Toyota Customwagon hoort thuis in 4WD-top Onbekend merk maakt nog niet onbemind Onderwij sminister Griekenland treedt af na dood docent Kabinet wil asielzoekers niet toelaten tot de arbeidsmarkt DONDERDAG 10 JANUARI 1991 llllfiB Van onze correspondent Siem Leeuwenkamp Rijden in een Toyata Customwagon heeft wel iets. Koninklijk gezeten op de zacht verende met stof bekle de stoelen hoor je hoe zijn turbo- dieselklanken vanonder de motor kap vandaan roffelen. Geen druk geschakel bij moeilijke passages, wel de rustgevende automaat die steeds de juiste overbrenging kiest. Heel plezierig. Een handgeschakelde versnel lingsbak houdt het risico van stil vallen bij ontkoppelen in. De kop pelomvormer bij de Customwagon VX heeft een vlotte niet merkbare aangrijping. Zowel bij het opscha- kelen als bij het terugschakelen, wanneer de terreingesteldheid dat vereist, gaat dat heel soepel. Het koppel van de 4.2 ltr motor is met 360 Nm bij slechts 1800 tr/min uiter aard meer dan toereikend. Op de goed geplaveide wegen snort de auto vlot en vrolijk door het land. Enige zijdelingse instabili teit treedt op bij spoorvormige tra jecten. Dan wreekt zich de spoor breedte van 158 centimeter en wal sen de Dunlop Majors heen en weer tussen de richels. Andere puntjes van kritiek zijn de tamelijk forse tikken die de auto maat af en toe laat voelen op de vlakke weg en regelmatig met het stuur corrigeren in de bochten bij ongunstige gewichtsverdeling. We maakten ook iets bijzonder merk waardigs mee. Kruissnelheid 110 km/u en draaiend tegen de 2000 tr/min, versnelt de auto ineens. Blijkt op het moment dat de aircon ditioning het vele vermogen niet meer vraagt, de motor die extra trekkracht wordt toebedeeld. Kan je toch in verrassende situaties brengen. Comfort genoeg in de Customwa gon. Voor het forse bedrag van ruim 1 ton, in deze klasse usance, is dat ook niet meer dan normaal. Goed formaat dashboard met de stijl van de Toyota personenauto's, geen overdaad aan instrumentaria, een goede grip op het met leer beklede stuur en directe bediening van auto- maat- en gearing-hendel. Een be hoorlijk aantal plaatsen voor afleg van losse spulletjes die de zes tot acht inzittenden in deze enorm rui me auto mee willen nemen. Vorm en functie heeft bij Toyota voorop gestaan. De Customwagon ziet er dus goed uit. Geen overdadi ge uitbouw van de wielkasten, een evenwichtige van chroom voorzie ne neus en gelukkig aan de achter zijde geen 'macho-outlook' door een reservewiel aan de deur. Dat ligt onder tegen het chassis aan, de deu ren zijn horizontaal te openen. Tweederde klapt met de ruit om hoog en het andere neer te klappen zeer stevige deel verlengt zonodig uitwendig de laadruimte. Voor extra bagage zijn de twee achterste stoelen zijwaarts tegen de schuifruiten omhoog te kantelen. Van geheel andere klasse is de 4Runner die ruim de helft minder kost. Daarvoor wordt een berg min der luxe en ruimte geboden. In het terrein is hij zondermeer superieur. Het is de enige 4WD-auto met onaf hankelijke voorwielophanging. Voor Kees en Mieke Tijsterman de doorslaggevende reden om deze auto te kiezen voor de Parijs-Dakar rally. De 4Runner mag zich tot 16 ja nuari met de V6 benzinemotor in de woestijn bewijzen. Vorig jaar werd dit niet-fabrieksteam al vijfde in de eindklassering. De van achteren compleet 'dicht- gepleisterde' Toyota liet in de Tune sische woestijn al zien dat de Tijs- termannetjes kansen hebben die groter zijn dan ooit. De rally Parijs-Dakar is voor het merendeel geheel nieuw van opzet en route. Het grootste deel gaat door de verlaten Sahara en er wordt niet door woonplaatsen gereden. Is de uitstraling