Pieterskerkchoorsteeg 23): 42s Street Blonk's eetcafé (Nieuwstraat 13): Chris Koenen Jazz Band De Bonte Koe (Hooglandsekerksteeg 13): Rob van Havel Branderij (Middelweg 7): Old Black Horse Saloon Band Burcht (Burgsteeg 14): Fra Fra Het Centrum (Nieuwe Beestenmarkt 14): Huisorkest Cheers (Doelensteeg 11): Harry Jazz and Blues Band 't Deurtje (Morsstraat 24): Jaap van Biezen Kwartet Droomfabriek (Oude Singel 56): Goose Flash Fandango (Noordeinde 49): Souled Out and the Trouble Horns Grote Beer (Rembrandtstraat 27): Karei Boeklee and his Gang De Harmonie (Breestraat 16): André Valkering De Hooykist (Hooigracht 49): Bob Rigter/ Han van Ree kwintet Huis de Bijlen (Morsstraat 60): Dispuut Jans De Hut van Ome Hennie (St Aagtenstraat 28): Huisorkest Jam (2e Binnenvestgracht 15): Sweetwoord Dixie Stompers 't Keizertje (Kaiserstraat 2): Willick Square Jazz Band Koetshuis De Burcht (Burgsteeg 13): Square Jazz Band Koets-o-theek (Kruisstraat 40): Frits Landesbergen Big Band De Kroon (Nieuwe Rijn 5): Cold Horn Hot Dance Society LVC (Breestraat 66): Band Fools L'Esperance (Kaiserstraat 1): Dolf del Prado en Daisy Bell Linea Recta (Oude Vest 81): Tom Beek Kwartet Malle Babbe (Nieuwe Beestenmarkt 21): Juicy Dice Marepoort (Lange Mare 36): La Blusa Napoleon (Steenstraat 13): Huisorkest Odessa (Hogewoerd 18): Silver String Session De Overkant (Nieuwe Beestenmarkt 8): Jazz Kidding Paint it Black (Turfmarkt 12): Ellen Strang Pardoeza (Douzastraat 43): Blue Noot Pijpenla (Vrouwensteeg 8): Ugly Walter and the Fuzz Scarlatti (Stille Mare 4): Jayatrata Schumann Esser (Hogewoerd 16): Sam's Sons kwartet De Spons (Korte Mare 4): Dingeman's Jazz Band De Tregter (Herenstraat 1): Art Bird Big Band Twee Spiegels (Nieuwstraat 11): Huub Walter Kwartet De Uyl van Hoogland (Nieuwstraat 28): Blues Session Vattegat (Garenmarkt 16): Frits Kaatee Janet Cordee Veronica Bar (Beestenmarkt 2): Trio Aafje de Lois De Waag (Hartensteeg 2): Blue Friends WW (Wolsteeg 6): Annie Hak Band The Duke (Oude Singel 2): Mille Base Band In het rapport merkt De Boer op heid van het voorkeursbeleid met dat een groot deel van dat geld r andere elementen van het door de onderwijs gaat. Leiden geeft al gemeenten voorgenomen anti- r dan het dubbele uit aan onder- ipartheidbeleid, zijn de raadsbe- vvijs dan vergelijkbare gemeenten sluiten in hun geheel vernietigd. doen. Daar komt nog eens 2,7 mil- Het niet aankopen van produkten jQen diensten uit Zuid-Afrika i niet accepteren van sponsoring van eigen projecten door bedrijven die banden hebben met Zuid-Afrika kunnen volgens de regering wel De Boer. "Het i beleid bij. "Financieel gezien zou Leiden er goed aan doen het onderwijsbeleid wat te matigen en extra geld beschikbaar te hou den voor andere prioriteiten", aldus Hetzelfde vreest De Boer ook voor de eventuele woningbouw in Roomburg. Hoewel daarover nog geen beslissing is genomen, zegt De Boer dat het bouwen van huizen een fors nadelig saldo zal opleveren. Een miljoenentekort, voorspelt de inspecteur. En dat kan Leiden niet betalen omdat de i LEIDEN - In Breda i het festijn het grondbêdrij"f minimaal "zijn. Ën groter. Maar in Leiden is het leuker, twijfelachtig of Leiden dat is weer het gevolg van het feit Dick Wansink, organisator van de dergelijk beleid, waarbij dat nieuwbouw zoals in de Stevens- Leidse kroegentocht die volgende hof de gemeente veel geld kosten. door de beugel. Als deze maatregelen op zichzelf met staan hoeven zij geen doorkruising onderwijs 00 van het regeringsbeleid op te leve- dend aandeel van de gemeentelijke Öp de Stevenshof legt de gemeente den- steekt zijn enthousiasme niet ren, aldus Buitenlandse Zaken, -- 1ju*- steeds groter week woensdag weer wordt gehou- inkomsten krijgt toebedeeld, wel uiteindelijk 30 miljoen gulden toe. onder stoelen of banken. Hij is trots op het feit dat in de Leidse kroegen een 'bonte verscheidenheid aan jazz-richtingen' is te horen. "In Bre da hoor je alleen de oude stijl, maar in Leiden is er van alles. Het leuke is dat wij niet stijlgebonden zijn. Alle soorten jazz worden gespeeld". Wansink ziet het helemaal zitten. Maakt zich echt geen zorgen over het feit dat dit jaar vijf kroegen r al jaren rond de 50. Het zijn dan 45 schokkend. Er is niets aan de hand. Soms komt het bijvoorbeeld omdat langsrijden. Het in een kroeg precies op die datum ze vertellen een afstudeerborrel is gepland. Of een kroeg doet niet mee omdat er net een andere eigenaar is. Of een kroegbaas heeft zich niet op tijd op gegeven". Er rijden ook dit jaar weer drie 'borrelbussen' van de NZH door de stad. Ze volgen de gebruikelijke route: Beestenmarkt, 2e Binnen vestgracht, Steenstraat, Kort Ra penburg, Breestraat, Zoeter- langzamerhand precies". De bus- helemaal niet chauffeurs krijgen een lijstje met kroegen waar ze niet de bedoeling dat eer reizigers die die cafés willen, moeten uit stappen. De bussen rijden vanaf 21.00 uur. Om 1.00 uur vertrekken er drie bus sen vanaf De Waag of de Beesten markt om bezoekers uit Katwijk, Rijnsburg, Oegstgeest, Leiderdorp en Voorschoten gratis naar hun woonplaats te brengen. Om problemen te voorkomen rij den er toezichthouders mee. "En de woudsesingel, Witte Singel, Noord- chauffeurs hebben einde, Breestraat, Korevaarstraat, Levendaal, Sint Jorissteeg, Hooi gracht, Haarlemmerstraat, Turf- Ons uitgangspunt is dat markt, Beestenmarkt. leuk pakje aan", zegt B. Leeuwenburgh de NZH. "We doen graag mee. ook Er rijden weer drie borrelbussen door de stad tijdens de kroegentocht. moeten zijn als er leuke dingen i de stad gebeuren. Tenslotte komen Wansink: "Dit zijn de doorgaande op deze manier ook mensen in de wegen, daar is het gemakkelijkst bus die er anders nooit in zitten". STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN STAD LEIDEN

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 13