van de Toyota Customwagon VX turbodiesel au tomaat net zo groot als de prestatie die de 4Runner in de Sahara kan le veren, dan is een plaats voor Neder landers op het erepodium vrijwel zeker. Beide zaken vertonen im mers op het gebied van kwaliteit en duurzaamheid grote overeenkom sten. Technische gegevens Toyota Customwagon 4.2 Turbo Diesel VX automaat: motor 6 cilinder, inhoud 4164 cc., vermogen 123 kW (167 pk)/3600 tr., topsnelheid 165 km/u., gewicht 2264 kg, aanhanger geremd 4000 kg, prijs 125.128,-, motorrij tuigenbelasting per jaar 2569,-. Evenwichtige vormgeving en een functionele opzet staan bij de Toyota Customwagon centraal. (foto gpdi Uniek mag je de UVA best noemen. Het model van de Unique Vehicle and Accesory Company uit Newbury in Engelandheeft het uiterlijk van een venijnige schoenlepel of taartschep. Het F33 Can-Am model heeft een Rover V8 motor achter de twee zit-kuipjes staan. Een vermogen van tegen de 200 pk lanceert dit rode duiveltje op wielen naar een snelheid van liefst 250 km/u. (foto gpdi Veel auto's, die we in de loop der ja ren hebben behandeld zijn van be kende merken. Maar zeker zoveel namen zijn er te bedenken van mer ken waar u vast nog nooit van heeft gehoord. Toch zijn die auto's on danks hun onbekendheid niet on bemind. De meeste rijden in Groot- Brittannië rond, vrijwel alle 'out-da ted' modellen, maar nog allemaal te koop. De een is wat meer een 'kit- car' dan de ander en de meeste ook beschikken niet over een eigen ont wikkelde motor. We beginnen echter met een vrij wel onbekende Nederlandse auto en die komt uit de jongste provincie Flevoland: DAX COBRA. De firma J.P. Sportscars uit Zeewolde bouwt een replica van dit roemruchte mo del van Carol Shelbey. De originele Cobra MKIII kan als complete auto geleverd worden of als kit-car. Naar keus voorzien van een 3,5 ltr Rover motor, een zeer vermogende Ford USA 'big block' of 'small block'. Er kan ook een razendsnelle Jaguar VI2 motor van 265 pk ingelepeld worden. TVR is een iets bekender model van de Engelsman Trevor Wilk inson. Er is voor deze auto zelfs een importeur (Nimag/Heinenoord) die deze bloedsnelle jongen uit Black pool levert vanaf ruim 90 mille. Er zijn twee varianten, de TVR S en de Griffith. De eerste perst uit de 6 ci linder Rover motor 146 pk en de tweede heeft een V8 die 240 pk ver mogen afgeeft. Racekampioen An dy Rouse heeft ooit het model 420 SEAC opgevoerd tot 305 pk waar mee hij liefst 265 km/u haalde. Een heel leuk ogende auto is de MIDAS. Op basis van een handvol onderdelen uit de Austin Mini en de MG Metro maakt Midas in het En gelse Corby een fraaie coupé. Met een 70 pk motor of een opgeladen turboversie van 94 pk zijn de Gold- modellen ook hier te koop bij Midas Cars/Rotterdam. De fiberglas car rosserie op een monocoque basis heeft een levenslange garantie. De 1.3 ltr Turbo is goed voor 200 km/u topsnelheid. Heel wat anders als de driewieler Rialto is de strakgelijnde RELIANT SCIMITAR. Deze twee- zitter met naar wens motoren van Ford of Nissan, is er in de uitvoerin gen 1400,1600 en 1800 Ti. De laatste snelle Britse boy heeft een tur- bootje in huis en haalt daarmee 220 km/u. Niets aan deze sportauto ver raadt Engelse komaf en zeker niet dat het geheel uit kuntstof is opge bouwd. Een techniek die men in Tamworth al ruim 35 jaar goed be heerst. Wie van een prachtig gelijnd klas siek model houdt, met een Bugatti- kontje moet de MADISON ROADSTER bestellen. De bouwer is GP Specialist Vehicle in Londen, die de zaak op een onderstel van een VW Kever zet. De 44 pk motor levert niet de prestaties die horen bij de uitstraling van het koetswerk. Maar je valt met zo'n fraai ogende lange- neus-cabriolet wel op. Importeur Nova/Am sterdam levert de opbouw voor ongeveer 20 mille. Legendarisch Van hetzelfde importbedriif zijn de RT DAYTONA SPIDER. LM EN 427 SC COBRA. De legendarische Ferrari 365 GTB4 Spider staat mo del voor de eerstgenoemde die is ge baseerd op componenten van de Ja guar XJ 12 en XJ S. De Daytona gaat nu nog aardig in de richting van zijn race-successen van weleer. Met een V12 motor voorin is dat ook niet verwonderlijk. De roemruchte Jaguar D-Type wordt door de LM vertegenwoordigd. Een 'beauty' van een roadster uit Berlijn is de TRESER Tl. Een kunststof carosserie geplakt op een volgeschuimd aluminium profiel, maakt zeer futuristische vormen mogelijk. Eigenlijk de voorloper van de BMW Zl, maar dan zonder verticale schuifdeuren. De elek trisch te bedienen hardtop be schermt tegen al te guur weer. Op het moment dat de Tl met zijn 130 pk sterke motor uit de Golf GTI16V naar 210 km/u snelt, kan het dak na tuurlijk open blijven. Terreinauto Voor ruim 100.000,- levert het Itali aanse merk Rayton Fissore de MAGNUM. De ontwerpers die on dermeer de Range Rover, de Seat Ronda tekenden en voor Saab wer ken, leveren onder de naam Mag num een terreinauto van formaat. De auto kan voorzien worden van een V6 motor met of zonder com pressor of een turbodiesel. Het is het eerste serieprodukt van dit ont werperhuis uit Erasco. Het onder stel is van Iveco en de motoren zijn van Lancia, Alfa Romeo en Fiat. Met een knipoog naar het andere beest Jaguar, heeft de firma Lynx Cars Ltd. het XJ-S model onder handen genomen en als LYNX EVENTER uitgebracht. In Enge land is het combi-model van deze Jaguar zeer geliefd. De fabriek in St Leonards on Sea maakt op verzoek ook een cabrio of D-type model van de XJ-S. A.J. Verberg's Auto B.V. Zoeterwoudseweg 23 Leiden. Tel. 071-313141 Van Haasteren Motors B.V. Weversbaan 9, Leiderdorp tel. 071-899256. Komt U even langs voor een proefrit? Garage Dijksman B.V. WD-Specialist Oegstgeesterweg 17-23 Rijnsburg Tel. 01718-20500. ATHENE (AP) - De Griekse minister van onderwijs Vasillis Kontoyannopoulos is gisteren afgetreden nadat docenten massaal in staking waren gegaan en de verstoring van een scholierenbetoging dinsdag het leven had gekost aan een 38-jarige leraar. Kontoyannopoulos zei af te treden om "politiek gevoelige" redenen. Hij wordt opgevolgd door George Souflias, die eerder minister van economische zaken was. De Griekse oppositie eiste gisteren ook het aftreden van premier Konstanti- ne Mitsotakis, omdat de regering Papandreou wil niet verschijnen op corruptie-proces ATHENE (AP) - Oud-premier An dreas Papandreou van Griekenland zal niet verschijnen op het corrup tie-proces dat in maart tegen hem wordt gehouden. Volgens het week blad Ena erkent Papanderou de wettigheid van het proces niet. Papandreou en vier politici die tussen 1981 en 1989 deel uitmaakten van zijn socialistische regering zijn beschuldigd van betrokkenheid bij een bankschandaal, waarbij 210 miljoen dollar is verduisterd. De vijf hebben de aanklacht, waarop mini maal vijf jaar gevangenisstraf staat, ontkend. Volgens Ena heeft de 71-jarige op positieleider ook geweigerd zich door een advocaat te laten vertegen woordigen voor de speciaal voor de gelegenheid samengestelde recht bank. Papandreou noemde het pro ces een manoeuvre van zijn politie ke tegenstanders. mede verantwoordelijk zou zijn voor de dood van de 38-jarige do cent Nikos Temponeras. Tempone- ras kwam dinsdagavond in Patras om het leven toen een groep rechtse activisten een actie van middelbare scholieren verstoorde. Temponeras werd met een stalen pijp op het hoofd geslagen en overleed later in het ziekenhuis. Het ministerie van justitie heeft gezegd dat een onder zoek wordt ingesteld. Een regeringswoordvoerder ont kende dat regering iets van doen heeft gehad met het incident. De woordvoerder beschuldigde linkse docentenbonden en politieke partij en van het aanzetten tot de scholie renacties in het hele land. De voor zitter van de 60.000 leden tellende docentenbond, Dimitris Balome- nos, kondigde gisteren een drie daagse staking aan uit protest tegen de dood van Temponeras. In verschillende steden en op meer dan 2000 scholen protesteren scholieren al enkele weken tegen het voornemen van de conservatie ve regering om de discipline op de middelbare scholen aan te scherpen en strakker op te treden tegen onder meer lesverzuim. Na de intrekking van de wetsvoorstellen, voor de wintervakantie, hoopte de regering dat de protesten zouden verwate ren, maar de aankondiging dat iede re scholier die toch verder staakte van school gestuurd zou worden, wakkerde de demonstraties eerder deze week weer aan. BRUSSEL De Belgische oud premier Edmond Leburton is giste ren door een rechtbank in Brussel schuldig bevonden aan verduiste ring en valsheid in geschrifte. Hij was destijds verantwoordelijk voor geknoei met ziekenfondsgeld. De socialist Leburton krijgt geen ge vangenisstraf wegens zijn blanco strafregister en omdat dat hij ooit premier was. Hij moet een schade vergoeding van 1 frank betalen. In België is de inning en het be heer van ziekenfondsgeld in han- Alleen van de socialistische zie kenfondsen achtte de Brusselse rechter, Sieglinde Voorspoels, de knoeierij echt bewezen. Zo werd voor miljoenen franken aan pre mies van niets vermoedende zie kenfondsleden tijdelijk op hoogren- derende bankrekeningen gezet. De rente-opbrengsten gingen naar ver kiezingscampagnes en andere soci alistische activiteiten. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het kabi net is niet van plan asielzoekers toe te laten tot de arbeidsmarkt. Inte gendeel. Het beleid is erop gericht het aantal buitenlanders dat een werkvergunning krijgt in 1991 tot nul terug te brengen. Dat schrijven minister De Vries (sociale zaken) en staatssecretaris Kosto (justitie) in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de be windslieden is het verstrekken van werkvergunningen zowel uit oog punt van vreemdelingenbeleid als met het oog op het arbeidsmarktbe leid ongewenst. Volgens Kosto leidt toelating van asielzoekers tot de arbeidsmarkt er toe dat zij integreren, en dat be moeilijkt eventuele latere verwijde- PORT-AU-PRINCE - Vier mannen die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de couppoging in Haïti zijn gisteren door een woedende menigte doodgeslagen en verbrand. In het politiek geweld van de afgelopen drie dagen zijn ten minste 69 mensen om het leven gekomen. Het oppercom mando van het leger heeft zijn soldaten gisteren opdracht gegeven een ein de te maken aan plundering en het geweld. De interim-regering heeft een onderzoek gelast naar de achtergrond van de couppoging die werd uitge voerd door Lafontant. Naar verluidt heeft deze hulp gehad van vijftien mensen, op een na allen burgers. (foto ap> Oud-premier België veroordeeld voor knoeien met ziekenfondsgeld den van de politieke partijen. Die houden er elk eigen ziekenfondsen, de zogeheten 'mutualiteiten', op na. Uitgerekend Leburton zelf was de geestelijke vader van het systeem. Effectieve therapie voor mannen die onvruchtbaar zijn AMSTERDAM (ANP) - Voor man nen die als gevolg van verstoorde hormoonproduktie onvruchtbaar zijn, is een doeltreffende therapie beschikbaar. Bij alle 40 patiënten die het Academische Ziekenhuis van de Vrije Universiteit in Amster dam in de experimentele fase hier mee behandelde, is succes geboekt. H. Delamarre-Van de Waal, kinder arts en endocrinoloog (hormoon- deskundige) heeft drie tot vier jaar met de nieuwe methode gewerkt. De onvruchtbaarheid is dikwijls het gevolg van een tekort aan het Luteï- niserend Hormoon Releasing Hor moon (LHRH). De endocrinoloog dient LHRH toe door middel van een pompje. Via een ader in de arm laat het systeem elke negentig mi nuten een of twee druppels van het hormoon in het lichaam los, wat leidt tot volwassen ontwikkeling van de geslachtsorganen en norma le zaadproduktie. ring uit Nederland. Door tijdelijke werkvergunningen kunnen bij de asielzoeker verkeerde verwachtin gen worden gewekt over de ver- blijfsmogelijkheid. Daarnaast kan er een aanzuigende werking van uit gaan, aldus de staatssecretaris. Ook vanuit het arbeidsmarktbe leid is er volgens De Vries "geen en kele reden" om tot toelating tot de arbeidsmarkt over te gaan. Het gaat bij asielzoekers immers om laag- en ongeschoolde functies en daarvoor is in Nederland al een ruim aanbod, aldus de minister. Het kabinet had vorig jaar als re actie op het rapport Allochtonenbe leid van de Wetenschappelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) nog te kennen gegeven de mogelijke toelating van asielzoe kers tot de arbeidsmarkt in beraad te nemen. Alleen bij hoge uitzonde ring, kan in een enkel geval een werkvergunning worden afgege ven. Het moet dan gaan om een asielzoeker die zeer langdurig in on zekerheid verkeert over zijn ver blijfspositie en die geschoolde ar beid kan verrichten. De transitruimte op-de luchtha ven Schiphol mag wel worden ge bruikt als opvangcentrum voor asielzoekers. Het door de Tweede Kamer aangenomen Schiphol- wetje laat die mogelijkheid open. Dit heeft het gerechtshof Den Haag in hoger beroep uitgesproken. ZELFVERBRANDING - In de cen trale gevangenis van Dhaka, de hoofdstad van Bangladesh, hebben drie gedetineerden zichzelf gisteren in brand gestoken om de eisen voor een herziening van hun vonnissen kracht bij te zetten. De drie werden door medegedetineerden gered; twee van hen moesten met ernstige brandwonden worden opgenomen, de derde kon na eerste-hulpverle- ning terug naar de gevangenis, al dus een gevangenisfunctionaris. Het hof boog zich over deze kwes tie, nadat de Nederlandse Staat be roep had aangetekend tegen een uitspraak van de president van de rechtbank in Haarlem. Die heeft op 9 oKtober van het vorig jaar bepaald dat het opsluiten van asielzoekers in de transruimte op Schiphol niet langer was toegestaan. De Haarlem se rechtbankpresident Van den Haak bepaalde dat de staat binnen twee weken een oplossing moest vinden om asielzoekers elders on der te brengen. Lezers schrijven Apartheid Met nog meer verbijstering en wal ging hebben wij kennis genomen van het nog lager-bij-de-grondse ar tikeltje van Esau du Plessis in het Leidsch Dagblad van 4 januari j.l. Hieruit blijkt maar weer eens over duidelijk: als je niet achter het ANC en zijn kornuiten staat ben je per de finitie een monster. Hoeveel leden heeft het ANC op de totale bevolking? Wanneer was Esau du Plessis voor het laatst in Zuid-Afrika? Hij heeft alles van ho ren zeggen en niet met eigen ogen meegemaakt de laatste jaren. Het is makkelijk om een stok te vinden om een hond te slaan. In plaats van zelf de handen uit de mouwen te steken en ergens iets goeds van te maken. Zeker verdient de gehele bevol king van Zuid-Afrika beter dan als Esau de Plessis. W. Vletter- v.d. Raad Claudiusdreef 29 2235 AS Valkenburg

Leidsch Dagblad | 1991 | | pagina 11